Cjrocn c2wavtsjexeh in het harL, Minderheid wordt door college platgewalst fl" EN NIEUW HOTEL TEXEL: OUD MET MOET UIT DE LENGTE OFUIT ÏE BREEDTE KOMEN i. Beumkes over verdwenen parkeerstroken: Schrijfavond voor een Joegoslavische gevangene Verkrachting 0 ïek 9! VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 96a JAARGANG NR. 9619 ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Emmastraat4S <814 DM Alkmaar lel 072 118920 Redactie: Harry de Graat, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel, (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11 1790 AA Den Burg. telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46,99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr. 67.34.60.398. De in aanbouw zijnde schouwburgzaal ven binnen gezien. Een alleen zijnde vrouw is in de nacht van maandag op dinsdag het slachtoffer geworden van een brutale verkrachting. Rond één uur 's nachts drong een onbekende man haar woning te Den Hoorn binnen en drukte haar keel dicht. Vervolgens probeerde hij haar te be dwelmen met een in onbekende vloei stof gedrenkte lap. De bedwelming is niet gelukt, maar wel wist de man zijn slachtoffer onder controle te houden door zijn arm om haar keel te houden Hierna werd de vrouw verkracht. De dader had een nylonkous over het hoofd, maar desondanks heeft de vrouw een redelijk signalement aan de politie kunnen geven. Een ieder die over deze zaak inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht contact met de politie op te nemen, telefoon 2644. Een van de aktiviteiten van de Texelse werkgroep van Amnesty International is het adopteren van één bepaalde poli tieke gevangene. Bij een adoptie wor den persoonlijke en vertrouwelijke ge- gevensgebruikt. Degroeptreedt hiermee niet graag naar buiten. Ditmaal wordt een uitzondering gemaakt. De Texelse adoptiegroep heeft op dit moment een Joegoslavische ge vangene. Hij woont of woonde in Pristina of Kosovo. In dit gebied wonen veel mensen van Albanese oorsprong. Omdat het gebied arm is, heerst er veel onrust. In februari 1981 was daar een studentenopstand, die bloedig is neer geslagen. De adoptiegroep wil de schrijfavond van maandag 19 oktober gebruiken om veel brieven te laten schrijven naar autoriteiten, die misschien invloed kunnen uitoefenen op het lot van de geadopteerde gevangene. Hierbij is van belang dat begin november de verjaardag van de Joegoslavische staat wordt gevierd, waarbij traditiegetrouw veel gevangenen worden vrijgelaten, leder een die mee wil schrijven, is welkom. De schrijfavond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in De Hollebol aan de Burgwal. Informatie over deze schrijf avond kan worden verkregen bij het secretariaat van de Texelse werkgroep p/a Jenneke Wassink, tel. 02220-4109 Veel mensen lijken het nauwelijks te willen geloven, maar de restau ratie van hotel Texel naden met rasse schreden zijn voltooiing. Het profeet zal het komende voorjaar gereed zijn en werkzaamheden zijn inmiddels zover gevorderd dat het eindresultaat al aardig kan worden beoordeeld Het exterieur van het oude hotelgedeelte is vrijwel klaar en ook de fraaie Oudhollandse gevel van het schoutshuis is voltooid \met uitzondering van een gebeeld houwd engelenkop/e dat nog m het gat boven het luik in de top van de gevel moet worden aangebracht De fraaie trapgevel die na bijna een Verder verweet Beumkes het ge meentebestuur de zaken zodanig op hun beloop te hebben gelaten, dat nu inderdaad niets meer aan het bouwplan kan worden veranderd. Al op 24 au gustus zou de heer De Ridder wet houder Nauta over deze kwestie hebben benaderd en deze zou hebben beloofd dat er wat aan zou worden gedaan. ,,ls het een goede gang van zaken dat je eerst de woningen verkoopt en dan schrijft dat er niets meer veranderd kan worden?". Het Pakt-raadslid wees er tenslotte op dat de bewoners nu wel gewongen zijn alsnog bezwaar te maken tegen de BNG-bouw in het artikel 19- gebied met mogelijk verstrekkende ge volgen. De bewoners hebben dan een sterke troef in handen want het bouw plan wordt anders uitgevoerd dan bij de artikel 19-procedure is voorgesteld, zo dat het niet mogelijk is geweest van de meest voor de hand liggende inspraak mogelijkheid gebruik te maken. ,,Het veel te dicht bouwen aan een door gaande weg en het versmallen daarvan, alsmede het verdwijnen van parkeer gelegenheid wordt een ramp voor de bewoners van nu en straks", aldus Beumkes. Ook de heer P. A. Zegers van het CDA was niet blij met de gang van zaken. Hij vroeg zich af wie verant woordelijk is voor de meetfout waardoor enkele parkeerstroken moeten verdwij nen en schaarde zich achter de bezwa ren van Beumkes, al drukte hij zich gematigd uit. J. C. Dros vroeg of de bouw volgens het bestemmingsplan wordt uitgevoerd. Zo niet, dan moet de boel alsnog gecorrigeerd worden. De gemeente moet zich in deze jegens het Bouwfonds niet anders opstellen dan tegenover een gewone particulier. Niet platgewalst. Burgemeester Engelvaart wees de beschuldigingen van de hand. Van „platwalsen" was volgens hem geen sprake en er is zelfs opmerkelijk snel door het college gereageerd op de brieven. Ook de bereidheid het parkeer probleem te onderzoeken is een bewijs dat B. en W. de bewoners zoveel mogelijk ter wille tracht te zijn. Overi gens hebben de bewoners geen formeel recht op parkeerstroken, al kan men er begrip voor hebben dat ze die stroken graag wil houden. Het bouwfonds is door het gemeentebestuur in geen enkel ander opzicht behandeld dan een wille keurige andere particulier. De parkeer stroken zijn niet vermeld in het bestem mingsplan, zodat ook op grond daarvan handhaven geen gebiedende eis is. Uiteraard wijken de BNG-woningen af van het bestemmingsplan, maar daar voor is dan ook een artikel 19-procedure gevoerd. J. C. Dros deed de suggestie parkeerstroken welin 't bestemmingsplan op te nemen, zodat het voortbestaan ervan verzekerd is en dergelijke moei lijkheden in de toekomst kunnen wor den voorkomen. Beumkes zag weinig heil in het parkeerbehoefteonderzoek. Met zo'n onderzoek kun je geen par keerruimte dicht bij de woning maken. Daan Welboren vond dat de gevolgen van de BNG-bouw voor het parkeren in de buurt veel eerder onderzocht had moeten worden. In een vroeger stadium had men de wensen van de bewoners tegemoet kunnen komen. Overdadig? Bij de ingekomen stukken zaten ver schillende jaarverslagen van gemeente lijke diensten: grondbedrijf, sociale werkplaats en de dienst gemeentewer ken. De verslagen zijn in een grote oplaag gemaakt en onder meer toege stuurd aan alle raadsleden. Vooral het jaarverslag van gemeentewerken ziet er met zijn vele foto's die als illustratie dienen, prachtig uit. Beumkes was daarmee wel ingenomen, maar Zegers van het CDA vroeg zich af of het echt nodig is dergelijke jaarverslagen zo uitbundig" uit te voeren in deze tijd van noodgedwongen bezuiniging. Regiobrandweer. De begroting 1982 van de Regionale Brandweer kop van Noordholland (waar Texel bij is aangesloten) is nogal uit de hand gelopen. De uitgaven zijn 15% (lees verder op pagina 2) Het raadslid Henk Beumkes van het Pakt schrikt niet terug loor het bezigen van krasse termen als hij in raads- of commis- ievergaderingen op de bres staat voor de belangen van de bur- |erij. In de raadsvergadering van dinsdagavond zei hij letterlijk ot het college: „Ik vind dat weer één van de minderheden die loor u en uw ambtelijk apparaat wordt platgewalst". Beumkes jj loeide op de wijze waarop het college zich heeft opgesteld egenover een aantal bewoners van de Beatrixlaan in Den Burg, y lie als gevolg van de bouw van de woningen van het Bouw- i onds (aan de overzijde van deze straat) parkeerruimte kwijt aken. Burgemeester Engelvaart liet zich afkeurend uit over de iroordkeus van Beumkes. „Er is geen sprake van platwalsen. Vat u doet is stemming kweken!" /De bewoners van de Beatrixlaan ebben het gemeentebestuur al meer- ere malen benaderd over het pro- leem, zowel schriftelijk als mondeling, n nu hadden zij ook de gemeenteraad eschreven, blijkens een gezamelijke I rief, die bij de ingekomen stukken zat. laarin meldden zij dat bij een eerder vei shouden gesprek naar voren was iaa ekomen dat er met de huizen van het ee ouwfonds nog wel wat geschoven kon iter orden om de verwachte bezwaren te rwi erminderen. De bewoners herinnerden r in hun brief aan dat de Bouwfonds- uizen op de hoek Beatrixlaan-Duinreep ra3 iet volgens plan worden gebouwd: ze jmen meer in de richting van de eatrixlaan. De kruising wordt daardoor Kevaarlijker en minder overzichtelijk, at zeer ongewenst is bij een door- je lande en vrij drukke route. De Bouw- f indswoningen die bij de Beatrixlaan jmen, zouden aanvankelijk drie meter rond voor de gevel krijgen maar dat ^BMrordt nu minder. Voor de bewoners van huizen Beatrixlaan 116 en 118 geeft t-Jjt straks ongewenste inkijk. Schuiven. De bewoners deden de suggestie een arage of schuurtje in het Bouwfonds- Jl tan op een andere plaats te zetten, W aardoor de woningen aan de Beatrix- an enkele meters achteruit kunnen. De irkeerstrook aan de Beatrixlaan zou in in stand kunnen blijven, terwijl het emeen belang gediend zou zijn met daaruit voortvloeiende veiliger ver- lerssituatie. Op deze op 17 september idateerde brief had het college per 1 Jrtober geantwoord, daarbij tevens r# agerend op een brief die al op 2 T^ptember was gekomen. B. en W. :hreven dat bij het uitzetten van de ouwfondswoningen een meetfout aan it licht was gekomen waardoor twee ïuwfondswoningen een halve meter chter bij het tottoir komen dan op de luwtekening was aangegeven De _I stand tussen trottoir en voorgevels in nu ongeveer 2.50 meter worden, erder werd meegedeeld dat naar aan- iding van het protest van de bewoners is bekeken of het plan alsnog kon ^7» orden aangepast maar dat bleek on- hogelijk. Want tussen opdrachtgeefster bouwbedrijf is een bindende over eenkomst gemaakt. Ook het feit dat recentelijk een woning vlakbij het be sproken punt is verkocht, maakt het veranderen van het plan onmogelijk. Onderzoek. Beloofd werd dat het nu gerezen parkeerprobleem voor de Beatrixlaan- bewoners en van hun toekomstige overburen de aandacht krijgt door een parkeerbehoefteonderzoek. Afhankelijk van het resultaat daarvan zullen voor zieningen worden getroffen. Het college herinnerde er verder aan dat twee van de protesterende buren de heer A. C. de Ridder en mevrouw I. Reitsma-Bak- ker) een garagebox huren van de Woningbouwvereniging Texel, zodat zij in ieder geval niet met een parkeerpro bleem worden geconfronteerd. Beumkes toonde zich dinsdagavond nogal boos over deze college-reaktie. Hij vond dat in feite niets aan de klacht van de bewoners was gedaan. Het college heeft veel te lang gewacht met het geven van antwoord en kwam met een nietszeggend briefje, nadat de heer De Ridder nog eens had gevraagd hoe de zaken ervoor stonden. Volgens Beum kes is het parkeerprobleem helemaal niet opgelost door het beschikken over garageboxen van de Woningbouwver eniging. Hij had de situatie ter plaatse bekeken en vertelde dat het pleintje bij de garageboxen steeds vol andere auto's staat waardoor zelfs wrijving ontstaat tussen de buren omdat de wagens in eikaars weg staan. De par keerstroken aan de straat zijn gewoon nodig, ook al omdat iemand niet ge dwongen moet zijn zijn auto telkens in de box te zetten. Bovendien verstrekt een van de bewoners logies met ontbijt, wat bektekent dat ook de toeristen die daar komen hun auto kwijt moeten kunnen. ,,Deze mensen mogen wel toeristenbelasting betalen maar de voorzieningen worden plotseling weg gevaagd". Beumkes verwachtte dat de bewoners straks gedwongen zijn hun auto aan de Duinreep te parkeren waardoor daar een nieuw parkeerpro bleem ontstaat en de gemeente maatre gelen zal moeten nemen. (Advertentie I.M.) 'iektekosten erzekeren ees dit goed! Er bestaan wél goed doordachte 'verzekeringen Zo denkt N H N. aan uw gezinssamenstelling en aan de leeftijd van uw kinderen En aan het gebied waar u woontl Denk eens mee. N H.N is een vereniging zonder wmstdoel' Vraag gratis en vrijblijvend om informatiemateriaal, bij ons of bij de ziekenfondsen van Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Purmerend of Texel De 17e eeuwse gevel mei het 20e oouwso aartal akkoord maar droeg financieel niet bij in de extra kosten en verlangde dat het jaartal 1981 op de gevel zou worden gezet. Waaruit mag wor den geconcludeerd dat monumen tenzorg de gevel meer als aanvul lende nieuwbouw dan als restaura tie beschouw t. De beroemde poort in de gevel wacht nog op een schilderbeurt. Ook het nieuwe ge deelte van het complex vordert naar wens. Op de plaats waar vroeger de Eierenveiling was, is een fraaie schouwburgzaal verrezen, die nog dit toneelseizoen feestelijk in ge bruik zal worden genomen. eeuw in eer is hersteld wordt algemeen als een verrijking van het centrum van Den Burg beschouwd en heeft de aanvankelijke nogal verdeelde meningen over het hotel Texel-project een duw in de goede richting gegeven. Het heeft wel verbazing gewekt dat de 17e eeuwse gevel is voorzien van ankers in de vorm van het jaartal 1981. Dat was een eis van Monumentenzorg die het opnieuw opbouwen van de gevel niet zo nodig vond en de voorkeur gaf aan het oorspronkelijke plan om de gevel zoals deze er de afgelopen eeuw uitzag, te bewaren. Monumentenzorg ging uiteindelijk

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1