Grond in De Cocksdorp te duur voor bejaardenwoningen Raad verwierp beroepsschrift Kortenhoeven Bos en Natuur Rondvraag raadsvergadering HOGEBERG BEZICHTIGEN IN BOS-NATUURWEEK Revalidatieprogramma voor plattelandsvrouwen Woensdag weer vlooienmarkt Kleine Tesselaar stopt een jaar Rectificatie WAT IK ZEGGEN WOU.." 'De Perelaar' speelt in De Scholerie Opbrengst collecte Werkgelegenheid HAVENRESTAURANT TEXEL RIJDAG 16 OKTOBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De Stichting Bejaardenzorg Texel wil in De Cocksdorp bejaar- enwoningen bouwen, maar vindt de prijs die de gemeente oor de benodigde bouwgrond vraagt, te hoog. De bouw dreigt aardoor niet van de grond te komen. Het was de heer S. de Haard van het Pakt die in de rondvraag van de dinsdagavond ehouden raadsvergadering de aandacht van B. en W. vroeg oor dit probleem. De Waard zei dat het bestuur van Bejaarden- org gebonden is aan de rijksvoorschriften die gelden voor de lesubsidieerde bouw van bejaardenwoningen en daarom met door de gemeente gevraagde prijs geen genoegen kan emen. In De Cocksdorp hebben zes bejaarde echtparen serieu- e belangstelling voor een bejaardenwoning. De burgemeester bevestigde de me- deling van het raadslid. De stichting ijaardenzorg heeft inderdaad een ondaanbieding van de gemeente van hand gewezen. De heer Engelvaart dat het niet zo eenvoudig is om ond voor gesubsidieerde bouw be den de kostprijs aan te bieden, want it verlies dat aldus ontstaat moet weer arden goedgemaakt door meer geld te agen voor andere bouwgrond. Vroe- ir -toen naar verhouding veel in de ije sector werd gebouwd- was dat nog sl mogelijk, maar tegenwoordig zijn ize „gouden randjes" van de be- emmingsplannen verdwenen. Niette- in vond de burgemeester dat het istuur van Bejaardenzorg maar eens et het college moest komen praten om zien of de moeilijkheden kunnen arden opgeslost. Groot belang Ook in meer algemene zin pleitte de ier De Waard voor het geven van een hoog mogelijke urgentie aan de bouw n bejaardenwoningen op Texel. Niet een zijn op Texel naar verhouding veel eer bejaarden dan elders in het land Texel vergrijst steeds sneller") maar et de bouw van bejaardenwoningen n ook jeugdige woningzoekenden ge- ilpen omdat er een flinke doorstro- ing door ontstaat. Dat laatste verdui- ilijkte De Waard aan de hand van de sultaten van een enquete onder xelse bejaarden waarvan de resulta- in een binnenkort te publiceren leidsnota zullen worden verwerkt, ilgens deze gegevens willen maar 1st 161 Texelse bejaarden verhuiïen. in hen hebben 59 als reden opgegeven t hun huidige (huur)woning te groot Volgens De Waard moeten de pardenwoningen vooral worden ge luwd in Den Burg. „Want daar willen allemaal heen". Spreeker achtte het mgende noodzaak dat de gemeente sr tijdig reageert op deze gegevens. De Waal Jan van Asselt van Texels Belang liet iten dat hij donderdag niet in staat is el te nemen aan de vergadering van commissie ruimtelijke ordening, waar der meer het ontwerp bestemmings in voor De Waal punt van bespreking Hij maakte daarom van de rondvraag n de raadsvergadering gebruik om te en weten dat hij het bestemmingsplan iel te beperkend vond voor eventuele bereidingsmogelijkheden van de wo- igen in De WaalNet als in de plannen or de beschermde dorpsgezichten «terend en Den Hoorn en voor ook jnumentaal geachte kern Oost, zijn B woningen van een soort bouwblok orzien waardoor meer dan in gewone stemmingsplannen paal en perk irdt gesteld aan uitbereidingen. Van selt voorzag in de toekomst grote Jeilijkheden en zelfs aanzienlijke fi- nciele gevolgen voor de Waalders. ant als er toch uitgebreid moet irden tot buiten de aangegeven gren- zijn tijdrovende artikel 19-proce- res nodig en het is in de toekomst de doeling dat het ambtelijke werk dat stzo'n procedure is gemoeid, door de langhebbende „opdrachtgever" Jet worden vergoed. Van Asselt wilde Brom ook in het plan De Waal het buikelijke systeem van bouwstroken sgepast zien. De burgemeester her- terde eraan dat tot dusver bij de praak niets is gebleken van bezwaren de Waalders tegen het thans voor stelde systeem hebben. Van Asselt: )ie mensen hebben dat nog niet in de ten en merken pas na jaren, als ze Hen uitbereiden of verbouwen dat ze problemen zitten". Van Asselt probeerde in de rondvraag commentaar te leveren op de iigering van CRM om het rijksgeld er de gemeentelijke bijdrageregeling verdubbelen en de relatie die daarbij is J met de aanwijzing van Texel tot atentieel) landschapspark. Ate Rien- 'avan het CDA maakte echter heftig twaar tegen het aanroeren van dit berwerp, vooruitlopend op de com- ssievergadering. De burgemeester f hem gelijk en liet niet toe dat Van selt doorging. Invalide De heer S. de Waard vertelde dat het 'bouw De Hollebol niet behoorlijk $ankelijk is voor iemand in een ietoel. Toch is er een rolstoelgebruiker regelmatig in het gebouw moet zijn en telkens moet hij dan worden gehol pen, door WAO-ers nota bene die tot dit til-en trekwerk minder goed in staat zijn. De Waard wilde dat Gemeentewer ken enige voorzieningen treft aan de ingang van De Hollebol en de burge meester beloofde positieve aandacht daarvoor. Ook het verzoek van De Waard om bij De Hollebol enkele par keerplaatsen voor invaliden te reserve ren, zal waarschijnlijk worden inge willigd. Zodat het probleem van enkele slecht ter been zijnde bejaarden die De Hollebol graag tot op zo kort mogelijke afstand willen bereiken, wordt opgelost. Tenslotte pleitte De Waard voor het aanbrengen van straatverlichting op de hoek Schoorwal-Vaargeul in Den Burg. Het is daar 's avonds zo donker dat een aldaar wonende invalide de deur niet uitdurft. Onkruidbestrijding Wethouder Van der Kooi deelde op een vraag van Daan Welboren van het Pakt mee, dat de gemeentelijke regels voor onkruidbestrijding en het plaatsen van prikkeldraad de volgende maand in de vergadering van de commissie open bare werken zullen worden behandeld. Henk Beumkes van het Pakt vroeg om gemeentelijke medewerking om te bereiken dat de dienstregeling van de AOT zodanig wordt gewijzigd dat de schoolkinderen uit 't Horntje, die de basisschool in Den Hoorn bezoeken, gebruik kunnen maken van een bus die tegen negen uur in Den Hoorn arriveert. Volgens de huidige regeling arriveert de bus uit 't Horntje om acht uur in Den Hoorn en dat is rijkelijk vroeg. Wet houder Van der Kooi beloofde kontakt op te nemen met de AOT. De „Kleine Tesselaar" het jeugdblad dat op lagere scholen werd verspreid, stopt er een jaar mee. De meeste redactieleden hebben het momenteel te druk met andere zaken om hun volle aandacht aan de „Kleine Tesselaar" te kunnen geven. Het is de bedoeling om in september 1982 weer met het blad te beginnen. In het verslag van de bridgecompetitie op Vlieland waaraan door acht Texelse paren werd meegedaan is een fout geslopen. Gemeld werd dat in het totaal door 10 paren werd meegedaan in de competitie. Dit moet 160 zijn. Met vijf tegen acht stemmen (de heren F. Blanken en D. Schilling waren verhinderd om de vergadering bij te wonen) heeft de gemeenteraad dinsdagavond het beroepsschrift van de heer M. Kortenhoeven in Den Hoorn tegen weigering van een bouwvergunning, ongegrond verklaard. De heer Kortenhoeven wilde bij zijn woning aan de Naalrand een tweede garage bouwen, wat bij vrijstelling van B. en W mogelijk is als de bestaande garage in de woning is opgenomen dan wel 'organisch' met de tweede garage verbonden kan worden, het bouwper ceel groter is dan 600 m2, het bouw terrein een beoaalde bestemming heeft (EBB, EBC of EOA) en de gezamenlijke oppervlakte van de bijgebouwen, inclu sief de te bouwen garage, hoogstens 60 m2 bedraagt. B. en W. hadden die bouwaanvraag van de hand gewezen omdat Kortenhoeven niet aan alle voor waarden voor vrijstelling had voldaan. Wel had hij van zijn buurman een strook grond gekocht om de vereiste minimum oppervlakte te bereiken. In zijn beroepsschrift bracht Korten hoeven naar voren dat een onjuiste uitleg van het woord „dan wel" in de vrijstellingsbepaling tot een verkeerde beslissing had geleid. Maar volgens het college kan „dan wel" alleen maar betekenen: „of". Waar het om ging is dat de eerste garage niet geacht kon worden in de woning te zijn opgeno men, ook al vond Kortenhoeven van wel omdat woning en garage dezelfde scheidingsmuur hebben en omdat de garage vanuit de hal kan worden betre den. Ook van een organische verbin ding tussen bestaande en toekomstige garage is geen sprake. De vergunning werd dus geweigerd en de meerderheid van de beroepsschriftencommissie, die het beroep van Kortenhoeven in eerste instantie behandelde, was die mening ook toegedaan. Verwachtingen... De beroepsschriftencommissie stelde wel de vraag of in dit geval bij de heer Kortenhoeven verwachtingen zijn gewekt, waardoor hij de bouwvergun ning toch zou moeten krijgen. B. en W. vonden dat die verwachtingen niet zijn gewekt, maar het was te verwachten dat een deel van de gemeenteraad daar bij de behandeling anders over zou denken. Er werd dan ook geruime tijd over gediscussieerd. S. de Waard schaarde zich achter het college Hij constateerde dat de be staande garage in ieder geval niet 'inpandig' is, zodat het verzoek voor de tweede terecht terecht is afgewezen. Of verwachtingen zijn gewekt of niet, deed volgens De Waard niet terzake. Het college is verantwoordelijk voor de \\W.1 beslissing. Spreker wees er op dat ambtenaren trachten iemand die wil bouwen te helpen en graag naar andere mogelijkheden zoeken als een bouw aanvraag op het eerste gezicht niet voor inwilliging vatbaar lijkt. Deze hulp vaardigheid wordt door de betrokken particulier wel eens als het wekken van verwachtingen gezien, vooral als de materie ingewikkeld is en meerdere afdelingen zich met het geval bemoeien. Er zit dus risico in die hulpvaardigheid, maar De Waard liet er geen twijfel over bestaan dat ambtena ren zich hulpvaardig moeten blijven opstellen. Jan van Asselt stelde zonder meer dat de verwachtingen wel zijn gewekt en wilde het beroepsschrift gegrond verklaren. Geen tekening? Namens de CDA-fractie zei mevrouw Huitema-Vos dat B. en W. hun voorstel moeten terugnemen en de behandeling naar een volgende vergadering moeten verschuiven. Haar argument was dat de raad niet in staat was een goed oordeel te vellen omdat bij de stukken die in het raadhuis ter inzage lagen, geen tekening was gevoegd. Ook vond zij dat de ambtelijke begeleiding van Kortenhoeven onvoldoende is geweest. Ze dreigde: „Voorstel terugnemen, an ders verklaren we het beroep ge grond". Dat dreigement werd door de fractie uitgevoerd, want het college voelde niets voor terugnemen. In tegenstelling tot wat mevrouw Huitema had beweerd, oordeelde het college dat de beschikbare informatie over deze zaak wèl toereikend was geweest. De tekeningen waren ter inzage gelegd of hadden op verzoek direct gegeven kun nen worden. J. C. Dros wierp de vraag op of het college verplicht is, gewekte verwach tingen, in te willigen. Volgens de burgemeester was dat niet het geval. B. en W. beslissen, ongeacht wat ambtenaren daarover tegen de betrok kene zeggen. Daan Welboren bracht naar voren dat het eind zoek zou zijn als het anders was. Want de man die graag zijn zin wil hebben luistert selectief en hoort wat hij graag wil horen. KI. Barendregt van de VVD twij felde er niet aan dat Kortenhoeven niet aan de vereiste voorwaarden heeft kunnen voldoen en vond het niet erg logisch dat hij grond heeft aangekocht, terwijl hij aan nog twee andere voor waarden moest voldoen. Hij hekelde de houding van het CDA in deze. „De CDA-fractie tuint er weer in!". Bij de stemming spraken de CDA- fractie en Jan van Asselt zich uit voor gegrondverklaring van het beroep. m WEN JAN LEZERS- Out ex VEAANTwOOROCLu-kE id vïh of Rf CVU tl Op 17 oktober speelt folkgroep De Perelaar uit Heemstede in De Schole rie, aanvang 20.30 uur. De Perelaar speelt muziek uit het noorden van Nederland, met name. Friesland, Ter schelling, Groningen en Noordholland. Bij het bewerken van dit materiaal wil de groep zoveel mogelijk aansluiten bij de traditionele Nederlandse speelstijl. Zo nu en dan komen echter ook ele menten voor uit volksmuziek en landen als Engeland, Bretagne, de Balkan en Scandinavië. Door De Perelaar zijn al vier LP's volgespeeld en ook is in eigen beheer een Perelaar-liedboek uitgege ven. Het liedrepertoire bestaat uit balla des, zeemansliederen, dansliedjes en dergelijke, waarvan de teksten zijn aan gepast aan het huidige taalgebruik. De melodieën zijn bewerkingen van zelf gemaakte opnamen en van materiaal uit diverse oude liedboeken. In de instrumentale muziek zijn melodieën verwerkt die zijn opgetekend in de 15e tot 18e eeuw. Daarnaast speelt de groep ook dansmuziek uit 19e eeuwse speelmans handschriften zoals polka's, mazurka's en schotsen. De Scholerie is al vanaf half acht geopend voor degenen die iets willen drinken of zelf muziek willen maken. Kaarten voor het optreden van De Perelaar zijn vooraf te koop bij „De Vlier" in Den Burg. Kosten 710,— voor niet-leden en 77,50 voor donateurs. Van 18 tot en met 25 oktober houdt Staatsbosbeheer de „Week van bos en natuur". In 20 over het hele land verspreide natuurgebieden staat Staatsbosbeheer klaar bezoekers alle informatie over natuur, natuurbeheer en landschapsbeheer te geven. Ook op Texel worden ter gelegenheid van de Week van bos en natuur bij zondere voorlichtingsaktiviteiten ont plooid. Dat gebeurt in het Hogeberg- gebied waar de mensen zich op de hoogte kunnen stellen van allerlei bij zonderheden en de wijze waarop daar mee wordt omgegaan. Tijdens de werk dagen van de week kan men zien hoe tuinwallen worden gezet Startpunt voor de informatieve wandeltocht die in het Hogeberggebied gemaakt kan wor den is de jeugdherberg Panorama, die voor dit doel dagelijks van 10.00-16.00 uur open is. Er kan gewandeld worden volgens het zg. zoek-je-weg-systeem, waardoor ieder zijn eigen „programma" kan vaststellen. Op verschillende plaat sen in het terrein zijn bordjes geplaatst die iets vermelden over schapenboeten, tuinwallen, stolpen en andere bijzon- De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hadden in Het Eier- landse Huis een interessante dia-en discussieavond over revalidatie, ver zorgd door twee medewerksters van het bekende centrum „Heliomare" in Wijk aan Zee. Het hoofd van de verpleegkundige afdeling Brigitte Engwerda en sociaal cultureel werkster Margo Strack-van Schijndel vertoonden dia's waarmee het revalidatieproces bij een kind en een volwassene werden getoond, waarna er gelegenheid was om vragen te stellen. Ongeveer hetzelfde programma werd gebracht voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel in Den Burg. Op 6 november hebben de Platte landsvrouwen van De Cocksdorp- Eierland een koffieochtend over het onderwerp sociale verzekeringen. Be langstellenden hiervoor kunnen zich opgeven bij mevrouw R. Dijkshoorn- Lap, telefoon 02223-409. Op 2 of 9 maart maakt de afdeling een reisje naar Utrecht waar een bezoek zal worden gebracht aan Douwe Egberts (koffie-thee en pijpenkamer) en het nationaal museum „Van speeldoos tot pierement". Opgave bij mevrouw R. Witte-Witte, telefoon 02225-252 (Advertentie I.M.) derheden in dit fraaie landschap dat in het bestemmingsplan voor het buiten gebied de „zwaarste" bescherming heeft gekregen en dat ook wel als „landschapsreservaat" wordt aange duid. Deelnemers bepalen op het start- OO |*nv«r A m ii punt welke punten ze willen bezoeken en tekenen deze punten aan op een kaartje dat ieder krijgt. Ze kunnen daarna deze punten in het terrein opzoeken tijdens een wandeling waar van ze zelf de route bepalen. Ook fietsen. Tijdens de Week van Bos en natuur kan [over heel Texel] ook worden gefietst volgens het zoek-je-weg-sy- steem. Daarvoor is een beschrijving gemaakt van diverse punten, die tijdens de week verkrijgbaar is bij de rijwielver huurders, de VVV, het Natuurrecreatie- centrum en de jeugdherberg Panorama. De collecte ten bate van de Nierstich ting Nederland had dit jaar op Texel een totale opbrengst van 7 5.749,42. Per dorp werden de volgende bedra gen opgehaald: Den Burg 7 2.129,12, P.H. Polder, Noord-en Zuid Haffel 7 207,30, Oosterend 7 475,00, De Cocks dorp 7 258,75, De Westen 7 250,45, De Waal en omgeving 7 152,20, Eierland 7 366,45, Gerritsland 7 261,25, 't Noor den 7 175,55, Oudeschild 7 285,80 en De koog 7 856,00. De laatste tijd doen alarmerende geruchten de ronde over de toename van de werkloosheid op Texel. Texel wordt al genoemd als een van de 'pro bleemgebieden' van Nederland. Dit is opmerkelijk daar Texel de laatste jaren bekend stond om z'n hoge welvaarts niveau, voornamelijk veroorzaakt door de na-oorlogse recreatie, waardoor het gemiddelde gezinsinkomen boven het landelijke is uit gestegen. De betrekkelijk hoge seizoenwerk loosheid werd echter algemeen geaccepteerd als inherent aan het recreatieve karakter van de Texelse economie. Nu deze werkloosheid struc tureel aan het worden is lijkt het mij zinvol eens een poging te doen de dieper liggende oorzaken naar voren te halen. (Een ieder die mij zou kunnen aanvullen of het grondig met mijn stellingen oneens is daag ik hierbij uit tot discussie). De Texelse economie als onderdeel van een veel groter geheel heeft logi scher wijze te maken met dezelfde fluc tuaties die een ieder bekend zijn en die uitvoerig worden beschreven en geanalyseerd. Het gaat er mij nu niet om algemene economische beschou wingen te houden. Wat mij echter bezig houd en wat mogelijk van belang is voor de plaatselijke beleidsmakers is: hoe komt het dat de werkloosheid hier op Texel zoveel sneller toeneemt dan lan delijk het geval is? Globaal zou je kunnen zeggen dat de Texelse econo mie wat eenzijdig is georiënteerd (wei nig industrie en een grote bouwnijver heid). Geen wonder dus dat de werk loosheid bij een inzakkende bouw snel oploopt. Toch steunt de Texelse economie op naar verhouding gezonde bedrijfstak ken. Land- en tuinbouw kunnen mo menteel beschouwd worden als één van de sterkste bedrijfstakken in Neder land, terwijl de recreatie bij de toene mende vrije tijd veel perspectief biedt. Twee bedrijfstakken dus met veel pers pectief, waar feitelijk de gehele Texelse economie van is afgeleid. Mijn conclusie zou kunnen zijn dat voor de langere termijn (als de rente weer wat lager is en de bouw weer opgang komt) optimisme op z'n plaats is. Toch geloof ik dat dat optimisme niet ge rechtvaardigd is. Langzaam maar zeker is er in de jaren zeventig een pessimis tisch psychologisch klimaat geschapen ten aanzien van het ondernemerschap in het algemeen. Voor Texel betekent dat dat de overheid (op alle drie de niveaus) steeds meer afstevent op een conserverend beleid. Begrippen als dynamiek, vernieuwing, groei, maken steeds meer plaats voor begrippen als verstarring, consolidatie, nulgroei. Recente voorbeelden: het beleid van Staatsbosbeheer ten aanzien van de strandpaviljoens, het provinciale beleid ten aanzien van de bootverbinding, het rijksbeleid ten aanzien van de land schapsparken, het gemeentelijk beleid ten aanzien van de goothoogte van gebouwen en het beschermd dorpsge zicht Den Hoorn (bouwaanvraag Schil ling - Duinker), het grondaankoopbeleid van CRM. In een dergelijk klimaat wor den veranderingen steeds meer ervaren als verslechteringen. Verontrustend is dat een dergelijk beleid zich vooral richt tegen de drie fundamentele pijlers onder de Texelse economie nl. de boot verbinding, de landbouw en de recreatie. Het gevaar is aanwezig dat Texel, net als vroeger, weer in een economisch isolement wordt gedreven met als onmiskenbaar gevolg een maat schappelijke neergang. N. C Barendregt, Eierland EEN UITSTEKEND IDEE VOOR UW FEESTJES, PARTIES VERGADERINGEN EN DINERS'' Uw gastheer Jan C. Stolk 02226 - 310 Deze week speciaal aanbevolen: Twee gebakken zeetongetjes, gemengde salade, remoulade saus en frites f 15,50 Woensdag 21 oktober wordt in De Koog weer vlooienmarkt gehou den. Deze 'markt' wordt voor het derde jaar onder auspiciën van De Koog Promotion georganiseerd en ook dit jaar kunnen kinderen tot en met 15 jaar gratis allerhande koopwaar aanbieden. Daarbij moeten een aantal spelregels in acht worden genomen: het is verboden spullen of artikelen uit winkels te verkopen. Het gaat uitsluitend om tweede hands spullen zoals speelgoed, boeken, fietsen en noem maar op. Vorig jaar waren er maar liefst veertig deelnemers en De Koog Promotion verwacht dit jaar zeker weer een dergelijk aantal. „Een vlooienmarkt lijkt misschien gewoon een grappige bezigheid, maar we hebben kinderen gehad die op een dag voor tweehonderd gulden aan oude spullen verkochten. Er werd over het algemeen leuk verdiend", aldus Hans Dobber van De Koog Promotion. In tegenstelling tot vorig jaar zullen de kraampjes of uitstallingen dichter bij elkaar gegroepeerd worden. Deelnemers moeten wel zelf voor een kleed, tafel of kraam zorgen. Daarnaast zijn ook kinderen welkom die Iets anders' kunnen dan verkopen. „Goochelaars, muziek - groepjes of welk creatief vermaak dan ook is welkom", aldus Dobber die er bij stelt dat voor de vertoonde kunsten uiteraard geld opgehaald mag worden. Musici die willen spelen op elektrische instrumenten moeten vooraf even contact opnemen met Wim Mets (telefoon 02228 - 406), voor een geschikte plaats. 's Middags worden in de Dorpsstraat twee poppenkastvoorstellingen gegeven. Dit jaar is er ook een prijs voor de mooiste of meest originele kraam met standwerker. Een jury zal de activiteiten van de deelnemers beoor delen en verder is er voor alle deelnemers een 'maagversterkende' attentie. De vlooienmarkt wordt gehouden van 10.00 tot 18.00 uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7