Sportraad kiest voor zwembad in De Koog Vuilnisdiscussie Meester Groenewold Sportsectie afwachtend vakantletoernool voor dam- 'en schaakjeugd Texelaars voor de dalle Iets minder kleding voor 'Max' Studenten sliepen in postkantoor Texelaars van toen Voorlichtingsavond over gehandicapten Thuiswedstrijd rugbyclub Duinker wil geen rioolzuivering naast zijn huis „Ik dacht dat mijn ouders het al betaald hadden' IIJDAG 16 OKTOBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De Stichting Texelse Sportraad heeft en W in een brief geadviseerd een iverdekt zwembad in het artikel 11-ge- lied van De Koog mogelijk te maken. Met de RST zal overleg gevoerd noeten worden over het gebruik van iet bad door Texelaars. Mochten deze mderhandelingen voor beide partijen loede resultaten opleveren, dan moet gemeente bereid zijn geld in het IST-bad te steken" zo is de conclusie ran de Sportraad. Een overdekt bad is, olgens de sportraad, niet in Den Burg realiseren Die mening is gebaseerd p het rapport van de commissie van rie" over een overkapping voor zwem- ad Molenkoog en het college antwoordt aarop. De welzijnssektie Sport Rekre- tie en Lichamelijke Opvoeding is oorzichtiger in een brief aan het college ver de plaats van een overdekt bad. leze stelt dat de gemeenteraad een olitieke keuze moet maken: Den Burg i( De Koog. De sektie neemt nog geen lard standpunt in, maar vindt ook dat B m W met de RST moet gaan over iggen. Ook is het sectiebestuur Sport Recre atie en Lichamelijke Opvoeding van tening dat het college moet gaan iraten met de commissie (Haker, Dros in Harting) over het plan Overkapping lolenkoog". ,,We vinden dat deze ommissie erg weinig gelegenheid heeft phad het rapport toe te lichten", aldus Ie brief aan B en W. De sectie denkt dat ader overleg tot een minder negatieve indconclusie van B en W zal leiden. De ectie geeft zelf nog geen oordeel over et rapport van de commissie of de actie daarop van B en W. ,,Zoalng het esprek niet heeft plaatsgevonden doen e dat niet". De Sportraad heeft het rapport Overkapping Molenkoog" en de B en I reactie, wel beoordeeld. Het bestuur Dmt tot de conclusie dat het B en W ntwoord ,,een stuk realistischer" is dan at rapport De in de B en W reactie moemde normen inzake zwembadbe- lek zijn door de Sportraad getoetst aan s cijfers uit het statistiche jaarboek. Daarin zijn dezelfde cijfers weerge- aven als B en W hebben genoemd", dus G. Praamstra namens de Sport- ad. De Sportraad stelt daarnaast nog at zwembaden in kustgebieden altijd an lager bezoekersaantal hebben dan aden elders in het land. ,,Ook als ikening wordt gehouden met het toe- >me wordt het door de commissie sraamde bezoekersaantal bij lange na niet gehaald", aldus de Sportraad. Met betrekking tot de exploitatiekosten heeft de Sportraad een vergelijking gemaakt met sporthal ,,Ons Genoegen". Tendens. De exploitatiekosten van de sporthal belopen bijna het dubbele van het door de commissie van drie beoogde over dekte bad. Dit terwijl het zonder meer bekend is dat een overdekt zwembad veel meer kost dan een sporthal". De Sportraad komt tot de conclusie dat een overdekt zwembad financieel alleen haalbaar is in De Koog. Ook toont de Stichting zich verwonderd over het feit dat er een tendens is om „overal op het eiland" (gedoeld wordt op Oosterend en de Cocksdrop) kleinere en grotere zwembaden te willen realiseren. „Waar zijn we mee bezig?" vraagt de Sportraad zich af. „Op Texel is maar plaats voor één overdekt bad". De Rekreatie Stich ting heeft te kennen gegeven gelijktijdig met 144 appartementen in het artikel 11-gebied aan de Nikadel een overdekt zwembad te willen bouwen. Door de RST is ook aangekondigd dat deze voorziening voor 99% ten goede moet komen aan de recreatie. De Sportraad is echter van mening dat het college op zeer korte termijn de mogelijkheden moet onderzoeken om de belangen van de eigen bevolking in dit zwembad- gebruik veilig te stellen. Dat zou kunnen gebeuren door bij te dragen in bouw- en exploitatiekosten. „Wat betreft de plaats van het overdekte bad moet een politieke keuze gemaakt worden en deze uitspraak moet worden omgezet in een beleid" zo besluit de Sportraad de brief aan het college. De brief van de Sport raad wordt donderdag 22 oktober be sproken in de sektie Sport, Recreatie en Lichamelijke Opvoeding. Bezorgd. Deze sektie heeft het college ook een brief gestuurd over de invulling van het artikel 11-gebied. „Wij zijn bezorgd over de plannenmakerij in dit gebied" aldus de brief. Na een bezoek van het sektiebestuur aan architectenbureau Jan Visser is de sektie tot de conclusie gekomen dat zowel gemeente als RST onafhankelijk van elkaar plannen ont wikkelen voor sport en recreatie doel einden die elkaar grotendeels over lappen. Ook de sektie komt in deze brief tot de conclusie dat er op Texel plaats is voor maar één overdekt zwembad en dat geldt ook voor een sporthal en een atletiekbaan, twee andere voorziening en die ook in het RST-plan zitten. „Bij het gebruik van de sporthal in De Koog wordt door de RST ook gemikt op de Texelse bevolking", aldus de sektie. „Al wordt van de sporthal in Den Burg wel eens gezegd dat deze „vol" is, is de sektie van mening dat het dan uitslui tend om groepen gaat die niet op de door hen gewenste tijd in de sporthal terecht kunnen. De sporthal in Den Burg is een sociale voorziening, een teruggang en het „afromen" van het aantal gebruikers zal betekenen dat er nog meer gemeenschapsgeld bij moet". De sektie verwacht zeker een teruggang van het aantal sporthalgebruikers in Den Burg als er nog een tweede hal bij komt. Dat zou voor het college betekenen: meer subsidie in de exploitatie van Ons Genoegen" of hogere huren voor de gebruikers. Hinken. „Een duidelijke beleidslijn is gewenst, omdat het hinken op twee gedachten verstrekkende financiële gevolgen kan hebben" aldus de sektie die daarbij ook op overleg met de RST aandringt. De sportsektie vindt dat op deze manier ook „positieve" plannen naar voren kunnen worden gebracht. Hierbij wordt de realisatie van een sportveldencomplex voor SV De Koog en een dorpshuis in het artikel 11-gebied genoemd. Bij de realisatie van een tiental, gedeeltelijk overdekte, tennisbanen en enkele openluchtbaden in het RST plan zet de sektie vraagtekens. De sportsektie vraagt zich af er naast de bestaande tien tennisbanen op Texel en zwembad Molenkoog nog wel plaats is voor uitbereiding van dergelijke akkomoda- ties. De gemeenteraad ging dinsdagavond accoord met de afvalstoffenverorde- ning, waarin is geregeld wat er in de gemeente met de verschillende soorten afval moet gebeuren en wie daarvoor verantwoordelijk is. De heer P. A. Zegers had er bezwaar tegen dat in de verordening de dienst gemeentewerken als enige instantie wordt genoemd die de vuilverwerking moet verzorgen. Hij vond dat particu liere bedrijven ook als mogelijkheid zouden moeten worden genoemd. Dat zou zelfs kostenbesparende mogelijk heden bieden. De heer J. C. Dros ze; dat de zware metalen, die zich in het huisvuil bevin den en die er niet kunnen worden uit gehaald, hem zwaar op de maag De kledinginzamelingsactie „Geef de zak", ten bate van de Texel- rheumapatiënten, die dinsdagmid- 8 op Texel werd gehouden, heeft S minder kleding opgeleverd dan dg jaar. De chauffeurs van de Max illeur-truck schatten de opgehaal- hoeveelheid op ongeveer 25 ton. dg jaar werd ruim dertig ton opge- ld. De ervaring heeft geleerd dat medewerkers van de Stichting testa! goed schatten maar nog week zal de hoeveelheid urelse kledij gewogen worden en zijn ook exacte getallen bekend. i ruim tachtig medewerkers die is dagmiddag in touw waren zijn bter tevreden over het resultaat. „Het mag dan iets minder zijn dan vorig jaar, het is toch een heet prettig gevoel zoveel ton kleding weg te kunnen brengen", zo werd gezegd. De organisatie was hetzelfde als vorig jaar. De bevolking had goed gehoor gegeven aan de oproep om de zakken met kleding te markeren en er werden zelfs zes tot acht zakken kleding, schoeisel e.d. bij één woning weggehaald. Om drie uur ging de actie van start en haal den twee-en-twintig auto's de kleding op volgens de gemeentelijke huisvuilroute. De zakken werden overgeladen in de schuur van Drijver Bouw BV op het Wezenland in de truck. Deze was om half zes propvol. Woensdagmiddag kwam de truck met aanhanger nogmaals naar Texel om de rest kleding op te halen. Een groep eerste jaars studenten uit Amsterdam heeft de nacht van donder dag op vrijdag doorgebracht in het portaal van het postkantoor van Den Burg. Omdat de studenten, aankomend leden van het Amsterdams studencorps, geen overlast veroorzaakten heeft de politie niet ingegrepen, in het kader van een ontgroening waren de „feuten" ont voerd toen ze zich voorbereidden op een sportwedstrijd. Er werd gecontroleerd of ze geen geld bij zich hadden en ver volgens werden ze geblindoekt met een busje naar Texel gebracht. De opdracht op Texel was met de burgemeester op de foto te gaan, honderd exemplaren van de Texelse Courant mee te nemen en een portret van Frans Pieterse uit „De Karseboom" te stelen. In al deze op drachten slaagden de vreemd uitgedoste studenten. Hoe ze, zonder een cent op zak, naar Amsterdam zijn terug gereisd is niet bekend. Als Meester Groenewold de klas binnenkwam en „a-hum" zei, dan was het meteen goed stil in de klas. Slechts één „a-hum" was voldoende en het moest wel heel erg rumoerig zijn geweest als hij tweemaal moest „hummen". Als je ouder wordt ga je pas waarde ren wat voor uitstekende zielkundigen sommige onderwijzers eigen lijk waren. Ik geloof dat de meeste Texelaars, die opgegroeid zijn onder zijn waakzaam oog, eerst op de lagere school en toen even tueel op de MULO, het met me eens zullen zijn dat Groenewold Zo'n man was. Zaterdagmorgen haalt Scouting oud papier op in de Wagemakerstraat, Witte Kruislaan, Schoonoordsingel, Burgerhoutstraat en Kogerstraat. Een ieder wordt verzocht het papier voor 10.00 uur gebundeld op de stoep te zetten. Op dinsdag 20 oktober wordt er in „De Schakel" een toernooi georgani seerd voor jeugdige dammers en scha kers. Er zijn vier-en zeskampen. In poule A spelen leerlingen van de basisscholen. In poule B spelen leerlingen uit het voortgezet onderwijs, eventueel ge spitst in onderbouw en bovenbouw. Het toernooi begint om 13.30 uur en deel name is gratis. Prijsvraag Door het invullen van een wedstrijd formulier met 10 vragen op denksport- gebied maakt men kans op een fraaie prijs. Ook hier: een A en een B serie. (Pen of potlood zelf meebrengen s.v.p.) Hat overladen van de zakken In de truck ven de Max Tailleur Stichting. liggen. Hij pleitte voor maatregelen om het gescheiden ophalen daarvan te bevorderen. Er zouden meer gelegen heden moeten komen om oude batte rijen verantwoord weg te doen, bijv. in de vorm van een kleine batterijencon tainer die aan de glascontainer wordt bevestigd De heer C Ellen had bezwaar tegen artikel 26 van de Verordening waarin staat dat het verboden is dat onbe voegden huisvuil van andere meene men of daarin rommelen. Ellen vond dat het mogelijk moet zijn dat voorwer pen die de één weggooit, maar voor anderen nog van waarde zijn, kunnen worden meegenomen. Burgemeester Engelvaart reageerde daarop met de opmerking dat het artikel in de verordening even soepel zal worden toegepast als de wet op de strandvonderij. Maandagavond hadden de platte landsvrouwen afd. Texel een voor lichtingsavond over gehandicapten. Hiervoor waren de dames Margo Straak van Schijndel en Brigitte Engwerda, beide medewerksters van het revalida tiecentrum Hellomare uit Wijk aan Zee naar Texel gekomen. Heliomare Is een revalidatiecentrum voor volwassenen en kinderen welke gehandicapt zijn door geboorte, ziekte of ongeluk. In de dia-serie „Sandra" gaf men het revalidatieproces weer van een kind met aangeboren afwijkingen. Daarna een dia-serie waarin het revalidatieproces van een 45 jarige man werd getoond die door amputatie een been moest missen. Tijdens de revalidatie krijgt de revalidant met gespecialiseerde mensen te maken, welke in team verband werken en zorgen dat de patiënt de juiste behan deling krijgt. Na de pauze was er een forum, waarin naast de beide inleidsters ook twee Texelse dames zitting hadden namelijk mevrouw Van Heerwaarden, zelf gehandicapt en mevrouw Witte, moeder van een gehandicapt kind. Het forum had geen problemen met de vele vragen uit de zaal. Tijdens de discussie kwam nog weer eens ter sprake, dat het met de voorzieningen in onze gemeen schap ook nogal droevig gesteld is. Slechts enkele winkels bieden toegang aan rolstoel gebruikers. Ook verschil lende openbare gebouwen zijn niet of moeilijk toegankelijk. Het zou goed zijn als in ,,'t jaar van de gehandicapten" iedereen daar eens daadwerkelijk aan zou werken I De voorzitster dankte alle forumleden hartelijk voor hun bijdrage aan deze avond. En overhandigde de dames van Heliomare de opbrengst van de collecte (f250,-) t.b.v. het werk voor de ge handicapten. Rugbyclub „Overzee" speelt zondag de tweede thuiswedstrijd. De wedstrijd tegen Haarlem begint om 14.30 uur en wordt gespeeld op het SVC-terrein bij De Cocksdorp. Wat ik nu alleen nog maar kan zien als een vermakelijk incident, maar wat me een nachtmerrie had kunnen bezorgen, als Groenewold er niet op zijn eigen tactische wijze bij betrokken was ge weest, vergeet ik nooit. Twee lieden van de overkant bezochten de klas en hun taak was om van elk kind een druppel bloed te nemen wat te doen had met, ja weet ik het, een of ander volkenkundig onderzoek. Van de jongen of meisje, wiens bloed werd gevraagd, werd een aantekening gemaakt van de vorm van het hoofd en kleur van het haar, waarop een prik van een naald in de vinger het bloedoffer voltooide. Maar niet alle kinderen mochten er aan deel nemen. Alleen zij die van zuiver Texelse bloede waren, kwamen er voor in aanmerking. Ik was absoluut overtuigd dat ik bij deze groep hoorde en was echt niet bein- vloed door de reep chocola die elke deelnemer na afloop ontving. Dus ook mijn druppel werd geofferd.... Thuis komende om 12 uur vertelde ik mijn ondervinding aan m'n vader en die zei meteen: „Maar Siemetje, dat klopt niet, want Ik ben een geboren en getogen Amsterdammer en geslachten lang woonden we al in Amsterdam. Ik kwam naar Texel in mijn twintiger jaren.." Ik stond als aan de grond genageldlll Wat zou er nu gebeuren. Dat hele onderzoek was nu natuurlijk vergeefs en wat voor gevolgen zou het hebben! Want wie wist nu dat die druppel bloed van die niet Texelaar óók bij dat zootje zat!!! Ik was werkelijk in paniek. Zweet brak me uit. Ik wilde onmiddelijk naar meester Groenewold om hem te vertellen wat een enorme fout ik gemaakt had. De eerste nieuwe aardappelen met verse sla die al op tafel stonden konden me niet thuis houden. Ik moest meteen weer naar school. Misschien was er nog iets te redden I Ik trof Groenewold in de klas, waar hij zich bezig hield met het nazien van schriften. Hij rookte zijn klassieke Goudsche witte lange pijp, gevuld met rooie ster tabak uit het winkeltje van „Coba" waar hij geregeld kwam, ook om tabak te kopen, maar keek niet eens op toen ik het lokaal binnen stormde. „Meester" hakkelde ik, want in die dagen stotterde ik behoorlijk, „meester ik ben geen Texe laar en nu heb ik bloed geschonken, denkende dat ik een echte Texelaar was, en dat is niet zo en nu heb ik alles verknoeid! WAT GAAT ER NU GE- BEUREN???"Een ogenblik ging zijn blik van het schrift waar hij mee bezig was, toen gaf hij een lange trek aan zijn onafscheidelijke pijp en zei:,,Daar krij gen we revolutie vanl" Even was ik uit het veld geslagen. Doelende op de rampspoedige bloedaffaire zei ik: „Maar meester dat is toch èrg?" „Revolutie", antwoordde hij „Nou,óf dat erg isll Héél, héél erg zelfs. Ik voelde m'n bloed weer terug komen. Een nieuw schrift werd opengeslagen. Ik bleef nog even staan. Toen schoof ik langzaam achter- Namens de familie J. G. W. Duinker (Nieuweschildl is door het makelaars kantoor Eelman bij de gemeenteraad geklaagd over de plannen van Uitwa- terende Sluizen om vlak bij de woning van de familie Duinker de nieuwe rioolzuiveringsinstallatie voor Oosterend aan te leggen. De raad is gevraagd alle medewerking aan de bouw van de installatie op deze plaats te staken. Duinker hoorde over de bouw van de zuivering „op een steenworp afstand van zijn woning" bij geruchte. Bij informatie op het raadhuis bleek zijn vrees gegrond: de installatie zou vlak bij zijn huis aan de westzijde (dus aan de windkant) verrijzen. Tevens kreeg hij te horen dat de grond aldaar reeds voor dit doel was aangekocht en volgens ma kelaar Eelman hadden de ambtenaren daarbij opgemerkt dat voor boeren in het buitengebied een luchtje meer of minder niet belangrijk was... Duinker trok ook bij Uitwaterende Sluizen aan de bel en kreeg bezoek van medewerker R J. Wittebrood die toegaf dat de gekozen plaats inderdaad niet zo gelukkig was voor de familie Duinker maar dat het gemeentelijk grondbedrijf twee jaar heeft moeten zoeken om uiteindelijk een stuk grond voor dit doel bij Oosterend te kunnen bemachtigen. Eelman schreef het wel vreemd te vinden dat noch hijzelf, noch zijn collega Kuip van Texel Vastgoed en ook de familie Duinker iets van deze zoekaktie afwisten en deelde mee dat inmiddels aan Uitwaterende Sluizen een voor de familie Duinker minder ongelukkig terrein is aange boden. De gemeenteraad ging er dins dagavond mee akkoord dat de kwestie door het college wordt afgehandeld. uit in de richting van de deur, het stapje af naar m'n klompen en toen op een koggeltje naar huus. Ik heb er niets van overgehouden. Van geheel andere aard was het geval met Gommert. Het waarom weet ik niet meer, maar de overtreding was volgens Groenewold 1000 regels waard.Gom mert dacht daar echter heel anders over, want het schrijven van zoveel strafregels belemmerde zijn geliefde voetbalsprt waar hij in zijn jonge jaren een absolute virtuoos in was. Dus hij bedacht een goed excuus. Toen Groenewold in de morgen om zijn strafwerk vroeg zei Gommert „Ik heb niks maakt meester, want het hoeft niet van me vader". Groenewold toonde zich helemaal niet verbaasd.„Witvliet" zei hij ernstig, ik heb altijd het ouderlijk gezag boven dat van de meester gesteld. Als jij niet hoeft van je vader, dan dring ik er niet verder op aan, want bij mij gaat het gezag van de ouders vóór alles óók voor dat van de schoolmeester. Gehoorzaamheid aan je ouders komt eerst". Gommert was opgelucht dat hij er zo goed vanaf gekomen was. De ochtend klas begon met lezen. Spoedig was het Gommert zijn beurt, hij zou net beginnen toen Groenewold hem stopte.Ikzou het bijna vergeten, dat is waar ook, jij hoeft niet van je vader. Volgende" De volgende dag iets dergelijks met rekenen.„Wie weet het antwoord?" Gommert zijn vinger ging omhoog. „Ja Witvliet? O, nee, jij hoeft niet van je vader". Op de derde dag bracht Gommert zijn duizend regels. „Goed Witvliet, gooi ze maar in de kachel". Hij hoefde ze niet eens na te zien, en Gommert mocht weer mee doen. Met Noutje Langeveld zat ik op de stoep van haar huis in de Binnenburg. Groenewold, die we heimelijk „de big" noemde omdat hij soms zo knorrig kon grommen, kwam langs. Toen hij net voorbij was riep Nout:„Toet toet". Op school liet meester niets merken en Noud was toch wel blij dat meester niet gezien had wie het gezegd had. Om 4 uur zei Groenewold vriendelijk, „even blijven zitten Noud". Dat was gewoon lijk een eer, want dan mocht je het bord schoonmaken. Maar wie kon Noutje zijn verbazing schetsen toen meester zijn pijp aanstak, rustig naar de deur liep, de sleutel in de buitenkant stak en zei: „Tot over een uur Langeveld. Toet, toet". Siem de Waal Pietermaritzburg Op de zitting van de Helderse kanton rechter verscheen dinsdagmorgen een 22 jarige Texelaar die een bekeuring van tweehonderd gulden wegens een ver keersovertreding niet betaald had. De man had op 22 november van het vorige jaar met een auto met aanhangwagen over de Pontweg gereden, waarbij hij de macht over het stuur was kwijtgeraakt en tegen een lantaarnpaal botste. In de aanhangwagen bevond zich ongeveer 2 kubieke meter tuingrond en hij reed met een snelheid van 60 kilometer per uur. Ondanks het feit dat de aanhangwagen goed in balans lag begon de combinatie op een gegeven moment te slingeren. Voor kantonrechter H. J. M. Wouterse gaf de verdachte alles vlot toe. „Maar waarom heeft u dan niet betaald met de acceptgirokaart die u is toegezonden?", vroeg de rechter. „Ik zag hem niet meer, ik dacht dat mijn ouders het al betaald hadden", zei de verdachte. Verkeersschout mevrouw L. van Pelt sprak van een ernstige zaak waardoor de verkeersveiligheid in gevaar was gebracht. Voor deze keer wilde ze volstaan met een gelijk bedrag te eisen als de man via de acceptgirokaart had kunnen voldoen, namelijk tweehonderd gulden. Honderdvijftig gulden voor het niet onder controle houden van zijn auto en vijftig gulden voor het niet in orde zijn van de kentekenplaten van de aanhang wagen. De kantonrechter vonniste overeenkomstig de eis.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9