FILM éMsmmo „Proteus"na vele jaren weer op Texel „Casablanca" Speurtocht naar herkomst Uit tiet handelsregister gonger Brieven onder nurrnner' OOOOOOOOOOQQ FEUILLETON: anoniem uitpraten?] bel 072 155555. ^t/Jy////////////A Bonte avond voor oudere Oudeschilders Auto beschadigd Koffieochtend agrarische vrouwen Promotie dr. H. J. INIeijens Rectificatie 191 JINSDAG 20 OKTOBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Op woensdag 28 oktober wordt de jaarlijkse koffieochtend gehouden voor alle agrarische vrouwen in de Witte Burcht te Den Burg, aanvang 9.15 uur. De heer Rademaker uit Gouda zal dan een inleiding houden over kleinschalige woonprojecten voor gehandicapte boerenzoons, die op aangepaste wijze op de boerderij kunnen blijven werken. Financiëel is dit mogelijk door een deel van de opbrengst van ,,Telebingo". Alle vrouwen van LTB leden uit kring ,,de Noord" waaronder Texel resor- teert, houden een kontaktdag op don derdag 5 november in hotel Vreeburg in Anna Paulowna. Gepraat wordt over een bewust bestedingspatroon, millieu- zaken en je eigen plaats in gezin, bedrijf en samenleving. Inleidsters zijn Legien Kromkamp, journaliste en Marga Nannes van de LTB. Aanvang 9.15 uur. Inschrijvingen: Autosloopbedrijf Kaan Eigenaar P: J. Kaan, Schoonoordsingel 12a, Den Burg. Xantippe Productions/ Dutch Energy Music/Beeld en Geluid servicedienst Hazepad 8b, Breda. Filiaal Xantippe Productions, Dorpsstraat 6, De Koog. Groothandel in geluidsop namen en verhuur van geluidsinstal laties. Filiaal onder rechtstreeks beheer hoofdzaak. Wijzigingen: ,,'t Swarte Schaep", Kogerstraat 100. Den Burg. Vervaar digen van kunstnijverheidsartikelen enz. Thans mede bemiddeling bij afsluiten van contracten voor mannequins en fotomodellen onder de naam ,,'t Swarte Schaep". Tieners kopiëerden zijn kleding en manier van praten, z'n fanmail rees tot ongekende proporties en Warner (film maatschappij), realiseerde dat hun ,,standby-star" Flumphry Bogart ineens sex-appeal gekregen had en zocht een goede manier om dat te presenteren. Bogart maakte achtereenvolgens Action in the North Atlantic", All through the night" en „Across the passific", stuk voorstuk prima films, die echter niets bijzonders deden voor zijn image. Zijn faam als onverbiddelijk hartebreker werd pas gevestigd met de film „Casablanca". Toen producent Hal Wallis Warner Brothers vertelde, dat hij Bogart wilde hebben voor de roman tische rol van Rick, schijnt Jack Warner te hebben uitgeroepen: „Floe kom je erbij, alsof er iemand bestaat die Bogart zou willen kussen". Maar Wallis had zijn tegenspeelster al: Ingrid Bergman, die De ouders van de kapitein waren Klaas Simonsz. Kikkert en Catharina Lucasd. Wentel, een tak die ook in het voorgeslacht van Mr. Pieter van Vollen- hove voorkomt, zo werd door de geschiedkundigen ontdekt. door Tom Lodewijk. zich over haar een oordeel dat niet ver bezijden de waarheid was, maar tegelijk was dat andere compartiment druk bezig. Gardenier! Ergens- ergens brand de flauw een rood lichtjel Gerda had haar verhaal nog lang niet uit toen de zaak voor Hemelrijk zo klaar was als een klontje. Een doodgewone huwelijkszwendelaar met de bekende trucjes. Wonder dat deze bijdehante tante daar ingetippeld was, maar op dit gebied gebeurden dagelijks wonderen, wist hij. En J. J. A. Hemelrijk, hoewel geen romantisch man, had een hekel aan dit soort oplichters. Hij kon voor een handige oplichter een soort beroeps matige bewondering opbrengen, ze wa ren soms bijna geniaal, maar dit soort bleef daar beneden. Te goedkoop, te minderwaardig. Verbeeldden zich heel wat, omdat ze een vrouw de kop op hol konden jagen. Hemelrijk, een onaan zienlijke man, niet het type waar de vrouwen naar keken, was misschien een beetje jaloers op het makkelijke succes van deze mooie jongens. Hoe het zij, hij mocht ze niet, en had met vreugde des harten, enkele van deze knapen helpen brengen naar een plaats, waar ze van vrouwengezelschap lang verstoken wa ren. Terwijl Gerda verder praatte, maakten hij terloops enkele aantekeningen in een kriebelig, moeilijk te ontcijferen rond- schriftpootje. „Wanneer hebt u die Gardenier voor het laatst gesproken?", vroeg hij. „Twee maanden zowat geleden", herinnerde Gerda zich. „Toen kreeg ik opeens een briefje dat hij voor zaken naar Duitsland moest en wel een week of vier weg zou blijven." „En hij is sinds niet meer komen opdagen. Waar was die brief gepost?" „Amsterdam." Hemelrijk haalde de schouders op. ledereen kon in Amsterdam een brief posten. „Had u de indruk dat hij in Amster dam woonde?" „Nee. Hij zei, dat hij nu hier, dan daar in een hotel woonde, in verband met zijn zaken." Ze snoof minachtend met haar neus. „Hebt u een kwitantie, een schuld bekentenis of zoiets voor die tien duizend gulden? Iets zwart op wit over de aankoop van die bungalow?" „Nee. Ik heb met moeite dat terrein gevonden. De mensen kenden hem wel, hij was er een paar keer geweest, maar er was niets van hem bij." „Was hij er toen samen met u?" „Ja, en ik kreeg de indruk dat hij geregeld met die mensen in contact was. Hij deed of het allemaal van hem was." „Jaja." De Snuf stond op van achter zijn bureau. „Mevrouw, ik hoop binnen enkele weken, misschien eerder als het meeloopt, u iets naders te kunnen be richten. U hoort dan wel van mij." Gerda keek teleurgesteld. Ze had zich van dit gesprek meer voorgesteld, en was bang dat ook het geld dat ze hier als voorschot had moeten neertellen in het water gesmeten zou blijken. Maar ze zat nu eenmaal in dit schuitje en niet geschoten was altijd mis. En de gedachte dat die mooiprater met zijn auto buiten schot zou blijven was haar helemaal onverdraaglijk. J. J. A. Hemelrijk keek haar door de gordijnen na, toen ze de straat uit stevende; ze was niet het soort om medelijden mee te krijgen, maar meneer Gardenier was wèl het soort waarop de Snuf met enig genoegen jacht maakte. Hij stond zinnend voor de kast met de groene gordijnen en vond een map, waarin hij ijverig begon te bladeren.... Nog geen drie weken later zat JJA. Hemelrijk in Gerda's salon met de haard met de nimmer brandende houtblokken enigszins geïrriteerd door de papagaai in de koperen kooi, en geen gebruik makend van de asbak met de Groet uit Valkenburg, want hij rookte nooit „in dienst". Gerda, ondanks alles geïmponeerd dat die 'droogbloeier' al zo snel op kwam dagen, zat schijnbaar op haar gemak, maar uitermate gespannen in een van de grote crapeauds Hemelrijk, met zijn kleurloze stem, gaf exact verslag van zijn bevindingen, waarbij hij angstvallig vermeed een naam te noemen en steeds sprak over „betrokkene". Uit niets was gebleken aldus Hemelrijk die constant zijn aan tekeningen raadpleegde dat betrokkene een zakenreis naar Duitsland onder nam of had ondernomen. Betrokkene had zijn tenten opgeslagen in een klein hotel in Dordrecht. Hij ging enkele dagen in de week en soms ook gedu- (een jaar voor zijn dood) met Jantje Visser. In die tijd was het gebruikelijk dat als er schilderijen van schepen werden ge maakt, dit veelal in opdracht geschied de van de kapitein. Hieruit trekken Dekker en Uitgeest de conclusie dat het schilderij in 1857 in opdracht van de Texelaar Kikkert gemaakt moet zijn. Veiling Hoe het schilderij uiteindelijk op een veiling in Sappemeer is beland is nog niet bekend. Een vraag waar Klaas Uit geest ook wel achter wil komen, maar wat zo goed als zeker niet meer is uit te zoeken. Wel is Uitgeest gaan naspeu ren of er nog nazaten van de genoemde kapitein te achterhalen waren. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Het zou te ver voeren om hier de hele stamboom van die Kikkerttak weer te geven, maar duidelijk werd dat nazaten van de kapitein vooral op Ter schelling en in Amerika hebben ge woond. Na het overlijden van de kapi tein is zijn vrouw Jantje Visser met een dochter en een zoon (één uit het eerste huwelijk) naar Terschelling vertrokken en weer getrouwd met een logement houder. lei t I schilderij van links de „Proteus" en rechts het als brik getuigde Franse schip. Klaas Uitgeest uit De Koog, Di 'es woed verzamelaar en inderzoeker van alles wat met roegere scheepvaart te ma ileken heeft, ontdekte onlangs lat een enige tijd geleden in iappermeer gekocht schilderij w|ran Texelse afkomst is. Een oevalligheid, die na veel 1 speurwerk een interessant tukje geschiedenis laat zien. Het immense schilderij van ander- lalf bij twee meter toont de drie- lastbark „Proteus" zeilend naast en als brik getuigd Frans schip. Een loep vaart van het Franse schip ir de driemaster. Onderaan het childerij is een potvis of een haai eschilderd en hoewel de sloepen een walvissloepen zijn had Klaas litgeest toch de indruk te doen te ebben met een sfeertekening uit de roegere walvisvaart. Niet ermoedend dat het schilderij een edeeltelijk Texelse achtergrond had, werden enkele deskundigen op maritiem en walvisvaartgebied gevraagd de geschiedenis van de „Proteus" na te gaan. De heer P. Dekker, auteur van een groot aantal publicaties over de walvisvaart wist het een en ander over het schip te achterhalen en publiceerde deze in het blad voor de scheepvaart en scheepsbouw „De Blauwe Wimpel". Het scheepsjournaal van de „Proteus" werd echter niet gevonden. Wel werd achterhaald, wie opdracht heeft gegeven de schepen te schilderen. Dat bleek een Texelaar te zijn. Aanvankelijk waren ook de landelijke maritieme geschiedkundigen van geest concluderen dat de geschilderde potvis (of haai?) een artistieke „uit spatting" van de schilder is geweest alhoewel het mogelijk is dat het schip geramd is door een potvis. Beschadi gingen aan het schip zijn echter niet geschilderd. Volgens de zeetijdingen uit het Handelsblad is het schip op 31 juli 1872 bij Stirholtz vergaan tijdens een reis met een lading zout van Liverpool naar Stettin. De bemanning werd gered en hiermee kwam een einde aan de lange vaartijd (34 jaar) van de „Pro teus". Het speuren naar de verschil lende gezagvoerders van het schip bleek een hele klus te zijn. Uiteindelijk werden alle kapiteins van het schip achterhaald. Twaalf gezagvoerders Hulpdienst N FiofUrx) Noord »oe «n tociëf nood Dag en nacht bereikbaar mening dat het hier een schilderij over de walvisvaart betrof. Bij het uitzoeken van de „levensloop" van de „Proteus" werd echter duidelijk dat dit schip nooit voor walvisvaart is uitge zeild. De „Proteus" is in 1838 gebouwd op de werf Nijverheid van Gips en Zn. in Schiedam. De grootste rederij in de Maasmonding, De Groot, Roelands en Co. is waarschijnlijk de opdrachtgever voor de bouw geweest en het schip heeft naast zestien andere schepen, altijd voor deze onderneming gevaren. De „Proteus" kwam regelmatig in aan merking voor bevrachting door de Nederlandse Handel Maatschappij naar Oost-lndië en het Verre Oosten. In de rapporten van de rederij wordt niet gerept over gebruik voor de walvis vangst, waaruit P. Dekker en Klaas Uit wenden in die vierendertig jaar geteld, waarbij het jaartal 1857 het belang rijkste is, omdat het schilderij toen werd gemaakt door R. J. Berg Commando In de periode 1855-1861 was Adriaan Klaasz. Kikkert kapitein op de „Pro teus". Hij was op 19 mei 1821 geboren op Texel en overleed op 3 juni 1861 op zee tijdens een reis. Toen Kikkert aan boord stierf werd het commando over genomen door de eerste stuurman. Uit archieven van de burgerlijke stand is duidelijk geworden dat de kinderen van Kikkert allen zijn geboren toen vader reizen maakte met de „Proteus" naar Nederlands Indië. Het gezin moet in Oudeschild gewoond hebben. Adriaan Klaasz. Kikkert trouwde tweemaal. In 1848 met Trijntje Zunderdorp en in 1860 26 Toen hij gepensioneerd werd, acht hij er niet aan 's morgens met een etje boodschappen voor moeder de M rouw te gaan doen. Hij ging voor ichzelf beginnen en adverteerde be- cheiden. Die advertenties waren lang iet altijd nodig want de reputatie van nuf deed genoeg. Maar wie niet dverteert wordt vergeten, dacht He- lelrijk en als een man die opging in zijn eroep, hoopte hij op die manier ook eg eens in aanraking te komen met ïzondere gevalletjes. Maar hij trok zijn lufneus op voor echtscheidingszaak- 5, het „volgen" van een der partijen ei die zo mogelijk „in flagrant delicht" betrappen en de andere partij ma- Iriaal te verschaffen voor een eis. Daarom staarde hij weinig enthou- ist naar Gerda Poons, want hij ver goedde zoiets. Hij zat zich, met één oor isterend al te bezinnen op een net Wijzend antwoord, toen hij gewaar werd dat het hier niet om een al te frivole echtgenoot ging. „De naam van die eh.... persoon?" vroeg hij. „Gardenier", zei Gerda, een beetje spits, omdat ze net zo lekker op dreef was. Henri Gardenier." De neusvleugel bewoog even. „Ja, gaat u verder." Gerda ging verder, maar minder ent housiast. Ze kreeg de indruk dat ze hier verkeerd was. Die ouwe sok daar achter het bureau leek haar maar een dooie diender, een diender in ieder geval, maar die nog niet wist dat ie al dood was. Ze had heel andere verwachtingen gekoesterd want ze las wel eens een detective J. J. A. Hemelrijk had, zei hij zelf wel eens, tweedelige hersens. De ene kant van zijn brein werkte onafhankelijk van de andere. Hem ontging niets van wat Gerda zei en ondertussen vormde hij „Maltese Falcon" drie keer gezien had en volgens Wallis brandde van verlang en om de liefdesscènes met Bogart te spelen. Casablanca was één van de succesvolste films uit de oorlogsjaren. En voor Bogart betekende het de start van een carrière als romantische ster, ondanks het feit dat hij niet jong was en eigenlijk te klein en te tenger. Het publiek aanbad hem. Hij was hun nieuwe, lispelende anti-held, de jongen die het allemaal geen moer kon schelen, de James Dean van de veertiger jaren. Het verhaal Bogart drijft in de 2e wereldoorlog een nachtclub in de neutrale vrijhaven „Casablanca". Daar ontmoet hij na jaren Ilse (Bergman) zijn grote liefde, die hem destijds onverwachts verlaten heeft. Zij en haar man „verzetsheld" worden achtervolgd door de Gestapo. De enige die hen kan helpen aan een visum naar de vrijheid is Bogart. Voordat op een druilerige avond met op de achtergrond een glanzende „Dakota" de beroemde afscheidsscène tussen Bogart en het echtpaar plaatsvindt, heeft men (op nieuw) kennis kunnen maken met een nog altijd ijzersterke film waarbij men zich nauwelijks realiseert dat hij in 1942 is gemaakt. „Casablanca" is donderdag te zien in de serie Filmganger. rende het weekeinde, per auto op stap... „Waarheen?" gooide Gerda er fel tussendoor. Hemelrijk keek gepijnigd, zó duidelijk dat hij zonder een woord te zeggen afdoende duidelijk maakte dat hij wens te uit te spreken en daarnè bereid was eventuele vragen te beantwoorden. Het kleine kleurloze mannetje wist een dui delijk ovenwicht op de energieke wedu we te doen gelden. en ganse dagen bracht betrokke ne door met vissen in de Biesbosch, waarbij, merkte Hemelrijk droog op, „uit niets was gebleken dat hij hiermee zakelijke belangen diende. Men zou de indruk kunnen krijgen dat betrokkene een soort „onderduikperiode" door maakte. Voorts was het rode lampje in Hemel- rijks geheugen helderder gaan stralen na raadpleging van enkele oude dossiers, terwijl zijn vele contacten met collega's overal in het land, die hem bij zijn onderzoek zeer te stade waren geko men, de figuur van betrokkene wel iets scherper hadden doen aftekenen. Be trokkene was nog altijd aan het gevang ontkomen, maar soms was het op het randje af geweest. Maar ze hadden hem nooit iets kunnen maken. (wordt vervolgd) De gemeenschap Oudeschild houdt zaterdag 31 oktober een „ouderwetse" bonte avond in dorpshuis 't Skiltje, bestemd voor Oudeschilders van 55 jaar en ouder, terwijl ook oud-Oudeschilders van 55 jaar en ouder welkom zijn. Het programma bestaat uit muziek, voor- drachtjes, spel en het vertonen van films die tijdens de havenfeesten zijn ge maakt. Begonnen wordt om 19.30 uur en de toegang is gratis. W. van Tatenhoven uit Oosterend slaagde te Rijswijk voor het vakdiploma transportondernemer. Onbekenden hebben vrijdagmiddag de auto van een Texelse beschadigd. Aan het rechtervoorspatbord van de auto, die in de Kikkertstraat in De Cocksdorp geparkeerd stond, waren krassen toegebracht. Schade ongeveer F5000, Ook zijn enkele kinderen opgevoed door Jacob Bruin, havenmeester van Oudeschild. Om kort te gaan, inmiddels heeft Klaas Uitgeest contact gehad met een nazaat van Adriaan Klaasz. Kikkert uit Heiloo om te vertellen dat het schilderij van zijn grootvader weer een plaatsje heeft gevonden op Texel. In de Erasmus Universiteit te Rotter dam promoveerde op 30 september de Texelaar Herman J. Neijens tot doctor in de geneeskunde met een proefschrift getiteld:,.Bronchial Responsiveness in Children". Het onderzoek betreft stu dies naar het reagerend vermogen van de luchtwegen en longen. Storingen hierin blijken klachten bij astmatische ziekten te kunnen verklaren. In het bericht in de vorige krant over het nieuwe jeugdkoor is het telefoon nummer van de heer Lubbers verkeerd vermeld. Het juiste nummer is: 02220-4831 de fiets brengt je van deur tot deur naar je werk? op de fiets!

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5