Cjrocn <2warts-Jexels in het karL, Beddengeld" stuit op weerstand commissies Vrees voor grote onrechtvaardigheid Texelse fabriekskaas voor landbouwminister Sleepboot Elisabeth uit Oudeschild trok ilders bietenschip vlot h Petitie voor Zeevalking ISF-bezwaar tegen sporthalvloer ff Texelse Boys vijftig jaar De Koning: We moeten ons de kaas niet van het brood laten eten Gasaansluiting buitengebied uitgesteld ER 96e JAARGANG NR. 9621 VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits lUtick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en jns Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 ;or advertenties, abonnementen, etc.: ingeveld De Rooy B.V., istbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 15,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. iai oe De Aktie groep Jaarabonnement en erkgroep Veerverbindingen FNV illen de demissionaire minister Zeeval- ng van Verkeer en Waterstaat tijdens n bezoek aan Texel op 3 november in petitie overhandigen over de invoe- ig van een goedkoop jaarabonnement lor Texelaars. Aan de Welzijnsstich- ig is gevraagd deze petitie mede te idertekenen. De Stichting beslist rover in haar vergadering van ensdag 28 oktober. In de petitie wordt een uitleg gegeven er de afhankelijkheid van Texelaars van veerboot. ,,Er is op Texel geen ikenhuis, er zijn geen specialisten ivestigd, er is geen theater, geen erdekt constructie bad, geen buiten- woon onderwijs en geen middelbaar- hoger beroepsonderwijs. De Texe- irs zijn aangewezen op het van jatswege beschermde monopolie r> de Teso, wier bestuurders uitberei- ïg van het varend materieel hebben orgedrukt tegen de wens van de ivolking in" aldus de petitie. Ook jrdt gesteld dat de dubbeldekker gen de wens van het gemeentebe- uur, Rijkswaterstaat en Provinciale aten is gekocht. Ingegaan wordt op de financiële volgen van deze aanschaf voor de ertarieven. Volgens de aktie-en werk- oep een eindeloos lijkende" cïrkel- ing. De minister van Economische iken geeft steeds toestemming voor ijsverhogingen van de bootkaarten en lardoor komt Teso nooit in de rode fers waardoor het Ministerie weer ien subsidie aanvraag van Teso voor in goedkoop jaarabonnement in be- indeling wil nemen. „Het streven naar in goedkoop jaarabonnement is al idersteund in de tweede kamer door PVDA, WD en CDA fracties. Voor Teso en andere vormen van open er vervoer wordt tot nu toe een rschillend financieel beleid gevoerd" lus de petitie. De eisen in de petitie ook bedoeld is voor demissionaire inister van Economische Zaken J. rlouw zijn: geef de veerverbinding wei-Den Helder de status van open- ar vervoer, verstrek subsidies uit de it openbaar vervoer, dam de extreem ige prijsstijgingen van Teso in, en takel de tarieven voor Texelaars gelijk it de Zeeuwse verbindingen, Ameland Schiermonnikoog. Ook aan andere itanties zal gevraagd worden de pe- e mede te ondertekenen. De Nederlandse Sport Federatie heeft nieuwe vloer van de sporthal Ons inoegen bekeken en een aantal be- nkingen geuit. ,,De vloer is sport - hnisch voldoende bevonden, maar ze te kwetsbaar gebleken om aan de >F eisen te voldoen" aldus een me- deling van de Welzijnsstichting. Op november zal overleg worden ge- erd met de NSF over de problemen. Het plan om de toeristenbelasting in de toekomst te heffen per overnachtingsplaats, in plaats van per overnachting, heeft in de gecombineerde vergadering van de commissie financiën met de commissie voor recreatie en natuurbehoud weinig ge nade gevonden. Alleen de Pakt-raadsleden S. de Waard en D. Welboren schaarden zich achter het plan van het college. De overige commissieleden zagen nogal wat bezwaren. Levens groot doemde in de vergadering het probleem op van de ver houding tussen degene, die slechts enkele weken per jaar logies met ontbijt verzorgt en de grote hotelhouder, die het hele jaar door gasten houdt. Beiden zouden hetzelfde bedrag per overnachtingsplaats moeten betalen. Met name voor de kleine verhuurder werd het nieuwe systeem van toeristische heffingen daarom nadelig geacht. is 15,5 Een gezin in een bungalow betaalt ook 72,25 per nacht aan toe ristenbelasting op een overnach- tingsprijs van 770,—. Dit is 3,3%. Voor hotel of pension ligt het per centage nog lager", aldus de Recron. Verder wordt in de brief bezwaar gemaakt tegen het al in mei of juni opleggen van de aanslag, waardoor het risico geheel bij de ondernemer komt, die immers niet weet wat voor seizoen hij kan verwachten. De besparingen die door het heffings systeem zouden moeten optreden, dienen volgens de Recron tot uiting te komen in het belastingtarief en verder worden vraagtekens geplaatst achter het aantal bedden in de kampeersector dat in de discus sienota over het beddengeld wordt vermeld. In die nota wordt gerept van 16.365 bedden, terwijl het wer kelijk getal 19.000 moet zijn. Dor dit verschil zouden berekeningen over de hoogte van de heffing niet meer kloppen. In de vergadering van woensdag avond merkte S, de Waard op dat hij het nieuwe systeem toejuichte en dat hij vooral de in het systeem aange brachte differentiatie waardeerde. Vooral voor jeugdgroepen die het eiland bezoeken, zou het lagere tarief aantrekkelijk zijn. „Het zal moeili|k zijn de capaciteit van kleinere logies met ontbijt vast te stellen, maar ik heb er alle hoop op dat daarvoor in de praktijk een goed systeem wordt gevonden", aldus De Waard. Dat vertrouwen werd allerminst gedeeld door de heer Timmer, die namens de landbouworga nisaties in de commissie natuur en re creatie zit. Hij vreesde juist dat de kleine verhuurders er door het nieuwe systeem bekaaid afkomen. Hij pleitte voor een lager heffingsbedrag. Een aantal nauw bij de toeristen belasting betrokken organisaties had in een brief hun visie over de nieuwe regeling gegeven. De sectie Texel van de Horecaf schreef dat bij een verminderd aantal overnachtingen bij een bepaalde logiesverstrekker, geen verminderde heffing mogelijk is. Dit werd als nadelig ervaren. Verder werd in de brief melding ge maakt van het feit dat de concurren tiepositie van de Texelse logiesver strekker nadelig uitkomt ten opzichte van andere vakantiegebieden, omdat de nieuwe heffing moet worden doorberekend in de logiesprijzen. Thans gehanteerde logiesprijzen worden altijd zonder toeristenbelasting aan geboden. De logiesverstrekker hoeft met het thans geldende systeem geen omzetbelasting af te dragen over te innen en af te dragen toeristenbelasting. Bij een heffing die doorberekend wordt in de logies prijzen is hij verplicht omzetbelasting te betalen over de totaalprijs. Horecaf schreef te ver wachten dat de minister van econo mische zaken geen prijsverhoging zal accepteren die voortvloeit uit de heffing. Als dat zo zou zijn, dan zou de logiesverstrekker de heffing dus uit eigen zak moeten betalen. Als voordelen van het thans gelden de systeem noemt Horecaf dat het eenvoudig in uitvoering is en dat de toeristenbelasting makkelijk te contro leren is aan de hand van een vergun ningenstelsel. Een dergelijk vergunnin genstelsel zou ook bij een heffing in het leven geroepen moeten worden. Ook is het volgens de Horecaf moge lijk bij het bestaande systeem lage in- ningskosten te houden en het ontdui ken van de belasting tegen te gaan. Onvoordelig VW Texel schrijft dat er in de be zettingsgraad van de verschillende lo- giesverstrekkende bedrijven op Texel grote verschillen bestaan en dat het aanhouden van gemiddelden grote on rechtvaardigheid met zich meebrengt. De één zou veel minder hoeven te gaan betalen, de ander veel meer. Een pro bleem is volgens de VW dat de ver huurders de heffing moeilijk in hun prijzen kunnen doorberekenen omdat ze aan het begin van het seizoen niet weten hoeveel gasten ze kunnen ver wachten. Ook de VVV hanteert het ar gument van extra inkomstenbelasting door de door de heffing veroorzaakte hogere prijzen en de onvoordeliger con currentiepositie van de Texelse ver huurders. De Recron wees in zijn brief prin cipieel het heffen van toeristenbelas ting af. Volgens de organisatie van recreatie-ondernemers zal het af schaffen van de toeristenbelasting echter niet snel te verwezenlijken zijn. Het systeem zoals het nu is gelanceerd wordt door de Recron als onrechtvaardig omschreven, juist van wege de verschillen in bezettings graad. De in de heffing verwerkte sociale differentiatie wordt door de Recron onvoldoende geacht. „Er dient een relatie te bestaan tussen de ovemachtingsprijs en het toeris tenbelastingtarief. Een gezin van drie personen in een tent of caravan betaalt gemiddeld 717,— per nacht, inclusief 72,25 toeristenbelasting. Dit gebieden geen peil is te trekken. „Zelfs in De Koog heb je slechtere bedrijven dan in de onrendabel geachte gebieden. Een gebiedsindeling naar bezettingsgraad is niet doenlijk. Als je de bezettingsgraad per bedrijf zou be kijken, zou je weliswaar een eerlijk systeem krijgen, maar het wordt dan veel te ingewikkeld. En ingewikkeld heid is juist wat we met deze heffing willen tegengaan", zei Nauta. Verder deelde hij mee dat de heffing een ge meentelijk stuk inkomen is, waarvan structurele uitgaven worden gedaan. Een variabel systeem aan de hand van het aantal overnachtingen is voor de gemeente niet gunstig. Structurele uit gaven moeten gedaan kunnen worden van structurele inkomsten. Mevrouw Schuijl vroeg zich af waarom juist de logiesverstrekkende bedrijven moeten opdraaien voor het financieren van de algemene middelen van de gemeente, maar Nauta vond die vraag met relevant. Deze kwestie was namelijk al aan de orde gekomen bij het in het leven roepen van de toeristen belasting. Voorzieningen Zegers noemde een toeristische hef fing niet nieuw of bijzonder. „Het ge beurt in zoveel gemeenten", zei hij. Hij noemde de nieuwe verordening een voudig en hij zei aanvankelijk erg en thousiast voor het beddengeld-systeem te zijn geweest. Maar ook Zegers vreesde nu onrechtvaardigheden voor de kleine verhuurders. Dros vond het onzinnig dat het aan de orde kwam voor de begrotingsbehandeling. Hij zei zich nu geen oordeel te kunnen vormen of dit systeem inderdaad noodzakelijk was. Een groot bezwaar dat Van Asselt voelde was dat de toerist niet weet waar hij voor betaalt. Bij toeristenbe lasting weet de toerist dat het geld naar de gemeente gaat die het gebruikt voor verschillende voorzieningen. De heffing wordt echter in de algemene prijs ver disconteerd en het lijkt dan alleen maar of de verhuurder een vette prijs voor zijn diensten vraagt. Overigens juichte Van Asselt wel de differentiatie toe, waardoor het overnachten van jongeren in kampeerschuren en derge lijke volgens een lagar tarief gaat. Ook Van Asselt vreesde dat toestemming voor het verhogen van logiesprijzen door het verrekenen van de heffing wel eens op moeilijkheden bij economische zaken zou kunnen stuiten. Wethouder Nauta stelde daar tegenover dat in nor male gevallen het nieuwe systeem geen verhoging van de lasten betekent, dus dat er dan ook geen prijsverhogingen hoeven te worden berekend. Merkwaardig vond Barendregt het dat in het stuk over de heffing de ge volgen op het gebied van de belasting niet aan de orde waren gekomen. Door de regionale verschillen op Texel zette hij vraagtekens bij het uniforme tarief. Verder stelde hij het onjuist te vinden dat uit de heffing het artikel 11-gebied in De Koog wordt gefinancierd. Tal van ondernemers, die ver bij De Koog van daan zitten, ervaren het tot stand komen van de voorzieningen in dit gebied alleen maar als nadelig. Door de heffing zouden ze er toch aan mee moeten betalen. Barendregt noemde het rapport eenzijdig en sprak in dit ver band van een „gemeentelijk innings rapport". Wethouder Nauta moest toe geven dat de fiscale facetten van de nieuwe regeling door de gemeente over het hoofd waren gezien. Over de ver schillen per regio merkte hij op dat bij het op de „ouderwetse manier" innen van toeristenbelasting niets is gemerkt van dergelijke verschillen. De heer De Wit, die namens het Texels Verbond van Ondernemers in de commissie voor natuur en recreatie zit, zei het eens te (Lees verder op pagina 7) g Volgend jaar bestaat voetbalver-W eniging Texelse Boys vijftig jaar.s H Het bestuur en vrijwilligers van des vereniging zijn al druk bezig met de g voorbereidingen van dit halve-eeuw= g feest en één onderdeel betreft eens jubileum uitgave van de Boys-krant, s s Daarin moet een overzicht komen= S van 50 jaar Boys-voetbal eb deg H vereniging is op zoek naar men sens g die iets over de geschiedenis van des club kunnen melden. Gevraagds wordt belevenissen op papier fes g zetten en ook is Texelse Boys op= H zoek naar mensen die nog oude= gkrantenknipsels foto's ed. bezitten. H Deze kunnen gecopieërd worden, s s Een ieder die iets heeft kan contacts g opnemen met Gerard Kuip, Wilhel-s gminalaan 12, Den Burg of JaapM s Witte, Haffelderweg 14 telefoon: 7 g 02220-2370], Ook kunnen bijdragen g,ingeleverd worden in de Boys-W skantine. Mevrouw Schuijl, die de heer Kikkert namens de Horecaf in de commissie voor natuur en recreatie is opgevolgd, deelde mee niet enthousiast te zijn over de nieuwe regeling. „Bij de toeristen belasting betaalt de gast zelf. Als door de huidige economische toestand het aantal overnachtingen daalt, dan moet de verhuurder voor de nieuwe heffing opdraaien. Dit zal vooral voor de kleine re verhuurder funest zijn". Verder zei ze dat er per bedrijf en per gebied grote verschillen in het aantal Overnachtingen bestaan. ,ln De Koog is het niet bezwaarlijk om 112 overnachtingen als gemiddelde te nemen, maar bijvoor beeld in het oosten van het eiland wel. Wethouder Nauta dio de vergadering leidde, zei dat gebleken was dat op het aantal overnachtingen in bepaalde Er zijn momenteel geen ontwikkelin gen in het aansluiten van de onrenda bele gebieden in het buitengebied op het gasnet Dit werd woensdagavond meegedeeld door wethouder Nauta tijdens de vergadering van de commis sie financiën. De stilstand is te wijten aan ziekte van de ambtenaar die met de voorbereiding van de aansluitingen be last is. Nauta zei te verwachten, dat de aansluitingen nu op z'n vroegst in 1983 weer actueel zullen zijn. Minister De Koning krijgt de eerste Texelse febriekskees van een in klederdracht gestoken kaasmeisje. Minister De Koning van landbouw heeft gisteren in Den Haag de eerste kaas van de Texelse Zuivelfabriek „De Eendracht" in ontvangst genomen. Dat gebeurde in perscentrum Nieuws poort, waar de Nederlandse Kaas Unie, die als groothandel de distributie van de Texelse kaas verzorgt, een persconferentie had georganiseerd. Onder het oog van een groot aantal journa listen werd De Koning een Texelse kaas aangeboden door een voor deze gelegenheid in klederdracht gestoken kaasmeisje. Met het overhandigen van deze kaas werd de Texelse fabrieks kaas officiéél in Nederland geïntroduceerd. De heer J. P. B. Kalksma, algemeen directeur van de Nederlandse Kaas Unie stelde in zijn inleiding vast dat de zuivel industrie één van de belangrijkste peilers van de Nederlandse economie is. In 1980 werd in ons land 443.000 ton kaas geproduceerd waarvan 275.000 ton (60%) werd geëxporteerd. Nederland is hiermee een grotere kaas exporteur dan Frankrijk of Duitsland. Op de binnen landse markt neemt de consumptie van kaas nog steeds toe. Zowel op de binnenlandse als buitenlandse markt bestaat de afzet voor meer dan 80% uit traditionele soorten Goudse kaas en Edammers. Tot zijn spijt moest Kalksma vaststellen dat te weinig is gedaan aan productontwikkeling. Juist specialitei ten kunnen de consumptie van kaas nog verder stimuleren. „Gelukkig is er sinds enige jaren een ontwikkeling in de kaas wereld gaande, die heeft geleid tot een aantal nieuwe kaassoorten. We kunnen stellen dat deze ontwikkeling een be kroning vindt in de Texelaar", aldus Kalksma. Hij ging vervolgens in op de wordingsgeschiedenis van de Texelse rauwmelkse kaas. „Na twee jaar inten sieve research zijn de Nationale Coöper atieve Zuivelverkoopcentrale en Melk unie Holland erin geslaagd een produc tiemethode te vinden die leidt tot „ouderwetse kaas". Het bijzondere van het nieuwe procédé is. dat alle bac teriën die het productieproces van de kaas kunnen verstoren eerst worden verwijderd, zonder daarbij gebruik te maken van hitte, dus zonder pasteuri- satie. In een latere fase worden de bacteriën die juist zorgen voor een goede smaakvorming, weer toege voegd". Kalksma zei dat voor een dergelijk proces apparatuur ter waarde van 7700.000,- wordt gebruikt en dat bo venal zeer goede melk met een laag kiemgetal nodig is. Om tot een goed Lees verder op pagina 2.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1