/U3END4 KNVB onderscheidingen voor Texeise consuls p8¥ m >n onder nummer Ravage door dronken automobilist FEUILLETON Open huis van Quickynette Korrektie in petit Kop-staart-botsing Aanrijdingen Auto met verf besmeurd Pontweg glad door klei Inbraak sporthal Hollebol nu beter bereikbaar BW\WVt c Er 1 jiek len vor Woensdag 28 oktober Voor de Vereniging van Ouders Gehandicapten Texel geeft maatsc u|<t pelijk werker Adrichem uit Heerhi lc^ waard een dia-lezing; 20.00 uur in Schakel." Donderdag 29 oktober Drie CDA statenleden brengen COC afdeling kop van Noordhol heeft in Tref hoek Formosa, Kor con straat 70 in Den Helder de jaarvi Nas dering, aanvang 20.00 uur. Texelse^ zoekers kunnen overnachting ren via 02230-28308 of 32145. ret Vla; )un win Koe bezoek aan Texel, 's Avonds om 2 m uur wordt in ,,De Pelikaan" een bij dere CDA ledenvergadering gehoi met informatie over het Statenwer discussie over Texelse problemen belangstellende niet-CDA leden welkom. Woensdag en donderdag wordt huis gehouden in stomerij Quickyn Waalderstraat 46. De eigenaars va Quickynette hebben geconstateerr bij veel Texelaars nog drempel; voor de stomerij bestaat. Men is kend met het verschijnsel en dur war niet zo snel naar binnen. Onlangs ook al de vrouwenorganisaties uitg digd voor een bezoek aan de stom mal (oc ipe. la: In de petitie die op 3 novembf worden aangeboden aan de dern naire minister van verkeer en water Mr. H. J. Zeevalking (en die inmi aan diverse betrokkenen en instant toegestuurd) staat een fout. Ten rechte wordt n.l. gesteld dat op geen buitengewoon onderwijs is. uiteraard onjuist want op Texel sti sedert de vijftiger jaren de Beatrix» waar een vorm van buitengewoor derwijs wordt gegeven. De same Iers van de petitie hebben de fa middels hersteld. Ion, Het tich VOltr Ef lasc ren afge leefde en niet verdiende, ging er een hoop af. En tegenover Toetie moest hij de gebraden haan uithangen. Ze was een dom gansje zoals al die Indische vrouwtjes (dacht Henri) maar hij voelde met zijn klompen aan dat ze niet met een armoedzaaier wenste te trouwen, dat hij de man-in-bonus diende te spelen tot... tot hij van haar geld kon leven. Maar daarvoor moesten ze eerst ge trouwd zijn! Als die datum maar achter de rug was, was hij veilig. Zelfs al kwamen er dan nog onthullingen. Toetie zou nog veel minder dan een van die anderen een schandaal wensen! Die trouwerij zou geld kosten en dan zouden ze op de huwelijksreis, naar de Azoren. ,,Dat betalen we dan sam-sam", had Toetie lachend gezegd en hij had een royaal wegwerpend gebaar gemaakt. Maar zelfs dan was je met een vrouw als Toetie aan zoiets wel drie of vier mille kwijt, dat was een vrouw voor luxe hotels en Henri had verschrikkelijke ver halen gehoord over tarieven van een paar honderd gulden per dag... of zelfs méér! Buiten de brokken.... Na deze aderlating had hij er dan nog vier over. Vier mille. Nou, ja, 't was te spelen. Hoe vaak had hij het kunstje niet toegepast! Niet voldoende geld op zak, banken dicht, schiet even voor, leen me even... en als ze eenmaal getrouwd wa ren maakte met niet meer uit. En daarmee kocht hij zijn rust... en zijn toekomst. Hij keek nog eens terzijde naar Jur- riaan die in volmaakte kalmte een verse pijp had opgestoken. Bikkelhard leek deze vent. Alleen al het feit dat hij moe en zus Van Wijnbergen zo gek had gekregen... en wat zou ie al niet hebben gedaan om hem, Henri, op te sporen? Misschien met een detective-bureau gewerkt, of relaties bij de politie. Wie weet wat hij tijdens die nasporingen... hij had er al zo'n beetje op gezinspeeld! Nog meer van die zogenaamde cliënten opsporen misschien nog andere ge tuigenverklaringen. „Luister es meneer eh... van Dijk" hij deed met opzet minachtend of hij zich de naam niet herinnerde, „uw insinu aties laten me koud. Ik heb me niets te verwijten. En ik ben niet bang. Mevrouw Van Wijnbergen heeft mij geld toe vertrouwd om te beleggen. Ze heeft het nooit teruggevraagd." „Omdat u met de noorderzon ver trokken scheen." „Ik ben helemaal niet met de noor derzon vertrokken, zoals u ziet. Als mevrouw Van Wijnbergen mij de be hartiging van haar belangen niet langer toevertrouwt", tja, dat was de manier, hooghartig, beledigde onschuldl „dan kan ze haar geld terugkrijgen. En als u me de volmacht kunt laten zien, waarbij zij u als haar zaakgelastigde aanwijst, dan kunt u dat morgen in casseren." „Hier is de volmacht", zei Jur en Henri, met veel nadruk het papier tegen het licht houdend en het aandachtig be kijkend om zijn beledigend wantrouwen er zo dik mogelijk op te leggen, noteerde en passant dat „Mr. J. S. van Spijk, criminoloog te Den Haag" inderdaad een jurist was èn criminoloog, heden- bewaarme, onder een hoedje met jus titie... vandaar natuurlijk de zalvende glimlach, waarmee dat mispunt die vol macht overhandigde. Enfin, maar niet langer met vuur spelen, anders liep ie de kans dat nadat ie betaald had, die vent nog meer leukigheidjes uit de hoed to verde en hij, Henri, goed in het schip zat. „U hebt gewonnen", zei hij kortaf. „Morgenochtend negen uur gaan we naar de bank." (wordt vervolgd) Op de Vuurtorenweg gebeurde don derdag een aanrijding waarbij aanzienlijke materiële schade ontstond. Een dertig jarige vrouw uit Baarn remde met haai auto af bij de Krimweg omdat ze niet wist hoe ze naar de vuurtoren moest rijden. Een 37-jarige vrouw, eveneens uit Baarn afkomstig, zag dit niet tijdig en botste achterop haar voorganger. Bij de aanrijding raakten de twee auto's total loss. Niemand werd gewond. Op de Randweg werd zaterdag een auto aangetroffen waarmee drie bomen omver waren gereden. Politieonderzoek leerde dat de auto aan twee Polen toebehoorde die hun voertuig hadden verlaten om hulp te zoeken. Het bleek dat ze de bocht met te hoge snelheid wilden nemen. Twee auto's raakten woensdag total loss bij een frontale aanrijding op de Stolpweg nabij Den Hoorn. Rond kwart voor drie 's middags kwam een Texelse automobilist met haar auto in de berm. In een poging dit te corrigeren kwam zii midden op de weg terecht waar juist een andere auto naderde die eveneens door een Texelaar werd bestuurd. Bij de aanrijding werd niemand gewond. Onbekenden hebben donderdag avond de auto van een Texelaar die in de Dorpsstraat van De Koog geparkeerd stond aangereden en zijn daarna door gereden. De auto had flinke schade aan de achterzijde en aan het kofferdeksel. Een ander geval van doorrijden na een aanrijding deed zich dinsdag in de Jonkerstraat voor. Onbekenden reden toen een deuk in het achterspatbord van een aan een Texelse vrouw toebehoren de auto. Aan een auto die in Oosterend gepar keerd stond is donderdagavond voor f1500,— schade toegebracht. Onbe kenden smeerden de auto vol met rode menie en braken de antenne eraf. Ook werd geprobeerd de buitenspiegel eraf te breken. Van de daders ontbreekt ieder spoor. In de Vliestraat in Oosterend ontstond zondagavond een ravage toen een onder invloed van alcohol verkerende automobilist een geparkeerd staande auto ramde. De aan een Texelaar toebehorende auto stond op de rijbaan van de Vliestraat geparkeerd, toen de eveneens Texelse automobilist met een veel te ruime bocht deze straat inreed. Door de botsing werd de geparkeerd staande auto op zijn dak gegooid. De auto rolde een stukje door en kwam tegen de auto van een Duitser aan, die eveneens werd beschadigd. De dronken bestuurder reed na de eerste klap tegen een tuinwal en kwam uiteindelijk tot stilstand doordat zijn auto vast kwam te zitten aan de trekhaak van de eerder geramde auto. Blaas- en bloedproeven leerden dat de man, die overigens niet gewond werd, veel te veel drank op had om een auto te mogen besturen. Tegen een Texelse agrariër is proces verbaal opgemaakt wegens het schep pen van een bijzonder gevaarlijke situa tie op de Pontweg. De man had overdag met landbouwvoertuigen over de Pont weg gereden en daarbij was flirlk wat klei op het wegdek terecht gekomen. Hierdoor was de weg zo glad geworden dat de politie in overleg met de dienst gemeentewerken het raadzaam achtte een rijbaan van de Pontweg af te sluiten. Toen de betreffende agrariër was gevonden kreeg hij de opdracht het wegdek schoon te maken. In de nacht van zondag op maandag hebben ombekenden ingebroken in de sporthal. Er werden twee ramen gefor ceerd en eenmaal binnen werd de lade van een bureautje opengebroken. Er wordt echter niets vermist. Vermoede lijk dezelfde daders zijn (ook via een raam) de sociale werkplaats De Bolder binnengeklommen. Ook hier wordt niets vermist. In de sporthal werd voor f150,— schade veroorzaakt. Het dienstencentrum voor bejaarden „De Hollebol" aan de Burgwal in Den Burg is nu goed bereikbaar geworden voor slecht ter been zijnde personen en mensen die van een rolstoel gebruik moeten maken. De hoge drempel van de ingang is verdwenen; mensen van Gemeentewerken hebben een flauw hellend talud naar de straat gemaakt, ueze verbetering is een snelle reactie op een klacht die de heer S. de Waard uitte in de laatstgehouden raadsvergadering. Het werk werd uitgevoerd tegelijk met de rioleringswerkzaamheden in de Burgwal. 29. „U zegt dat u namens mevrouw Van Wijnbergen optreedt", zei Henri geringschattend, „maar dat kan ieder een zeggen." „Natuurlijk", antwoordde Jur losjes, „mevrouw Van Wijnbergen heeft haar narigheid zo lopen uitkramen, daar is ze trouwens echt het type voor, zoals u zult weten, dat je kans loopt dat er nu alweer iemand namens haar op de stoep staat. Maar ik wil u wel zeggen meneer Gardenier, dat ik met de familie Van Wijnbergen zeer goed bekend ben en dat ikzèlf mevrouw van Wijnbergen zo ver heb gekregen dat ze mij de waar neming van haar belangen heeft toe vertrouwd. Inderdaad, u hebt het goed bekeken normaliter zou ze sterven van schaamte, alles liever dan een pro ces. Maar ik weet dat u het niet op een proces zult laten aankomen, meneer Gardenier." „Daarin kon je je wel es vergissen, jongeman." „Dan zoudt u het zijn die zich vergist en niet ik. Ik zei u al, de onderste steen komt boven en wat er onder die steen huist weet u nog beter dan ik. Rechters zijn ook maar mensen, maar ze hebben heel weinig op met uw slag oplichters. En er zijn sensatiebladen. Fotografen worden geweerd uit de rechtszaal maar er zijn knappe tekenaars. Uw mannelijk profiel in het ochtendblad, meneer Gar denier. Geheel links de verdachte, rechts de verdediger. Zo komt u in het nieuws." „Daar zal het dan van moeten ko men", zei Henri met schijnbare berus ting, zijn laatste troef uitspelend, „want als het u om geld begonnen is, ik heb het niet." „Dat is jammer", zei Jur onaange daan. „Voor u namelijk." „U ziet hoe ik hier woon, in een bescheiden goedkoop hotel. Ik ben maandenlang ziek geweest..." „Kou gevat bij het vissen", knikte Jur en Henri dacht: die dekselse kerel, dat weet ie ook. Wat weet ie niet? „Om kort te gaan, mijn geld is bijna op, als ik mijn hotelrekening betaald heb, zal ik moeten zien weer wat te verdienen." „Vrouwen genoeg", zei Jur geani meerd. „Maar u moet wel opschieten, als ik het zeggen mag, want u wordt een dagje ouder. En u bent een paar jaartjes ouder op de dag dat u weer buiten staat met uw pakje onder de arm en uw uitgaanskas in de zak, knipperend tegen het zonlicht dat u zo lang niet hebt aanschouwd. Zo staat het in de boeken, meneer Gardenier Straks kunt u zelf een boek schrijven. Een leven van liefde, door Henri Gardenier. Opgedragen aan de Minister van Justitie." „U vindt uzelf een hele grapjas, niet?" Henri grijnse kwaadaardig, deze jongeman met zijn cynisch-luchtig ge praat begon op zijn zenuwen te werken. „O, ik vermaak me best", antwoord de Jur geruststellend. „Maar ik ben geen weduwe, ik val niet voor uw smoesjes. Geld op tafel meneer Garde nier. En anders ga je de bak in. Duidelijker kan ik het toch niet stellen, dacht ik zo." „Maar als ik het niet heb?" „U hebt het wel. Laten we niet zeuren. En anders zorgt u dat u het op korte termijn krijgt. U bent een meester in het financieren, meneer Gardenier. Grote winsten, twintig, dertig procent is het niet?" „Kernen wij arme juristen aanl Doe een voorstel, meneer Gardenier. Het gaat", hij controleerde zijn agenda, „het gaat om wel geteld achtduizend vierhonderd vijftig gulden en tachtig cent. Die tachtig cent mag u houden, dan hebben we een rond getal." „En denkt u dat ik die zo in mijn zak heb!" „O nee. Maar wel op de bank, meneer Gardenier. En morgenochtend om half elf, dat is tijd genoeg, niet? krijg ik het van u. Contant. Tegen volledige kwijting. Nu zijn de banken dicht." Henri dacht na. Tussen nu en mor genochtend kon heel wat gebeuren. Het zou verrukkelijk zijn deze verwaande knaap te laten zitten bakken. De verwaande knaap scheen zijn ge dachten te raden. „Nee", zei hij, „u kunt er niet tussenuit, meneer Gardenier. Speel niet met die frivole gedachten. We gaan morgenochtend samen naar de bank, ja gezellig! En probeer vanavond geen guitestreken, want op dit gebied heb ik weinig gevoel voor humor." Maar ja, bedacht Henri, zelfs al was hij deze hapsnurker te glad af, wat dan nog? Dan kon hij in ieder geval Toetie wel afschrijven, en Toetie was de haven van rust en welvaart. Deze kerel wist het niet, maar in feite zat hij hem te chanteren! Henri rekende snel na. Hij had zo'n twaalf en een half mille op de bank. Dat hadden zijn diverse „ondernemingen" hem opgeleverd. Veel meer, natuurlijk, maar als je duur Onder het toeziend oog ven mevrouw Zuidoma, krijgt de heer Zuidema de gouden speld op zijn revers gespeld door penningmeester P. Janst van de KNVB. Van 1974 tot mei van dit jaar was hij consul voor de KNVB Noordholland. Sedert 1974is hij districtsconsul. Verder heeft hij vele jaren als scheidsrechtersrap- porteur voor de KNVB gefungeerd en was hij tot mei van dit jaar lid van de terreincommissie van de KNVB. Ten Cate is samen met dokter Schalkwijk, dokter Elias en de heer Van Heerwaarden oprichter van het Medisch Sportkeuringsbureau. Van september 1951 tot september 1972 fungeerde hij hier als voorzitter. Ook in de oorlogsjaren ontplooide Ten Cate voetbalactiviteiten. In 1943 en 1944 formeerde hij elftallen van arbeiders die voor de bezetter moesten werken. Dit bleek een groot succes. Bij een wedstrijd tus sen deze mensen en Texel 1 waren op een zondagavond 1500 bezoe kers aanwezig, een absoluut re cord. Vanaf september 1948 ver zorgt Ten Cate programmaover zichten en verslagen voor deze krant. Tijdens de bijeenkomst van za terdagmorgen zei P. Janse dat Ten Cate een enorme staat van dienst heeft. In 1962 kreeg hij de zilveren KNVB speld.Op het bondsbureau noemen we u altijd het weer mannetje", aldus Janse. ,,U regelt het weer op Texel en u bepaalt ook of er we! of niet gespeeld wordt. Janse overhandigde Ten Cate ht bij het lidmaatschap van verdiensl ®er behorende oorkonde. In zijn dankwoord zei Ten Cal dat het voor hem een hele klap w; toen de KNVB hem te oud achtl voor het voortzetten van zijn wei als consul en als lid van de te. reincommissie. Hij toonde zie- echter bijzonder verheugd met hi |ak erelidmaatschap van verdienste e :e' zei dat hij actief voor het Texels voetbal zal blijven zolang hij er to in staat is. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1 door Tom Lodewijk. Woensdag (morgen) wordt in schild oud papier opgehaald do» lingen van de openbare lagere i De Bruinvis. Men wordt verzod papier om half twee gebundeld weg te zetten. De oorkonde voor het lidmaatschap van verdienste werd aan de heer Ten Cate IrechtsJ overhandigd. De Texelaars G. J. ten Cate en C. Zuidema zijn afgelopen zaterdag onderscheiden door de KNVB af deling Noordholland. Zuidema ont ving de gouden speld omdat hij 25 jaar KNVBconsul op Texel is ge weest. Penningmeester P. Janse die de bijeenkomst leidde zei dat consuls mensen zijn die je eigenlijk nooit ziet, maar die altijd bezig zijn. ,,Als anderen 's ochtends hun schoenen aantrekken, loopt de consul al langs de lijn.Janse beloonde Zuidema namens de KNVB omdat er altijd een beroep op hem gedaan kon worden en hij zijn werk voor het voetbal met veel ple zier verricht. ,,Het is bijzonder als iemand een gouden speld krijgt. Als penningmeester juich ik toe dat ze maar zo weinig worden uitgedeeld, want ze zijn behoorlijk duur. U gun ik deze zeldzame onderscheiding echter van harte", aldus Janse. De heer G. J. ten Cate kreeg het erelidmaatschap van verdienste van de KNVB. Op 23 september 1921 werd Ten Cate Ui1 van de Apel- doornse voetbalclubRobur et Ve- locitas 1882". Wegens zijn zestig jarig lidmaatschap werd Ten Cate vorige week in Apeldoorn gehul digd. Hij kreeg van voorzitter Kra mer van deze dub de gouden club- speld met diamant. Tijdens dit samenzijn memoreerde de voorzit ter dat Ten Cate jarenlang een zeer nauwgezet secretaris van de dub was en een verdienstelijk speler in het eerste elftal. Met name in moei lijke tijden heeft Ten Cate Veloc/tas op alle mogelijke manieren ge steund. In 1946 werd Ten Cate lid van verdienste van de Apeldoornse dub. In 1924 werd Ten Cate Hd van SI? Texel. In december 1945 werd hij secretaris van deze dub en in 1963 voorzitter. Op 5 oktober 1972 was het erevoorzitterschap voor Ten Cate weggelegd. Ook bij SV Texel voetbalde hij in verschillende elf tallen. Van 1974 tot 1975 en van 1978 tot 1980 was Ten Cate consul

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2