Cjroen Twartsjexeh in het Overdekt bad Den Burg blijft staan in welzijnsplan RST heeft nog niets hardgemaakt i Welzijnsstichting heeft meer geld nodig m c K. m Vrouwen weer inaktievoor „hetkind" Dougie Mac.Lean in Schoierie Joyriding 19 96e JAARGANG NR. 9623 VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. 102220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02270) 2741. Ld Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Woensdagavond besprak het bestuur van de Welzijnsstichting le twaalf bezwaarschriften, die waren binnengekomen tegen het Sociaal-Cultureel plan '82-'85. Nadat maandag de commissie Wel- i nszaken de bezwaarden mondeling had gehoord, bleek ook bij le Welzijnsstichting het RST-plan voor een zwembad en 144 ippartementen in het artikel 11-gebied bij De Koog een groot struikelblok te zijn. Een exploitatiebegroting wordt eind van deze naand verwacht en de bestuursleden waren sceptisch over de laalbaarheid van het plan. De RST had er in een brief op gewezen Jat de plannenmakerij voor een overdekt bad in Den Burg over- xjdig is. „Er komt een bad in De Koog", aldus de RST. :rans Schellinger vond de uitlatingen voorbarig. „Ze zien een ichip met gemeentegeld en willen een graantje meepikken", zo :ei hij over het door de RST voorgestelde overleg. Wethouder Slanken zei dat het inderdaad mogelijk is dat de RST subsidie voor iet overdekte bad gaat vragen bij de gemeente. Ook vroeg Schel- inger wie er verantwoordelijk zal zijn voor de exploitatie van het >ad en de appartementen. Blanken veronderstelde dat hier een iparte BV voor opgericht zal worden. De bestuursleden waren het er over ens dat de plannenmakerij van de RST nisschien wel positief uitvalt maar dat laarmee geen rekening gehouden kan «orden in het meerjarenplan. „Het iverdekte bad in Den Burg blijft lummer twee op onze prioriteitenlijst. He wachten rustig af", aldus het be- ituur dat hiermee het RST-voorstel, oorlopig, verwierp. De Welzijnsstich- ing haalt zich met deze uitspraak geen noeilijkheden van de subsidiegevers op le hals want in het meerjarenplan wordt log steeds gesproken over een „nadere tudie" van een overdekt bad in Den lurg. Het bestuur maakte zich meer zorgen iver de aanleg van een sportvelden- omplex voor SV De Koog en het reëeren van een dorpshuis in het artikel 1 gebied. De sectie sport en recreatie lad in een brief om aandacht voor deze iroblemen gevraagd en het bestuur indersteunde dit verlangen. F. Schel- nger vroeg of het dorpshuis van de aan is als de exploitatieopzet van de erste fase van het plan (appartementen in watergebeuren) tegenvalt. F. Blan- :en: „Misschien vallen ze dan wat be reft de eerste fase tussen wal en chip." Voor de voetbalvereniging ligt lat iets anders. Als de RST plannen loorgaan dan verdwijnt het huidige >VK trainingsveld. „Voordat dit uit landen wordt gegeven zal er een goed ilternatief voor SVK moeten zijn", aldus le wethouder. Ook de Sportraad had in en brief deze problemen aangekaart. Ilanken zei dat het college niet tegen 'erplaatsing is maar dat Staatsbosbe- leer SVK graag van het huidige speel- errein wel wil hebben. „Als ze vinden lat SVK weg moet, zal daar door hen an meebetaald moeten worden", aldus Ie wethouder. De Sportraad stelde in Ie brief dat SVK zelf graag een ander errein wil en als deze mening in het neerjarenplan wordt overgenomen kan en W geen geld meer vragen aan I8B. Hier ontstond een discussie wie «ie nu eigenlijk weg wil hebben, waarna och gekozen werd voor SBB. C. Hoo- lerheide: „Ik kies voor financieel voor leef Staatsbosbeheer moet maar mee- letalen aan de verhuizing." Martin lansen vond dit onzinnig omdat SBB ustig afwacht tot de vereniging zelf ertrekt. „Die betalen toch niet, en de lub weet zo nooit waar ze aan toe is." Bijenkorf Zoals bekend heeft de dorpscommis- re van Oosterend gevraagd het plan oor uitbreiding van dorpshuis De Bij- mkorf ook in de prioriteitenlijst op te emen. Hier voelde het bestuur niets eor „Het is een leuk idee maar we tillen eerst een exploitatiebegroting ien", zo was de conclusie. Wel werd kkoord gegaan met het vermelden van plannen in de toelichting op het leerjarenplan en de te verwachten kos- sn „niet bekend" te ramen. De dorps- ommissie Oosterend heeft de kosten elf geraamd op 1,2 miljoen. De sectie sport en recreatie is bang dat door bezuinigen lesuren van gym- leerkrachten op de lagere scholen op de tocht komen te staan. „Het aantal vakuren op de lagere scholen moet gehandhaafd worden en in het meer jarenplan moet dit duidelijk naar voren komen", aldus de sectiebrief. Het be stuur ondersteunde de brief en aan 8 en W zal worden gevraagd dit in het meer jarenplan weer te geven. Dit kan de consequentie hebben dat als het rijk minder subsidie geeft, de gemeente meer voor de gymuren door vakleer krachten moet betalen. Gijs Oskam noemde Den Helder als tegenpool van Texel waar gesteld is dat vakleerkrach ten geen les mogen geven in de lagere klassen van het lager onderwijs. „Zij vinden daar de relatie „meester"-kind in alle vakken erg belangrijk en denken meer aan het vakkundig begeleiden van de onderwijzers door gymleraren, net zoals op Texel met het muziekonderwijs gebeurt", aldus Oskam. De raadscom missie Welzijn heeft maandag voorge steld het waterdicht maken van de ijs baan in Den Burg als eerste prioriteit in het plan te zetten. De Welzijnsstichting had daar geen moeite mee en onder steunde het voorstel van de raadsleden. Ouderbijdrage De vereniging Kindercentra Texel wil graag reëele huurprijzen betalen en daarop direct subsidie ontvangen zodat er voor de verschillende peuterspeel zalen meer inzicht komt in de werkelijke exploitatiekosten. Nu wordt nog gesub sidieerd op personeelkosten. De Wel zijnsstichting onderschreef deze wens. Er zal een „huuranalyse" opgesteld worden van de verschillende speelzalen. F. Blanken: „Dan kunnen we over zichtelijker subsidie geven." In het meerjarenplan wordt gesteld dat de peuterspeelzalen moeten streven naar een ouderbijdrage naar inkomen. Vol gens de vereniging is uit een enquete gebleken dat dit voor de speelzalen geen extra inkomsten oplevert. Er was be rekend dat het in het gunstigste geval twee mille zou opleveren, maar in het ongunstigste geval 13 mille verlies. Blanken vond wel dat een bijdrage naar draagkracht ingevoerd moet worden, maar wilde dit los zien van een subsidieregeling. „Als er een ouder bijdrage-verhoging komt, moeten de hogere inkomens daarvan het meeste betalen." P. Bakker noemde het voor beeld van de muziekschool waar ook volgens dit principe wordt gewerkt. Besloten werd aan het idee van bijdrage naar draagkracht vast te houden. De sectie dorpshuizen had enkele be zwaren tegen gedeelten uit de tekst van het meerjarenplan. Het muziekcentrum in Oosterend (Doopsgezinde kerk) staat genoemd onder het hoofdstuk dorps huizen. De sectie vindt dit niet juist. Het bestuur van de Welzijnsstichting stelde echter dat het muziekcentrum wel voor exploitatiesubsidie in aanmerking wil komen en dat zal uit een bepaalde pot gehaald moeten worden. Over het sub- sidieonderscheid tussen vrijwilligers werk en proffesioneel werk werd niet gediscussieerd. B en W willen binnen kort met een voorstel over dit onder werp komen. De Texelse vereniging voor weer- en sterrenkunde wil graag een hoger plaatsje op de prioriteitenlijst wat betreft een eigen onderkomen en uitkijkpost, maar het bestuur bleef, in tegenstelling tot de commissie welzijn, bij het oude standpunt. Een vierde plaats. Petitie De petitie die op 3 november aan geboden zal worden aan minister Zee- Dinsdag 3 november treedt de multi- instrumentalist Dougie Maclean uit Schotland op in de Schoierie in Eier- land. De Schotse zanger begeleidt zich zelf op gitaar, viool en mandoline en brengt folkachtige muziek. Het optre den begint om 20.30 uur en de Schoierie is om 19.30 uur open om in de juiste sfeer te komen. Kaarten kosten voor donateurs van de muziekkring 77,50. Niet leden betalen een tientje. De kaar ten zijn verkrijgbaar in de Schoierie en bij De Vlier in de Waalderstraat. Dougie Maclean heeft twee jaar gele den ook opgetreden in de Schoierie samen met Danald Macdougall. Die avond was een groot succes en Niek Welboren verwacht dinsdag dan ook wederom een succesvol solo-optreden met traditionele en eigen folksongs. Het vorige optreden heeft overigens nog geleid tot een internationale sa menwerking: Maclean heeft voor de hoes van zijn LP „Snaigow" een aqua rel van Welboren gebruikt. De Welzijnsstichting heeft in 1982 meer geld nodig. Dit jaar is 71.832.675,- gebruikt en de stichting verwacht in 1982 bijna drie ton meer te moeten uit geven. Hiermee wordt de grens van twee miljoen overschreden wat niet verwonderlijk is want de stichting neemt steeds meer taken op zich of krijgt taken van de gemeente toegewezen. Deze bedragen geven een enigszins verte kend beeld want het is niet zo dat de stichting het begrootte bedrag van 72.146.853 zelf moet opbrengen. Voor bijna het volle pond fungeert de stich ting als „doorgeefluik" van gemeente of rijkssubsidie aan personeel, instellingen en verenigingen e.d. In feite zal in 1982 dus meer dan twee miljoen besteed worden aan welzijn en culturele activi teiten. Ruim één miljoen gulden moet voor rekening van de gemeente komen. In de zojuist gereed gekomen begro ting van de Welzijnsstichting voor 1982 wordt uitgegaan van een zogenaamde netto-methode. Uitgaven waar vooraf al inkomsten (subsidies) voor zijn vast gesteld, worden tegen elkaar wegge streept. De scheiding culturele zaken- Welzijnsstichting was, doordat het per soneel van culturele zaken een groot deel van de tijd voor de stichting werkt, onduidelijk. Door Gedeputeerde Staten is gevraagd de administratie van cultu rele zaken en stichting te splitsen. B en W hebben besloten dit „fifty-fifty" te doen. Officieel besteedt het personeel van culturele zaken vijftig procent van de werktijd aan de Welzijnsstichting. Financieel maakt dit niets uit. De helft van de administratiekosten wordt for meel aan de stichting doorberekend maar hiervoor krijgt men weer subsidie. Wel zijn deze kosten gestegen en de Welzijnsstichting verwacht voor het verrichten van de administratie e.d. in 1982 bijna twee ton nodig te hebben. Limiet Door 8 en W is gevraagd in de begroting van 1982 uit te gaan van de subsidies die in 1980 gegeven zijn. Voor de meeste posten wordt deze „subsi- die-limiet" niet gehaald. Onderdelen waarvoor meer geld nodig is dan het college van B en W op voorhand wil geven zijn o.a. de sporthal (784.563,-) en het dorpshuis Den Burg (7120.003,-). Voor de meeste posten van de begro ting zal de gemeente dus het beleid moeten wijzigen en dat is in een aantal gevallen ook gebeurd. Zo is de subsi die-limiet voor het jeugd- en jongeren werk overschreden door de aanstelling van een tweede jeugdwerker. Zoals bekend zijn B en W hiermee vooruit gelopen op de begroting van 1982. De Welzijnsstichting verwacht volgend jaar 740.000,— kermisopbrengst te kunnen verdelen. In het jaarprogramma 1982 zijn een groot aantal aanvragen om sub sidie vermeld. „De omvang van de aan vragen maakt het aannemelijk dat het gehele bedrag voor investeringssubsi dies nodig zal zijn", aldus de toelichting bij de begroting. Vermindering De Texelse Sportraad is een van de weinige instanties waarvoor volgend jaar minder geld nodig is. Dit ligt niet aan vermindering van activiteiten. De Welzijnsstichting zal de assistent-be heerder van de sporthal meer uren in dienst nemen wat een verlaging van de subsidie betekent. Voor de bevordering van de minder-validensport wil de sportraad volgend jaar 73000,— uit trekken. Voor subsidies aan vereni gingen denkt de Welzijnsstichting 7104.900,— nodig te hebben. Meer dan de helft van dit bedrag zal worden uitgegeven aan sportverenigingen. Muziek-, dans- en zangverenigingen komen op een bescheiden tweede plaats. De verhoging van de subsidie voor sportzaken komt vooral door een nieu we CAO inschaling van de sporthal- beheerders. Begeleiding Ook de gemeentesubsidie voor de' muziekschool moet worden verhoogd. Evenals b:' sportzaken hangt dit ten Lees verder op pagina 2. r ta tt r. valking betreffende de invoering van een jaarabonnement voor Texelaars werd door een meerderheid van het stichtingsbestuur ondersteund. F. Schellinger en mevrouw E. Postma waren tegen ondertekening van de petitie. Schellinger: „Ik ga hier niet als bestuurder allerlei petities zitten onder tekenen. Alles heeft met welzijn te maken." E. Postma was het eens met de wens voor een jaarabonnement maar was niet gelukkig met de toon van de petitie. „Ik hou niet van kreten als, „wij eisen." Dat kan ook anders." N. Nagtegaal kon namens de be heerscommissie van het dorpshuis in Den Burg meedelen dat het MZW wegens tijdelijk gebruik van de oude muziekschool, minder huur aan het dorpshuis wil betalen. De beheerscom missie vond deze eis terecht, want de gebruikers betalen huur naar het aantal ruimten dat ze gebruiken. B en W zal de vraag om huurvermindering moeten beoordelen. N. Nagtegaal: „Het bete kent een verhoging in het exploitatie tekort van zeven mille." Als nieuw lid van de commissie van toezicht van de muziekschool werd de heer E. Hordijk, hoofd van de school met de bijbel in Oosterend, benoemd. Hij neemt de plaats in van J. van Wolferen, die voor deze functie heeft bedant. De begroting van de Welzijnsstichting (zie artikel elders in deze krant) voor 1982 werd goedgekeurd. Vanaf 10 november staat in het postkantoor van Den Burg weer een stalletje waar kinderpostzegels en wenskaarten worden verkocht, ten bate van het Nederlandse comi té van kinderpostzegels. Het stalle tje wordtbemand" door leden van diverse vrouwenverenigingen, totaal zo'n 55. Dit systeem werkt aldus al 23 jaar en de jaarlijks stijgende financiële opbrengsten stimuleren om op deze weg voort te gaan. Woensdag kwamen de da mes in „De Schakel" bijeen voor een ontmoeting met de heer F. Th. Zwaan uit Amsterdam, stafmede werker van het nationaal comité. De bijeenkomst was bedoeld om de onderlinge band te versterken en tevens om informatie op te doen Maandagnacht werd een auto van een inwoner uit De Koog gestolen van het parkeerterrein bij Vogelenzang in Den Burg. De auto werd de volgende dag besmeurd en met verschillende over de activiteiten van het Ne derlandse comité en de verande ringen die zich daarbij in de loop der jaren hebben voorgedaan. Zwaan hield een interessante dia-causerie, waaruit onder meer bleek dat de hulp die door de opbrengst van de kinderpostzegels kan worden gege ven een veel „breder" karakter heeft gekregen waarbij men zich niet tot het kind beperkt maar ook de omgeving waarin dat kind moet leven helpt opvijzelen. De projecten die worden geactiveerd doen soms aan algemeen ontwikkelingswerk denken. Zo'n 35van de jaarlijkse opbrengst (in 1980 was dat f 15 mil joen) gaat naar de derde wereld. In het algemeen kan worden gezegd dat het geld wordt besteed voor hulp aan kinderen die in lichamelijk, geestelijk en sociaal opzicht zijn ge handicapt. Op de foto de dames die binnenkort weer aan alle Texelaars 'postzegels en wenskaarten hopen te verkopen. De stand blijft in het postkantoor tot 24 december. •deuken in De Koog teruggevonden. De wagen was vermoedelijk voor joy-riding gebruikt. Dinsdagnacht verdween weer een auto vanaf hetzelfde parkeerterrein. Deze wagen, een blauwe Peugeot van een inwoner uit Den Burg is nog niet teruggevonden.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1