Iwembadcommissie reageert op negatieve B en W-reactie Levensverzekering of bedreiging" De bevolking staat achter ons Uitstekend concert in muziekschool Kernwapendiscussie Vredesberaad Texel ww Overkapping blijft haalbaar Gestolen auto total loss gereden 19 SDAG 3 NOVEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het Vredesberaad Texel houdt op vrijdag 6 november een discussieavond in de aula van de RSG over de vrede en veiligheidproblematiek waarbij in het bijzonder gesproken zal worden over kernwapens en de toekomst daarvan. Als spreker is de heer Moens, officier der Koninklijke Marine en lid van het „vredes en veiligheidsberaad krijgs macht" uitgenodigd. Spreker zal een inleiding houden over het thema: kern wapens: levensverzekering of bedrei ging, waarna er gelegenheid is voor het stellen van vragen. Het Vredesberaad Texel heeft voor deze discussie een „praatpapier" opgesteld met de vol gende tekst: Geen enkel weldenkend mens zal vinden dat kernwapens behoren tot de zegeningen van onze ontwikkelde we reld. Wel worden ze vaak gezien als een noodzakelijk kwaad, noodzakelijk om onze maatschappij te beschermen tegen andere nog kwadere invloeden. Ondertussen zijn wij gedwongen om te leven met de angst voor het grootste gevaar dat de mensheid bedreigt: het uitbreken van een kernoorlog. Met de atoombom heeft een wapen zijn intrede gedaan in de geschiedenis, dat on middellijk op ongekende schaal dood en vei wucaiing en ook lang daarna nog schade toebrengt aan het nageslacht van hen die daardoor getroffen zijn. We kijken nu al geruime tijd tegen de krank zinnige situatie aan dat de hele wereld met de huidige voorraad aan kern wapens vele tientallen malen verwoest kan worden. En de bewapening gaat alsmaar door. Iedere stap van de ene partij wordt weer zo snel mogelijk beantwoord door een stap van de andere partij. Praktisch iedereen geeft toe dat die voortgaande bewapening de veiligheid niet verhoogt. Maar waarom houden ze er dan in vredesnaam niet mee op? Deze ge schiedenis is bij iedereen bekend. Het is niet leuk er over te spreken en na te denken. De volkeren en regeringen zouden er alles aan moeten doen de wedloop stop te zetten en de kernbewapening terug te dringen. Maar wat kunnen wij, als bur gers van een klein landje, daarin eigen lijk nog bereiken? De beslissingen hier over vallen immers toch in Washington en Moskou? Ondanks protesten, besluit de Amerikaanse president Reagan de neutronenbom te gaan maken en de Russen hebben ons nog nooit gevraagd wat wij van hun besluiten vinden. Hoe is het mogelijk dat dit alles zo gebeurt? Kan de vrede gewaarborgd worden met een systeem van wederzijdse afschrik king door met kernwapens te dreigen is dat de enige manier? Wie loopt er eigenlijk voorop in deze wedloop, de V.S of de U.S.S.R? Wat betekent het in feite als de NAVO over wapenbeheersing spreekt en wat houdt modernisering in? Hoe moeten we deze en vele andere vragen beantwoorden? Van alle kanten komt men met feiten aandragen, maar wie moeten wij nu geloven? Dit najaar zal de Nederlandse regering opnieuw een standpunt moe ten bepalen over plaatsing van nieuwe atoomraketten in Nederland. Dit is af gesproken na afloop van het NAVO- beraad tijdens de Tweede Kamerdebat ten in december 1979. Moet Nederland deze raketten accepteren? Wat zullen de gevolgen zijn van een Nederlandse af wijzing? Zullen andere landen volgen en ook belangrijke stappen terug zetten? Zal Nederland alleen maar zijn invloed op de wapenbeheersing verliezen of had Nederland toch al geen invloed en macht en maakt het dus niet veel uit wat we doen? Sinds het NAVO besluit in 1979 is er in Nederland en West Europa veel veranderd. Leek het toen dat Ne derland zich zou isoleren, nu weten we dat de opkomst van de vredesbewe gingen grote onrust heeft veroorzaakt bij regeringen en politieke partijen. De „Hollandse ziekte" bleek een epi demisch karakter te hebben. Hoe berei ken wij nu dat de regeringen recht doen aan vraagstukken van Vrede en Veilig heid? Deze en andere vragen komen ter sprake op de discussieavond die om 20.00 uur begint en voor ieder vrij toegankelijk is. ,Wij hebben het aangedurfd u een open exploitatie aan te bieden een overkapping voor het zwembad in Den Burg. Een haalbare zet voor Texel, géén luchtkasteel. Wij deden dit, wetende dat de xelse bevolking van 6 tot 80 jaar achter ons stond en staat." Dit irijft de commissie van drie (Dros, Haker en Harting) aan het liege van B en W. De zwembadcommissie reageert hiermee op het mmentaar van B en W op het door hen in juni dit jaar ingediende erkappingsplan voor zwembad Molenkoog. De commissie is, zoals kend, bepaald niet tevreden over de handelswijze wat betreft het enbaar maken van de collegereactie. „Het kwam bijzonder hard n dat uw commentaar ons bereikte via de pers. Terwijl wij volkomen rrect aan uw verzoek voldeden en zonder inschakeling van de pers s rapport aan u hebben aangeboden." lok zijn de commissieleden teleur- teld over het feit dat ze geen toe ting mochten geven op eventuele luidelijkheden in het plan. ,.De com- sie kreeg van u de gelegenheid het port nader toe te lichten, daarbij d aan u toegezegd dat eventuele gen of onduidelijkheden die zich bij onderzoek zouden voordoen, zo lig nader konden worden toegelicht, rapport zou punt voor punt op zijn ilbaarheid worden onderzocht. Dit zo open en democratisch mogelijk iverleg met ons worden gedaan. U id echter geen enkele navraag", al- de kritiek van de commissie aan het es van B en W. a feite is het schriftelijke verweer van zwembadcommissie de mondelinge lichting die eerder niet gegeven kon rden. Op alle punten van de B en W ctie geeft de commissie nu commen- en W verweet de commissie vast te iden aan de bestaande beperkingen het bad waardoor er bijvoorbeeld in officiële waterpolowedstrijden ge- ield kunnen worden. De commissie ift hierop een kort antwoord: ,,Wij iben ons strikt aan de taakopdracht rauden en weten zeer goed welke lerkingen het bestaande bad heeft." die beperkingen opgeheven moeten rden zal er een nieuw bad bijmoeten redeneert de commissie maar dat :ft niets met het onderzoek te maken, gaat er alleen om: wat kost een rkapping op het bestaande bad. B en waren van mening dat de over- ipingsschets van de commissie „gi- ltisch" is en daardoor mogelijk zijn :l voorbijschiet. De commissie noemt overkapping ook gigantisch, maar It dat een rechthoekige overkapping itief zeer goedkoop is. Als bij de jw de L-vorm van het bad gevolgd moeten worden betekent dit een inere accommodatie voor relatief il geld. Bij een rechthoekige over ling is er in de toekomst ruimte voor tweede bad. ,,Dat is slechts een gelijkheid en geen reservering voor :ra ruimte", aldus de commissie. De inte die nu overblijft kan uitstekend irden gebruikt voor andere recreatie- ïlemden en hierbij brengt de commis- de B en W uitspraak „zien zwem- in, doet zwemmen" in herinnering araan wordt toegevoegd dat het mrrnssieplan zijn doel beslist niet orbijschiet. B en W noemde de ge- imde kosten van de overkapping zeer ■nmier waarop de commissie nu ant- lordt dat het gebouw compleet opge- erd wordt, inclusief isolatie, verlich- g, verwarming en klimaatbeheersing. alles volgens de thans geldende orschriften voor overdekte baden, lit werd u reeds eerder meegedeeld." ik noemde het college het gebruik n de bestaande tegels in een afge- iten ruimte een broedplaats voor bac- 'leën. Derhalve zouden andere per- is rond het bad moeten worden ngelegd. De commissie vindt dit zin „Er zijn meerdere baden met gels, daar doen zich geen problemen or Bovendien liggen onder de tegels dingen die bereikbaar moeten blijven or onderhoudswerk." Ook dacht het llege dat een gedeelte van het over- ikte terrein rond het bad te laag ligt. commissie stelt nu dat de door haar ikozen overkappingsvorm geen extra ondverplaatsing oplevert. Alles ligt op (ijk niveau. Verder plaatste het college iagtekens bij de klimaatbeheersing n het gebouw als schuifdeuren wor- n gebruikt. Volgens Dros, Haker en irting gaan de deuren alleen open als «mooi weer is. „Regelmatig bezoek «gt lopend onderhoud en een viertal ïedkamers zijn bij een dergelijke be ek noodzakelijk." De commissie vindt ize opmerking van B en W, gezien de skomschrijving voor het onderzoek, gezocht. „Voor aapassing van «jche- en kleedruimten is door ons n bedrag gereserveerd van /250.000,- t lijkt ons ruim voldoende", aldus de «nmissie. B en W was het met de «emissie eens dat de bestaande wa- merwarmings- en zuiveringsinstallatie ik voor het commissieplan voldoende Wel werd in het B en W antwoord isteld dat groot onderhoud aan de pompen niet uitgevoerd kon worden. De commissie: Het is overal de ge woonte dat het bad één of tweemaal per jaar een week sluit voor groot onder houd." Speelweide Een scherp antwoord geeft de com missie op de opmerking van B en W: „Hoewel vanuit het overdekt bad mid dels schuifdeuren de speelweide bereikt kan worden, gaat het principe van een openluchtbad verloren." De commissie: „Wij voldeden aan uw verzoek en over kapten het bestaande bad. Wat wilt u dan? Een kap over de speelweide?", waarbij de commissie opmerkt dat het binnen buiten gebeuren via schuif deuren elders in het land uitstekend functioneert. Ook had het college vraagtekens geplaatst bij een eventuele subsidie uit het fonds recreatie en na tuurbehoud. „Het is geld dat recht streeks uit de gemeentekas komt." De commissieleden blijven van mening dat een eenmalige bijdrage uit het fonds wel realiseerbaar is. „Het is toch juist dat een gedeelte van de toeristenbelasting voor een dergelijk slechtweervoorzie- ning wordt gebruikt?" In het oorspron kelijke plan gaf de commissie aan bij wie misschien subsidie gevraagd kon wor den. B en W gaf in haar reactie aan dat dit een moeilijke zaak is, waarbij aller minst vast staat waar het geld vandaan moet komen. De commissie zegt nu in de brief dat het binnenhalen van sub sidies niet tot de taakstelling behoort. „Wij gaven wat mogelijkheden aan, maar hebben in de opzet van de ex ploitatie geen rekening gehouden met eventuele subsidies." De commissie schrijft ook dat B en W de commis- sieopzet nogal „negatief" hebben be- naderd. „Speciaal voor wat betreft het gebouw en de inrichting." De com missie acht het vanuit eigen overtuiging dan ook nodig optimistisch te blijven. „Een dergelijk bad is haalbaar." Verschillen Die conclusie geeft de commissie ook wat betreft de exploitatiecijfers die ten opzichte van de gemeentelijke bereke ningen grote verschillen vertonen met het eigen exploitatietekort van an- Theodora Geraets en Martijn van den Hoek tijdens hun Dvorak vertolking van zondagmiddag. De concerten die violiste Theodora Geraets en pianist Martijn van den Hoek zaterdag en zondag hebben gegeven in de voorspeelruimte van de nieuwe mu ziekschool zijn uitvoeringen geworden van een niveau dat zelden op Texel te beluisteren is geweest. Zowel zater dagavond als tijdens het koffieconcert van zondagmiddag werden Beethoven, Dvorak en Franck briljant vertolkt. Wat betreft Theodora Geraets beant woordde dat aan de algemeen heer sende verwachting. Vorig jaar heeft het Texelse publiek al kennis kunnen maken met deze zeer jeugdige violiste die in tussen internationale naam begint te maken. Aangenaam verrassend was dat ook pianist Martijn van den Hoek zich liet kennen als een zeer begaafd musi cus. De indruk die ontstond was niet die van de violiste met haar bescheiden op de achtergrond blijvende begeleider. Veeleer was sprake van een duo met een ongeveer gelijkwaardige inbreng van beide partners. Niet dekkend Zoals zo vaak was de publieke be langstelling voor een dergelijk evene ment niet in verhouding met de kwali teit. Tijdens beide uitvoeringen was de voorspeelruimte aardig gevuld (het aan tal luisteraars was zondagmiddag wat groter dan zaterdagavond) maar totaal werden toch nTet meer dan ca. 150 kaarten verkocht en van een uitverkocht huis was dus geen sprake. De kosten konden uit de entreegelden dan ook niet worden gedekt. Toch zal de Welzijns- stichting blijven trachten van tijd tot tijd een dergelijk concert op Texel te geven. Het is te hopen dat de gemeenteraad dat financieel mogelijk maakt. Onder de luisteraars van zaterdag en zondag werd een enquete gehouden om vast te stellen waar de meeste belangstelling naar uit gaat. Goede akoestiek De voorspeelruimte van de muziek school bleek een uitstekend concert zaaltje te zijn met een welhaast ideale akoestiek. De ventilatie was echter ontoereikend zodat het na een uur nogal benauwd werd. Om die reden was het gelukkig dat er niet meer mensen waren. De ventilatoren waren tijdens het spel uitgeschakeld omdat het geruis daarvan storend zou zijn. Het zou kon- sekwent geweest zijn als men ook de fotograaf in de zaal had verzocht zijn activiteiten te staken. Het herhaaldelijk klakken van de sluiter, het flitsen en gedoe met de cameraspullen was voor de soliste nauwelijks merkbaar, maar velen uit het publiek ergerden zich eraan omdat het de aandacht afleidde. Een minder gelukkig besluit van de twee musici vonden we de wijziging die zondag in het gepubliceerde programma werd aangebracht. De sonatine van Schubert werd geschrapt en inplaats daarvan werd de sonatine van Dvorak, die zaterdagavond met veel succes was gebracht, herhaald. Voor mensen die van Schubert houden (en die daarom zondagmiddag waren gekomen en niet zaterdagavond) was dat teleurstellend, al was het beluisteren van de minder goed in de markt liggende Dvorak niet onaangenaam. Een royale troost was de toegift van zondagmiddag, de Danse Espagnol van Manuel de Falla. derhalve ton. B en W kwamen in hun reactie tot de conclusie dat het ex ploitatietekort drie tot zeven ton zal zijn. De commissie geeft toe dat inderdaad enkele lasten te laag zijn opgevoerd maar de baten blijven ongeveer gelijk. Het exploitatietekort van een overkapt zwembad komt volgens de commissie op een bedrag van ƒ215.000, Een deel van de uitkomsten blijft voor beide partijen een kwestie van schatten. Zo vindt het college dat de commissie het wintergebruik van het zwembad veel te hoog had geschat en is de commissie van mening dat het zomerverbruik door hen juist pessimistisch is geraamd. Voor de winterperiode heeft de com missie „wel degelijk" rekening gehou den met toeristisch gebruik zo wordt in de brief toegelicht. „Misschien zijn wij voor de winter te optimistisch maar voor de zomer zijn we zeer behoudend wat cijfers betreft". Ook het bedrag van ƒ81.000, voor schoolzwemmen was, zoals bekend, door het college niet terecht genoemd. Volgens het college staat het nog aller minst vast of de gemeente ook het schoolzwemmen in de winter gaat sub sidiëren. De commissie: „Deze opmer king was voor ons een teleurstelling. Wij namen aan dat dit voor de gemeente geen problemen zou opleveren." Ook bestreed het college het getal van 2000 schoolzwembaden in de zomer. Dit zouden er 1450 zijn. De commissie stelt daar tegenover dat van onderwijszijde te kennen is gegeven dat een overdekt bad meer gebruikt zal worden. Extra huur „Het valt nog te bezien of de ver enigingen de extra huur voor een over dekt bad kunnen betalen", was een andere opmerking van het college, waarop de commissie nu antwoordt dat het gevraagde bedrag al is toegezegd door de verenigingen die nu van het zwembad gebruik maken. Zeer uitge breid was het college ingegaan op de mogelijke personeelsuitbreiding bij een overdekt bad. Hierbij kwam het college echter niet tot een conclusie omdat de basisgegevens voor personeelsbeleid in het rapport ontbraken. Deze opmerking is de commissie in het verkeerde keel gat geschoten. Vrij fel wordt herhaald wat ook in het plan verwoord is: „de huidige personeelsbezetting op jaarba sis." „Eerst maar eens draaien en in eerste instantie ook met dezeflde ope ningtijden", aldus de commissie waarbij gezegd wordt dat de salarisbedragen in het rapport zijn ontleend aan RST- cijfers. Het onderhoud aan gebouwen was volgens het college ook te laag begroot. De commissie geeft toe inderdaad een minimaal bedrag te hebben gehanteerd. „Een goed gebouw vergt niet zoveel onderhoud, maar ƒ5000,— méér is niet bezwaarlijk." Wat betreft het energieverbruik geeft de commissie toe dat het jaarbedrag van ƒ56.000, te laag is. Het college heeft met gegevens van het SVEN (St. Voor lichting Energiebesparing Nederland) uitgerekend dat vooral meer geld nodig is voor luchtverwarming en verlichting en niet zozeer voor verwarming van het water Volgens de commissie moet deze onkostenpost dan ook met ruim veertig mille worden verhoogd. Andere posten die volgens het college te laag begroot waren, vinden de commissieleden, vol gens zeggen aan de hand van cijfer materiaal van andere baden, wel vol doende. Het college dacht dat ook de post drukwerk, porti, etc. te laag was ge raamd. Omdat door het zomer- en wintertarief verschillende toegangs kaarten moeten worden gedrukt zou deze post minstens verdubbeld moeten worden. De commissie: „Neem van ons rustig aan dat de RST tot een gemiddeld tarief (jaarkaart) zal overgaan." Ook waren er verschillen tussen de be rekende rentebedragen van commissie en gemeente. „Die verschillen zijn voor ons niet verklaarbaar maar wij ver moeden dat deze ontstaan zijn door de aanschaf van de deken over het bad", aldus de commissie die zegt ook de rentebedragen te hebben overgenomen uit de RST begroting. „Op het moment dat onze exploitatie- opzet werd ingediend, hadden wij de principetoezegging van de bank voor de lening van 1,5 miljoen met een rente van tien procent onder de voorwaarde dat de gemeente voor deze lening garant Dit bleef over van een auto van Gelein Jansen, nadat drie jongens ermee vandoor gingen en op de Schilderweg uit de bocht vlogen. De schade is nergens te verhalen. De blauwe Peugeot die in de nacht van dinsdag op woensdag werd gesto len op het parkeerterrein Vogelenzang, is woensdagnacht om twee uur total loss gereden op de Schilderweg nabij de zuivelfabriek. Van de auto, die met hoge snelheid uit de bocht vloog en in een sloot terecht kwam, is niet veel meer over. De drie inzittenden, waarvan de bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde, liepen slechts lichte ver wondingen op. Het trio was al eerder met de politie in aanraking geweest. Een wachtmeester van de rijkspolitie die woensdagnacht om twee uur naar huis reed zag op de Schilderweg drie bebloede en met modder besmeurde jongens lopen en kreeg even later de in een sloot liggende auto in het oog. Hij wist de drie jongens aan te houden, die snel bekenden. De bestuurder werd aan twee blaasproeven en een bloedproef onderworpen. In de nacht van maandag op dinsdag werd eveneens van het par keerterrein Vogelenzang een Simca ge stolen die later gedeukt en onder de modder in De Koog werd aangetroffen. De drie achttienjarige jongens die woensdagnacht werden aangehouden bleken ook over deze zaak inlichtingen te kunnen verstrekken. zou staan", aldus het antwoord van de commissie op de bezwaren die B en W maakten tegen de rente- en afschrij vingsberekening. Het college ging er in haar reactie vanuit dat ruim dertien procent rente betaald zou moeten wor den, waardoor de kosten van rente en afschrijving belangrijk hoger zouden zijn. „In ons onderhoud hebben wij deze toezegging van de bank aan u meege deeld", aldus de commissie die erbij zegt dat eventuele financiële steun van de bevolking opzettelijk buiten be schouwing is gelaten. „Gezien het door ons geconstateerde geringe tekort von den we het beter hier nog geen beroep op te doen."

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5