Cjrocn 2 rwarL-Jexelsin het harL, Ook burgemeester pleit voor aanpassing bruggen in de fuikhavens Georgische dansers bezochten Texel Minister wekt hoop op jaarabonnement Onderzoek Daarmoeder- halskanker Serie aanhoudingen na ondervraging autodieven Raadsvergadering Schietoefeningen 96e JAARGANG NR. 9625 TEXELSE VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. m Ook burgemeester J. A. Engelvaart heeft zich duidelijk uitge sproken voor aanpassing van de aanleginrichtingen in de veerhaven van Den Helder en 't Horntje zodat de dubbeldekker Molenkoog volledig kan worden benut. Hij deed dit in zijn toespraak tot minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat dinsdagochtend in het Havenrestaurant. ,,Voor het Texelse toerisme en de economie is het van groot belang dat de aanleginrichtingen worden aangepast op de ontvangst van de dubbeldeksboot, zodat haar capaciteit benut en rendabel kan worden gemaakt, hetgeen mogelijk ook een gunstige invloed kan hebben op de veertarieven die inderdaad onverantwoord hoog lijken te worden." De burgemeester wees er verder op dat het een misvatting is dat het ge meentebestuur tegen de dubbeldekker zou zijn. Weliswaar na langdurige dis cussies, maar uiteindelijk koos men voor de oplossing via één grote dubbeldeks boot." De opmerkingen van de burge meester betekenden een correctie van de petitie die onmiddellijk na zijn toe spraak aan de minister werd overhan digd door de actiegroep jaarabonne ment, waarin staat dat TESO uitbreiding van het varend materieel heeft doorge drukt tegen de wens van het gemeen tebestuur. Visserijhaven De burgemeester bracht in zijn toe spraak nog meer Texelse waterstaat problemen onder de aandacht van de bewindsman. Hij wees op de noodzaak om de smalle havenmond van Oude- schild te verbreden in het belang van de visserij. En ook vroeg hij aandacht voor de bedreiging van recreatiegebied, na tuurgebied en waterwingebied aan de westkant van het eiland door de Noord zee, die elk jaar grote hoeveelheden zand van het duin afknaagt. Het „in leveren" van deze gebieden noemde Engelvaart voor Texel onaanvaardbaar. Het waterwingebied kan nog worden gezien als een plaatselijk belang, maar het natuurgebied en het recreatiegebied hebben nationale betekenis. De burgemeester stond een deel van zijn spreektijd af aan de actiegroep jaar abonnement en de werkgroep veerver- bindingen van de FNV. Dirk Terpstra las de petitie voor waarvan de inhoud in deze krant al eerder werd bekend gemaakt en Rob van 't Noordende overhandigde de minister een vergroot model van de jaarkaart voor de veer dienst. De kaart was in stukken geknipt Door het ondervragen van de drie longens die vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag een gestolen auto total loss reden op de Schilderweg heeft de politie een groot aantal diefstallen kunnen oplossen. Er zijn inmiddels nog vijf Texelaars in de leeftijd van 16 tot 20 jaar aangehouden. Verwacht wordt dat van de totaal acht bij deze zaken be trokken jongens nog meer bekentenis sen zullen komen. Van dit achttal zit er momenteel nog één in verzekerde be waring in afwachting van een beslissing van de officier van justitie. Behalve het total loss rijden van de gestolen auto, werd nog de diefstal van een Simca 1000 bekend. Verder werden inbraken in de sporthal, sociale werkplaats De Bol der in Den Burg en automatenhal Las Vegas in De Koog toegegeven. Bij deze inbraken werd niets buitgemaakt. Een inbraak bij de firma Schoorl waar een stereo installatie werd gestolen en een inbraak in de Aankoopcentrale waar ongeveer twee honderd gulden aan kleingeld werd ontvreemd werden eveneens bekend. Verder werden be kentenissen afgelegd inzake het stelen van twee bromfietsen met onderdelen «n een cassetterecorder uit een auto. Tenslotte werd toegegeven dat ver schillende malen benzine uit auto's is gehaald. Een aantal van de nu aange houden jongens is eveneens betrokken 9eweest bij het in brand steken van het Sharks gebouwtje aan de Westerweg, enkele weken geleden. waardoor een soort legpuzzel ontstond die door de minister in elkaar moest worden gezet. Ook de burgemeester kreeg een groot model jaarkaart. De plechtigheid werd gefilmd door het NOS jeugdjournaal en tesamen met een in terview met Dirk Terpstra dezelfde avond uitgezonden. De uitlatingen van de minister in deze uitzending waren voor de actievoerders hoopgevend. De volgende spreker was de heer M. Roeper Pzn, dijkgraaf van het Water schap Texel. Hij gaf een overzicht van de twintig jaar die met de verhoging van de Texelse zeedijken gemoeid zijn ge weest' Het begon in 1961 met de Prins Hendrikdijk die kon worden verzwaard met zand dat uit de nieuwe werkhaven kwam. Van 1965 tot 1969 werd de Eier- landse dijk onder handen genomen en ook de aanpassing van de uitwatering van het gemaal De Schans, de om- ringdijk van de haven van Oudeschild en de uitwateringssluis van Dijkmans huizen met 300 meter verhoogde dijk kwamen er zonder problemen. Maar in 1974 moest nog meer dan de helft van de totale dijk worden verzwaard. Het dringende karakter daarvan bleek her haaldelijk. In november en december 1973 bijvoorbeeld kwam het 21 keer voor dat het water hoger kwam dan 1.50 plus NAP waarvan zes keer boven de twee meter. Verweking en plaatselijke verzakking van de dijk waren het gevolg en in woord en geschrift werd bij de be treffende instanties aangedrongen op snellere verwezenlijking van de delta werken op Texel. Inmiddels begonnen ook de wensen van milieuorganisaties een rol te spelen. In verband met na tuurwetenschappelijke belangen werd het aanvankelijk ontworpen dijktracee niet goedgekeurd. Vervolgens maakte Roeper melding van de vloed van 3 januari 1976 die de dijkverhogingsplan nen in een stroomversnelling bracht. De plannen werden tenslotte uitgevoerd op een wijze waar ook de mensen van natuur en milieu blij mee kunnen zijn; er zijn zelfs natuurgebieden bijgekomen. Roeper maakte voorts melding van de buitengewoon goede contacten die het waterschap terzake van de dijkverzwa ring met alle direct en indirect belang hebbenden heeft gehad. De dijkgraaf wilde geen namen noemen maar maakte een uitzondering voor de heer L. J. Weijdt ,,die onvervaard en met nimmer aflatende instelling gedurende de hele periode van zo'n 20 jaar op de bres heeft gestaan voor de uitvoering van de dijk verzwaringen op Texel." Als blijk van dank voor het onthullen van het monu ment overhandigde Roeper aan minister Zeevalking een exemplaar van het boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis. Ook werd het woord gevoerd door drs. J. van Dis Hzn, lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland. Hij vertelde hoe hij in 1953 in West Brabant persoonlijk getuige was geweest van de rampzalige gevolgen van de stormvloed. ,,Toen is mij voor altijd duidelijk ge worden: leven en overleven is alleen mogelijk achter veilige dijken." Dat was destijds een algemeen gevoel en het leidde tot het ambitieuze Deltaplan. In het kader daarvan moesten ook de oostelijke dijken van Texel worden ver zwaard. In de loop der tijd werd de uitvoering van dit plan echter vetraagd en er was (op 3 januari 1976) een bijna-ramp voor nodig om de urgentie duidelijk te maken en het op dat mo ment nog geldende streefjaar 1985 vier jaar te vervroegen. Van Dis zei zich de reactie van de verontruste Texelaars goed te kunnen voorstellen. Ook de poster die door de actievoerders werd uitgegeven had veel indruk op hem ge maakt. De gedeputeerde zei dat de vertraging die zich aanvankelijk bij de uitvoering van de plannen voltrok, mede is veroorzaakt door acties van natuur beschermingsorganisaties maar hij stel de vast dat ook die organisaties hebben ingezien dat veilige Deltadijken van overwegend belang zijn en dat ook de flora en fauna er belang bij hebben. In ieder geval is in overleg met de milieu organisaties een buitengewoon aan trekkelijk eindresultaat verkregen. Van Dis wees er echter op dat de Delta werken elders in de provincie nog niet zijn voltooid en voor een groot deel zelfs op de lange baan geschoven Waarbij hij met name doelde op de dringend noodzakelijke vernieuwing van de Koopvaardersschutsluis in Den Helder. Nadat ook de minister had gesproken (zie vorige krant) stapten de ca. 150 genodigden in een drietal bussen en De minister bezig met het vastmetselen van de lieten zich langs de nieuwe dijk naar het monument bij De Cocksdorp rijden. De minister hanteerde daar met vaardige hand de troffel waardoor de hardstenen plaat met de uitgebeitelde letters „Del tawerken Texelse zeedijken 1961-1981" spoedig op zijn plaats stond. De minister feliciteerde Harry Tielemans met zijn schepping. Van alle opgeroepen Texelse vrouwen heeft 66,2% (309 vrouwen) meegedaan aan het onderzoek naar baarmoeder halskanker. Er waren totaal 467 vrou wen opgeroepen. Van hen stonden 106 (22,7%) al onder controle van huisarts of gyneacoloog. Vijf procent (23 vrou wen) deed niet mee aan het onderzoek met opgave van redenen en 6,1% (29) bleef weg zonder opgave van redenen, aldus een mededeling van B en W aan de gemeenteraad. De gegevens over het baarmoederhalskankeronderzoek zijn ontleend aan een verslag van het gewest „Kop van Noordholland" en hebben betrekking op het tweede on- derzoekjaar uit een cyclus van drie. Van de totaalcijfers blijkt het percentage „niet verschenen zonder reden" in een stijgende lijn te zitten. Overigens ver schenen op de vaste wal 14% der opge roepen vrouwen niet zonder opgaaf- reden. Het aantal vrouwen dat onder controle van een gyneacoloog of huis arts staat, is op Texel 4% hoger dan op de vastewal. gedenksteen in de uit besettbiokken opgetrokken voet ven het monument. Dinsdag 10 november vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen 8 september en 13 oktober 1981. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mede delingen; c. Beantwoording raadsvra gen. 3. Herziening van de verordening rege lende de vergoeding voor het geven van bijbel- en vormingsonderwijs. 4. Behandeling van het subsidieverzoek van de Sportvereniging Texel in verband met de voorgenomen bouw van een kantine. 5. Verhoging van het maximale kre diet op te nemen in rekening-courant van 7600.000, tot 7700.000, voor de Welzijnsstichting. 6. Goedkeuring van de rekening van de openbare bibliotheek over het jaar 1980. 7. Voorbereidingsbesluiten: a. Voor een gedeelte van Den Burg (bouwplan En gelvaart, Burgwal 14); b. Voor een ge deelte van Oosterend (bouwplan Tim mer, Koetebuurt 5). 8. Grondtransactie met Staatsbosbe heer t.b.v. bebossing Noordkop. 9. Kleilaag toekomstig industrieterrein Oudeschild. 10. Begrotingswijziging van de begro ting van het grondbedrijf voor 1981. 11. Begrotingswijziging van de begro ting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1981 12. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1981. 13. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1982 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten aangegane rekening courant-overeenkomst. 14. Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1982 op grond van de met de Coöperatieve Raffeisen-Boeren- leenbank Texel W. A. aangegane re kening-courant-overeenkomst. 15.Bepaling van het maximaal toelaat bare krediet voor 1982 op grond van de met de Amsterdam Rotterdan Bank N.V. aangegane rekening-courant overeenkomst. 16. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1982. 17. Wijziging van de legesverordening. 18. Wijziging van de verordening op het marktgeld. 19. Wijziging van de verordening op de begraafrechten. 20. Wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. 21. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 22. Wijziging van de verordening op de toeristenbelasting. 23. Wijziging van de verordening op de woonforensenbelasting. 24. Wijziging van de verordening op de drank- en horecabelasting. 25. Wijziging van de verordening op het rioolgeld. 26. Wijziging van de verordening op de onroerendgoed belastingen Dinsdag 10 november wordt te Bree- zanddijk van 10.00 tot 17.00 uur ge schoten met 155 mm geschut. Op woensdag 11 november van 10.00 tot 19.00 uur met 105 L 30 en 120 mm geschut. Op donderdag 12 november van 10.00 tot 17.00 uur met 175 mm geschut Onder het oog van de NOS-camera zette minister Zeevalking het jaarabonnement in elkaar. De aldus samengestelde kaart kreeg hij in een Texel- tas mee naar Den Haag. Woensdag heeft de dans- en zang groep van het Georgische Staats theater uit Tiblisi een bezoek ge bracht aan Texel tezamen met een toeristische groep, waaronder een lid van de opperste sowjet en bege leiders van de Vereniging Nederland- USSR. De dansgroep maakt momen teel een toemee door Nederiand, waarbij totaal zeven optredens wor den gegeven in diverse steden. Een rustdag werd gebruikt om een reisje te maken naar Texel, waar men even na het middaguur arriveerde. Een bezoek werd gebracht aan de begraafplaats op de Hogeberg, waar kransen en bloemen werden gelegd en waar de groep een gezang ten gehore bracht. In de Raadskelder in Den Burg werd gegeten, samen met de burge meester die het gezelschap namens de gemeente Texel verwelkomde. Alle Georgiërs kregen de Duitse versie van het VVV-boekje „Texel in vogelvlucht". Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het maritiem museum in Oude schild, waar de permanente tentoon stelling werd bezichtigd die betrekking heeft op de Russenoorlog en waar ook de verkorte documentaire „Sonder- meldung Texel" van Dick van Reeuwijk werd bekeken. Op de algemene be graafplaats in Den Burg (waar de door de Georgiërs geschonken „levens boom" staat) werd gezongen en wer den bloemen gelegd op diverse burger- graven, als eerbetoon aan de Texelaars die de Georgische opstandelingen des tijds hulp boden. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het door de Geor giërs geschonken kunstwerk in De Koog De Georgiërs hadden ook nog mevrouw Boon-Verberg uit De Cocks dorp willen ontmoeten, maar dat kon niet doorgaan want „de moeder der Georgiers" ligt al geruime tijd ziek op bed. Het bezoek van het Georgische gezelschap aan Texel was georgani seerd in overleg met de gemeente Texel De heer G. A. Oskam zorgde de hele middag voor begeleiding.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1