Cjrocn 2'wartsjexels in het harL, ixtra verhoging OG-belasting iaat niet door ,De tijd voor leuke dingen is voorbij" IET MOET UIT DE ■ENGTE OPUIT» )E BREEDTE! KOMEN Jantje F. Betonpad officieel geopend GEMEENTE MOET DE BROEKRIEM ZELF MAAR AANHALEN lierenarts Den Houter Inaar Leiden Viditel niet geschikt voor bibliotheek De Waard: Verhuurders sjoemelen met toeristenbelasting fi 96e JAARGANG NR. 9627 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits eutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ars Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. oor advertenties, abonnementen, etc.: ingeveld De Rooy B.V., ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Ziektekosten Lees dit goed! De gemeenteraad is dinsdagavond niet akkoord gegaan met erhoging van de onroerend goed belasting met 21%. Een trend- -1 ïatige verhoging van zes procent werd wel door de raad goedge- - eurd. Zoals bekend ontvangt Texel volgend jaar ƒ174.000,— minder ikomsten uit het gemeentefonds. Bij de raadsleden overheerste insdagavond de mening dat de gemeente aan zijn uitgavenkant moet Reutelen om dat bedrag te besparen. Doorgaan op de huidige manier de burgers laten opdraaien voor die ƒ174.000,— werd niet anvaardbaar geacht. Gewezen werd op verschillende uitgaven die ok voor de burger de laatste tijd hoger zijn geworden, zoals voor nergie. Een voorstel van D. Schilling en J. van Asselt om de nroerend goed belasting helemaal niet te verhogen, dus ook de endmatige verhoging achterwege te laten, werd alleen door Dros esteund. Door de raad werd dinsdagavond betreurd dat het voorstel ^it belastingverhoging werd gedaan voordat de gemeentebegroting ereed is. Op deze wijze meenden de raadsleden zich geen goed beeld kunnen verschaffen van de werkelijke noodzaak van de belas- ngverhoging. Zoals bekend kan de gemeentebegroting voor volgend ar pas in februari worden behandeld wegens ziekte op de afdeling nanciën. De heer Rienstra (CDA) zei dat je in den van economische teruggang de oekriem moet aanhalen. Dat geldt iwel voor de rijksoverheid, voor de imeente als voor de burger. Door kaardere lasten moet de burger al flink i zijn uitgaven beknibbelen. Nu krijgt gemeente minder geld van het f imeentefonds. Inpiaats dat de ge- lente de broekriem aanhaalt, moet de irger dan nu doen. Rienstra vond dit |onsympathiek overkomen. Volgens lm ging het om een principiële zaak, [aarbij gekozen moet worden tussen illectieve en individuele uitgaven. Hij ind dat de burger al zwaar genoeg irdt belast en wilde daarom de onroe- nd goed belasting niet meer dan indmatig verhogen, zelfs als dat het rugschroeven van een aantal voor gingen tot gevolg heeft. ,,Met de be- oting zullen we meer inzicht hebben isr het rode potlood gehanteerd moet orden. Dat zal minder snel bij het on- Jhoud van wegen, maar misschien leller in de welzijnssector zijn. Juist in welzijnssector kan door particulier tiatief veel in stand blijven wanneer de ieente er geen geld meer voor heeft, ilgend jaar, als de belastingvoorstellen en met de begroting worden gepre- inteerd is pas een goede afweging lelijk", aldus Rienstra. Ook S. de Waard (Pakt) voelde niets de extra verhoging. Met de zes icent trendmatig was hij het eens, iar 15% om de gevolgen van de minderde inkomsten uit het gemeen- gemeente er stelling tegen moet nemen dat de rijksoverheid zijn financierings tekorten op haar afwentelt. De rijks overheid laat zijn eigen begroting met 3% groeien, terwijl de gemeenten maar een groei van 1,5% mogen maken. ,,De tijd voor leuke dingen is voorbij. Er moet nu een keus worden gemaakt tussen de staat of het bedrijfsleven. Met iedere belastingverhoging haal je geld bij het bedrijfsleven weg. De bedrijven zitten op dit moment klem tussen hoge belas tingen en hoge rente. Het is nu de tijd waarin de overheid een stapje terug zal moeten doen, dus de gemeente ook." Barendregt herhaalde verder zijn in de commissie financiën gedane uitspraak dat er met wat meer efficiency en or ganisatie veel te besparen valt. Ook het bedrijfsleven heeft organisatietalent moeten aanwenden om het hoofd bo ven water te houden. Ook J. van Asselt (Texels Belang) was van mening dat de gemeente de tering naar de nering moet zetten. ,,De huur van woningen en stookkosten zijn enorm gestegen. Veel gezinnen zullen in moeilijkheden komen als er nog meer belasting komt." Volgens Van Asselt kan op verschillende manieren door de gemeente worden bezuinigd, met name door versnelde inning van bestaande belastingen en het niet uitvoeren van de vierde fase van het dorpshuis te Den Burg. Ook hij vond het onjuist de belas tingen te verhogen voordat je via een begroting meer inzicht in de financiën hebt. Daar was Dros het van harte mee eens. ,,Je weet nu niet waarover je praat. Misschien kun je wel matigen. In het verleden waren er steeds over schotten. We hebben nu een reserve van 3,5 miljoen. Ik vind trouwens de oorzaak van het achterwege blijven van de begroting geen geldig excuus. Er zijn wèl steeds financiële rapporten gepro duceerd ondanks de ziekte op de afde ling. Men had die tijd net zo goed aan de begroting kunnen besteden. Op dit ogenblik dient de overheid een voor beeld van matiging te geven. Een on nodige verzwaring van het budget moet voorkomen worden. Laat wethouder Nauta bewijzen dat hij de gemeentelijke financiën beheren kan", zei Dros. Voorzieningen In zijn beantwoording zei wethouder Nauta dat het jammer was dat de begroting nog niet gereed was, maar dat dit de besluitvorming over de belastingverhogingen niet in de weg hoeft te staan. Wanneer bij het maken van de begroting de financiële ruimte mee zou vallen, dan is het altijd nog mogelijk de belastingen te verlagen. Lees verder op pagina 2. Er bestaan wèl goed doordachte verzekeringen. Zo denkt N.H.N. aan uw -x gezinssamenstelling en aan de leeftijd van uw kinderen. En aan het gebied waar u woont! Denk eens mee N.H.N. is een vereniging zonder winstdoel! Vraag gratis en vrijblijvend om informatiemateriaal, bij ons of bij de ziekenfondsen van Alkmaar. Den Helder, Hoorn. Purmerend of Texel. ONDERLINGE ZIEKTEKOSTEN-VERZEKERING NOORD-HOLLAND-NOORD UA Emmaslraat45. 1814 DM Alkmaar, tel 072-118920 De openbare bibliotheek te Den Burg heeft een televisieapparaat met Viditel te koop. Dat is het gevolg van het feit dat de aanvankelijk zo veelbelovende Viditel niet geschikt bleek voor gebruik in de bibliotheek. Men had het apparaat als een soort encyclopedie willen ge bruiken. Maar Viditel bevat door de hoge kosten van dit medium hoofd zakelijk commerciële informatie en daar heeft men in de bibliotheek weinig aan. Het apparaat was eveneens geschikt om de pagina's van de NOS teletekst te ontvangen, maar deze bevatten hoofd zakelijk actuele informatie. Het toestel alleen hiervoor handhaven wordt zinloos geacht. De Viditelset van de bibliotheek werd vorig jaar augustus voor drie duizend gulden aangeschaft. Dierenarts L. F. den Houter (41) uit »i Burg vertrekt binnenkort naar iden waar hij adjunct directeur wordt n het ambtsgebied Zuidholland van de 'lérinaire Dienst. Als zodanig is hij 'rokken bij de controle op de im- en Port van vlees. De heer Den Houter 12 '/i jaar op Texel werkzaam is weest. wordt per 1 januari opgevolgd orde heer L. van Vliet (29) uit Oude- gfter. Evenals Den Houter zal hij deel f kamen van de groepspraktijk waarin 'der de dierenartsen Beekman, Dom- I en Klinkers zitten. De praktijkwoning Keesomlaan 9 zal Wen betrokken door de heer Klinkers nu nog aan de Bernhardlaan woont, aar de nieuwe dierenarts gaat wonen nog niet bekend. Sevraagd naar de reden van zijn Irek vertelde dierenarts Den Houter K 'het hem op Texel lang niet slecht «el maar dat hij toch besloten heeft ar deze betere" functie in Leiden te Jliciteren. „Als je een jaar of veertig n, moet je het besluit nemen of je 'vertrekken of blijven. Als je daar een ""jaar mee wacht, lukt het niet meer weg te komen." tefonds te dekken, was volgens hem niet nodig. In zijn betoog baseerde De Waard zich op de discussienota toe ristenbelasting die in de gecombineerde vergadering van de commissies voor financiën en recreatie en natuurbehoud ter sprake was gekomen. Volgens De Waard „sjoemelen" de logiesverstrek- kende bedrijven met de toeristenbelas ting. Vijfduizend bedden zouden niet geregistreerd zijn en hierdoor blijven de inkomsten van de toeristenbelasting ver onder de maat. Deze vijfduizend bedden zijn goed voor 295.000 overnachtingen, hetgeen bij een toeristenbelasting van f0,75 per nacht neerkomt op een totale belastingontduiking van 7221.250, De Waard pleitte dan ook voor het tellen van de bedden van logiesverstrekkende bedrijven op Texel. Als blijkt dat inder daad meer dan twee ton boven water komt als alle toeristenbelasting wordt afgedragen is de extra verhoging van de onroerend goed belasting niet nodig. „De gemeenschap laten betalen omdat een aantal personen in dezelfde ge meenschap zich onjuist bevoordeelt, druist tegen ons rechtsgevoel in", aldus de Waard. Het onderzoek naar het aantal bedden zou in 1982 moeten plaatsvinden en het probleem was dan nog hoe dat jaar overbrugd moest worden. Om het tekort van 7174.000,— te dekken zag hij hier als mogelijkheid de rente die beschikbaar komt van een deel van de gemeentelijke saldi reserve als nog in de begroting voor 1982 op te nemen en er verder een dertigste deel van de saldi reserve voor aan te spreken. Op deze wijze zou de gemeente dan over een bedrag van 7133.000,— kun nen beschikken. Het gat van 740.000,— dat dan nog resteert, geeft volgens de Pakt fractie geen problemen. Verder pleitte De Waard voor meer verfijning en differentiatie in het nieuwe systeem van toeristenbelasting. Duur genoeg Barendregt (VVD) vond het in verge lijking met andere gemeenten lage tarief van de onroerend goed belasting op Texel geen reden om die belasting dan maar te verhogen. „Het leven op Texel is in vergelijking met de vastewal al duur genoeg. We moeten er rekening mee houden dat bij een jaarlijkse trend matige verhoging van zes procent de belasting na tien |aar is verdubbeld. Met de verhoging van vijftien procent zou die verdubbeling er zelfs na acht jaar al zijn", zei hij. Hij vond verder dat de De ingerbuikneming van het nieuwe betonnen fietspad bij De Cocksdorp heeft dinsdagmiddag een officieel tintje gekregen. In aanwezigheid van zijn collegegenoten, technische ambtenaren, de directie van de fa. De Vries en van de Wiel en een vertegenwoordiger van sociale zaken, onthulde burgemeester Engelvaart het naambordje van het pad bij de kruising Krimweg-Vuurtorenweg. De enigszins ludiek bedoelde naam bleek „Jantje F. Beton-pad" te zijn, wat niet alleen was afgeleid van de bekende Jantje Beton van het Nationaal Jeugdfonds maar ook van Jan. Frederici, de gemeenteambtenaar die het pad heeft ontworpen en de aanleg heeft begeleid. Zoals wij reeds eerder meldden betrof het 't eerste betonnen fietspad op Texel en misschien tevens het laatste omdat het Texelse fietspadenplan nagenoeg voltooid is. Dat laatste feit bracht een opvallend stemmingsverschil teweeg in het gezel schap. Burgemeester en wethouders waren er voldaan over dat Texel door het tijdig gereed hebben van onder meer het recreatiebasisplan de gewenste fietspaden snel kon aanleggen en daar door maximaal kon profiteren van het CRM-geld dat daarvoor beschikbaar was. Maar de heren van De Vries en Van de Wiel waren minder blij. Zij dreigen straks zonder werk te zitten als gevolg van de teruglopende economie en zijn bezig mensen te ontslaan. Wat hen betreft mocht Texel nog wel even doorgaan met de aanleg van fietspaden. Hoop in „De Hoop" Wethouder J. Nauta die na afloop van de onthulling in hotel De Hoop het woord voerde had gelukkig nog wat hoop en troost. Het nu in gebruik gestelde betonpad moet nog twee „po ten" krijgen, één in de richting van de vuurtoren dwars door het toekomstige bosgebied en één in westelijke richting, dus naar het strand bij paal 28. Laatst genoemde uitbreiding heeft echter niet de zege van Staatsbosbeheer. Men wil geen duingebied aan het fietspad op offeren. Verder is het niet uitgesloten dat er een fietspad langs de Limietweg komt, dus langs of over een deel van de oude Ruigendijk. Evenals tegen de ande re plannen om fietspaden langs oude binnendijken te leggen is hiertegen bezwaar gemaakt door milieumensen; de procedure moet worden afgewacht. De gemeente heeft wel begrip voor de bezwaren tegen de paden over de dijken, maar acht het pad langs de Limietweg (dat op het fietspad van de Oosterenderweg kan worden aangeslo ten) toch wel belangrijk omdat aan een fietsroute in oost-westelijke richting be hoefte bestaat. De gemeente wil daar aan vasthouden. Bij de „heroriëntatie" op dat gebied van de Texelse fiespadenbehoefte speelt ook het al of niet in gebruik nemen van de dijkpad langs de Schor ren een rol. Dat zou een mooie door verbinding kunnen zijn; de fietsroute stopt nu in het Noorden. In de komende maanden zal over deze aangelegenheid advies worden ingewonnen zodat een nieuw besluit kan worden genomen. De gemeente denkt verder nog aan het compleet maken van een kleine rond gaande route bij de Oorsprongweg, waar al een stukje fietspad ligt. Op de fiets Het gezelschap had het nieuwe fiets pad op de meest voor de hand liggende wijze geïnspecteerd: door op de fiets te stappen en het hele 2700 meter lange parcours af te rijden. Zoals kon worden verwacht werd het pad in orde bevon den, zodat de overdracht van aannemer aan gemeente (die het pad in de raads vergadering van dezelfde avond gedeel telijk weer aan Staatsbosbeheer moest overdragen) kon plaatsvinden. In „De Hoop" bracht adjunct direc teur JTulp van De Vries en Van de Wiel een toast uit op het nieuwe pad en burgemeester Engelvaart maakte gewag van de uitstekende samenwerking van allen die in ontwerpende, adviserende, financiële en uitvoerende zin aan het pad hadden meegewerkt. Directeur De Vries jr. van De Vries en Van de Wiel ging in op de zorgelijke situatie waarin zijn bedrijfstak verkeert. Maar hij was niet zonder hoop. „Als de nacht het donkerst is, is de ochtend nabij." Aanvullend werk? Het woord werd ook gevoerd door de heer M. H. M. Roelofs uit Arnhem, ambtenaar van sociale zaken die be trokken was bij de financieel-technische afhandeling van het fietspadenproject. Roelofs, die ook te maken heeft met werkverruimende maatregelen zoals Aanvullen Civieltechnisch Werk (ACW) liet uitkomen dat Texel zich tot dusver over het algemeen heeft laten kennen als zeer actief bij het benutten van sub sidiemogelijkheden, maar dat er nog mogelijkheden zijn om werklozen aan werk te helpen. Die zouden op kosten van de overheid bij bepaalde projecten kunnen worden ingeschakeld. Roelofs suggereerde zelfs dat het gemeente bestuur bepaalde mogelijkheden op dit gebied heeft laten liggen. Burgemeester Enge/veert onthult het naambordjegadegeslagen door de heren Ivan links van Roelofs. rechtsDe Vries jr. Tulp, Van Hoorn, Nauta en

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1