Pakt in brief aan college: „Pleidooi Engelvaart over fuikaanpassing zeer te betreuren" „Mag Jarino meer dan een ander?" O.G.-belasting DROS BEUMKES OVER KEIEN IN KAMERSTRAA T: Rondvraag raad De Renault 5 Blijde Rijders houden juttersrit m Bekentenissen na autodiefstal Contactavond Plattelandsvrouwen en R.K. Gilde e lit Top-orkest in De Zwaan Politie spreekt vo agrariërs VERVOLG VAN PAG.l Dros stemde verkeerd PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 NOVEMBER 1 Het Pakt betreurt het pleidooi van burgemeester J. A. Engelvaart, tijdens het bezoek van minister Zeevalking, voor een snelle aanpassing van de veerbruggen ten behoeve van de dubbeldekker. Dat blijkt uit een brief die D. Welboren dinsdagavond tijdens de rondvraag overhandigde aan burgemeester Engelvaart. ,,lk wil niet weer het verwijt krijgen dat wij politieke munt proberen te slaan uit de rondvraag, daarom doe ik het per brief", aldus Welboren die daarmee doelde op een eerdere „omstreden" TESO-discussie tijdens dit agendapunt. De overhandiging van de brief ontlokte bij KI. Barendregt de opmerking: „Waarom toch zo demonstratief? Geef die brief na afloop van de vergadering." In de brief schrijft het Pakt dat de gemeenteraad inderdaad voor een dubbeldekker heeft gestemd, maar dat her overweging van dit besluit dringend noodzakelijk is. „Wij weten ons hierbij gesteund voor velen en niet uitsluitend uit de linkse hoek", aldus het Pakt. „In het licht van deze discussie en de acties voor een half uur dienst en billijke tarieven dient een burgemeester zich te onthouden van uitspraken die pleiten voor een optimaal gebruik van de dubbeldekker." De appartementen „Beatrix" met de gedeeltelijk geannexeerde berm en de veelbesproken maar niet zo erg indrukwekkende keien. De beplanting van het plantsoentje loopt door tot de straat De vleggestok staat nog juist op Jannoterrem. Geheel links de toegang tot de eigen parkeerplaats. De kruistocht die Jan van Asselt van Texels Belang al geruime tijd hardnekkig voert tegen de keien die Jarino heeft neergelegd in de berm voor zijn appartementenhotel „Beatrix" in de Kamerstraat, is voortgezet door Henk Beumkes van het Pakt. In de rondvraag van de raaadsvergadering van dinsdagavond maakte hij er melding van dat de bewoners van de Kamerstraat allemaal een verzoek hebben onder tekend om de keien verwijderd te krijgen. Tot dusver heeft het ge meentebestuur geweigerd er wat aan te doen, wat voor Beumkes aanleiding was om op te merken: „Die stenen liggen op gemeente grond. Mag Jarino dan meer dan een ander?" Beumkes zei dat de bewoners van de Kamerstraat de stenen gevaarlijk vinden voor overstekende kinderen. Wethou der Van der Kooi legde nu duidelijker dan in het verleden uit waarom de gemeente niet optreedt. „Jarino is de enige in die straat die een vrij kostbare voorziening heeft gemaakt om de auto's van zijn gasten op eigen terrein te kunnen stallen zodat elders in de straat geen parkeeroverlast ontstaat. Politieonderzoek naar aanleiding van de autodiefstal die twee weken geleden plaatsvond en waarbij een gestolen auto op de Schilderweg total loss werd gere den, heeft licht gebracht in diverse mis drijven. Na nieuwe bekentenissen is de stand van zaken als volgt: Door een achttienjarige Texelaar wer den verschillende vernielingen alsmede de diefstal van een personenauto, brommers en brommeronderdelen, een cassetterecorder uit een auto, een stereo-installatie en benzine uit auto.s toegegeven. Verder was deze jongen betrokken bij de brandstichting in het Sharks gebouw aan de Westerweg. Een tweede achttienjarige Texelaar gaf toe medeplichtig te zijn aan een inbraak in de Aankoopcentrale en soci ale werkplaats De Bolder. Verder pleeg de hij inbraken in automatenhal Las Vegas te De Koog en in de sporthal. Een derde achttienjarige Texelaar was medeplichtig aan een inbraak in het dorpshuis te Den Burg. Verder bekende hij twee autodiefstallen. Een negentienjarige Texelaar bekende de diefstal van een personenauto. Ver der was hij medeplichtig aan inbraken in De Bolder en de Aankoopcentrale. Een zestienjarige Texelaar bekende een diefstal van een personenauto. Ver der was hij medeplichtig aan inbraken in de sporthal, het dorpshuis te Den Burg en de brand in het Sharks gebouw. Een 23-jarige Texelaar bekende heling van de gestolen stereo-installatie en een 20-jarige Texelaar bekende medeplichtig te zijn aan het in brand steken van het Sharks gebouw. De nu bekende daden zijn gepleegd in de tweede helft van dit jaar. Bij elkaar werd voor vele duizenden guldens schade aangericht en gestolen. De politie verwacht dat op grond van de thans afgelegde verklaringen nog meer jeugdige personen kunnen worden aan gehouden en dat nog meer zaken kunnen worden opgehelderd. Van de tot nu toe aangehouden personen zit niemand meer in voorarrest. De meeste van de nu aangehouden personen had den al eerder met de politie te maken gehad. De stenen zijn neergelegd om de auto's van de gasten van de buren (er zijn daar veel logies met ontbijt verstrekkers) te weren van de inrit van de Jarino parkeerplaats." De wethouder liet blij ken die maatregel wel te kunnen bil lijken. „Als de stenen er niet zouden liggen, rijden de auto's bij wijze van spreken, zowat de huiskamer van Bea trix in. Jarino mag niet meer dan een ander, maar er is daar één bedrijf dat een oplossing heeft gemaakt voor het parkeren van de eigen gasten en dat is toevallig Jarino." De wethouder ont kende overigens dat sprake is van een gevaarlijke situatie. Er ligt een beschei den rijtje stenen waar mensen die door de berm willen lopen, makkelijk langs kunnen. Spoor KI Barendregt pleitte voor een goed toegankelijk openbaar invaliden toilet in het centrum van Den Burg. Geantwoord werd dat in het dorpshuis een dergelijk toilet aanwezig is, maar dat de ge meenteraad nog nader geïnformeerd zal worden over andere mogelijkheden. J. C. Dros noemde het toilet in het dorps huis niet bepaald een centrumvoor ziening. „Als ik bij de folklore ben en ik moet in de oude ULO naar het toilet, kun je erop rekenen dat ik een spoor achterlaat", aldus het raadslid. KI. Barendregt en G. Jansen klaagden over de problemen die zij ondervinden als lid van de begeleidingscommissie van het Mensen Zonder Werkproject. Door een overvolle agende zijn ze beiden niet in staat vergaderingen van het MZW bij te wonen. Barendregt stelde dat het college moet bekijken of geen betere planning van vergaderdata mogelijk is. „Er zijn geruchten over on eerlijke concurrentie door het MZW Ongeveer 150 dames waren aanwezig op de jaarlijkse gezamenlijke avond van de Plattelandsvrouwen en het Rooms Katholiek vrouwengilde. De bijeen komst die in de aula van de RSG werd gehouden bevatte naast het op gezellige wijze met elkaar in contact komen, een dia verslag van de heer W. Dussel over zijn fietstocht van 82 dagen dwars door de Verenigde Staten. Die tocht maakte hij niet alleen zo bleek uit zijn, met humor doorspekte, betoog. Ook vijf andere Nederlanders, Amerikanen, Australiërs namen aan de tocht over 7000 kilometer deel. Onder het motto „Wat heb ik nou aan mijn fiets han gen", verhaalde Dussel over de soms barre omstandigheden waaronder de trappers steeds maar weer rondgedraaid moesten worden. Het fiets-reisverhaal droeg samen met de zelfgemaakte dia's in hoge mate bij aan de geslaagde avond. van het bedrijfsleven. Ik wil dit graag controleren, maar ik kan het niet", aldus Barendregt. De burgemeester zegde toe de zaak te zullen bekijken. De Mars De Woningbouwvereniging is volgens wethouder Van der Kooi op dit moment „het verst" met woningsbouwplannen voor de Mars. Momenteel worden bin nen de vereniging een vijftal ontwerpen bekeken en nog deze maand zal een definitieve keuze worden gemaakt. Hij antwoordde hiermee op een vraag van J. van Asselt die zei al geruime tijd niets meer van de verenigingsplannen vernomen te hebben „Het worden zowel gezins- als kleinere woningen", aldus de wethouder. G. Jansen maakte een compliment aan wethouder Blanken voor de „uit muntende" concertaccommodatie die is ontstaan met de realisering van de derde fase van het dorpshuis Den Burg. Jansen had het concert van Theodora Geraets bezocht en was vol lof. „Bij de begrotingsbehandeling van volgens jaar moet het financiële mes niet in kunst uitingen als deze", aldus Jansen. In de brief wordt gesteld dat de Texe laars verre van gelukkig zijn met de „mensonvriendelijke" dubbeldekker. Gevraagd wordt of een dubbeldekker bij de huidige problemen zoals energie, tarieven, Texelaarsabonnement en de werkgelegenheid nog wel zo gewenst of noodzakelijk is. Volgens deze partijen moet de gemeente er dan ook naar streven de veerverbinding de status van algemeen openbaar vervoer te geven. „Dat zal tot gevolg kunnen hebben dat TESO in dienst van de overheid gaat varen of ophoudt als zelfstandig bedrijf te bestaan." Gemeend wordt dat de Texelaars en andere gebruikers van de veerverbinding vooral gebaat zijn met een openbaar nutsbedrijf dat in staat is een half uur dienst te onderhouden tegen tarieven die zijn afgestemd op landelijke gemiddelden. Heerlijk autootje Lekker zitten Snel weg Veel ruimte En n volle tank gaat héél lang mee Proberen? De Vijl staat voor u klaar Net als wij Vanal 12 900,- Algebeeld Renault 5TL Afleveringskosten 322, Wijzigingen voorbehouden Oorsprongweg 3. Eierland Texel, j Tel 02225 233 Als mogelijke oplossing ziet het Pakt de aanschaf van een grotere enkeldek ker. „Dat betekent voor TESO dat zij haar beleid (weer) dient te richten naar de wensen van de Texelse bevolking", aldus de brief. De Molengat wordt door het Pakt een „machtsinstrument" ge noemd waarmee het beleid van de gemeente Texel in de richting van fuik aanpassing, herinrichting van 't Horntje en verkeerslichten op de Pontweg wordt gedwongen. „Het lijkt er nu gelukkig op dat de dubbeldekslobby gaat stranden en men zich opnieuw bezint over deze materie. Daarom betreuren wij uw uit spraak. Dat u bij die gelegenheid zo vriendelijk was een deel van uw spreek tijd af te staan aan de actiegroep veer- tarieven doet hieraan voor ons helaas weinig af", zo besluit het Pakt de brief. De burgemeester beloofde een reactie te zullen geven. Stalling Ook mondeling kaartte Welboren in de rondvraag een TESO-aangelegen- heid aan. Binnenkort wordt een nieuwe fietsenstalling op 't Horntje gebouwd. Welboren vroeg naar een noodoplos sing voor de komende maanden. „Bij de bouwaanvraag hebben we dat ook al gevraagd. Doe er iets aan", aldus Wel- Zondagmiddag a.s. gaan de „Blijde Rijders" naar het strand, waar zij met landbouwwagens een „juttersrit" zullen houden. Degenen, die meewil- len, dienen zich om 12 uur te verzame len bij Frans Bakker in Hoornder Nieuwland, liefst in kleding die vuil mag worden en tegen een stootje kan. De wagens gaan het stand op via het Hoornderslag en keren langs deze weg ook weer terug. „f Vc ifl I il ila na iel lie ip ec iel boren. Wethouder Van der Kooi beli de uit te kijken naar een noodvc ziening in de vorm van een bouwkee|e iets dergelijks. Aan de ingebruikneming van een tienrittenkaart door TESO kunnen niets doen", zo was het antwoord burgemeester Engelvaart op de van H. Beumkes: „Die ordinaire g klopperij kan dat zomaar?" Engelv iel meende dat het wettelijk mogelijk anders had TESO het niet gedaan, simpel ligt dat", aldus Engelva Beumkes toonde zich bepaald niet vreden over de veranderingen mei knipkaarten. „Duizenden mensen n ten ineens 756,— neerleggen voor kaart. Het is niet niks", aldus Beum |ei lai ne lal ini .si Café De Zwaan brengt vrijdagavi je een vijftal landelijk bekende popmu bij elkaar om voor één keer gezamei een avondje onvervalste blues en boo woogie te spelen. De gelegenhei formatie speelt vanaf 21.00 uur en entree is drie gulden. Voor deze avond bleek het finant niet mogelijk, zoals bij De Zwaan bruikelijk, geen entree te heffen, eenmalige orkest dat dus geen nil1 heeft bestaat uit: Pierre van der Linfe op drums (ex-Focus en Brainbox) dré Valkering op piano en Ben de Ru ot; op gitaar (beiden uit de Rob Ho groep), Frans Meineke op basgi 'er (ex-Dizzy Mans band) en Dick Remi op saxofoon (ex-Exception). i :d DDl per va e I ;os tol e|P ne In het kader van het winterprogi let ma van de Vereniging voor Bed lire voorlichting Texel wordt maai» avond 16 november a.s. in hotel Pelikaan" een voorlichtingsavond zorgd door de rijkspolitie. Aan' lai 20.00 uur. Adjudant P. Scheunema een inleiding houden over de organi er van de rijkspolitie en het werk dat door de politie gedaan wordt. Wi meester H. Zijlstra zal aan de hand dia's ingaan op de verkeerstechm ira aspecten van de landbouwvoertu pc Ook zal het probleem van de loslop nal honden bij de schapen de aandacht krijgen. Na de inleiding gelegenheid tot discussie en stellen. Alle belangstellenden zijn harte welkom. Belasting verhoging na het maken van de begroting is echter niet mogelijk. Nauta gaf Barendregt gelijk: het rijk wentelt inderdaad zijn finapciële tekor ten af op de gemeente. De taak van de gemeente is nu met de mindere finan ciële armslag toch de eindjes aan elkaar te knopen. „We moeten onze financiën bewaken en ons voorzieningenpeil handhaven. Dat is de reden van deze maatregel", aldus Nauta. „We doen niets meer dan handhaven wat we in het verleden aan voorzieningen hebben op gebouwd. De tijd voor leuke dingen is inderdaad voorbij. Laten we de dingen die we hebben, behouden." Nauta vond dat de voorgestelde belastingverhoging voor de laagstbetaalden weinig gevol gen hebben. Mensen die in een huur huis wonen zouden door de maatregel tussen de 73,75 en 78,50 onroerend goed belasting meer moeten betalen. Voor mensen met een premie A woning zou het ongeveer het dubbele zijn. Hij vond dat niet zo verschrikkelijk wanneer je je realiseert dat daarmee een heel voorzieningensysteem draaiend gehou den kan worden. Texel zit ruim onder de landelijke norm wat betreft de toeris tenbelasting, dus volgens Nauta blijft de compensatie voor het duurdere leven op het eiland ruimschoots in stand. Nauta kwam er rond voor uit niets voor de voorstellen van De Waard te voelen. „Het is nog veel te prematuur om het in deze vergadering in de toe ristenbelasting te zoeken. Je kunt niet zeggen: we sporen even vijfduizend slaapplaatsen op en daarmee is alles opgelost. Wanneer er inderdaad meer bedden worden gevonden, dan zal de hoogte van de toeristenbelasting voor de verstrekkende bedrijven minder wor den. In dat geval is er dus geen extra opbrengst. Wanneer de raad deze be lastingverhoging weigert dan is dat jammer. Dan wil dat inderdaad zeggen dat we het rode potlood door veel van onze voorzieningen moeten halen. Dan zijn we genoodzaakt onsympathieke maatregelen te nemen. Onze financiële mogelijkheden zijn in de toekomst gering", zei Nauta. Over besparingen door meer efficiency merkte de wet houder op dat hij daarvan weinig ver wachtte. Het grootste deel van de gemeentelijke uitgaven bestaat uit per sonele lasten (loonkosten) en daar is op korte termijn geen verandering in te brengen. Broodnodig Wethouder Blanken wilde nog even ingaan op de suggestie van Rienstra om te besnoeien in de welzijnssector en het idee van Van Asselt om de vierde fase van de bouw van het dorpshuis achterwege te laten. „Waar bent u mee MMMMAMWtMMMmMMMMMMMMMIMM Bij de dinsdagavond gehouden raadsvergadering stemde de heer J. C. Dros vóór het voorstel van de heer De Waard om de onroerend goed belasting met 6 inplaats van 21% te verhogen. Dros deelde later mee dat hij zich had vergist. Eigen lijk had hij tegen het voorstel van de Waard willen stemmen, omdat hij het ook niet eens is met de trend matige verhoging van 6%. „Ik ben in deze tijd tegen iedere belasting verhoging", verklaarde hij. bezig?", vroeg hij zich geëmotioneerd af. „Nauta heeft u vertelt op wat voor lastenverzwaring de belastingverhoging voor de zwakste schouders neerkomt. Met enkele guldens per jaar kan het voorzieningensysteem in stand worden gehouden. Juist de welzijnssector is broodnodig als er geen werk is. Het systeem van subsidiëring bestaat juist om iedereen van de welzijnsvoorzie ningen gebruik te laten maken, ook de laagstbetaalden. Je schrikt van het werkloosheidscijfer op Texel. De vulling van de vele lege tijd op Texel is nood zakelijk. Daar is geld voor nodig. Daarop mag je niet beknibbelen." In de tweede discussieronde zei Rien stra blij te zijn met het krachtige pleidooi van Blanken voor het behoud van de welzijnssector. Hij zei met zijn opmer king alleen maar te hebben willen aan geven dat bezuinigingen altijd ten koste gaan van voorzieningen die je niet wilt missen. „Je moet misschien dingen gaan korten die juist broodnodig zijn. Het is nooit prettig om het rode potlood te gebruiken." Verder zei Rienstra dat hij niet verwachtte dat de belastingen verlaagd worden als de begroting mocht meevallen. S. de Waard hield vast aan zijn idee van extra inkomsten uit de toeristen belasting. Hij vond het onzin de on roerend goed belasting te verhogen zolang de logieshouders niet aan hun verplichtingen voldoen en daarmee de gemeenschap nadeel berokkenen. Ba rendregt verweet wethouder Blanken dat hij met zijn verhaal over het in stand houden van welzijnsvoorzieningen te veel op de sentimenten speelde. „We hebben hiermee dezelfde discussie als die landelijk aan de gang is. De werk loosheid stijgt doordat het bedrijfsleven klem zit. De ledige uren van de werk lozen moeten opgevuld worden voor extra welzijn te financieren. Daardoor komen de bedrijven dan met nog zwaardere lasten te zitten." Barendregt verweet Blanken een te eenzijdige be nadering en was teleurgesteld dat Nauta niets verwacht van meer toegespitste efficiency in het gemeentelijk gebeuren. Tenslotte was hij van mening dat de gemeente best tegen de rijksoverheid in mag gaan wegens het korten van de uitkering uit het gemeentefonds. De rijksoverheid zou op zijn eigen begroting moeten korten. Als de overheid een stap terugdoet heeft dat volgens Barendregt een beter moreel effect op de burgers. Over het uitstellen van de vierde fase van het dorpshuis merkte J. van Asselt op dat hij het niet zo somber zag als Blanken. „De mensen die van de welzijnsvoorzieningen gebruik maken kunnen toch terecht in de eerste. tweede en derde fase", zei hij. Dros vond dat de belastingvoorsi teruggenomen moeten worden t< begroting klaar is, en Schilling vei Sjn zich tegen uitspraken van De Waan oi nam het De Waard hoogst kwalij >ro deze de logiesverstrekkers had verv Ie dat deze sjoemelen met hun aai van toeristenbelasting. Over de r >ro som van Nauta dat de laagstbeta maar een paar gulden verhoging o l"e rend goed belasting hoeven te bi zei Schilling dat dit geen conseqi redenering is. Het gaat niet allee deze paar gulden, maar om het systeem van heffingen en belastiijren waar dit ook nog eens bij komt. Belo w In zijn beantwoording zei Nau bezwaar tegen te maken dat zijn ring over belastingverlaging bij meevallende begroting door de ra den met een korrel zout was geno Nauta maakte er daarom een kei belofte van. In antwoord op De V zei hij nog dat de saldi reserve bedoeld isom structurele financiële! te dichten en dat dit plan om het_ van 7174.000,—in 1982 op te losse niet kon. Wethouder Blanken wild verder met Barendregt discussiërei de landelijke politiek ten aanzier werkgelegenheid en welzijn, maar dat het gemeentebestuur op Texi antwoordelijk is voor het welzijr Texel. „Wil je dat welzijn op t houden dan is daar geld voor nodi vierde fase van het dorpshuis is ei integreerd onderdeel in dat geheel Bij de stemming werd eert voorstel van Schilling en Van Asse de onroerend goed belasting hel niet te verhogen behandeld. Schilling en Van Asselt stemdi Dros voor. Het voorstel werd dus tegen 3 stemmen verworpen. Vervolgens was het voorstel vi Waard aan de beurt om akkoord tl Wh met de zes procent trendmatig ipr: hoging, maar tegen de 15% exti jit hoging te stemmen. Dit voorstel door de hele raad, behalve weth na, Blanken, wethouder Nauta, Schil! tan Van Asselt, gesteund en daarmi genomen. de no elij lat C vet tot IOC lev xit ran m >es "uir io je» Ier nnc raa itei vel :e\ F tiet in Ven ille IWi itei ed< lel, ing

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2