Staat stapt in opgemaakt bedjt Raad vol begrip voor transactie met Voor het weekend Vrouwenorganisaties willen emancipatie-overleg van 14 en 15 november 1981 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Brandmelding Kerkdiensten Rijkspolitie IMoodslachtingen 3) O Geslaagden machineschijven IJDAG 13 NOVEMBER 1981 TEXELSE COURANT ff De grondtransactie met Staatsbosbeheer waarbij de gemeente een Ijoen gulden verliest, heeft dinsdagavond in de gemeenteraad uwelijks verzet opgeroepen. De raadsleden waren vol begrip voor gang van zaken en ervan doordrongen dat het achteraf makkelijk jten is. Dat nam niet weg dat enkele raadsleden vonden dat aatsbosbeheer zich nog wel wat royaler had kunnen opstellen. De meente heeft in het gebied de „miniruilverkaveling" geregeld en e andere beslommeringen behartigd die anders door Staatsbos heer uitgevoerd hadden moeten worden. Staatsbosbeheer kan nu met het planten van bomen beginnen. ,,Ze stappen in een gemaakt bedje." )e heer S. de Waard signaleerde dat gemeente zich heeft „overspeeld" iar maakte aan de zaak verder geen orden vuil en ging met de andere tt-fractieleden akkoord. Me Rienstra van het CDA had wat ier woorden nodig om tot een onge- ir zelfde eindoordeel te komen. Hij s dankbaar voor de uitgebreide toe- ïting die het college bij het voorstel d gegeven waardoor er voor hem ts te vragen overbleef. Rienstra con- teerde dat nu voor Texels noordkop een mooi bosplan is ontworpen. Daar valt weliswaar agrarische grond aan ten offer maar de zaken zijn met geduld, wijsheid en tact zodanig geregeld dat alle betrokkenen tevreden zijn. De beste grond is agrarisch gebleven. Het lijkt niet erg zakelijk dat de gemeente de rente niet heeft kunnen verrekenen en dat minder voor de grond wordt ont vangen dan er destijds voor is gegeven. Maar daar staat tegenover dat de gemeente ook geen kopzorg meer heeft aan het plan en alles verder aan Staats- Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagnorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: zaterdag en zondag tussen 13.00-14.00 uur en 18.30 - 19.30 uur. Zr. Marja van Etten, Bernhardlaan 100, Den Burg, tel. (02220) 4465. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Allean voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Zondag 15 november 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema gezamenlijke dienst met Doops gezinde Gemeente in de Doops gezinde kerk. Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 9.30 uur drs. G. van der Kooi, maandcollecte kerk voogdij. Den Hoorn 11.00 drs. G. van der Kooi De Koog 11.00 uurds. Hoekstra dienst van Schrift en Tafel collecte Werelddiakonaat De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra dienst van Schrift en Tafel collecte werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte plaatselijk jeugdwerk. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. A. Koetsier van Nederhorst den Berg 19.00 uur ds. A. Koetsier Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker viering H. Avondmaal 17.00 uur ds. J. Donker, viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema gezamenlijke dienst met de Her vormde gemeente in de Doops gezinde kerk. Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Evangelist Van der Meer, uit Harlingen. Bij brand altijd bellen (02220) 2066 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541. Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur Kindernevendienst Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 15.00 uur De Cocksdorp: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis ,,De Waldhoorn", He renstraat 30, Den Hoorn Zondags: Openbare lezing 18.30- 19.30 uur Wachttorenstudie 19.30-20.30 u. Woensdags: Theocr. School 19.30 -20.30 uur. Dienstvergadering 20.30-21.30 u. bosbeheer kan overlaten, waarmee een goede overeenkomst is gemaakt. Staatsbosbeheer had zijn erkentelijkheid voor het door de gemeente geleverde werkzame aandeel echter moeten laten blijken door wat royaler over de brug te komen. Gigantisch Daan Schilling signaleerde met spijt dat een verlies van een miljoen gulden een gigantish bedrag is, maar voegde eraan toe dat het makkelijk is de markt achteraf te bekijken. De grondprijzen hadden net zo goed kunnen stijgen en dan hadden de zaken precies andersom gelegen. Schilling liet er zich kritisch over uit dat over onderdelen van de transactie lange tijd onzekerheid heeft bestaan. Er waren bijvoorbeeld geen af spraken gemaakt inzake de vraag of de rente wel of niet moest worden toe gerekend. ,,Dat moeten we voortaan tevoren beter regelen." Wethouder Nauta toonde zich tevre den over de instemmende geluiden van de raad. „Deze transactie is van grote betekenis voor de recreatieve ontwikke ling van ons eiland." Nauta zei dat het gemeentebestuur welbewust zelf is be gonnen met het aankopen van de grond voor de bosaanplant. „Bij een dergelijke actieve grondpolitiek loop je risico's. Je kan geluk, maar ook pech hebben. Tevoren beter regelen was niet mogelijk door het ontbreken van een wettelijk organisatorische structuur. Laten we maar blij zijn dat het allemaal nog net op tijd is rondgekomen." Klei Ook de aankoop van industrieterrein bij Oudeschild is voor de gemeente in financieel opzicht niet zo goed afge lopen, maar de raad kon er geen aanmerkingen op maken, want in augustus vorig jaar was dat risico wel bewust genomen. Zoals bekend ging het om de kleilaag die zich op het betreffende terrein van ruim 7,5 ha. bevindt en die voor ruim anderhalve ton was verkocht aan De Vries en Van de Wiel. In de overeenkomst was echter bepaald dat de firma dit geld zou terug krijgen als de klei voor 1 januari 1982 niet was afgevoerd. Dat laatste is helaas een feit. Wegens het stagneren van de deltawerken elders in de provincie en het stagneren van de aannemersacti viteit in het algemeen is de klei nog niet nodig geweest en deze vervalt nu aan de gemeente, die de anderhalve ton dus aan De Vries en Van de Wiel moet terugbetalen. De heer Zegers wilde weten of de klei op het terrein een belemmering is voor de vestiging van bedrijven en of de gemeente van plan is de klei alsnog op een andere wijze te slijten. Daan Schil ling opperde dat de klei wellicht voor half geld kan worden aangeboden, zodat men er dan wellicht snel vanaf is. Nauta zei dat het gewenst is dat de klei wordt afgegraven, maar het is niet persé nodig. De kans dat de klei voor een normale prijs kan worden verkocht om bij de dijkwerken elders in Noord- Holland te worden gebruikt, achtte hij niet zo klein. Henk Beumkes had ge hoord dat de klei is afgekeurd, maar volgens de burgemeester was dat een fabeltje. Total loss Gemeentebode J. Bugel krijgt van de gemeente 7750,— om hem schadeloos te stellen na het ongeluk dat hem op 10 augustus buiten zijn schuld overkwam. Toen Bugel op die datum nog wat spoedeisende raadsstukken bezorgde en daarbij gebruik maakte van zijn eigen Peugeot 304 GL (bouwjaar '77) werd hij aangereden. Hij kwam zelf met de schrik vrij maar de wagen was total loss. De dagwaarde van de auto werd bepaald op 75250,— maar de inruilwaarde bleek 76000,—te zijn, zodat de uitkering van de verzekering 7750, te laag was. B en W vonden het billijk dat de gemeente dit verschil zou vergoeden. De CDA fractie had met deze handel wijze moeite. De heer Zegers ging ervan uit dat Bugel een kilometervergoeding krijgt voor het gebruik van de priveauto voor de gemeente waarbij de verzeke ringskosten zijn inbegrepen. Een kilo metervergoeding van vijftig cent leek hem bovendien meer dan voldoende om alle risico door de betrokkene te kunnen platen dragen. Wethouder Nauta legde uit dat het hier toch wel een bijzonder geval betrof. Vijftig cent per kilometer is royaal voor ambtenaren die veel „ge meentekilometers" rijden, maar Bugel legt maar kleine afstanden af. Hij wordt nu onevenredig zwaar getroffen en de gemeente heeft dan ook de hardheids clausule willen hanteren. In tegenstel ling tot Zegers was Nauta van mening dat niet voor precedenten gevreesd hoeft te worden. Jan van Asselt (die zelf in het ver zekeringsvak zit) kreeg desgevraagd te horen dat bij dit schadegeval hertaxatie is toegepast. Een hogere uitkering dan de genoemde was er niet uit te halen. Zegers was door Nauta niet overtuigd. De Hoek Axel" Sluftervallei J EMK-terrein „Veldzicht Op dit kaartje van de Noordpunt van Texel zijn gearceerd de gebieden aangegeven die voor totaal f2,4 miljoen aan Staatsbosbeheer zijn verkocht De cijfers zijn kadasternummers. „Je bent wel vormend en emanci perend bezig maar iedereen doet dit in zijn eigen straatje en dat levert ondui delijke situaties op. We moeten komen tot een regelmatig emancipatieoverleg van alle vrouwenorganisaties." Dit zei mevrouw Wendrich namens de ver eniging „Vrouwen in de VVD" op een discussiebijeenkomst die woensdag morgen in het raadhuis werd gehouden en waar vertegenwoordigsters van vrouwengroepen op Texel van gedach ten konden wisselen met wethouder Blanken over plannen en subsidies in de toekomst. De afvaardigingen van ande re organisaties onderstreepten deze wens en stelden voor twee keer per jaar eikaars wensen en opvattingen over emancipatie kritisch te bekijken. Mevrouw Pranger van de Overkoepe ling van Vrouwenorganisaties vond ook dat subsidieaanvragen voor cursussen e.d. beter via de overkoepeling geregeld kunnen worden. „De kans bestaat dat er dan voldoende deelname is, zal groter zijn en mogelijk ook goedkoper." Wethouder Blanken vond dit een goede suggestie maar was bang dat ver schillendevrouwen die niet naar avonden zullen gaan die niet door de eigen vrou wenvereniging zijn georganiseerd. Me vrouw Duinker kon dit onderschrijven: ,,lk zit op de gereformeerde vrouwen vereniging in Oosterend, maar daar zullen wel bezwaren komen tegen een bundeling van cursussen e.d. Toch moeten we intern de discussie op gang brengen." Zij dacht dat deelname aan gezamenlijk georganiseerde themada gen e.d. niet het verlies van de eigen identiteit van een vereniging betekent. F. Blanken zei dat juist een regelmatig emancipatieoverleg een dergelijke sa menbundeling kan bevorderen. Zijn vrees voor precedenten was niet weggenomen. Dat was wel het geval nadat Nauta had beloofd dat de regels nog eens zullen worden bekeken en dat er in ieder geval nog duidelijker af spraken inzake rechten en plichten komen. De CDA fractie had de zaak blijkbaar nogal hoog opgenomen, want er was fractieberaad nodig alvorens Rienstra kon laten weten dat men met de uit kering aan Bugel akkoord kon gaan. ,,ln afwachting van een nieuwe regeling." Dit jaar is voor emancipatieactiviteiten een subsidie toegezegd van 796393, Het ziet er echter niet naar uit dat dit bedrag opkomt omdat een aantal ge plande activiteiten zijn vervallen, maar dat betekent ook dat er volgend jaar minder geld beschikbaar is. Er wordt voor 1982 een subsidie aangevraagd van 78000,— waarvan 71750,— ten laste van de gemeente komt. Er werd geen bezwaar gemaakt tegen deze verlaging ook omdat bij de meeste vrouwen organisatie nog niet bekend is hoe het programma er volgend jaar uit zal zien. Mevrouw Wendrich vroeg zich af of bepaalde vrouwengroepen niet met minder subsidie toekunnen. Ze noemde de vrouwenbond NVV waar avonden rond thema's als „de rechten en plich ten van de alleenstaande vrouw" en „kansen voor meisjes op de midden school", reeds worden gesubsidieerd. „Wij organiseren dergelijke bijeenkom sten ook. Het is alleen niet zo gepland en we hebben geen subsidie nodig." Wethouder Blanken antwoord de dat het moeilijk is om een rechte lijn te trekken. „Die subsidieverordening is er voor zaken die anders financieel niet haalbaar zouden zijn. We kunnen geen waardeoordeel uitapreken over de zelf werkzaamheid van een groepering. Het gaat erom dat iedereen financieel in staat wordt gesteld aan de thema avonden deel te nemen." Mevrouw Wendrich vond dat de vrouwengroepe ringen kritisch de eigen bijdragen moe ten bekijken. Vorming G. A. Oskam wees erop dat de gemeente het vrouwenwerk wat ruimer beoordeelt dan het rijk. „Voor vor mingsactiviteiten die ook enigszins emanciperend zijn wordt door de ge meente ook geld beschikbaar gesteld. Het rijk doet dat niet." Ook het ontwerp meerjaren plan sociaal cultureel werk 82-85 werd besproken. Daarin wordt het vrouwenhuis een „isolementspositie" verweten. R. Sieberts van het vrouwen huis bestreed dit en werd daarbij onder steund door mevrouw Schouwstra van de Overkoepeling: „Het vrouwenhuis is officieel geen lid van de Overkoepeling, maar toch is er onderling contact." Daarop werd besloten de „gewraakte" zin te schrappen. Mebrouw Wendrich vroeg hoe het vrouwenhuis op dit moment functio neert omdat het voortbestaan toch vooral van belang is voor vrouwen die bij geen enkele organisatie zijn aan gesloten, R. Sieberts antwoordde dat dit najaar een bescheiden start is gemaakt in de oude muziekschool. Er zal weer een winterprogramma komen maar het is nodig eerst een hechte groep vrouwen te organiseren die dit gaat opzetten. „We hebben niet meer de pretentie niet-bezoekers te moeten motiveren tot een bezoek. Die vrouwen zijn blijkbaar nog niet aan een vrouwen huis toe. Daarom gaan we een beschei den programma opzetten, maar we zitten niet stil." Tijdens de bijeenkomst werden ook de ontwerpsubsidieverordening die bij het meerjarenplan hoort goedgekeurd. Verder werd meegedeeld dat de subsi dieaanvragen van vrouwenorganisaties vóór 1 december bij de gemeente moeten worden ingeleverd. De volgende Texelaars slaagden on langs voor het diploma machineschrij- ven van het Scheidegger Instituut. Achter de namen van de geslaagden tussen haakjes met aantal aanslagen. Van de totaal 39 cursisten slaagden er 35. Eveline van Arnhem (250); Emmy Bakker (233); Vera Bakker (209); Mej. F. Eelman (238); Corinne Grootelaar (205); Diane den Haan (242); Mej. F. van Heerwaarden (199); Rita Heethuis (197); Mej. C. J. Rutten (238); mevr. S. Bos (152); Petra van der Vis (237); Mej. S. van Werf (256); Anneke Westbroek (233); Mej. A. F. Witte (212); Mej. T. A. Witte (175); Bartjan van Zon (148); Marjetta Bakker (190); Mevr. A. Roest (171); Mej. A. Witte (149); Mej. A. Vlaming (212); de heer B. Blankenvoort (168); de heer C. Gmelich (153); Dick van der Gracht (216); Anja Kalis (181); Lilliane Kok (207); Jaap Kuip (210); Lia van der Meer (156); Mej. J. Plaatsman (159); de heer J. Schraag (142); Menno van der Wal (132); Anita Witte (172); Mevr. N. Witte-Zijm (237); de heer C. Pastoor (161); Mej. M. Terwindt (179). De beste cursist was de heer Dick Vlaming met 272 aanslagen per minuut.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7