Broedseizoen 1981 gaf „futenexplosie TAN HET RAADHUIS m DE TALBOT HORIZON „Liever zitten dan boete betalen Texelaars voor de balie FF Mededelingen van B. m Reclameborden Christelijke Plattelandsvrouwen praten over emancipatie Lampenwinkel in Weverstraat 'N AUTO OM TROTS OP TE ZIJN. 15.500,- Garage Westend Oosterenderweg 52, Tel. 02223-396 Oosterend (Texel) ©TALBOT BB Vrijspraak door fout in dagvaarding IJDAG 13 NOVEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. iiks de witte kwiksteen (met grijze rugj rechts de rouwkwikstaen (met geheel zwarte rug). vormt het de basis voor een gezond futenbestand? Elders in Noordholland was en is de fuut een vrij gewone Al enige maanden hebben we niets eer over vogels geschreven. Andere iderwerpen vroegen de aandacht of enden meer in de actualiteit. Daar an we nu verandering in brengen, jdens de regenrijke herfstdagen heb- m de meeste reservaatbewakers en igelaars hun aantekeningen en gege- ms uit het broedseizoen geordend en ieen rijtje gezet. Zodoende zijn we nu staat een en ander over de broederij in !t afgelopen seizoen te vertellen. De !gevens betreffen vooral de duinge- sden van Staatsbosbeheer en de ennen. Eén van de meest opvallende zaken ds de toeneming van de fuut. Na •eniange afwezigheid broedde vorig jr één paar op Texel. Dit jaar waren •t al maar liefst 6 parent Het is nu wachten hoe het verder met de soort i ons eiland gaat. Was het een mallige opleving in de stand of broedvogel. Misschien wordt hij dat op Texel ook weer. Heel nieuwsgierig zijn we altijd naar het aantal lepelaars dat uit het zuiden terugkeert. Tot nu toe lijkt het weer redelijk goed te gaan. Dit jaar werden 47 paren vastgesteld (tegen 46 vorig jaar). Misschien kunnen we de komende jaren weer 50 of meer verwelkomen. Dat aantal werd voor het laatst in 1965 gehaald! Ook de blauwe reiger blijft in aantal vooruit gaan: dit jaar in totaal 45 paren. Ondanks dat we een nat voorjaar hadden, was de stand van minder alge mene eendensoorten zoals slobeend en wintertaling en die van de watersnip, matig. Dat is nu al een aantal jaren zo. Een nat voorjaar had voor een flinke opleving van deze soorten moeten zor gen, maar dat bleef uit. De toekomst ziet er voor deze vogels dan ook niet zo rooskleurig uit. Twee paar broedende pijlstaarten zijn natuurlijk alleszins het vermelden waard. Deze soort is in ons land nog altijd een zeldzaamheid. Helaas is de stand van de weidevogels (kievit, grutto, tureluur) in de SBB-reservaten tegenwoordig veel minder hoog dan 10 of 20 jaar geleden. Na de jarenlange achteruitgang van deze soorten in het cultuurland, lijken ze nu ook duidelijk terrein te verliezen in de reservaten. Zelfs een algemene soort als de schol ekster was dit jaar met lagere aantallen in de duinen vertegenwoordigd dan in voorgaande jaren. Het is altijd moeilijk zonder langdurig en gedegen onderzoek hiervoor oorzaken aan te geven. Er zijn zoveel factoren die meespelen dat het noemen van één al snel een heel speculatieve zaak is. Bij de scholekster bijvoorbeeld zou de strenge winter van enige jaren terug best een reden kunnen zijn. Toen zijn naar verhouding mis schien wel meer jonge (onervaren) exemplaren om het leven gekomen. Omdat scholeksters pas na vier of vijf jaar met broeden beginnen zouden we dat nu pas in de stand beginnen te merken. Kiekendieven Vooral de bruine kiekendief vertoont een duidelijk stijgende lijn. Na jarenlang heel zeldzaam geweest te zijn, telden de reservaatbewakers dit jaar weer acht broedgevallen, een aantal dat voor het laatst in 1955 gehaald werd. Men spreekt wel van het „Flevoland-effect". Door de inpolderingen zijn daar enorme rietmoerassen ontstaan die (ook) veel bruine kiekendieven aantrokken. Vanuh de nieuwe polders is de soort weer uitgezwermd en heeft hij vele gebieden in ons land waar hij nagenoeg verdwe nen was, opnieuw gevonden. Zo goed als het met de bruine gaat, zo slecht gaat het met de grauwe kiekendief. Sinds 1974 broedt de soort hier hele maal niet meer (in 1966 nog zeven paren) Ook de derde inlandse kieken- dievensoort, de blauwe, doet het op Texel nog steeds niet zo goed. In 1978 broedde hij voor het eerst op het eiland. Daarna jaarlijks met één paar. Dit jaar waren er zelfs twee „paren". Ik schrijf paren met opzet tussen aanhalingste kens, want eigenlijk was het één man netje met twee wijfjes. Dat is helemaal niet bijzonder bij de blauwe kiekendief. Het schijnt zelfs voor te komen dat één mannetje vijf tot zes wijfjes heeft. Als deze zitten te broeden moet hij ze alle maal van voedsel voorzien. Het was daarom bijzonder triest dat het Texelse mannetje tijdens het broedseizoen zo maar verdween. Echtscheiding komt in de vogelwereld zelden voor, dus moeten we aannemen dat hij om het leven gekomen is. Het gevolg was dat van beide breodsels niets terecht kwam. Met de andere dag- en nachtroofvogels gaat het de laatste jaren weer redelijk. De torenvalk en ransuil blijven vrij constant in aantal. Texel behoort met zijn ongeveer 15 paren nog steeds tot de rijkste velduilengebieden van Neder land. Wat de kustvogels betreft: met de sterns (voor zover ze langs de westkust broeden) gaat het goed. Er lijkt nu langzaam maar zeker een einde te komen een de spectaculaire groei van de meeuwen. De zilvermeeuw ging weliswaar nog iets in aantal omhoog, maar de stormmeeuw liep wat terug. Zangvogels We komen nu aan de zangvogels. Om dit stuk niet al te saai te maken zullen we niet steeds opnoemen welke soorten voor- en achteruit gegaan zijn. Verge lijking met het voorgaande jaar is ook lang niet altijd zinvol. Vooral de stand van zangvogels heeft de neiging sterk op en neer te gaan rond een gemid delde. Alleen op lange termijn kunnen we verschillen in de stand opmerken. Bijgaand voorbeeld van de sprinkhaan- rietzanger illustreert dat. Op de hori zontale lijn zijn de jaren uitgezet, op df verticale het aantal paren. Gemiddelc broedden er van 1963 tot en met 1981 39 paren per jaar. Als we alleen in 1976 geteld hadden zouden we elf paar te laag geweest zijn. De telling in 1981 zat er veertien boven. Verschillen van rond 30% I Op enkele uitzonderingen na, kunnen we zeggen dat het met de zangvogels goed gaat, d.w.z. dat de meeste soorten aardig constant in aan tal blijven. Dat geldt zowel voor de duinen als het bos. Vermeldenswaard is dat de grote bonte specht, die nu voor het vierde achtereenvolgende jaar op Texel broedt, nog steeds terrein wint. In 1978 één paar, daarna drie en negen en nu elf paren. De soort heeft zich waar schijnlijk een vaste plaats in ons bos verworven. Rouwkwikstaart Een broedgeval van de rouwkwik staart langs de duinrand, dichtbij Heide- hof, mag niet ongenoemd blijven. De rouwkwikstaart is de Engelse onder soort van de witte kwikstaart. Hij ver schilt daarvan door zijn pikzwarte rug. In het Nederlandse kustgebied komen wel meer broedgevallen van deze „britten" voor. Vaak is sprake van een gemengd paar. Dus een mannetje rouwkwikstaart met een vrouwtje witte kwikstaart, of andersom. Het feit dat er gezonde, nor male jongen worden geboren, bewijst dat beide vormen nog steeds één soort zijn, hoe verschillend vooral de man netjes er ook uitzien. Gekraagde roodstaart Op onze oproep dit voorjaar, om gegevens over de gekraagde roodstaart, hebben we heel weinig reactie gehad. We mogen daaruit de voorzichtige conclusie trekken dat deze soort op Texel buiten de Staatsbossen toch een zeer zeldzame vogel is. Dit is in tegen stelling met andere delen van ons land waar de soort ook in parklandschappen en op en rond boerenerven voorkomt. Adriaan Dijksen. DE SPRINKHAAN RIETZANGER aantal paren per jaar op Texel. '63 '65 '70 '75 '80 In de zomermaanden heeft de ge meente bij een actie de reclame- en verwijsborden uit de bermen van wegen verwijderd. Deze borden kunnen tot eind november bij de werkplaats van de dienst gemeentewerken, Reyer Keijser- straat 7 te Den Burg worden afgehaald tegen betaling van de kosten van ver wijdering. Niet afgehaalde borden zullen na afloop van deze periode vernietigd worden. Het (her) plaatsen van reclame- en verwijsborden in de bermen van wegen is overigens niet toegestaan. Slechts in beperkte mate verzorgt de gemeente tegen betaling voor recreatieve bedrij ven- en voorzieningen verwijsborden in frames. Nadere informatie is te verkrij gen bij de behandelend ambtenaar (mw. Meertens), bereikbaar op kamer 209 van het gemeentehuis of telefonisch onder nummer 02220-3041, toestel 143. Sociale dienst In verband met de toename van het aantal aanvragen en de verwerking hier van ten kantore van de dienst, wordt hierbij nogmaals gewezen dat de ope ningstijden van de dienst zijn: Maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur, dus 's middags en vrijdags geslo ten. De Texelse afdeling van de Chris telijke Plattelandsvrouwenbond heeft maandag 16 november in f,De Poort" naast de Gereformeerde kerk in Den Burg een bijeenkomst. Mevrouw K. Eisses, secretaresse van het dagelijks bestuur van de CPB zal spreken over het onderwerpEmancipatie, is dat iets voor een CPB-ster?" Na afloop gelegenheid voor vragen stellen en discussie. Be gonnen wordt om 20.00 uur. ondernemers-aktiviteiten j Woensdag is in de Weverstraat de lampenzaak „Pandje 5" geopend. Eige naar Douwe Medema heeft het pand, waar eerst boetiek Dêja Vu en later een oosterse kledingzaak was' gevestigd, opgeknapt en verkoopt „sfeerverlich ting" zoals hij het zelf noemt. Het assortiment is vooral geörienteerd op hang-, plafond- en staande lampen in de combinatie houten voet en leren kap. Daarvoor wordt veel eiken en notenhout gebruikt en het leer is kalfs-, runder- en in mindere mate schapenleer. „Door veel mensen wordt mijn sfeerverlichting omschreven als oud-hollands maar dat is het in feite niet. Veel gebruiksartikelen uit oostblok-landen worden in de lam pen verwerkt en dat was vroeger in Holland niet het geval", aldus Medema die zijn assortiment lampen en lampekappen heeft geétaleerd in een interieur van lichthouten delen, rieten wanden en donkere rustgevende kleu ren. „Het is een sfeerartikel en de meeste lampen passen vooral goed bij eiken houten meubelen." Ook verkoopt Medema electrische olielampen en lam pekappen van stof die volgens hem meer geschikt zijn voor de slaapkamer. Daarnaast wordt Portugees aardewerk porselein en gebruiksartikelen van riet verkocht. Medema deed dat al vanuit zijn woning in de Witte Kruislaan en heeft het afgelopen jaar gemerkt dat de vraag naar lampen van „origineel" materiaal, zonder kunststof e.d. groot is. „Het genre verlichting dat ik verkoop is op dit moment blijkbaar erg in trek, ook bij toeristen." Dat merkte Medema toen hij zijn verlichtingsartikelen deze zomer in de kampwinkel van Loodsmansduin te koop aanbood. „Het liep uitstekend." In „Pandje 5" (het is Weverstraat 5) kan men niet alleen terecht voor com plete lampen. Ook losse lampekappen zijn in allerlei maten en soorten te krijgen. Volgens Medema zijn er nog veel lampen met kappen van varkens blaas maar deze knappen na verloop van tijd en vervangende kapjes van hetzelfde materiaal zijn niet te krijgen. „Daarom heb ik een ruime keuze in leren kapjes." In „Pandje 5" staan lampen waarin voorwerpen van vroeger zijn verwerkt zoals oude strijkbouten, wagenwielen, assen, osse- en paardenjukken. „Die spullen worden door de importeur waar ik mijn lampen van betrek opgeknapt en met behulp van smeedijzeren versierse len omgebouwd tot lamponderdeel. Vaak is het echt handwerk", aldus Me dema die zegt de „pest" te hebben aan „namaak" verlichting. „Het hoeft niet allemaal zo gladjes. Een echte deut (onderdeel van een wagen) moet vrij ruw onder de lamp. Dat geeft sfeer." „Pandje 5" is dinsdags de hele dag gesloten en geopend op de vrijdagse koopavond. 6 /aar garantie tegen door roesten vai binnenuit vanaf f. Kom kijken bij Voor de balie van de kantonrechter in Den Helder is de laatste tijd sprake van een nieuwe trend. Mogelijk door de economische recessie blijkt de bereidheid van verdachten om opgelegde boetes te betalen minder te worden. Steeds vaker wordt als commentaar op het vonnis gegeven: ,,Dat betaal ik niet. Ik ga het wel uitzitten." Daarbij wordt over het hoofd gezien dat men in feite geen keus heeft. Bij een veroordeling tot een boete van honderd gulden, subsidiair twee dagen hechtenis, dient de boete van honderd gulden betaald te worden. Blijft men in gebreke dan wordt een andere verhaalsmogelijkheid gezocht. Bijvoorbeeld in beslagname van bepaalde goederen die dan worden verkocht. Pas al er bij de veroordeelde niets valt te halen, bestaat de mogelijkheid zijn straf uit te zitten. Maar dat komt in de Praktijk nauwelijks voor. Eén van de veroordeelden die de straf trilde gaan uitzitten was een 29-jarige "ouw uit Den Burg. Op 1 april was ze door de rijkspolitie aangehouden omdat re in een auto reed waarvan noch vering, noch remmen aan de veilig heidseisen voldeed. Volgens haar ver klaring tegen de politie was ze niet op de hoogte van het feit dat het rijden met ten slechte draagveer gevaarlijk is. De verdachte vertelde dat ze met de auto naar de garage was geweest omdat hij ro scheef hing, maar bij de garage zei men dat het niet gevaarlijk was. De verdachte was op de hoogte van het feit dat de handrem van haar auto defect was. „Ik weet dat die handremmen bij citroëns slecht zijn, dus ik dacht dat er niets aan te doen was", aldus haar verklaring tegenover de politie. Bij tech nisch onderzoek door de politie bleek de slechte staat van de handrem echter niets te maken te hebben met het auto merk, maar alles met een onvoldoende gespannen remkabel. Ook de normale remmen van de auto waren slecht maar de vrouw verklaarde daarvan nooit iets gemerkt te hebben. „Waarom heeft u de boete voor deze overtredingen niet per accept girokaart betaald" vroeg kantonrechter mr. Wou- terse. ,,lk was geadviseerd door de politie om het niet te betalen", zei de verdachte die daarna onmiddellijk verder ging met de omstandigheden waaron der het rijden in een ondeugdelijke auto had plaatsgevonden. „Ik ben compleet a-technisch. Iemand die mijn auto had geleend zei dat hij scheef hing. In mijn gagare zeiden ze dat het geen kwaad kon, en ik heb dat geloofd. Ik ben er nadien nog mee op vakantie in Duits land en naar Haarlem geweest. Er was niets aan de hand. Als ik had geweten dat ik er zo'n boete voor zou krijgen, had ik het nooit gedaan", zei de ver dachte. Ze verklaarde verder dat het ogenblik waarop ze werd aangehouden bijzonder ongelegen kwam. Ze,zou net gaan solliciteren op de vastewal, maar mocht van de politie geen meter meer met haar auto rijden. Hierdoor ging de sollicitatie de mist in. „Ik woon vlak bij het politiebureau. Ik ken die jongens. Geen één heeft ooit tegen mij gezegd dat mijn auto gevaarlijk was. Dat kwam net op het moment dat ik naar dat voor mijn erg belangrijke sollicitatiegesprek moest." „Mevrouw denkt wat makkelijk over het onderhoud van haar auto", was het oordeel van officier van justitie mr. Jansen. „U moet bij uw garage maar eens gaan vragen wat de functie van een draagveer is," De officier rondde zijn requisitoir af met een eis van f 90,— voor het rijden met een slechte draag veer en f60,— voor de slechte remmen. De verdachte verklaarde hierna geen geld en ook geen werk te hebben. „De girokaart komt pas over zes weken. Tot die tijd kunt u misschien wat geld opzij leggen", aldus de rechter. De verdachte voelde echter meer voor drie dagen hechtenis en dat was duidelijk niet naar de zin van de officier. „In dat geval zullen we via beslaglegging kijken of er echt geen geld voor die boete is", zei hij. De kantonrechter vonniste onder het motto dat'als je auto rijdt, je ook geld moet hebben om je boetes te betalen, overeenkomstig de eis van de officier. Parkeerovertreding Een andere Texelaar, een 59-jarige free-lance huisschilder uit De Koog, verdween eveneens liever een dag in het gevang dan zijn boete van ƒ45,— te betalen. Hij stond terecht wegens een parkeerovertreding. Hij had zijn auto in de Weverstraat neergezet op een strook die volgens hem voor parkeren bestemd was. De politie dacht daar anders over en schreef een bekeuring uit. Voor de rechtbank verklaarde de Texelaar dat hij ten tijde van het begaan van de over treding erg slecht ter been was door een operatie die hij had ondergaan. Boven dien dacht hij dat het stopverbod ter plaatse niet gold omdat aan de andere zijde van de Weverstraat een zelfde strook is, waar wel geparkeerd mag worden. De officier van justitie liet zich door deze woorden niet vermurwen. Hij had foto's vanhet betreffende weg gedeelte laten maken en was tot de conclusie gekomen dat het stopverbod duidelijk aangegeven staat' Hij eiste een boete van 45, De rechter vroeg hierop aan de verdachte of hij de zaak in hoger beroep verder wilde laten behan delen. Voor hoger beroep is een geld boete van minimaal vijftig gulden nodig en kantonrechter Wouterse wilde de verdachte in dat geval ter wille zijn door hem een boete van f51,— op te leggen. Tegen lagere boetes kan slechts in cassatie worden gegaan bij de Hoge Raad, waar overigens niet de zaak zelf, maar alleen de toegepaste rechtsmid delen worden getoetst. De verdachte verklaarde geen behoefte te hebben aan hoger beroep en vatte het requisitoir van de officier samen als „volksverlakkerij". Hij werd hierop tot een boete van A25, veroordeeld, waarbij de rechter rekening hield met de toch wel verwarrende situ atie ter plaatse van de overtreding. Een 38-jarige taxichauffeur uit Oude- schild werd dinsdagmorgen door de kantonrechter in Den Helder vrijgespro ken van een parkeerovertreding die hij op 3 april in de Parkstraat te Den Burg begaan zou hebben. Die vrijspraak was een gevolg van een fout in de dag vaarding. Gewapend met de trouwkaart van zijn zoon kon de taxichauffeur bewijzen dat hij die dag niet in zijn taxi had gereden, maar vrij had genomen om bij de huwelijksplechtigheid aanwezig te kunnen zijn. Overigens herinnerde de taxichauffeur zich dat hij op 2 april wel een korte tijd fout geparkeerd had in de Parkstraat om passagiers te laten uit stappen. Hij had toen niet ogenblikkelijk verder kunnen rijden omdat een paar vrachtwagens eveneens in de straat stonden. In de rechtzaal ontwikkelde zich nu een interessant juridisch vraagstuk. Zo als gebruikelijk stond in de tenlaste legging dat de overtreding op of om streeks 3 april had plaatsgevonden. De vraag was nu op 2 april onder de kwali ficatie „op of omstreeks" valt. Na kort overleg met de officier van justitie meende de kantonrechter dat dit niet zo is en besliste tot vrijspraak.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 9