Cjrocn 2rwarLrJexels in het harL, Nationaal landschap: argwaan blijft BUNGALOWS GINGEN IN VLAMMEN OP Staatsbosbeheer houdt vast aan verdwijning RST-camplngs Twee branden binnen een uur Boeren: plan buitengebied al erg genoeg Groen-Zwart Landschap Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 TEXELSE 96e JAARGANG NR. 9628 COURANT I Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 houten bungalow op de Vogel mi ent was bij aankomst van de brandweer al niet meer te redden (zie foto boven), terwijl van het huis aan de ^hismient de muren nog konden blijven staan. Het hele interieur en de raamkozijnen brandden weg (foto rechts). Het kan uitgesloten worden geacht dat de Texelse boeren steun zullen geven aan het aanwijzen van Texel als nationaal landschap. Het woordpark., mag dan om tactische redenen zijn ge schrapt, een feit is dat de boeren arg wanend blijven en er niets van geloven dat het om niets anders gaat dan een financiële regeling voor datgene waar aan men op dit moment al is gebonden krachtens het bestemmingsplan voor het buitengebied. Die afkeer is begrij pelijk want er blijkt nu verband te bestaan tussen dat bestemmingsplan en de aanwijzing tot nationaal landschap, hoewel dat in het verleden nadrukkelijk is ontkend. Niet één keer maar zeker tien keer is in de tijd dat het bestem mingsplan ter discussie stond, tegen over de gemeenteraad maar ook tegen overanderen door de burgemeester het verband ontkent. De gemeen teraad moest akkoord gaan met het bestemmingsplan buitengebied en de daarin opgenomen regels die waren gericht op het behoud van landschap pelijk karakteristieke kenmerken om het gevreesde nationale landschapspark buiten de deur te houdenI Hoewel het toenmalige college waarschijnlijk te goeder trouw was, lijkt het nu uit te pakken zoals de tegenstanders aan kondigden. Deze tegenstanders, die niet als kampioenen van de zorvuldige afwe ging kunnen worden beschouwd, zullen daarvan de politieke vruchten plukken. Pogingen om de boeren milder te stemmen zullen bij voorbaat schipbreuk lijden. Ze voelen zich bedonderd. Bo vendien is het prestige een woordje gaan meespreken. De agrariërs zijn nog wel bereid om naar een informatieavond of andere bijeenkomst te gaan, maar alleen om massaal te laten blijken dat ze tegen zijn. Dat de gevolgen van een aanwijzing van Texel als nationaal land schap wérkelijk niet zo verschrikkelijk zijn als sommigen denken, doet daaraan niets af. Nu wordt op Texel de dienst niet alleen uitgemaakt door de boeren en bovendien wordt het landschapsschoon van Texel door de regering bechouwd als een nationaal belang. Als het zou aankomen op koppen tellen, komt het nationale landschap er gegarandeerd, maar de ambtenaren in Den Haag zien wel in dat deze schijnbaar democra tische benadering niet opgaat. Met on willige honden is het slecht hazen vangen. Er zal op het eiland zelf een zekere medewerking moeten zijn. An ders is de aanwijzing tot nationaal landschap het begin van eindeloos ge harrewar. Hoe de houding van de ge meenteraad in deze ongeveer zal zijn is niet moeilijk te voorspellen. Er vanuit gaande dat links vóór is en rechts tegen dat wordt althans verwacht door de respectievelijke achterbannenligt de beslissing bij het CDA. Die partij heeft inmiddels al begripvolle geluiden laten horen zodat de raadsmening uiteindelijk best eens positief zou kunnen zijn. Voor wat financiële druk zorgt het rijk al op dit moment. Het bescheiden bedrag dat de gemeente jaarlijks krijgt om de ,,land- schapsschade" van boeren te vergoe den zal niet worden verhoogd als Texel niet tot nationaal landschap wordt aan gewezen. Met deze pressie zijn niet alle rijksambtenaren die bij deze zaak zijn betrokken gelukkig. Maar het werkt natuurlijk wel, want de centen moeten er komen. Of moeten we de onroerend goed belasting of toeristen belasting een mooi landschap is toch ook een toeristische voorziening er voor verhogen? Het ziet er naar uit dat burgemeester en wethouders die thans in meerderheid niet bij voorbaat tegen het nationaal landschap zijnstraks hun overredingskracht hard nodig zullen hebben. Op grond van wat in het verle den is gebeurd zullen zij een barriere van argwaan op hun weg vinden. En dat is dan vooral te wijten aan het feit dat deze belangrijke zaak in een veel te vroeg stadium, toen haast niemand wist wat een nationaal landschapspark precies inhield, ter discussie is gesteld. Het gemeentebestuur kan pas met het na tionaal landschap akkoord gaan onder harde voorwaarden, waardoor zwart op wit komt vast te staan dat een volledige economische ontplooiing mogelijk blijft naast het in stand houden van karak teristieke elementen. Er moet precies vast komen te staan wat straks mag en wat niet mag. Asl de aanwijzing echt niet méér voorstelt dan wat nu al moet gebeuren volgens het bestemmingsplan dan moet dit op het hoogste rijksniveau worden uitgesproken. Er is geen schijn van kans dat de Texelse boeren akkoord zullen gaan met de aanwijzing van Texel tot Nationaal Landschap. Ze vinden dat de natuur- en landschapsbelangen van het eiland meer dan voldoende worden beschermd door het bestemmingsplan buiten gebied en achten een nationaal landschap(spark) dus totaal over bodig. De boeren vinden het bovendien verdacht dat de rijksambte naren toegeven dat de regels van het bestemmingsplan helemaal overeenstemmen met die van een nationaal landschap maar dat ze er toch die status aan willen geven. Waarom dan die rijksbemoeiing? Welke adders zitten er onder het gras? De afkeer van een nationaal land schap bleek weer eens overduidelijk op de informatieavond die donderdag in de aulo van het RSG-gebouw in Den Burg werd gegeven over de structuursche ma's voor landinrichting, openluchtre creatie en natuur- en landschapsbe houd. Het ging dus niet alleen over nationale landschappen maar dit onder werp eiste wel verreweg de meeste tijd op. De belangstelling was groot. Er waren 180 mensen, bijna allemaal boe ren die door hun organisaties waren aangespoord om present te zijn en die tegenover de rijksambtenaren een ge sloten front vormden. Deze overmacht van agrariërs was er waarschijnlijk de oorzaak van dat over de landschapsplannen van de regering alleen maar negatieve geluiden werden vernomen. De informatieavond op Texel was de een na laatste van een serie van acht, die gisteravond in Weesp is afge sloten. De belangstelling op Texel was een rekord. De hoogste score boekte tot op dat moment Purmerend waar zestig mensen waren komen opdagen. De rijksambtenaren waren vrij openhar tig over de regeringsplannen. Zonder omhaal werd toegegeven dat het de bedoeling is dat CRM op Texel nog meer agrarische gronden zal aan kopen waar door middel van beheers overeenkomsten met de pachter de belangen van flora en/of fauna zullen worden veilig gesteld, zoals ook is gebeurd met een deel van de polder De Eendracht. Ook werd meegedeeld dat de campings Loodsmans duin en Kogerstrand (waar totaal zo'n 10 000 recreanten verblijven) strijdig zijn met de status „nationaal park" die voor de Texelse duinen zal gelden. Staats bosbeheer heeft daarom de eerste stap pen genomen om deze campings te laten verdwijnen. Dat zou inhouden dat elders op Texel andere kampeerterreinen moeten wor den gesticht ten koste van agrarische grond. Uit het verdere verloop van de discussie bleek echter dat deze aange legenheid nog wel ter discussie staat. Het is niet uitgesloten dat de nieuwe kampeergelegenheden een ernstiger of een vergelijkbare bedreiqino voor natuur en landschap zullen zijn dan de be staande campings in de duinen, zodat men het net zo goed bij het oude kan laten. Om diezelfde reden hoeven de boeren ook niet zoveel hoop te hebben dat het kamperen op boerenerven op Texel mogelijk zal worden gemaakt als com pensatie voor het verdwijnen van de RSTcampings. Belangrijk feit is dat van rijkswege in ieder geval akkoord wordt gegaan met het handhaven van het aantal slaapplaatsen dat in het gemeen telijke recreatiebasisplan is genoemd: 47.000. Dat is de logische consequentie van het feit dat dit plan door CRM is aanvaard. ambtenaren De ambtenaren die de voorlichting gaven waren H. de Jong (consulent Natuurbehoudl, N. Heijligenberg (con sulent openluchtrecreatie), L. Appel man (hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting) en J. A. Klaver (van de inspectie ruimtelijke ordening). Dit team bleek uitstekend op de hoogte te zijn van de Texelse situatie; bijna allemaal zijn ze in het verleden en heden betrok ken geweest bij de Texelse recreatie- en landschapsproblematiek. De heer Appelman stak een praatje af over landinrichting. Texel heeft daar voorlopig niets mee van doen, want het eiland wordt niet genoemd in het struc tuurschema voor de landinrichting, wat vooral het gevolg is van het feit dat er al een ruilverkaveling heeft plaatsgevon- Agrariërs verdringen zich rond de tafel met informatiemateriaal over de drie structuurschema's. den zodat de agrarische werkomstan digheden er goed zijn en de overige ruimtevragende activiteiten er op een andere wijze worden behartigd. Stop De heer Heijligenberg, die sprak over het structuurschema openluchtrecrea tie, bracht onder meer naar voren dat Texel straks met 47000 recreanten de grens van zijn mogelijkheden definitief heeft bereikt. Het opnieuw ter duscussie Afgelopen nacht zijn in De Koog twee bungalows afgebrand. Een stenen bungalow aan de Orchismient brandde geheel uit en tezelfder tijd ging een houten zonerbunglow op het Vogelmient terrein in vlammen op. De brand van het Vogelmienthuisje werd opgemerkt toen de brandweer om half twee vannacht het pand aan de Orchismient stond te blussen. De oorzaak van beide branden is nog niet bekend maar er wordt rekening gehouden met brand stichting. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Even na één uur vannacht werd de brandweer gealarmeerd voor de brand aan de Orchismient. De bungalow bleek bij aankomst van de brandweer al geruime tijd te branden. Het vuur werd door bewoners in de omtrek opgemerkt toen de vlammen ai uit het huis sloegen. In de bungalow, eigendom van een in woner uit Veenendaal en verhuurd door Vakantiebureau Texel, waren geen mensen aanwezig. Ook in de omliggen de huizen sliepen geen mensen. De brandweer die met vier wagen was uit gerukt had het vuur in het stenen gebouw vrij snel onder controle. Op dat moment ontdekten enkele toeschouwers een felle rode gloed rich ting centrum De Koog. De brandweer die twee wagens niet gebruikte en „stand by" had staan was in één minuut op het bungalowterrein de Vogelmient en daar bleek een houten zomerbunga- low in lichterlaaie te staan. Ook dit huis stond leeg. Het gebouwtje brandde als een fakkel en in eerste instantie kon men door de hitte niet veel anders doen dan de twee bungalows die op een tiental meters afstand stonden nat houden.Het huisje was in een mum van tijd uitge brand. Met extra waterdruk, geleverd door het PWN (extreme grote afname 'in een beperkt gebied) waren de leden van de brandweer nog enige uren bezig met nablussen. Vannacht bleek dat het uitrukken met vier wagens geen overbodige luxe is. Zo kon men met voldoende medewerkers op twee plaatsen betrekkelijk snel het sein „brand meester" geven. De ram penwagen bewees zijn eerste dienst door en met de rondstralende schijn werper het brandende huis aan de Orchismient in het volle licht te zetten. Toen het meeste werk geklaard was, werd wederom een brandweerwagen „stand by" gezet voor het geval nog een derde alarm zou volgen. Vannacht werd door de brandweer toch vooral aan brandstichting gedacht. „Twee lege huizen die zeer kort na elkaar en op korte afstand van elkaar afbranden, dat kan geen toeval zijn", zo werd gezegd. stellen van dit aantal zit er dus niet in. Verder vertelde hij dat het gemeen telijke beleid ten aanzien van de recre atie gelijk loopt met dat van het rijk. Veel is al uitgevoerd en voltooid: het rij wielpadenplan, het natuurrecreatiecen- trum, etc. Het enige dat er nog bijkomt is de passantenhaven in Oudeschild. De hogere overheid heeft enorm veel geld in Texel gestoken; het is een van de duurste gebieden van de provincie. De heer De Jong, over het structuur schema natuur- en landschapsbescher ming, liet uitkomen dat Texel niet alleen een potentieel nationaal landschap is, maar tevens in de rijksplannen wordt aangeduid als „grote landschapseen heid" en als zodanig in aanmerking ko mend voor maatregelen die op behoud van landschap, flora en fauna zijn gericht. De Jong zei dat het merendeels gaat om bevestiging van wat in het verleden al geregeld is, maar hij liet er geen twijfel over bestaan dat het rijk van plan is nog meerdere gebieden aan te kopen en door beheersovereenkomsten de belangen van ganzen, weidevogels, e.d. veilig te stellen. Hij zei dat dit zal gebeuren in nauw overleg met provincie en gemeente. Als er van die kant verzet komt, gaat het niet door, al zal het rijk wel zijn best doen om alle betrokkenen tot medewerking te bewegen. Anti-landbouw Na de pauze opende N. C. Barendregt uit Eierland de rij van vragenstellers uit het publiek. Hij zei de indruk te hebben dat de landschapsplannen van de re gering zich verzetten tegen de moderne landbouwmethoden. Het stéét er wel niet expliciet, maar tussen de regels door kun je het wel lezen. De ingrij pende beheersmaatregelen die men wil doorvoeren betekenen een fundamen tele aantasting van de bestaande struc tuur die er tot dusver op gericht is alle mogelijkheden om tot hoge produktie Lees verder op PAGINA 5

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1