Jong talent schitterde in klucht 't Amateurtje Sint Nicolaasintocht weer als vanouds AUTO IN VLAMMEN Géén subsidie gevraagd! „WAT IK ZEGGEN WOU.." Wie niet sterk is moet slim zijn Stenen levensgevaarlijk Opgevoerde brommer Teveel gedronken Verleende bouwvergunningen Animo voor Scholerie-muziek beneden de maat Niet Dick maar Ric Winkeliers tastten in de beurs Reparatie Marsdiep duurt een maand PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 19 P. Witte, Den Burg. WXVCN va* UZCRS 8UTEN vCiUNTWOOROCLUXK© *Noe RtO»*TE Natuurlijk vind ik ook dat je beter de oorzaak kunt bestrijden dan de gevol gen. Maar als de 15-rittenkaart van TESO onvermijdelijk is, kunnen wij als Texelaars heel goed een methode be denken die tegemoet komt aan die mensen waarvoor zo'n kaart te duur is. Veel Texelaars, vooral zij die veel gebruik maken van de boot, kunnen hun gedeeltelijk gebruikte rittenkaart op een contactadres te koop aanbieden aan de reizigers die weinig reizen. Welke winkelier pakt dit plan op als vorm van klantenbinding?Nog een prakt- tische tip: Het zou handig zijn als op dat verkoopadres ook 15-rittenkaarten te koop waren. De Vrouwenbond NW wil even re ageren op een uitspraak van mevr. Wendrich, gedaan in de bijeenkomst over emancipatieoverleg j.l. woensdag. Zij vraagt zich af of bepaalde vrouwen groepen niet met minder subsidie toe kunnen en noemt met name de Vrouw enbond NW. Zij doelt hier op een reeds toegezegde en vorig jaar aangevraagde subsidie uit de emancipatie-pot. Mevr. Wendrich heeft alle recht kritiek te uiten, maar laat zij dat dan niet doen als de betreffende vereniging niet verte genwoordigd is, en dus geen weer woord of nadere toelichting kan geven. Dat is onsportief. Opmerkingen, fragmentarisch weer gegeven in een krantenbericht, kunnen dan negatief overkomen. Aanvallen is best, maar dan moet je je ook kunnen verdedigen. Eén van de redenen, dat de Vrouwenbond NW niet aanwezig was, was het feit dat wij het voor 1982 niet nodig vonden een beroep op gemeenschapsgeld te doen. In een tijd van versobering moet je beginnen je eigen bijdrage kritisch te bekijken en daarom vonden wij het onze plicht ons programma op eigen kracht uit te voeren. Wij hebben voor 1982 dan ook geen subsidie aangevraagd. Nu is onze vraag: Wie moet waar bezuinigen! Bezuinig uw woorden, er moet min der gekletst en meer daadwerkelijk ge daan worden. Bestuur Vrouwenbond N W (Secretaresse Y. Lasthuizen-Steensma) Naar aanleiding van de raadsvergade ring en de daar besproken „stenen affaire" willen wij opmerken dat wet houder Van der Kooi zeer slecht op de hoogte is van de situatie in de Kamer- straat. Dat er in de Kamerstraat „zeer veel" logiesverstrekkers zijn is niet waar, alleen de nummers 11, 13 en 19 hebben een zomerhuisje achter het woonhuis. Jarino heeft een kostbare parkeervoor ziening gemaakt en dat vinden wij prima als de auto's daar ook echt neergezet zouden worden, maar de hele zomer en herfstvakantie hebben wij de auto's van Jarino-gasten voor de deur gehad, om dat de parkeerplaats van „Beatrix" zeer moeilijk is te overzien door de hoge hou ten schutting. Bij gladheid is die par keerplaats helemaal onbruikbaar en de ondergrondse garage wordt dan ook weinig of helemaal niet gebruikt. De stenen aan de rand van de straat vinden wij levensgevaarlijk, niet alleen voor voetgangers maar ook voor fiet sers. 's Avonds zijn de keien heel slecht te zien. Voor fietsers, ouderen en kinderen kan een dergelijke situatie fataal zijn. En meneer Van der Kooi u zegt dat wij, als wij dat willen, gerust door de berm mogen lopen. Prima hoor! Lijkt het u leuk als we bij u het pas aangelegde tuintje platlopen? En mogen de families Borgman en Douma hun tuinhek dan ook op gemeentegrond zetten? U zegt dat Jarino niets meer mag dan een ander, maar dat betwijfelen wij ten zeerste. Namens bewoners Kamerstraat, J. G. Huisman, De Koog De politie heeft maandag een opge voerde bromfiets van een 17-jarige Texelaar uit het verkeer genomen. De bromfietser viel bij patrouillerende agen ten op doordat hij veel harder reed dan de toegestane snelheid. Het voertuig zal aan een technisch onderzoek worden onderworpen. In de nacht van zondag op maandag werd aan een 20-jarige Texelaar de rij bevoegdheid voor acht uren ontzegd, omdat hij met een te hoog promillage alcohol achter het stuur zat. De automo bilist werd aangehouden in de Graven straat en kreeg na het afnemen van twee blaasproeven en een bloedproef een proces verbaal. Als de wat oudere huisknecht Jan blonk hij uit in sloomheid. Lekker irritant traaf en dommig bracht hij een, naar een stevige borrel snakkende en te oud om hard te werken, huisknecht voor het voetlicht. Voor het eerst speelde Keyser vrij ongedwongen en wist hij met zijn ingehouden mimiek de lachers op zijn hand te krijgen. In samenspel met Keyser was Thea Hin als huishoudster Hanna op haar best. Iets meer felheid in handelingen en intonatie had echter gemogen. Haar tekst leende zich voor een vinnig type. Datzelfde gold voor het dienstmeisje Kitty, gespeeld door Jan- nie Koopman. Dat moest een rustig type zijn, maar dat betekent niet dat alle tekst er even vlak moet uitkomen. Iets meer intonatiewisseling en enthou siasme in de vrolijke gedeelten van haar rol zouden het goed hebben gedaan. In de „jalourse" scene met Kees had zij echter precies de juiste sfeer te pakken en speelde ze er lustig op los. Hetty Beyert had geen moeite met de rol van verliefde verpleegster. Inge houden spel gaat haar goed af en ook het koel en hooghartig op afstand houden van mannen deed ze goed. Iets meer emotie bij jaloersheid zou echter niet hebben misstaan. Overdreven Baron van Haeften was een gekke rol voor Kees Zoetelief. Kees speelde on gedwongen deze hooggeplaatste drm- kebroeder die onder de plak zit bij zijn vrouw. Al hadden enkele uitspraken en houdingen minder overdreven gekund. Juist om het spel meer kracht bij te zetten. Dat gold vooral voor de dronke- mansscene die na een goede spelop- bouw ontaarde in gezochte vrolijkheid. Het geaffecteerde toontje wist Zoetelief helaas niet consequent vol te houden. Dat gold wel voor Ria van Egmond als de zeer pinnige freule Truus. Zij was uitstekend op dreef en had zich een prachtige houding aangemeten. Ook Lyda Vlaming speelde één van haar betere rollen. Naarmate het stuk vor derde werd ze steeds meer de ijzige tante die wil trouwen om het geld. Op haar best was ze in het spel met Kees die haar meermalen spontaan om de nek vloog en waarvan ze niets moest hebben. De misschien niet in haar milieu gebruikelijke verrassingen bracht ze werkelijk als een „slip of the tonque". Het sissend toegebeten „rund" was hierbij het mooiste. In de tekstkennis vielen wat gaten maar door ervaring van bijvoorbeeld Dirk Roeper was dit prak tisch niet te merken, behalve eenmaal toen het spel enkele momenten stil lag. Lex Kaper deed de regie en had voor een juiste aankleding (vooral de adelijke familie zat treffend in de kleren) en een functioneel decor gezorgd. De grime werd verzorgd door Jeanette Ktaver, Karin Nauta en Anke Plaatsman. Souf- fleuse was Dien Plaatsman. Het Ama teurtje speelt „Eigen aard is goud waard" zaterdagavond a.s. nog een keer in Dorpshuis De Wielewaal. B en W hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: P. Cozijn, Wintergroen 3 te De Koog voor het vergroten van een woonhuis; TESO haventerrein 't Horntje voor het bouwen van een rijwielstalling; M. Jür- gens voor het veranderen van een woonhuis Koetebuurt 7 te Oosterend; Bouwbedrijf gebr. Timmer, voor het bouwen van 4 premie A woningen in de De Wittstraat 17, 19, 21 en 23 te Oudeschild. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209. zik De belangstelling voor muzil evenementen in „De Scholerie" Zuid-Eierland is dit seizoen tot dus« belangrijk kleiner dan vorig ja Hoewel er nog maar twee avond zijn geweest, houdt Niek Welboren toch al rekening mee dat hij op da voet niet zal kunnen voortgaan; moet teveel geld bij. De liefhebb die wèl komen, hoeven echter n bang te zijn dat halverwege seizoen wordt gekapt. Het aangeki digde programma wordt dit jaar ieder geval afgewerkt. Zaterdagavond a.s. (21 november de derde avond, een optreden van groep „Folkcorn". Welboren hoopt de aangeschreven Scholerie-leden, tot dusver niet reageerden, alsnog I lidmaatschapskaart zullen ophalen dat zaterdag, net als vorig jaar herhi delijk is gebeurd, voor een uitverko huis zal worden gespeeld De groep Folkcorn speelt historisi Nederlandstalige volksmuziek madrigalen. De groep bestaat uit M: v.d. Zee (zang, kazoo, trom, slagbo don en autoharp), Laurens v.d. (zang, blokfluit, akoestische basgit en kazool en Jitze Kopinga (za gitaar, contrabas, kazoo, trom, vei strijkbordon, rommelpoten dulcimerl In de opsomming van geslaag^b voor het diploma machineschrijven i meldden wij de naam Dick Vlaming, moest zijn: Rick Vlaming. De grote Amerikaanse persona wagen van Rein Stam uit De Kol is gisterochtend geheel uitgebran Toen de vriendin van Stam wagen die in de Dorpsstraat ston geparkeerd, wilde starten sloegi tv de vlammen uit de motorkap. Re w Stam werd uit zijn bed gehaald probeerde met een kleine aul blusser het vuur te doven, maar d mislukte. De gealarmeerde bran weer was in enkele minuten plaatse. Omdat de wagen ondj,, een winkelluifel naast „Het Vogi huis" stond, waardoor gevaar vo de belending bestond, werd brandende Pontiac Firebird naar h midden van de straat getrokken, vlammen werden daar bestred met poederblussers maar dat h nauwelijks effect want de kraan v de gastank in de achterbak stoi nog open. Omdat de leiding onder de motorkap doorbrandd ontstond een flinke gaslozing daardoor een schrikwekkend vul De toch al in verband met expl siegevaar angstig toekijkende t( schouwers kregen helemaal schrik in de benen toen tw knallen weerklonken; later blek het de voorbanden te zijn die war gesprongen. Pas toen men erin w geslaagd de kraan dicht te draait was het vuur snel onder contn maar de Pontiac was toen al onh stelbaar beschadigd. De motor w uitgebrand en de kunststof kap bekleding waren gesmolten. Sti was nog maar enkele weken in I bezit van de auto; hij was niet risk verzekerd. Brandweer en poli vermoeden dat de brand in de Ipg lopende auto door kortsluiting ontstaan. Een technisch onderzo zal daarover mogelijk meer zek heid geven. Op de foto de nog brandende auto. Dirk Roeper {els zoon Kees1 maakte het de Freule (lydi) Vlamingwel erg moeilijk. V.l.n.r. Thea Hin {opzij gezien!, Lyda Vlaming, Dirk Roeper, Piet Kooiman, Elrike van Esschoten en Kees Zoetelief. Opvallend bij de uitvoering van 't Amateurtje van zaterdagavond in dorpshuis De Wielewaal was dat jongere spelers, die in het ver leden bescheiden bijrolletjes brachten, een belangrijke plaats innamen. In de klucht „Eigen aard is goud waard" van J. Hem- mink-Kamp kwamen zij uitstekend tot hun recht, waarbij vooral Elrike van Esschoten, Ria van Egmond en Bert Keijser genoemd moeten worden. In eerdere uitvoeringen kregen de laatste twee tone listen altijd rollen van jongeren toebedeeld, omdat dit navenant is listen altijd rollen van jongeren toebedeeld, omdat dit naverant is aan hun leeftijd. Nu brachten ze beiden een geheel andere rol en dat bleek een kleine openbaring. Samen met meer gerenommeerde spelers als Dirk Roeper en Piet Kooiman zorgden ze voor een avond je onvervalste klucht dat getuige de lachsalvo's en de opendoekjes van het publiek bijzonder goed in de smaak viel. 't Amateurtje speelde voor een uit verkocht huis en het draaide zaterdag avond allemaal om liefde, waarbij een beetje tragedie tussen alle vrolijkheid niet geschuwd werd. Jammer was het dat „Eigen aard is goud waard" een enigzins voorspelbaar verhaal is maar de schrijfster heeft in de opbouw wel de nodige grappen en tegenstellingen we ten brengen om te blijven boeien. Een weduwnaar wil graag hertrouwen en beperkt zijn keuze in eerste instantie tot een truttige freule die het vooral op zijn vermogen en bepaald niet op zijn familie heeft voorzien. Zij biedt zichzelf aan als huwelijkskandidaat, maar daar wordt door het personeel een stokje voor gestoken. De zoon van de we duwnaar maakt avances met een per soneelslid waar vader eigenlijk verliefd op is en vader papt aan met een ander dienstmeisje waar zoonlief van is ge charmeerd. Deze laatste verwisseling maakt onderdeel uit van het spel om de freule de deur uit te werken maar krijgt in het laatste bedrijf serieuze vormen omdat beide dames de opzettelijke verwisseling niet door hebben. Dit alles De Winkeliersvereniging Den Burg heeft zoveel afkeurende reacties gehad op de „sobere" Sint Nicolaasintocht van vorig jaar, dat besloten is de intocht dit jaar weer op de oude en ver trouwde wijze te organiseren, dus kompleet met feestelijke bijeenkomst in de burgemeester De Koning-hal. De extra kosten, die daarmee zijn gemoeid, worden gedekt uit een extra bijdrage die de winkeliers daarvoor beschikbaar hebben gesteld. De goedheiligman hoopt om 13.55 uur in de haven van Oudeschild te arriveren, daarbij traditiegetrouw ge bruik makend van de kotter TX 66 van W. J. M. Boom. Gehoopt wordt dat veel ouders en kinderen hem op het haventerrein zullen verwelkomen, le dereen zal wel op eigen gelegenheid naar Oudeschild moeten komen. Sint Nicolaas wordt op de haven begroet doot het bestuur van de winke liersvereniging die de organisatie van de intocht heeft overgelaten aan het in tochtcomité, bestaande uit P. M. Bak ker, Ch. de Groot, J. vd Meer en P. vd Wulp. Sint Nicolaas denkt ongeveer een half uur nodig te hebben om de hopelijk vele honderden handen te drukken. Om precies 14.30 uur stappen hij en zijn gekleurde medewerkers in de taxi om naar Den Burg te rijden. Daar wordt ter hoogte van „Helio" op het Schilderend de stoet geformeerd, bestaande uit het Kon. Texels Fanfare-Dek, Sint te paard enkele ruiters, landauwer met bestuur winkeliersvereniging en een T-Ford met pepernotenvoorraad. De Margaretha- Sinclairband is dit jaar niet van de partij. In verband met het nog niet voldoende geoefend zijn van vele jonge leden, voelt men zich nog niet in staat behoorlijk op te treden. De optocht start om 14.45 uur en neemt de volgende route: Schilderend, Weverstraat, Binnenburg, Groene- plaats, Parkstraat, rechtsaf Wever straat, Haffelderweg, Emmalaan. Om 15.10 uur komt Sint Nicolaas de burgemeester De Koning-hal binnen en hij hoopt daar door vele kinderen toegezongen te worden. Vier dames van de accordeonclub van de muziekschool zorgen voor muziek en deelnemers van het Mensen zonder werk project draaien enkele speelfilms. Tegelijkertijd is er in de LTS-kantine poppenspel voor kin deren van de kleuterscholen. Om 15.30 uur begint in de grote zaal de officiële verwelkoming, waarbij gesproken zal worden door burgemeester J:A: Engel vaart, door voorzitter J. van der Meer van de Winkeliersvereniging en door Sint Nicolaas zelf. Een van de dieselmotoren van de veerboot Marsdiep vertoont een vrij ernstig defect. De lagers van de krukas zijn versleten en het gehele ondercarter (waarin deze lagers zijn opgenomen) moet worden vervangen. De krukas kan vervolgens weer worden gemonteerd nadat deze is opgedraaid en gecontro leerd. Het karwei wordt uitgevoerd door het reparatiebedrijf Maartens en Geluk uit I Jmuiden, die gisteren zijn begonnen. Geschat wordt dat met een en ander ongeveer een maand is gemoeid. Mo menteel is ook de Texelstroom uit de vaart wegens een uitgebreide onder houdsbeurt. Tegen het eind van deze week kan het schip weer in de vaart, zodat dan de dubbeldekker Molengat aan de kant kan worden gelegd. wordt tot een goed einde gebracht waarbij vader en zoon hun „echte" geliefden in de armen kunnen sluiten Dat laatste bedrijf is door de schrijf ster te traag en te voorspelbaar uitge werkt. Het was geen manco van 't Amateurtje maar het weer laten opdra ven van de familie van de freule met onbetaalde rekeningen en de strijd om de juiste vrouw werd wat eentonig. De kluchtigheid werd gezocht in de tegenstelling schrijversmilieu-adelijke familie en dat werkte uitstekend al was het ongetwijfeld nog leuker geweest om er bijvoorbeeld een steenrijke autosloper tegenover te zetten. Ziekte Elrike van Esschoten verdient zeker een pluim. Zij speelde de oma die niet zonder cynisch commentaar toezag hoe haar zoon en kleinzoon zich in liefdes affaires verwikkelden. Elrike heeft de rol in twee weken moeten leren omdat Tjitske Luiken door ziekte moest afha ken. Het valt niet mee om als jongere een stokoud vrouwtje op de planken te zetten. Na enig haperen in de eerste minuten had Elrike het juiste ritme echter te pakken. Vooral haar mimiek met het schitterend doordachte gemene lachje en timing van de tekst waren uitstekend. Piet Kooiman speelde de rol van verliefde schrijver Frank Zuidema. De radeloosheid van dit introverte type ging hem goed af maar de blijdschap toen de freule de deur was uitgewerkt, had meer aangedikt mogen worden. Ook kwaadheid spelen is iets waar Kooiman moeite mee heeft maar de monoloog over de eigen eenzaamheid straalde een prachtige somberheid uit en dat maakte veel goed. Patent Dirk Roeper had met de rol van zoon Kees geen moeite. Zeer ongedwongen flaneerde hij over het toneel. Rolkennis en intonatie waren uitstekend, Roeper lijkt het patent te hebben op het met vrolijkheid verleiden van vrouwen. Bert Keyser speelde zaterdag bijzonder sterk.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2