Enorme vraag maar Texelaar f Texelaar Ouderwets lekkere kaas vant eiland Texel. NIEUWE FEUILLETON WAT IK ZEGGEN WOU.." Eerste betonpad 9 DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 3 De reclamecampagne die door de Ned. Kaasunie wordt gevoerd voor de rauwmelkse kaas „Texelaar" heeft meer dan het gewenste resultaat: overal in het land is de vraag enorm. „We kunnen het niet aanslepen", aldus Dirk Boors- ma, bedrijfsleider van de zuivelfabriek De Eendracht. Hij voorziet dan ook dat de produktie aanmerkelijk moet worden uitgebreid. Bij de huidige vraag zou wel drie keer zoveel „Texelaar" kunnen worden gemaakt. Maar het zou niet verstandig zijn dat ook onmiddelijk te doen want het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de vraag iets zal teruglopen omdat niet iedereen die uit nieuwsgierigheid de „Texelaar" pro beert, deze kaassoort blijft kopen. Toch zou het aantal consumenten dat blijvend de voorkeur geeft aan de „Texelaar" wel eens heel groot kunner) zijn. De kaas smaakt hetzelfde als boerenkaas en kost toch maar weinig meer dan de gewone kaas die uit gepasteuriseerde melk is gemaakt. De „Texelaar" is dus geen exclusief produkt dat alleen bij bijzondere gelegenheden op tafel zal worden gezet. Concurrent De nieuwe kaassoort is een concur rent voor echte boerenkaas. Blijkens een artikel van Roel van Duijn (oud wethouder van Amsterdam en zelf een boer die kaas maakt) is in de kringen van kazende boeren opschudding ontstaan over de komst van de „Texelaar". Daar wordt erkend dat nu een fabriekskaas op de markt is gebracht die even lekker is als de echte boerenkaas maar wel belangrijk goedkoper is. „Het is waar schijnlijk dat de „Texelaar" een succes wordt", aldus Roel van Duijn, die echter verwacht dat ook andere zuivelindustriën het pasteuriseren zullen afschaffen en zullen gaan werken met de „bactofuge" waarmee de bacteriën uit de melk oi worden gehaald zonder dat deze wordt verhit. Bij het centrifugeren wordt 3% van de melk (waarin de bacteriën zitten ontrokken. Deze kleine hoeveelheid gi wordt vervolgens gestereliseerd en ver- volgens weer bij de rauwe melk ge- I i voegd, waarna deze wordt verkaasd. Het mengsel bestaat dus niet voor 100% uit rauwe melk, zodat een woordvoerder Nu de toekomst voor Henri Gar denier er minder rooskleurig uitziet en hi] in het verhaalBrieven onder nummer" het onderspit heeft moe ten delven, starten we met een nieuwe feuilleton van Tom Lode- wijk- Zwendel. Ditmaal geen zwen del in liefde maar (natuurlijk) in geld. En jonge advocaat uit Londen krijgt een schadevergoedingseis te behandelen en ontdekt een groot scheepse oplichtingsaffaire. Een busmaatschappij die regelmatig ge confronteerd wordt met een aantal ongelukken die sterk op elkaar lijken en waaruit ook steeds schadeclaims voortvloeien, doet een beroep op de advocaat. Eén ongeval wordt eruit gelicht en advocaat Derek Troy krijgt zijn handen vol om deze zaak tot een goed einde te brengen. Daarbij wordt hij gehinderd" door twee dames die hem proberen te verlei den. De redactie wenst u veel lees genot. In tal van dag- en weekbladen van de laatste tijd heeft de opvallende advertentie voor de nieuwe kaassoort Texelaargestaan. De Kaasunie verklaart het superieure karakter van de kaas door te verwijzen naar het onbe dorven milieu van ons eiland. „Net als bij wijn is voor kaas het gebied bepalend voor de kwaliteit. Zoals de grond waar de koeien op grazen, het grasland, de lucht en de omge ving. Noordholland is een ideaal stukje Nederland. Uitgestrekte weidegronden, volop sappig gras, koeien uit dit gebied leveren de beste kwaliteit melk. En het eiland Texel neemt in deze provincie een heel bijzondere plaats in. 't Ligt volledig geïsoleerd en wordt alleen omgeven door zee en dus frisse lucht". Bij de VW Texel zijn ze dan ook bijzonder tevreden over de reclamecampagne voor de Texelaar. Onder de vele duizenden Nederlan ders die de Texelse kaas leren waarderen, zullen er ongetwijfeld velen zijn die daardoor op de gedachte komen ook eens op dat eiland hun vakantie door te brengen. Op Texel zelf vragen velen zich af wie de boer is die op de posters en folders staat af gebeeld staande in een Texels tuunwallen- en boerenlandschap. Het is in tegenstelling tot de kaas die hij in zijn handen heeft, geen echte Texelaar. Het is een model van het reclamebureau. van het consulentschap voor boeren kaas kan zeggen dat de „Texelaar" niet een volledig rauwmelkse kaas genoemd mag worden. Roel van Duijn vind dat argument echter gezocht. „Een kaas die voor 97% uit rauwe melk bereid is, is zo goed als boerenkaas. Wie over een drupje gesteriliseerde melk uitglijdt staat niet stevig meer in de schoenen". De boerenkaas zal dus in de toekomst voor de consument alleen nog om gevoels matige redenen worden verkozen. Van Duijn merkt dan ook op dat de kazende boeren zich alleen kunnen handhaven als zij ervoor zorgen dat hun kwaliteit boven de industriekazen blijft uitsteken. „Nu het verschil in bereidingswijze vervaagt, rest voor de kaasboer nog de kwaliteit van zijn landbouw en veeteelt te verbeteren. De gezondmaking daar van is moeilijk genoeg. Verontreiniging in de chemische landbouw en slechte behandeling van koeien in ligboxenstal- len zijn nog altijd onopgeloste proble men. Met biologische boerenkaas mag de consument voor een paar centen méér, blij zijn. De nieuwe bereiding van rauwmelkse kaas op de fabriek is een compliment voor de boerenkaasmakerij. Voor het eerst sedert bijna een eeuw kan de zuivelindustrie een kaas aanbie den die een kopie is van boerenkaas. Dat was zonder die hardnekkige boer innen en boeren niet gebeurd Dinsdag 17 november Voor de Vrouwenbond NVV spreekt de heer C. van Trigt over rechten en plich ten van de alleenstaande vrouw. In de voormalige landbouwschool, aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 november De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben in Het Eierland- sche Huis een toneelavond, verzorgd door het duo Mulier/Thomasse; 20 00 uur. VASTE AGENDA Elke zondagmorgen is er op het sport veld bij De Waal hondentraining van 10.00 tot 12.00 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij-" verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten'; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30-9,30 uur en donder dags van 18.30-19.30 uur. In het Prem Mandir Centrum De ■BEVEN V»N LEZERS euiTtN VlRANTWOOROEI.Uf.HtlO VAN OE RCOAKTC In uw krant van vrijdag j.l. stond in het artikel over de opening van het be tonnen fietspad bij De Cocksdorp dat dit het eerste betonpad op Texel was. Dat is niet juist want er is al eens eerder een betonnen fietspad aangelegd. Dat was in 1946 toen de firma Drijver een be tonnen fietspad maakte tussen De Koog en de vuurtoren, langs de duinen. Dit pad is later vervangen door een breder asfaltpad maar van het oorspronkelijke smalle betonpad is ter hoogte van De Muy nog een stukje blijven liggen. Bijgaand een foto die tijdens het werk ter hoogte van „Madura" werd ge maakt. Ton Zegers, De Waal.' Ruyterstraat 62 in Oudeschild wordt iedere zondag en woensdag meditatie gehouden. Aanvang 20.15 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Spreekuur B. en W.: Burgemeester Engelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wethouder Nauta 10.30-11.30 uur; wet houder Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. Het Vrouwenhuis is elke maandag avond open in de voormalige muziek school (Parkstraat 3) in Den Burg. Aanvang 21.00 uur. Oud papier en vodden kunnen altijd worden bezorgd bij de voormalige brandweerkazerne aan de Achtertune in Oosterend. Het papier moet in de container worden gedaan en de vodden onder het afdak. De dam- en schaakclub Den Burg komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur, bijeen in de bovenzaal van „De Schakel". De Texelse Reddingbrigade traint elke donderdag op het Turfveld in de den nen. Aanvang 19.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Elke zondagmorgen is er op het sportveld bij De Waal hondentraining van 10.00 tot 12.00 uur. leder woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaarten. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO. maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Spreekuur B. en W. Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. In Oudeschild wordt iedere dinsdag middag van drie tot vier bejaardengym gegeven. Maarten Krom en Elly Zoetelief willen elkaar op 27 november 1981 het ja woord geven om 14.15 uur in het gemeen tehuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening om 14.45 uur in de r.k. kerk te Den Burg. Receptie van 19.15 tot 21.00 uur in Hotel „Tatenhove", Bosrandweg 202, De Koog. Koningspade 22a, Hoogwoud. Californiëweg 1, De Koog. Toekomstig adres: Klaproos 13, Opmeer. Je strijd is gestreden. Niemand weet hoe je hebt geleden. Rust nu maar uit. Na een liefdevolle verpleging, is toch nog onverwachts van ons heengegaan, mijn lieve vrouw, onze moeder, groot- en overgroot moeder Paulina van der Vis, echtgenote van Willem Dooren, op de leeftijd van 79 jaar. W. Dooren G. van der Vliet-Dooren J. W. Dooren T. Dooren-Pool klein- en achterkleinkinderen Texel, 15 november 1981, Thijsselaan 84, Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 18 november om 11.00 uur in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk, waar na de begrafenis op de Algemene Begraaf plaats te Den Burg zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 17 no vember van 17.00 tot 18.00 uur in de vergader zaal van de Doopsgezinde kerk. Mijn genade is u genoeg 2 Corinthiërs 12 9. Met droefheid geven wij u kennis, dat na een ernstige ziekte, voorzien van het H. Sacrament der zieken, van ons is heengegaan mijn lieve man en onze vader, schoonvader en opa Simon Rijk, echtgenoot van J. Rijk-van Amsterdam, op de leeftijd van 74 jaar. J. Rijk-van Amsterdam Jan en Anita José en Harm W. M. J. Rijk A. Rijk-Barhorst S. J. Rijk R. Rijk-Anema en kleinkinderen Texel, 14 november 1981, Duinroosstraat 9, 1796 BJ De Koog. De H. Eucharistieviering zal worden gehouden op woensdag 18 november om 14.00 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 17 no vember van 19.30 tot 20.30 uur in huize „St. Jan" en na de begrafenis in de „Witte Burcht". Had je het al vernomen? Wendy is op Texel aangekomen. Na 3 maanden in het ziekenhuis, mocht ze eindelijk mee naar huis. Wilt u weten hoe het met haar gaat. Dan zien wij u in de Schoolstraat. Dirk, Gré en Wendy Slik Dankbaar en blij zijn we met de geboorte van" Comelis Jacob (Cor) zoon van Tineke en Wim Jongejan broertje van Nanda, Ingrid en Cora. Texel, 12 november 1981, Dageraad 57, 't Horntje. Dankbaar en blij geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Peter Jan Margriet Kossen-Timmer Cor Kossen Tineke Niels Annette Den Burg, Texel, 15 november 1981, Hogerstraat 2. Op 13 november 1981 is geboren Maroes Andrew, Elze, Niels-Joost en Matthijs Albers Zeebries 23, Den Burg - Texel. Mag ik me even voor stellen. Ik ben een zusje van Danielle. Mijn gewicht is 5 pond En ik ben kerngezond. Wat u verder nog moet weten, is dat ik Jessica zal heten. Mijn ouders zijn Kees en Mieke Witte Jonkerstraat 2, 1791 GN Den Burg, Texel. Datum: 16 november 1981 Hierbij willen wij ieder een bedanken voor alle dingen, die jullie gedaan hebben, waardoor het voor ons een onvergete lijke dag is geworden. Dick en Els Blom Hoofdweg 61 Hartelijk dank aan allen, die mij bedacht hebben met kaarten, bloemen en fruit tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. mevr. M. Koes-de Jong Ada van Hollandstraat 14, Den Burg. Bloembollenwinkel Veeger, Grensweg 5, (02220) 2229. Voor hya cinthen, tulpen, narcis sen, lelies, keizerskronen enz. Antiek met vele meube len, 20 en 21 nov. in Chi nees Restaurant Azie, ingang Zwaanstraat. Vóórbar Casino de ge hele week geopend. HOOFDSTUK 1 Waarin een ongelukkige invalide zich ïntpopt als brandstichter. John Digby, directeur van de North land Insurance Company Ltd, stond op ie brede hardstenen stoep van zijn club n de Londense City, zijn handschoenen iantrekkend, en keek met een blik die indere gedachten verried, op toen hij tijn naam hoorde noemen. „Hallo John, ga je weer aan de arbeid?" „Goede middag Sir Henry nee, of Dat ligt er aan hoe men het opvat. Ik l>en op weg naar een rechtszitting." „Toch niet als beklaagde, hoop ik", schertste Sir Henry Winterstone, terwijl sijn hand met een strelend gebaar dat 'och wel enige ijdelheid verried, streek Isngs zijn kortgeknipte, zilverwitte aard ..Nee, maar wel als belanghebben de." „Ik loop met je mee John zit jouw maatschappij in rechtszaken verwik keld?" John Digby's blik werd waakzaam. Oppassen was de boodschap. Sir Henry had méér relaties dan hij zelf wel wist. De goede naam van de „Northland" kon geen smetje velen. Vermijd ook de schijn des kwaads, was al zijn dagen het motto van Digby geweest, en al was hij nog maar amper veertig, deze voorzich tige wapenspreuk had hem geen wind eieren gelegd en hem zij het niet geheel zonder steun van een oom die aandeelhouder was op een direc teursplaats doen neerstrijken. „Wij vermijden rechtszaken wanneer het maar enigszins mogelijk is", zei hij waardig, „maar wij voelen er niets voor om, zoals Walters, mijn chauffeur, het zo kernachtig uitdrukt, te worden ge flest." „En wie zou dat wel proberen?" in formeerde Sir Henry geanimeerd. „Een meneer die een krat sinaas appelen op zijn been gekregen heeft en nu schadevergoeding claimt." „Is hij dood?" „Nee, maar daarom kan het juist te langer duren en te meer gaan kosten." „John, wat ben je cynisch. Maar zó groot kan dat bedrag toch niet zijn, dat het jullie een proces waard is? Een advocaat krijgt jullie maatschappij toch ook niet pro deo." „Om maar weer een uitdrukking van Walters te gerbuiken Sir Henry, het gaat niet om de knikkers maar om het spel." „Ik merk dat jij er een voorkeur voor hebt, jouw chauffeur Wallers sprekend in te voeren wanneer je iets kernachtig wilt zeggen. Tegenover mij hoef je zo voorzichtig niet te zijn, John. Je weet dat ik zelf helemaal niet bang ben om een zwijn een zwijn te noemen." John Digby lachte een beetje moeilijk en Sir Henry zag het. „Ik geloof, John, dat dat proces, zo onbetekenend als het mag schijnen, je hoog zit. Loop je risico, te verliezen?" „Weet u", bekende Digby, „ik ben er eigenlijk...." „Om met je chauffeur Walters te spreken, ingeluisd", lachte Sir Henry. „Door wie?" „Door een jonge advocaat, een zeke re Derek Troy. Het is zijn eerste grote zaak, hij meent tenminste dat het een grote zaak is. Hij heeft me gesmeekt het er niet bij te laten zitten, hij zegt dai het belang van de zaak vér uitgaat boven dat van alléén onze eigen maat schappij." „En heeft hij daar de bewijzen voor?" „Hij zegt van wel, maar zal de rechter het bewijs toelaten?" „John, je maakt me nieuwsgierig. Ik was eigenlijk van plan naar de aan deelhoudersvergadering van de Ware house en Stevedores te gaan, maar dat zit wel goed, die redden het wel zonder mij. Vind je goed dat ik met je meega?" „Of ik het goed vind? U doet me een groot plezier. Niet alleen dat uw gezel schap me aangenaam is, maar ik ben heel benieuwd naar uw visie op deze zaak." „Mooi", zei Sir Henry, „bedankt voor je compliment. Ik wil wel eens zien wat jouw advocaat er van maakt." „De zaak lijkt heel simpel", zei Digby. „Een kraanmachinist haalt een hijs met kratten sinaasappelen uit het ruim van een schip. De hijs zit niet goed, een krat valt op de kade. De machinist klautert naar beneden, ziet tot zijn grote verba zing dat er een man op de grond ligt, die ernstig gewond is aan zijn been, waar dat krat precies terecht gekomen is. De man kan niet werken, treedt tegen de transportmaatschappij op voor vergoe ding van derving van inkomsten, kosten medische hulp enzovoorts, en dat is allemaal bij mekaar nogal een aardig bedragje. Nochtans... niet om te proce deren, we zouden liever geschikt heb ben, dat was waarschijnlijk goedkoper geweest. Alleen.... het was niet de eerste keer dat deze man bij onze maat schappij kwam met een eis tot schade vergoeding." „Soms voor het zelfde been?" Dogbv lachte. „Inderdaad, ook dét is het geval. Hij schijnt aan dat been iets te hebben, waardoor het telkens weer ge blesseerd raakt." „Misschien kan hij daar zélf wel voor zorgen." „Misschien. Hij heeft ook al eens een klap tegen zijn neus gehad van een perronopzichter die met zijn pannekoek zwaaide. De opzichter ontkent de man geraakt te hebben, maar het viel niet te bewijzen." „En hij had een zere neus." „Ja, dat viel wél te bewijzen. Efin, toen het rode licht eenmaal ging branden, wilde Derek Troy er haring of kuit van hebben. Hij is eens gaan navragen en nu blijkt de naam van deze arme ongelukki ge lijder te worden genoemd in diverse schadezaken, en wel van brandver zekeringsmaatschappijen. Het is een Toeval. Maar Troy is net een terrier. En volgens Troy hangt het er nu alléén maar vanaf of de rechter hem toelaat tot het bewijs en dan wordt het geen kleine schadezaak, maar een hele grote fraudezaak." „John, mijn goede gesternte heeft me jou weer doen ontmoeten. Ik ben dol op dat soort zaakjes. Ik ben ook heel benieuwd hoe die jonge Troy het er afbrengt. We zijn er al, zie ik." De beide heren stapten de sombere gerechtszaal in. Er zaten niet veel be zoekers, terwijl enkele reporters met veveelde gezichten elkaar moppen ver telden. Al spoedig werd de zaak Henry Watts versus Atlantic Transport en Shipping Cy. afgeroepen. „Zie je dat" fluisterde Sir henry, „die meneer Watts heeft een verdraaid beste advocaat. Henry Hereford, Q.C. „Hij doet het niet minder", zei Digby benauwd „en daar komen wij met ons onbekende mannetje met zijn eerste zaak. De muis tegen de leeuw. Hereford maakt gehakt van 'em." „Zoals Walters zou zeggen", grinnik te Sir Henry. „Ik ben blij dat je nu zelf goed engels gaat praten. Maar vergis je niet, John. Een bijbelse opvoeding, zoals ik gezegd heb, doet mij denken aan de manier waarop Goliath naar David keek. Kom maar es op, zei hij, dan zal ik je vlees te eten geven aan de vogelen des hemels. De vogelen des hemels dineerden echter niet la David, maar la Goliath." „Ik hoop dat u gelijk hebt", zei Digby benauwd. „Hereford kijkt zo vriendelijk naar jouw Troy alszof hij zeggen wil: het spijt me dat ik je knock out zal slaan, maar even goede vrienden." Q.C.: Queens Council, een titel voor zeer bekwame en ervaren juristen die dan een zijden toga mogen dragen („talking silk") en meestal later tot rechter worden benoemd. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 3