Een frisse duik FILM Veel belangstelling voor „Eierland-film' van D. Quartel „Animal Crackers" Nationaal landschap 9ongar VERVOLG VAN PAG. 1 Aanrijding zonder letsel Auto in de sloot Toneel voor Plattelandsvrouwen Dode vogels door vergif Jachtwild voor bejaarden Nauta toegetreden tot Combifoto „Porgey en Bess" in Den Helder Hebt U al een idee voor Ouwe Sunderklaas? IBiSi i Nek aan nek-race bij En Passant Cycle-cross in de Dennen Verlies voor Texelslag 2 I CALLUL vvwnmi I I! - Zondagmiddag hielden ,,De Blijde u| Rijders" een juttersrit. Van jutten kwam ichter niets want op het strand lag dit yeekend praktisch geen hout. De orga- lisatoren hadden zaterdag al een kijkje hij paal 9 genomen en toen bleek dat behalve het hout ook de oprit naar het strand verdwenen was. De flinke wind •n het springtij van vrijdagnacht waren tier oorzaak van. Daarom werd zon- lagmiddag uitgeweken naar het Jan tyeslag waar paard en wagen makkelijk III tp het strand konden komen. Deze programmaveranderingen leden aan het succes van de juttersrit echter niets af. Na een kop koffie bij Frans Bakker op het Hoornder Nieuw- land vertrok de stoet van zeven aange spannen boerenwagens en vijf grote ponys met de zon in de rug door de duinen richting Jan Ayeslag. Op het strand aangekomen bleken de paarden zin te hebben in een frisse duik want menig koetsier stuurde de wagen zon der problemen de branding in. In plaats van jutten hielden de Blijde Rijders men-wedstrijden waarbij in volle galop een aantal figuren gereden moest wor den. I in efficiency te komen aan te grijpen, ilthans niet onmogelijk te maken. De heer De Jong antwoordde ont- ;ennend. Afgezien van de beperkte lebieden die zullen worden aangekocht in waar beheersovereenkomsten zullen lelden, zal de moderne landbouw geen itroobreed in de weg worden gelegd, iarendregt beschouwde die beheers- jvereenkomsten echter als fundamen- ele ingrepen die ondanks de financiële iergoedingen tot een vorm van bevrie- :ing zullen leiden met niet te voorziene ndirecte economische gevolgen. Bo vendien twijfelde hij eraan of er bij de luidige inzakkende economie wel geld voor zal zijn. Wat dat laatste betreft was De Jong liet pessimistisch. Aanwijzing tot natio nal landschap betekent niets anders lan dat het rijk met hoge prioriteit geld leschikbaar wil stellen om de nadelige iffecten van de locaal getroffen maat- egelen te vergoeden. Deze uitspraak ilopt met recente feiten. Onlangs heeft iet gemeentebestuur te verstaan ge lregen dat zij voorlopig niet op extra |eld hoeft te rekenen voor de bijdragen- egeling, tenzij het eiland tot nationaal jndschap wordt aangewezen. Meer vogels Verschillende agrariërs lieten blijken liet zo erg te geloven in de ernst van de ledreiging van natuur en landschap. De leer C. W. Hin had in de krant gelezen lat in west Nederland tegenwoordig neer vogels zijn dan ooit tevoren, terwijl n de rijksbrochure staat dat de vogel stand achteruit gaat. De heer De Jong ichtte toe dat het aantal vogels wellicht gelijk blijft of zelfs stijgt, maar dat het santal soorten terugloopt. De meest Idzame soorten verdwijnen en er tomen meeuwen, kraaien en andere ninder gewenste soorten voor in de ilaats. Hin: ,,lkben blij dat u toegeeft dat die toenemende soorten minderwaardig rijn." De heer G. Schraag herinnerde sraan dat de boeren destijds bezwaar lebben gemaakt tegen het bestem- Tiingsplan voor het buitengebied omdat zij het als een voorloper van het land schapspark beschouwden. Het ge meentebestuur heeft dat altijd ontkend sn zelfs beweerd dat het gemeentelijke ilan moest worden aangenomen om het andschapspark buiten de deur te hou den. De boeren voelen zich nu bedrogen omdat het plan buitengebied wel dege- ijk hetzelfde beoogde als het nationaal landschapspark. Nestengeld Schraag kreeg de lachers op zijn hand door voor te stellen dat het geld dat de boeren straks van het rijk krijgen om de op hun land broedende vogels te be schermen „nestengeld" te noemen, als oen variant op het „beddengeld" dat de toeristenbelasting moet vervangen. De heer Heijligenberg deed een po ging om uit te leggen wat een nationaal landschap inhoudt, of beter wat het niet inhoudt. Het is in ieder geval geen wettelijke status. Het is niets anders dan bet aanwijzen van landschappelijk ka rakteristieke gebieden waar de maatre gelen die er worden genomen om deze karakteristiek in stand te houden, wor den beloond door het rijk. Hij trachtte daarmee aan te tonen dat zo'n aanwij zing als een privilege moet worden ge zien en niet als iets nadeligs. In feite functioneert het landschapspark op Texel al, zoals blijkt uit de bijdragen- regeling voor tuinwallen die in de prak tijk prima functioneert. De Jong: en als u bang bent dat het rijk straks te weinig geld heeft om het landschapsbehoud te vergoeden, dan moet u in ieder geval [voor het nationaal landschap zijn want die nationale landschappen hebben ho ge prioriteiten. Eigen houtje De heer Jan Stolk, een van de weinige niet-agrariërs in het gezelschap, had er weinig vertrouwen in dat het rijk verdere aankopen van agrarische grond op Texel alleen zal uitvoeren met in stemming van de gemeente. Bij de aankoop van de halve Eendracht is het rijk op eigen houtje tewerk gegaan; de gemeente wist van niets. De Jong: „De gemeente was wel op de hoogte. We hebben samen gebogen gestaan over de aankoopkaarten van Staats bosbeheer. Maar die gegevens zijn niet naar buiten gebracht omdat we vonden dat het een privézaak was. In de toekomst wordt dat anders want dan moeten dergelijke maatregelen planolo gisch worden onderbouwd en mede werking en openbare behandeling van het gemeentebestuur is dan onvermij delijk. „Karakteristiek" Barendregt wilde wel eens weten wat het rijk verstaat onder „karakteristiek". „Naar welke tijd moet je terug voordat iets karakteristiek mag heten?" De Jong zei dat het met tijd niet zoveel te maken heeft. De karakteristieke zaken op Texel zijn die onderdelen waardoor het land schap zich onderscheidt van andere Nederlandse landschappen. Tuinwallen en schapenboeten zijn karakteristiek, maar andere mooie dingen niet, omdat ze ergens anders ook voorkomen. Het hielp allemaal niets. De heer A. Brans vertolkte het algemene gevoel door het nationaal landschap als „totaal over bodig" van de hand te wijzen. „We gaan er allemaal mee de mist in." De heer M. Eelman van de ganzenboerderij „Zeeburg" vond dat het nationaal landschap voorlopig moest blijven lig gen en dat eerst het bestemmingsplan buitengebied maar eens helemaal rechtsgeldig en aangepast moest zijn. de heer Dijkshoorn sprak de veron derstelling uit dat naast de boeren ook anderen op lexei niet op een nationaal landschap zijn gesteld.„Begin er dus maar niet aan." Maar Dijkshoorn zei ook dat andere Nederlanders evenveel over Texel hebben te vertellen als de Texe laars zelf. Die anderen vinden zo'n park waar ze zelf niet hoeven wonen en werken, waarschijnlijk wèl mooi, zodat het er door die nummerieke overmacht toch wel zal komen. De Jong zei dat niet het aantal voor- en tegenstanders maar de kracht van de argumenten bepalend zal zijn voor de beslissing. Dijkshoorn had weinig vertrouwen in de vergoe dingsregelingen. Dat baseerde hij op de moeite die het nu al kost om geld te vangen op grond van de thans op Texel functionerende bijdragenregeling. „Je hebt zowat een advocaat nodig om al je centen binnen te krijgen." Ate Rienstra pleitte ervoor dat als het nationaal park er toch mocht komen de gemeente met de uitvoering ervan wordt belast en dus niet de provincie, zoals thans de bedoeling is. In andere landschappen die meerdere gemeenten bestrijken is provinciale bemoeienis wellicht praktisch, maar Texel is één gemeente en kan het best zelf. De heer Klaver zei dat de provincie de taak heeft voor de nationale landschappen advies raden aan te wijzen. Zo'n adviesraad voor Texel zou overwegend of helemaal uit Texelaars kunnen bestaan. Heijli genberg: „In uw schriftelijke reactie op de plannen kunt u dat voorstellen." Geen dwang Op een vraag van de heer D. Schilling zei Heiligenberg dat het rijk het natio naal landschap niet zal afdwingen als de Texelaars het niet willen. Wettelijk kun nen tegen de wil van de plaatselijke bevolking wel planologische maatrege len worden opgelegd maar dat gebeurt alleen als zeer zwaar wegende nationale Voor de film die de heer D. Quartel uit De Cocksdorp heeft gemaakt over Eier- land en zijn bewoners, blijkt zeer veel belangstelling te bestaan. Elke voorstel ling was tot dusver volgeboekt. De ver toning van zaterdag 21 november is ook al vol, zodat de 28ste opnieuw moet worden gedraaid. De voorstellingen worden telkens gegeven in restaurant De Hoop waar ook (gratis) kaarten kunnen worden afgehaald. Het geheim van het succes is niet moeilijk te raden. Hoewel de film geen evenwichtige documentaire pretendeert te zijn (en dat ook beslist niet is) heeft Quartel zijn best gedaan om zoveel mogelijk mensen vast te leggen. Hij bezocht ze allemaal systematisch en filmde ze in de omgeving van hun huis en werk. En als het onverhoopt niet lukte een Eierlander in zijn biotoop te verschalken, dan gebeurde dat elders op Texel. Het resultaat is een bonte af wisseling van allerlei mensen en dat is voor diezelfde mensen een boeiend een vaak ook leuk kijkspel. Het is een feest van herkenning, waarvan iemand die in een grootsteedse omgeving is opge groeid zich waarschijnlijk de lol niet kan voorstellen. Quartel geeft zelf monde ling commentaar bij zijn films en deze toelichting bestaat dan ook voorname lijk uit het noemen van namen, vooral bijnamen. De kwaliteit van de opnamen is over het algemeen behoorlijk, al blijft het natuurlijk amateurwerk want Quartel is vuurtorenwachter en geen cineast. De film is op dit moment leuk, maar zal na verloop van jaren ongetwijfeld in een ander opzicht waardevol worden, als veel van de thans gefilmde personen niet meer in leven zullen zijn. Quartel is nog lang niet klaar met zijn opnamen. Hij heeft nu enkele uren bijeen, maar er komt zeker nog een vergelijkbare hoe veelheid bij. De meest actuele opnamen die zaterdagavond j.l. in De Hoop werden gedraaid was een reportage van de onthulling van het dijkmonument door minister Zeevalking. De heer Quartel is niet de eerste Texelaar die zich bezig houdt met het systematisch filmen van mensen uit zijn omgeving. Sedert jaren gebeurt het ook door Siem de Waai uit Zuid Afrika die bij elke vakantie op zijn geboorteeiland weer nieuwe opnamen maakt om die aan zijn inmiddels al historisch zeer waardevolle films toe te voegen. Eén ding kan Quartel van De Waal leren: het belangen in het geding zijn. Zo ligt het hier niet, nog afgezien van het feit dat het zinloos is om een park af te dwingen want dan komt er niets van terecht. De heer C. Koorn kon zich best voorstellen dat de boeren bang zijn voor een nationaal landschap. Het heeft te maken met de slechte ervaringen die men heeft met het bestemmingsplan buitengebied, dat bijvoorbeeld niet toe staat dat bollenschuren met een econo misch wenselijke goothoogte kunnen worden gebouwd. Verandering van het plan gaat zeer moeizaam, waardoor de betreffende agrariërs achterop komen. Koorn was er ook boos over dat er blijkbaar wel veel geld is voor het stichten van voorzieningen van dag recreatie maar niet voor een bijdragen regeling, waaruit agrariërs op vlotte wijze schadeloos worden gesteld. Het zou allemaal anders liggen als het plan buitengebied soepel zou worden toege past, zodat de agrariërs het niet uit sluitend ervaren als een belemmering en een bron van ergernis. Koorn kreeg als antwoord dat hij bij het gemeentebe stuur moet zijn. Daar is men verant woordelijk voor planwijziging. Als het daar niet gebeurt, kan het rijk dat niet helpen. De heer P. C. Hin constateerde dat Texel zit ingeklemd tussen de duinen die nationaal park worden en de reeds beschermde Waddenzee. Dat heeft be perkende effecten voor het eiland. Hij sprak er afkeurend over dat de Staat blijkbaar veel geld biedt bij het aankopen van grond waardoor het algehele prijs peil voor grond wordt opgedreven. En aan de hand van waarneming in de praktijk zag hij weinig heil in de blijkbaar op kantoren uitgedachte beschermende maatregelen voor vogels. Soms wordt het tegendeel bereikt van wat de be doeling is. Weidevogels verminderen niet als gevolg van de moderne land bouwmethoden, maar door de meeu wen die de eieren en jongen opeten Hin vertelde te hebben geconstateerd dat een goedbedoelde maatregel (het mar keren van de nesten van de weidevogels zodat de landbouwmachines ze konden vermijden) als gevolg had dat de meeu wen deze markeringen als welkome tips beschouwen en er direct opaf gingen om de eieren en jongen te verslinden. Tot 31 december is het mogelijk schriftelijk op de drie structuurschema's te reageren en aldus inspraak te leve ren. Reacties moeten worden ingediend bij het Opbouworgaan Noordholland, Kleine Houtweg 32, 2012 CD Haarlem. Desgewenst kan men daar ook de insrpaakkrant en de brochures met toe lichting verkrijgen. maken van close ups, dus opnamen van mensen op zeer korte afstand. Het na deel van 8 mm film is dat de opnamen niet bijzonder scherp zijn; dit bezwaar vervalt als de personen niet alleen op grotere afstand of in hun volle lengte worden gefilmd maar ook als „portret". Vrijdagavond deed zich op de kruising Epelaan-Kamerstraat in De Koog een botsing voor tussen een per sonenauto en een motor. Beide voer tuigen liepn aanzienlijke schade op. De motor, bereden door een 23-jarige Texelaar, kwam met vrij hoge snelheid vanaf de Bosrandweg richting De Koog en merkte de personenauto, bestuurd door een 49-jarige Texelaar, te laat. Uit wijken bleek voor geen van beiden nog mogelijk, zodat een botsing onvermij delijk was. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. In de nacht van vrijdag op zaterdag raakte een personenauto in de sloot van de Postweg De wagen liep flinke schade op. Naar de toedracht van het ongeval wordt door de politie, die de volgende morgen werd gealarmeerd, een onderzoek ingesteld. Een bijkom stigheid van dit ongeval zonder letsel was dat de pony, die graasde op een aangrenzend stukje land, zo schrok, dat hij losbrak en pas na uren werd terug gevonden. Woensdag (morgen) treden in het Eierlandsche Huis de tonelisten Wieke Mulder en Jos Thomasse op voor de Plattelandsvrouwen, afdeling De Cocksdorp en Eierland. De toneelavond begint om 20.00 uur Wieke Muiier zal in het Eierlandsche Huis het zelfgeschreven „anti-sprook je" „Klein duimpje en de zeven reu zen" brengen. Door haarzelf omschre ven als een vriendelijke en grappige mini-show waarin de „reuzen" van deze tijd, zoals negatieve invloeden voor de jeugd, op actueel satirische wijze aan de kaak worden gesteld. Op het podium wordt ze bijgestaan door de schrijver-toneelspeler Jos Thomasse. De polite heeft proces verbaal opge maakt tegen de eigenaar van een per ceel land aan de Westerweg waar de afgelopen dagen veel dode vogels, zoals eenden, spreeuwen en kraaien, werden gevonden. Oorzaak van de vogelsterfte was rattengif dat onbeschermd bij een bietenhoop was gelegd. Onafgedekt rattengif is volgens de wet op de be strijdingsmiddelen niet toegestaan, maar uit politieonderzoek is gebleken dat hierbij geen opzet in het spel was. Voor de derde opeenvolgende keer organiseerde de afdeling Texel van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereni ging zaterdag een bijeenkomst voor de Texelse jagers, jachtopzichters en drij- vers/sters in Hotel „Klein Breda". Het geheel werd ook dit jaar opgeluisterd door een groep jachthoornblazers uit Noord-Holland en Utrecht, die s'ocht- ends het begin van de jacht aanbliezen op diverse plaatsen in bossen en duin. Nadat in de late namiddag de jacht werd afgeblazen, werd „tableau" gemaakt van een gedeelte van het geschoten wild, dat dit jaar geschonken zal worden aan rusthuis „C. E. Gollards" in Den Burg. Bij het uitgelegde tableau werd het „Halali" geblazen, bedoeld als laatste jachtgroet en als eerbetoon aan het wild. ondernemers - akti viteiten Foto J. Nauta is onlangs toegetreden tot de inkoopcombinatie COMBI-foto Nederland. Het is een inkoop- en ver kooporganisatie waarbij zo'n 235 foto- filmspeciaalzaken zijn aangesloten. In zijn huidige vorm kan Combifoto verge leken worden met iedere grote rriarke- tinggerichte onderneming met alle voordelen daaraan verbonden. Door de gezamenlijke inkoop en de collectieve afspraken die met fabrikanten en im porteurs worden gemaakt zijn aantrek kelijke inkoopcondities mogelijk waar door aan concurrentie met grootwinkel bedrijven, filiaalbedrijven, postorderbe drijven en discountzaken beantwoord kan worden. De consument merkt dit in aantrekkelijke prijzen, speciale aanbie dingen en acties. Een ander belangrijk punt is dat bij aankoop van foto- en film apparatuur deze gedurende twee jaar gartis all-risk is verzekerd tegen diefstal of verlies. De combifoto krant die eerdaags verspreid wordt, geeft een goede indruk hiervan. Foto Nauta verwacht hierdoor de Texelaars nog meer aan zich te kunnen binden door niet alleen in kwaliteit, advies en service maar ook in prijs stelling iedere concurrentie aan te kun nen. Woensdag 18 november brengt de New York Harlem opera „Porgey en Bess" in de schouwburg van Den Helder. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel; een bus vanaf de schouwburg sluit hierop aan. Er zijn (misschien) nog kaarten te koop bij de afdeling culturele zaken van het raad huis. Wie al kaarten heeft en verhinderd is de voorstelling te bezoeken, wordt verzocht deze kaarten weer terug te geven zodat anderen ermee kunnen worden geholpen. „Op een ochtend schoot ik een oli fant neer in mijn pyama. Hoe hij in mijn pyama gekomen is zal ik nooit te weten komen!"Margaret Dumont als Mrs.Rit- tenhouse (voor de Marx Brothers bleef zij voor de rest van haar leven zo heten) geeft een feestje, ter ere van de terugkomst uit het verre Afrika van de ontdekkingsreiziger Captain Spaulding (Groucho Marx). Dezelfde avond moet ze ook het schilderij „De jacht" ont hullen. Dit Kunstwerk is geschonken door de filantroop Roscoe W. Chandler, (Louis Sorin). Arabella (Lillian Roth) is de dochter van Mrs. Rittenhouse, zij is verliefd op de arme schilder John Parker, die ze geen moment uit het oog verliest. Als secretaris Jamison (Zeppo) de langverwachte komst van zijn meester Captain Spaulding aankondigt, en wij dan Groucho, gedragen door vier Afrikanen in een draagstoel zien aan komen, kunnen het feest en de Max- Brothers complicaties een aanvang nemen Donderdag in filmganger, aanvang 20.00 uur. In de „Texelse schaaktorenkamer" ging het zaterdagmiddag heet toe. Om in goede positie te blijven moest er van MSC 2 gewonnen worden. Na enkele uren spelen stond En Pas sant echter met 3—0 achter. W. Hoek man had geen parade tegen de penning van één zijner paarden. Een snelle in storting volgde. De stelling van Joop Rommets leek degelijk, zij het iets te passief. Een pion-opstoot in het centrum werd hem echter fataal. Rommets zag de bui hangen en gaf op. Gerard van Es wist J. G. Schellaert niet voor problemen te plaatsen. Na de uit val van zijn dame was het ineens ge beurd. Intussen zaten Jaap Dros en A. Koning, na ruil van veel materiaal naar subtiele mogelijkheden voor hun lopers en paarden te speuren. Tevergeefs: een gelijkwaardige remise. M. Vittali strafte een fout van H. v.d. Akker af, het geen de kwaliteit en een pion ople verde. Toen zijn torens in een paard- vork verzeilden, was het nog even uit kijken geblazen. De afgebroken partij wordt mogelijk nog uitgespeeld. Veel vertrouwen in de afloop mag MSC niet hebben. A. Terpstra zette van meet af aan de MSC-voorzitter onder druk. Twee pluspionnen en een vijandelijk paard lelijk „op de tocht" lijken het tweede bondspunt voor Terpstra te ga randeren. H. Boersma zal „de buil" die hij zich tegen P. Bergman viel, lang heugen. Bergman kwam afschuwelijk in de ver drukking en de stelling leek rijp voor de laatste bestorming. Laconiek verde digend en daar ook flink wat bedenk tijd voor gebruikend, sloeg Bergman onverwacht fraai zijn slag. Jan Witte maakte er een ware schaakhappening van. P. Stofberg moest heel erg op passen om niet via de witte opmars op de koningsvleugel gemangeld te worden. Zijn goede tegenspel leverde hem een enorm sterk centrum op. Zijn toren op de tweede lijn vormde een acuut matgevaar voor Witte. In die explosieve stelling ging de MSC-er door de vlag. Uitslagen: En Passant-MSC 2: J. Dros-A. Koning 14 54 G. van Es-J. G. Schellaert 0—1 P. Bergman-H. Boersma 1—0 J. Witte-P. Stofberg 1—0 M. Vittali-H. v.d. Akker afgebr. A. Terpstra-L. E. Janssen afgebr J. Rommets-L. van Amersfoort 0 1 W. Hoekman-G. van Zoonen 0 1 Voorlopig 2 54 —3 54 A.s. zaterdag speelt het tweede thuis tegen Wieringermeer Zaterdagmiddag om drie uur ging het deelnemersveld van start voor de eerste wielerwedstrijd van het winterseizoen. Het veldrijden (cyclecross) is een zware tak van de wielersport die het uiterste vraagt van de renner en zijn materiaal. In het parcours zit een zandheuvel die te voet, met de fiets op de schouder, beklommen moet worden. Voor de toe schouwer is het een prachtig gezicht maar de renners kost het menig straaltje zweet. In deze eerste wedstrijd moesten dan ook vijf renners de strijd voortijdig staken wegens gebrek aan conditie of bandenpech. De strijd om de eerste plaats speelde zich dit keer vooral af tussen Albert Winter en Leen van Elk. In de eerste manche won Albert maar in de tweede moest hij Leen van Elk laten voorgaan, die door deze overwinning het hoogste aantal (10) punten voor de competitie veroverde. De tweede plaats ging naar Albert Winter, derde werd Ronald van Boven, vierde Jan Buis, vijfde Simon Appel, zesde Edo Kooiman, zevende Jos Huisman en achtste Ronald Kramer. De overige deelnemers kwamen niet over de finish. Vrijdagavond, aanvang 8 uur, houdt de wielervereniging haar jaarvergade ring in De Schakel in Den Burg. Texelslag 2 kon het in de badminton- strijd tegen Speedo 2 niet bolwerken. Ben Oostra draaide wel goed. Met alle registers open besliste hij zijn heren enkel in drie sets: 15—5, 12—15, 15—6. Ook Bettina Rab gaf haar tegenstander geen kans: 11—4, 11 1 Rab en Oostra wonnen samen ook het dubbelspel in drie sets: 15—12, 11 15 en 15 8. Hiermee kwam Texelslag op 3—Ovoorsprong te staan maar met deze partijen waren meteen alle troeven ver speeld. Nico Blonk en Anneke Bokma verloren, evenals de dubbelspelen Zijm- Bokman en Blonk-Zijm Het damesdub- bel Bettina Rab en Anneke Bokma leek nog op een gelijkspel af te stevenen maar ook zij moesten in de laatste set het onderspit delven.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5