Cjroen 'wartsjexels in het harL, Is betonnen fietspad veel te duur geweest? Tl „Ons eiland voor de Heiland" Jan en Paula openden prachtig kamphuis Tegenover450werklozen slechts één vacature til f Wethouder: slechts iets boven onze begroting I TRIESTE CIJFERS VAN ARBEIDSBUREAU Grapje Sachs-Dolmar. De beste weg van inaarstuk. BAKKER'S IJZERHANDEL „Texelstroom" ook defekt i JAARGANG NR. 9629 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. -li. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46,99.17,636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Al enkele maanden doet in kringen van mensen die het zouaen lunnen weten het verhaal de ronde dat het betonnen fietspad bij De kicksdorp dat vorige week in gebruik is genomen veel meer geld leeft gekost dan nodig was. Dat zou het gevolg zijn geweest van een inderlinge afspraak, die gemaakt is tussen de bij de aanbesteding k «trokken aannemers. Zelfs wordt beweerd dat de gemeente in deze 1 isn kwalijke rol heeft gespeeld door de eigen begroting voor het pad otianig te maken dat deze niet ai te zeer verschilde van de (te hoge) irijs waardoor de drie voor de aanbesteding uitgenodigde aannemers ischreven. Door deze gang van zaken zou het pad maar liefst een ton néér hebben gekost. In de dinsdagmiddag gehouden penbare vergadering van de commissie penbare werken ontkende wethouder erard van der Kooi dat de gemeente ver de schreef is gegaan. Hij ging ervan dat gemeentewerken een reëele sgroting heeft gemaakt en achtte het tgesloten dat tegemoet is gekomen in de wensen van aannemers die aan it pad meer wilden verdienen. Hij ver- iderstelde dat de bewering dat het pad in ton teveel heeft gekost, afkomstig is aannemers die het project graag idden willen uitvoeren en inderdaad ellicht belangrijk goedkoper hadden illen werken om bij de gemeente vaste jet aan de grond te krijgen. Wat Van der Kooi niet uitsloot en wat zelfs waarschijnlijk achtte is dat de Ie betrokken aannemers een „voor- nteding" hebben gehouden waarbij ipraken zijn gemaakt om te bereiken it ook de laagste inschrijver behoorlijk in zijn trekken zou komen. Dit schijnt ilfe min of meer gebruikelijk te zijn. pe men er ook over mag denken: er is et4 aan te doen. Als de laagste ichrijver te ver boven de gemeente- ke begroting zit, zou de gunning innen worden aangehouden, maar in is het werk ..besmet" en kan niet op in andere aannemer een beroep wor- in gedaan. Daarmee was nog geen afdoend ant- oord gegeven op de vraag of en in peverre de gemeente door de aan- smers die voor het fietspad bij De ocksdorp hebben ingeschreven, is getild". Naar aanleiding van vragen in de heren Beumkes, Barendregt, ros en Zegers werd technisch ambte- aar J. Frederici van gemeentewerken bij gehaald die de door de gemeente imaakte begroting toonde. Daaruit eek wel een verschil tussen begroting aanneemsom, maar het was lang sen ton. De gemeente had de kosten in het pad begroot op 7430.000,— en s laagste inschrijving was 7445.300,— iet risicoregeling. (Zonder risicorege- ig 7437.300, Van belang bij het soordelen van deze kwestie is dat ksinstanties (in verband met de sub- diëring) akkoord zijn gegaan met het «drag. Wat nu nog van de verden- ngen overblijft is het verhaal dat de emeente misschien een rijkelijk hoge sgroting heeft gemaakt. Daarover is leen zekerheid te krijgen als een in sze kwestie onafhankelijke deskundige st fietspad opnieuw begroot. Ten- linste een van de commissieleden is in plan het in die richting te zoeken, Jdat het laatste woord over het beton- ad bij De Cocksdorp waarschijnlijk niet gevallen. De heer P. A. Zegers had klach ten vernomen van mensen die het belachelijk vinden dat het nieuwe fietspad bij De Cocksdorp Jantje F. Betonpad" is genoemd. Die hebben dus blijkbaar serieus geno men wat slechts als een grapje ter gelegenheid van de opening was bedoeld. Het bordje zal niet blijven staan. Officiële straatnamen moe ten worden vastgesteld door de gemeenteraad. In de vergadering werd er wel op ge wezen dat de openbaarheid die de gemeente betracht bij het ramen van allerlei voorzieningen, financieel nadeel met zich mee kan brengen. Het geld dat de gemeente wilde uittrekken voor het betonpad bij De Cocksdorp was lang tevoren bekend want het bedrag was vermeld in een investeringsoverzicht waarvan ieder inzage had. Een aan nemer die in het werk is geïnteresseerd wordt hierdoor niet bepaald gestimu leerd om onder deze raming te blijven. Energie Op dit moment is nog niet vast te stellen in hoeverre energiebesparende maatregelen die in diverse gemeentelijke gebouwen zijn genomen, effekt opleve ren. Het resultaat kan pas op langere termijn beoordeeld worden. Aldus deel de wethouder Van der Kooi mee naar aanleiding van vragen die in de commis sie eerder waren gesteld. Hij kon zelfs niets zeggen over de ontwikkeling van het electriciteitsgebruik in het raadhuis. Feit is dat hier en daar tl-verlichting is verwijderd, maar daar staat tegenover dat nieuwe apparatuur is geïnstalleerd die electriciteit gebruikt, zoals de com puter. Barendregt vond dat meer moest worden gedaan aan thermische isolatie van schoolgebouwen. Daaraan is tot dusver praktisch niets gebeurd. De wet houder zei dat het rijk geen subsidie- geeft voor het aanbrengen van dubbel glas en spouwmuurvulling in scholen, waardoor de kapitaalslasten van de iso- latiekosten groter zijn dan het financieel effekt van de energiebesparing. Daarom gebeurt het isolatiewerk zeer geleidelijk en wordt „meegenomen" als in de betreffende gebouwen andere werk zaamheden worden verricht. Gasthuisstraat Van de Gasthuisstraat als verkeers weg wordt aanmerkelijk meer gebruik gemaakt dan werd vermoed. Een zeer onlangs (dus in de stilste tijd van het jaar) gehouden verkeerstelling heeft uit gewezen dat op deze weg ca. 400 auto's per dag passeren. Zoals bekend is het de bedoeling de Gasthuisstraat voor het verkeer af te sluiten, een maatregel die onderdeel is van het verkeerscircula tieplan voor Den Burg dat binnenkort ter discussie wordt gesteld. Die afsluiting betekent dat die 400 auto's een extra belasting zullen gaan vormen voor andere wegen, vooral de Beatrixlaan, waaraan nogal wat scholen zijn gelegen zodat het gevaar voor fiet sende en lopende schoolkinderen groter wordt. Wie tegen deze ontwikkelingen bezwaar heeft wordt tijdig in de gele genheid gesteld daarvan blijk te geven. Van het geld uit de knelpuntenpot (741.000, dat gebruikt wordt om nieuwe bestrating rond de oude ULO aan te leggen, wordt ook een stuk trot toir en een parkeerstrook aan de Wil- helminalaan aangelegd. De heren P. A. Zegers en J. C. Dros maakten daartegen bezwaar. Zegers vond het trottoir en de parkeergelegenheid openbare voorzie ningen die niet uit de voor welzijns- doeleinden bestemde knelpuntenpot mogen worden betaald. „Oneigenlijk gebruik van dit geld", zo oordeelde hij. Van der Kooi was het niet met hem eens. Genoemde voorzieningen houden rechtstreeks verband met de oude ULO. Lees verder op PAGINA 3 Het kamphuis tijdens de openingsplechtigheid. De groenzwarte vlag met „Ons eiland voor de Heiland is juist gehesen. Woensdagmiddag ging voor Jan en Paula Brouwer uit Den Burg een al jaren gekoesterde wens in ver vulling. Want toen opende het evan gelistenechtpaar het gloednieuwe kamphuis dat naast „Elba" in Zuid- Haffel is gebouwd en waar mensen met een bijbelse achtergrond aange name vakanties en weekenden kunnen doorbrengen. Het gebouw kan dertig personen huisvesten, die de beschikking hebben over drie op de bovenverdieping gemaakte slaapzalen en zich beneden kunnen verpozen in een sfeervolle conver satieruimte. Het kamphuis is de af gelopen zomer al in gebruik geweest maar was toen nog niet afgewerkt. Het ontvangen van bijbelclubkampen Er zijn momenteel bijna honderd werklozen meer op Texel dan vorig jaar op dezelfde tijd. De stand per 1 november was 414 personen (266 mannen en 148 vrouwen). Vorig jaar was het aantal 321. Deze cijfers betreffen de „echte werklozen. Het aantal mensen dat bij het arbeidsbureau als werkzoekend staat ingeschreven is veel hoger (577) want zij die ander werk willen, een tweede baan of een part time functie zoeken etc. zijn daar ook bij. Het feit dat 12,4% (mannen) en 21,1% (vrouwen) van de afhankelijke beroepsbevolking van Texel werkloos is. betekent dat ons eiland aan kop ligt in Noordholland. Daar is gemiddeld 7,3% van de mannen en 10,9% van de vrouwen werkloos. Sachs-Oobnat Stukken betec Nu mat gratis reserveketting. t Telefoon 02220-2346 NWINKELVOLIDEEËN! Bij de mannen is het grootste aantal werklozen afkomstig uit de bouw (87 personen), de horeca is tweede met 54 personen, de metaal derde met 30 per sonen en vervoer vierde met 24 per sonen. Bij de vrouwen springen de sec toren handel, kantoor en horeca (resp. 34, 22 en 62 personen) er het meest uit. Kort en lang Van de 266 mannen zijn er 63 korter dan een maand werkloos, 96 één tot drie maanden, 32 drie tot zes maanden, 45 zes tot twaalf maanden en dertig een jaar of langer. Tot die laatstgenoemde categorie behoren 16 bouwvakkers. Daar zal nog wel een aantal bijkomen gezien de sombere vooruitzichten voor de bouwactiviteit op Texel. Verder zijn de langdurig werkloze mannen vrij ge lijkmatig verdeeld over de diverse be- rucpayroepen. Vier zijn er bijv. afkom stig uit de horeca; het zijn barkeepers die de afgelopen zomer niet meer aan de slag zijn gekomen. De werkgevers ga ven de voorkeur aan goedkopere va kantiekrachten van een jaar of achttien. Bij de 266 werkloze mannen zijn er 66 jonger dan 23 jaar. Van de 148 werkloze vrouwen staan er 55 korter dan een maand ingeschreven, 74 één tot drie maanden, 10 drie tot zes maanden, 6 zes tot twaalf maanden en 2 een jaar of langer. Van hen zijn er 81 jonger dan 23 jaar. Texel telt dus momenteel totaal 147 jeugdwerklozen. Eén vacature Tegenover dit record aan arbeids aanbod kan het arbeidsbureau slechts één aanvraag om personeel stellen. Het gaat om een monteur die aan bepaalde eisen moet voldoen. Via een bepaalde rijksregeling kan het arbeidsbureau wel enkele arbeidsplaat sen aan langdurig werklozen aanbieden, maar dit is een druppel op een gloeiende plaat. Pogingen om een behoorlijke portie aanvullend werk voor Texel los te krijgen zijn zowel door het gemeente bestuur als door het arbeidsbureau on dernomen, echter vruchteloos. Nog meer Al met al is het een bijzonder triest beeld, temeer daar de verwachting is dat op Texel in de komende maanden nog diverse ontslagen zullen vallen. De in de aanhef van dit artikel genoemde cijfers kunnen nu al worden aangepast, want zojuist werd bekend dat in de week van 2 tot 8 november er nog veertig werklozen zijn bijgekomen. De enige troost die bij dit overzicht is te geven, is het feit dat het aantal werklozen in dit deel van het jaar nog altijd voor een groot deel bestaat uit seizoenwerklozen waarvan de meesten in het komende voorjaar weer aan de slag kunnen. Het is echter ook een feit dat de ondernemers als gevolg van de economische malaise gedwongen zijn tot bezuinigen waarbij het verminderen van het personeelsbestand veelal de meest voor de hand liggende mogelijk heid is. e.d. is geen nieuw initiatief, want het werd al jaren geleden in de tot kam- peerschuur gemaakte stal van „Elba", zij het onder heel wat primitievere om standigheden. Er wordt vanuit gegaan dat de groepen komen met eigen leiding, zodat de aanwezigheid van Jan en Paula Brouwer niet voortdurend is ver eist, al komt het veel voor dat zij wel worden uitgenodigd om samen te zingen en om over de bijbel te praten. Het echtpaar Brouwer blijft dan ook voorlopig in Den Burg wonen. Het stichten van het nieuwe gebouw heeft nogal wat voeten in aarde gehad, maar dank zij medewerking van de ge meente kon het plan via een artikel 19- procedure worden verwezenlijkt. In het ontwerp bestemmingsplan was de bestemming aangeduid als „kampeer boerderij" maar het echtpaar geeft de voorkeur aan de term „geestelijk cen trum". In die zin zal het plan worden gewijzigd. Harmonisch Het gebouw voldoet ruimschoots aan de landschappelijke eisen, die een gebied als Zuid-Haffel stelt. Door het steile pannendak, de roedenramen en de geringe „massa" (het mocht niet groter worden dan 100 m') zou het kamphuis ook een bij een boerderij behorende oude woning kunnen zijn, wat mede te danken is aan het feit dat voor de dakbedekking tweedehands pannen werden gebruikt, die het echt paar Brouwer goedkoop kon bemach tigen bij de sloop van de gebouwen van Schoorl in de Waalderstraat, waar nu de AH-supermarkt staat. Ook door andere vormen van zelfwerkzaamheid (zoals het aanleggen van de centrale verwarming en het schilderen) kon de prijs van het projekt wat worden gedrukt. Drie fasen De officiële opening had woensdag middag om half vier plaats in het bijzijn van de mensen die bij de bouw betrokken zijn geweest en van andere kennissen van Jan en Paula. De openingsdaad bestond uit drie fasen. Allereerst stapten vader A. Terpstra en ome Geb Brouwer door de (nu nog provisorische) poort met het opschrift „Dal der Lofprijzing" waar het pad naar het kamphuis begint. Vervolgens werd de Nederlandse vlag gehesen door mevrouw Boswijk (wat verband hield met het feit, dat notaris Boswijk de familie Brouwer nogal heeft gehol pen bij de ambtelijke beslommeringen rond de bouw) en de Texelse vlag met het opschrift „Ons eiland voor de Heiland" (de lijfspreuk van Jan en Paula) werd gehesen door architect C. Alkema. Tenslotte opende aannemer C. Timmer uit Oosterend met de sleutel de hoofdingang van het gebouw, zodat iedereen naar binnen kon om zicl^ rond de snorrende houtkachel te scharen en koffie en appelgebak te eten. Tijdens de bijeenkomst werden door enkele mensen felicitatiewoorden gesproken, o.a. door aannemer Timmer, die namens de mensen die aan de bouw hebben meegewerkt een koperen bel overhandigde. In de ruime kelder onder het gebouw werden dia's vertoond over het werk van Jan en Paula en over de bouw van het kamphuis. Het kamphuis hoort tot de goed kopere vakantieverblijven op Texel. Voor een verblijf wordt per groep 750, gerekend plus 72,50 tot 73, per persoon per nacht. Voor belangstellenden is er volop gelegenheid om het nieuwe gebouw te bezichtigen. Er wordt gedurende vijf dagen open huis gehouden: hedenmiddag van 14.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur, maandag van 14.00-18.00 uur en dins dag en woensdag van 10.00-21.00 uur. Tegelijkertijd wordt in het ge bouw de jaarlijkse tentoonstelling van boeken en kerstartikelen gehou den die Jan en Paula anders in hun huis aan de Warmoesstraat hadden. Ter gelegenheid van de opening komt het volgende weekend de gospelgroep „Discipel" naar Texel. Zaterdag 28 november treedt deze groep op in het dorpshuis in Oosterend, aanvang 20.00 uur en zondagochtend, aanvang 10.00 uur in het nieuwe kamphuis. Zowel in Oos terend als in Zuid-Haffel is de toegang vrij voor ieder. Het door architectenbureau Alkema uit De Koog ontworpen gebouw werd uitgevoerd door aannemer fa. v/h gebr. Timmer uit Oosterend. Verder werkten mee: fa. Bruining Er Agter (elektra), fa. Bremer, Oosterend (glas), fa. Oosterhof (stoffering), Jan Geus (loodgieterswerk). Voor het stucadoor- werk kon een beroep worden gedaan op de heer Gersthage en C, v.d. Sluis hielp met de centrale verwarming. De plannen om ingaand dit week end de veerdienst weer te laten onderhouden door de „Texelstroom" gaan niet door, omdat zich met dit schip dezelfde technische pech heeft voorgedaan als met de „Marsdiep". De krukaslagering is ernstig bescha digd, waardoor de dubbeldekker „Molengat" de komende twee tot drie weken als dienstboot blijft varen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1