Cjrocn kwartsJexeh in het harL, Bewonerscommissie vraagt gemeenteraad om steun bij aktie Gedenkteken voor geallieerde oorlogsvliegers Besteller Jan Eelman door PTT uitgeluid Raadsvergadering Groen-Zwart P/antertjes dood? Kernwapens „Vogelwerkgroep Texel" start activiteiten FÏÏ bmc Zuurstoftank aangespoeld BBK$$ fcü Adventmiddag voor ouderen in De Koog MODE MANTJE 96e JAARGANG NR. 9633 TEXELSE VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De bewonerscommissie van de itichting Bejaardenzorg heeft nu ook de lemeenteraad gevraagd om steun bij e pogingen om de statuten van de lichting veranderd te krijgen, waardoor et mogelijk wordt dat daarin mensen «orden benoemd die door de bewo- erscommissie zijn voorgedragen. De aad wordt gevraagd een standpunt in nemen in deze al lang slepende westie. Zoals bekend heeft het stichtings- estuur tot dusver geweigerd aan de tensen van de bewonerscommissie te- lemoet te komen. De gemeenteraad heeft nu een over- Icht gekregen van alles wat tot dusver gebeurd alsmede de afschriften van Sinds kort bestaat de „Vogelwerk- jroep Texel". Deze is ontstaan uit een iroep mensen die de afgelopen twee aar de wad- en watervogels op Texel egelmatig geteld hebben. De werk- iroep wil mensen die graag vogels in Ie natuur bekijken met elkaar in contact rengen door het uitgeven van een ilaadje. In dat blad kunnen beschrijvingen ko nen van op Texel waargenomen vogels, r kunnen ook onderzoekverslagjes, ge- levens van de wadvogeltellingen en lergelijke in komen. Enkele malen per aar zullen contactbijeenkomsten wor- len georganiseerd, waarvan de eerste in inuari zal worden gehouden. Verder vordt gedacht aan vogelexcursies. Nu J staat vast dat in februari een ganzen- xcursie naar Friesland plaatsvindt. De ontributie zal ongeveer 715,— per jaar (orden. Mensen die geïnteresseerd zijn n zich willen opgeven kunnen dat doen lij Dick Schermer, Molendwarsstraat 2, len Burg, telefoon 02220-4239. de briefwisseling die over dit onderwerp is gevoerd. Volgens de bewonerscom missie moeten de stichtingsstatuten zo danig worden veranderd ,,dat deze niet langer de sfeer van de armenwet ade men." Vacature Zoals bekend is de heer A. Maasdam uit het bestuur van de stichting gestapt, waardoor dit bestuur 10 leden telt terwijl een minimum van elf leden (maximaal 17) statutair is voorgeschreven. De be wonerscommissie schrijft aan de raad dat de onderbezetting niet is toe te schrijven aan het ontbreken van kandi daten. ,,Wij staan te popelen om kan didaten te leveren." De bewonerscom missie had B en W aanvankelijk voor gesteld de heer Jb. Roeper in het stich tingsbestuur te benoemen, maar omdat het bestuur zich zo verzet tegen be woners in het bestuur is de kandidatuur Roeper ingetrokken en zijn nu mevrouw E. Bakker-Boerhorst en de heer N. Nag- tegaal voorgedragen, o.a. met het ar gument dat zij de deskundigheid van het bestuur kunnen vergroten. Zij zijn geen bewoners (waardoor het bezwaar van het bestuur wordt ontweken) maar in de praktijk komt het op hetzelfde neer want de twee kandidaten onderhouden nau we bindingen met de bewonerscom missie. De heer Nagtegaal is er als advi seur aan verbonden en kan als een belangrijke motor van de actie voor rechtstreekse bestuursinvloed worden beschouwd. De bewonerscommissie beklaagt er zich verder over dat het jaarverslag van de stichting nooit ter kennis wordt ge bracht van de gemeenteraad, hoewel dat in de statuten wel wordt voor geschreven. Dat moet volgens de be woners veranderen omdat de raad een zekere verantwoordelijkheid draagt voor het goed functioneren van de Stichting Bejaardenzorg. Niet „toegelaten" De bewonerscommissie wijst er ook op dat de Stichting Bejaardenzorg Texel nu 'rei den omgekomen, merendeels oorlogs vliegers. Totaal zeven oorlogsvliegtui gen zijn op of bij Texel neergeschoten, waaronder vijf Lancasters. Ambtenaar P. Arensman die met het onderzoek in deze zaak was belast, kwam op het idee om niet alleen het dijkstuk te vernoemen maar ook een monument op te richten. Bij een ge sprek met iemand van de Luchtmacht bleek dat iets dergelijks ook in Dronten is gebeurd. Daar is een „Lancasterdreef" met een monument waarin een pro- pellor is verwerkt. Bovendien zijn daar de toeleidende straten genoemd naar de inzittenden van de bommenwerper die in deze omgeving neerstortte. De be treffende Luchtmachtman bood Arens man een blad van een propellor aan; een complete propellor had hij niet meer. Van Leen Zwan uit Den Burg kwam echter de tip dat de Royal Air Force nog wel zo'n propellor beschikbaar zou kunnen stellen. Arensman: „Zo'n monument vind ik niet meer dan logisch, ondanks dat het rijkelijk laat is. Op Texel staan allerlei momumenten: voor burger gevallenen, voor Georgiërs en voor Texelaars die Georgiërs hebben geholpen. Maar een monument voor onze bevrijders is er nog helemaal niet." Voor de plaatsing van het monument zal de gemeente contact opnemen met het Waterschap. De tekst op het ge denkteken zou kunnen luiden: „Met dit monument eert Texel de geallieerde oorlogsvliegers, omgekomen in de tweede wereldoorlog op of nabij het eiland." geen „toegelaten instelling" is bij het ministerie van Volkshuisvesting en daardoor geen aanspraak kan maken op overheidssteun volgens artikel 59 van de woningwet. Ook kan niet worden ge profiteerd van de „sociale rentevoet". De bewonerscommissie stelt dat het met de huidige statuten ook nooit zal lukken om „toegelaten" te worden; bij een gedemocratiseerde structuur mis schien wel. „In hoeverre daardoor goedkoper gebouwd kan worden, kun nen wij nog niet zeggen. Wel schrokken wij van de voorlopige huurprijs van 7525,— die voorde bejaardenwoningen aan de Jan Reystraat wordt berekend." Waaraan wordt toegevoegd dat elders in het land bejaardenwoningen worden gebouwd met een beduidend lagere huur. Als voorbeeld wordt een complex van 100 bejaardenwoningen genoemd die volgend jaar in Apeldoorn worden gebouwd en waarbij de huurprijs op 7425,— komt te liggen. De commissie wil naar de oorzaak van dit verschil een onderzoek ingesteld zien. „Wij beseffen dat uw invloed ter zake beperkt is, doch spreken de verwachting uit dat u zich door deze beperking niet laat weer houden ons te steunen bij de realisatie van onze wensen." Dinsdag 9 december, aanvang 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen 13 november 1981 2. A. Ingekomen stukken; B. Mede delingen; C. Beantwoording raadsvra gen 3. Beroepschrift van de heer P. C. Brandsen tegen de weigering van een bouwvergunning. 4. Verdaging van de beslissingen op de beroepschriften van de heren J. H. F. Hopster en P. M. Schoo. 5. Straatnaamgeving Waddendijk. 6. Vaststelling van de werkelijke uit gaven van het openbaar gewoon lager onderwijs over het jaar 1980. 7. Vaststelling van de werkelijke uitga ven van het openbaar buitengewoon lager onderwijs over het jaar 1980. 8. Vaststelling van de bedragen der gemeentelijke vergoedingen voor het bijzonder gewoon lager onderwijs over 1980. 9. Verhoging van het krediet voor de uitbreiding/verbouw van de kleuter- en lagere school van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg. 10. Nadere vaststelling gemeentelijke exploitatievergoeding voor de bijzon dere kleuterscholen over het jaar 1980. 11. Meerjarenplan sociaal cultureel werk: a. beslissing op bezwaarschriften tegen het ontwerp meerjarenplan 1981- 1985; b. vaststelling meerjarenplan 1982-1985. 12. Goedkeuring van de begroting voor het jaar 1982 van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel. 13. Uitbreiding personeel secretarie, afdeling ruimtelijke ordening. 14. Voorbereidingsbesluiten: a. voor een gedeelte van Den Burg (bouwplan Kager, Wilhelminalaan); b. voor een gedeelte van het buitengebied (aanleg visvijvers De Koog, Westerweg 65). 15. Gemeentelijke indeling Waddenzee gebied. 16. Garantieverlening ten behoeve van een door de Stichting Bejaardenzorg Texel aan te gane geldlening van 7250.000,— voor de bouw van twee bejaardenwoningen aan de Waalder- straat te Den Burg. 17.Kosten bouwrijpmaken bestem mingsplan De Cocksdorp. 18. Overboeking van het voormalige zuiveringsterrein te Den Hoorn en grond aan de Vuurtorenweg van de algemene dienst naar het grondbedrijf. 19. Afsluitend krediet voor het her straten van industrieterrein Den Burg. 20. Verlenging rekening-courant krediet aan de N.V. Luchtvaartterrein Texel. 21. Verhoging rekening-courant krediet Woningbouwvereniging Texel. 22. Wijziging begroting sociale dienst 1980. 23. Wijziging gemeentebegroting 1981. Bij De Cocksdorp is een tank aange spoeld die vloeibare zuurstof heeft bevat. De tank moet afkomstig zijn van de Starfighter, die dinsdagochtend om half twaalf nabij Texel in de Wadden zee stortte, op een afstand van ongeveer vijf kilometer uit de kust. De piloot had zich met de schietstoel in veiligheid gesteld en kon zeer snel met een van Vlieland afkomstige helicopter worden opgepikt. Het wrak van de straaljager is inmiddels geborgen. De politie zal de zuurstoftank naar de vlieg basis Leeuwarden sturen. De heer J. Eelman (63) uit De Cocksdorp heeft officieel afscheid genomen van de PTT nadat hij al geruime tijd geleden om gezond heidsredenen zijn taak had neergelegd. Eelman, die er 34 jaar bij de post heeft opzitten, genoot algemene achting en bekendheid vooral in De Cocksdorp, De Koog en Den Burg waar hij zijn taak heeft uitgeoefend. Dinsdagavond werd in het bijzijn van vele collega's afscheid van Eelman ge nomen in de kantine van het post kantoor in Den Burg. Directeur Tichel man van het postkantoor Den Helder noemde de scheidende besteller „het laatste restant van een uitstervend soort". Waarmee hij doelde op het feit dat Eelman tot een generatie hoort, die al op zeer jeugdige leeftijd de handen uit de mouwen moest steken. Als 13- jarige begon hij in de landbouw, werd vervolgens metselaar, kwam opnieuw in de landbouw terecht en trad op zijn dertigste in dienst van de PTT. Korrekt Lange tijd was De Cocksdorp zijn werkterrein. Daarin kwam verandering TT toen de bestelling aldaar werd opgehe ven en Eelman via De Koog naar Den Burg kwam. Directeur Tichelman had niet alleen lof voor de wijze waarop Eelman zijn werk had gedaan maar ook voor de manier waarop hij als spreekbuis en vertegenwoordiger van het personeel had gefunctioneerd. „Een aanspraak- bare ouwe rot met een harde maar korrekte houding." Bovendien demon streerde Eelman een opmerkelijke nuch terheid en plooibaarheid bij het ver werken van de vele ingrijpende ver anderingen die het postbedrijf de laatste jaren heeft doorgemaakt. Waarmee niet ontkend werd dat er ook wel eens onenigheid is geweest. Een minder goede gezondheid was er de oorzaak van dat Eelman niet tot zijn 65 ste kon blijven. Als geschenken overhandigde Tichelman een slijpmachine en een boek over tuinieren. Namens het personeel werd „ome" Jan huldigend toegesproken door Bert Buijsman. Hij overhandigde een foto van de omgeving van De Cocksdorp en had voor mevrouw Eelman (tante Pietje) bloemen als dank voor de gezelligheid die de bestellers menigmaal hadden on dervonden in het huis van de familie Eelman bij „Rio". Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om ook afscheid te nemen van de jeugdige Menno Keijser die in af wachting van de procedure om als dienstweigeraar te worden erkend een tijdje bij de post in Den Burg heeft gewerkt. Hij gaat zijn vervangende dienstplicht vervullen bij het minsterie van Onderwijs in Den Haag. Hij kreeg een pen met inscriptie. Menno Keijser vertelde dat zijn tijdelijke baan een waardevolle levensschool was geweest. De heer Eelman maakte van zijn dankwoord een genoeglijk praatje. De veronderstelling van Tichelman dat hij destijds met behulp van een „krui wagen" bij de PTT is gekomen, wees hij van de hand. „Nee hoor, ze zaten dood om me verlegen." Het vertrek van Eelman was (voorlo pig) het laatste afscheid dat door de Texelse PTT werd „gevierd". De ploeg bestaat nu helemaal uit jongeren. De vrees dat Staatsbosbeheer om fi nanciële redenen geen haast zal maken met het planten van het 70 hectare grote Krimbos bij De Cocksdorp lijkt te wor den bewaarheid. Op de informatiebij eenkomst in De Cocksdorp deelde houtvester Swel/engrebel terloops mee dat met de aanplant vier tot vijf jaar gemoeid zal zijn en hij voegde er doodleuk aan toe: ,,als meneer Van der Stee het wil.Het kan dus nog heel wat langer duren dan vijf jaar en dat terwijl het bos er al had moeten staan. Gevreesd moet worden dat het spreek woord Boompje groot, plantertje dood" voor heel wat p/antertjes tragi sche realiteit zal worden. Dat is op zichzelf al niet leuk, maar het voorlopig niet beschikbaar zijn van een bruikbaar bos houdt ook gevaren in voor de re creatieve ontwikkeling in noordelijk Texel. Want een bos was immers voor waarde voor recreatieve groei? Tegen standers van recreatie zullen deze mo gelijkheid kunnen aangrijpen om be zwaar te maken tegen de uitvoering van de plannen en aldus voor flink wat vertraging kunnen zorgen. En dat kan hen dan niet eens worden kwalijk ge nomen. De overigens goede overeen komst die gemeente en Staatsbosbe- hier zijn aangegaan, vermeldt geen ter mijn waarin het bos klaar moet zijn. Staatsbosbeheer kan er dus net zo lang over doen a/s zij wil. Dat is onaan vaardbaar. Zeventig hectare bos moet er in één winter kunnen komen. Het grote aantal Texelse werklozen staat er borg voor dat het aan arbeidskrachten niet hoeft te ontbreken. Gemeente, Staats bosbeheer en de mensen die zich bezig houden met arbeidsvoorziening moeten snel om de tafel gaan zitten. B en W staan verdeeld tegenover het idee om de gemeenteraad een uitspraak te laten doen die erop neer komt dat het Texelse grondgebied niet beschikbaar wordt gesteld voor het plaatsen van kernwapens. De wethouders die er be zwaar tegen hebben baseren zich op het standpunt van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten dat het aanne men van een dergelijke motie niet nodig is, omdat plaatsing van kernwapens een zaak is van rijksbeleid. A/s men toch ooit op Texel een kernwapen wil neerzetten, kan de gemeente zich verzetten door in beroep te gaan bij de Kroon. Dit is een belachelijk formele benadering van deze aangelegenheid. Het idee moet na tuurlijk! worden gezien als een de monstratief gebaar waarbij de gebrui kelijke regels van openbaar bestuur niet van toepassing zijn. Het initiatief van de gemeente Hellevoetsluis is bedoeld om zoveel mogelijk Nederlandse gemeenten „nee" te laten roepen tegen de kern bewapeningswedloop om aldus kracht bij te zetten aan de internationale publieke druk die op de grootmachten wordt uitgeoefend. Wat is daar tegen? Het komt vaker voor dat de gemeen teraad van Texel het verzoek krijgt adhesie te betuigen aan acties van anderen. Het is goed dat daarop alleen in uitzonderlijke gevallen wordt inge gaan omdat anders het eind zoek is en omdat beslissingen inderdaaad zoveel mogelijk moeten worden overgelaten aan de bestuurslaag waar zij thuishoren. Er is geen twijfel aan dat het hier gaat om een uitzonderlijk geval. Wie aan zo 'n actie niet wit meewerken moet met argumenten komen en zich niet ver schuilen achter formaliteiten. Zoals ieder jaar wordt in De Koog een adventmiddag voor ouderen gehouden in Motel Texel. Dit jaar wordt de middag gehouden op 15 december, aanvang 14.30 uur. Men kan zich hiervoor voor 12 december opgeven bij mevrouw H. Maas, tel. 257, mevrouw Henstra, tel.287 of de heer F. Kaczor, tel 634 allen te De Koog. De heer Eelman kreeg uit handen van Bert Buijsman een geschenk van zijn collega's. Hogerstraat 6, Den Burg

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1