Vrees voor verlies bij de Kroon Ben W alsnog akkoord met illegale bouw Er is genoeg gebeurd Nog geen jury voor Ouwe Sunderklaas in Den Burg B en W: Wegslepen voor garagebedrijven niet aantrekkelijk 'Pcvtfótnaot ■oStNikolaaA— Al een idee voor Ouwe Sunderklaas? Antwoord op raadsvragen Uitreiking van de Dubbele Von Sion in De Cocksdorp Lezing over alcoholproblemen HAVENRESTAURANT TEXEL erwtensoep vol spek en worst Snackbar „WAT IK ZEGGEN WOU.." Dankbaar en blij PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 De heer P. C. Brandsen uit Blaricum kan wat B en W betreft alsnog ver gunning krijgen voor een illegale ver bouwing die hij heeft uitgevoerd in zijn pand Schilderweg 163. Brandsen ver anderde een garage-berging in een zo merwoning, wat drie jaar geleden werd ontdekt. De gemeente liet toen weten dat het gebouw weer in de oude staat moest worden teruggebracht en Brandsen be loofde dat te zullen doen. Toen in oktober vorig jaar een controle werd uitgevoerd bleek de garage nog steeds voor bewoning geschikt te zijn. De gemeente liet Brandsen weten dat hij er met spoed voor moest zorgen dat een keukenwand, de vaste trap naar de ver dieping, de wc, douche, wasbak en aanrecht zouden verdwijnen. De diverse afvoeren moesten worden volgestopt met beton. Als de voorzieningen niet voor 1 december zouden zijn verwijderd, zou de gemeente daarvoor zorgen op kosten van Brandsen. Zoals gebruikelijk werd erop gewezen dat Brandsen op grond van de wet Arob bezwaar kon maken bij B en W tegen deze aan schrijving, maar daar zou geen op schortende werking van uitgaan zodat de gemeente desnoods met politie- dwang tot slopen zou kunnen overgaan. Wèl verwijderd Brandsen maakte inderdaad bezwaar. In het bezwaarschrift wees hij erop dat hij zich wel degelijk wat had aange trokken van de aanschrijving om het zomerhuisje weer tot garage-berging te maken. Keuken en badkamer werden verwijderd, het raamstel werd vervan gen door garagedeuren etc. Later echter werd het noodzakelijk over een dag verblijf te beschikken omdat het hoofd gebouw ingaand september 1979 werd verhuurd aan dierenarts A. DomhofAls Brandsen op Texel verbleef (in verband met het beheer van bedrijfsgebouwen, tuinen en 20 ha. land) wilde hij echter toch beschikken over een gelegenheid om naar de wc te gaan en een kop koffie te zetten. Daarom, zo schreef hij, was in het voorjaar 1980 op de bergzolder van de garage-berging een toilet, wastafel en douche geïnstalleerd, alsmede een eenvoudig aanrecht. Het gebruik van het gebouw als garage-berging was echter onveranderd van kracht geble ven; het pandje werd niet bewoond. Brandsen erkende dat met name het geïnstalleerde aanrechtblok de indruk kon wekken dat er wel werd gewoond en hij had aannemer Geus dan ook op dracht gegeven dit direct te verwijderen. Tenslotte wees Brandsen op een geval bij hem in de buurt, waarbij in een stal-berging die voor hobbydoeleinden is bestemd ook een toilet en andere sanitaire voorzieningen zijn toegelaten, hoewel de eigenaar elders in Den Burg woont. Vrijwel tegelijk had de heer Brandsen ook een verzoek om bouwvergunning ingediend die erop neerkwam dat hij de bestaande situatie, zij het met enkele veranderingen, wilde laten voortbe staan. B en W weigerden deze bouwver- Ouwe Sunderklaas 1981 valt op de beste dag die men zich maar kan voorstellen. De voor veel mensen vrije zaterdag kan worden benut voor het treffen van voorbereidingen. Dat de volgende dag kan worden uitgeslapen moet ook een prettig vooruitzicht zijn. De deelname zou daarom wel eens groot kunnen zijn. In ieder geval kan gerekend worden op veel toeschouwers, ook van het vasteland. De meest fanatieke spelers zijn na tuurlijk al veel eerder begonnen met het bedenken en in elkaar zetten van een fraaie voorstelling. Voor hen maakt het weinig uit op welke dag twaalf decem ber valt. leder jaar meedoen beschou wen zij als een soort burgerplicht. Met een variant op het bekende spreekwoord zou je kunnen zeggen: een goed idee is het halve werk. Sommige begenadigden schudden de leuke idee- en zo uit hun mouw, terwijl anderen zich suf prakkizeren en een paar uur voor het begin van het spektakel nog niet weten wat ze zullen uitbeelden. Wat wel voor iedereen vast staat is dat het een voor stelling moet zijn die te maken heeft met een Texelse situatie, liefst herkenbaar voor een breed publiek. En als het even kan moet de voorstelling voor zichzelf spreken, zonder dat er borden met ellenlange teksten aan te pas komen. Ouwe Sunderklaashumor mag best een beetje hard zijn en enorm overdrijven, maar een kern van waarheid moet er wel inzitten. Als het Ouwe Sunderklaasfeest zou worden aangegrepen om op ano nieme wijze ernstige, persoonlijke insi nuaties te uiten, dan zou dat te be treuren zijn. Daarmee zijn alle spelregels genoemd zodat nauwelijks van beperkingen kan worden gesproken. Het mooie van Ouwe Sunderklaas is overigens dat het bijna elk jaar zonder wanklanken ver loopt. Ondanks het vele verkeer langs de weg, de uitgelaten stemming en de indrukwekkende hoeveelheden alcohol die worden gecomsumeerd, horen vechtpartijen en verkeersongelukken op Ouwe Sunderklaasavond en de daarop volgende nacht tot de uiterste zeld zaamheden. Het is te hopen dat deze traditie ook dit jaar in stand wordt gehouden. Wat betreft inspiratie heeft het afge lopen jaar vrij veel te bieden gehad. Traditiegetrouw doen wij weer een greep uit het plaatselijke nieuws in de hoop menige twijfelaar aan het denken en aan het spelen te zetten. U mag wel weten dat we dat niet van harte doen, want het draagt niet bepaald bij aan de spontaniteit. Maar sinds we daar een aantal jaren geleden mee begonnen blijkt het telkens weer in een behoefte te voorzien en uit telefoontjes die we de afgelopen dagen kregen, bleek dat er zelfs op wordt gerekend. Daar gaat-ie dan: Texel door storm vele ha. kleiner, nieuwe gemeentesecretaris benoemd, sporthalvloer moet vernieuwd, weinig animo voor warme maaltijdvoorziening, technische problemen met Molengat, windmolens op Texel?, rijwielstalling TESO, meer voet- en fietspatrouilles politie, bouw BNG-woningen, gasbron in De Koog, angst voor depot ontplof bare stoffen in Drijverstraat, dorpscom missie Den Burg heft zich op, muzikale wachtmeester oogst succes, vissers opgebracht naar Engelse en Duitse havens, land gekraakt in Eierland - borden beklad met hakenkruizen, ZDH eindelijk lichtmasten, tekort „man kracht" bij folklore, geen spreekuur maatschappelijk werk, bollenschuur goothoogte, raadsleden moeten meer met politie overleggen, bezwaar tegen kantine kantoor in bollenschuur, ille gaal bomen gekapt in De Waal, bejaar den licht-geluidsalarm geen succes, rauwmelkse kaas van zuivelfabriek, schoutshuis krijgt toch oude gevel, radiopiraten actief, afbraak standpavil joens, Duits café in De Koog, scha declaim kunstenaars bij Nioz, groot recreatieplan voor De Koog, bidden en staken tegen abortuswet, een Wolkers tweeling, tweede jeugdleider omstre den, Jarino plaatst parkeermachine en keien bij Beatrixcomplex, tumult tond BUO-rapport, weer grote supermarkt erbij, TESO financiert ster-reclame, Kas- ko-plannen, gedenkteken of de Krasse- keet terug, politiezender naar vuurtoren, RAF straaljager en jubileum Bernhard op vliegveld, de dijkstenen van Ellen, viskraam mag niet in Dorpsstraat, para- boogie bij Oosterend, NVSH texel op geheven, affiches plakkerij verkiezin gen liep uit de hand, gasaansluitingen buitengebied te duur, gemeente regelt kleine watersport, regionaal brandalarm met piepers, 60 illegale bergingen moe ten gesloopt, eerste miss Texel verkie zing, bewonerscommissie „kraakt" St. Bejaardenzorg, dijkmonument, Texel heeft een rampenwagen, toeristenbe lasting of beddengeld, kidnapping bleek toneelstuk, bordenrazzia, burgemeester pleit voor aanpassing fuiken, groot dijk monument bij De Cocksdorp, wat kost het Jantje F. Betonpad?, verhoging on- roerendgoed belasting afgewezen, 450 werklozen, Oosterend wil zwembad- RST wil zwembad in De Koog en zwembadcommissie wil overkapping Molenkoog, VW moet in dorpscentrum blijven, viskwekerij of schietterrein op zuid-Texel (Razende Bol), geheime des- tilleerderij in Den Hoorn, automatische kaartcontrole bij TESO, Van der Vlis niet blij met Russenexpositie en LTS leerlingen zoeken bouwprojecten. In een van de volgende kranten hopen we een volledig overzicht geven van de organisatie van Ouwe Sunderklaas in de diverse dorpen. gunning omdat ze meenden dat de garage-berging weer als zomerwoning zou kunnen worden ingericht en ge bruikt. Het college ging ervan uit dat Brandsen trachtte de illegale zomer woning te legaliseren en wees de ver gunning van de hand. In de beroepschriftencommissie bracht Brandsen naar voren dat van een juridisch juiste weigeringsgrond geen sprake was. Want de weigering was alleen ingegeven door vrees dat het pand als zomerwoning zou worden ge bruikt. Ook prestige-overwegingen zouden volgens Brandsen een rol spelen in deze kwestie. Later schreef Brandsen een brief aan het college waarin hij nog eens na drukkelijk stelde dat de garage-berging niet voor recreatieve doeleinden of be- De avond rond de uitreiking van de Dubbele von Sion zal dit jaar in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp worden gehouden. Het ligt in de be doeling de avond op de „ouderwetse manier" te houden, dus op toneel met een zo veel mogelijk verschillende pro grammapunten. Als datum voor de uit reiking van de onderscheiding wordt gedacht aan vrijdag 29 of zaterdag 30 januari. De duur van het geheel zal rond de twee en een half uur zijn. Zoals gebruikelijk zullen vertegenwoordigers van alle secties van de Welzijnsstichting aan het programma meewerken. Voor het programma bestaat binnen de Welzijnsstichting een aantal ideëen. De Boerenkapel zou moeten optreden (in verband met het 90 jarig KTF- jubileum) en verder wordt gedacht aan een eenacter van UDI. Dit in verband met het eenacter festival dat door deze toneelgroep werd aehouden. Als moae- lijke verdere programmapunten worden genoemd een optreden van de revue- groep uit Den Hoorn, een deel van het Sonneveld programma van de Fliere fluiters een deel van de Eierland film van D. Quartel, een optreden van een ensemble van de muziekschool, en enkele onderdelen uit het solistencon cours, de film over 200 jaar haven Oudeschild, een demonstratie van de gymnastiekvereniging De Cocksdorp en de gymnastiekvereniging Oosterend, een demonstratie judo of karate en een optreden van het zangkoor. Algeheel coördinator G. Praamstra heeft de ver schillende secties opgeroepen aanvul lende suggesties te doen voor het pro gramma. De kosten voor het geheel worden geraamd op ƒ1800, woning zal worden gebruikt, doch uit sluitend als dagverblijf ten behoeve van het agrarisch bedrijf. Brandsen toonde zich zelfs bereid om dit in de vorm van een kettingbeding dwingend op te leg gen in de transportacte bij een eventuele verkoop van het pandje. Aldus wilde hij garanderen dat het gebouwjte nooit on- eigelijk gebruikt zou worden. In hun pre-advies aan de raad komen B en W tot de conclusie dat de voor zieningen die het gebouw het karakter gaven van een zomerwoning, zijn ver wijderd. Zij vinden bovendien het ge bouw in de huidige vorm acceptabel en vinden de belofte van Brandsen dat het bouwsel niet strijdig zal worden gebruikt van belang. Bovendien houdt het colle ge er ernstig rekening mee dat de ge meente een beroepsprocedure bij de Kroon zal verliezen, een vrees die ge grond is op de jurisprudentie die is voortgekomen uit vergelijkbare kwes ties. Daarom wordt de raad voorgesteld de vergunning alsnog aan Brandsen te verlenen, ondanks het feit dat de be roepschriftencommissie had geadvi seerd het beroep ongegrond te verkla ren. Woensdagavond 9 december houdt de heer A. Delsing van „De nieuwe Skuul" een lezing in de bi bliotheek in Den Burg over het on derwerp „Problemen met alcohol". Ook wordt een videofilm vertoond over hetzelfde onderwerp. De avond begint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. (Advertentie I.M.) EEN UITSTEKEND IDEE VOOR UW FEESTJES, PARTIES, VERGADERINGEN EN DINERS! Uw gastheer Jan C. Stolk 02226 - 310 Weekendaanbieding Afhalen: per liter f6,95 Telefoon (02220) 4890 De beheerscommissie van het dorpshuis te Den Burg heeft laten weten niet betrokken te willen zijn bij de jurering van Ouwe Sunderklaas. Gevraagd is of de Welzijnsstichting alsnog deze jurering zou willen regelen. Dit punt kwam dins dagavond aan de orde bij de ingekomen stukken en mededelingen van de Welzijnsstichting. Wob Rienks vond dat de taken van de beheerscommissie maar eens goed op een rijtje moeten worden gezet en dat dan pas een beslissing genomen kan worden. Frans Schellinger vroeg zich af wie in Den Burg ver antwoordelijk is voor de feestcommissie. Administrateur Oskam kon op deze vragen geen duidelijk antwoord geven. Bepaalde mensen hebben zich afgelopen koninginnedag ingespannen voor de feestmarkt, maar misschien is weer een heel andere groep in de jurering van Ouwe Sunderklaas geïnteresseerd, erd. Oakam vond het desondanks nuttig te proberen een jury van de grond te krijgen. Hij dacht hierbij o.a. aan men sen die in het verleden door de dorps commissie hiervoor zijn benaderd. Er zijn 15 mensen nodig. Els Postma zei dat ze de betreffende mensen wel wilde benaderen om op deze wijze alsnog een jury samen te stellen. Reclame Bij de ingekomen stukken was verder een verzoek van zaalvoetbalvereniging Gamma om tijdens het toernooi van 26 en 27 december enige reclame in de sporthal te mogen aanbrengen. De sectie SRLO had, gezien het belang van het evenement, met een incidentele toestemming voor deze reclame, zonder dat er vergoeding voor wordt gevraagd, geen moeite. Ook het bestuur van de Welzijnsstichting stond er dinsdag avond niet negatief tegenover, hoewel Els Postma bang was voor het scheppen van precedenten. Ze vreesde op langere termijn moeilijkheden wanneer andere clubs ook reclame in de sporthal willen ophangen. Die vrees werd door de overige bestuursleden niet gedeeld. Verder werd meegedeeld dat Den Helder en Texel mogelijk zullen worden aangewezen als „project voor beroeps- Het komt niet zo vaak voor dat een auto die ergens fout staat geparkeerd zodanige problemen oproept dat on middellijk wegslepen op last van de politie noodzakelijk is. In 1981 zijn totaal slechts vier auto's weggesleept. Uit voeren van dit werk is voor een par ticulier bedrijf, dat er minstens een halve ton voor moet investeren, dan ook niet aantrekkelijk. Het is beter dat ge meentewerken het blijft doen. Aldus antwoorden B en W op vragen die door de raadsleden Beumkes, Dros en Jansen zijn gesteld en die erop neer kwamen dat de gemeente de particulie re garagebedrijven oneerlijke concur rentie aandoet door het wegslepen zelf ter hand te nemen. Eind vorig jaar heeft het college garages en sleepbedrijven gepolst of zij het wegslepen (volgens de regels van de gemeentelijke wegsleepregeling die de vorige maand werd ingesteld) willen uit voeren. Vier bedrijven reageerden daar op positief. Maar toen bleek dat het „onvrijwillig wegslepen" van afgesloten auto's die op ongelukkige plaatsen zijn gepar keerd. bijzondere eisen stelt aan het materiaal. Garagebedrijven die alleen maar over een zg. dolly beschikten kwamen niet in aanmerking omdat het gebruik van dergelijksleeptuig wettelijk verboden is. Tot dusver is het wegslepen door garagehouders op vrijwillige basis ge beurd. Er zijn geen afspraken of con tracten. B en W: „Van de zijde van de garagehouders is dat verstandig want minder dan tien wegsleepgevallen per jaar bij een investering van minimaal f50.000,— voor een flexibele kraan met hijseenheid, kan geen vetpot zijn." Der halve wordt geconcludeerd dat als het aantal weg te slepen auto's in de toe komst niet drastisch groter wordt, de overdracht van dit werk aan een parti culier niet aantrekkelijk is. Andere kwestie Dat zou anders liggen als het be trokken garagebedrijf tevens het exclu sieve recht zou krijgen om alle auto's die als gevolg van ongelukken e.d. ergens op Texel zijn blijven steken, op te halen. Maar dat is een zaak van politie en ge- interesseerde garagehouders, waar de gemeente zich niet mee wil bemoeien. Het is bekend dat de meeste auto wrakken op Texel worden geborgen door het garagebedrijf Kaczor, waarmee de politie een goede samenwerking heeft. Niet alle andere bedrijven zijn blij met die situatie. Met name de heer M. van Boven in Oudeschild zou ook voor dit werk in aanmerking willen komen. Overigens zijn eigenaars van auto's vrij om te bepalen wie hun wagen moet bergen, maar meestal maakt hen dat weinig uit vooral als het toeristen be treft. Met het gevolg dat in die gevallen in overleg met de politie bijna altijd het bedrijf Kaczor wordt ingeschakeld. Maar met die kwestie wil de gemeen te zich dus niet bezighouden. B en W wijzen erop dat bij het wegslepen van fout geparkeerde auto's door de ge meente in ieder geval geen sprake is van oneerlijke concurrentie, zoals door de heer Beumkes was gezegd. „Mede gelet op de publieke verantwoordelijk heid èn de aansprakelijkheid voor even tuele schade die de gemeente ten aan zien van het wegslepen heeft." De gemeente heeft de garagehouders op de hoogte gesteld van de aanschaf van de hijseenheid die in combinatie met de flexibele kraan gebruikt wordt. Die kwaimcerende educatie". Het gaat hier om een samenhangend aantal activi teiten dat erop gericht is jongeren met weinig opleiding een betere aansluiting op de arbeidsmarkt te geven. Door het college zal hierover overleg met Den Helder moeten worden gevoerd. Subsidie Het bestuur van het dorpshuis in Den Hoorn zal subsidieaanvragen indienen bij gemeente, provincie, het Koningin Juliana Fonds en de Stichting Maduro- dam in verband met een investering van ƒ88.000, Dit geld wordt gebruikt voor isolatie, brandbeveiliging, vervanging van de cv ketel en renovatie van kozijnen en dakisolatie. Hotel Texel Verder werd dinsdagavond meege deeld dat de zaalhuur voor een toneel uitvoering in Hotel Texel vijftig gulden zal bedragen. Een zelfde bedrag wordt gevraagd voor drie vier repetities, inclusief de generale repetitie. Vanaf april volgend jaar kan worden beschikt over kleine vergaderzaaltjes, grotere zalen, de schouwburgzaal en het café biljart. Eén en ander was door Linde boom Beheer b.v. ter kennis van de Welzijnsstichting gebracht. BRAVEN WN LEZERS-BUTEN VERANTWOORDE LEA NAN OC RCOAKTE aanschaf was nodig om vooral in hei seizoen snel te kunnen handelen. Hel materieel dat in die gevallen wordt ingezet, was reeds grotendeels beschik baar, zodat de gemeente in ieder geva niet meer kosten heeft gemaakt dan eer particulier bedrijf zou doen. Bolder-compressor De aanschaf van een totaal nieuw< compressor (inplaats van reparatie var de oude) door de sociale werkplaats terecht geweest aldus het college-ant woord op kritische opmerkingen die di heer J. C. Dros heeft gemaakt. Volgen: B en W is eerst getracht de defect! compressor te laten maken door VEM maar dat was onmogelijk. Toen c fabrikant werd benaderd bleek dat d v motor niet meer gemaakt kon worden De bestaande uit 1956 daterende instal latie was technisch en economisch af geschreven. Een nieuwe motor, pas send op de bestaande installatie, wa niet meer te leveren, zodat er gee andere mogelijkheid was dan aansch; van een totaal nieuwe compressor. D oude installatie is als oud ijzer verkoel omdat deze geen inruilwaarde had. TESO-stalling Naar aanleiding van de klacht va Daan Welboren over het uitblijven va een fietsenstalling op de veerhavei heeft het gemeentebestuur bij TESO aangedrongen op snelle uitvoering vs h de bouw. Op 27 oktober heeft TES met toepassing van artikel 19 bouv vergunning gehad voor de stallini Nader kan worden gemeld dat TESO eerste offertes voor de stalling binn^k heeft. Verwacht wordt dat de stalling begin januari zal staan. Als gevolg vije een misverstand op het raadhuis was I -n het gemeenterbestuur aanvankelijk e 3: heel andere indruk ontstaan. Van TES n, was nl. een antwoord ontvangen wa: je uit bleek dat de bouw waarschijnlijk p in de winter van 82-83 zal word ip uitgevoerd. B en W waren daardüje nogal in hun wiek geschoten, want ju (u in verband met het spoedeisende kar< ie ter van de stalling hadden ze m< as gewerkt aan een artikel 19 procedu het TESO-antwoord had echter betr< e| king op de verbouw van het havi restaurant tot kantoorruimte, die ieder geval in het komende jaar nog n ;ta aan de orde is. De fout is inmidd )ei gecorrigeerd. ki w iat Jongeren bouwwerl n B en W zijn niet van plan initiatie! te nemen om te komen tot een sticht die zich bezig houdt met het bouw van woningen (voor jongeren) die vens als een soort leerlingbouwpla zouden moeten fungeren, zodat jeuc1 ge werkloze bouwvakkers aan de s zouden kunnen gaan. Het idee afkomstig van Werkende Jonge CNV te Amsterdam. B en W heblra over deze aangelegenheid overleg had met de Texelse bouwbonden, Nederlands Verbond van Ondernerr in de Bouwnijverheid en het Arbei bureau. Daarbij bleek dat de kan voor projecten zoals leerlingbouwpl; sen gering zijn. In de bouwsector st slechts vier schoolverlaters bij het beidsbureau ingeschreven. Ondanks dat laatste is het nieuw bouwen dienstencentrum voor bej. den in principe als leerlingbouwpl: aangewezen, maar het is twijfelachti spoedige uitvoering van dit pro financieel mogelijk is. (Advertentie I.M.) Aan alle gulle gevers van „De zak van Max": Eén dezer dagen ontving ik het be richt van de Max Tailleur Stichting dat ik weer in aanmerking kom voor een kuur van drie weken in Bad Gastein. En omdat het nog maar zo kort geleden is dat hier op Texel de actie van start ging, wilde ik u dit fijne nieuws toch even mededelen. Dankbaar ben ik en blij in een gemeenschap te leven die zoveel voor de rheumapatiënten doet. In de krant van de stichting „Beter met Max" staat over Texel: „Hier is iets gebeurd wat elders in het land niet voorkwam." Dat stuk krant neem ik mee naar Bad Gastein. Ik zal het op het prikbord in de hal hangen, compleet met de foto van Max en de heer B. Bakker met de Gouden Doofpot. Ik ben blij Texelaar te zijn. Mevr. C. Buisman-Woestenburg, Den Burg. Ie; >n ler Ie ;le< :or al nilj )U! wij ta« uv\ :ap o.< 'er< we run tor its eti en ati oor Horloge Juwelier

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2