Is kleindierensport wel een „sport"? I Voetbalvooruitzichten Kuifje en het haaiemeer Texelaar" voor helft gepasteuriseerd Vraag voor \Nelzijnsstichting: Moedgevend resultaat zaalvoetbal-selectie 7 1» 4 Leeuwarder Courant: Voetbalprogramma Badminton voor ouderen Flink verlies voor Damclub Texel Schaakclub En Passant Eilandcompetitie volleybal 1 Mededelingen Eilandcompetitie volleybal MST-programma Speel-o-theek gesloten Nieuwe dominee Baptistengemeente rr VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het bestuur van de Welzijnsstichting had het dinsdagavond nogal moeilijk met een voorstel van de subsidiecommissie inzake toekenning van een exploitatie subsidie aan de kleindierensportvereniging Kotex. Deze subsidie had ook al voor een uitvoerige discussie in de subsidiecommissie zelf gezorgd. Om de subsidie te kunnen geven moet nl. worden bepaald of Kotex wel „een sportvereniging is die zich de lichamelijke sportbeoefening door zijn leden ten doel stelt." Eén lid van de subsidiecommissie wilde Kotex niet als zodanig zien. De meerderheid vond het competitie-element echter het belangrijkste kenmerk van een sportvereniging. Op grond hiervan zou Kotex wèl subsidie moeten krijgen. In de vergadering van het bestuur van de Welzijnsstichting verzette Wob Rienks zich tegen die redenering. Hij zei geen bezwaar te hebben tegen subsidie voor Kotex maar dan moest het anders gemotiveerd worden. „Altijd gold de lichamelijke sportbeoefening als crite rium en nu komt de subsidiecommissie opeens met het competitie-element aandragen", zei hij. Ook Kees Hooger- :heide was van mening dat het eind zoek is als je zover van de gestelde criteria afwijkt. Andere leden van het bestuur deelden die mening. Voorgesteld werd de subsidie niet te verstrekken en het probleem terug te geven aan de sub sidiecommissie. Daar waren de be stuursleden, op Frans Schellinger na, het mee eens. Schellinger zag geen enkel probleem in het toch toekennen van het geld en gooide dan ook kwaad tijn pen op tafel toen het niet door dreigde te gaan. Het is belachelijk dat Kotex in de sectie voor amateuristische kunstbe- Zaterdag 5 december 1981 Afdeling Noordholland: De Koog/Z-Flamingo's, 14.30 uur Cocksdorp/Z-Victoria O, 12.00 uur Schoorl 2-SVO/Z 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SVO/Z 3-AFC 5, 12.30 uur Junioren: Texel Bi-Zeemacht B1, 13.30 uur W.vogels B1-De Koog BI, 14.30 uur Oosterend B1-Zeemacht BI, 13.30 uur Texel C1-Geelzwart C1, 13.30 uur Cocksdorp C1-Zeemacht C2, 13.45 uur HCSC C3-Texel C2, 13.15 uur Tex.Boys C1-Oosterend C2, 13.15 uur WGW C6-Texel C3, 13.15 uur Meisjes junioren: Kolp. Boys-Tex.Boys, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) Pupillen Afdeling D: De Koog D1-Tex.Boys D1, 13.15 uur Dosterend D1-Texel Dl, 14.30 uur Texel D4-Texel D3, 14.45 uur Tex.Boys D3-Oosterend D2, 12.00 uur Afdeling E: Tex.Boys E1-Cocksdorp E1, 12.00 uur Dosterend E1-ZDH E1, 12.45 uur Texel E1-De Koog El, 11.00 uur Texel E2-Oosterend E2, 12.30 uur Texel E3-Tex.Boys (m), 14.45 uur Afdeling F: éx.Boys F1-Texel F1, 13.45 uur Dosterend F1-ZDH F1, 12.00 uur Tex.Boys F2-Texel F2, 13.00 uur Zondag 6 december 1981 Vierde klasse KNVB: Fexel-Wieringerwaard, 14.30 uur Afdeling Noordholland: losterend-Petten, 14.30 uur !DH-Huiswaard, 14.30 uur IOSV-De Koog, 14.00 uur iraftdijk-Tex.Boys, 14.30 uur exel 2-WGW 3, 12.30 uur ieelzwart 3-Texel 3, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) iucces 3-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) losterend 3-BKC 4, 14.30 uur Viron 4-ZDH2, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) VC4-Tex.Boys2, 14.30 uur (Vertrek boot 13.05 uur) ex.Boys 3-Texel 4, 12.00 uur exel 5-JVC 6, 12.30 uur Ie Koog 2-Wiron 5, 14.30 uur Junioren: éx.Boys A1-HRC A2, 14.00 uur Dames: ex. Boys-Zaandijk, 14.00 uur éx.Boys 2-Geelzwart, 12.00 uur Samen reizen Zaterdag 5 december 1981: értrek boot van Texel 13.05 uur: VO/Z 2 en meisjes Tex.Boys. Zondag 6 december 1981: értrek boot van Texel 13.05 uur: Tex. oys 2 en Texel 3. értrek boot van Texel 13.05 uur: Oos- irend 2 en ZDH 2. Als er een wedstrijd niet doorgaat dan us afbestellen 02240-12421. oefening is ondergebracht, terwijl ze nu op grond van het feit dat ze een sport vereniging zouden zijn subsidie krijgen", zei Els Postma. Desondanks vond ze het sneu als Kotex zijn subsidie zou mis lopen. „Straks blijkt dat het wèl moge lijk is om op deze gronden subsidie toe te kennen en dan hebben we voor niets geweigerd", zei ze. Opeens waren alle leden van de Welzijnscommissie het daarmee eens en nu stemde allen vóór. Kotex krijgt dus nu de subsidie en de subsidiecommissie zal zijn beweegrede nen nog eens glashelder moeten toe lichten. Inperken Het bestuur van de Welzijnsstichting ging akkoord met het afwijzen van de subsidieaanvraag van de Gempo, de personeelsvereniging van de gemeente en de politie. De overweging was dat deze vereniging niet voor iedereen toe gankelijk is. De subsidiecommissie wil zich er nader over buigen in hoeverre het wenselijk en mogelijk is de kring van gegadigden nog wat duidelijker in te perken. „Men zoekt een mógelijkheid met name ook de vele bedrijfsteams die zaalvoetbal en volleybal bedrijven, defi nitief van een subsidiëring uit te slui ten." Afgewezen werd ook de subsidieaan vraag van Youth for Christ. Hierbij wordt vooruitgelopen op de ontwerp subsidieverordening, waarin activiteiten die gericht zijn op partijpolitieke of godsdienstige vorming of vorming op humanistische grondslag van subsidie worden uitgesloten. De selectie van Alkmaar, met Martin van Zanten in de gelederen, startte sterk. Door enkele misverstanden in de Texelse defensie scoorde Alkmaar twee keer. Daarna wist Texel door goed ver dedigend te spelen de wedstrijd onder controle te krijgen. Een paar counters van Texel brachten veel gevaar voor het Alkmaarse doel, vooral Klaas Dirk Koorn Rob van de Stap en Louis Uriot wisten het de Alkmaarders moeilijk te maken. Louis Uriot wist na zwak uitverdedigen van Alkmaar de stand op 2—1 te brengen. In de tweede helft kon Texel in verdedigend opzicht de Alkmaarders steeds beter onder controle krijgen, de schoten op het doel werden bekwaam gekeerd door de uitblinkende Charles Ypenburg, terwijl Gert Pansier en Bep Vonk hun directe tegenstanders weinig kansen gaven. De uitvallen van Texel werden steeds gevaarlijker en de scho- De Badmintonclub Texel stelt iedereen vanaf 50 jaar in de gelegen heid de badmintonsport te gaan be oefenen. Elke maandagavond van 18.30 tot 20.00 uur zijn er speciale banen gereserveerd voor vijftig plussers. Twaalf personen kunnen hier tegelijkertijd terecht. Opgave is elke maandagavond mogelijk in sporthal „Ons Genoegen" of telefo nisch bij Ben Oostra (02220-3478). S.V. Texel Het eerste ontvangt Wieringerwaard, nummer twee op de ranglijst, een technisch goed spelende ploeg en als het publiek een zelfde wedstrijd krijgt voorgeschoteld als vorig jaar dan gaat na afloop iedereen tevreden naar huis. Als het tweede in de race om de eerste plaats mee wil blijven draaien, dan moet van het bezoekende Geelzwart 3 ge wonnen worden. Het derde krijgt het in 't Zand tegen Geelzwart 3 erg moeilijk. Het vierde speelt tegen Texelse Boys 3. Een gelijkspel wordt verwacht. Texel 5 wint thuis van JVC 6. Junioren B1 heeft thuis tegen Zeemacht B 1 de beste kansen. C1 en C2 krijgen het respec tievelijk thuis tegen Geelzwart C1 en uit bij HCSC C3 te zwaar. C3 heeft het uit tegen WGW C6 mogelijkheden op winst. Texelse Boys Texelse Boys 1 gaat zondag met de boot van 12.05 uur (eigen vervoer) naar Graftdijk. Deze ploeg heeft nog weinig puntenverlies dus zullen de Boys er hard aan moeten trekken om daar minstens een gelijkspel uit te halen. Ditzelfde geldt voor de Boys 2 dat op bezoek gaat bij JVC 4. Vertrek boot 13.05 uur. Boys 3 speelt op eigen terrein de derby tegen Texel 4. Beide met wisselvallige uitslagen. Aanvang 12.00 uur. Verder op eigen terrein nog drie wedstrijden. Om 12.00 uur dames 2 tegen Geelzwart en om 14.00 uur dames 1 tegen Zaandijk en de A-junioren tegen HRC A2. Voor de Boys kansrijke wed strijden als er met overleg gevoetbald wordt en de kansen goed benut. Zater dag zijn de B-junioren vrij. C1 gaat op eigen terrein tegen Oosterend C2 spe len. Aanvang 13.15 uur. De meisjes gaan met de boot van 13.05 uur naar Kolping Boys in Oudorp. Op Texel werd het een overwinning voor de meisjes van Kolping Boys. Gelijkspel is een goed resultaat. S.V. Oosterend Het eerste is zaterdag vrij en het tweede speelt uit tegen Schoorl 2. Het tweede zal geen fouten maken en met twee punten kunnen terugkeren. SVO/Z 3 kan mogelijk thuis gelijkspelen tegen AFC 5. Zondag ontvangt Ooster end 1 het laag geklasseerde Petten. Het ziet er naar uit dat het elftal weer wat beter gaat draaien, zodat we deze keer niet pessimistisch zijn over de afloop. Een gelijkspel is echter niet voldoende om afstand te nemen van de onderste plaats. Winnen is noodzakelijk. Het tweede elftal zal het op Wieringen zwaar krijgen tegen Succes 3. Een pun- tendeling is zeer wel mogelijk. Ooster end 3 is thuis niet geheel kansloos tegen het bezoekende BKC 4. Een puntje is hier mogelijk. De B-junioren moeten thuis in staat zijn het bezoekende Zeemacht B 2 te verslaan. Junioren C1 zijn vrij en junioren C2 spelen in Den Burg tegen Texelse Boys C1. De meer geroutineerde jongens van Texelse Boys zulllen hier wel aan het langste eind trekken. De meisjes B junioren zijn dit weekend vrij. S.V. De Koog Het zaterdagelftal speelt zaterdag om 14.30 uur thuis tegen Flamingo's uit Alkmaar. Na de goede wedstrijd tegen Molenboys zijn ze vol verwachting. De B junioren gaan uit naar koploper Watervogels B1 te Den Helder. Het vertrek is om 12.30 uur bij Capri (boot 13.05 uur). Het eerste gaat zondag uit naar kop lopers HOSV te Opmeer. Dit wordt een zware opgave voor De Koog 1. Het vertrek is met de boot van 12.05 uur. Het tweede elftal speelt om 14.30 uur thuis tegen Wiron 5. Hier mag een kleine overwinning voor De Koog ver wacht worden. Terreindienst: Theo Bonne en Maarten Koorn. Z.D.H. ZDH krijgt Huiswaard op bezoek en zal het heel moeilijk hebben beide pun ten thuis te houden. Beide ploegen moeten winnen om een kans in de kop groep te behouden, dus het wordt spannend op het Hoornder veld. ZDH 2 gaat naar Den Oever en zal bij Wiron 4 blij mogen zijn met een gelijkspel. Texel-E.D.C. P. Bakelaar-C. Westerveld 0—2 J. Hooijberg-N. de Boer 0—2 R. Brouwer-P. Singer 1 1 F. Kuiper-C. aliepaard 1 1 W. Bakker-Z. J. Plat 0—2 J.Trap-J. Kis 0—2 J. v.Heerwaarden-P. de Boer 0—2 C. Vinke-D. Vuurboom 2—0 Eindstand 4—12 J. Hooijberg werd voor het eerst dit seizoen naar een nederlaag gespeeld. Betere kansen hadden P. Bakelaar en J. van Heerwaarden. De inzet was er wel, maar ze raakten in tijdnood. Nog bonter maakte J. Trap het die in gewonnen stelling door de klok ging. R. Brouwer maakte zijn plaats aan het derde bord wel waar. F. Kuiper had de hulp van zijn opponent nodig om een punt in de wacht te slepen. C. Vinke won weder om. Clubcompetitie: P. Bakelaar-J. Hooijberg 1 1 F. Kuiper-W. bakker 0—2 J. van Heerwaarden-A. Brouwer 2—0 B. van Leeuwen-C. Vinke 0—2 F. Kuiper kwam in zijn eindspel op achterstand en W. Bakker profiteerde ervan. Van goed gehalte leek de remise partij. J. van Heerwaarden en C. Vinke hadden het niet gemakkelijk maar won nen toch. ten van de Texelse voorhoede misten net of werden gekeerd. In de Texelse selectie vielen ook Simon Brand en Gerrie Plaatsman op door hun sterke spel. In de laatste minuten kon Alkmaar 3—2 scoren doordat een vrijstaande man een bal van een uitgooi in het Texelse doel kon koppen. Dit resultaat geeft uitzicht op een goede prestatie in het bekende Gouden Hoef toernooi, dat dit jaar op 2 januari wordt gespeeld, mits de Texelse selectie zich in de beginfase niet meer laat verrassen. Uitslagen jeugd: J. R. Jansen-J. Joosten E. van Bruggen-N. Kager R. Maas-W. Baretta G. van der Gaast-E. Zoetelief N. Eelman-A. Elzinga R. Beerling-J. Jansen J. v.Heerwaarden-R. v.d.Wetering 0—1 N. Kager-G. van der Gaast 0—1 E. Zoetelief-J. Joosten 0—1 J. Jansen-E. van Bruggen 1 —0 J. Joosten-E. van Bruggen 1—0 J. R. Jansen-R. Beerling 0—1 W. Baretta-J. v. Heerwaarden 1—0 R. v.d. Wetering-R. Maas 0—1 E. Zoetelief-J. Jansen 1—0 J. v.Heerwaarden-E. v. Bruggen 1—0 Senioren: W. Pranger-N. Witte 1 —0 M. Bremer-W. van Es 1—0 N. van Heeringen-M, Witte 0—1 F. van Tatenhove-M. Bremer 1 —0 E. de Visser-H. Broekema 0—1 J. Dros-G. van Es afg. J. Rommets-M. Vittali afg. A. Bakker-A. Terpstra 1 —0 De feestdagensfeer wierp een schaduw op de ledenopkomst. Aan de borden waarop wel gespeeld werd, vergoedde de spanning wat aan kwan titeit ontbrak. E. de Visser en A. Terp stra gaven zich na zware strijd pas ge wonnen. De „topper" Dros-Van Es ont wikkelde zich tot een der scherpste partijen die de twee rivalen onderling speelden. Dros heeft in het eindspel een pluspion. M. Vittali kon de moeilijke Rommets-klus nog niet afronden. Uitslagen 1 december Mannen: Amro-Cors Polis Question-PEN Bravura-TESO Memo-Smash 3 Reisburo-Graaf spuiterij Smash 1-Kobeko Balcken-Jump. Old stars Westerlaken-Boetiek 22 Opduin-CVI DGM-Timmers bakkerij BGZ-Bremakker Vrouwen: Memo-Question First Lady-Poco Loco Goënga2-Hema HHH-Frans Zegel Bremakker-Skil Vopoda-Strends End Cafeetje-Koffieshop Expert-Mantje Rabo-Mets WGD-Taveerne Programma 8 december 2-0 1-1 2-0 2-0 2-0 1-1 2-0 2-0 1-1 1-1 1-1 1-1 2-0 2-0 0-2 1-1 0-2 2-0 2-0 2-0 0-2 Veld A mannen: 18.30 u. Gamma-RWS RSG2 19.05 u. RSG 2-Smash 3 Gamma 19.45 u. Doordouwers-Versluis Smash 3 20.25 u. RSG 1-CVI Versluis 21.05 u. DGM-Hema Reisburo 21.45 u. Reisburo-Timm.bakk. Hema 22.25 u. Balcken-Graaf sp. Timm.bakk. Veld B vrouwen en mannen: 18.30 u. CVI-Graaf sp. Rabo 19.05 u. Rabo-Goënga Graafsp. 19.45 u. Verfbus-Strends End Goënga2 20.25 u. Gemeente-Koel serveren TBK 21.05 u. Rog-TBK Koel serveren 21.45u. BGZ-Kobeko Jump.old stars 22.25 u. Jump.old stars-Bremakker Kobeko Veld C vrouwen: 18.30 u. First lady-Hema Yailteam 19.05 u. Yailteam-FransZegel Hema 19.45 u. Antiekhuisje-Poco Loco Vopoda 20.25 u. Smash 2-Vopoda Antiekhuisje 21.05 u. Koogel-Nokanto gar.Kikkert 21.45 u. Rog-Gar. Kikkert Koogel 22.25 u. Slock-Molenkoog Rog Afgelopen maandag heeft de Texelse zaalvoetbalselectie in Limmen met 3—2 van de Alkmaarse selectie verloren. Texel kwam al na tien minuten met 2—0 achter, maar omdat zij daarna verdedigend sterk opereerden, konden zij verhinderen dat Alkmaar verder uitliep. Louis Uriot wist met twee doelpunten de stand gelijk te trekken. In de laatste minuten kon Alkmaar alsnog de winst naar zich toe trekken. Als professor Zonnebloem in Syldavië aan zijn nieuwe uitvinding werkt, voelt Kuifje al dat deze uitvinding wel eens de belangstelling kon hebben van lieden met minder goede bedoelingen. Dat zijn vermoedens maar al te juist zijn, blijkt reeds als hij samen met Bobbie bij de professor arriveert. Ondanks de aan wezigheid van de „briljante" speurders Jansen en Jansens en de rauwe zee bonk kapitein Haddock, worden er voortdurend aanslagen op Kuifje ge pleegd. Uiteindelijk worden ze zelfs met zijn allen gevangen gezet in een stad op de bodem van een meer. Op het mo ment dat zij een smartelijke verdrin kingsdood zullen sterven, slaagt Kuifje erin los te komen en hen allen te be vrijden. Na een spannende achtervol ging met duik- en speedboten zien zij kans de misdadigers in te rekenen. Kuifje is de held van de dag en heel Syldavië viert feest. „Kuifje en het haaiemeer" is een geheel Nederlands gesproken tekenfilm en is te zien als zondagmatinee. Toegang alle leeftijden. Christiane F. Voor de tweede week in het City Theater het verhaal van een dertienjarig schoolmeisje dat aan heroine verslaafd raakt in de film „Christiane F, wir Kinder vom Bahnhof Zoo". Van vrijdag tot en met dinsdag, toegang vanaf 12 jaar. Zaterdag 5 december is het theater in verband met Sinterklaasavond gesloten. De eerste bekerronde van de eiland competitie volleybal zal gespeeld gaan worden op dinsdag 29 december. Alle teams komen aan bod. Het programma, evenals de hierbij te hanteren handicaps per team, zullen in deze krant bekend worden gemaakt. Tot dinsdag 15 december kunnen de teams wensen en verlangens t.a.v. het tweede deel van het programma in dienen bij de wedstrijdleiding, telefoon 02220-4802. 3 december 1981 Volleybal Waldervoort Schagen. 19.00 u. Unicon-Tevoko 1 (h) 6 december 1981 Handbal Ons Genoegen Den Burg 12.30 u. MST m.asp.-Dosko 2 13.30 u. MST h.sen-Excelsior 2 14.45 u. MST d.jun.-SRG 3 15.30 u. MST d.sen.-ZAP 3 7 december 1981 Volleybal Sportlaan Den Helder 18.45 u. Br.Seah. 2-Tevoko 2 Vrijdag (vandaag) is de Speel-o-theek de hele dag gesloten. Zondag wordt om drie uur 's middags de weikomstbegroetingsdienst gehou den van baptistendominee J, G. Hoek stra. Deze dienst wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Hoek stra wordt verwelkomd als predikant van de gemeente Den Helder, waaron der ook Texel ressorteert. Ds. Hoekstra was gereformeerd pre dikant te Schoonoord (Drente) en bracht met volle overtuiging het evan gelie zoals de bijbel het hem leerde, hij kon zich echter niet verenigen met de hedendaagse „versoepeling" en mo derne opvattingen binnen de gerefor meerde kerk, hetgeen tot ernstige con flicten leidde. Door deze conflicten moest Hoekstra zijn ambt als voor ganger in Schoonoord beëindigen. Na oriëntatie werd hij lid van de baptis tengemeente in Emmen. Als student had hij zich al door onderdompeling laten dopen zoals dat in de baptis- tenkerk gebruikelijk is. Geaccepteerd door de baptistengemeente werd hij door Den Helder beroepen. De bap tistengemeente Den Helder-Texel no digt alle belangstellenden uit de wel- koms-begroetingsdienst mee te vieren en na afloop koffie mee te drinken Volgens de Leeuwarder Courant is de nieuwe kaassoort „Texelaar" geen ech te rauwmelkse kaas. In het nummer van 21 november wordt in de rubriek „De Veemarkt" beweerd, dat onderzoek heeft uitgewezen dat de Texelaar voor de helft is gemaakt van gepasteuri seerde melk. Gevraagd om commentaar op deze beschuldiging vertelde bedrijfs leider Durk Boorsma van de zuivel fabriek De Eendracht ons dat de bewe ring in de Leeuwarder Courant bezijden de waarheid is. De Texelaar is practisch helemaal van rauwe melk gemaakt. Slechts 3% bestaat uit gesteriliseerde melk, wat op de smaak geen enkel merkbaar effect kan hebben. Op direc tieniveau worden juridische stappen tegen de schrijver van het artikel over wogen want er is geen twijfel aan dat de Kaasunie door deze publicatie in dis- crediet wordt gebracht. Ook overigens is de toon van het vrij uitgebreide artikel nogal cynisch en lijkt er sprake te zijn van afgunst. Feit is namelijk dat de Frico in Bergum wèl een zogenaamde rauwmelkse kaas op de markt brengt die in werkelijkheid voor de helft van gepasteuriseerde melk wordt gemaakt. Volgens Boorsma is dat gekomen omdat er aanvankelijk problemen waren met het kiemvrij maken van de rauwe melk door middel van de zg. bactofuge. Zowel op Texel als in Bergum werden met dit als centrifuge werkende appa raat onvoldoende kiemen uit de melk geslingerd. In Friesland heeft men daar genoegen mee genomen en het kiem- gehalte van het mengsel verder omlaag gebracht door toevoeging van 50% gepasteuriseerde melk. In een vroeg stadium kon aldus een „rauwmelkse" kaas op de markt worden gebracht. Op Texel echter werden deskundigen van leverancier Alfa Lavall erbij gehaald en zij kregen opdracht om de bactofuge zodanig te verbeteren dat de vereiste kiemvrijheid wèl werd bereikt. Dat is gelukt, zij het met moeite. Of het op den duur veel uitmaakt, is de vraag, want ongetwijfeld zal men ook elders de bactofuges verbeteren. Boorsma ver telde ons dat zijn fabriek eventueel kaas kan maken die voor 100% uit rauwe melk is bereid. Men hoeft dan alleen maar de 3% melk die bij het „bacto- fugeren" wordt verwijderd een andere bestemming te geven inplaats van deze gesteriliseerd weer aan de melk toe te voegen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7