Cjrocn cZwartsJexeh in het harL, Verbouw politiebureau door te gaan lijkt 1 Woning op 17 meter van „Bos en Duin De Wit in ernstige moeilijkheden WACHTEN IS OP LAA TSTE BESLISSING Versterking Rijkspolitie Hopster geeft het op Jansen en Jansen Verbouwing CVO- school kost nu een miljoen - - rr DINSDAG 8 DECEMBER 1981 96e JAARGANG NR. 9634 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits leutick. Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De kans is groot dat nog vóór het aanstaande zomerseizoen kan worden begonnen met een ingrijpende uitbreiding van het politiebureau in Den Burg. Het uit 1960 daterende gebouw zal naar achteren worden uitgebouwd en daarbij ongeveer drie keer zo groot worden. De noodzaak van de verbouwing wordt door alle betrokken instanties erkend. De huidige situatie is on werkbaar, vooral in het zomerseizoen. Over de ruimtenood is herhaaldelijk eklaagd, zowel door de commandant an de groep Texel van de rijkspolitie als oor de burgemeester. De afgelopen omer leidde dat tot een bezoek van ertegenwoordigers van de Algemene ïspectie Dienst van de Rijkspolitie uit len Haag, die tot de konklusie kwamen at de klachten niet overdreven waren, tegendeel. Het stond buiten kijf dat in iet oude bureau niet te werken is. Ook indere instanties die met een dergelijk erbouwplan akkoord moeten gaan ebben inmiddels hun goedkeuring ge- leven. Het wachten is nu alleen nog op iet openen van de geldkraan. Als ïtussen niets bijzonders gebeurt zal dat lechts een formeel gebaar zijn. Het geld lat voor de verbouwing nodig is, is leschikbaar. Behelpen Het bestaande bureau beschikt niet iver verhoorkamers en er is geen ruimte raar processen verbaal kunnen worden emaakt en waar het andere schriftelijke rerk moet worden verricht. Dat gebeurt in de ruimte die tegelijkertijd als ;antine wordt gebruikt. De recherche- fdeling van de groep gebruikt ruimte p de bovenverdieping, die eigenlijk als laapkamers zijn bestemd. Verder geldt at alle thans beschikbare vertrekken te lein zijn. Gezien de bezuinigingsactivi- ïiten bij het rijk was men niet erg ptimistisch over een spoedige oplos ing van dit probleem. Tot aller verras ing bracht het ministerie van justitie nlangs gunstig advies uit en kreeg de ijksgebouwendienst opdracht om aan e achterzijde van het bestaande ge- ouw grond (van de gemeente) aan te open en het al geruime tijd bestaande ouwplan aan te passen en bestekklaar maken. De groep Texel van de Rijkspolitie rijgt er binnenkort twee krachten ij, waaronder een vrouw. Het zijn 19-jarige mej. Koster uit Wierin- erwerf (thans werkzaam bij een opvanggroep" in Friesland) en de O-jarige heer Van der Burg uit allantsoog, thans werkzaam bij de roep Schoori. Beiden hebben de rang wachtmees- zijn ongehuwd en zullen op Texel kostadressen worden onderge- racht. Wachtmeester Van der Burg omt in het rayon De Koog; mej. oster in Den Burg. De sterkte van de roep Texel van de Rijkspolitie komt aarmee op 18 personen, wat als een elangrijke stap wordt gezien in de chting van het ideaal: 25 personen. Is gevolg van deze versterking zullen de komende zomer minder gedeta- leerde krachten hoeven te worden ingetrokken. Het raadslid Gelein Jansen van het DA krijgt nogal wat kritiek te verdu- omdat hij zich zou hebben uitge broken voor de bouw van het grote ST-zwembad in De Koog en tegen- ander zou zijn van het stichten van verdekte baden in Den Burg en Oos- irend. De kritiek berust op een misver- and, want de adhesie voor het RST- vembad in De Koog is niet afkomstig in het raadslid Jansen maar van M. ansen, die lid is van de sectie Sport, creatie en lichamelijke opvoeding van 5 Welzijnsstichting. In tegenstelling it laatstgenoemde is het raadslid van lening, dat (nog) niet afwijzend moet 'orden gestaan tegenover de zwem- adplannen voor Den Burg en Ooster- ïd. Bij de verbouwing blijft de voorgevel van het bureau ongewijzigd. De linker zijgevel verandert wel, want de ingang wordt verder naar achteren verplaatst. Het belangrijkst is echter de vleugel die aan de achterkant van het gebouw wordt gemaakt en die ongeveer twee keer zo groot is als het bestaande bureau. De indeling van het oude gedeelte wordt ingrijpend gewijzigd. In de nieuwbouw komen twee verhoor kamers, een recherchekamer, toiletten, keuken, een ruime kamer voor de groepscommandant, een ruimte voor de administratie en een archief. Boven komt een grote kantine, tevens instruc tielokaal. Achter de bestaande dienst woningen worden drie autoboxen ge bouwd die vanaf het Schilderend be reikbaar zullen zijn, alsmede een ruimte voor de opslag van rijwielen en in beslag genomen goederen. Openbaar verslag De ophanden zijnde oplossing van de ruimtenood van de Texelse rijkspolitie komt aan de orde in het jaarlijkse seizoenrapport over 1981 dat adjudant J.Scheuneman heeft uitgebracht aan de commandant van het district in Alkmaar en waarvan een afschrift is gestuurd aan de burgemeester. Voor het eerst is dit rapport nu ook in de openbaarheid ge bracht (waarschijnlijk een unicum in het land) en kan daardoor onderwerp van bespreking zijn in de openbare verga dering van de commissie algemene zaken, woensdag 16 december a.s. aanvang 14.30 uur. Gemeld wordt dat ook na de verbouwing bij het bureau geen stallingsruimte beschikbaar is voor in beslag genomen en uit het verkeer genomen voertuigen. Bij het bureau is wel een parkeerplaats, maar die moet worden gedeeld met Rijkswaterstaat. Wanneer de mensen van de politie en rijkswaterstaat met hun eigen auto's naar hun werk komen, staat bijna alles vol. De in beslag genomen voertuigen worden daarom meestal neergezet op het terrein van Rijkswaterstaat bij Oudeschild, maar het is dan wel moeilijk om er behoorlijk toezicht op te houden. Andere in beslag genomen voorwerpen worden tegenwoordig neergezet bij Gemeentewerken. Lang seizoen Uit het verslag blijkt verder dat de politie een betrekkelijk rustig maar lang seizoen heeft gehad. Maar het seizoen kwam later op gang dan was verwacht, waardoor de extra krachten het in het begin niet druk hadden, maar weg moesten op een moment dat ze nog niet konden worden gemist. De school vakanties duurden van 27 juni tot 6 sep tember. En op laatstgenoemde datum begon het naseizoen met een aanmer kelijk grotere drukte dan vorig jaar om dezelfde tijd. Adjudant Scheuneman constateert dat als gevolg van de vakantiespreiding en de in betekenis toenemende andere vakanties en week enden er geen echt rustige perioden meer zijn. Versterking Adjudant Scheuneman is van mening dat Texel moet worden beschouwd als een gemeente met 20 tot 22.000 in woners en dat de sterkte van de politie daarop moet worden afgestemd. De 20.000 is de uitkomst van een rekensom die kan worden gemaakt als het gemid deld aanwezig aantal toeristen in aan merking wordt genomen naast de 13.000 .echte' Texelaars. Seizoen druk te wordt tot dusver opgevangen door het aantrekken van tijdelijke krachten, gedetacheerden. Scheuneman vindt dat geen ideale oplossing, die boven dien naar verhouding duur is. Vaste personeelsleden zijn plaatselijk beter bekend en voelen zich meer betrokken. „De burgerij van Texel zal er dan ook bij gebaat zijn dat de sterkte van de groep Texel wordt verhooad." Als argument wordt verder nog ge noemd dat een gemeente als Den Helder met 60.000 inwoners beschikt over een politieapparaat van meer dan 100 man. Van belang is ook dat door de eilandsppsitie van Texel in noodgevallen geen beroep kan worden gedaan op de rijkspolitie van Alkmaar. Mede door het 's nachts totaal geïsoleerd zijn is geen samenwerking met andere groepen mo gelijk. Door de thans te kleine bezetting komt men aan veel belangrijk werk niet toe: plaatselijke verordeningen, alge mene politieverordening, bijzondere wetten, toezicht op het strand en in de duinen, openbare orde, watersport recreatie etc. Een minimale bezeting van 25 man moet als vereiste worden be schouwd. Volgens de verdeelsleutel die landelijk wordt toegepast (één politie man per 760 inwoners) zou Texel -als de badgasten worden meegerekend- zelfs recht hebben op 28 man. Thans zijn het er zestien. Een voordeel van het benoe men van meer vaste krachten is ook dat de landgroepen van het district Alkmaar voortaan geen gedetacheerden meer aan Texel hoeven af te staan, waardoor ook die groepen minder worden belast. Alleen de zg. assistentiegroepen (de bereden politie en de mensen speciaal voor het verkeer) zouden Texel in het seizoen moeten helpen. De verbouwing van de CVO-school in Den Burg die aanvankelijk op 7,4 ton was geraamd, gaat nu ruim een mil joen gulden kosten. De oorspronkelijke begroting (gemaakt in november vorig jaar) was gebaseerd op nogal summiere tekeninggegevens. Bovendien bleken bij nadere beoordeling van het bouw plan extra voorzieningen nodig (opho ging, drainage, bestrating, gevolgen brandveiligheidseisen etc.), waardoor 7283.000,— meer nodig was. Aanvan kelijk waren de extra kosten nog be langrijk hoger geraamd (7338.400, maar in overleg met het schoolbestuur konden diverse bezuinigingen worden doorgevoerd, wat 755.000,— scheelde. Deze uitgave stelt de gemeente wel voor problemen, wat voor B en W aan leiding is geweest om de gemeente raad nog eens te wijzen op de nood zaak van een andere procedure bij dergelijke aanvragen. De kapitaalslasten van deze uitgaven drukken voornamelijk op de gemeente begroting voor 1982; in die begroting moet nog worden gezorgd voor voldoende dekking. Het politiebureau aan da Keesomiaan in Den Burg. AJ jaren een gebouw waar niet meer behoorlijk gewerkt kan worden. In het seizoenoverzicht wordt verder onder andere gemeld dat van 6 t/m 24 juli opperwachtmeester A.M.Hooijboer van de groep Wieringermeer in De Koog als rayoncommandant was gedeta cheerd. Dat was nodig in verband met afwezigheid van de rayoncommandant en de groepscommandant. Dat was moeilijk te vermijden want de groep Texel beschikt over een jong kader. Drie van de vier kaderleden hebben jonge schoolgaande kinderen zodat zij min of meer zijn gedwongen hun vakantie op te nemen in de drukste periode. Dat men het voortaan op Texel met vaste krach ten wil doen inplaats van gedetacheer den, mag niet de indruk wekken dat de gedetacheerden het niet goed hebben gedaan. Het verslag maakt melding van een over het algemeen uitstekende in zet. De stemming - ook bij de vaste mensen - was prima zodat een goed sei zoen werd gedraaid. De twee man van de verkeersgroep Alkmaar waren .ge koppeld' met twee plaatselijke mensen wat in de praktijk prima functioneert. „De mensen van de verkeersdienst hebben goed gewerkt, zowel repressief als preventief. Zij verrichten hun dienst in een opvallende verkeerssurveillance- auto. Dit jaar is er in tegenstelling tot vorig jaar helaas geen dienst gedaan op de verkeersmotor. Gezien de preventie die van de verkeersmotorsurveillance uitgaat, zou inzet van een verkeers motor in het seizoen 1982 toe te juichen zijn." Tevredenheid komt ook tot uiting in het verslag over het werk van de beredenen die hun taak voornamelijk in de duinen en op het strand verrichtten. Burgerdiensten Zeer tevreden is adjudant Scheune man over het effekt van de burgerdien sten die 's nachts in De Koog werden uitgeoefend. Daarbij werden vele daders van vernieling en baldadigheid op heter daad betrapt. „Doordat de resultaten van deze diensten in de plaatselijke Lees verder op PAGINA 3 „Gefeliciteerd, u heeft toch gewon nen!" Aldus hotelier Johan Hopster in een brief aan B en W, waarin hij zich bereid verklaard alsnog gevolg te geven aan de gemeentelijke eis om zijn dienst woning op een afstand van zeventien meter van zijn hotel Bos en Duin te bouwen. De felicitatie is echter cynisch bedoeld. Hopster en zijn vrouw zijn het nog volkomen oneens met de door de gemeente aangewezen bouwplaats, maar kunnen zich geen verdere strijd permitteren in verband met de kosten en het tijdverlies, waardoor zij nog langer in een onhoudbare woonsituatie moeten verkeren. Zoals bekend wilde Hopster zijn wo ning bouwen op geruime afstand van zijn hotel om daar een ongestoord priveleven te kunnen hebben, na jaren lang behelpen in een veel te klein woon gedeelte in het hotel zelf. Van ge meentewege werd de noodzaak van een aparte dienstwoning onderschreven en er werd meegewerkt aan een plano logische procedure om de bouw moge lijk te maken. De wensen van Hopster strookten echter niet met die van de ge meente, zodat nogal wat conflictstof moest worden opgelost voordat het tot verlening van een bouwvergunning kwam. Toen de bouw van start zou gaan, wees gemeentewerken een plaats aan op 17 meter van het hoofdgebouw, hoewel in de door GS goedgekeurde bouwaanvraag een heel andere plek was aangegeven. Hopster nam daar geen genoegen mee. De bouw werd gestopt en een advocaat werd ingeschakeld. Deze diende namens Hopster een be zwaar bij de gemeenteraad in, hoewel de woonnood van de familie Hopster Jan de Wit Groothandel in dranken B.V. verkeert in vrij ern stige moeilijkheden. Het bedrijf heeft surséance van betaling gevraagd en verkregen tot 1 maart 1982. Momenteel wordt ge werkt aan een „reddingsplan", waarbij verschillende mogelijk heden om het bedrijf te laten voortbestaan, worden bekeken. De financiële problemen waarin het 51-jarige bedrijf verkeert, hebben meer dere oorzaken. De moeilijkheden be gonnen toen De Wit vorig jaar ver huisde van het Wezenland in Den Burg naar het industrieterrein in Oudeschild, waar in de ernstige ruimtenood van het bedrijf kon worden voorzien. Het leek een aantrekkelijke operatie omdat Drij ver Bouw de gebouwen aan het We zenland voor een heel goede prijs wilde overnemen, terwijl werd verwacht dat de nieuwbouw in Oudeschild maar weinig meer zou kosten. Boven dien zag het ernaar uit dat het bedrijf in Oudeschild efficiënter zou kunnen draaien zodat daar op personeel zou kunnen worden bezuinigd. Ook werd uitgegaan van een bepaalde ontwikke ling van de bruto winst. Rijkelijk laat bleek dat dit te mooi was om waar te zijn. De bouwkosten in Oudeschild liepen danig uit de hand zodat het project aldaar de helft duurder werd. Dat werd pas in zijn volle omvang duidelijk in maart vorig jaar toen het complex al bijna klaar was. Dat leidde tot verwik kelingen waarmee aanzienlijke, doch eenmalige extra kosten gepaard gingen. Meer structureel was de tegenvallende winstontwikkeling; deze bleef meerdere procenten beneden de prognose, mede als gevolg van de buitengewoon hoge rentestand. Het water steeg tot de lippen maar met het maken van een tussenbalans om een duidelijk en gedetailleerd beeld te krijgen werd gewacht tot 1 oktober j.l. om het zomerseizoen te kunnen „meenemen". Deze tussenbalans liet een groot „gat" zien en was aanleiding om surséance van betaling te vragen. Met de bank is een regeling getroffen zodat het bedrijf intussen gewoon kan doordraaien. Wat er daarna gebeurt is een vraag die directie en medewerkers dagelijks hevig bezig houdt. Alle be trokkenen zijn in een zo vroeg mogelijk stadium van de situatie op de hoogte gesteld. Leveranciers en banken stellen zich loyaal op, al is de soepelheid niet zo groot dan enkele jaren geleden onder andere economische omstandigheden het geval zou zijn geweest. Directeur C.N. de Wit heeft hoop dat hij zijn bedrijf op een of andere manier zal kunnen voortzetten. Afstoten van de gebouwen in Oudeschild en elders verder gaan hoort tot de mogelijkheden. Het gerucht dat het bedrijf De Wit op dit moment al niet meer behoorlijk func tioneert omdat bepaalde leveringen aan hem zijn stopgezet, is onwaar. De enige „inkrimping" die zich recentelijk heeft voorgedaan is dat De Wit zich niet meer bezig houdt met het bevoorraden van de Centrawinkels in Noordholland boven het Noordzeekanaal met bier en fris drank. Dit heeft de positie van het be drijf echter niet verslechterd; in tegen deel. Met de Centra bevoorrading werd gestopt omdat in de praktijk bleek dat er als gevolg van de kleiner wordende marges geld bij moest. Door het stop pen van de Centra-activiteit konden twee werknemers worden ontslagen. Onder de medewerkers zijn er meerdere die langer dan tien jaar bij De Wit in dienst zijn. De slijterij van De Wit in de Weverstraat in Den Burg staat buiten de problemen, want dit bedrijf is een aparte BV. eigenlijk geen enkel uitstel toeliet. Het zag er naar uit dat het bezwaar bij de raad in de vergadering van heden avond zou worden behandeld, maar dat gaat waarschijnlijk niet door omdat B en W zoals zij zeggen het onderzoek in deze kwestie nog niet hebben vol tooid. Voorgesteld is behandeling van het beroep daarom naar een volgende raadsvergadering te verdagen. Voor Hopster was dit feit aanleiding om zich gewonnen te geven. Hij deelde dat tele fonisch aan de burgemeester mee. In een opvolgende brief aan het college, waarvan de raadsleden gisteravond een kopie hebben gehad van Hopster (ken nelijk omdat hij hoopt dat er toch nog een voor hem gunstiger beslissing op korte termijn genomen kan worden) schrijft hij het absoluut niet eens te zijn met de weigering van de bouw op het zg. nieuwe parkeerterrein, op geruime afstand van het hotel. Hij laat blijken in feite vergunning te hebben voor de bouw op de door hem gewenste plek omdat Gedeputeerde Staten met dit plan akkoord zijn gegaan. Ook uit het verwijt dat van gemeentewege („helaas mondeling") is toegezegd dat Hopster op zijn voorkeursplaats mocht bouwen. De gemeente zou daar zelfs een bo demonderzoek hebben verplicht gesteld waarbij Staatsbosbeheer ingeschakeld zou zijn geweest. Met de verlangde bomenaanplant en drainage op deze plaats zouden 75000, kosten zijn ge maakt. De tijdrovende procedure om bouwvergunning te krijgen had tot gevolg dat de termijn verliep waar binnen een opgegeven bouwsom ge stand moest worden gedaan, waardoor het te bouwen huis 713.000,— duurder werd. Nu de zaak is verdaagd tot na 1 januari komt er opnieuw zes tot zeven duizend gulden bij. Geen hoop meer Hopster en zijn vrouw schrijven: „Er is voor ons geen enkele hoop dat de gemeente nu wèl gunstig zal beslissen. De zaak zal weer uitgesteld worden. Dan begint bij ons het seizoen en kunnen we niet meer bouwen. Dan wordt het eind 1982 of begin 1983. Zolang kunnen wij niet meer wachten!" Hopster wijst er vervolgens op dat de gemeenteraad en burgemeester op de hoogte zijn van de woonsituatie van zijn familie. Want de gemeentearts en de afdeling sociale zaken van de gemeente hebben rapport opgemaakt. De familie beschikt over een ouderslaapkamer en een keukentje dat gesloopt moest wor den omdat de baby daar moet slapen. En de oudste zoon slaapt in de woon kamer. „Hoe we het moeten redden om zo te wonen, laat ik aan uw eigen fantasie over. Omdat deze situatie voor ons en de kinderen nu volkomen on houdbaar is geworden, zullen wij op de door u verplichte plek bouwen: 17 meter van de voordeur van een altijd druk bezet appartementengebouw. En ook nog op het drukst bezette stuk van het parkeerterrein met af en aanrijdende auto's en touringcars. Zonder uitzicht, zonder tuin en zonder privacy." Te verwachten is dat de raadsleden vanavond vragen zullen stellen om van B en W de andere kant van de medaille te vernemen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1