Ouwe Sunderklaas in de dorpen Uitbreiding afdeling R.O.P. Twee man extra kost gemeente geen cent Baptistendominee bij intrede: We moeten geloven in goed nieuws Verleende bouwvergunningen Oud-leerlingen brengen klucht Kerstmiddag van de Anbo PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 DECEMBER 19 ||f De huidige ploeg van Ruimtelijke Ordening en Planning. Van links naar rechts Dirk van der Borg, Albert Hut Barend Hoogendorp, Anne V/as, Jim Ie Roux en Tjark Mulder. B en W zien kans de afdeling ruimtelijke ordening en plan ning (gemakshalve aangeduid als „ROP") met twee man te ver sterken zonder dat daardoor de gemeentelijke uitgaven worden verhoogd. De post salaris en sociale uitgaven van totaal f130.000,— wordt namelijk gecompenseerd door besparingen en extra inkomsten. Door de genoemde personeelsver- sterking hoeft voortaan niet meer zoveel werk te worden uitbesteed aan het raadgevend ingenieursbureau Hajema in Assen (waarmee de gemeente jaarlijks voor ongeveer twee ton zaken doet). Verder verwacht de gemeente ongeveer ƒ20.000,— aan extra ontvangsten om dat ingaand volgend jaar betaald moet worden voor bepaalde planologische procedures. Het dan nog resterende laatste gat kan worden gedicht met een hogere bijdrage uit het gemeentefonds, die het gevolg is van de nieuwe ge meentegrenzen (een deel van de uit kering uit het gemeentefonds bestaat uit een zogenaamde oppervlakteuitkering, dus een bedrag per vierkante kilometer). Supervisor blijft B en W denken voortaan nog maar ongeveer een ton uit te geven aan het raadgevend ingenieursbureau. Dit bu reau blijft zijn taak als „supervisor" (toezichthouder) van de afdeling ruim telijke ordening en planning normaal vervullen. In een uitvoerig pre-advies dat in de raadsvergadering van hedenavond aan de orde komt, leggen B en W uit waarom de genoemde gemeentelijke afdeling dringend aan personeelsuit breiding toe is. Er is thans sprake van een ernstige achterstand bij het maken en aanpassen van bestemmingsplan nen. Dat heeft kwalijke maatschappe lijke gevolgen. De woningbouw wordt erdoor belemmerd en ongewenste mo gelijkheden die de oude bestemmings plannen boden, blijven te lang voort bestaan. Van snel inspelen op maat schappelijke ontwikkelingen is geen sprake. Toch is de afdeling ruimtelijke ordening wat zijn personeelssterkte betreft vrij snel gegroid. In 1972 en 1973 kwam er twee man bij en in 1976 volgde een derde man. De technische kant van het werk werd verzorgd door twee medewerkers van de afdeling ste- debouw van de dienst gemeentewer ken, terwijl de supervisie van de totale ruimtelijke ordening-taak aan het raad gevend ingenieursbureau werd opge- Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend: E. Vermeulen voor het bouwen van twee premie-koopwoningen aan de Pe perstraat te Oosterend; S.V. Texel voor het vernieuwen van een kantine aan de Slingerweg te Den Burg; Fa. Gebr. Smit, voor het bouwen van een ma chine-berging aan de Oostkaap 19 te Oosterend; C. P. Zijm, Fonteinsweg 8 te Den Hoorn voor het bouwen van een stal; H. Wuis, Ruyslaan 22 te De Koog voor het bouwen van een woonhuis; J. Hemelrijk, Loodssingel 8 te Oudeschild voor het plaatsen van een schutting. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie. Afdeling algemene zaken, kamer 209. dragen. Bovendien werden aan dit bureau meerdere planmatige werk zaamheden uitbesteed. De thans be staande zelfstandige afdeling ROP werd in 1979 in het leven geroepen. Bij die gelegenheid werd opnieuw een mede werker toegevoegd, zodat de afdeling nu bestond uit vier juridisch-admini- stratieve krachten en twee technisch geschoolde medewerkers met nog steeds Hajema als supervisor en uit voerder van een groot deel van het werk. Niet bij te houden Mede dank zij organisatorische maat regelen konden op de afdeling aanzien lijke verbeteringen worden doorgevoerd maar tegelijkertijd namen de werkzaam heden ook toe. Naast het „bijhouden" van dertig grotere en 30 kleine be- stemmings- of uitwerkingsplannen, wordt gewerkt aan bijstelling van het structuurplan en aan allerlei niet-plan- matige en incidentele zaken zoals voor bereiding van het Waddenzeebeleid, de verdediging van de westkust, de wind- molenproblematiek, het maken van re acties op rijksnota's en planologische kernbeslissingen (waaronder de land- schapsparkenproblematiek), artikel 19- zaken, adviezen bij de verwerking van bouwaanvragen, overleg met provincie en andere instanties, voorbereiding van B en W vergaderingen en de maan delijkse vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, etc, etc. Recentelijk is daar nog het nodige bijgekomen, zoals de beslommeringen die de officiële procedure tot gemeen telijke indeling van de Waddenzee met zich meebrengen. De B en W's van de diverse waddeneilanden hebben afge sproken dat voor het nieuwe gemeen telijke gebied zo snel mogelijk een ont werp bestemmingsplan door de ge meenten zelf zal worden vervaardigd. De Texelse ROP afdeling zal samen met de andere eilandgemeenten een voor alle eilanden gelijkluidend plan maken. De chef van de afdeling (J. Ie Roux) houdt zich bezig met leiding en coör dinatie en met bestuurlijke aangelegen heden. De andere medewerkers verde len hun tijd tussen planmatige werk zaamheden en incidentele zaken. Om dat de nadruk op het incidentele werk ligt, raakt het overige werk achterop. Vooral het maken van nieuwe bestem mingsplannen komt zo in gevaar. Daar om zijn diverse plannen uitbesteed, zoals Oosterend beschermd dorpsge zicht, Marsplan, DenBurg west, Krimplan en Den Burg centrum, het komt erop neer dat de afdeling voortdurend een berg werk voor zich uitduwt. Bovendien is er geen enkele reserve, zodat in geval van ziekte direct een enorme achter stand ontstaat zoals in de praktijk begin dit jaar is gebleken. Continu Bestemmingsplannen vergen enorm veel werk. Nog maar nauwelijks is een plan vastgesteld en goedgekeurd of er moet weer worden gewerkt aan wij zigingen. Een plan is over het algemeen tien jaar geldig, maar al na vijf of zeven jaar blijkt het nodig veranderingen aan te brengen. Het bestemmingsplan bui tengebied moest zelfs binnen een jaar na de vaststelling worden herzien en bij het beschermd dorpsgezicht van Oos terend is zelfs sprake van een continu- proces. Het ziet er niet naar uit dat in die situatie verandering komt. Toch wordt ernaar gestreefd dat de afdeling het werk zoveel mogelijk zelf uitvoert. Al leen werk dat een specialisme vraagt en wellicht in sommige gevallen veel capa citeit vergt zal worden uitbesteed. Het een en ander overwegende ko men B en W tot de conclusie dat er twee man bijmoet, zodat de afdeling totaal acht personen zal tellen. De uitbreiding behelst een administratieve kracht en een planologisch-technische kracht. De commissie ruimtelijke ordening en al gemene zaken hebben al uitgebreid over dit onderwerp gediscussieerd en zijn akkoord gegaan. Verwacht wordt daar om dat de behandeling van vanavond niet zoveel tijd in beslag zal nemen. In Den Burg heeft Els Postma van de Welzijnsstichting het voor elkaar gekregen een jury te formeren in plaats van de opgeheven dorpscom missie. Het programma is wat tijden betreft in grote lijnen hetzelfde als vorig jaar. De kinderen spelen van 17.30 tot 18.30 uur en moeten eerst een nummertje afhalen op het bordes van het raadhuis. De jury staat bij het Open Boek in de Bin- nenburg, bij Bakker's Ijzerhandel in de Weverstraat en bij Nauta in de Parkstraat. Tussen 18.45 en 19.00 uur is de prijs uitreiking in Chinees Restaurant „Azië" op de Groeneplaats. De ouderen spelen van 20.30 tot 22.00 uur en moeten ook een nummer afhalen bij het raadhuis. De jury is dan ook te vinden bij Het Open Boek, Bakker's Ijzerhandel en Nauta. Tussen 22.30 en 23.00 uur zullen de prijswin naars bekend worden gemaakt in Chinees-restaurant „Azië". Er zijn zowel bij kinderen als ouderen prijzen voor enkelingen, paren en groepen. Bij de ouderen is er een extra prijs voor de „meest folkloristische" uitbeelding. De nummers van de prijswinnnaars zullen dinsdag ook in deze krant worden gepubliceerd, waarna de prijzen af te halen zijn op het bureau Culturele Zaken in het raadhuis. Degenen, die nog wisselbekers in het bezit hebben, worden verzocht deze zo snel mogelijk af te geven bij Culturele Zaken. De Koog In De Koog begint het „speulen" voor kinderen om 17.00 uur. De jury zit voor Daalders Supermarkt in de Dorps straat en de prijsuitreiking is om 17.30 uur. De ouderen worden 's avonds vanaf 20.00 uur op straat verwacht. Ook dan wordt op straat gejureerd. De prijsuitreiking is op 21.30 uur in Café restaurant Capri. De Waal Evenals vorig jaar kunnen de Waalders ook dit jaar in het eigen dorp terecht. Vanaf 16.00 uur kunnen de kinderen een nummer halen bij de fam. Sweere aan het Hogereind. Van 17.00 tot 19.00 uur kan er gespeeld worden. De jury staat op verschillende plaatsen op het Hogereind en de Polderweg. Bii slecht weer is de jury in het dorpshuis waar vanaf 18.45 uur gespeeld kan worden. Om 19.30 uur is de prijsuit reiking in het dorpshuis. De ouderen spelen vanaf 21.00 uur. De jury zit in het dorpshuis en daar is ook rond 22.00 uur de prijsuitreiking. Degene, die nog een wisselbeker van vorig jaar in zijn bezit heeft, wordt verzocht deze voor 10 december in te leveren bij de familie Sweere. Oosterend In Oosterend komen de kinderen aan bod van 17.00 tot 18.00 uur, waarna de prijsuitreiking volgt in dorpshuis De Bijenkorf. De ouderen worden 's avonds vanaf 20.00 uur in het centrum van Oosterend verwacht. De prijsuitrei king is om 21.30 uur in het dorpshuis. Traditioneel is de jury op straat te vinden en worden de Oosterenders ver zocht zoveel mogelijk licht te ontsteken zodat alle voorstellingen zo goed mogelijk bekeken kunnen worden. Oudeschild De kinderen kunnen tussen 15.30 en 16.00 uur in Dorpshuis 't Skiltje terecht om een nummer af te halen. Daar worden ze meteen door een jury beke ken. Bij J. Krijnen, De Ruyterstraat 28, staat de tweede jury, die het spelen op straat beoordeelt. Na het spelen kan de jeugd nog een uurtje in het dorpshuis terecht om feest te vieren. Om 17.15 uur wordt de prijsuitreiking verwacht. De oudere spelers kunnen tussen 20.20 en 21.30 uur een nummer afhalen in 't Skiltje. De jury staat bij J. Krijnen en T. Boom in de De Ruyterstraat. Er wordt tot 22.00 uur gejureerd. Om 23.00 uur worden de prijswinnaars in het dorpshuis bekend gemaakt. Naast de prijzen krijgt iedere speler (jongeren en ouderen) een herinneringsvaantje uitgereikt. De Cocksdorp 19.30 uur in de prijsuitreiking in Eierlandsche Huis, waarna het spel voor de ouderen meteen van start ga De nummers voor ouderen kost ƒ2,50 en kunnen tot zaterdagavo 20.00 uur bij Els Ooievaar worde afgehaald. De route waar in de huiz gespeeld kan worden is Kikkertstra Ploosterstraat en Hodshonstraat. Het de bedoeling te spelen tot 23.00 u Om 24.00 uur is de prijsuitreiking in Eierlandsche Huis. Den Hoorn Ouwe Sunderklaas voor de kindei begint in Den Hoorn om 16.00 u Voor het spelen moet in Dorpshuis Waldhoorn een nummer geha worden. De adressen waar de kind jury zit zijn: Het Dorpshuis, De Spy en Hotel Den Hoorn. Om ongev 17.30 uur is de prijsuitreiking in Dorpshuis. De ouderen spelen 20.00 tot 22.00 uur en moeten eerst een nummer halen in het Dor huis. De juryadressen zijn: Hotel Diek, Willem Duinker, De Spyker, Dorpshuis en Hotel Den Hoorn, prijsuitreiking is rond 22.30 uur. Het Ouwe kinderen duurt in 17.30 tot 19.00 kunnen vanaf 9 december nummer afhalen bij Els Sunderklaas voor De Cocksdorp van uur. Deelnemers een gratis Ooievaar, Klimpstraat 12. Er kan „gespeuld" worden tussen Hotel De Hoop en De Aanleg. Aan beide kanten van de straat zijn meerdere juryleden te vinden. Om De toneelgroep van de Oud-lee genvereniging van de lagere landbo school heeft het stuk „Zwarte kunst de Dageraad" in studie genomen is een drie bedrijven tellende „boe klucht", die zaterdag 30 januari worden opgevoerd in „De Wielew: in De Waal en zaterdag 6 februar het Eierlandsche Huis in De Co dorp onder regie van Janna D Stoepker. De Algemene Nederlandse Bond v Ouderen afdeling Den Burg houdt maandag 21 december een kerstmidi met broodmaaltijd in De Witte Bun De toegang is uitsluitend voor leden de bond. Kaarten kunnen voor f per persoon worden afgehaald in Hollebol op vrijdagmiddag 11 decen tussen 15.00 en 17.00 uur. De ke middag zelf begint om half vijf. formatie kan worden verkregen bij vrouw J. Wassenaar-Wilmink, telefi 02220-2181. „Vandaag mogen we blij zijn. Het is een vreugdevolle dag. Veel mensen hebben gebeden om een voorganger. Het heeft jaren geduurd, maar onze ge beden zijn verhoord." Dit zei H.Ellen, lid van de kerkeraad van de baptistenge meente op Texel bij de intrede van dominee J.G. Hoekstra. Om dit feit te vieren was er zondagmiddag een fees telijke dienst in de Doopsgezinde kerk waarbij ook vertegenwoordigers van andere kerken en mensen van radio omroep de Lichtboei aanwezig waren. Medewerking werd verleend door een gemengd zangkoor onder leiding van A.Kuik. Ook dominee Hoekstra verhaal de in zijn „eerste Tesselse" preek over blijheid en vreugde. „We moeten gelo ven in goed nieuws en het is mijn taak dit nieuws door te geven," aldus de nieuwe voorganger. Ellen zei in zijn welkomstwoord bij aanvang van de dienst dat dominee Hoekstra ongetwijfeld veel werk zal krij gen. „U staat hier echter niet alleen. Velen zullen u en uw vrouw in gebeden gedenken," aldus Ellen die hoopte dat mevrouw Hoekstra begrip kon opbren gen voor het feit dat ze haar man 's nachts nog al eens zal moeten missen. Ds Hoekstra is namelijk ook voorganger in Den Helder en is daar woonachtig. „Hij zal nogal eens op het eiland zijn en bedenk dan dat uw man met een belangrijke taak bezig is," aldus Ellen die de spreuk memoreerde die bij de ope ning van het kamphuis van Jan en Paula Brouwer getoond was „Ons eiland voor de heiland." „Voor die gedachte moe ten we met zijn allen staan. De tijden veranderen snel en er is veel onenigheid in de wereld. Daarom zal er hard ge werkt moeten worden om onze taak te volbrengen." Ds Hoekstra ging in zijn dankwoord aan de gemeente in op deze gedachte. „Als we in gezamenlijke roe ping voortgaan kunnen er plasregens van zegen over dit eiland neerdalen." offers Aan het feit dat hij door het werk op Texel zijn vrouw vaak zal moeten missen, tilde hij niet zwaar. „Er worden wel grotere offers gebracht om het evangelie te verkondigen. Daar is meer voor gepresteerd," aldus de voorganger die er bij opmerkte dat het wellicht met altijd even gemakkelijk zal zijn en dat hij zich daarom verheugde in een hechte Texelse gemeente. Ds. Hoekstra noem de enkele 'wapenfeiten' uit zijn verleden die ertoe hebben geleid dat hij van gere formeerd predikant te Schoonoord bap- listendominee in Den Helder en Texel is geworden. „Ik ben werkelijk door de pottenbakkerschijf' gevormd maar heb alle vertrouwen in de toekomst." Ellende Als tekst voor zijn intredepreek had Ds. Hoekstra Jesaja 52 vers zeven gekozen: „Hoe lieflijk zijn op de bergen de voeten van de vreugdebode die vrede aankondigt, die goede boodschap brengt, die heil verkondigt, die tot Sion spreekt: uw God is koning." Hoekstra noemde deze bijbeltekst een gegeven van hoop, maar stelde erbij dat je er in deze tijd schijnbaar weinig voor koopt. „Het is prachtig gezegd; ik verkondig u een vreugdeboodschap, maar als je de krant openslaat of het journaal bekijkt dan zie je alleen maar ellende," aldus Hoekstra die vond dat er tegenwoordig heel wat 'stuk getrapt' wordt. „Blijheid is een schaars artikel tegenwoordig." Hoekstra ontkende niet dat er heel wat afgefeest wordt in de wereld maar dit heeft volgens hem niets met echte blij heid te maken. Vreugde Bij vrede hoort vreugde, volgens de predikant, en daarom is het ook te verklaren dat 400.000 mensen in Am sterdam om vrede lopen te roepen. „Dat is een wanhoopskreet om vreug de, want wat valt er nog te verwachten met al die kernraketten om ons heen." Waarop Ds Hoekstra zei dat die „vrede" echter allang aanwezig is. „Het is een oude boodschap maar hij is altijd weer nieuw. „De mensen die meelopen in zo'n demonstratie moeten eerlijk voor God toegeven dat ze zijn vastgelopen. De vrede is er al en klopt aan hun hart. Als dat geroep om vrede in godsnaam is steun aan de anti-christ." Hoekstra noemde het evangelie de ware vredesproclamatie. „We vergeten maar al te vaak dat C od koning is en dat we bij hem moeten zijn en nergens anders." zo besloot hij zijn preek. Na afloop van de welkomsbegroetings- dienst werden de vele tientallen aanwe zigen in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het echtpaar Hoekstra onder het genot van een kopje koffie. Jonge gemeente De baptistengemeente op Texel is nog zeer jong. In april bestaat zij drie jaar. Landelijk is de baptistenkerk in opkomst terwijl veel andere geloofs gemeenschappen teruggang vertonen. Twee en een half jaar geleden zijn een tiental Christenen uit verschillende ker ken voor het eerst bij elkaar gekomen om te zoeken naar andere wegen. „Het geloof was voor hen niet tast baar genoeg, en ze voelden zich niet thuis in de andere kerken". Na de con tacten met de baptistenkerk in Den Helder (100 leden) werd besloten de veertien dagen een kerkdiens Texel te houden. „De interesse deze diensten bleek zo groot dat heel snel moesten overschakelei een wekelijkse dienst in de Dooi zinde kerk", aldus de heer Gort, li< de baptistenkerk. De diensten wi gehouden met een voorganger uit Helder of gastsprekers uit anderi meenten. „Het is echter belangri] je als groep toch iemand hebi leiding aan het gebeuren kan ge\ zo stelt Gort en daarom zijn de Te baptisten ook dankbaar voor „gedeelde" voorganger (met Helder) die nu wekelijks op Tex< spreken. De baptisten streven uiteindelijk een zelfstandige gemi met een eigen voorganger te w< en gezien de groei (op dit momen de kerk op Texel 30 doopleden er 40 „sympathisanten"), valt dit bi enkele jaren te verwachten. Kinderdooj Een van de belangrijke kenm van het baptistengeloof is da kinderdoop niet wordt erkend. Vo senën moeten hun geloof belijden zich te laten onderdompelen, moet in vrije keuze het geloof aar den en in de Bijbel wordt nerger sproken over dopen door wa sprenkeling", aldus de heer Gor reden voor de groei van zijn kerk Gort dat het bij de baptisten gaat om het aan de buitenwereld zien van de innerlijke overtuiging, gaan niet langs deuren om te zi dat ons geloof het enige ware is, in onze kerkdiensten vind je al goed is, iets van de blijheid vreugde van het mogen geloven t Volgens Gort hebben veel dopel achteraf ook gezegd dat juist de vrijheid en het op een simpel directe manier verkondigen vai geloof hen zo heeft aangesproken is nog niemand bij ons weggelopei Dat heeft overigens wel eer kritiek opgeleverd dat baptistengeloof zo „gemakkelijk Het prediken van „hel en verdi nis" staat niet op de voorgronr heer Gort: „Geloven is niet gem lijk. Je moet laten zien vanuit waarom je gelooft. Je moet stani ten innemen en dat geldt voor christen. Hij denkt dat de kracl het baptistengeloof juist de blijhf „We mogen dankbaar zijn voor dingen en waarom zullen we da laten zien?" Met de intrede va nieuwe voorganger houden baptisten elke zondagavond dier de doopsgezinde kerk. Aanvang uur.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2