„Home Movies" FILM „Klappen kosten geld" Boete voor bedreiging en belemmering politie NOVEMBER TE NAT EN STORMACHTIG Texelaars HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND oonger Seizoenoverzicht herfst voor de balie Officier in mishandelingszaak: „ik was de bestuurder niet" i I n |m i i m i ir I nr 9| plNSDAG 8 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 SW\V\\\N' De meest praktische manier om stu denten op een filmakademie te leren hoe ze een speelfilm moeten maken, is na tuurlijk om ze een film te léten maken. En dan niet voor spek en bonen maar echt helemaal professioneel bedoeld. Dat gebeurde door de thriller-specialist Brian de Palma wiens oerspannende Dressed to kill nog in de bioscopen nahuivert. De opdracht luidde: een komedie over het maken van een thriller met hedendaagse maatschappelijke achtergronden. Of zoals Brian de Palma het wat preciezer stelt: een gekruide klucht over sex, terreur, bedrog, verraad en wraak alsmede nog een paar andere familie-aangelegenheden. In ,,Home movies" is Kirk Douglas een leraar in Star Therapy. Hij laat zijn eigen doen en laten continu filmen, met zichzelf als regisseur en ster. De (ko mische) opnamen hiervan zijn ook te zien, waarbij met een masker het beeld formaat wordt verkleind, wat een sfeer van authenticiteit geeft. ,,The Maestro" spoort ene Denis aan tot zelfonderzoek, wat inhoudt: een succescolle jacht op de verloofde van zijn broer James, de ontmaskering van de relatie van zijn vader (tevens arts) met een Zweedse verpleegster en enkele lachtwekkende onhandige pogingen om zichzelf te filmen tijdens alledaagse bezigheden. Broer James is toevallig ook een leraar en cult-freak, met een obsessie voor de gezondheid van het lichaam, wat ten koste blijkt te gaan van zijn eigen geestelijke gezondheid. Deze halve gare James -die zijn leerlingen op Spartaanse wijze aanpakt- wordt tenslotte voorbij gestreefd door zijn vriendin Kristina, die over meer kennis blijkt te beschikken. Donderdag in de serie Filmganger. Luchtdruk In mm. kwik 765 760 755 750 7^5 7*+0 755 station: Den Burg Neerslag in mm. Bewolking in okta'e Wind snelheid in Beoufort Tenperatuur In gr. Celsius Neerslag In mm. 25 20 15 10 5 0 -5 60 50 40 30 20 10 Onenigheid in een bar/dancing was de oorzaak van het verschijnen van een 25-jarige Texelaar voor de balie van de Helderse kantonrechter, vrijdagmiddag. De man had volgens het door de politie gemaakte proces verbaal een andere barbezoeker meermalen tegen het hoofd gestompt. ,,lk heb maar één keer geslagen," aldus de verdachte. Deze uitspraak was strijdig met getuigen verklaringen die tegenover de politie waren afgelegd. Volgens een getuige had na de eerste klap het slachtoffer met zijn hand zijn gezicht willen be schermen en was er daarna nog een klap gevallen. Een andere getuige had verklaard dat er geen enkele aanleiding voor het gevecht was. Het slachtoffer had per ongeluk met zijn elleboog tegen de rug van de verdachte gestoten, waarna twee stompen zouden zijn uit gedeeld. Overigens deed de vraag hoe veel klappen er waren gevallen weinig ter zake. want in de tenlastelegging werd gerept van een één of meermalen ■tompen. Tegen de politie zou de ver dachte hebben verklaard: „Ik werd (waad en ik heb hem een oplazer ver- tocht." Ter zitting ging de verdachte nader in op de motieven van zijn daad. „Ik ben al eerder veroordeeld. Toen ik in die dis cotheek zal, was dat pas gebeurd. Degene die ik geslagen heb ging me uit zitten lachen, Ik waarschuwde hem nog door te zeggen: „Blijf uit m'n buurt." Toen ging hij weg, maar later kwam hij toch weer. Alles kwam op me af en toen heb ik hem geslagen."De rechter wilde best aannemen dat men de verdachte zat te treiteren in de discotheek, maar vond dat geen aanleiding er op los te timmeren. „Op 15 mei was u wegens mishandeling voor een boete van f 400,- veroordeeld en daarvoor was er een veroordeling wegens vernieling. Als u zich kwaad maakt bent u veel te opvlie gend," aldus de rechter. Hij zei verder dat de situatie echt zorgelijk wordt. „De officier zal zich afvragen of deze reeks ooit ophoudt en mogelijk aan gevange nisstraf denken, ledereen wordt wel eens gepest." Blijkens het requisitoir was gevange nisstraf echter niet wat de officier in petto had. „Er zijn met de verdachte al meer moeilijkheden geweest met drank en agressie. Eén week na een eerdere beoordeling werd er al weer op los geslagen. Er is niet veel voor nodig om deze verdachte aan het slaan te krijgen. Het moet duidelijk zijn: Als deze ver dachte slaat, kost het geld. Het is nuttig tot tien te tellen voor je slaat. Ik wil dat deze verdachte tot driehonderd telt en eis een boete van driehonderd gulden." „Dat kan Bruintje nog wel trekken," zei de verdachte en de rechter vonniste conform. „U moet zich beter gedragen, anders gaat 't fout," voegde hij er nog aan toe. Temporatuur in gr. C. teken van de politie gestopt. Toen een agent uit de surveillancewagen was gestapt had hij echter weer snel gas gegeven en was richting De Koog gere den. Bij de achtervolging waren snel heden van meer dan honderd kilometer per uur voorgekomen. Uiteindelijk was de man klemgereden. De verdachte ontkende zowel de hoge snelheden als het feit dat hij eerst gestopt zou zijn. Na het tot staan brengen van zijn auto had de verdachte twee blaasproeven en een bloedproef geweigerd. „Ik kan niet tegen een bloedproef, want dan val ik flauw." aldus de verdachte. „Volgens het proces verbaal heeft u na uw aan houding andere dingen gezegd," zei de politierechter. „U zei: „Ik laat me niet prikken. Ik was de bestuurder van die auto niet. Vraag maar raak, ik ben het niet, ik ontken alles'." „Dat was van de zenuwen", zei de verdachte in de rechtszaal. Verder verklaarde hij op het ogenblik bezig te zijn met rijlessen en dat het examen is aangevraagd. Officier van justitie mr. Jansen sprak van onver antwoordelijk gedrag. „Met drank en zonder rijbewijs: „Hier is een gevoelige straf op zijn plaats," stelde hij in zijn requisitoir. Hij eiste een boete van zeshonderd gulden en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voor het weigeren van de bloedproef en een boete van f 150,— voor het rijden zonder rijbewijs. „Dus ik had me net zo goed wél kunnen laten prikken. Dan had ik ook zo'n straf gekregen?", vroeg de verdachte. „Dat hangt er van af. Als er pure alcohol uit uw arm was gekomen, was de straf nog wel zwaarder ge worden," zei de officier. Verder wees de verdachte op het feit dat het halen van zijn rijbewijs door de rijontzegging in het gedrang zou kunnen komen. Dit argu ment was voor de rechter aanleiding af te zien van de ontzegging. „U heeft nu geen rijbewijs, en ik wil u de mogelijk heid laten houden het te behalen." Wel vervatte de rechter een ernstige waar schuwing in zijn vonnis. Voor het wei geren van de bloedproef een boete van zeshonderd gulden, zoals door de offi cier was geëist met daarbij twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf mei een proeftijd van twee jaar. Voor hel rijden zonder rijbewijs vonniste hij con form de eis van de officier: f 150, boete. sneeuw. De meest voorgekomen wind richting was met 27,8% zuidwest. De gemiddelde maximum-herfsttem- peratuur bedroeg 13,6 graden, normaal is dit 13,3 gr. De gemiddelde minimumtemperatuur kwam op 8,3 gr. normaal 7,8 gr. De neerslag bedroeg maar liefst 365,5 mm tegen een normaal van 245 mm. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 13,6 knopen, normaal 9,7 knopen. Het gemiddelde weercijfer kwam op 5,5. Op maar liefst 66 dagen kon neerslag afgetapt worden, op 10 dagen hagel, op 13 dagen onweer en op 7 dagen mist. Dirk Vinke JtJiBt d, Trop. d Onweer q. Sneeuw d. Hagel d. Maand .MOVEMBEB .,„r. H,»1 .-,t„lion DEN BOBO In de eerste decade was het vrij rustig. Er was een uitgebreid hogedruk- gebied dat zijn invloed bij ons deed gelden. Er viel geen neerslag van bete kenis, en in de nachten van de 8ste tot en met de 10de kon door het vrijwel ontbreken van bewolking de minimum temperatuur tot rond het vriespunt dalen. In de tweede en derde decade waren het noordelijk van ons langs trekkende depressies, die vrijwel alle dagen voor stormachtige wind en regen zorgden. Met uitzondering van 16, 24, 25 en 30 november lagen de temperaturen, door de aangevoerde zachte lucht, op een gunstig niveau. Met de afsluiting van november is ook een einde gekomen aan de klima tologische herfst. Op bijgaand sei zoensoverzicht is te zien dat de afgelopen herfst een vrij normaal tem- peratuursverloop heeft gehad. Het neerslagtotaal was in hoofdzaak als gevolg van de natte oktobermaand veel te hoog. Zoals ook de windsnelheid en het aantal regendagen. In de grafiek is in blokdiagram de gemiddelde waarde per decade (10 dagen) weergegeven, terwijl in stippellijn het normaal ge middelde is weergegeven. Bij de neerslag is het normaal totaal door 3 gedeeld, waardoor een decade normaal verkregen. In de temperatuurkolom zijn de blokjes aan de bovenzijde begrensd door het gemiddeld maximum en aan de onderzijde door het gemiddeld mini mum, bij de stippellijn is dit het zelfde. November en herfst in cijfers. De gemiddelde maximumtempera tuur in november bedroeg 9.6 graden, normaal is dit 8.8 gr. De gemiddelde minimumtemperatuur kwam op 5.7 gr. normaal 4.3 gr. De neerslag bedroeg 90 mm. tegen een normaal van 79 mm. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 18 knopen, normaal is dit 10 knopen. Het gemiddelde dagcijfer kwam op 4,2. Op 2 dagen werd onweer waargenomen, op 5 dagen hagel en op 2 dagen Bewolking In okta 's Windsnelheid in knopen ontkende de verdachte. „Ik heb dat niet gezegd, maar ik heb wel de burge meester de blauwe plekken laten zien die mijn vrouw had opgelopen door hun optreden. Hij vond het óók schan dalig. Klacht De politierechter vond dat de ver dachte dan een klacht had moeten indienen bij de officier van justitie over het gedrag van de politie. „Wat de politie heeft gedaan is hier op dit moment niet aan de orde. De politie had volkomen het recht om die brommer in beslag te nemen. Er was Bedreiging met geweld en het belemmeren van de politie bij het uitvoeren van zijn taak, waren de feiten die een 51 -jarige inwoner van Den Burg vrijdag voor de politierechter te Den Helder moest verantwoorden. Op 17 juni hadden politiemensen vanuit hun surveillancewagen gezien dat zijn zoon op een bromfiets te hard reed. Ze achtervolgden hem tot op het erf van zijn huis, waarna een wachtmeester de brommer in beslag wilde nemen. Door de vader werd de bromfiets toen snel in de garage gezet onder het spreken van bedreigingen. Om zijn woorden kracht bij te zetten, greep hij een steel vast en wekte de indruk daarmee te willen slaan. Ter zitting verklaarde de verdach te dat de politie opeens het erf van zijn huis op kwam rijden. „Mijn zoon wist van niets", aldus de verdachte. „Toen wilde die agent die brommer pakken, maar dat vond ik niet goed. „je kan 'm hier bekijken en als je dat niet wil, zet ik hem in de garage", zei ik". De verdachte vertelde verder dat de Texelse agenten zeer bruut opgetreden waren tegen zijn vrouw. „Ze hebben haar geslagen. Zoiets kan ik toch niet toelaten?" Politierechter mr. J. J. Udo de Haas concludeerde uit het verhaal van de verdachte dat inderdaad sprake was geweest van verzet tegen de politie". U dacht dat ze niet het recht hadden om die bromfiets mee te nemen en u heeft hen dat belet. Volgens het proces ver baal heeft u een stoel vastgegrepen en geroepen: „Als jullie me niet met rust laten, regel ik het hier wel even". De verdachte ontkende dit gezegd te hebben. „Ik heb alleen gezegd: „nou moet het gedonder afgelopen wezen", omdat ze mijn vrouw sloegen". Mr. Udo de Haas had echter nog meer zinsneden uit het proces ver baal. Volgens de stukken zou de verdachte ook geroepen hebben: „Als jullie nou godverdomme niet weggaan, krijg je een opsodemieter". Ook dit van uw kant geen enkele reden om zo op te treden", zei de rechter. „Maar ze begonnen meteen te bak keleien. Ik heb contact opgenomen met de burgemeester en met justitie in Alk maar en daar vonden ze dit ook niet te pas komen", aldus verdachte. Officier van justitie mr. Jansen vond dat verdachte in een verkeerde veron derstelling leefde. „Als ten aanzien van een strafbaar feit een verdenking bestaat, biedt het wertboek van Straf vordering mogelijkheid om bepaalde goederen in beslag te nemen. Een ver denking bestond in dit geval, namelijk dat met een bromfiets te hard gereden is. Bij de schermutseling is de verdach te degene geweest, die is begonnen. Hij heeft uitvoering van de voorschrif ten belet. Hoe het verdere verloop van de schermutseling is geweest, zou ter sprake kunnen komen bij een klacht die over de politie wordt ingediend", aldus de officier. Verder zei mr. Jansen van mening te zijn dat de burger medewer king dient te verlenen aan de politie. „Verdachte heeft niet gehandeld zoals het hoort en heeft woordgebruik van een dreigende strekking gebezigd", stelde de officier, die een boete van driehonderd gulden eiste. De verdachte, die er geen begrip voor had, dat het gedrag van de politie in deze zaak niet aan de orde was, riep: „Mijn vrouw is 's middags nog op het bureau geweest om de zaak te be praten. Met z'n tweeën hebben ze haar in een politiebus gedonderd, ze mocht niet eens naar huis lopen." „Dat kan hier niet aan de orde komen. Ik heb u al eerder verteld, dat u een klacht in moet dienen", zei de rechter. „De politie gaat steeds vrijuit. Zij begonnen met slaan. Dat de politie mijn vrouw heeft geslagen, vind ik geen manier." „Het optreden van de politie is hier niet aan de orde", kapte de rechter de discussie af. „Wél de feiten van de tenlastelegging. De politie mocht die brommer in beslag nemen, u mocht hen niet tegen houden." Rekening houdend met het feit dat de man nooit eerder was veroordeeld, vonniste de rechter een boete van f250,—Het motortandwiel en de aanzuigbuis, waarmee de brommer was opgevoerd, werden aan het verkeer onttrokken. De veroordeelde was het niet eens met deze uitspraak en zegde toe in hoger beroep te gaan. Dronken autobestuurder: Een 39-jarige inwoner van Hoogeveen stond terecht omdat hij op 17 april had geweigerd medewerking te verlenen aan een bloedproef, terwijl hij in een auto reed met drank op. Bovendien bleek hij geen rijbewijs te hebben. De aanhou ding geschiedde in de omgeving van De Koog, nadat de politie de man eerst geruime tijd had achtervolgd. „U dacht natuurlijk: gedronken en dan ook nog geen rijbewijs, ik kan er maar beter vandoor gaan," zei politierechter mr. J.J. Edo de Haas. De verdachte erkende dat het zo inderdaad wel was gegaan. „Ik was bang omdat ik geen rijbewijs had, niet vanwege die drank, want ik had niet teveel gedronken." De politie rechter las vervolgens delen uit het proces verbaal voor. De man had op een Luchtdruk ln mm. kwik De afgelopen novembermaand heeft een nogal stormachtig ver loop gehad. Het stormachtigst waren de 23ste en 24ste, waarbij vooral maandagavond de 23ste van zware storm gesproken kon worden met windsnelheden van 120 km/uur. maand 1 maand 2 maand 3 20 15 10 5

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5