Cjrocn "Zwartsjexels in het harL, Bejaardenzorg komt met eigen kandidaten LOM-dependance start 4 januari Het RIN heeft er weer vijf zeehonden bij ball: P. A. Zegers en A. Lap Ik ben de enige pacifist hier' E.E.G.-onderzoek op Texel 'tilij-T Zegers tegen „Lancasterdijk" loganmrM g-biem MODE MANTJE tIIM BARKER'S IJZERHANDEL 96e JAARGANG NR. 9635 TEXELSE VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (022201 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46,99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De Stichting Bejaardenzorg Texel heeft het gemeentebestuur verzocht de heren P. A. Zegers uit Den Burg en A. Lap uit Den Hoorn in het stichtingsbestuur te benoemen. Daarmee kan ruimschoots worden voorzien in de vacature, die is ontstaan door het vertrek van de heer A. Maasdam. Zoals bekend worden tegelijkertijd po gingen ondernomen door de bewoners commissie van de Stichting Bejaarden zorg om enkele andere vertegenwoor digers in het bestuur benoemd te krijgen: mevrouwE. Bakker-Boerhorst en de heer N. Nagtegaal, B en W staan nu voor een moeilijk dilemma. Dat het bestuur nu zelf ook met kan didaten is gekomen, was een nogal verrassende mededeling van Gelein Jan sen in de raadsvergadering van dins dagavond, waarover de problemen rond de bestuurssamenstelling van de Stich ting Bejaardenzorg geruime tijd werd ge discussieerd. Geen standpunt Zoals bekend weigert het bestuur al geruime tijd hardnekkig om in te gaan op het verzoek van de bewonerscom missie om in het bestuur vertegen woordigd te worden, zonder daarvoor een duidelijke reden te geven. De be wonerscommissie had als nieuwe fase in de strijd de gemeenteraad gevraagd een standpunt in te nemen. Zover kwam het dinsdagavond niet. Op voorstel van de burgemeester zal het college eerst pre advies uitbrengen aan de raad. Burge meester Engelvaart vond dat niet te hard van stapel moet worden gelopen. „Een voorzichtige opstelling is in het belang van het overleg." De heer S. De Waard had geen goed woord over voor de houding van het bestuur. Nadat hij de aan de raad over gelegde briefwisseling tussen bestuur en bewonerscommissie had doorgeno men, had hij zich niet begrijpend af gevraagd hoe zoiets in de tegenwoor dige tijd mogelijk was. Daar wordt je gewoon niet goed van. Is dit een pres tigekwestie of heeft men zich niet willen aanpassen aan de ontwikkelingen van de maatschappij waarin bejaarden bezig zijn zich te ontdoen van de betuttelende en neerbuigende liefdadigheidssfeer die voorheen gebruikelijk was?" De Waard vond dat in ieder geval de stauten van de stichting gewijzigd moeten worden, omdat ze sinds 1965 in strijd zijn met de wet. Daarbij moet rekening gehouden worden met het overheidsstreven dat in dergelijke lichamen het bestuur voor een derde uit bejaarden bestaat. De Waard vond dat de ruzie tussen de bewoners commissie en bestuur moest worden bijgelegd, dat de statuten worden ge moderniseerd en er moet worden on derzocht of de stichting kan worden toegelaten als instelling bedoeld in ar tikel 59 van de woningwet. Voor het uit de weg ruimen van het conflict achtte hij bemoeienis van de burgemeester of het college gewenst. De statutenwijzi ging zal van het bestuur zelf moeten komen. En als de stichting „toegelaten" zou worden, zou deze goedkoper over geld kunnen beschikken. Moeilijk Daan Schilling zei het college niet te benijden bij het maken van het pre advies. Bij voorbaat staat vast dat niet iedereen tevreden kan worden gesteld. Schilling pleitte er voor dat bewoners als leden in het bestuur worden opgeno men en voelde niet voor waarnemers of vertegenwoordigers. Gelein Jansen meende dat de be wonerscommissie de kwestie overtrok ken voorstelde. Hij vond het nogal overdreven dat ze zich druk maken over het niet ontvangen van een jaarverslag. En dat het bestuur thans niet voldoet aan de statutair voorgeschreven sterkte was ook niet zo rampzalig, gezien het feit dat het bestuur inmiddels twee kandidaten heeft voorgesteld bij het college. Volgens Jansen was men ook verkeerd ingelicht over de mogelijke toelating op grond van artikel 59. Dat had niets met de statuten te maken. (Jansen doelde op het feit dat er per gemeente maar één toegelaten instelling kan zijn. Op Texel is dat de woning bouwvereniging. Red.) Tenslotte was het CDA raadslid ook verbaasd over de klacht die de bewonerscommissie had geuit over de vermeend hoge prijs waarvoor de stichting thans bejaar denwoningen bouwt op Texel. De be wonerscommissie had nl. een vergelij king gemaakt tussen het kleine contin gent op Texel en een complex van 100 (I) bejaardenwoningen in Apeldoorn. Het is nogal logisch dat deze massal gebouwde huizen goedkoper uitvallen. Burgemeester Omzichtig Engelvaart legde uit De dependance van de Helderse LOM-Kompasschool gaat op 4 januari definitief van start. De gemeente heeft hiervoor het gebouw van de voormalige ZMLK-klas aan de Beatrixlaan beschikbaar gesteld en zal aan het projekt blijvende financiële medewerking verlenen door de kosten van logopedie, licha melijke opvoeding en de taakverlichter (een ochtend per week) voor haar rekening te nemen. Daar staat tegenover dat de kosten die met het dagelijks busvervoer naar Den Helder waren gemoeid, vervallen. Overigens is de dependance helemaal een zaak van de Helderse Kompas- school. In de kerstvakantie zal het voormalige ZMLK-gebouw voor de nieuwe bestemming gereed worden ge maakt. In de dependance komen vijftien leerlingen. De kans is groot dat de dependance volgend jaar tweeklassig wordt. De schoolinspectie heeft daar-, voor al medewerking toegezegd. De ouders werden tan het boven staande op de hoogte gesteld door het schoolhoofd, de heer De Vette, en door wethouder F. Blanken tijdens een in het raadhuis gehouden vergadering van de Vereniging van LOM-ouders Texel (VLOT). In de veryauenng spraken de ouders de wens uit dat de nieuwe school de zelfde naam zal krijgen als de hoofd vestiging in Den Helder, dus „Kom- passchool" met als ondertitel „school voor individueel basisonderwijs". Ook werd besloten een vorm van sa menwerking te zoeken met de ouders van kinderen van de Beatrixschool. Thans bestaat de indruk dat de beide oudergroepen elkaar bestrijden, wat voor de toekomst van het buitenge woon onderwijs op Texel ongunstig is. De VLOT-vereniging kreeg een defi nitief bestuur. Bij de verkiezing werden met algemene stemmen gekozen: mevrouw Maas-Kooltjes (die waar schijnlijk voorzitter wordt), H. Koop man (penningmeester) en H. de Graaf (secretaris). De vereniging geeft graag informatie aan ouders die kinderen hebben met leerproblemen. dat het voor een gemeentebestuur niet eenvoudig is om invloed uit te oefenen op bejaardenzorg. Het moet tactisch en omzichtig gebeuren en het nemen van besluiten door de gemeenteraad op dit moment, lost waarschijnlijk niets op. het is beter eerst het standpunt van het college af te wachten. De Heer De Waard had daarvoor begrip en zag van zijn voorstel af. Wegsleepregeling Niet alle raadsleden waren tevreden over de wijze waarop het college de garagehouders heeft behandeld toen werd besloten het wegslepen van onge wenst geparkeerde auto's zelf ter hand te nemen en het dus niet uit te besteden aan een particulier bedrijf. Van der Kooi kreeg het verwijt te slikken dat hij de garagehouders voor het hoofd had gestoten door hen eerst de indruk te geven dat zij voor het wegsleepwerk in aanmerking konden komen om daarna zonder uitleg te besluiten dat de ge meente dit werk zou moeten doen. Ook werd er afkeurend over gesproken dat de gemeente als argument hanteert dat het kleine aantal welsleepgevallen voor een particuliere garage nooit aantrekke lijk kan zijn, gezien de investeringen die er tegenover staan. Zoiets moet een particulier bedrijf zelf beoordelen, von den zij. Compressor J. C. Dros kreeg het met de bur gemeester aan de stok toen hij bleef volhouden dat de kostbare vervanging van de compressor van De Bolder niet nodig is geweest. Inplaats van een totaal nieuwe installatie van 711.000,— zou men hebben kunnen volstaan met een nieuwe electromotor van 71000, Het betoog van Dros kwam er op neer dat de door het college overgelegde voorstelling van zaken (zie vorige krant) leugenachtig was. „Wees toch eerlijk1", zei hij. Dat schoot de burgemeester in het verkeerde keelgat. Hij zei geen reden te hebben om aan de mededelingen van de mensen die met de apparatuur wer ken, te twijfelen. Als de compressor op Lees verder op pagina 2. De CDA fractie is het er niet mee eens dat de waddendijk van Nieuwe- schild tot aan het eind van polder De Eendracht als naam „Lancasterdijk" krijgt. Dat bleek dinsdagavond in de raadsvergadering waar CDA raadslid mevrouw Huitema over dit onderwerp het woord voerde. Ze verzocht het college het voorstel voor de naamgeving terug te nemen, omdat het niet gepast zou zijn de dijk naar een bepaald soort „oorlogstuig" te noemen. Lancaster vliegtuigen werden in de oorlog door de geallieerden gebruikt. Vijf vliegtuigen van dit type werden in de omgeving van Texel neergeschoten. In totaal zijn bij Texel 187 geallieerden omgekomen, waarvan het merendeel oorlogsvliegers. Het college vond het blijkens het pre advies niet juist om uit de namen van al die gesneuvelden er één te lichten, waarnaar de dijk genoemd zou kunnen worden. Mevrouw Huitema zei namens haar fractie dat het college moest zoeken naar een naam waarin de nage dachtenis der gevallenen beter zou zijn Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer heeft er sinds dinsdag middag weer vijf Engelse zeehonden bij. De beesten kwamen ditmaal per „luchtpost", en wel met een Havilland Twin-Otter. Dit vliegtuig, met ruimte voor negentien personen, bracht de dieren in kratten van Edinburgh naar vliegveld Texel. Het zijn deze keer „grijze" zeehonden, een heel ander soort dan de gewone zeehond, waarvan er bij het RIN al 29 rondzwemmen. De komst van de dieren is een uitvloeisel van overleg over zee- hondenonderzoek op EEG niveau en omdat het RIN voor zee hondenonderzoekers een unieke faciliteit in Europa wordt ge noemd, hebben ze daar een plekje gekregen. „Bij de grijze zee honden zullen heel andere zaken onderzocht worden, dan waar mee wij ons bezig houden, maar we kunnen er wel ons voordeel mee doen", aldus Peter Reijnders, die de Europese kontaktgroep zeehondenonderzoek graag heeft aangeboden de zeehonden bij hem te huisvesten, vooral omdat een internatio naal befaamde Amerikaanse expert op dit gebied, Mike Feedak, de beesten zal onderzoeken. Reijnders ondezoekt de effecten van het eten van met PCB's besmette vis op zeehonden. Het nieuwe onderzoek dat nu bij het RIN zal plaatsvinden, heeft daar indirect mee te maken. De E.E.G. heeft besloten een Engels zeehondenonderzoek te subsidiëren nadat in Engeland besloten was 120.000 grijze zeehonden af te schieten. Daarmee kwam er een grote maatschappelijke discussie op gang, waarin voor en tegen van veel zeehonden in één gebied werden ge noemd. De Engelse vissers zagen hun vangsten drastisch teruglopen en weten dit aan de zeehonden Het Ministerie van Landbouw en Visserij kondigde daarop aan dat een groot aantal zeehonden moest worden dood geschoten om de visvangst weer veilig te stellen' Hiertegen kwam o.a. de aktiegroep Green Peace in geweer. Die zei, dat niet wetenschappelijk is aange toond dat de grijze zeehond veel con- sumptievis vreet. De vissers kregen het verwijt dat ze zélf de oorzaak van alle problemen waren, door overbevissing. Hierna werden grote akties op touw gezet, die ook de wereldpers haalden en waarbij de zeehonden bijvoorbeeld met verf aangestipt werden om ze ongeschikt te maken voor de bonthandel. De Engelse achterdocht over de bemoeienis met zeehonden was zo groot dat Reijnders bij de eerste twee transporten van beesten per kotter, ook naar de aktiegroepen moest om zijn bedoelingen uit te leggen. De akties resulteerden echter in het terug nemen van het ministeriebesluit. De grijze zeehonden mogen de komende twee jaar niet worden afge schoten. „Door de bescherming van die beesten heeft het aantal zich in zeven jaar tijd verdubbeld en dat roept bij veel vissers de angst op dat de zee wordt leeggevreten. Dat heeft zich voor de oorlog ook in Nederland afge speeld", aldus Reijnders, die toegeeft dat op sommige plaatsen de zeehonden inderdaad flinke schade aanrichten. „Op lokaal niveau wordt de zalmstand bedreigd en worden netten vernield. Dat kan men oplossen door een schadevergoeding aan de gedupeerden te geven of plaatselijk wél beesten af te schieten. De aktiegroepen zijn in het geweer gekomen tegen de simpele en massale oplossing: schiet er maar flink wat dood". Vermoeden Het uitstellen van de jacht heeft ech ter het gevolg gehad, dat nu aan de wetenschap wordt gevraagd te onder zoeken of een zeehond veel vis vreet, a. verwoord. Persoonlijk had ze overigens niet zoveel moeite met de naam, omdat de Lancastervliegtuigen niet alleen als bommenwerpers werden gebruikt maar ook voor voedseldroppings. Pakt raadslid C. Ellen van wie het idee oorspronkelijk afkomstig was om in de naam van de dijk de gevallen geal lieerden te herdenken, kon wel begrip opbrengen voor de CDA bezwaren, maar vond dat je anderzijds rekening moet houden met datgene wat gebeur de vóórdat de Lancastertoestellen wer den ingeschakeld. Hij stond dan ook achter deze naam. Bij het college be stonden ook ideëen om de herinnering aan de geallieerden levend te houden in een monument. De RAF is bereid een propellor van een Lancastervliegtuig beschikbaar te stellen. Cor Ellen stelde voor dat dit blad wellicht op de Kras- sekeet aangebracht kan worden. Verder leek 5 mei hem een mooie streefdatum voor de onthulling van het monument. Burgemeester Engelvaart zei grote moeite te hebben met het terugnemen van het voorstel. Het was besproken in de commissie algemene zaken en met de dorpscommissies van Oosterend en Oudeschild en daar ging men ermee akkoord. „Als de raad de naam Lan casterdijk niet wil, dan blijft de naam waddendijk gewoon staan", zei Engel- vaart. Hij voegde hieraan toe dat je bij de naam Lancaster niet zozeer aan oor logstuig moet denken, maar eerder aan de politieke situatie van toen en de be vrijders van ons land. Het idee om het ggdenkteken te combineren met de Krassekeet vond hij niet zo geslaagd. De propellor zal ergens een plaatsje op de dijk krijgen. Bij stemming bleek dat alleen de CDAfractie het voorstel tot terugtrekken van het collegevoorstel steunde. Vervolgens werd het voorstel om de dijk Lancasterdijk te noemen in stemming gebracht. Daarbij gaf de hele raad, dus ook de CDA fractie, zich gewonnen met uitzondering van Zegers. „Ik ben kennelijk de enige pacifist in dit gezelschap", zei hij. en zo ja, welke soorten en op welke plaatsen. Dit laatste is belangrijk want het sterke vermoeden bestaat dat zee honden vooral eten op plaatsen waar vissersboten nooit kunnen komen. Die opdracht ging naar het Sea Mammei Institute, dezelfde instelling die Peter Reijnders behulpzaam is geweest bij eerdere Engelse zeehondenvangsten. „Internationaal is toen afgesproken dat geen dubbel werk verricht mag wor den, vooral omdat dat zonde is van tijd en geld". De opdracht om uit te zoeken wat voor, en hoeveel vis een zeehond vreet, kon volgens de RIN- medewerker op twee manieren worden uitgevoerd. „Je kunt de maag van een beest opensnijden en bekijken wat hij allemaal naar binnen gewerkt heeft. Lees verder op pagina 2. Hogerstraat 6, Den Burg Dreamland 1-persoons elektr. onderdeken type DM 31 P, volledig beveiligd tegen oververhitting, voorzien van Kema keur nu 75,— Inventum 1-persoons elektr. zwakstroomonderdeken met transformator, voorzien van Kema keur. NU 119,- Telefoon 02220 2346 De Havilland Twin-Otter op het vliegveld. De zeehonden werden voor de tocht van twee uur weer in de inmiddels bekende kratten vervoerd. De rN WINKEL VOL IDEEEN douane was aanwezig om te kijken of het transport op de juiste wijze geschiedde.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1