Cjrocn'wartsjexelsin het harL> Nationaal landschap onder voorwaarden TESO onmisbaar a/s inspiratiebron Regeling voor hogere goten modern rs moerbeek B en W nemen standpunt in: Streven naar betere ontwerpen Zonder geld geen eisen" OUWE SUNDERKLAAS 1981 ZEER GESLAAGD Kontant voordeel bij Texelaars gewond bij aanrijding in Den Helder Nachtelijke reparatie Inbraak op kotter t/m zaterdag 19 december a.s. 96e JAARGANG NR. 9636 TEXELSE DINSDAG 15 DECEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT li Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, hebben burge meester en wethouders geen bezwaar tegen de aanwijzing van Texel tot nationaal landschap en ook niet tegen de aanwijzing van de Texelse duinstrook tot nationaal park. Aldus blijkt uit een 13 pagina's tellende nota die donderdagavond gespreksonderwerp zal zijn in de openbare vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Toch staan B en W vrij kritisch tegen over het regeringsbeleid ten aanzien van de nationale parken en de nationale landschappen, zoals dat is verwoord in het structuurschema Natuur- en Land schapsbehoud van het Rijk. Uit het collegestandpunt blijkt dat men bij de bescherming van het land schap niet verder wil gaan dan is ge regeld in het bestemmingsplan buiten gebied en het structuurplan voor Texel. Er worden vijf knelpunten genoemd die uit de weg geruimd moeten worden, wil het college positief staan tegenover de rijksplannen. In eigen hand B en W willen dat de gemeente het beleid in eigen hand houdt. Het rijksidee dat de maatregelen in het kader van het nationale landschap worden uitgevoerd door de provincie wordt dus van de hand gewezen. De in te stellen „land- schapsraad" moet door de gemeente raad worden samengesteld waarbij overleg met rijk en provincie niet hoeft te worden uitgesloten. Een andere voorwaarde van de ge meente is dat zij voldoende geld van het rijk zal moeten krijgen om de op land schapsbehoud gerichte maatregelen te kunnen betalen: zonder geld geen eisen. Bij het ontruimen van natuurvreemde elementen in de Texelse duinen moet een uitzondering worden gemaakt voor de campings Loodsmansduin en Koger- strand. Ook moet er een voor de ge meente aanvaarbare oplossing komen voor het gebrek aan parkeerterreinen en fietspaden in de duinstrook, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan het te kleine parkeerterrein bij Hoornderslag en het dringend gewenste fietspad van de Krim naar het strand paal 28. Voorwaarde nummer vier is dat het rijk geen land meer aankoopt om er natuurreservaten van te maken, zonder instemming van het gemeentebestuur en pas dan nadat planologische proce dures (er zal een bestemmingswijziging geregeld moeten worden waarbij de verschillende belangen worden afge wogen) zijn afgerond. En tenslotte willen B en W dat rijk en provincie geen beperkende maatregelen nemen zonder overleg met de gemeenteraad. Overleg Er zal dus onderhandeld moeten wor den. B en W willen daarvoor een orgaan in het leven roepen dat als voorlopige ff Twee Texelaars werden vrijdagmid dag gewond bij een aanrijding op de Marsdiepstraat in Den Helder. Door een Texelse automobilist werd geen voorrang verleend aan een Helderse automobilist. Bij de botsing liep een Texelse passagier een lichte hersen schudding op en een andere inzittende gekneusde ribben. De man met de her senschudding bevindt zich momenteel nog in het ziekenhuis in Den Helder. De bestuurder van de Texelse auto en een vierde inzittende, kwamen met de schrik vrij. Ook de Helderse bestuurder bleef ongedeerd. Bij de aanrijding raakte beide betrokken auto's total loss. In de afgelopen nacht is een repara tie uitgevoerd aan de voortstuwings installatie van de dubbeldeks veerboot Molengat. Het karwei, waarbij een re duceerventiel moest worden vervan gen, vergde enkele uren. Via de ge meente werd met de marine een rege ling getroffen dat een helicopter zou worden ingezet in geval van spoed eisend ziekenvervoer. landschapsraad kan worden gezien en waarin onder meer de Texelse belan genorganisaties zijn vertegenwoordigd. Als dat overleg geen behoorlijke oplos singen oplevert voor de genoemde knelpunten, wordt het nationale land schap alsnog van de hand gewezen. B en W zijn daarover echter niet pessi mistisch gestemd. Op 4 december j.l. zijn zij voor overleg in Den Haag geweest en gezien de aard en de resul taten van dat gesprek denken zij dat het wel goed zal komen. B en W zeggen ervan overtuigd te zijn dat de regering met Texel niets anders wil dan dat waarmee de gemeente zelf al jaren bezig is. Waarbij wordt gewezen op het recreatiebasisplan (waarin reke ning is gehouden met de draagkracht van de natuur bij het laten groeien van verblijfsrecreatieve voorzieningen), waarin de belangen van natuur en land schap zijn veilig gesteld door allerlei voorschriften, de bijdrageregeling (waar door inpassen van gebouwen in het landschap financieel mogelijk wordt ge maakt), de regeling voor het behoud van schapenboeten en tuinwallen, de in voorbereiding zijnde gemeentelijke mo numentenlijst, de in voorbereiding ver kerende bestemmingsplannen voor de karakteristieke dorpen en de regeling voor het herstel van karakteristieke pan den. Ook de onlangs van kracht ge worden kapverordening en het strin gente beleid ten aanzien van reclame borden in het buitengebied wijzen erop dat de gemeente in deze serieus bezig is. Robbenjager Het college is nauwkeurig nagegaan in hoeverre de beleidsvoornemens van het rijk afwijken van het beleid van Texel. Dat heeft de genoemde vijf knel punten opgeleverd. Wat betreft de campings in de duinen laten B en W weten dat verplaatsen van kampeer terrein De Robbenjager gezien de om vang en de ongunstige ligging „be spreekbaar" moet zijn, maar dat ver plaatsing van de twee RST-campings onaanvaarbaar is. Het zou verarming zijn van de toeristische kwaliteit van Texel. Verplaatsing zou dan waarschijn lijk gaan ten koste van landbouwgrond. Bij de bedenkingen die het college heeft tegen verdere reservaatvorming op Texel, blijkt ontevredenheid over de wijze waarop het ganzenreservaat in De Eendracht tot stand is gekomen. „De overheid moet het bestemmingsplan respecteren." B en W gaan in hun reactie op het structuurschema ook in op het min of meer voldongen feit dat Texel is aan- (Zie vervolg pagina 11 Onbekenden hebben zich vrijdag toe gang verschaft tot de brug van de Deense kotter VE 244, die in de haven van Oudeschild gemeerd lag. Er werd een Marifoon van het merk Sailor ter waarde van 74000,— meegenomen. Veel lol onder één deken. Ouwe Sunderklaas heeft zijn levenskracht opnieuw overtui gend bewezen. In bijna alle dorpen was het aantal volwassen spelers wat groter dan vorig jaar en ook in kwalitatief opzicht heeft het oer-Texelse feest dit jaar winst geboekt. Daar staat tegenover dat het aantal jeugdige deelnemers om onduidelijke redenen wat minder was, maar per saldo is er weinig te klagen. De grote animo was te verwachten want het feest viel deze keer op een ideale dag en het plaatselijk nieuws van het afge lopen jaar heeft veel inspiratie geboden. Ook een andere goede „traditie" bleef dit jaar in ere: tijdens en na het feest zijn er geen vechtpartijen of verkeersongelukken van betekenis ge weest. Door het opnemen van een vrijstellingsbepaling in het bestem mingsplan willen B en W meewerken aan de bouw van bollenschuren met hogere goten dan thans zijn toegestaan. Voorgesteld is een regeling te treffen waardoor een goot van maximaal 4,50 meter mag als dat uit landbouwkundig oogpunt noodzakelijk is, waarbij dan wel nadere eisen kunnen worden gesteld om te bereiken dat het aldus ontstane gebouw behoorlijk in het landschap past. Zowel agrarisch deskundigen als deskundigen op het gebied van landschaps- en natuurbouw zullen in zo'n geval worden geraadpleegd. Zoals bekend is het vraagstuk van de goothoogte al geruimte tijd een heet hangijzer. De huidige voorschriften van het bestemmingsplan laten geen hogere goten dan drie meter toe. Ten tijde van de vaststelling van het bestemmings plan was dat acceptabel, maar de laatste jaren hebben zich binnen de bloembollenbedrijven ontwikkelingen voorgedaan op het gebied van laden, stapelen en bewaren van bloembollen in containers van bepaalde afmetingen waardoor behoefte is ontstaan aan be drijfsgebouwen met zijmuren van ruim vier meter, waardoor daar vier zg. kuubskisten met de heftruck boven op elkaar kunnen worden gezet. Dit is een kostenbesparende manier van werken, zodat het in het belang van de bloem bollencultuur is, als dat in het bestem mingsplan mogelijk wordt gemaakt. Tot dusver zijn bouwaanvragen voor schu ren met hogere muren dan drie meter steeds afgewezen. Dat heeft in agrari sche kring nogal wat verbittering ge wekt, vooral omdat de indruk ontstond dat B en W in deze strenger waren dan de deskundigen op het gebied van land schapsbouw. Van die kant bestond n.l. geen bezwaar tegen hogere goten. Geen recht De nu voorgestelde regeling houdt niet in dat iedereen nu straks schuren met hoge goten mag bouwen. Het maximum van 4,50 meter wordt n.l. niet als een recht in het bestemmingsplan opgenomen, maar elke aanvraag zal op zichzelf worden beoordeeld. B en W zullen daarbij dus nadere eisen kunnen stellen. Wat inhoudt dat de extra kosten die daaruit voor de betrokken bollenboer voortvloeien, op de gemeente kunnen worden verhaald krachtens de veelbe sproken bijdrageregeling, althans „voor zover de extra kosten redelijkerwijs niet of niet geheel ten laste van de aanvrager behoren te blijven." Dat kan de ge meente dus flink wat geld gaan kosten, maar dat vinden B en W „de conse quentie van de zorgvuldige benadering van het landschap waardoor het ge meentebestuur van Texel heeft geko zen." Als de gemeenteraad met de nieuwe regeling akkoord gaat, zullen B en W trachten deze zo snel mogelijk van kracht te laten zijn zodat de diverse bollenboeren die zo'n hoge schuur wil len bouwen, geholpen kunnen worden. Dit is echter wel afhankelijk van de medewerking van de provincie. Als men er daar mee akkoord gaat, wil de ge meente door toepassing van artikel 19 met de nieuwe regeling gaan werken, nog voordat deze in het bestemmings plan is opgenomen. Een normale wij- ziginsprocedure kost veel te veel tijd, vindt het college. De commissie ruimtelijke ordening zal in de vergadering van donderdagavond a.s. een oordeel over de regeling geven. Uit het pre-advies dat B en W over dit onderwerp hebben uitgebracht is op te maken, dat het streven veel meer dan vroeger gericht zal zijn op een betere architectuur van agrarische bedrijfsge bouwen. Tot dusver stelt dat weinig voor. Ontwerpen zijn doorgaans uitslui tend gericht op een zo goedkoop en doelmatig mogelijk resultaat en als aan de eisen van het bestemmingsplan was voldaan, wordt door de gemeente vrij wel altijd bouwvergunning gegeven. Andere ondernemers beschouwen hun gebouwen niet alleen als produktie- middel maar ook als een visitekaartje. Die kant moet het ook bij de agrarische bouw op, vinden B en W. Een goed ontwerp (waarbij dus wordt gezorgd dat het gebouw zo goed mogelijk in de omgeving past) komt in aanmerking voor bouwvergunning, ook als de goten hoog zijn. De architecten die deze uit daging willen aanvaarden kunnen in het pre-advies alvast wat richtlijnen vinden. Vaak zal het erom gaan een op zichzelf groot gebouw niet groot te laten lijken, wat mogelijk is door het onderbreken van gootlijnen, het al of niet laten inspringen van deuren, afwisseling in gevelafwerking, het toepassen van kleuren (kleine oppervlakten lichter en feller van kleur en grote oppervlakten gedempt en donker) en het „breken" van daklijnen door een bepaalde opstel ling ten opzichte van bestaande gebou wen of het planten van groepen oomen. Zelfs zou als voorwaarde kunnen wor den gesteld dat niet meer gebruikte schuren worden afgebroken. Voor het camoufleren van lelijke gebouwen met dichte boomsingels voelt het college niets. Het gebouw moet er op zichzelf zo goed mogelijk uitzien, zodat het niet verstopt hoeft te worden; beplanting mag daarbij slechts een hulpmiddel zijn. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat de architecten de puzzel oplossen door „ouderwets" te gaan bouwen; in te gendeel, het moet liefst wat anders worden. Bij de behandeling van bouw aanvragen zullen B en W zich niet alleen laten adviseren door de welstandscom missie maar ook door de „Advies commissie voor het landelijke bouwen" die sinds vorig jaar in Alkmaar functio neert. Een bron van inspiratie die nooit schijnt op te drogen is Teso. Het beleid van deze onderneming lijkt erop gericht te zijn telkens weer voor maatregelen te zorgen, die met Ouwe Sunderklaas op de korrel kunnen worden genomen. Er voeren zaterdagavond weer diverse dubbeldekkers rond maar ook het on langs geplaatste tourniquet op de haven van Den Helder was mikpunt. De Texelse kaas, strandjutter Cor Ellen en het toeristische beddengeld waren ook favoriet, evenals de tweeling van Jan Wolkers, de opheffing van de NVSH en de (daarmee soms in verband gebrach te) vergrijzing van Texel. Voor het overige waren de onderwerpen vrij ge lijkmatig over de spelers verdeeld, zodat de toeschouwers ogen en oren tekort kwamen. Het blijft een bezwaar vooral in Den Burg dat er geen gelegenheid is om alle voorstellingen rustig te bekijken. Vooral als lange tek sten worden meegevoerd is het onmo gelijk dat alles voldoende tot zijn recht komt zodat menige fijne nuance on opgemerkt blijft. Ook te betreuren is dat het Ouwe Sunderklaasfeest wordt mis bruikt voor het lanceren van zeer per soonlijke verdachtmakingen. Op Ouwe Sunderklaasavond moet je niet al te kin derachtig zijn, maar zekere grenzen moeten toch wel in acht worden ge nomen. Waar die grens ligt is niet zo moeilijk vast te stellen. Stel je je maar voor hoe je het zelf zou vinden als iemand die achter zijn masker zelf onbekend en buiten schot blijft zeer persoonlijke en kwalijke halve of hele waarheden over je loopt uit te dragen. Er waren naar verhouding veel ,,speel"voorstellingen, dus uitbeeldin gen waarbij een zang- of toneelstuk werd op gevoerd. Een hele sterke (die dan ook een prijs kreeg) was de dub beldekkervoorstelling in Den Burg waarbij het aan boord gaan van de passagiers op schokkende wijze in beeld werd gebracht onder het motto: Theo hou me koffer effe vast. De passagiers werden de smalle trappen opgedreven als varkens die de slachtplaats worden ingejaagd, met gebruikmaking van een electrische schokstok door een als „dik ke Gerrit" aangeduide employé. Dat het gemeentebestuur er weer flink van langs kreeg was te verwachten. Vooral de wethouders kregen het zwaar te ver duren. Een groepje zangers analyseerde het beleid van de wethouders door mid del van een lied: één couplet per wet houder. Omdat de coupletten op span doeken waren geschreven, kon iedereen meezingen. Beddengeld Meerdere voorstellingen brachten in beeld hoe straks het beddengeld kan worden ontdoken: door vier, vijf of acht toersiten in één bed te leggen. Het nieuwe brandalarm door middel van „piepers" werd aanschouwelijk ge maakt door enkele voorstellingen waar bij met een heel ander soort piepers werd gewerkt: aardappelen. Een grote wagen toonde de oplossing voor het vergrijzingsprobleem van Texel: een verjongingscentrum waarin de bejaar den op allerlei manieren weer vitaal werden gemaakt zodat zij aan het eind van de behandeling zelfs in een kinder box terecht kwamen. Het probleem van de te lage goothoogte van agrarische gebouwen werd uit de doeken gedaan en ook de 7180.000,— kostende ram penwagen van de Texelse brandweer reed rond. De grote werkgelegenheid bij de afdeling ROP van de gemeente deed een „werkloze" uitroepen: „De bouw is over de kop, ik ga beginnen bij het ROP." Een groep spelers reed met kruiwa gens kleigrond, voorzien van prijs en calculatie. Hetgeen betrekking had op de klei die de gemeente aan De Vries en Van de Wiel had willen verkopen. De nieuwe baptistenpredikant Hoek- Lees verder pagina 5 Bij aankoop van 7150,- ontvangt U f 25,- kontant Bij aankoop van 7300,— ontvangt U f 60,— kontant Bij aankoop van 7450,— ontvangt U f 90,— kontant Bij aankoop van 7600,— ontvangt U 7120,— kontant enz. enz.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1