Ouwe Sunderklaas ISSWVmw innw\ DEMONSTRATIE flNJVjE VERVOLG VAN PAG. 1 t lldtc. an»0,,\mki x.Y. J1 Verleende bouwvergunningen 19 DINSDAG 15 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 stra werd niet al te zachtzinnig ten tonele gevoerd als ,,de nieuwe Jimmy Jones" waarbij de dominee een indruk wekkende preek afstak. De landschaps- problematiek kreeg ook weer aandacht. .Gemeente zorg dat men u niet mis leidt; subsidie voor een kooi van de overheid." En over het slopen van huizen door Jarino: ,,Er worden weer eens wonin gen gesloopt; meester Zegers zag alleen het behang." Enkele voorstellingen wa ren besteed aan de MZW-drukkerij die als levensgevaarlijke concurrent van Brügemann en Langeveld en de Rooy werd voorgesteld. Opvallend waren drie boeren die met echte schapen door de straten liepen. Een van de teksten luidde:Vroeger ploegde de boer voort, nu voert hij ganzen zoals het NIET hoort." Enkele uitstekende voorstellin gen gingen over de automatische kaart jesknipper bij Teso en degenen die daardoor de boot dreigen te missen. ,,lk zat met me bekkie klem tussen het TESO-hekkie." De veelbesproken schutting van Hoogerheide bleek zich te lenen voor een leuke groepsvoorstelling, evenals ,,de kaasmakers van huisuit." Uitbundig spel veroorzaakte de „texelse missverkiezing^' en er was een mobiele gaarkeuken van waaruit boerenkool met worst werd weggegeven. Om het over dekte zwembad werd ook weer ge- vraagd: ,,We verrekken van de kou, waar blijft ons zwembad nou." Dank zij de discussie in de afgelopen raads vergadering was ook de kernwapen- problematiek een Texels onderwerp ge worden. „Plaats kernraketten op Texel, om te beginnen bij Barendregt in de tuin." Een groep konijnen vroeg aan dacht voor de kustafslag en twee oudjes klaagden over de wachttijden voor het verpleeghuis. Zoals gemeld is het Ouwe Sunder- klaasfeest zonder wanklanken verlopen. Bij de politie heeft het feest dan ook geen extra werk gegeven. Er werd overigens wel scherp opgelet. Daarvan weet een 26-jarige feestvierder mee te praten die in zijn auto werd aangehou den en zich aan blaas- en bloedproeven mocht onderwerpen. Waarna hem een rijverbod werd opgelegd en zijn auto voor nader onderzoek uit het verkeer werd genomen. Uitslagen Den Burg: Jeugd Enkelingen: 1. Teso sigaar (4411; 2. Dor Ellen (429); 3. Geen kernwapens 408). Paren: 1. Molengat, molensteen (409) Vergrijzen van Texel (462); 3. Texels kaasmeisje (435) Groepen: 1. Kernbommen weg (410); Texelse kaaswagen (434); 3. Paard zonder staart (455). Ouderen Enkelingen: 1. Teso geautomatiseerd (720); 2. Echte Texelaar (782); 3. Lan- casterpropellor (759). Paren: 1. Bloembollen (775); 2. Stort plaats (718); 3. Tourniquet (781). Groepen: 1. Teso met de koffers I725); 2. Looft den Heer, ds. Hoekstra (709); 3. Verkiezingen 1982 (721). De wisselbeker van de Welzijnsstich- ting ging naar „Teso met de koffers". De folklorebeker werd toegekend aan .Echtpaar geen plaats in het verpleeg huis" (701). Den Hoorn Het aantal kinderen dat 's middags meedeed in Den Hoorn viel een beetje tegen, maar het grote aantal volwasse nen dat 's avonds speelde maakte de Hoornder Ouwe Sunderklaas weer he lemaal goed. 's Middags deden 44 kin deren mee en dat was beduidend min der dan vorig jaar. Vooral de tweeling van Jan Wolkers die door het hoofd van de lagere school Van Wolferen met klompjes was verblijd, werd veel uitge beeld. De uitslag van de kinderen is als volgt: Enkelingen: 1. 't Juttertje 159 punten, 2. Klompjes voor Jan Wolkers, 150 punten, 3. H. de Ruijter, 350 maal ZDH, 136 punten. Kleine groepen (2 en 3 personen): 1. Schutting Hoogerheide, 177 punten, 2. Piet en Hanna Zijm, 169 punten, 3. Tweeling Jan Wolkers, 168 punten. Grote groepen (4 en meer personen]: 1Molengat, 192 punten, 2. Jan Jans en de kinderen, 188 punten. Een extra prijs werd toegekend aan Hanna' en Piet Zijm als origineelste voorstelling van de middag, 's Avonds waren er 138 deelnemers die zorgden voor een uitstekende Ouwe Sunder- klaasavond in Den Hoorn. De sfeer was goed, de onderwerpen vaak origineel gekozen en het viel op dat het echte ,,speulen" weer terugkomt. Van ge dichten, voordrachten, maar ook van de diverse uitmonsteringen was bijzonder veel werk gemaakt. In dit verband viel de extra editie van ,,De Hoornder" bijzonder op. Reusachtige bladen van twee meter hoog waaruit door twee oude heren werd voorgelezen. Het was een spectaculair nummer van De Hoornder want al het belangrijkste nieuws van de afgelopen tijd stond erin. Uitslagen zaalvoetbal: ZDH 2-De Mok gestaakt. De eerste klap is een daalder waard" en een pagina die was gewijd aan de geruchten over de stokerij van Parlevliet in den Hoorn waren delen van de inhoud. Ook bevatte het blad een kruiswoordpuzzel waarin de vraag ,,Wat is hoger dan een schutting" moest wor den beantwoord. In de puzzel waren precies genoeg vakjes om de naam Hoogerheide" in te vullen. Terecht kreeg de groep die met dit nummer van De Hoornder over straat ging de Fol klorebeker en werd met 313 punten eerste bij de grote groepen. Overigens was de illegale stokerij voor meer Hoornders aanleiding om te speulen. Eén speuler had een fles jenever bij zich waaruit hij de verschillende juryleden tracteerde. Ook het beddengeld dat door de gemeente wordt geheven werd door sommigen uitgebeeld. Twee men sen met een hangmat hadden als tekst: Beddengeld, ze kennen me wat. Wij slapen in een hangmat." Ook Willem Ham met zijn bar-restaurant 't Kompas moest er in de Hoornder Ouwe Sun derklaas aan geloven. De uitslagen van de avond zijn: Enkelingen: 1. Stamboom Bakker- Bakker, 259 punten, 2. Piel stéért ras (texels schaap) 253 punten, 3. Ouwe Sunderklaas, 250 punten. Kleine Groepen: 1. Bar 't Kompas, 242 punten, 2. Willem en Els Ham, 241 punten, 3. Klompjes Jan Wolkers, 239 punten. Grote groepen: 1. Ouwe Sunderklaas editie Hoornder, 313 punten (tevens fol klorebeker), 2. Weg champignons fa. Hin, 292 punten, 3. Beschermd dorps gezicht, 287 punten. De Koog Ook in De Koog viel de deelname van de kinderen 's middags tegen: ongeveer de helft van het aantal van vorig jaar. Wel waren de uitbeeldingen origineel. De uitslagen: Enkelingen: 1. bruining met het gas, 2. Oud papier ophalen, 3. de schaats baan. Paren: 1. Hoe moet men op het strand komen?, 2. Niet het hotel slopen, 3. De brandstichters van De Koog. De folklorebeker was voor „De kar van Mosk". Kleine groepen: 1. Annie hou jij mijn tasje even vast, 2. Kaasdragers Texelse kaas. Grote groepen: Duikerclub, 2. Wie van de drie. Door de ouderen werd 's avonds leuk gespeeld, het waren vaak hele toneel stukken die werden vertoond en dat maakte het voor de jury nogal moeilijk. Jammer was dat het speulen in De Koog nogal snel afgelopen was. Na negenen herinnerde weinig nog aan het Ouwe Sunderklaasfeest, behalve dan de goed gevulde horecabedrijven. Bij de enke lingen ging de eerste prijs naarHarm is het zat". Bijzonder goed spel, aldus de overweging van de jury. De tweede prijs was voor café De Passage en de derde prijs voor een voorstelling over de ge dichten van Klaas Bonne. Ook het nieuwe kaartknipsysteem van de TESO en de kans om door de tijd die dat kost, de boot te missen kwamen in De Koog aan bod. Heel knap was de arreslee van Jos Bakker nagemaakt waarmee hij zijn bloembollen aanprijst. Ook rond deze slee werd goed gespeuld waarbij vooral werd ingegaan op het weghalen van reclameborden door de gemeente. De viskraam van J. Mosk die na lange tijd in de Dorpsstraat te hebben gestaan naar de Nikadel moest verhui zen, was een geliefd onderwerp. „Japie stinkt na 30 jaar" stond op de mee gevoerde kraam. De overige uitslagen in De Koog zijn: Paren: 1. De kar van Mosk met Ijsbeer, 2. Vliegfeest, 3. Abri. Kleine groepen: 1Harms markt, 2. de gezonde apotheek, Mosk (tevens fol klorebeker), 3. Tafeltje dekje. Grote groepen: 1. Het is uit het leven gegrepen, 2. Brandstichters, 3. Miss verkiezingen. De Cocksdorp In De Cocksdorp stonden als vanouds de huisdeuren wagenwijd open om het grote aanbod aan speulers te ont vangen. Vele geestige, zeer knappe uitbeeldingen van de zaken die Cocks- dorpers en Eierlanders het afgelopen jaar hebben beziggehouden. Er deden 45 kinderen en 140 volwassenen mee, een aantal dat ongeveer gelijk is aan dat van vorig jaar. De kleine huiskamers waren soms maar net groot genoeg om de vele spelers te herbergen. De „ont hulling van het dijkmonument" was een spel waarbij velen betrokken waren. In deftige bewoordingen werd het monu ment onthuld compleet met minister Zeevalking en dijkgraaf Roeper, terwijl de Cocksdorpers op de achtergrond zo'n beetje commentaar stonden te le veren. „De Durpers" waren ook een grote groep. Verschillende zaken wer den op de hak genomen en deze groep voerde een kartonnen imitatie van Meijert Boon's schip „Van Steen" met zich mee. De film die D. Quartel over Eierland maakte werd realistisch ge speeld hoewel „de hondenfokker" wel wat erg realistisch werd gebracht. Ten slotte werd ook de concurrentiestrijd tus sen verschillende durper horecabedrij ven met veel enthousiasme gespeeld. De prijzen in De Cocksdorp zijn als volgt verdeeld: Kinderen Enkelingen: 1. Texels kaasmeisje, 2. Oude vrouw met geluidsoverlast, 3. Kabouter. Paren: 1. Truckstop van Meijert de Waard, 2. Nieuws uit de Texelaar, 3. Daan Quartel. Groepen: 1. SVC voetbal, 2. Straal jagers, 3. Vissers. Een extra prijs was er voor de „truck stop." Volwassenen: Enkelingen: 1. Vrouwe Justitia, 2. Piraat radio Waddenzee, 3. Werkloze arbeider. Paren: 1Ome Jan Eelman de post, 2. Fietsenverhuur, 3. Rugbyclub. Groepen: 1 De Durpers met „Van Steen", 2. Staatsbosbeheer, 3. Stro pers met meeuwen. De wisselbeker ging naar de .Durpers met Van Steen" en de folklorebeker naar „Lokettenverkoop De Hoop en Topido". De Waal Ook in De Waal blijkt de belangstel ling voor het spelen in eigen dorp groeiende. Vorig jaar werd voor 't eerst weer een bescheiden start gemaakt met Ouwe Sunderklaas terug in De Waal". Dit jaar bleken er al enkele tientallen oudere spelers mee te doen, met kwali tatief uitstekende voorstellingen geënt op het dorpsgebeuren. Een veel ge speeld onderwerp bij de jeugd was de bomenkapperij van een hoteleigenaar. Een speler droeg naast een bijl ook de tekst „Laat die bomen op zijn plaatsman dan komt er ook geen herrie van." Bij de ouderen zat ook een bomenkapper die stelde dat men tegenwoordig met 7100,— boete toch goedkoop „minder zieke" bomen kan kappen. De uitbrei ding van de kerkekamer van de N.H. kerk in De Waal werd ook van een andere kant belicht door twee „non nen" die met verdriet vaststelden dat dit minder huur opbracht voor het dorps huis. Ook het parkeerprobleem van het kleine dorp kwam aan de orde. Eén speler zag als oplossing van de proble men een „R.O. tonde" en legde uit dat dit ideaal zou zijn om de duizenden automobilisten die binnenkort het ver- bouyvde wagenmuseum en de Wiele waal zullen bezoeken om de tuin te leiden. Uitslagen: Kinderen: Groepen: 1. Waalder straatmuzikan ten (v.d. Meent en During). Paren: 1. Uitbreiding dorpshuis (Boot en Jimmink). Enkelingen: 1. Bomen kappen (Hanna Beekman). Volwassenen Groep: 1. Verbouw dorpshuis, gelijk aantal punten met nr. 45 over 25 jaar dorpshuis. Paren: 1. Nonnen, aanbouwtje kerk De Waal. Enkelingen: 1. R. O. Tonde De Waal. De folklorebeker ging naar de voor stelling „Beddengeld". Oudeschild In Oudeschild speelden ook minder kinderen (87) dan vorig jaar. Bij de ouderen waren echter meer spelers actief:135 tegen 117 vorig jaar. Ook hier werden veel plaatselijke toestanden naar voren gebracht. Jan „de schoffelaar" Kuiper, die onlangs met zijn plantsoe- nenonderhoud is gestopt en nu van zijn pensioen geniet, was een veelgespeeld onderwerp. Het publiek aan het (spek gladde) Buurtje werd ook opmerkzaam gemaakt op een katten K.l. centrum van een Oudeschilder. De vermeende on welwillendheid van de AOT om de bus route omwille van de bejaarden door het dorp te leggen, bracht zaterdag een groot aantal „bejaarden" op straat die, één keer met een zelfgemaakte bus, gewag maakten van dit gemis. Een andere groep stelde de TESO VVV ster-spot aan de kaak door de opnamen die toen gemaakt zijn van Texel „dun netjes" over te doen. Veel toeschou wers werden onder de lampen ge- interviewd. Een andere voorstelling be trof de bommelding bij Teso. Twee ac tivisten gaven via een telefoon te ken nen dat iedereen een bom, gaf niet waar, kon laten afgaan. Men moest daarvoor een tijdstip en plaats invullen op een formulier, waar naast de favo riete Molengat ook de RST en de groenteboer voorkwamen. Zeer plaat selijk waren voorstellingen over het leuren met garnalen door een ex-eige- naar van een kotter. Een tekst die we lazen: „We hebben de TX 15 verkocht en hebbe tiede om wat aars socht, want we woue niet as rooie ab altied over de haven loope, maar liever nog wat verkoope." Uitslagen: Kinderen Enkelingen: 1. Abraham, Kees Jaap Hin, 2. Kuiper in de VUT, Jacob Keijzer, 3. Dubbele von Sion 200 jaar haven, Jennifer Boom. Paren: 1. 25 jaar soos, Harry en Marion Slaman, 2. Peuter en kraai, Patricia de Vries en Wendy Androg, 3. Texelse kaas, Irene en Dirk Boekei. Groepen: 1. Oud papier, Judith Hin, Yvonne en Conny van Beek, 2. Speel tuin de West, Robin en Björn Verduin, Patricia en Christian Schlepers, 3. Zwembad Oudeschild, Rudy, marion, Dinsdag 15 december 3e Vrouwenbond NVV heeft in De (oog een „alternatieve maaltijd". Ver- :amelen om 19.40 uur bij de voormalige andbouwschool in Den Burg. Woensdag 16 december De commissie algemene zaken heeft len openbare vergadering in het raad- ïuis, aanvang 14.30 uur. De agenda zermeldt onder meer bespreking van iet seizoenrapport van de politie, de winkelsluitingswet en de voorschriften nzake de wet Geluidshinder. Donderdag 17 december De commissie ruimtelijke ordening leeft de openbare vergadering in het aadhuis, waarbij wordt gesproken over iet struktuurschema voor militaire ter- einen, de provinciale nota voor de rerblijfsrekreatie, goothoogte van Jloembollenschuren, het struktuur schema natuur- en landschapsbehoud (standpunt Texel inzake nationaal land- schap), de plaats van het nieuwe VW- santoor en enkele voorbereidings- lesluiten. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS-kantine een (erstviering; 20.00 uur. Annemieke Bakker. Meest actuele, paren, Molengat bommelding, Mark Zoer en Varoline Wetenkamp. G.O. bokaal: enkeling Maritiem Mu seum, Linda de Kuiter. Aanmoedigingsprijs: enkeling Plant soenwerker, Jan Hummel. Ouderen Enkelingen: 1. Jan Kuiper, 2. Gym Tante Bep, 3. Witte punt. Paren: 1. Mosselen eten en plee, 2. TX 15 en brommers, 3. De Beurs. Groepen: 1. Havenkanters, 2. Soos (groep 16 personen), 3. Brandweer van Blom. Meest actuele prijs: paren Jan Kuiper. G.O. bokaal: groepen G. O. feest. Ooosterend In Oosterend was vooral de handel en wandel van het raadslid Cor Ellen een favoriet onderwerp. De grootste voorstelling bij de ouderen betrof een wagen van de Stichting „Ruk open die vuilniszak", die pleitte voor het ongeli miteerd mogen „rondstrunen" in an dersmans vuilnis. Een andere groep spelers had een wagen vol met vuilnis met daarbij de tekst: „Het advies van Cor Ellen luidt: zakken open - pik in die buit". Ook de oude stenen die Ellen terug wil hebben waren een geliefd onderwerp. Meer plaatselijk was een voorstelling over het fanatisme in de hardloopsport van Joost Brouwer en de plannen van de dorpscommissie voor een zwembad en sportzaal kregen ook veel kritiek. Een speler had een aquarium op een wagentje met daarin een dikkop met de tekst „de enige die zwemt in het zwembad van Oosterend". Andere leuzen: „geen groter dorpshuis maar een woonhuis, geen zwembad maar een ligbad". Door Oosterend liep ook een grote VARA- haan en de tekst maakte er melding van dat „Haagse Bennie" zondags al bijzonder vroeg te horen was op de radio. Ook de eventuele herbouw van de krassekeet (of krassebank) liet de spelers niet met rust. Een achttal sunderklazen voerde een kleine krasse keet mee en speelde het bezoek van minister Zeevalking (met de letterlijke speech van Joh. Roeper) exact na. De kleine krassekeet werd later op de Waddendijk gezet en wel op de plaats waar vroeger de echte keet stond. Eén speler bleek niet gelukkig met de straat naam Lancasterdijk. Zijn tekst: „als oud vliegenier wil ik geen gezijk - laat de Lancasters met rust en noem het Krassedijk", Uitslagen: Kinderen: enkelingen: 1. Licht op de IJzeren Kaap; 2. Prent van Strend, 3. Het zwembad, geld is er al. Paren: 1. schilleboer; 2. Zwemmen in Oosterend; 3. Katten en vuilniszakken! Groepen: 1. Standbeeld zonder bomen; 2. Jan D. en Joh, R. over de Bijenkorf. Volwassenen: Enkelingen: 1. Zwem bad met dikkop; 2. Haagse Bennie; 3. Abri in Oosterend. Paren: 1. Ed en Els, twee WW-ers graven zwembad. Groepen: 1. Krassekeetbank; 2. Show room Rentenaar; 3. Landschapszorg. Folkloreprijs de inbreker bij de dorps commissie. De vele and-TESO voorstellingen leken een georganiseerd karaker te hebben met deze variade op een landelijk bekend vignet Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. Fa. Kikkert, Badweg 1 te De Koog voer het veranderen van een winkelpand; N. H. de Graaf, Schoorwal 1 te Den Burg voor het plaatsen van een dakkapel; TESO, voor het plaatsen van een be veiligingshek op de veerhaven 't Horntje; C. Oosterhof, Beatrixlaan90te Den Burg voor het gedeeltelijk vernieuwen van een voorpui; Staatsbosbeheer voor het ver groten van een kapschuur aan de Ploeg- landerweg te Texel; R. Vinke, Brink 20 te De Koog voor het veranderen van een woonhuis; P. Steffen, Schoonoordsingel 19a te Den Burg voor het plaatsen van een schoorsteen; H. Th. Grims, voor het ver groten van een zomerhuis aan de Bijen- korfweg te Oosterend. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5