Dure administratie geeft huurverhoging FILM Raad verdeeld over noodzaak uitbreiding personeel R.O.P. Gedenkborden voor polderbestuurders Laura BEUMKES OVER WONINGBOUWVERENIGING: ganger ,WAT IK ZEGGEN WOU.: Kans voor TESO Weinig gevangen Slippartijen Aanrijdingen OQOOQQQOOO Insluipingen DINSDAG 15 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Volgens Henk Beumkes van het Pakt is de Woningbouwvereniging Texel bezig de huurharmonisatie veel te rigoreus door te voeren waardoor de goedkoopste huizen van de vereniging bij leegkomen in één keer ƒ200,— huur méér per maand moeten opbrengen. Beumkes beklaagde zich hierover in de raadsvergadering van vorige week, naar aanleiding van het verzoek van de ver eniging om de bestaande rekening courant overeenkomst met de gemeente te verhogen met meer dan een miljoen gulden tot een maximum van ƒ1,4 miljoen. Dit houdt verband met de uit de hand gelopen kosten van het CV Iso project, waardoor de vereniging een bedrag van anderhalf miljoen gulden heeft moeten voorfinancieren. In ver band met de hoge rentestand is het nog met gelukt deze voorfinanciering om te zetten in een vaste lening, zodat het wenselijk was het nu ontstane financie ringstekort met gelden in rekening cou rant te dekken. Beumkes liet namens zijn fractie weten nu nog akkoord te zullen gaan met deze tijdelijke financiering, maar waarschuwde tegen het voorne men van de woningbouwvereniging om leegkomende huizen in een keer onder de huurharmonisatiemaatregelen te bren gen. Tedrastisch Beumkes vond dat veel te drastisch en herinnerde eraan dat de minister de uit voering van de huurharmonisatiewet niet dwingend heeft voorgeschreven. Vol gens de Pakt-man is er dan ook niet één woningbouwcorporatie die dat doet. Veel bewoners zouden door deze maat regel direct afhankelijk worden van huur subsidie. Beumkes zei dat er een lan delijke politieke oplossing moet komen voor het doorstromingsprobleem zodat mensen met hogere inkomens meer huur voor dezelfde woning betalen dan laagbe taalden. Het bestuur van de woningbouw vereniging zou nu haar sociale taak vergeten. Beumkes merkte ook op dat de „administratieve top" van de vereniging 100% meer kost dan door de vergoeding van rijkswege wordt gedekt. „Dat wil men van de nieuwe huurders halen. Er is de taakgroepen van de vereniging geen advies gevraagdB en W moeten toezicht houden op de huurvaststelling. In artikel 59 van de woningwet staat dat over huurverhoging overleg met de leden moet worden gevoerd. De Pakt-fractie vindt dat geen onderscheid mag ontstaan tussen oude en nieuwe bewoners en dat over huurverhogingen overleg met de leden moet worden gevoegf. De leden vergadering moet hier op democratische wijze over beslissen", aldus Beumkes, die eraan toevoegde dat het niet aangaat dat de leden moeten bloeden voor een veel te duur administratief apparaat." Burgemeester Engelvaart had te laat geconstateerd dat het betoog van Beum kes niets te maken had met het agenda punt over de rekening courant-verho ging. „Ik had u het woord moeten ont nemen, maar u krijgt hierover schriftelijke informatie. De FNV heeft ons deze pro blematiek ook voorgelegd." Ate Rienstra voorspelde dat het antwoord van het college geruststellend zal zijn. „Het is lang niet zo erg als Beumkes voorstelt." Wethouder Van der Kooi (ook voorzitter van de woningbouwvereniging) zei dat het bestuur de huurharmonisatiemaat regelen nog in discussie heeft en dat van een besluit dus nog geen sprake is. Bibliotheek De Hervormde bibliotheek in De Cocksdorp draait prima, ondanks de concurrentie van de bibliobus. Het aantal uitleningen in de bibliotheek steeg het af gelopen jaar tot ca2000 tegenover 1200 in 1980. Ook de bibliobus heeft niet te klagen over belangstelling. Bij 91 gebruikers was het aantal uitleningen in de periode januari-juli 2286. In verband daarmee krijgt de vaste bibliotheek weer een subsidie van ƒ1200, Naar aanlei ding van opmerkingen van Gelein Jansen zei wethouder Blanken dat op dit bedrag niet blijvend gerekend mag worden maar hij liet ook blijken dat de mensen van de bibliotheek vooralsnog niet ongerust hoeven te zijn. «VEN VftN LEZERS «ATEN VEFUNTWOOflCELUHHElO VftN OE REMXT« r Gelezen in de Volkskrant van 10 december j.l. pag. 9. Veerboot gevraagd, Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland vragen van de minister van Verkeer en Waterstaat en snelle beslis sing over het al dan niet bouwen van een dubbeldeks veerboot voor de dienst Vlissingen-Breskens. Enige haast is ge boden omdat aanpassingen aan veerplei- nen enzovoorts pas in 1985 gereed kunnen zijn. Wel,Texels Eigen Stoomboot Onder neming", hier ligt dan zomaar even de kans voor het grijpen om van een grote reeks problemen verlost te worden. Verkoop zo spoedig mogelijk het ge drocht „Molengat" en misschien keert dan ook wel een beetje het vertrouwen van de Texelaars in „Texels Eigen Stoomboot Onderneming" terug. Dat zou een goede zaak zijn, en zeker een goed voornemen voor 1982. Jaap Huisman, Den Burg. De zondag gehouden viswedstrijd werd bezocht door twee jeugd- en acht seniorleden. Martin van der Zwaag werd eerste bij de jeugd (17 cm). Eerste bij de senioren T. Bureb (36 cm), tweede A. BandaenW. Pronk(17cm)a vierdeC.J. Huisman (15 cm). De gevangen vissen waren allemaal jonge leng. De volgende wedstrijd is op 27 december bij de Hornt van 8.30-10.00 uur. Van links van rachts de heren De VisserKeijser, Eeiman, Kikkert Leber en Roeper. De samenvoeging van de Texelse waterschappen tot het Waterschap Texel kreeg donderdagmiddag een ge zellige nasleep in de Raadskelder in Den burg. Daar ontvingen alle bestuurders van de voormalige polders, die in functie waren toen het nieuwe waterschap een feit werd, een aandenken in de vorm van een wandbord. Totaal werden er 39 uitgereikt door dijkgraaf M. Roeper Pzn. Die legde uit dat het bord moest worden gezien als blijk van erkentelijkheid voor de in het verleden bewezen diensten. De samenvoeging van de Texelse Door sneeuw en gladheid hebben zich op verschillende plaatsen op Texel slippartijen voorgedaan. Zaterdag kon een Texelse automobilist niet tijdig tot stilstand komen op de splitsing Rand- weg-Ploeglanderweg en ramde daardoor de auto van een andere Texelaar. Maandagmiddag slipte op de kruising Postweg-Vuurtorenweg een DAF personenauto, die daarop in de sloot terecht kwam. Toen de politie bij de auto arriveerde was deze reeds ver laten, zodat niet bekend is wie achter het stuur zat. Eveneens maandagmid dag ging op de Beatrixlaan een fietser onderuit. Deze werd voor het maken van röntgenfoto's naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. polders was onderdeel van de bestuur lijke reorganisatie van alle Noordhol landse waterschappen, een operatie die nog maar onlangs zijn beslag kreeg. Daarbij werd het aantal waterschappen in de provincie teruggebracht van 187 in 1969 tot 14 thans. Van de provincie was het idee afkomstig om alie oud- bestuurders een aandenken te geven. Het wandbord werd ontworpen door Henk Tol uit Midden-Beemster die er uitgebreide symboliek op aanbracht, toegelicht in een bijgesloten folder. Bijna alle Texel-oud-bestuurders had den (met hun echtgenote) gehoor ge geven aan de uitnodiging om de borden in gezellige sfeer in ontvangst te nemen. De polders die destijds in het water schap Texel opgingen waren: Eierland, de gemeenschappelijke polders. Waaien burg. Hoornder Nieuwland De Kuil, Burger Nieuwland en de Prins Hendrik polder. Dijkgraaf Roeper ging in op de ge schiedenis van de Noordhollandse wa terschappen en vertelde onder meer dat de februariramp van 1953 mede aanlei ding is geweest voor de reorganisatie. Het besturen van een polder is door allerlei nieuwe wetten en bepalingen dusdanig gecompliceerd geworden dat het de vermogens van kleine water schappen teboven gaat. Buiten kijf staat echter in ieder geval wat Texel betreft dat de bestuurders van de oude waterschappen zich altijd uitste kend hebben ingezet. Als eersten kre gen de voormalige dijkgraven (die in enkele waterschappen „voorzitter" werden genoemd) hun bord aangebo den. Het waren de heren H. J. Keijser (Waalenburg), A. de Visser (PH polder), H. J. Leber (Eierland), M. J. Kikkert (Hoornder Nieuwland en de Kuil) en C. P. Eelman (Burger Nieuwland). Ver volgens ging het bord naar: C. H. Roeper Lzn, W. van der Werf, C. W. Bakker, C. Hin Hzn, S. W. Koning Lzn., C. Kuip Mzn., G. J. Veeger Mzn., P. M. Mantje, K. Breman, E. L. J. Lap, H. Ph. Vonk, R. Barendregt Hzn., Jac. Witte Czn., A. Schouten, H. Flens JGzn., H. W. Stark, L. J. Garritsen, N. J. de Wit, G. J. Schraag Jzn., T. van der Laan, A. van Hoorn, S. Lap Bzn., F. J. Bakker, J. R. van der Geest, J. Vermuë, J. Witte, M. bakker, L. Roeper KWzn., W. Jimmink, J. Witte Jzn., M. W. C. Langeveld, D. Zuidewind Mzn. Door een voorrangsfout gebeurde donderdag een aanrijding op het kruis punt Hoofdweg/Slufterweg. Een Texelse autobestuurder verleende geen voorrang aan een andere Texelse auto mobilist. Bij de aanrijding werden beide auto's zeer zwaar beschadigd. De vrouw van één der bestuurders die bij hem in de auto zat, moest met een dubbele beenbreuk worden opgenomen in het ziekenhuis. Woensdagmiddag botste een twin tigjarig Texels meisje met haar brom fiets achterop een vrachtwagen op het Mienterglop. Het meisje had de wagen, die stilstond om hout in te laden, niet tijdig opgemerkt. Ze werd aan haar hand gewond. Donderdag in de serie filmganger de film „Laura" van David Hamilton. Paul Wyler, beroemd beeldhouwer uit Ameri ka is uitgeweken naar een klein dorpje in zuid Frankrijk waar hij zich geheel wijdt aan zijn kunst. Wanneer Paul op zekere dag naar de zee kijkt ziet hij een jong meisje het water uitkomen.... beeld schoon. Het blijkt Laura te zijn, de dochter van zijn eerste liefde. Vanaf dit moment is de beeldhouwer bezeten van één gedachte; het maken van een beeld van Laura. Ondanks het verbod van haar ouders gaat Laura naar Paul. Tijdelijk blind als gevolg van een ongeluk wordt Paul wanhopig omdat hij het beeld nit kan afmaken. Dan leert zij hem een nieuwe manier van zien, met zijn handen. Zaterdagavond tijdens de viering van Ouwe Sunderklaas hebben insluipers hun slag geslagen in Den Burg. Een huis aan de Willem van Beierenstraat werd bezocht door mensen die wisten waar de bewoners normaal hun sleutel verstoppen. De politie denkt dan ook aan bekenden van de familie. Uit dit huis werd een bedrag van 150, gestolen en een knipportemonnee, een erfstuk. In de Beatrixlaan sloegen de insluipers eveneens hun slag. Ze kon den hier het huis binnen doordat de voordeur openstond. Een bedrag van ƒ150,— werd gestolen, alsmede twee herenhorloges met een gezamenlijke waarde van ƒ300, Ook een waardebon van ƒ125,— werd meege nomen. De insluiping zou tussen twaalf en drie uur 's nachts plaatsgevonden moeten hebben. De personeelsversterking van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening en planning is er dinsdag bij de gemeenteraad op het nippertje doorgekomen: acht tegen zeven stemmen. Lang niet alle raadsleden geloofden dat het zou lukken de in het geding zijnde salarispost van ƒ130.000, te dekken met bezuiningen en extra inkomsten Ook was er twijfel over de noodzaak van de uitbreiding. Ate Rienstra van het CDA vond dat B en W bij hun dekkingsplan veel te opti mistisch waren geweest. Het overgrote deel van de post (een ton) moet op tafel komen door minder werk uit te besteden aan het bureau Hajema. Rienstra ver wachtte dat daardoor zoveel werk door de gemeente méér moet worden gedaan dan de twee aan te werven krachten niet toereikend zullen zijn. Verder herinnerde hij eraan dat de hogere oppervlakte uitkering die Texel verwacht als gevolg van de nieuwe gemeentegrenzen pas in 1983 van kracht zal worden. Rienstra vond het in verband met een en ander veiliger om het voorstel te laten liggen totdat de gemeentebegroting er is, zodat het dan mogelijk is de ROP personeels uitbreiding te beoordelen in het totaal van degemeentelijke uitgaven en inkomsten. Jan van Asselt van Texels Belang sloot zich daarbij aan. Hij opperde bovendien het idee dat de gewenste personeels versterking geheel of gedeeltelijk kan worden weggehaald bij bouw- en wo ningtoezicht. Want, zo was zijn rede nering, daar heeft men ongetwijfeld niet veel meer te doen, omdat de bouw activiteit op Texel nagenoeg stil ligt. Van Asselt was er ook fel tegen dat nu al een op handen zijnde hogere uitkering van het gemeentefonds (de oppervlakteuitke ring) wordt besteed. Hij vond overigens dat de noodzaak van personeelsuitbrei ding niet overtuigend was aangetoond. Volgens hem gaat in veel zaken onnodig veel tijd zitten. De voorbeelden van extra werkzaamheden die B en W in hun voorstel hadden genoemd (windmolens, verdediging westkust) vond hij verre van gelukkig, omdat hij die als eenmalige aangelegenheden beschouwde waaraan heus niet zo veel te doen is. Jonge mensen Ook J, C. Dros wilde dat pas over de personeelsuitbreiding zou worden ge oordeeld na het gereedkomen van de be groting. Hij meende dat B en W bezig waren de huid te verkopen nog voor de beer was geschoten. Bij het bekijken van de foto in de krant van de huidige ROP-ploeg was hij tot de gedachte gekomen dat dit clubje jonge mensen („ze zijn samen nog geen 200 jaar oud") het extra werk best alleen afkan als wat effectiever wordt gewerkt en als onnodig werk blijft liggen. Buurmansgek De heer S. de Waard was een beetje geschrokken van het plan om de ge meente Texel bestemmingsplannen te laten ontwikkelen voor het zeegebied van alle waddeneilandenIs dit gratis service voor de andere eilanden? Al te goed is buurmans gek." Klaas Barendregtvan de VVD had geen enkel bezwaar tegen de personeelsuit breiding bij ROP. In tegendeel: het moest zo snel mogelijk gebeuren, want het is onaanvaardbaar dat plannen en wijzi gingen van plannen langer blijven liggen dan nodig is. Barendregt had de indruk dat niet alleen de personeelssterkte maar ook de deskundigheid van de afdeling zal toenemen en vroeg zich daarom af of het wel nodig is gebruik te blijven maken van de stedebouwkundige supervisor Hajema. „Ze kunnen het best zelf." Door het nog verder terugdraaien van de rol van Hajema, verwachtte Barendregt dat de personeelsuitbreiding geen extra uitga ven met zich zou meebrengen. Droevig Burgemeester Engelvaart zei droevig te zijn gestemd over de uitlatingen van Dros en Van Asselt vooral omdat deze hun bezwaren ook hij de behandeling in de commissie ruimtelijke ordening hadden kunnen laten horen. De veronderstelling van Dros dat de afdeling ROP het pro bleem zou kunnen oplossen door wat harderte werken vond hij ongenuanceerd en beneden peil en hij wildeer daarom niet op ingaan. Engelvaart zei dat het inder daad de bedoeling is de rol van de super visor steeds verder terug te draaien. Hij noemde voorbeelden van door de afde ling zelfgemaakte bestemmingsplannen, waaruit bleek dat het met de deskun digheid wel goed zit. De hogere goed keurende instanties waren er althans tevreden over. Naar aanleiding van de vraag van De Waard zei de burgemeester dat ook de andere eilanden bijdragen aan het gezamenlijke bestemmingsplan voor het zeegebied. „Elk eiland levert een ambtenaar van ruimtelijke ordening. Texel is voortrekker en coördinator." Engelvaart achtte het ondenkbaar dat in het personeelstekort bij ruimtelijke orde ning kan worden voorzien door mensen weg te halen bij bouw- en woning toezicht. Afgezien van het feit dat men bij bouw- en woningtoezicht werk zat heeft (men doet daar ook nog wat anders van alleen bouwplannen behandelen) zijn bij ruimtelijke ordening specialisten nodig. Het voorstel van Rienstra om het agenda punt te verschuiven tot na de begro tingsbehandeling werd met acht tegen zeven stemmen verworpen. Ongeloof Daarop ging de tweede discussieronde in, die door Dros werd geopend met het betuigen van zijn ongeloof inzake de bewering van de burgemeester dat op ruimtelijke ordening alleen maar specia listen kunnen worden gebruikt, die niet van een andere afdeling kunnen worden gehaald. Dros zei dat de afdeling al eens eerder is versterkt met iemand die wel van een andere afdeling kwam. Dros vond het uitbesteden van werk aan het bureau Hajema niet zo'n gekke oplossing. In ieder geval beter dan het aantrekken van nieuwe mensen waar je niet zo makkelijk vanaf komt als het werk in de toekomst minder zou worden. Ook Van Asselt vond dat het zelf uitvoeren van stedebouw kundige werkzaamheden niet altijd voor deliger is, in tegendeel. De mensen van het bureau doen het waarschijnlijk met meer deskundigheid en ervaring en zijn daarom sneller. Dat mensen van bouw en woningtoezicht niet naar ruimtelijke ordening zouden kunnen verhuizen, geloofde Van Asselt niet. „Tekenwerk is tekenwerk. Of het nu bouwkundig is of stedebouwkundig is, maakt niet zoveel uit." Rienstra zei zich niet in deze discussie te willen mengen en herhaalde zijn hoofdbezwaar: voor de extra salaris- uitgave is waarschijnlijk onvoldoende dekking. Het besluit toch nemen, bete kent dat wordt vooruit gelopen op de gemeentebegroting. De burgemeester legde er nadruk op dat de overmatige hoeveelheid werk bij de afdeling ruimte lijke ordening een structureel, dus blij vend karakter heeft. Het is niet verstandig dat probleem op te lossen door uitbe steding. Voor uitbesteding komen inci dentele projecten in aanmerking die anders een piek in het werk zouden veroorzaken. Meer eigen ambtenaren aantrekken heeft ook het voordeel dat deze dichter bij de mensen staan. Waddenzee De raad was zeer tevreden over de ge meentegrenzen zoals deze thans in het waddengebied zijn aangegeven. Henk Beumkes zei wel dat hij graag had gezien dat Texel een wat bredere strook Noordzee had gekregen. De Pakt-man verwachttedat het beheer van Zuid Texel (Razende Bol) tot problemen zal leiden, omdat defensie over dit terrein wil be schikken. Hij wenste het college daarom sterkte toe. Hopster Jan van Asselt en J. C. Dros wilden precies weten waarom de behandeling van het beroepschrift van de heer J. Hopster tegen de door de gemeente verlangde plaats voor zijn dienstwoning bij „Bos en Duin" moest worden ver daagd naar een volgende vergadering. Door dit lange wachten heeft Hopster, die geen verder uitstel kan veroorloven, moeten besluiten met de ongelukkige bouwplaats genoegen te nemen. Het was niet de enige keer in de raads vergadering dat de burgemeester reden had om er desmoor in te krijgen. Feit is nl. dat de heer Engelvaart zich nogal heeft uitgesloofd om de familie Hopster zo snel mogelijk aan een artikel 19 vergunning te helpen, zodat de dienstwoning gebouwd kon worden. De zeer ongelukkige woon situatie van het gezin Hopster was daar voor aanleiding. Nu echter Hopster tegen de door de gemeente aangewezen bouwplaats bezwaar heeft gemaakt en een advocaat heeft ingeschakeld, zal de gemeente weerwoord moeten leveren en daarvoor de nodige juridische adviezen inwinnen. Dat kost tijd en het was alleen daarom onmogelijk om het beroep in deze raadsvergadering te behandelen. Deze uitleg bracht geen verandering in de houding van Van Asselt: „Jullie maken zélf zoveel werkl"

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7