Donderdag intocht van de kerstman Landschap Diensten voor de beide kerstdagen en zondag VERVOLG VAN PAG.l In de kerstvakantie naar Klif 23. „Klif 23", Den Hoorn Kerstdiner 1981 HAVENRESTAURANT TEXEL Weinig jeugd bij schaatswedstrijd Bezoekers vergadering in 't Asiel Veel dank uit Polen! Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Brandmelding Rijkspolitie IMoodslachtingen Kerkdiensten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1! was de vraag nog steeds open waarom het rijk zo graag het etiket" van het nationale landschap wil' „Komen er mogelijkheden bepaalde wetten in te voeren of bestaande wetten verscherpt tot te passen?" aldus de spreker, die verwees naar de slechte ervaringen die in de proefgebieden zijn opgedaan. Barendregt vond dat uit het feit dat het rijk greep wil krijgen op het Texelse landschap, blijkt dat er geen vertrouwen leeft in de plaatselijke bevolking, on danks het feit dat die bevolking heeft bewezen een mooi landschap te kunnen maken en in stand houden. „Het pers pectief voor een gezonde en harmo nische ontwikkeling van economie en landschap moet gestoeld zijn op ver trouwen in de individuele burger en on dernemer. Een economie van beheers overeenkomsten leidt onherroepelijk tot verpaupering. Echte ondernemers trek ken weg; die nemen geen genoegen met beheersovereenkomsten. Om zijn betoog kracht bij te zetten rekende Barendregt voor dat een aan wijzing van bijv. 800 ha (van de totaal 8800 ha Texelse cultuurgrond) voor be heersovereenkomsten, al tot een om zetverlies van 3,2 miljoen gulden zal leiden, „oftewel 49 directe arbeids plaatsen." Hoe kwetsbaar de plaatselij ke economie is voor produktievermin- derende bemoeiingen van hogerhand blijkt bijvoorbeeld uit de zuivelfabriek waar zelfs stagnatie (laat staan ver mindering) van de jaarlijks te verwerken hoeveelheid melk al bedreigend is voor het voortbestaan en daarmee voor de dertig arbeidsplaatsen. Een dergelijk verlies is niet door beheersovereen komsten goed te maken. Zoals kon worden verwacht hadden de reacties van het college op dit betoog geen enkel effect. Burgemeester J. Engelvaart legde uit dat hijzelf lang heeft behoord tot de tegenstanders van een nationaal landschap, maar dat hij nu tot de conclusie was gekomen dat het niet verstandig is daarin te volharden en medewerking toe te zeggen zij het onder voorwaarden, die hetzelfde doel hebben als waarnaar de tegenstanders streven. Ook het college vindt dat de Texelse landbouw zich gezond en vrij moet kunnen blijven ontwikkelen maar is tevens van mening dat dit het beste kan gebeuren door het stellen van de ge noemde voorwaarden. Wordt daaraan niet voldaan, en dat zal tijdig blijken, dan wordt de medewerking alsnog ge weigerd en komt er van het nationale park niets terecht. Ate Rienstra wees erop dat de rijks maatregelen die denkbaar zijn om het Texelse milieu te conserveren veelal zullen vestaan uit het aangaan van be heersovereenkomsten en uit het aanko pen van gronden. „Daar heeft de ge meente geen enkele grip op." Boven dien herinnerde Rienstra eraan dat dit beheers- en aankoopbeleid is gegrond op de status „grote landschappelijke eenheid" die reeds aan Texel is toe gekend. De heer J. C. Stolk sprak de ver wachting uit dat het college er nooit in zal slagen de garantie te krijgen dat de RST campings in de duinen mogen blijven staan. Hij vertelde dat met name daarom ook de recreatieondernemers van Texel bezwaren hebben tegen het structuurschema. Het heeft er even naar uitgezien dat de Recron een ander standpunt zou innemen, maar ook deze organisatie van recreatieondernemers steunt nu het afwijzende standpunt van de andere Texelse ondernemers. Kortzichtig Lieuwe Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg vond dat de mensen die bij deze problematiek betrokken zijn, wat verder voor zich uit moeten kijken, en dus niet alleen moeten letten op de economische belangen van dit moment. Op wereldschaal is het met het milieu bijzonder slecht gesteld. Elke dag sterft een plant- of diersoort uit. De moderne landbouwmethoden vragen steeds meer energie. Op langere termijn is dat niet vol te houden en dat terwijl integratie van natuur en landbouw heel goed 1 Nog maar net heeft Sint Nico/aas zijn hielen gelicht of Texel wordt wederom verrast door witbehaard en roodgejast bezoek. Een goed lachse poolbewoner dit keer, die zaterdag met zijn vliegende arrestee een veilige landing maakte op vlieg veld Texel. De kerstman is wat ver moeid van de lange tocht uit Ant- artica en daarom had hij tevoren laten weten weinig ophef te willen maken van zijn aankomst op Texel. Voorlopig houdt hij een beetje vakantie, maar donderdag zal hi/ zijn officiële intocht houden in De Koog. Wel was de kerstman afge lopen zaterdag bereid even voor de fotograaf te poseren nabij hotel Nieuw Breda. De intocht van de kerstman zoals die donderdag wordt gehouden is georganiseerd door De Koog Pro motion. Het is de bedoeling er een feestelijke en bonte stoet van te maken en uiteraard wordt verwacht dat zich veel kinderen langs de route zullen verzamelen om de kerstman toe te juichen. De kerst man komt vanaf de Boodtlaan en zal om ongeveer 14.00 uur bij de hoek van de Badweg zijn. Vanaf dat punt begint de officiële intocht. Van de Badweg gaat de tocht over de Ruijslaan, de Brink, de Dorps straat en eindigt zo bij hotel De Toekomst. Wegens gladheid gaat de tocht dit jaar niet over het Wintergroen. Vorig jaar had de kerstman presentjes bij zich voor de kinderen. Dat is dit jaar niet zo. Dit jaar biedt de kerstman de /eugd een feestmiddag in hotel De Toekomst aan. Aan de intocht van de kerst man wordt medewerking verleend door de Kleppertjes, manege Born- rif, Motel Texel en hotel De Toe komst. Waar u gaat eten, moet u zelf maar weten want wij hebben tenslotte geen speciale kerstmenu's. Maar mocht u met de kerstdagen (of één van de andere vakantiedagen) toch liever voordelig én lekker eten kunt U gerust bij ons komen. We werken met de bekende kaart, waarop de 100 soorten pannekoeken en volop grill gerechten e.d. We hebben natuurlijk wel wat extra aparte kerstgerechten, maar dat merkt U vanzelf wel als u komt. Mocht U echter niet komen, wensen wij U in ieder gevat prettige feest dagen en een heel voorspoedig 1982. Telefoon (02226) 515. mogelijk is. Met de voorwaarden waar onder B en W het nationaal landschap willen aanvaarden ging Dijksen akkoord. De campings in de duinen bleef hij „wezensvreemd" vinden, maar onmid dellijk opruimen hoefde van hem niet. Dat het college met het aanvaarden van het nationaal park koehandel zou bedrijven, werd door burgemeester En gelvaart met stelligheid ontkend. Zijn betoog kwam erop neer dat het rijk dat nationale park nu eenmaal graag wil en dat het gemeentebestuur, mits aan de bekende vijf voorwaarden wordt vol daan, geen reden heeft om dat van de hand te wijzen. Overigens betuigt het college aan het landschapsidee geen adhesie doch adviseert slechts het structuurschema voor kennisgeving aan te nemen. Ambtenaar ruimtelijke or dening J. Ie Roux legde uit dat het rijksbeleid meer een uitvloeisel is van de aanwijzing tot grote landschappelijke eenheid, wat het rijk de mogelijkheid geeft „de vinger aan de pols" te hou den. Het nationaal park komt daar nu nog bij en betekent slechts dat Texel ook als recreatiegebied betekenis heeft. De tegenstanders gaven zich in geen enkel opzicht gewonnen. Barendregt onderbrak het verhaal van Le Roux met de uit(pep: „Hou toch op, de bevolking snapt hier niets meer van." Waarna nogmaals, ook door de heer Koolhof, de vraag op tafel werd gelegd waarom Texel wèl akkoord moet gaan met het nationaal park. Wantrouwen J. C. Stolk zei dat het wantrouwen van de mensen in de rijksambtenaren is toegenomen, omdat de verhalen van de verschillende ambtenaren niet kloppen. Zo heeft iemand onlangs beweerd dat inzake de op Texel aan te kopen gron den overleg is geweest met het ge meentebestuur, terwijl dat absoluut niet waar is. De burgemeester bevestigde dat. De mededelingen van ambtenaren van het „tussenniveau" bleken niet te kloppen met wat hun hoogste chefs beweerden. Met name de mededeling dat de campings uit de duinen weg moeten is door hogerhand danig afge zwakt. Ate Rienstra, die het verdedigen van zijn genuanceerde standpunt als een nogal ondankbaar werk aanvoelde, zei dat hij voor geen enkel compromis voelde. Aan de door B en W genoemde voorwaarden moet worden voldaan, anders zou hij het nationaal landschap afwijzen. Hij vond het standpunt van het college juist want op deze wijze zou men zijn lot in eigen hand kunnen houden. De burgemeester: „Als we nu botweg nee zeggen, houden we niets meer tegen. Dan gaan ze hun gang." J. le Roux waarschuwde nogmaals dat de raad zich niet moet blindstaren op alleen het nationale landschap, want het rijksstructuurschema spreekt ook over de grote landschappelijke een heden. Déér zit het venijn. J. C. Dros: „We moeten èlles afwijzen, dan ligt het niet aan ons als het verkeerd gaat. Engelvaart: „Laten we het structuur schema voor kennisgeving aannemen, in gesprek gaan met het rijk en eruit slepen wat mogelijk is. Lukt dat niet, dan haken we alsnog af." De gemeenteraad neemt een beslissing in de raadsvergadering van 12 januari. in een sfeervol restaurant. Beide kerstdagen geopend. Speciaal middagmenu, verkrijgbaar van 12 00 - 17,00 uur. Cocktail van vers fruit Heldere groentesoep Varkenshaasje met champignons, aardappelen en verse groenten. Grand-Marnier ijs met verse sinaasappel en slagroom. Koffie f39,50 p.p. Vanaf 17.00 uur een a la carte-kaart met speciale kerstgerechten, waaruit u uw eigen kerstmenu kunt samenstellen. Reserveren gewenst. Bel uw gastheer Jan C. Stolk 02226 - 310, 24, 25, 26 en 27 december 1981 Artsen Vrijdag 25 december, eerste kerstdag; Zaterdagmiddag j.l. heeft IJsclub De Geul te Den Hoorn wedstrijden gehou den voor de lagere school kinderen. Onder dooiende omstandigheden en daardoor zacht ijs werd er door slechts weinig kinderen geschaatst. Het bestuur denkt er dan ook over om volgende jaren dit gebeuren weer in schoolver band te laten plaatsvinden. Uitslagen: Meisjes 3e en 4e klas: 1. Hennita Mulder 39 sec.; 2. Miranda Schilling 30,1 sec.; 3. Lydia Lap 30,5 sec. Meisjes 5e en 6e klas 1 Marit de Leeuw 26,9 sec.; 2. Mariska Witte 29,- sec.; 3. Monika Bruining 29,3 sec. Jongens 1e en 2e klas: 1. Marijn Drijver 46 sec.; 2. Mark Jan Mulder 54 sec. Jongens 3e en 4e klas: 1. Stefan Witte 30,2 sec.; 2. Rodger Kortenhoeve 32,9 sec.; 3. Yvo van Heerwaarden 38,9 sec. Jongens 5e en 6e klas: 1. Jasper Mulder 24 sec.; 2. Jan Willen van Duyn 24,5 sec.; 3. Remmert Drijver 26,8 sec. Dinsdagavond (vandaag) is in jonge rencentrum 't Asiel een bezoekersver gadering waarin gesproken zal worden over plannen voor volgend jaar. Ook adspirantbezoekers zijn op deze bijeen komst, die om 20.00 uur begint, wel kom. Het huidige functioneren van het jongerencentrum en de verkiezing van een nieuw bestuur komen ter sprake en ook kan gediscussieerd worden over de activiteiten in 1982, openingstijden, in richting van de ruimten, etc. Vier Texelaars zijn vorige week terug gekeerd van een persoonlijk hulptrans port naar Polen. Bij familieleden in Pitow (80 km. onder Danzig) brachten mevrouw Van Sambeek, Kitty en Wim van Sambeek en Hans Boom ander halve ton kleding en in mindere mate voedsel. Hans Boom noemt de reis vooral door hevige sneeuwval een „zware tocht". Toch hebben de vier Texelaars met een personenauto en een aanhanger de vele honderden kilome ters met diverse grenscontroles in 24 uur afgelegd. „We hadden sneeuwkettin gen mee en dat scheelde veel. Gemid deld reden we zo'n dertig vijfendertig kilometer per uur", aldus Boom. Ook de terugreis verliep redelijk voorspoedig. Hans Boom verzocht ons de dank van de families uit Polen te willen over brengen. „We hebben alles rustig kun nen verdelen en de reacties waren ge weldig." Boom zegt dat juist in de noodtoestand de hulp opgevat werd als mentale steun. „Vele malen hebben ze ons verzocht de Texelaars die hebben geholpen te danken." Uitsluitend voor spoedgevallen Van donderdagavond 18.00 uur tot zaterdag 24.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a. Den Burg, tel. (02220) 2016. Van zondag 0.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter Eissen is met vakantie van 12 t/m 27 december 1981 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van donderdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let op! Aanvragen voor hulp; uitsluitend te bereiken: vrijdag, zaterdag en zondag tussen 13.00- 14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Zr. Marja van Etten, Bernhardlaan 100, Den Burg, tel. (022201 4465. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis „De Waldhoorn", He renstraat 30, Den Hoorn Zondags: Openbare lezing 10.30 uur Wachttorenstudie 11,30 uur. Woensdags: Theocr. School 19.30 20.30 uur. Dienstvergadering 20.30-21.30 u Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12 30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor, spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02220) 2066 Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g (02226) 520 of (02220) 3541. Donderdag 24 december 1981 Den Burg 22.00 uur gezamenlijke dienst met de gereformeerden, m.m.v. The Messengers en Waddensingers, collecte Soli- daridad. Uitzending via De Lichtboei De Koog 23.00 uur ds. Hoekstra kerstnachtdienst m.m.v. het koor Advendo Oosterend 22.00 uur Kerstnacht dienst, gemeenschappelijke dienst in de Herv. kerk, m.m.v. gemengd koor Soli Deo Gloria en Texels Mannenkoor. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 22.00 uur Kerstnacht- dienst, m.m.v. The Messengers en kinderkoor „De en kinderkoor „De Waddenzin- gers" in de Herv. kerk. Voorg. ds. R. J. Blaauw en ds. H. Wis man. Oosterend 22.00 uur ds. D. van Zijll Langhout en drs. J. Donker. Gemeenschappelijke kerstnacht dienst in de Herv. kerk, m.m.v. het mannenkoor en het Chr. gem. koor „Soli Deo Gloria" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Nachtmissen Den Burg: 23.15 uur De Koog: 21.30 uur Den Hoorn: 21.30 uur Oosterend' 23.15 uur. Den Burg 10.00 uur ds. Wisman m.m.v. Interkerkelijk koor o.l.v. Dyo Wassink, collecte Kerk en Wereld. De Cocksdorp 9.30 uur Ds. Wolt- haus. M.m.v. de heer Stam, or gel en Marjolijn Stam, fluit. Den Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra m.m.v. leden van de fanfare De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra De Koog 11.00 uur ds. Wolthaus 16.00 uur kerstfeest van de Zondagsschool Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte Kerk en Wereld 15.00 uur kinderkerstfeest Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte Kerk en Wereld. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw m.m.v. The Singers of the Lord en Jacqueline Stark, trompet. Bediening H. Doop 15.00 uur Kinderkerstfeest Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker 16.00 uur Kinderkerstfeest GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 15.00 uur Kerstfeestviering GEREF. KERK (Vrijgemaakt) De Waal 16.15 uur Dienst in de Ned. Herv. kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema Uitzending via De Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn 16.00 uur Kinderkerstfeest ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Oudeschild 10.45 uur De Cocksdorp 9.30 uur Zaterdag 26 december, tweede kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Hoorn 15.30 uur Kerstfeest van de Zondagsschool De Waal 17.00 uur Kerstfeest van de Zondagsschool De Cocksdorp 16.30 uur Kerst feestviering voor de kinderen van de Zondagsschool. Oosterend 12.00-13.00 uur Lunch concert door Excelsior. Oudeschild 15.00 uur Kinder kerstfeest. GEREFORMEERDE KERKEN Oosterend 19.00 uur Dienst die geheel verzorgd wordt door de oudere jeugd. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst BAPTISTENGEMEENTE Den Burg 15.00 uur ds. Hoekstra, Den Helder, liefdemaal ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 10.45 uur Den Hoorn: 10.00 uur Oosterend: 9.30 uur Zondag 27 december 1981 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte onderhoud kerkgebouw Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 9.30 uur ds. Wisman Collecte kerkvoogdij Den Hoorn 11.00 uur ds. Wolthaus Oudejaarscollecte De Koog 11.00 uur ds. Wisman Oudejaarscollecte De Waal 9.30 uur ds. Wolthaus Oudejaarscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Hoekstra Oudeschild 11.00 uur ds. Hoekstra GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 qur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw 17.00 uur drs. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Hoekstra, Den Helder. Kinderoppas aanwezig. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 10.45 uur De Cocksdorp: 10.00 uur Oudeschild: 9.30 uur

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 2