Meneer De Graaf Ontwerp gekozen voor woningen in Marsplan Muziekschoolleerlingen toonden hun kunnen Texelaars van toen.... Krant Woningbouwvereniging Kerstmaaltijd gestolen Geslaagd Kerstviering van het Vrouwengilde In tegenstelling tot wat blijk baar door velen wordt gedacht, zullen in de periode rond kerst en nieuwjaar geen Texelse Cou ranten uitvallen. De uitvoering van de muziekschool stond in het teken van de dans. Bij het optreden van de tweede jaars speelklassen in combinatie met het accordeon-ensemble kwam dat duidelijk naar voren. De leerlingen van de Texelse muziek- thé Pauptit met viool en Edwin Pauptit school hebben vrijdagavond hun kun- op dwarsfluit. Ze speelde Largo van G. nen getoond in een avondvullend pro- Ph. Telemann. gramma dat in de Burgemeester de De aandacht de hele avond bij het Koning-hal werd gehouden. Een stamp volle zaal met ouders, familieleden en belangstellenden zag een breed scala van musici en instrumenten aan zich voorbij trekken. Niet altijd werd even perfect gespeeld, maar bij een uitvoe ring van muziekschoolleerlingen hoeft dat uiteraard ook niet. Nogmaals werd bevestigd dat de muziekschool een zeer belangrijke functie op Texel vervult. In plaats van passief het top tien geweld aan zich te laten voorbijgaan en een weerloos slachtoffer te zijn van platen producenten en dj's blijken de muziek schoolleerlingen spelenderwijs heel wat van muziek te hebben geleerd. Ver schillende instrumenten en de wijze waarop ze bespeeld moeten worden, maar ook verschillende muziekstromin gen: Populair, klassiek en volksmuziek. De muziekschool heeft de leerlingen meer bewust gemaakt van de mooie en interessante kunstuiting die muziek is. Het thema van vrijdagavond was ,,Dans" en dat werd al meteen duidelijk bij het eerste en vrolijke optreden van Betty's Rampestampers onder leiding van Betty Bakker. In een vlot en leven dig tempo werden respectievelijk een klompendans, Muss i denn en Square Dance gespeeld. Betty's Rampestam pers speelden in de nieuwe samen stelling, die in september is gevormd uit leerlingen die één twee jaar les hebben gehad. De leden bleken al goed op elkaar ingespeeld te zijn. Het eerste solo-optreden van de avond werd ver zorgd door Mirjam Witte op het elec- tronisch orgel en daarna was het tijd voor Olga Almekinders en Elske Fransz op respectievelijk fluit en viool. Een boerendans werd in canon gespeeld en daarna werden twee Gavg.ttes van James Hook gebracht. Het was indruk- gebodene houden is alleen mogelijk als het programma met de nodige variatie is samengesteld. Aan variatie mankeerde het vrijdagavond niet. Na de verschil lende viooluitvoeringen werd de avond voortgezet met een bijzondere slag werkpresentatie. In "The three foxes" van Victor V. Salvo kwamen de in strumenten goed tot hun recht. Marijke Brücher speelde de triangel en het bleek hier dat dit instrument waarmee vaak de draak wordt gestoken een zeer wezenlijk deel kan uitmaken van een muziek uitvoering. In The three foxes speelde Lucas Tijssen op tamboerein en oud muziekschoolleerling Frank Borst viel in voor Hans Vlaming. Dezelfde groep aangevuld met Jacob Stoll speelde First Quartet van M. Britton. van drummers weten, kan één drumstel flink wat geluid veroorzaken. Op het podium in de De Koning-hal stonden echter tien drumstellen opgesteld en daarop werd door het slagwerkensem ble onder leiding van John Does een groepsimprovisatie gegeven. Massaal drumwerk afgewisseld met verschillen de solo's zorgden voor een indrukwek kend optreden. Ellis van Egmond had de moeilijke taak om na deze slagwerk explosie de aandacht gevangen te hou den voor een solo-optreden op het or gel. Het programma werd voortgezet met enkele volksliedjes door het gitaar- fluit ensemble en daarna speelden Lon- neke Driehuis en Caroline Vlaming op de gitaar On the Beach van C. Hartog. Little Tango en An old fashiones polka van H. van Lijnschoten waren de wer ken die Liesbeth Witte op bugel, Jan Koopman op althoorn en Johny Witte op bugel ten gehore brachten. „Meneer De Graaf, is Kees Jonker op 't kantoor?", vroeg de veehouder. „Ik wou effe wat met 'm beprate." De niet-ingewijde die dat hoorde, zou denken dat Kees Jonker de bode was en meneer De Graaf de gemeentesecretaris. Maar het was net andersom. Het was in de tijd dat wethouders nog geen spreekuren weggaven, alles draaide om Kees Jonker. Wie De Graaf met zijn paraplu voorbij zag schrijden, zou bijna niet geloven dat hij „slechts" de gemeentebode was. Omdat we tegenover het raadhuis woonden, heb ik hem dikwijls met m'n ogen gevolgd. Eerst keek hij naar de lucht en voelde met zijn hand of er geen druppel te bekennen was, dan spiegelde hij zich voor de winkelruit van het si garenwinkeltje van Coba om te zien of zijn stropdas nog onberispelijk zat, de hand even over het haar en dan verder met de documenten het dorp in. Een meer voor het beroep geschikte persoon zou op Texel niet te vinden zijn. Zijn werk was zeer veelzijdig: scherp luisteren of het belletje van burgemees ter W. B. Oord hem niet riep, aanwezig zijn als de gemeenteraad bijeenkwam, met de sigaren van 19 cent rondgaan bij de liefhebbersm het schoonhouden van het gebouw en het bij de hand hebben van emmers en schotels om bij regen het water op te vangen dat door het rotte dak kwam, helpen bij het inluiden van de kermis. Het zijn maar enkele voorbeelden van de tientallen taken die hij vervulde. We vonden hem echter op zijn best als er een trouwerij was. De portieren van de aanrijdende auto's werden cor rect geopend, het teken van „door rijden" en de volgende wagen nader wenken was een deel van de ceremonie zelf. Hoe hij net dan voor elkaar kreeg om ook nog als eerste in de trouwzaal te komen om de hoeden in ontvangst te nemen, was een raadsel. Na de plech tigheid (het binnenlaten van de burge meester die de trouwplechtigheid waar nam en zijn vertrek hoorde er ook bij) kreeg ieder zijn eigen hoed weer terug, ongeacht het aantal. Er was altijd een flinke publieke be langstelling bij trouwerijen. Er was een vaste kern, die al of niet met leed vermaak, stond toe te kijken. Eén van de vaste klanten was Max Rijk. Die gaf van tijd tot tijd commen taar, zoals een omroeper het gedaan zou hebben. Tot leeringh-ende-vermaak van velen. Max was altijd goed op de hoogte van het wel en wee van de slachtoffers en zijn opmerkingen waren kostelijk al was het toch maar goed dat het meeste de oren van de bruiloft gangers niet bereikte.... Het was gebruikelijk dat wanneer De Graaf de autodeur voor het bruidspaar opende er iets in zijn hand werd gestopt. Voor wie vertrouwd was met de gang van zaken was het altijd weer vermake lijk om te zien hoe snel en ongemerkt knaak of gulden werd weggewerkt! Want de bode vond het voor een man in zijn positie toch niet helemaal eerbaar dat de goegemeente dat allemaal zag. Toch hebben we het één keer meege maakt dat De Graaf te langzaam was. Dat was beslist niet zijn fout. Maar de boer die trouwde, wilde even laten zien hoe wel hij de bode bedacht en duidelijk was de rijksdaalder tussen duim en vinger voor de toeschouwers zichtbaar. Had Max er nu maar niet gestaan, dan zou het voor mevrouw De Graaf, die altijd vanuit de bovenwoning het toneel gade sloeg, niet zo pijnlijk zijn geweest. Maar Max kon het niet laten en De Graaf moest er aan geloven. „De Graaf", riep Max, „De Graaf, ik geef er een gulden voor watje in je hand hebl" Alle lachers op zijn hand, maar het venster werd boven snel dicht geschoven. Verder was De Graaf een zeer praktische man, getuige het vol gende voorval. Zijn zoon Niek was de eigenaar van de lunchroom, later hotel De Graaf geheten. Het meer jeugdige publiek en vooral de oudere voetbal liefhebbers kwamen er bij voorkeur bijeen om een glaasje bier te drinken en de elftalcommissie te bekritiseren. Een paar kwartjes kon je wel poffen als het moest want dat werd aan het eind van de week weer inbetaald. Dat was ook het geval met Willem. Hij stond voor een klein bedragje in het boek, niks om „drokte" over te maken, maar door omstandigheden bleef hij plotseling weg uit de kroeg. Hij had daar een goede rede voor, nadat zijn meisje hem iets in het oor gefluisterd had. Een paar maan den daarna trad hij in het huwelijk en bode De Graaf was natuurlijk in touw voor de hoeden en de deuren. Dat ging allemaal op de vertrouwde manier, keurig en keurig, want voor De Graaf waren alle Tesselaars geliek. Maar zonder dat het publiek het te weten kwam, werd de bruidegom toch nog even in het oor gefluisterd, „Denk er om Willem, er staat nog een klein reke ningetje bij Niek!!!" „Zal er om denken", zei Willem. En het werd trouw betaald. Een keer liep de bode zijn fooitje mis. Dat was toen G. in het huwelijk trad, net voor de oorlog. De bruid stapte eerst in en De Graaf hield de deur geduldig open voor de bruidegom. Maar die had in tussen naast de chauffeur plaats geno men. „Je komt toch zeker wel naast me zitten", zei het bruidje. Maar G. ant- woorde dat hij „hier ook best zat" en bleef zitten-waar-hij-zat.l Een aangezien er in een lijkgewaad en een trouwjapon geen zakken zitten, ging de fooi deze keer aan z'n neus voorbij. Siem de Waal, Petermaritsburg. Een speciaal voor deze avond samen gesteld gitaar- en fluitensemble onder leiding van Jan Kuhne speelde Mexipo (van Jan Kuhne) en vervolgens speel den Rieke Bakker en Chantal Witte op gitaar Drei Satze van J- Küffner. Be vestigd werd dat de gitaar lang niet wekkend te zien wat de nog erg-jonge ci„i i-i - alleen als begeleidingsmstrument Elske Fransz -u.l.eeni moeilijk instrument, magr 0Qk hee| g|s S0|U0.instrument als de viool w,sMe halen. Jeen van dec bfuikt kan worden A|bert Keij Heide en Bart Wendnch speelden ver-, nne Pa j( en Jan Hein Studu|ski volgens een Adante en een moeilijke,. |den k|arjnet Menue( en tr|o van Gavotte en daarna was het tijd voor het Van Rossem en daarna was het tjjd VQOr "het viool/fluit ensemble onder leiding van Olga Almekinders en werken van Melchior Franck en de poolse dans Krakowiak. Jammer is dat binnen mu- ziekschoolverband niet zoveel belang- bijna professionele optreden van Doro- Voor velen is de kerst aanleiding zich aan gevolgelte en wildbraad tegoed te doen. Dat ondervond ook een Texelaar die in een weiland in Zuid Haffel een aantal slachtkippen en ganzen had lopen. Zondagmiddag voerde hij de dieren nog, maandagochtend waren vijftien slachtkippen gestolen. Op de plek van het misdrijf werden nog slechts wat bebloede veer tjes aangetroffen zodat de indruk be staat dat de kippendief zijn buit ter plaatse heeft geslacht. De kippen waren van het (grote!) ras Noordhollandse Blauwe en de schade bedraagt rond de tweehonderd gulden. Ook aan de Nieuwlanderweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag iemand bezig geweest zijn kerstmaaltijd veilig te stellen. Een garage aan de Nieuwlan derweg werd opengebroken door een ruitje in te slaan en uit een vrieskist werd een aantal diepvrieskippen meegeno men. De dieven moesten kennelijk overhaast vluchten, want in de sneeuw bleef een spoor van diepvrieskippen achter. Woensdagmiddag werd een veertien jarige Texelaar betrapt bij het stelen van grammofoonplaten in een electriciteits- winkel in Den Burg. Hij had drie singles met een totale waarde van bijna twintig gulden gepakt. stelling bestaat voor viool en fluit. Volksdansen Na een optreden van Karin Zoetelief op het electronisch orgel was het tijd voor het laatste nummer voor de pauze. Twee volksdansen door de tweedejaars speelklassen uit Den Burg, Oudeschild en Oosterend onder leiding van Jan Lubbers en Ans Starkenburg met me dewerking van het accordeonensemble onder leiding van Bert Kemper. Ge speeld werden het Israëlische lied Sie- mie Jadech en het Joegoslavische Djacko Kolo. Met het volksdansen was dit programmaonderdeel een waardige afsluiting van het eerste deel. Aan de avond deden 175 leerlingen mee en kwamen alle instrumenten aan bod die op de muziekschool worden gebruikt. Er waren alleen geen uit voeringen met harp, spinet en kerk orgel. Het programma na de pauze begon spectaculair. Zoals omwonenden De huizen van de Woningbouwvereniging Texel die in het Marsplan in Den Burg zullen komen, worden gebouwd paar een ontwerp van architectenbureau J. R. Zeeman in Oosthuizen. Dit architectenbureau ontwierp ook de woningwetwoningen in De Cocksdorp en Oude schild. In het Mbrsplan komen ongeveer 85 woningen van de Woningbouwvereniging: 35 vierkamerwoningen, 28 driekamerwonin gen en voor de rest tweekamerwoningen. Door de Woningbouw vereniging waren meerdere architecten uitgenodigd om een ontwerp te maken op no cure-no pay basis. Met andere woorden: de ont werpen die niet zouden worden gebruikt zouden worden ge retourneerd zonder vergoeding. Vijf Texelse architecten hadden eveneens een ontwerp ingediend, maar de keus viel uiteindelijk toch op het ontwerp van Zeeman Directeur J. A. Wendrich van de Woningbouwvereniging zegt dat de kwaliteit van de door de ver schillende architecten ingediende ontwerpen bijzonder goed was, maar dat uiteindelijk toch op praktsiche gronden voor de huizen van Zeeman is gekozen. De verschillende ontwerpen zijn door de Taakgroep projecten" van de Wo- ningbouwbvereniging, het verenigins- bestuur, de technische dienst en de directie bekeken en vergeleken. Dat duurde ongeveer zes weken. Men kwam tot de conclusie dat het plan van archi tect Zeeman het beste aansloot op tevoren bekend gemaakte wensenpak ket. De plannen moeten nu doorgeno men worden met de gemeente. Wan neer de verder voorbereidingen vlot verlopen zou in juli met de bouw van de huizen begonnen kunnen worden. De Huizen worden uitgevoerd in baksteen, hebben hardhouten kozijnen en isolatie glas. Doordat er zoveel verschillende typen huizen zijn, is het mogelijk de gevel van de rij huizen steeds te laten verspringen hetgeen de buurt een le vendig aanzicht geeft. De twee- en drie kamerwoningen worden rug-aan-rug gebouwd. De vierkamerwoningen wor den uitgevoerd in twee typen. Wo ningen met een vaste trap naar een vrij hoge zolder en woningen met een vlizo trap naar een wat lagere zolder, die dan wel met dakkapellen is uitgerust. Alle huizen hebben een inpandige berging die tegelijkertijd als bijkeuken dienst doet en een kelderkast onder de trap. Opgeleverd Overigens zijn de woningwetwonin gen in De Cocksdorp deze week opge leverd en alle 12 op één na bewoond. De tien woningwetwoningen die in Oude schild worden gebouwd, zijn komend voorjaqr klaar. De bouw van de woning wetwoningen is in mei begonnen en verliep bijzonder snel. Drie typen woningen, zoals die volgens het ontwerp van architectenbureau Zeeman in het Marsplan gebouwd zullen worden. Type C en type D zijn vierkamerwoningen. C met dakkapellen in de zolder en met vlizotrap, D met vaste trap naar de zolder en wat hogere zolderruimte. Type B is een driekamerwoning. Dit soort woningen wordt „rug aan rug" gebouwd en bevindt zich in het plan daarom aan het eind van een rij huizen. De ingang is dan aan de zijgevel van het blok. De wonin gen van het A type staan niet op deze teke ning. Deze tweekamerwoningen worden eveneens rug aan rug gebouwd. Aan de Medische faculteit in Maas tricht slaagde Anton de Porto uit Den Burg voor het artsendiploma. DINSDAG 22 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Woensdag was de jaarlijkse kerst avond van het katholiek Vrouwengilde. In de Witte Burcht, die helemaal in kerstsfeer was gebracht, kwamen bijna alle leden bijeen. De avond begon met een Eucharistieviering, opgedragen door Pastor Kolkman. Het fluitspel werd op passende wijze verzorgd door Mo nique Jansen. Daarop volgde de brood maaltijd, die gezellig verliep. Tijdens de maaltijd werd een kerstverhaal voor gelezen door mevrouw De Graaf-Graaf. De Witte Burcht wordt momenteel ge rund door 20 dames die dit als vrijwilligsterswerk doen. In de vorm van een kleine sketch werden deze dames in de bloemetjes gezet. Tanzania Namens het Tanzania-comité las me vrouw Witte-Vollebrecht een brief voor. Het Gilde heeft twee jaar geleden ook met kerstavond een kind financieel ge adopteerd voor de tijd van twee jaar. Het meisje is intern op een huishoud school. Regelmatig worden paketten met kleding, zeep, naaigerei, stof e.d. verstuurd naar de huishoudschool, wat in zeer grote dank ontvangen wordt. Er is rechtstreeks contact. Na elke zending komt er bericht terug. Een zuster lerares van de huishoudschool heeft het Gilde zelf ook al eens bezocht en veel over de omstandigheden daar verteld. Dit werkt voor de Texelse Gildeleden stimulerend. Ook de brief van deze avond gaf weer een duidelijk beeld van de toestand in Tanzania. Besloten is om weer een meisje voor twee jaar te adopteren. De collecte die ervoor werd gehouden bracht f669,80 op. Bij mevrouw Witte-Vollebrecht, Molenstraat 69 a, kan kleding e.d. ge bracht worden. Het banknummer van het Tanzaniacomité is 36.25.64.213 t.n.v. J. Smit-Zijlstra, inzake Tanzania. vervolgens was het tijd voor vocale muziek. Het kinderkoor onder leiding van Jan Lubbers zong het sprookje „De gelukkige Hans" en daarna het franse drinklied Chevaliers de la table ronde. Irma Reuvers, Sacha Takes en Sabrine van de Vring speelden Twee Melodiën van C. Hartog op gitaar en eveneens op gitaar speelden Renate Kramer en Jo- landa van Lenten de spiritual Nobody knows en Midnight in Moscow. Hayo Wolff speelde op het weinig bekende instrument harmonica en polka en werd daarin begeleid door het accor deonensemble onder leiding van Bert Kemper. Dat zelfde ensemble nam ook de Zweedse Barfoto-dans voor zijn rekening. Zeer professioneel speelde Wim Luiken op de piano de Bluwe Waltz en de ragtime waltz Pleasant Moments van Scott Joplin. De avond werd besloten door de werkgroep lichte muziek, die eveneens zeer professioneel The Tijuana Jump, River deep, moun tain haig, Satisfaction en La Parranda speelden. Op twee personen na bestaat de werkgroep lichte muziek uit oud- muziekschoolleerlingen. Ze toonden wat ze tijdens hun opleiding op Texel hadden geleerd. Twee van hen hebben de muziekstudie aan het conservato rium voortgezet.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 5