Onderwaterpracht in Dorpshuis Oude Ulo Nationaal landschap: Wethouder Van der Kooi i nu ook tegenstander POLITIE TESTTE ALTERNATIEF VERVOER..... Groen-Zwart Angst T entoonstelling over nationale landschappen Kerstfeest Herv. zondagsschool Apotheek Expositie van in Aqua Vita MANTJE MODE Wethouder Gerard van der Kooi heeft zich alsnog geschaard bij de tegenstanders van de aanwijzing van Texel tot nationaal Landschap. Dit is een gevolg van de druk die zijn partij, de VVD, op hem heeft uitgeoefend. Daar wordt er niet aan getwij feld dat een genuanceerd standpunt ten opzichte van dit vraag stuk vooral bij de Texelse boeren bijzonder slecht zal vallen en dat zij dat bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zullen laten merken. .stempel" nationaal landschap nodig? Daar moest meer achter zitten. Ba- rendregt en zijn geestverwanten gingen er vanuit dat de aanwijzing tot nationaal landschap zou leiden tot allerlei bemoei ingen met de bedrijfsvoering op de boerderijen. De discussie is de dagen daarna voortgezet op straat, zoals dat de laatste maanden al het geval was. Menige felle tegenstander van de parkgedachte heeft gepoogd twijfelaars tot de orde te roe pen. Dat had onder meer tot gevolg dat de organisatie van recreatieonderne mers Recron zich ook bij de tegen standers schaarde, hoewel men daar aanvankelijk niet zoveel onheil ver wachtte van het nationale landschap en zelfs wel oog had voor bepaalde voor delen. Zoals bekend was het college van B en W inzake de nationale landschappen met moeite tot een eensluidend stand punt gekomen. Ze zeiden niet bij voor baat nee, maar stelden de raad voor de medewerking aan een nationaal land schap afhankelijk te stellen van een aantal harde voorwaarden. Van der Kooi had daar wel moeite mee, doch meende dat uit deze stel- lingname de terughoudendheid ten op zichte van de parkgedachte voldoende duidelijk bleek. Als aan de voorwaar den niet zou worden voldaan, zou het immers altijd nog mogelijk zijn om af te haken? Nooit Feit is evenwel dat de Texelse boeren helemaal niets willen weten van natio nale landschappen en zelfs de schijn niet willen wekken dat hierover nog is te praten. Het standpunt van B en W zou bij hen overkomen als weifelmoedig en daardoor zeer gevaar lijk. De indruk bestond reeds dat het college zich door Den Haag met geld en mooie praatjes had laten lijmen. Barendregt In de afgelopen vergadering van de commissie ruimtelijke ordening ontpop te Van der Koois partijgenoot, het raadslid Klaas Barendregt zich als felle tegenstander. Hij was aanvoerder van de commissieleden, die het nationaal landschap zagen als een bedreiging van de omzetontwikkeling van de agrarische bedrijven en van de onder nemers, die direkt of indirekt daarvan afhankelijk zijn. Zelfs werd het natio naal landschap gezien als een gevaar voor de leefbaarheid van Texel in het algemeen, wat door financiële vergoe dingen van het rijk nooit zou kunnen worden gecompenseerd. Het college werd het bedrijven van koehandel verweten, wat ingegeven werd door het feit dat CRM heeft laten blijken dat de gemeente Texel meer geld voor het toepassen van de bijdrageregeling kan krijgen, als het eiland tot nationaal landschap is aangewezen. Dat kwam over als een poging tot chantage. Wantrouwen Ook wantrouwen speelde een rol. Als het rijk zo tevreden was met de wijze waarop de gemeente de landschappelij ke waarden van Texel had veilig gesteld door allerlei bepalingen in het bestem mingsplan, waarom was dan toch nog het Strijdig Voor de WD werd het in ieder geval duidelijk dat alleen een eensgezinde duidelijk afwijzende houding een verkie zingsnederlaag zou kunnen voorkomen. Bovendien kon men er de wethouder op wijzen dat zijn standpunt strijdig was met het bestaande en ook het nieuwe verkiezingsprogramma van de VVD Texel. Aangezien zowel Van der Kooi als Barendregt herkiesbaar zijn, dreigde voor de voor een groot deel uit agrariërs bestaande achterban een onaanvaard bare situatie te ontstaan. Angst is een slechte raadgever, ook als het angst is voor een verkiezings nederlaag. Alleen daarom al is het besluit van wethouder Van der Kooi om uit de landschapsboot te stappen te be treuren. Evenzeer is het te betreuren dat het zijn partij is geweest die hem heeft teruggefloten en daarbij het argument heeft gehanteerd dat het standpunt van de wethouder strijdig was met het ver kiezingsprogramma, dat hijzelf heeft onderschreven. Blijkbaar is men ver geten dat raadsleden en wethouders hun taak voor eigen verantwoordelijk heid behoren uit te oefenen en de ruimte moeten hebben om naar eer en geweten een standpunt in te nemen dat hen het beste lijkt. Strijdigheid met een ver kiezingsprogramma is voor iemand die in het college zit niet altijd te vermijden. Want zo'n college moet zoveel mogelijk trachten op een lijn te komen en eens gezind naar buiten te treden. Het in nemen van een minderheidsstandpunt moet iets uitzonderlijks zijn en altijd ingegeven worden door onoverkomelij ke principiële bezwaren. Daar is hier geen sprake van. Van der Kooi vindt nog steeds dat het collegestandpunt inzake het nationale landschap goed is omdat het géén afwijzing of instemming inhoudt maar de mogelijkheid om er voor Texel wat uit te slepen. Als dat niet lukt kan altijd nog een afwijzend stand punt worden ingenomen en het is niet het college maar de gemeenteraad die deze eindbeslissing neemt. Het oude standpunt van Van der Kooi was dus helemaal niet zo stri/dig met het VVD- program. Dat weten de mensen van de VVD natuurlijk zelf ook wel, maar ze zijn bang dat de boeren die als gevolg van de tactloze en onduidelijke presentatie van de landschapsplannen nergens meer van willen weten, het anders zullen opvatten en massaal zullen over lopen naar Texels Belang of Dros. Wat nu gebeurt is weerzinwekkend en stelt de samenwerking binnen het college op zware proef. Het is overigens wel begrijpelijk en het maakt een van de na delen van ons democratisch systeem op pijn'ijke wijze duidelijk. Ook andere raadsleden staan zwaar onder druk van de stem des volks waardoor zij geneigd zijn een beslissing te nemen die zijzelf onverstandig vinden. Het zou daarom beter zijn de hele landschapskwestie te laten liggen tot een tijdstip waarop iedereen er weer onbevangen over kan praten. Ze zullen daar in Den Haag best begrip voor hebben. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan heeft de aqua riumvereniging „In Aqua Vita" zondag, maandag en dinsdag een interessante tentoonstelling in dorpshuis De Oude Ulo. Ver deeld over meerdere ruimten wordt hier een tiental mooi inge richte aquaria van allerlei soort getoond, er worden dia-lezingen gegeven en er is volop gelegenheid voor kontakt met ervaren „aquarianen", die de mensen die met deze hobby willen be ginnen adviezen kunnen geven. In het Natuurrecreatiecentrum is mo menteel een tentoonstelling van het mi nisterie van CRM over nationale land schappen, bestaande uit grote foto's met teksten. De expositie informeert in het bijzonder over de situatie in Wa terland, een van de vijf proefgebieden. De tentoonstelling is opgesteld in de grote voorlichtingszaal en kan tegen de normale entreeprijs (f3,50) van het NRC worden bezichtigd. Eerste kerstdag viert de Nederlands ïervormde zondagschool kerstfeest in de Hervormde kerk te Den Burg. De aan hang is vier uur 's middags en belang stellenden zijn van harte welkom. Vrijdag, zaterdag en zondag zal de 'exelse apotheek zijn geopend zoals op zondagen, dus van 11.00-11.30 uur en van 16.00 tot 17.00 uur. De expositie, die maandenlange voorbereiding heeft gevergd is op de genoemde dagen open van 13.30 tot 22.00 uur. De entreeprijs bedraagt f2,50. Leden hebben op vertoond van hun lidmaatschapskaart vrije toegang. De aquariumshow maakt duidelijk dat deze hobby vele mogelijkheden heeft. Want naast het houden van een tro pisch aquarium met vissen en planten uit allerlei warme landen, kan men zich ook specialiseren door zich te beperken tot een aquarium waarin bijvoorbeeld planten en vissen leven die uit één bepaalde streek afkomstig zijn. Biolo gisch gezien is dat „echter" want in de natuur is het ondenkbaar dat een zo bonte collectie planten en dieren in één rivier, meer of plas voorkomt. Drie maanden Het grootste aquarium van de ten toonstelling is twee meter lang en inge richt door Bob van der Berg. Het is een voorbeeld van een mooi ingerichte „gezelschapsbak" die iedereen wel als een levend schilderij in zijn huiskamer zou willen hebben. Ook in de aquarium hobby is geduld een schone zaak. Het duurt geruime tijd voordat een nieuw ingerichte bak er werkelijk mooi bijstaat dus als het water helder is en de planten zijn uitgegroeid. Het aquarium van Bob van der Berg staat al drie maanden in het dorpshuis. Bijna alle andere aquaria zijn speciaalbakken. Het specialisme heeft niet alleen betrekking op de bio logische kant van de hobby maar ook op de estetische. Zo is er een aquarium dat wil laten zien hoe uiteenlopend wissen wat betreft hun vorm kunnen zijn, maar er is er ook een waarin zwart-wit effect is nagestreefd en waarbij dus bewust van kleur is afgezien. Een speciaal hoekje is ingericht voor vier kleine bak jes met allerlei soorten killi-vissen. Deze (meest Afrikaanse) soorten leven onder klimatologisch extreme omstandighe den. Sommige soorten zijn „bedoeld" om uit te sterven als de kleine poeltjes water waarin zij leven, uitdrogen. Het voortbestaan van de soort is echter ver zekerd omdat de vis voor zijn dood eieren in de modder legt; die eieren trotseren langdurige droogte in de kei hard geworden grond maar komen uit zodra de regentijd aanbreekt. Cichliden Een in de aquariumwereld veel voor komend specialisme is het houden van cichliden. Dat zijn vissen die nogal groot en vraatzuchtig kunnen worden (en daarom in de gezelschapsbak een chaos kunnen aanrichten) maar toch sympa thiek zijn omdat ze een tedere broedzorg 9 i I 96e JAARGANG NR. 9639 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Jeutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en 7 fT 1 lil Verschijnt dinsdags en vrijdags. fans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. f /#-»/! S? -fl //I I /T -#■»"/" I/7V/? O 1 'fl 0T !/l/I Postgiro 652. Abonnementsprijs f 15,10 per kwartaal /oor advertenties, abonnementen, etc.: TJJlJ.T t/1\ 1/lil fi/fcl' V*f CL 1 70 cent incasso; los 60 cent. .angeveld De Rooy B.V., Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT Beperkte bezinetoewijzing stelde de Texelse politie in het afgelopen jaar voor problemen. Door de be zuinigingsmaatregel die in 1981 van kracht werd zag de politie zich ge noodzaakt van een aantal patrouil les af te zien. Met name in het buitengebied werd minder gesur veilleerd en dat leidde hier en daar tot onbevredigende situaties. Toen allerwegen werd geklaagd over de slechte verlichting van landbouw voertuigen. kon de politie door het brandstoftekort niet voldoende controleren. Momenteel bevindt de prijs van bezine zich in een dalende lijn. Dat heeft echter geenszins tot gevolg dat de politie volgend jaar meer brandstof krijgt. In tegendeel: het wordt nog minder. De Texelse politie ressorteart on der het district Alkmaar en dat dis trict krijgt voor 1982 evenveel brandstof toegewezen als in 1981. Dit, terwijl er meer politiewagens bij gekomen zijn. In district Alkmaar rijden nu meer auto's van de Mo biele Eenheid en er is een speciaal arrestatieteam bijgekomen. Meer auto's die met dezelfde hoeveelheid benzine toemoeten. Dat betekent voor de Texelse politie nog minder en nog zuiniger rijden. Vanwege het grote aantal toeris ten in de zomermaanden heeft de politie het afgelopen jaar een „sei zoenbonus" gekregen. Dat bete kende meer brandstof om in de drukste tijd actief te kunnen blij ven. Met die bonus is het dit jaar ook afgelopen. Weliswaar is met de vorig jaar gegeven bonus rekening gehouden met het vaststellen van de brandstof die de Texelse politie dit jaar ter beschikking krijgt, maar verder vallen er geen extra's te ver wachten. De preventieve taak die de politie vervult, is daardoor nog meer in de knel gekomen. Bij het bekend worden van de bezuinigingsmaatregel afgelopen jaar maakten een aantal agenten een rit op een tandem in Den Burg om zodoende de gevolgen van het tekort aan brandstof ludiek in beeld te brengen. Blijkens bovenstaande foto is de Texelse politie nog steeds op zoek naar alternatief vervoer. Gisteren werd in de Dennen een surveillance per arreslee gepro beerd. Peter de Vries en Jan Kam perman maakten op de slee van Vrienden van het Paard-voorzitter Jaap Lap een tocht door de Den nen. Een kerstachtig gebeuren waarbij de belletjes vrolijk door het bos klingelden. Commentaar van de twee agenten na de proefrit: „Erg romantisch, alleen een beetje moei lijk als je een snelheidsovertreder achterna zit aan de dag leggen en hun jongen dus niet opvreten zoals de meeste andere vissoorten wel doen als ze de kans krijgen. Peter van der Pijl laat op de show een aquarium zien met een cichli- denmoeder met jongen. Een cichliden- specialist bij In Aqua Vita is ook J. Koopman uit Oudeschild die ervoor zorgt dat in een bepaalde bak op de show elke dag een andere soort is te zien. Ook aan de beginners is gedacht. Er zijn twee aquaria die zijn ingericht door twee groepjes van drie jeugdleden en in een andere „stand" zijn drie Dit twee meter lange aquarirwn is het groot ste det op de tentoonstelling Is te slen. aquaria in verschillende stadia van in richting te zien. Koud water Het spreekwoord „Wat van ver komt is lekker" lijkt ook in de aqariumhobby opgeld te doen. Er zijn honderden tro pische aquaria met de meest exotische vissen, terwijl een „Europees" aquari um met koud water ook heel boeiend kan zijn, doch zelden voorkomt. Na tuurlijk is zo'n inheemse bak op de show te zien, bevolkt met stekelbaarsjes, blankvoorns, modderkruipers, zoetwa tergarnalen en tal van vissen waarvan de namen de sportvissers bekend in de oren zullen klinken. Ook is er een koud zeewateraqua rium, met koolvis, zeesterren, zeeane- Lees verder pagina 5 Hogerstraat 6, Den Burg

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1