Cjrom cZwarts Jexels in het harL, Geen contracten met meer fysiotherapeuten Meer gegevens nodig over werkgelegenheid Ziekenfonds Texel: Kerstconcert trok een volle kerk Commissie start met enquête Insluipers tijdens kerst actief VVV bracht zelf drukwerk rond Bromfiets door etalageruit Aanrijdingen Sportvissers weggejaagd door ijs JAARGANG NR. 9640 DINSDAG 29 DECEMBER 1981 TEXELSE^COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het ziet ernaar uit dat op Texel straks acht fysiotherapeuten gevestigd zullen zijn. Op een bevolking van 13000 personen is dat veel meer dan nodig is. De landelijke norm van 1 op 3500 inwoners wordt ruim overschreden. Het Ziekenfonds Texel voelt er daarom niets voor om met nieuwe fysiotherapeuten contracten af te sluiten, wat inhoudt dat patiënten die van de diensten van deze nieuwkomers gebruik maken zelf de volledige kosten zullen moeten betalen, althans als de minister van Volksgezondheid en milieuhygiëne het Zieken fonds Texel ontheffing verleent van de verplichting om met nieuwe medewerkers overeenkomsten aan te gaan. Het bovenstaande blijkt uit het jaar overzicht dat directeur J. Vlaming van het Ziekenfonds Texel voorlas in de laatstgehouden jaarvergadering, die ge houden werd in de Witte Burcht in Den Burg. Vlaming vertelde dat zijn ziekenfonds inderdaad een verzoek heeft ingediend om geen nieuwe overeenkomsten meer te hoeven aangaan, wat mogelijk is op grond van artikel 47 van de zieken fondswet. Nog maar betrekkelijk kort geleden was een overmatig groot aan bod van (para) medisch dienstbetoon ondenkbaar. Toen konden veel zieken fondsen aan de bij de wet geregelde aanspraken op vertstrekkingen aan ver zekerden, niet of nauwelijks voldoen. Maar dat is radicaal veranderd. Veel afgestudeerden proberen een praktijk te vestigen en in de naaste toekomst zijn nog. veel afgestudeerden te verwachten voor wie het steeds moeilijker zal wor den zich nog ergens te vestigen. Dit geldt dus vooral voor fysiotherapeuten. Het bestuur van het Ziekenfonds Texel is ook in het geweer gekomen tegen het streven (neergelegd in een rapport van een commissie die door de districtsraad van Noordholland was in gesteld) om een districtsbureau in het leven te roepen dat belast zou worden met de coördinatie van allerlei regionale ziekenfondsactiviteiten. Het Zieken fonds Texel is daar niet voor omdat de beslissingsverantwoordelijkheid dan zou worden verlegd van de besturen naar de directies, wat niet klopt met de statuten van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen. Bovendien wordt verwacht dat de kosten van zo'n bureau niet in verhouding zullen staan met het te ver wachten nut. ABC In zijn jaaroverzicht maakte directeur Vlaming ook melding van de invoering van de zg. ABC-kaarten per 1 januari j.l. waarvan werkgevers gebruik moeten maken 'die hun werknemers voor de verplichte verzekering aanmelden. De grotere werkgevers kenden dit systeem Terwijl de bewoners rustig op de bovenverdieping lagen te slapen, zijn gedurende de kerstperiode drie huizen in Den Burg door insluipers bezocht. In alle gevallen werden de huizen betreden via een niet afgesloten achterdeur. Daarna werden kasten, wandmeubels en dergelijke doorzocht. Bij een inslui ping op kerstnacht in de Wagemaker- straat werd een collectie oude munten buitgemaakt waaronder zilveren gul dens en rijksdaalders, een zilveren dub beltje uit 1916 en papieren rijksdaalders. In de nacht van 25 op 26 december werd eveneens een huis in de Wagemaker- straat door een insluiper bezocht. Er werden munten met een waarde van bijna tweehonderd gulden ontvreemd, ongeveer twintig gulden kleingeld, voor bijna 71500,— aan postzegels en eer- stedag enveloppen en voor bijna twee duizend gulden aan losse zegels en postzegelblokken. Dezelfde nacht werd in een huis aan de Willem van Beieren- straat een wandmeubel leeggehaald. Er werd vijfhonderd gulden gestolen en een radio cassette deck. Twee foto toestellen, twee rekenmachines en een cassetterecorder werden door de politie later achter het Rode Kruis gebouw aan de Jonkerstraat teruggevonden. De po litie vermoedt dat de insluiper hier zijn buit heeft zitten sorteren. Door de politie wordt er nogmaals op gewezen dat de tijd waarin men zich te ruste kon leggen zonder de achterdeur af te sluiten voorgoed voorbij is. al, maar de kleinere hadden er blijkbaar veel moeite mee, want ze moesten her haaldelijk worden geattendeerd op hun verplichtingen in deze. Vooral als gevolg van de verslechterende economische si tuatie doen zich tegenwoordig veel meer mutaties voor dan vroeger; zo worden arbeidsperiodes vaak onderbro ken door een periode van WW-uitke- ring. Telkens moeten de kaarten worden ingezonden en als dat niet gebeurt wordt de controle voor het ziekenfonds moeilijk en kunnen nabetalingen van premies pas veel later worden vast gesteld terwijl bij grotere achterstanden de verzekerde in financiële problemen kan komen. Meer werk De heer Vlaming roerde nog meer landelijke ontwikkelingen en problemen aan die veroorzaken dat het personeel van het ziekenfonds steeds meer werk krijgt te verzetten, hoewel de verder- De VVV uitgaven Waddeneiland Texel en de Vakantie Reisgids Texel zijn vorige week tegelijk van de pers ge komen. Het had ook niet langer mogen duren want in de tijd rond kerst en nieuwjaar maken veel mensen hun plannen voor de vakantie. Traditiege trouw worden beide periodieken ook bij de Texelse VVV leden bezorgd en om ze ook bij hen voor de kerst in huis te krijgen werden de 900 drukwerkpakket jes voor de VVV informatrices per soonlijk rondgebracht. Het karwei was in één middag rond en spaarde dui zenden guldens portokosten uit. Met de verzending per PTT zou per pakket omstreeks 73,— zijn gemoeid. Persoonlijk bezorgen bij de aanvra gers in binnen- en buitenland is na tuurlijk onmogelijk, maar ook bij die ver zending zullen in de komende tijd belangrijke kostenbesparingen worden doorgevoerd. De VW gaf dit jaar meer dan een ton uit aan porto en dat moet minder worden. Het gewicht van de pakketten wordt teruggebracht door de enveloppen te vervangen door goed kopere en lichtere plastic omhulsels die met een inmiddels aangeschafte machi ne worden aangebracht. Wegens ruim tegebrek in het kantoor in Den Burg staat deze machine in het kantoor in De Koog waar ook een groot deel van de drukwerkvoorraad is opgeslagen. Het drukwerk met plastic omhulsel wordt verder voor een zo laag mogelijk porto tarief in aanmerking gebracht door de pakketjes gesorteerd aan te bieden. Spotje Op Texel is men niet erg onder de indruk van het grotendeels door TESO bekostigde WV spotje dat gisteravond voor de tweede keer in de sterreclame is uitgezonden. Een halve minuut is wel erg kort en het telefoonnummer aan het eind staat maar een ogenblik zodat het niet of nauwelijks kan worden ont houden of opgeschreven. De eerste keer trof het bovendien ongelukkig dat op het andere net het veel kijkers trekkende programma showroom van de NCRV was te zien. De VW infor matrices die in het kantoor de reacties op het spotje moesten noteren, hadden het dan ook niet druk. Volgens directeur J. W. Dekker is het echter veel te vroeg om een oordeel te vellen. Dergelijke reclameboodschappen ontlenen hun ef fect vooral aan de herhaling, in het bijzonder als dat gebeurt in samenhang met aan advertentiecampagne in de kranten. Begin januari beginnen deze advertenties weer. gaande automatisering hieraan tege moet komt. Het personeel van het Zie kenfonds Texel is de afgelopen jaren aanzienlijk verjongd en er wordt voor gezorgd dat de vakbekwaamheid op peil blijft of wordt opgevoerd. Zo wordt momenteel een opleiding gevolgd in de ziekenfondswetgeving. Ook aan de in zet mankeert het niet, zodat Vlaming de verwachting uitsprak dat het Zieken fonds Texel nog lange tijd in staat zal zijn zijn verzekerden voor te lichten en bij te staan als dat nodig is. Premie De exploitatierekeningen over 1980 werden zonder commentaar goedge keurd evenals de begroting en de voor gestelde premie voor de vrijwillige ver zekering. Die premie is vastgesteld op 7126,— (was 7110, per maand. Dat is geen hoog bedrag in vergelijking met de premie die elders in Noordholland moet worden betaald: 7164,10. Texelaars maken minder van geneeskundige ver zorging gebruik dan andere Noordhol landers. Waarschijnlijk is dat men hier niet zo gauw naar de dokter loopt en als dat wel het geval is, minder snel naar een specialist wordt doorverwezen een gevolg van de eilandsituatie. Die zelfde eilandsituatie is er overigens wel de oorzaak van dat het Ziekenfonds Texel aanmerkelijk meer geld uitgeeft aan taxivervoer, extra boot, e.d. De mensen die op Texel in de vrij willige verzekering zitten vormen een grote groep: 3200 personen. Met uit zondering van de rijksambtenaren zijn het bijna allemaal kleine zelfstandigen met een klein inkomen, zodat zij niet op een particuliere ziektekostenverzeke ring zijn aangewezen. De premie voor de aanvullende ver zekering bleef onveranderd 79,— per jaar (voor verzekerden vanaf 16 jaar). Het verstrekkingenpakket van de aan vullende verzekering werd conform het bestuursvoorstel vastgesteld. Daarin is niet zoveel veranderd. Nieuw is dat lijders aan suikerziekte 80% van de kosten vergoed krijgen van apparatuur waarmee zij bij zichzelf het bloedsuiker gehalte" ^jnnen vaststellen. Het Ziekenfonds Texel denkt in 1982 764.000,— voor het aanvullende pakket uit te geven. Met de totale uitkeringen voor vrijwillig verzekerden zal blijkens de begroting een bedrag van bijna 73,5 miljoen zijn gemoeid. Bestuur Het bestuur van het Ziekenfonds Texel bestaat uit huisartsen, tandartsen en een fysiotherapeut maar ook uit negen vertegenwoordigers van de ver zekerden. Alle andere (9000) leden van het ziekenfonds hebben ook toegang tot de vergaderingen maar hebben geen stemrecht. In de laatstgehouden ver gadering werden Jac. de Boer, J. J. van Leeuwen, P. Jansen, R. R. Siebinga en C. M. van Karsen herkozen. De heer J. Hillen was niet herkiesbaar; in zijn plaats werd mevrouw B. van den Berg uit Den Burg benoemd. In de rondvraag werd vrij uitvoerig gediscussieerd over de vergoedingen die het Ziekenfonds Texel bereid is te betalen voor het taxivervoer. De taxi ondernemers vinden dat zij door het ziekenfonds worden onderbetaald. Het bestuur van het ziekenfonds daarente gen is van mening dat deze vergoeding meer dan voldoende is maar dat het vervoer van patiënten per taxi niet effi cient is georganiseerd. Door samen werking zouden de taxiondernemers daarin verbetering kunnen brengen. Het kerstconcert dat zaterdag door Excelsior werd gegeven in de Hervormde kerk van Oosterend trok zoveel belangstelling en heeft een zo goede indruk gemaakt, dat nu reeds vast staat dat dit een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Meer dan 350 personen waren naar de uitvoering gekomen, zodat tientallen stoelen moesten worden aange sleept om ieder een zitplaats te geven. De aantrekkelijkheid van het concert zat vooral in de afwisseling. Naast de uitstekende orkestbijdragen van de mu ziekvereniging onder leiding van de heer A. Kuik was er solistisch werk van hoog niveau van Jan Everaarts (hobo) en Elias Hordijk (orgel). Voorts zang van Ria Trap en Wilhelmus Barnard. Alles volg de elkaar in vlot tempo op; het concert duurde nog geen uur. Bij de uitgang werd een collecte gehouden die meer dan 7500, opbracht. Het geld gaat (na aftrek van de geringe kosten van het concert) via het Rode Kruis naar Polen. Een kerstzangdienst, kerstconcert of andere algemene kerstbijeenkomst voorziet in de behoefte van velen, vooral nu een dergelijke samenkomst niet meer in Den Burg wordt gehouden. De kerk Alle Texelse ondernemers hebben vandaag een enquêteformulier ontvan gen van 'de Commissie Werkgelegen heid Texel. Deze commissie vindt het dringend noodzakelijk zo spoedig mo gelijk een volledig inzicht te krijgen in de werkgelegenheidssituatie van dit mo ment en in de toekomstverwachtingen. Met deze gegevens kan de haal baarheid" van nieuwe projecten op Texel worden bepaald en is het mogelijk na te gaan in welke sectoren het scheppen van nieuwe activiteit het hardst nodig is. Het is zeer belangrijk dat alle verzonden formulieren ingevuld worden geretourneerd. Tot dusver moest men het doen met gegevens uit het Handelsregister, de Kamer van Koophandel e.d. Dat is niet toereikend. De betrokken ondernemers kunnen erop rekenen dat hun gegevens vertrouwelijk worden behandeld. Ze komen niet in de openbaarheid, althans niet per bedrijf. Het gaat om de totalen, waarbij hoogstens onderscheid wordt gemaakt naar bedrijfsgroep. Groot karwei De met de enquete samenhangende werkzaamheden zijn nogal omslachtig en tijdrovend. De gemeente heeft er vooreen halfjaar een speciale man voor in dienst genomen (volgens de tijdelijke arbeidsplaatsen regeling: de heer Arno Bakker uit Den Hoorn) die dit werk uitvoert in het arbeidsbureau. Hij heeft 1300 formulieren verzonden waarbij hij de adressen vond door het raadplegen van het handelsregister, het telefoon boek en andere bronnen. Niet altijd kon worden nagegaan of het wel een „echt" zelfstandig bedrijf betrof dat van bete kenis is voor de werkgelegenheidssitu atie, zodat ongetwijfeld een aantal zal afvallen. Het streven is om in ieder geval van iedereen een reactie te krijgen. Blijft deze uit dan volgt een schriftelijke her innering en zonodig zal Bakker trachten door een persoonlijk gesprek de gege vens op tafel te krijgen. Overigens kan de commissie het zich voorstellen dat ondernemers wat geïrriteerd zullen rea geren op het vragenformulier. Het komt n.l. veel vaker voor dat men iets moet invullen die voor een of andere instantie of onderzoek belangrijk zijn. Er wordt echter op gehoopt dat men het behar tigen van de Texelse werkgelegenheid zodanig belangrijk vindt, dat het juist ingevulde formulier snel wordt terug gestuurd in de bijgesloten portvrije enveloppe. Het invullen vergt slechts enkele minuten. Projecten De commissie werkgelegenheid heeft de laatste tijd niet stilgezeten al zal het niemand verbazen dat het zoeken naar werk gevende nieuwe activiteiten voor Texel veelal teleurstellingen oplevert. Het onderzoek van de commissie richt zich steeds op bepaalde projecten, niet op de mogelijkheid tot vergroting van de werkgelegenheid in het algemeen. Be kend is de actie om de aantrekkelijkheid van de Texelse schapenfokkerij te ver groten door het stimuleren van de vraag naar Texels lamsvlees. Dit heeft geleid tot het in het leven roepen van een aparte stichting en er zijn inderdaad enkele arbeidsplaatsen uit voortgeko men. Inzake de mogelijkheden om op en bij Texel mosselcultuur van de grond te brengen kan nog geen succes worden gemeld, maar de pogingen zijn zeker niet gestaakt. Op initiatief van de com missie is ook geexperimenteerd met het kweken van forel en paling, maar de proeven laten zich niet erg hoopgevend aanzien. Een onderzoek naar de moge lijkheid om het hete zoute water dat zich nabij De Cocksdorp diep onder de grond bevindt, te gebruiken voor een kuuroord of iets dergelijks moet nog van de grond komen. De commissie werkgelegenheid be staat uit de heren J. Nauta (voorzitter), M. Bakker (namens de kamer van koop handel), R. Veenstra (financieel ad viseur), J. C. Dros (raadslid), Th. B. M. Bonsen van de Economisch Techno logische dienst van de provincie Noord- Holland, J. Koolhof (landbouw), B. Daalder (visserij), W. Mets (Texels verbond van ondernemers), B. Roest (namens de vakbonden), J. W. Dekker (toeristische bedrijvigheid) en A. Maas dam (Arbeidsbureau). van Oosterend is daarvoor een bijzonder sfeervol gebouw, al moet gevreesd worden dat men daar volgend jaar met een ruimteprobleem zal kampen. Op de foto „Excelsior" tijdens de uitvoering. Een zeventienjarige Texelaar betrad tweede kerstdag op ongebruikelijke wij ze een fotowinkel op de Stenenplaats. Met twee vriendjes was hij met zijn brommer aan het stuntrijden. Het ging erom uitsluitend op het achterwiel te rijden. Op een gegeven moment kon de jongen de brommer niet meer houden en reed dwars door de etalageruit van de fotozaak. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Op de hoek van de Kogerstraat- Akenbuurt gebeurde zondagmiddag een aanrijding waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd. Een Texelse automobilist reed met zijn auto over de Kogerstraat en wilde linksaf de Aken- buurt in. Hij verleende hierbij geen voorrang aan een andere Texelse auto mobilist die in een bestelwagen nader de. In de nacht van zondag op maandag gebeurde op de kruising Beatrixlaan- Gasthuisstraat een aanrijding. Een be stuurder uit Bennekom die uit de gast huisstraat kwam verleende geen voor rang aan een Texelaar die met zijn auto over de Beatrixlaan reed. Bij de aan rijding raakte één van de twee auto's total loss. De viswedstrijd van zondag die ge houden zou worden bij de Teermolen te Oudeschild kon daar geen doorgang vinden vanwege het ijs op het wad. Er werd verhuisd naar 't Horntje waar bij het begin van de wedstrijd nog geen ijs was te bekennen. Na een half uur vissen lag het daar echter ook vol met ijs. Toen zijn de acht aanwezige vissers zonder iets gevangen te hebben huis waarts gegaan. De volgende en laatste drie wed strijden van de winterserie worden op de volgende data en plaatsen gevist. 17 januari 8.30-10.00 u. Dijkmanshuizen 31 januari 8.30-10.00 u. Oudeschild 14 februari 8.30-10.00 u. De Hornt (Teermolen). Hierbij zijn de data 10 en 24 januari en 7 februari vervallen.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1