De Noordzee blijft aan de duinen knagen Nieuwjaarstoernooi dammen en schaken T rombosedienst ..DINSDAG 29 DECEMBER 1981 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Strandhoofden Op de vraag welke oplossing er moet komen zijn verscheidene antwoorden mogelijk. Een dure manier is het maken van een soort dijk met een verharding langs het bedreigde deel van de kust. Toeristen en Texelaars zullen deze op lossing waarschijnlijk niet erg waarderen als ze ter plaatse het strand bezoeken. De meest voor de hand liggende op lossing lijkt het aanbrengen van strand hoofden langs de hele kust. Bij laag water zijn deze zichtbaar en dat heeft als nadeel dat het ongerepte karakter van het strand verdwijnt. Daarom zijn som migen er voorstander van op de be dreigde plaatsen het strand op te hogen door er zand op te spuiten zoals enkele jaren geleden is gebeurd bij de Cocks- dorp. Door zo te werk te gaan blijft een „schone" kust behouden, maar een duur nadeel is wel, dat het werk waar schijnlijk regelmatig opnieuw moet wor den gedaan, want het zand spoelt weer weg. Bij de huidige economische toe stand ziet het er niet naar uit dat er voor het uitvoeren van dit werk geld be schikbaar komt. Bij alle oplossingen die we kunnen bedenken blijft het een groot probleem dat de zee dikwijls onberekenbaar is. dat maakt het voor Rijkswaterstaat, on danks alle ervaring die men daar heeft, moeilijk te bepalen hoe men in de toe komst het beste aan het werk kan gaan. Om deze reden heeft men het Water loopkundig Laboratorium in Delft inge schakeld om te helpen bij het zoeken naar een oplossing. In dit onderzoekers- centrum verwerkt men allerlei gegevens die in de loop van de jaren verzameld zijn bijvoorbeeld over zeestromingen, kustafslag en het effect van het aan brengen van strandhoofden. Als het rekenwerk achter de rug is, hoopt men daar te kunnen zeggen wat we voor de komende 30 jaar langs onze kust mogen verwachten. Daarbij zal men ook aan geven welke maatregelen er kunnen Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. werden bijvoorbeeld van paal 9 tot paal 17 strandhoofden in zee gelegd om het waterwingebied voor de ondergang te behoeden. Bij de noordkop van Texel vond iets dergelijks plaats. Rond de vuurtoren bekleedde Rijkswaterstaat de duinen met asfalt om de Noordzee hier een halt toe te roepen. Kogerstrand Rekenaars vinden voor de duinen bij De Koog gemakkelijk een argument om de afslag tot staan te brengen. Er ligt immers een kampeerterrein waar de be zoekers jaarlijks voor vele honderddui zenden guldens aan inkomsten zorgen? Voor de natuurgebieden de Muy en de Slufter is het rekenwerk minder een voudig. leder die er wandelt kan ver tellen dat het er prachtig is, maar hoe druk je dat in geld uit? Wat. is bij voorbeeld de waarde van de lepelaars die er jaarlijks broeden? Ik noem deze vogels als voorbeeld omdat deskundi gen beweren dat door het verdwijnen van de Buitenmuy de waterstand in de duinen erachter flink gaat dalen. Daar door kan het duinmeer van de Muy droogvallen en de lepelaars zullen er dan wegtrekken. Zo zal er meer van de unieke natuur verloren gaan. De enorme afslag die ons de komende jaren staat te wachten is de reden geweest dat enkele belanghebbenden de koppen bij elkaar staken en al geruime tijd in een werk groep over deze zaak praten: Rijkswa terstaat, Staatsbosbeheer, gemeente, Waterschap en Stichting Natuur en Milieu, maar ook ministeries van land bouw, CRM en economische zaken. Hopelijk worden ze het over één ding snel eens; de afslag moet tot staan komen. Maar hoe? En wie zal dat betalen? Rijkswaterstaat wil dit enorme werk wel uitvoeren, maar omdat het niet direct heeft te maken met de veiligheid van het eiland, zullen anderen het merendeel van de kosten moeten dra gen. Een beeld dat regelmatig valt te zien langs de kust Bij een flinke noordwesterstorm staat het Noordzeewater tegen de duinen, waardoor grote stukken in zee verdwijnen. Ondanks de dramatische gevolgen voor de Texelse duinen levert zo'n situatie een mooi plaatje op. Foto W. Wiering Enkele weken geleden was het weer eens raak. Tijdens een zware noordwesterstorm verdween langs vrijwel de hele duinkust van Texel ongeveer 5 tot 10 meter duin. Het was niet de eerste keer. Integendeel, iedereen op het eiland is in de loop van de jaren vertrouwd geraakt met het telkens terugkeren van zo'n gebeurtenis. Als we de hoeveelheid duin die deze eeuw door de Noordzee is verzwolgen bij elkaar optellen komen indrukwekkende getallen te voorschijn. Vooral bij paal 12 is de afslag enorm: sinds 1900 verdween daar ongeveer 1000 meter duin. Zo kan terugkijken naar het verleden ieder doen verbazen over de grote verandering van de kust, maar heel anders is het als we in de toekomst blikken. Wat staat ons onder „normale" omstandigheden in de komende tien jaar nog allemaal te wachten? waterstaat het nodige krijgt te doen om de achterliggende duinen op sterkte te houden. De situatie ten zuiden van de vuurtoren is wel bedreigend. Om deze reden wil Rijkswaterstaat hier de ko mende jaren een aantal strandhoofden aanleggen. Inzake het beschikbaar ko men van geld voor dit project is op dit moment echter nog niets bekend. De veiligheid is bij De Koog en meer noordlijk ervan dus niet in het geding, maar zijn er dan geen andere redenen om er alles aan te doen de huidige kust lijn zoveel mogelijk vast te houden? In het verleden is al heel wat gedaan. Zo leder die het duingebied een warm hart toedraagt zal de schrik om het hart slaan als de prognose voor deze periode op veel plaatsen gemiddeld 10 meter afslag per jaar! uitkomt. Vooral bij De Koog en ten noorden van dit dorp zal het stormgeweld een zware tol eisen. Als er geen kostbare maatregelen wor den getroffen is de kans groot dat een flink deel van de camping Kogerstrand in zee verdwijnt. Meer noordelijk zal de hele Buitenmuy waarschijnlijk door het water worden opgeslokt. Tenslotte zal de Slufter enorm veranderen door zware afslag van de buitenste duinenrij. Hoewel het voor de mensen van Rijkswaterstaat geen prettig vooruit zicht is, is er voor hen nog geen reden de noodklok te luiden. Het verlies van deze duinen hoeft onze veiligheid na melijk niet in gevaar te brengen. Het betekent hoogstens dat men bij Rijks- Het is moeilijk een goede oplossing te vinden om de efsleg tegen te geen. Het Waterloop kundig Laboratorium te Delft onderzoekt momenteel de mogelijkheden. In de praktijk blijkt de zee overal anders (8 werk te gaan. Zo was het plaatsen van palenrijen haaks op het strand een goede oplossing voor de afslag op enkele plaatsen langs de Zeeuwse kust maar op Tezel had deze methode bij paal 9 geen enkel effect Deze palen zijn inmiddels verwijderd. Foto W. Wiering In het zuiden van hat eiland het beeld van het dwngebied sinds 1850 bepaald niet alleen negatief. Naast de zware afslag bij paal 12 staat een enorme winst in het meest zuidelijke dtdngebled. 9. Opeens zag hij het gezicht van Phil Edwards, de ontslagen tramconducteur, het verbeten gezicht van de jongeman die zat te wachten; voelde hij de hartelijke handdruk van de jongeman die afscheid nam. Vanwaar die verande ring? Er was in feite niets veranderd. Maar het was de sympathie die in hem was gegroeid voor deze jongeman, sim pelweg een mededeling dat hij er over denken zou, begrip voor de situatie.en met die kleine kleinigheid had hij Philip Edwards als een gelukkiger mens de trap laten afgaan. „O ja", zei hij glimlachend. „O ja. Gelukkig wel. Juist in mijn beroep. Als je maar mens blijft. Medemens." „De mens is de mens een wolf", citeerde Pamela. „Denk maar aan dat stuk van vanavond." „Ik weet het. En anders is Auschwitz er wel om je er aan te herinneren. Maar dat is het niet alléén Pam. En als we daarvan uitgaan, ons er bij neerleggen, dan blijft er niet anders dan een pak wolven over en wee de haas!" „Jij bent nog idealist", zei Pamela. „Nóg." „Dat zei je vader gisteravond ook." „En heeft hij je niet tot andere ge dachten proberen te brengen?" „Integendeel." „Die ouwe paps", zei Pamela verte derd. „Ik geloof af en toe dat hij het zelf ook nog een beetje is. Zeker ten opzichte van mij. Hij hoopt altijd nog, dat het goede in mij eenmaal openbaar zal worden." „Dat hoeft hij niet te hopen", meen de Derek, „dat is openbaar genoeg." „In mij?" „Ja. Voor mij tenminste wel." „Zie je wel dat je een idealist bent?" „En is dat zo erg?" Ze lachte. „Ik begin bijna te geloven van niet." „Jij bent het toch ook, Pam. Onder al die bitterheid en al dat cynisme zit toch niet anders dan een gefrusteerd idea lisme. Jij voelt je, om die versleten stoplap te gebruiken, zo'n beetje de vogel in de gouden kooi. Als een hele deftige hond de straat oploopt, speelt hij het liefst met straathonden. Trouwens, ik geloof dat datzelfde idealisme dat zich schaamt voor zichzelf, ook nog in dat stuk van McDoughal zit. Ik heb hem gisteravond gezien, gelukkig, ik vond hem echt niet zo'n kwaad type." „Zo. Dus dèt haal je er wel uit. En tien voor je mensenkennis. Mackie is mijns inziens nog de meest normale van het stel. Maysie met haar miljonair-papa en haar salon-comminusme kan me soms vreselijk op mijn zenuwen werken." „Bij mij werkt ze alleen maar op de lachspieren", zei Derek droog. „Maar jij, wat schrijf jij hier nou over?" „Dat wéét ik nog niet", zei Pamela nadenkend. „Te minder na wat we er over gepraat hebben. Ik ben natuurlijk sterk voor het moderne toneel, en ik vecht altijd tegen de conservatieve lui die het afkraken." „Een vechthouding is niet objectief" zei Derek. „En objectiviteit lijkt me voor een criticus een eerste vereiste." „Jaja", zei Pamela. „Enerzijds.... maar anderzijds. Van twee walletjes eten. De nieuwe garde een aai geven en de oude garde laten merken dat je aan hun kant staat." „Dat hoeft niet. Enfin, ik hoef jou je bussiness niet te vertellen. Ik ben geen schrijver, ik ben maar een jurist." „We praten te veel", zei Pamela. „Laten we even uitrusten. Ik heb een nieuwe plaat van Thelonious Monk. Hou je daar van?" „Ik snap het niet altijd. Soms vind ik het bijzonder goed, soms alleen maar herrie." „Je doet je niet mooier voor dan je bent. Je hoort hem natuurlijk je-van-het te vinden, anders ben je niet „in" zoals men dat noemt. Zullen we?" Hij knikte. Hij zat hier best. Een gevoel van diepe tevredenheid daalde in hem neer. Bij al zijn werken, zijn ploe teren, kwam hij dit te kort. Ze zaten en luisterden en hij had alle gelegenheid, Pamela gade te slaan, zoals ze daar volkomen ontspannen hing in haar makkelijke stoel, een sigaret in haar slap neerhangende hand. Het type van een moderne jonge vrouw, maar met de nadruk op vrouw. Zeer zelfstandig, zeer eigengereid, bang voor het tonen van gevoelens, zich generend voor idealisme. Tegenover de man kameraadschappelijk, maling hebbend aan conventies. Zonder blikken of blo zen had ze hem uitgenodigd mee te gaan naar haar kamer. Zijn oude moe der zou grote ogen opzetten. „Is dat een behoorlijk meisje? En ging jij zo maar mee?" Met een klik van de opnemer eindigde de muziek. Pamela zuchtte. Derek keek op zijn polshorloge. „Weet je dat het één uur is?" ,,'t Wordt vanzelf later." „Ik ga toch es opstappen. Morgen om negen uur zit er een mannetje op me te wachten. Gebeurt niet vaak, daarom In het dorpshuis te Oosterend wordt 2 januari het Nieuwjaarstoernooi dammen en schaken gehouden. Om 14.00 uur voor de jeugd en om 19.00 uur voor ouderen. Het is een open toernooi waarbij iedereen welkom is. Er wordt gespeeld in vier kampen en iedere groep van vier speelt in totaal drie partijen. De jeugd hoeft geen inleggeld te betalen. Als prijzen zijn medailles beschikbaar, Het nieuwjaarstoernooi is een jaarlijks gebeuren, waarbij meestal in Den Burg op de laatste zaterdag van het jaar werd gespeeld en in Oosterend op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar. Omdat de laatste zaterdag van dit jaar tweede kerstdag is, wordt het hele toernooi nu moet ik zorgen dat ik er ben. Ik moet zuinig zijn op mijn klantjes, ;k heb er nog niet zoveel." „Arme broodvechter", zei ze la chend. Ze stond op en hij stond tegen over haar. „Tot ziens jongeman", zei ze en stak hem haar hand toe. „Weet je dat je erg prettig gezelschap bent?" „Nee", hij voelde dat hij kleurde, „dat heb ik niet beseft." „We zien mekaar nog wel es, hoop ik", zei liep naar de deur. „Om nog es gezellig te kletsen, ja?" Niet het minste bezwaar", zei Derek. „Dag Pam. Volgende keer kom ik naast je zitten als ik mag." „Altijd bescheiden", prees Pamela. „Ga zo voort, mijn zoon'." Ze keek hem na door het raam, toen ze hem beneden in de straat zag weg lopen, haastig, als moest hij naar een dringende afspraak.. „Hij is nu al bang dat hij er om negen uur niet zal zijn", dacht ze glimlachend. Derek Troy gewoon een ver frissing." Toen zette ze het raam open, want de rook was om te snijden. HOOFDSTUK 5 Waarin een roodharige jeugdige be diende droomt van een speurders loopbaan. „Sit Henry Winterstone?" vroeg op 2 januari in Oosterend gehouden. Vorig jaar deden zestig deelnemers mee aan het toernooi. Iedere woensdagochtend volgens af spraak van 9 00 tot 10.30 uur. Adres: Groene Kruisgebouw (ingang tandart sencentrum), Witte Kruislaan, Den Burg, tel. (02220) 4887 (uitsluitend tij dens bovenstaande urenl. Indien u niet op het afgesproken tijd stip kunt komen, dan gaarne kontakt opnemen voor woensdag met de admi nistratie van het laboratorium van het Gemini Ziekenhuis, tel. (02230) 11414, tst. 232 of tst. 299. Mee te nemen: alle trombosedienst- gegevens van elders en verzekerings- gegevens (ziekenfondskaart). Derek Troy aan de uitgestreken knecht van de deftige club, waarvan deze achtbare heer lid was. „Sir Henry is in de bibliotheek, me neer. Deze deur." Vanuit een diepe clubfauteuil rees Sir Henry op toen hij zijn bezoeker in het oog kreeg. „Ha, je bent mooi op tijd Troy. Ik houd van punctuele mensen. Ga er bij zitten. James, breng ons eens iets te drinken. Sherry? Daar is het net tijd voor en de sherry is hier goed." Derek Troy strekte behaaglijk de benen. Het was hier rustig, al raasde twintig meter verder het drukke Lon- dense verkeer voorbij. „Zoals je weet", viel Sir Henry maar meteen met de deur in huis, „ben ik voorzitter van de raad van bestuur van de London Transport, de busmaat schappij. We hebben dezer dagen de kwestie van de schadevergoedingen aan slachtoffers van ongevallen met onze bussen besproken. En ik heb, eigenlijk wakker gemaakt door dat proces van jou, gevraagd of we wel goed aan deden alle maar onder de mantel der liefde te bedekken en te betalen wat men vroeg. Nu, daar voelden de andere heren in principe net zo min iets voor, de kwestie is maar dat je uitermate moeilijk aan bewijzen komt, en wel heel goed beslagen ten ijs dient te komen. Anders werkt het geval als een boemerang en staan we er gekleurd op." Wordt vervolgd. CROTE OEN HOORN 'OMP2« VLAK TEXEL lijden. Wanneer het echter zover zal zijn is nog met geen zinnig woord te zeggen." J. van Groenigen Wesi&L BrreWod Helsdeiw Marsdnp Moiena»h kokbcogai- komen om de problemen te lijf te gaan en wat de kosten en de gevolgen ervan zullen zijn. Na het uitbrengen van deze adviezen hangt het van het rijk af of men wil ingrijpen en hoeveel geld men daar voor zal uitgeven. Maar zelfs als we helemaal niets aan het probleem doen, zal dat zich in de toekomst waarschijnlijk vanzelf oplossen. Alleen zal er heel wat duingebied zijn verdwenen voor het zover is. De heer C. P. Harting van Rijkswaterstaat: „Als we naar het ver leden kijken, zien we dat in de loop der eeuwen zo nu en dan vanuit de Noord zee een zandplaat aan het zuiden van Texel vastgroeit. De laatste keer dat het gebeurde, omstreeks 1910, was dat On rust. Het is te verwachten dat mettertijd ook een deel van de Razende Bol met ons eiland zal vergroeien. Als het een maal zover is drukt deze enorme zand- massa de zeestromen veel verder uit de kust en dan kunnen zich duinen vormen op plaatsen waar we nu jaarlijks verlies Drie verschillende stromen langs de Texelse kust veroorzaken de zware afslag Door het verplaatsen van de Razende Bol naar onze kust wordt het Molengat dieper en bovendien drukt deze steeds meer tegen de duinen, vooral in de omgeving van paal 9. Langs de westkant van de Razende Bol staat een krachtige stroom, die in de om geving van De Koog tegen de kust komt Ook in het noorden is de situatie zorgelijk. De stroom imt de Waddenzee (Robbengat) drukt in de omgeving van paai 26 tegen de kust

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 7