Cjroen 2warL-Jexels in het harL, Toch maar optimistisch blijven Keioïonië voor NCR V-televisie Bij de jaarwisseling <|ALL> Aflevering van „Showroom" MANTJE MODE TAXI 2000 96e JAARGANG Nr. 9641 TEXELSE DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266, Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en Hans Oosterhof. Weverstraat 31, Den Burg, tel. (02220) 4988 i>oor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 ia 18.00 uur 4881. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 715,10 per kwartaal 70 cent incasso; los 60 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67 34.60.398. Alvorens dit inmiddels traditioneel geworden oudejaarsverhaal op schrijven, heb ik de afleveringen van vorige keren nog eens ioorgekeken. Om na te gaan wat er is uitgekomen van wat ik daarin venste en veronderstelde. In hoeverre het allemaal is meegevallen of uist is tegengelopen. Ik moest toen vooral even slikken bij de jpmerkingen over de economie van Texel in de nabije toekomst. Het ou op Texel wel meevallen, dacht ik. Want als gevolg van de conomische nood elders in het land, zou de belangstelling voor jinnenlandse vakanties toenemen en daar kon Texel als een van de neest aantrekkelijke vakantiebestemmingen van het land alleen maar fan profiteren. Nou, u ziet hoe het gelopen is. Met het toerisme gaat iet prima en daar moeten we dankbaar voor zijn, maar desondanks is iet aantal werklozen op het eiland met sprongen gestegen. Een afschuwelijk probleem, maar ik veiger toch het bij deze zwartgallige :onstatering te laten. Je moet niet illeen naar de cijfers van dit moment ijken, maar je realiseren dat veel van de rerklozen tot de seizoenwerklozen loeten worden gerekend. Dat zijn dus lensen die over enkele maanden weer an de slag kunnen. Alleen dat uitzicht maakt hun positie onvergelijkbaar veel lunstiger dan de toestand waarin mand verkeert die wellicht nooit meer an de slag komt. Ik vraag me wel eens f wat al die WW—ers, AOW-ers en ndere onvrijwillig uitgeschakelden de iele dag doen. Een betrekkelijk klein leel maakt gebruik van de mogelijk- leden die bijvoorbeeld het Mensen onder Werk-project biedt. Ik hoop dat zich bezig houden met de vele ormen van actieve bezigheid die onze laatschappij te bieden heeft. Wat ik in der geval niet hoop is dat zij zich :hamen voor hun werkloosheid en aardoor niet bij anderen onder ogen omen. Ik ben er niet direct voorstander an dat zij worden benaderd door men- n die vinden dat ze wel even een lintje kunnen omspitten of een ander srweitje doen waar anderen blijkbaar een zin of tijd voor hebben. Dat getuigt vooroorlogs denken. Maar dat eemt niet weg dat er bij zoveel werk- 'illigen (daar ga ik van uitl), nog zoveel ringend werk landelijk maar ook op exel blijft liggen. Ik denk aan on- erhoudswerk in bos en duin, renovatie an de oudere woningwetwoningen. Je )u zeggen: daar moet toch werk- elegenheid inzitten I Het hoeft niet leer te kosten dan 20% van het geld it we nu toch al aan uitkeringen ïtalen. Ik weet best dat er tal van denen zijn waarom zo'n vorm van werkverschaffing" niet van de grond imt, maar in het licht van de rijks- igingen om mensen weer aan het 'erk te krijgen zou er op Texel toch wat regelen moeten zijn. Het gemeente- stuur zal zich daarvoor bijzonder in- rannen. Van de andere kant weet ik ook wel it volledige werkgelegenheid zoals we e in de vijftiger jaren kenden, waar- hijnlijk nooit zal terugkeren. En om bij ixel te blijven; zal het ooit lukken èl die iuwvakkers weer in hun eigen vak aan slag te helpen? Op een of andere anier zal de arbeid eerlijker over de ensen verdeeld moeten worden, eeltijdarbeid is een van de antwoorden dat probleem, maar ik zie best de aktische problemen die daaraan ver inden kunnen zijn. Werk is op zichzelf ig wel te verdelen, maar het verdelen in verantwoordelijkheid is moeilijker, 'at zou je zeggen van twee burge- eesters die samen het werk doen dat oeger door één werd gedaan? Ik iloof niet dat de duidelijkheid ermee idiend zou zijn. Overigens mogen we Hogerstraat 6, Den Burg Wij wensen U een goed 1982. MARTIEN VAN DE WETERING en medewerkers. er best tevreden over zijn dat op het gebied van woningbouw toch nog heel wat gaande is. De BNG-woningen zijn nu praktisch allemaal verkocht, zodat we zelfs al denken aan de tweede fase van dit plan. En de woningbouwver eniging en de vereniging De Mars zitten gelukkig ook niet stil, al kan ik mee voelen met degenen die het betreuren dat niet alle hiermee gemoeide ont werp- en uitvoeringsactiviteit door Texelse handen wordt uitgevoerd. Ik geef toe: aan de economische realiteit kunnen we niet veel veranderen. Wat wel vast staat is dat somber mokken hierover de sutiatie alleen maar ernstiger maakt. Praat elkaar de ellende niet aan! Niet voor niets hebben mijn vrouw en ik in de nieuwjaarswens die we in de Texelse Courant hebben gezet iedereen optimisme toegewenst. Waar we wél erg veel aan kunnen doen is aan onze mentaliteit ten opzich te van elkaar, dus als Texelaars onder elkaar en naar elkaar toe in onderlinge samenhang en verenigingsverband, welk organisatieverband dan ook, in clusief het gemeentebestuur. Aan ons gevoel voor gezamenlijke verantwoor delijkheid. Daar moeten we ook eens over nadenken met de gemeenteraads verkiezingen in het vooruitzicht. Het is van groot belang dat alle partijen of groepen mensen afvaardigen die ver trouwen in eikaars bedoelingen hebben. En ook moed tonen bij het nemen van beslissingen en het verkondigen van standpunten. Mensen die daarvoor op democratische wijze zijn geroepen (zo wel in gemeentelijk als ander organi satieverband) moeten de ruimte hebben om te doen wat hen naar beste weten goed dunkt. En als zij een aanvankelijk ingenomen standpunt verlaten, moet dat het gevolg zijn van nieuwe feiten waardoor hun aanvankelijke afwegen van voor en tegen alsnog anders uitvalt. Wat in den lande al langere tijd gaande is, ook in onze gemeenteraad, is het praten over rand- en bijverschijn selen waardoor de hoofdzaken van het beleid uit het oog kunnen worden ver loren. Ik geloof dat het belangrijk is dat ieder zich voorneemt in het nieuwe jaar zoveel mogelijk als team op te treden. Ook de gemeenteraad mag geen theater worden, waarin voor- en tegenstanders elkaar eeuwig bestrijden, maar moet een eenheid-in-verscheidenheid zijn, die bij het publiek meer respect en vertrouwen afdwingt dan thans soms het geval is. U ziet dat ik bij de omgang met mensen kies voor het harmonie-model inplaatsvan het conflict-model. Kleinere zaken (die voor de meest betrokken personen wél zeer belangrijk kunnen zijn) moeten zoveel mogelijk worden gedelegeerd aan burgemeester en wet houders en ambtenaren, waarvan men moet aannemen dat die zich ook buiten het licht van de publiciteit behoorlijk van hun taak zullen kwijten. Waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen dat raadsleden niet kritisch zouden mogen staan te genover Jarino, Teso, WV, Recreatie stichting, gemeentelijke afdelingen, de landschapsbeschermers, de regering en wat er verder maar aan „bedreigingen" is te bedenken. Maar, beste mensen, laten we oppassen. Wij allen, Texelse bevolking, voor overdrijving en hetze en speel niet in op veelal ongegrond wan trouwen, dan is het eind zoek en het is verlammend, leidt tot het vooruitschui ven van belangrijke beslissingen. Ik zeg dat onder andere met het oog op de komende beslissingen inzake het natio nale landschap. Wees ervan overtuigd dat wij de boeren en andere onderne mers de gelegenheid willen geven om gebruik te maken van alle moderne hulpmiddelen die hen heden ten dage ten dienste staan om hun produktie en omzet op peil te houden of op te voeren. Als dat belang kan worden gecombi neerd met aantrekkelijke landschaps bouw, zou het onverantwoord zijn om daar niet over te willen praten. Dat dertien jaar. Die zijn geneigd over straat te zwalken of in horecagelegenheden rond te hangen omdat ze zich niet thuisvoelen in de bestaand# overblijf- gelegenheden. Misschien zouden de ouders zich geroepen kunnen voelen om te bewerkstelligen dat de overblijfge- legenheid op de school zelf nog leuker wordt ingericht en dat er (bij toerbeurt?) iemand de leiding heeft die voor wat gezelligheid kan zorgen. En ik wil de politie dan wel vragen en de café's uit te kijken of de hand wordt gehouden aan de regel dat aan personen beneden 16 jaar geen alcoholhoudende drank wordt verstrekt. Evenals de vorige keren besef ik dat mijn oudejaarsontboezeming een wat rommelig geheel is geworden, zomaar een greep uit de onderwerpen die me binnenvallen. Ik zou er nog veel meer kunnen bijslepen: de decentralisering van rijkstaken, de functie die de ge meente Texel zou kunnen vervullen op het gebied van de vredesbeweging, de wettelijke regels m.b.t. geluidshinder, het rapport dat binnen afzienbare tijd wordt uitgebracht ten aanzien van maatregelen tegen de kustafslag etc. etc. Maar ik laat het hierbij. Mede gesterkt door de vele kerst- en nieuwjaarswen sen die ik van velen van u mocht ont vangen, wil ik er samen met u het komende jaar vol optimisme tegenaan ®aan' J. A. Engelvaart Dinsdag was de NCRV-televisie op Texel om opnamen te maken voor „Showroom". In dit maandelijks uitgezonden programma wor den opmerkelijke of merkwaardige Nederlanders aan het woord gelaten over hun bezigheden en denkbeelden. De interesse van de NCRV-ploeg ging uit naar de drie jonge stichters van het denkbeeldige keizerrijk Keioïonië: de gebroeders Hans en Wilhelmus Barnard uit Oosterend en Jan Kok van de Rozendijk. door J. A. Engelvaart betekent geen overleveren! En het klopt ook niet met de nuchterheid en gemoe delijkheid van de Texelaar die voldoende gevoel voor betrekkelijkheid heeft om zich niet op één ding blind te staren. Als ik het bovenstaande nog eens overlees lijkt het of ik nogal verbitterd ben. Dat valt wel mee, ik heb geen problemen met andere meningen en be slissingen maar ik geef toe dat ik er slecht tegen kan als mensen alleen maar „teuge" zijn en niet ontvankelijk zijn voor argumenten. We voelen ons bij dit alles nog kip lekker op Texel. Ik geloof dat nog te weinig mensen beseffen hoe „geze gend" het leven hier is of kan zijn. Op bepaalde momenten realiseren wij ons dat extra. Zoals die middag dat we in Oudeschild de kerstbijeenkomst voor bejaarden meemaakte. En zo zijn er zoveel andere positieve dingen per dorp. Om zomaar eens wat te noemen: Oude schild er is weer woningbouw. De Cocksdorp: ook weer woningbouw en zicht op het Krimplan. Oosterend en omgeving: snelle aanpak restauratie doopsgezinde kerk. Het Horntje: veel vaste werkgelegenheid dank zij NIOZ en RIN. Den Hoorn: een goede sfeer bij de hoorzitting over het beschermd dorps gezicht en een hardwerkende begelei dingscommissie. De Koog: ontwikke lingen in het artikel 11 gebied die de seizoenwerkloosheid heipen terugdrin gen. De Waal: ook een goede sfeer op de hoorzitting met streven naar behoud van de eigen school. Den Burg: nieuwe start woningbouw en realisatie muziek school. En zo is er nog veel meer positiefs te noemen. Refererend aan het vorige oudejaars- praatje kom ik ook nog even terug op het strandjutten. Mijn mening dat ieder een op het strand vrij brandhout moet kunnen rapen, heeft de landelijke pers gehaald en mede daardoor veel reacties opgeleverd. Over het algemeen was men positief, maar de hulpstrandvon ders op Texel zagen bezwaren. Het zou ondoenlijk worden om onderscheid te maken tussen onschuldige brandhout verzamelaars en de echte jutters. We hebben één verzoek gehad van iemand die het jutten van brandhout professio neel wilde aanpakken, dus niet voor eigen gebruik maar voor doorverkoop. Inmiddels ziet het ernaar uit dat een andere regeling niet meer nodig is, want er is eenvoudig geen brandhout meer op het strand met uitzondering van enkele punten die ver van de strand- slagen zijn gelegen. Op de gebruikelijke „illegale" wijze is het strand het afge lopen jaar opvallend schoon geworden. Er Is meer weggehaald dan er aanspoel de, een kennelijk gevolg van het sterk toegenoemen aantal houtkachels waar mee menigeen zijn hoge energiereke ning probeert te drukken. Op het gebied van de strandvonderij wil Ik wel een andere wijziging doorvoeren. Zo over weeg ik dat aangespoelde goederen voortaan openbaar worden geveild en dus niet meer onderhands worden ver kocht. En de vergoedingen voor de „aangevers" van aangespoelde goe deren, zouden een flink eind omhoog moeten. Ik ga daar binnenkort met de hulpstrandvonders over praten. In een van de vorige oudejaarsbe- schouwingen ben ik nogal uitvoerig ingegaan op het jeugdprobleem. De tweede jeugdwerker is er inmiddels, maar dat mag niet het gevoel versterken dat het de taak van de gemeentelijke overheid is elk probleem te voorkomen of de kop in te drukken. De ver antwoordelijkheid behoort in de eerste plaats bij de ouders te liggen. Als die zich in hun eentje machteloos voelen, zouden ze met andere ouders samen iets kunnen ondernemen. Ik denk daar bij aan het kennelijke probleem van de tussen de middag in Den Burg overblijvende kinderen van omstreeks Uitvoerig vertelden ze voor de camera hoe ze een jaar of tien geleden op het idee kwamen om zich met een fantasie land bezig te gouden. De bedoeling is de reportage uit te zenden op zaterdag 23 januari, maar het is ook mogelijk dat het later gebeurt. Zekerheid daarover komt ruimschoots op tijd. In deze krant zal te zijner tijd aan de uitzending worden her innerd. Succesprogramma „Showroom" is een succesprogram ma, dat telkens weer door vele mil joenen kijkers ademloos en met een mengeling van verbazing, bewondering en soms ook afkeer wordt gevolgd. Texel, in het bijzonder Oosterend, telt blijkbaar veel merkwaardige mensen. De NCRV Showroom-ploeg was al eens eerder op het eiland om opnamen te maken van ons aller strandjutter Cor Ellen. Hij was destijds zowat een kwar tier aan de praat, wat hem nationale bekendheid heeft verschaft en eraan bijdroeg dat het door Ellen beheerde Maritiem museum in Oudeschild steeds grotere drommen bezoekers trekt. Ellen kan bij de VVV; Teso, en anderen die direct of indirect belang hebben bij het toerisme, dan ook geen kwaad meer doen. Ook de jongens Barnard en Kok lijken Texel een stuk tv-publiciteit te gaan bezorgen waarbij het ster-flitsje van de'VVV in het niet valt. Hogeberg Want de camera werd niet alleen gericht op de Keianen zelf maar ook op het Texelse landschap, dat zo wordt uitgelegd toevallig een treffende ge lijkenis vertoont met de lager gelegen delen van het overigens nogal woeste keizerrijk Keioïonië. Gefilmd werd op een der dekken van de „Molengat" (met de vol ijs liggende veerhaven van 't Horntje op de achtergrond), temidden van de boeten en schapen in het Hoge- berggebied en in het zenuwcentrum van de Keianen op de hoogste verdieping van huize Barnard in de Kotterstraat te Oosterend. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de opnamen zoveel tijd zouden vergen dat ze niet in één dag klaar zouden zijn. Er was daarom al logies besproken bij Gerrit Coevert van hotel Den Burg maar daar hoefde geen ge bruik van te worden gemaakt omdat de reportage voor de avond rond was. Donateurs De NCRV-ploeg bestond uit regis seur Henk van der Horst, presentator Arnold Jan Scheer, cameraman Will Rutten en geluidsman Ron van der Lugt. Uit pure sympathie voor het theocratische Keioïonië lieten zij zich na afloop van de opnamen inschrijven als donateur van de Stichting Vrienden van Keioïonië, die onlangs werd opgericht. Ook beloofden ze de drie stichters een videobandje van de reportage bij wijze honorarium. Het is niet uitgesloten dat in de betreffende aflevering van Show room ook andere Nederlanders aan het woord komen die zich verdiepen in denkbeeldige naties, waaronder Rolant Tweehuysen uit Haarlem die zich al jaren bezig houdt met het land „Spo- kanië." Do drie stichters ven Keioïonië tijdens het vreeggesprek een boord ven de veerboot.

Texelsche Courant | 1981 | | pagina 1