FILM /U3END4 „The elephant man Maritiem Museum wil Reddingboothuis Veerdienst GEMEENTELIJK PLAN VOOR VOLKSHUISVESTING IS ZEER WENSELIJK ganger oóbouönnDQCL nnntSooooooOO MEER SUBSIDIE VAN RIJK VOOR SCHOOLBEGELEIDINGSDIENST Mini-bestemmingsplan Lindeboom-complex VERVOLG VAN PAG. 1 Onn( V V V V )Hl> Samen Eén koopt personeelswoning Doorgereden Extra geld voor bijdrageregeling MST heren goed begonnen Nieuwe agenten 1 gearriveerd Informatie over subsidieverordening, Franse hangoren in de prijzen PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 JANUARI 1982 vervoer veel te hoog. Dat is de reden dat wij het verzoek van de FNV-afdeling Texel om een goedkoop jaarabonne ment voor de inwoners van Texel mogelijk te maken, van harte onder steunen." Niet gewild In de nota wordt herinnerd aan de enquete van september 1977 waaruit bleek dat 84,6% van de Texelse bevol king zich tegen het in de vaart brengen van de dubbeldekker uitsprak. Er wordt gewezen op de verkeersproblemen die ontstaan door het schoksgewijs „los sen" van grote aantallen auto's op de Pontweg. Essentieel in het stuk is echter het pleidooi voor overname van de veerdienst door de overheid of het in bouwen van een overwegende over heidsinvloed. Voor de raadsvergadering waarin werd besloten steun te betuigen aan de dubbeldekker, heeft de nota weinig goede woorden over. Welliswaar werd de beslissing in meerderheid Ihet Pakt en de CDA-man Cees Koorn stemden tegen) genomen maar de vergadering (op 10 november 1977) wordt in de nota chaotisch genoemd wegens de diverse schorsingen, verwarring en de activiteit van „wandelgangen-aanhangers". De nota: „Wij vinden dat de raad een foute beslissing heeft genomen die in strijd is met het streekplan van de provincie voor ons gebied." Tenslotte wordt de rijksoverheid er aan herinnerd dat het haar beleid is de minder bevolkte gebieden recht te doen gelden op opvoering van de frequentie van openbaar vervoer, dat tevens beter toegankelijk is voor gehandicapten. Het Pakt is van mening dat ook het vervoer over water tot het openbaar vervoer moet worden gerekend en dat het nood zakelijk is dat de hogere overheid zich ook met de Texelse veerdienst moet bemoeien, wil zij althans de situatie verbeteren. Doordrijven „Het mag volgens ons niet voorko men dat in een geordende democrati sche maatschappij, een particuliere on derneming openbaar vervoer verzorgt en daarbij de mening van ruim 80% van de daarvan afhankelijke bevolking ne geert en haar wil doordrijft tegen de provinciale overheid in. In dit geval overheerst een kleine minderheid, voor het merendeel als commercieel belang hebbenden, de grote meerderheid van de bevolking. Door het Teso-beleid zit Texel met een schip dat niet alleen mens-onvriendelijk is doch de valide mens steeds weer irriteert." Waarna verwezen wordt naar de steile moeilijke trappen naar het „steriele, rijkelijk met plastic versierde passagiersverblijf. Voor bejaarden, minder validen, gehandicap ten en lopende hartpatiënten wordt de dubbeldekker een vijandig schip ge noemd dat bij het reizen telkens weer een verschrikking is. Eenzijdig voorgelicht In de nota komt ook het beroep ter sprake dat burgemeester Engelvaart deed op minister Zeevalking tijdens zijn bezoek aan Texel. Zoals bekend ver zocht de burgemeester de bewindsman mee te werken aan aanpassing van de fuikhavens, zodat de dubbeldekker vol ledig zou kunnen worden benut. Het Pakt distantieert zich vriendelijk van deze uitspraak: „Wij hebben de indruk dat de burgemeester, die wij overigens ten zeerste waarderen, eenzijdig werd voorgelicht en dientengevolge tot deze uitspraak is gekomen." 11 De jonge chirurg Frederick Teves heeft in de kermistent van ene Bytes een man gevonden die zo afschuwelijk mis vormd is, dat hij als De Olifant Man en rariteit wordt tentoongesteld. Treves toont hem aan collega's op de faculteit. Omdat de man er slecht aan toe is, neemt hij hem op in het ziekenhuis. Daar blijkt de man John Merrick te heten en in het geheel niet imbeciel te zijn. Directeur Mr. Carr Gomm is tegen de aanwezigheid van de Olifant Man, maar als hij met hem heeft kennis gemaakt wil hij er ook alles aan doen de man te helpen. Hij zendt een stuk naar de London Times om financiële steun te krijgen. Dit heeft tot gevolg dat de beroemde actrice mrs. Kendal zich voor Merrick gaat interesseren en hem op zoekt. Haar voorbeeld krijgt navolging en al gauw wordt Merrick ontdekt door de high-society. Treves krijgt de indruk dat hij de man van de regen in de drup heeft geholpen, aangezien hij nu wordt aangegaapt door de betere kringen. Zijn vrouw wijst hem er echter op hoeveel hij voor Merrick betekent en hoe gelukkig deze nu is. Het ziekenhuis bestuur is tegen de aanwezigheid van de Olifant Man, maar dan bezoekt prinses Alexan dra de vergadering met een schrijven van koningin Victoria. Victoria brengt het bestuur hulde voor alle goede zorgen tegen zo'n ongelukkige mens. Nu moet het bestuur wel toestaan dat Merrick voorlopig in het ziekenhuis blijft wonen. De nachtportier vindt de Olifant Man een mooi object om geld mee te verdienen. Tegen betaling neemt hij 's avonds laat bezopen kennissen mee om De Stichting Samen Eén wil voor de huisvesting van een personeelslid de woning aan de Vloedlijn 14 in Den Burg kopen. Met de aankoop is een bedrag van f155.000, gemoeid. Volgens de statuten van de stichting is voor de aankoop goedkeuring van de gemeen teraad nodig. Vandaar dat het kopen van de personeelswoning volgende week dinsdag in de raadsvergadering aan de orde komt. de Olifant Man te bezichtigen. Op een avond voegt zich daar ook de vroegere „eigenaar" van Merrick bij, Bytes. Wanneer de dronken toeschouwers Merrick halfdood achterlaten, neemt Bytes zijn oude attractie weer mee. Om problemen met de Engelse autoriteiten te voorkomen, reist hij samen met Merrick naar België waar hij hem ten toonstelt samen met andere rariteiten. Merrick wordt zo beestachtig behan deld, dat zijn collega's geld bijeen brengen om de zieke Olifant Man naar Engeland terug te sturen. Op een avond dat Bytes laveloos op bed ligt, zetten zij de Olifant Man ongemerkt op de trein. Doodziek wordt Merrick in Londen door de politie gevonden en naar het zieken huis teruggebracht. De arme Merrick is stervende maar een uitnodiging van een voorstelling van mrs. Kendal bij te wonen verricht wonderen. De voorstel ling is aan hem opgedragen en na afloop moet hij een langdurige ovatie in ont vangst nemen. Die avond bedankt hij Treves nogmaals voor het geluk dat deze hem heeft gebracht. Daarna gaat hij naar bed om te sterven. Een waar verhaal gebaseerd op het werkelijke leven van een Engelse man aan het einde van de vorige eeuw; deze film donderdag in de serie Filmganger. „Het is zinvol een analyse te maken van de knelpunten in de woningbouw op Texel." Tot deze conclusie komt het college van B en W in de schriftelijke beantwoording van een raadsvraag van de heer Barendregt. Mede op advies van de commissie algemene zaken heeft het college besloten de afdeling Volkshuis vesting met ingang van dit jaar onder te brengen bij de afdeling Ruimtelijke Ordening en planning. Volgens het col lege wordt hierdoor het maken van een plan voor de volkshuisvesting verge makkelijkt. Zowel de gemeente als de woning bouwvereniging hebben volgens het college alle belang bij een „doortim merd" volkshuisvestingsplan. Zo'n plan moet een bijdrage zijn in de aanpak van de problemen. De verschillende beleids maatregelen moeten op een rij worden gezet en hun onderlinge samenhang duidelijk worden gemaakt. Voor een goede planning is het nodig dat de gemeenteraad een besluit neemt over volkshuisvestingsmaatregelen op mid dellange termijn. Van belang zijn daarbij gegevens inzake de bestaande woning voorraad, de bevolkingsopbouw, door stromingsmogelijkheden, nieuwbouw, woningverbetering en verbetering van de woonomgeving. Het volkshuisves tingsplan zal een globale begroting moeten bevatten en bovendien moet worden aangegeven wéér wordt ge bouwd. De commissie ruimtelijke ordening en algemene zaken zullen over het toe komstige beleid worden geraadpleegd. Bouwfonds In antwoord op vragen van Baren dregt over het Bouwfondsproject in Den Burg Noord-West zegt het college dat de geruchten dat de bouwwerkzaam heden tot anderhalf jaar kunnen uitlo pen uit de lucht gegrepen zijn. De aan nemer zit momenteel precies op sche ma. In september werd met de bouw begonnen en verwacht wordt dat in De Stichting Texels Museum heeft gevorderde plannen met het terrein rond het Maritiem Museum te Oudeschild. Rond de molen zouden een wierschuur en diverse huisjes in oude stijl gebouwd moeten worden. Wat de mogelijkheden hiervoor zijn dient door de gemeente nader onderzocht te worden. De gemeente heeft geen bezwaar tegen de plannen voor een reddingboothuis bij het Maritiem Museum. Volgens het bestemmingsplan Oudeschild is het terrein bestemd voor „bijzondere doeleinden" en daar past een reddingsboothuis goed in. Een probleem is dat het toegestane bebouwingspercentage van twaalf door de plaatsing van het reddings boothuis wordt overschreden. Over de bouw en de situering ervan moet overleg plaatsvinden met CRM. Wel zal de Stichting Texels Museum het reddingboothuis geheel zelf moeten bekostigen. Vanwege de overschrijding van het bebouwings percentage is wijziging van het bestemmingsplan volgens een artikel 19 procedure noodzakelijk. Het college stelt de raad voor hiermee akkoord te gaan. De gemeente Texel gaat een overeen komst aan met het bestuui van de Schoolbegeleidingsdienst Den Helder in verband met een nieuwe rijksregeling. Volgens die regeling wordt de subsidie die de schoolbegeleidingsdiensten van het rijk ontvangen gebaseerd op het aantal scholen, dat door de dienst wordt begeleid. Ook het aantal leerlingen dat de school bezoekt speelt bij deze rege ling een rol. De nieuwe subsidieregeling, de Rijksregeling Subsidiëring School begeleiding, geldt in afwachting van de Wet op de Onderwijsverzorging en is daarom tijdelijk. De regeling houdt in ieder geval een erkenning in van de noodzaak van schoolbegeleiding. In be ginsel heeft elke school daarop recht. Belangrijk is verder dat de monopoli- positie die de diensten in de ver schillende regio momenteel hebben, zal worden doorbroken omdat de scholen van diensten mogen wisselen. Door de nieuwe regeling ontstaat meer duidelijk heid over de taak van de school begeleidingsdienst en voor welke leer lingen die is bestemd. De rechtspositie van de medewerkers zal worden verbe terd en het ligt in de bedoeling dat bij de schoolbegeleidingsdienst rekening wordt gehouden met de verschillende levensbeschouwelijke opvattingen van de scholen. Het contract dat de gemeente als eigenaar van de openbare scholen op Texel aangaat met de schoolbegelei dingsdienst, geldt voor vier jaar. De eerste vier jaar moet het contract wor den afgesloten met de dienst uit de eigen regio. Daarna is Texel vrij om, indien gewenst een dienst uit een ander gebied te kiezen. Er wordt naar gestreefd rond 1984 de helft van de zogenaamde „sobere dienstverlening" door het rijk te laten dragen. Die „sobere dienstverlening" is de standaard dienstverlening zoals die door de schoolbegeleidingsdiensten op grond van het aantal scholen en leer lingen wordt verstrekt. Naast deze dienstverlening zullen zich echter geval len voordoen waarin sprake is van bijzondere onderwijssituaties of van een belangwekkend experiment. Voor dat soort gevallen is een nadere regeling in de maak. Momenteel wordt de school begeleidingsdienst Den Helder, waar onder Texel ressorteerd voor 20% door het rijk gesubsidieerd. Den Helder draagt 47% van de kosten van de schoolbegeleiding, terwijl de regio ge meenten nu de resterende 33% betalen. Over wat het aandeel van de gemeenten in de nieuwe regeling zal zijn, wordt nog overleg gevoerd. Een Texelaar, die zijn auto zondag in de berm bij de Bomendiek had gepar keerd, bemerkte maandag dat een onbekende er een flinke deuk in had gereden. De raad moet dinsdag eveneens be slissen over een voorbereidingsbesluit ten aanzien van een verzoek van de heer P. A, ter Steege van de Van der Sterr- weg 6 bij 't Horntje. Hij wil bij zijn bedrijf een (tweede) dienstwoning bouwen. Het betreffende terrein ligt binnen het bestemmingsplan buitengebied en daarin staat dat dienstwoningen wel zijn toegestaan, mits ze binnen 60 meter van de bestaande bebouwing komen te liggen. Daar wringt 'm de schoen want Ter Steege wil zijn dienstwoning op een afstand van zeventig meter bouwen. Dat komt door de bestaande bedrijfs- schuur die aan de rand van het bouw blok staat en die zo is gebouwd dat hij makkelijk valt uit te breiden. Als de dienstwoning binnen 60 meter van de bestaande schuur wordt gebouwd is uitbreiding niet meer mogelijk. Op grond hiervan heeft het college geen bezwaar tegen het verlenen van medewerking aan een artikel 19 procedure. Uit de gemeentelijke pot voor on voorziene uitgaven zal alsnog tiendui zend gulden worden gebruikt voor de Bijdrageregeling Oude Land van Texel. In 1981 werd een beroep op deze rege ling gedaan voor een bedrag van f264.985,— waarvan tot dusverrre f170.313, is uitbetaald. In de loop van het jaar bleek dat er een andere bere keningsmethode moest worden gevolgd voor het bepalen van de hoogte van de bijdrage. Hierbij moest namelijk de door de aanvragers te verkrijgen WIR premie buiten beschouwing worden gelaten. Hierdoor kwam een extra claim op het fonds van f34.000, Verder is een aantal mensen dat niet op de hoogte was met de mogelijkheid tot het ver krijgen van de bijdrage, hier alsnog op gewezen. Hierdoor moet een extra bedrag van f30.000,— worden uitbe taald. Het totaal beschikbare bedrag voor de uitvoering van de bijdragere geling in 1981 werd door deze factoren met tienduizend gulden overschreden. Het gemeentebestuur acht het niet juist dit bedrag ten laste te laten komen van de begroting voor 1982 en daarom wordt de pot voor onvoorziene uitga ven aangesproken. De familie Rump (Schoonoordsingel 17) in Den Burg wil de schuur naast hun huis verbouwen tot woning. Volgens het bestemmingsplan Den Burg 1965 moeten woningen vijf meter van de weg gebouwd worden. De woningen Schoonoordsingel 15 en 17 zijn echter direct aan de weg gesitueerd, evenals de te verbouwen schuur. In dit geval acht het college het niet noodzakelijk dat de tot woning te verbouwen schuur vijf meter naar achteren wordt ge plaatst. Kegelbaan Een voorbereidingsbesluit voor een wijziging van het bestemmingsplan zal de raad dinsdag ook moeten nemen betreffende de bouwaanvraag van de heer Swarthoff, Kikkertstraat 28 in De Cocksdorp. Hij wil een kegelbaan naast zijn cafébedrijf bouwen Het huidige be stemmingsplan dat voor De Cocksdorp geldt biedt daarvoor geen ruimte, maar het ontwerp bestemmingsplan wel. Het college heeft er geen bezwaar tegen vooruit te lopen op dit ontwerp be- bestemmingsplan. Door de heer Swart hoff zullen de bomen achter de naast gelegen golfbaan worden verwijderd. oktober/november van dit jaar de eerste huizen kunnen worden opgeleverd. De laatste zijn in juni 1983 gereed. Deze termijn wordt wel iets langer wanneer, zoals in de afgelopen periode, niet kan worden gewerkt wegens vorstverlet. Barendregt had ook nog vragen gesteld over het onderpand dat de gemeente heeft voor de garantieverlening op de te bouwen woningen. Volgens het raadslid bestond dit alleen maar uit de grond en was daarom weinig waardevol. Dit is volgens het college echter niet juist. Bouwfonds heeft gegarandeerd dat alle woningen, ook bij faillissement van de aannemer en zonder kostenverhoging voor de kopers, zullen worden afge bouwd. Ook de gemeente heeft deze garantie gegeven. Dinsdag 5 januari Boudewijn de Groot treedt op in de schouwburg van Den Helder, aanvang 20.15 uur. Na afloop een extra bus en boot (kotter) waarvoor wellicht nog enkele kaarten zijn te krijgen bij café De Zwaan in Den Burg. Donderdag 7 januari Om 20.00 uur begint in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeen schap een informatiebijeenkomst over de gemeentelijke subsidieverordening; ieder is welkom. De werkzaamheden aan hotel Texel in Den Burg naderen hun voltooïng. Naar verwacht kan de opening voor het zomerseizoen tegemoet gezien worden. In de afgelopen jaren is in de raad enkele malen aan de orde gekomen hoe het complex zo goed mogelijk behouden kan worden. Door het college werd toegezegd dat bij de realisering van het plan voor een geëigende bestemming wordt gezorgd. Nu het bijna zover is wordt een miniatuur bestemmingsplan opgesteld voor alleen het complex. Dit plannetje loopt vooruit op het in ontwerp zijnde bestemmingsplan Den Burg cen trum. Dinsdag zal de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit nemen, waarna de gewone bestemmingsplanprocedure gestart wordt. Omdat het te ontwerpen plan zeer klein is, zal de overlegfase niet veel tijd in beslag nemen, waardoor het ontwerp-plan snel ter inzage kan wor den gelegd. Afgelopen zondag werd in Ons Ge noegen de formidabele wedstrijd MST tegen Kramer Tornado gespeeld. Kra mer Tornado was een zeer taaie maar sportieve tegenstander. MST startte het spel goed maar Kramer Tornado kwam goed mee, dit leidde tot een nek aan nek race tot aan de rust toe. MST wist ech ter twee punten meer te scoren en ging de rust in met een 8 6 voorsprong. Nadat MST de speltaktiek van de te genstander doorhad en de zwakke pun ten gevonden, gingen zij er flink tegen aan. MST zette alles op alles en kon dus deze wedstrijd opschrijven als gewon nen. MST won deze wedstrijd met 19—11. Hiermee heeft MST de helft van de wedstrijden achter de rug en blijft ongeslagen. Mej. Koster De heer Van den Burg Gisteren zijn de twee nieuwe krachtei voor de Texelse Rijkspolitie gearriveerd Met de twee agenten, de 19-jarige mej Koster uit Wieringerwerf en de 20-jarigi heer Van den Burg uit Callantsoog is he aantal politiemensen totaal op 18 ge komen. Beiden hebben de rang vai wachtmeester. Mej. Koster wordt ii Den Burg gestationeerd en Van dei Burg in De Koog. Als huisvesting zijl kostadressen voor hen gevonden. D uitbreiding van het aantal politiemensei op Texel betekent dat in de zome minder gedetacheerden naar het eilani zullen komen. Donderdagavond a.s. wordt in c aula van de Rijksscholengemeenscha een informatiebijeenkomst gehoude over de nieuwe subsidieverordening vs de gemeente Texel. Hier zal de on werp-verordening (in het bijzonder va belang voor verenigingen e.d.) worde toegelicht en men wordt in de geli genheid gesteld op- en aanmerkinger te maken, waarmee nog rekening ka worden gehouden. Daarnaast bestai nog tot en met 13 januari gelegenhe om schriftelijk bezwaar tegen de vera dening in te dienen bij de gemeent raad. De informatieavond begint oi 20.00 uur en is toegankelijk voor iede De Texelse Franse hangoorfokkers gingen met de hoogste eer strijken op de regionale kersttentoonstelling van Den Helder en omstreken. P. van de Molen werd met zijn jonge bonte Franse hangoor voedster kampioen en wist tevens het reserve kampioenschap te behalen met een jonge witte Franse De kampioen Franse hangoor van P. v.d. Moten. nanguor ram. Jeroen Hin werd met z| jonge ijzer grauwe Franse hangd voedster tot kampioen jeugdleden j geroepen. Arie Timmer had de bes oude Franse hangoor voedster, ij Texelse Franse hangoorfokkers wisti gezamenlijk dertien keer het hoge prei caat Fraai te bemachtigen wat een ze hoge score is aldus de vakbekwar keurmeesters J. P. Lijffijt uit Drieberg^ en mevrouw De Koning-Roos uit Ovi schie. In de hier volgende rubriekr kwamen de Texelse Franse hango< fokkers uit: Ijzer grauw, voedster oud: Arie Tilj mer, één keer Zeer Goed tevens bes oude voedster. IJzer grauw ram jong; Arie Timrr één keer Fraai tevens beste. Ijzergrat ram jong één keer Zeer Goed. IJzergrauw voedster jong: Jero Hin, één keer Fraai, beste dier jeus leden. Arie Timmer één keer Fraai. Ram, zwart: P. van de Molen, keer Goed. t Wit, voedster oud: Jeroen Hin, ét keer Goed. r Wit, ram jong: P. van de Molen, keer Fraai tevens reserve kampioen t' één keer Zeer Goed. Martin Verseput één keer Fraai, één kg Goed. Mevrouw Rentenaar, één kr, Fraai, één keer Goed. ii Wit, voedster jong: Martin Versep één keer Fraai. Arie Timmer, twee ki Fraai, Mevrouw Rentenaar, één ko Zeer Goed, één keer Goed; P. van Molen één keer Zeer Goed; Jeroen r één keer Goed.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2