1981 veel te nat met winters einde Vakantiespreiding 1982 „WAT IK ZEGGEN WOU.." Lr Los een probleem op| J O JL JL HUISVUIL HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND DOOR DIRK VINKE Projectielen gevonden Hoeveelheid neerslag in mm. inm 11nm 11um fT1 a'mli 'n'ml i 'n'in| i'n'ml i'n 'ml i 'n'mli 'n'ml i'n'ml i 'n 'm Temperatuur in gr. C. inm 11 'n'jnli 'nt'jiil i 'u 'ml i'n'ml i 'n 'nr 11 'n 'm 11 'n 'm|i 'n 'm| i 'n 'm| i 'c'm|r 'e 'ar a: a. Mevrouw Luberti overleden Geestelijke bewegingen Texelse scouts kampeerden in de sneeuw Verleende bouwvergunningen Wielervereniging-| nieuws 5^ 0.5,2° tk%J PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 JANUAR11 Luchtdruk in mm. kwik in gr. C. Neerslag in mm. Bewolking in okta's Windsnelheid in Beaufort Mist d. Trop. d. Onweer d. Sneeuw d. Hagel d. Maand december 1981 Station Den Burg. De afgelopen december maand heeft voor het grootste gedeelte in het teken van de winter gestaan. Deze winter, die nogal afweek van het normale patroon van hogedruk boven Skandinavië, werd lange tijd in stand gehouden door zuidelijk van ons langstrekkende depres sies. Hierdoor kwamen we al op de 5de onder invloed van een noordwestelijke stroming, waarmee koude lucht werd aangevoerd en welke tevens de vorst- grens zuidelijker verplaatste. Tijdens de passage van deze depres sies werd herhaalde malen een aanval op de winter gedaan. Veel verder dan het terugdringen van de vorstgrens kwam het echter niet. Wel leidde deze botsing tussen koude en warme lucht ertoe dat deze winter met vrij veel sneeuw gepaard ging. Al zijn wij er ten opzichte van het zuiden van het land nog gunstig vanaf gekomen. De tempe ratuur kwam op een dieptepunt in de vroege morgen van de 16de. Het vroor toen maar liefst 11 graden. Het laagste etmaal gemiddelde werd gemeten op de 18de n.l. min 6,7 graden. De hoeveel- heid kou van een winter wordt gewoon lijk weergegeven in het karakter- of Hellmann-getal. Dit is de positieve som van de etmaal-gemiddelden onder nul. Als voorbeeld: op de 18de was het etmaal-gemiddelde min 6,7 graden, het karakter-getal is dan 6,7. Op dagen waarvan het etmaal-gemiddelde boven nul blijft wordt geen getal verkregen, maar ook niet afgetrokken. Deze afge lopen winterperiode kwam er een karak ter-getal uit van 40,85. Ter vergelijking: december 1938 kwam op 90,2 terwijl in 1890 zelfs 152,6 werd gescoord. 1981 Het afgelopen jaar heeft een bijzonder somber en nat verloop gehad. Op bijstaand jaaroverzicht is te zien dat vooral de neerslag een nogal afwijkend patroon heeft laten zien. Dit resulteerde in een overschot van bijna 150 mm ondanks de te droge maanden april, juni en augustus. 1981 was door het grote tekort aan zonuren één van de somber ste jaren sinds 1937. In Den Helder werd een totaal van 1420 zonuren geregis treerd. Dit is maar liefst 245 uren minder dan het normaal van 1665. Cijfers Tot slot maand en jaar in cijfers, waarbij de normale waarden tussen haakjes vermeld worden. December: gemiddelde temperatuur 0,4 graden (3,9), gemiddeld maximum 2,65 (6), gemiddeld minimum min 1,85 (1,6). Vorstdagen-dagen met een mini mum temperatuur onder nul 22 (10). Ijsdagen dagen met een maximum temperatuur onder nul 8 (2). Hoogste temperatuur 8,5 op de 3de en de 4de, laagste temperatuur min 11 op de 16de. Gemiddelde windsnelheid 7,9 knopen (10). Gemiddeld weercijfer 5. Meest voorgekomen windrichting met 17,2% zuidoost. Op 25 dagen kon neerslag afgetapt worden, waarvan op 10 dagen in de vorm van sneeuw (3). Het neerslag totaal was in Den Burg 65 mm (66), ter vergelijking enkele andere stations: De Bilt 99, Groningen 64, Vlissingen 121, Eindhoven 90 en Maastricht 123 mm. 1981 als geheel: gemiddelde tempera tuur 9,65 graden (9,05). De hoogste temperatuur werd gemeten op 9 juli n.l. 28,9 graden. De laagste op 16 december n.l. min 11 graden. Het neerslag totaal 875 mm (726)Op 218 van de 365 dagen kon neerslag afgetapt worden, dit is maar liefst 60%. Op 53 dagen kwam de minimum temperatuur onder nul, en ook op 53 dagen de maximum tempera tuur boven de 20 graden. En slechts op 9 dagen boven de 25 graden. Op 40 dagen was het mistig en op 26 dagen viel onweer waar te nemen. Op maar 6 dagen was het de hele dag onbewolkt en op 77 dagen was het zonloos. De gemiddelde bedekkingsgraad kwam hierdoor op 6/8. Het gemiddeld weer cijfer kwam op 5,3. Dirk Vinke Op de Hors zijn dinsdag twee projec tielen gevonden met een lengte van ongeveer vijftig centimeter. Het oor logstuig zal door de explosieven-oprui mingsdienst onschadelijk worden gemaakt. •z r 2C 10 120 4 CC LU 90 30 April Aug. Sept Okt Mrt April Mei Juni Juli Aug. Sept Okt Nov. LU _i 5 cc O De spreiding van de vakanties zal in het komende seizoen tamelijk gunstig zijn. De voor Texel belangrijke vakantie Noord- en Zuidholland beginnen 10 juli en een week later starten de vakanties van Nordrhein/Westfalen, de deelstaat v de meeste op Texel verblijvende Duitse vakantiegangers afkomstig zijn. De bouwvakvakanties zijn gespreid over de peri 26 juli - 6 september. Resumerend kan worden gezegd dat de periode van topdrukte een week langer duurt dan in de a lopen seizoen, hoewel de totale zomervakantieperiode wat korter is. Bijgaand schema, voor ons gemaakt door de Texel, spreekt verder voor zichzelf. Nordrhein/Westfalen Overige Kleuter- en lager onderwijs Overige Voortgezet onderwijs Noord- en Zuidholland Kleuter- en lager onderwijs plus Voortgezet onderwijs Zeeland, Brabant en Limburg Voortgezet onderwijs Zeeland, Brabant en Limburg Kleuter- en lager onderwijs ii 126/6 3/7 10/7 17/7 24/7 31/7 7/8 14/8 21/8 28/8 5/1 BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Aan het begin van dit nieuwe jaar word ik gedrongen om in dit ingezonden stukje enkele dingen neer te schrijven, die het geestelijk erf van ons eiland betreffen. In de laatste maanden van het afgelo pen jaar zijn er in deze krant meerdere kleine en grote artikelen verschenen, die daarop betrekking hebben. Hoofdzake lijk zijn het berichten over negatieve krachten, die onze geestelijke waarden ondermijnen. Ze lopen merkwaardig parallel met de natuurlijke krachten van water en wind, die ons eiland bedreigen, zoals in de krant van 29 december weer duidelijk stond te.lezen. Jaren terug, toen er krachtig gede monstreerd werd voor een deltadijk, schreef ik, dat we niet moeten vertrou wen op een hoge dijk, want dan komt het gevaar van een andere kant. En dat blijkt. Hoeveel gezinnen zijn er al niet ontredderd geraakt door echtscheidin gen en drankmisbruik. En jonge levens dreigen verwoest te worden door de drugs. Hoe kunnen wij ons eiland hiervan redden en hiervoor beschermen? Er hebben zich de laatste tijd ver schillende geestelijke bewegingen aan gediend, die graag gebruik (of beter: misbruik) maken van de ontredderde situaties. Het langst bekend hier zijn de Jehovagetuigen, die mensen willen vastleggen in hun wereldwijd systeem en zo de spontane persoon te niet doen. Stel u voor: heel Texel onder dit Wachttorengenootschap. Wat een on wezenlijke, ja, harteloze toestand! Daar om, Texelaar, volg de stem van uw hart. Toen kwam enkele jaren terug de Yoga en de Transcendente Meditatie, die met hun methoden beloofden de mensen vrij te maken. Maar wie ze goed beschouwt, ziet dat men zich juist hierdoor overlevert en bindt aan zelf bespiegeling en mensverering. Datzelf de vinden we op een wat andere wijze bij de Bagwan-vereerders, die hier een tempel stichtten. Hoe zal het echter de samenleving ooit sterk worden, als ieder zijn eigen zin en lust de vrije loop laat? Stel u voor: heel Texel in trance voor een mens die er vandaag is en morgen verdwijnt! Wie de mens kent en deze beweging nuchter beziet, zal hiervan Vijf leden van Scouting Texel hebben onlangs vijf dagen bij Bussum in de sneeuw gekampeerd. Het was een uitstapje voor geharde jongens, want naast het kamperen in winterse omstan digheden werden overdag voettochten van dertig en 35 kilometer gemaakt. Te voet werd onder meer een bezoek gebracht aan de vesting Naarden en de omroepstudio van de NOS. De vijf jongens waren allen rond de vijftien jaar. Het kampeerweekend maakte deel uit van een activiteit die door de landelijke scouting was opgezet. Totaal deden zo'n vijftig jongens mee. Tijdens de tochten moest men zijn weg zien te vinden met kaart en kompas en ook dienden de deelnemers hun eigen potje te koken. Het terrein waar gekampeerd werd is eigendom van scouting. Het is de bedoeling volgend jaar een winter kampeerverblijf bij Aerdenhout te hou den. zeker geen heil verwachten. Daarom, Texelaar, wees wakker en gebruik uw verstandl En nu weer kortgeleden de Bahais, die zich aandienen als de oplossers van onze crisis. Zij zetten eventjes alle wereldgodsdiensten onder hun noemer en roepen zich uit als vervuiler daarvan. Dat is grootspraak. Welke van de 9 wereldgodsdiensten heeft hen daarvoor toestemming gegeven? Dan is het dief stal. Zij spelen handig in op het verlan gen van de mensen naar vrede en eenheid. Maar als dit systeem Texel zou gaan beheersen, stel u voor, hoe zou het er dan uitzien? Een mens die faalde en gestorven is zoals wij, zou als God vereerd worden. Een grote desillusie zou het gevolg zijn. O Texelaars, let op, loop er niet in! En jullie dan? zegt u misschien, jullie zeggen: Ons eiland voor de Heiland. Is dat geen grootspraak, wordt dat geen desillusie? Het enige wat wij kunnen zeggen, is wat de bijbel zegt: ,,De aarde en haar volheid is des Heren!", en wat Jezus zegt:Ik ben de weg en Hij gaf zijn leven om ons te redden, en Hij stond op uit de dood! Tenslotte, stel u eens voor: heel Texel erkent Jezus als haar Heiland en Heer Jan Brouwer, Den Burg Burgemeester en wethouders hebben aan de volgende personen en instanties bouwvergunning verleend. A. Huisman, voor het vernieuwen en veranderen van een berging aan de Kogerstraat 63 te Den Burg; Directeur De Bolder voor het veranderen van een dienstwoning aan de R.P. Keijserstraat 3 te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209. Op 96-jarige leeftijd is gistere het bejaardenhuis St. Jan mevn B. Luberti-van Bergen overleden geruime tijd ziek te zijn gewe Mevrouw Luberti was ereburgi van Texel, wegens haar vele ac teiten op maatschappelijk ten Mevrouw Luberti exploiteerde in vooroorlogse jaren samen met I man Jan Luberti, het „Mierenne een vakantiehuis voor kinderen in de duinen bij De Koog stond. Luberti kwam om het leven in oorlog bij het bombardement op Bezuidenhout in Den Haag. Na oorlog bleef mevrouw Luberti, vele pleegkinderen had, actief onder meer de Oranjeverenig later de dorpscommissie. De begrafenis heeft dinsdag plaats op de algemene begraafph in Den Burg, na een rouwdienst de Ned. Herv. kerk, die om 13.30 j begint. Zaterdagmiddag 9 januari staat I (uitgestelde) wedstrijd veldrijden om clubkampioenschap op het programrl Gerekend wordt op een groot dri nemersveld. De strijd gaat over ronden en het parcours ligt in de denrj, (Bleekersvallei), laatste zandpad ree' aan de weg naar het Westersli Publiek is van harte welkom. Aanv. 15.00 uur. I Driekwart van de inhoud van een „gemiddelde" vuilniszak op Texel kan een nuttiger bestemming krijgen. Zodat het Texelse huisvuilprobleem nagenoeg wordt opgelost. Bekijk de tekening en ga eens na welke bijdrage u kunt leveren! Wie een composthoop aanlegt. oud papier apart houdt voor de enigingen, het glas naar de glas» tainer brengt en textiel bewaart voorl „zak van Max" of een andere inzaifj ling, houdt nog maar 15% van de cA spronkelijke hoeveelheid huisvuil ove* in gewichtsprocenten -PAPIER Kn(riDN.E.Dt

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2