UNO SCHAP HAT MnoiIiLi D 66 doet niet mee aan raadsverkiezingen Cjrom cZwartsJexels in het hart TAN HET RAADHUIS Kandidatenbeieid van gemeente wordt meer „vrouwvriendelijk" WIE WORDT DE NIEUWE CDA-WETHOUDER? uitverkoop PSP los van het Pakt Mededelingen van li. en H..j Stukken commissie vergaderingen Lichtboei vertoont video-opnamen Laatste waarschuwing.... jedactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281266. yits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en [ans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 foor advertenties, abonnementen, etc fengeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jlefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs 716,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636. Rabobank nr 36.25.01.742 NMB nr. 67.34.60.398. deze keer nog gebonden aan de af spraken die zijn gemaakt bij het samen gaan van de drie christelijke partijen. Volgens hetfusieprotocol" moeten de verschillende bloedgroepen" waaruit het CDA is opgebouwd naar verhouding van aanhang van leden kans hebben op raadsinvloed. Het CDA is als eenheid inmiddels echter zodanig op Texel aan vaard, dat het steeds minder belangrijk wordt gevonden welke christelijke ach tergrond de verschillende kandidaten hebben. Het is deze keer niet nodig dat iemand met een KVP-verleden de lijst aanvoert. In de CDA jaarvergadering van 12 februari a.s. zal het bestuur met een ontwerp-verkiezingslijst komen waarover de leden dan hun oordeel zullen uitspreken. Bij de VVD lijken de zaken het meest eenvoudig te liggen. De zittende raads leden Gerard van der Kooi en Klaas Barendregt hebben zich opnieuw be schikbaar gesteld. Het VVD-bestuur zou het liefst een vrouw als derde op de lijst zetten, maar dat is geen keihard ge geven, want kwaliteit wordt belangrijker gevonden dan het vrouwzijn. Spijkers met koppen zullen worden geslagen op de VVD ledenvergadering van 1 februari waarbij tevens het ontwerp-verkiezings- programma aan de orde zal komen. Dros/Texels Belang De heer J. C. Dros vertelde ons dat hij nog niet weet of hij opnieuw aan de ver kiezingen zal meedoen. Als- hij het wel doet is er grote kans dat hij niet meer onafhankelijk opereert, maar net als vroeger deel zal uitmaken van Texels Belang. Het bestuur van Texels Belang heeft Dros gevraagd in de gelederen terug te keren. Op politiek ideologische gronden zijn daarvoor geen belemme ringen. Dros en de twee Texels Belang- raadsleden zaten de afgelopen vier jaar bijna altijd op één lijn. Onlangs hebben burgemeester en wethouders vragen bereikt om net zoals dit mogelijk is bij stukken voor de ge meenteraad, een abonnement te krijgen op stukken die naar commissieverga deringen worden gezonden. Voorlopig bij wijze van proef is besloten de mogelijkheid tot abonnering open te stellen, waarbij de volgende tarieven per jaar in acht zullen worden genomen. Commissie financiën 725, (exclusief begroting en rekeningl; recreatie en na tuurbehoud f25,—; algemene zaken 735, openbare werken 735, welzijn 735, ruimtelijke ordening 740,— (ex clusief kaartmateriaal en voorschriften). Voor een abonnement op de stukken van alle raadscommissies is 7100,— per NSDAG 12 JANUARI 1982 (TEXELSE 96e JAARGANG Nr. 9644 COURANT leden zijn in principe voor herverkiezing beschikbaar. Niet alle Pakt raadsleden zijn echter tevreden over eikaars func tioneren in de raad. Er moeten nogal wat plooien worden gladgestreken, maar ook door andere oorzaken is het mogelijk dat sommige van de zittende kandidaten zich alsnog zullen terug trekken. Tot 14 ianuari bestaat gele genheid voor leden om zich als raads- kandidaar op te geven of om anderen te tippen. Daarna wordt het bestuursvoor stel voor de groslijst gemaakt. Het is dus de bedoeling de verkiesbare kandidaten normaal in volgorde van voorkeur op de lijst te zetten, dus niet alfabetisch zoals de vorige keer. De niet op verkiesbare plaatsen staande kandidaten staan wèl alfabetisch. De eindbeslissing over een en ander wordt uiteraard door de leden genomen. Pacifisten De Texelse PSP-ers gaan zelfstandig de gemeenteraadsverkiezingen in. Lijst aanvoerder wordt Peter Bakker (26) uit Den Burg. Het is geen onbekende. Hij deed al van zich spreken door zijn activiteiten op het gebied van jongeren werk en als lid van de actiegroep ,,Wij willen ook wonen." De samenwerking in Pakt-verband is de PSP slecht be vallen. „We hebben er een flink stuk identiteitsverlies door geleden", aldus secretaris Theo van den Berg. Over meerdere dingen waren we ontevreden. Al maanden geleden hebben we ons teruggetrokken uit het fractieberaad. We hebben nog wel geprobeerd om door overleg tot een systeem te komen, waardoor wij beter herkenbaar zouden worden: min of meer de garantie dat een PSP-er bij de komende verkiezingen zou worden gekozen. Maar dat is niet gelukt." Volgens Van den Berg maakt de Texelse PSP een redelijke kans om een zetel te halen, gezien het feit dat deze partij landelijk in de lift zit en ook op Texel een behoorlijk aantal leden heeft: 25. Onder die leden zijn er meer dere die bereid zijn de handen uit de mouwen steken en het eventueel gekozen PSP-raadslid met raad en daad terzijde te staan. De PSP-ers lopen het niet geringe risico dat ze de kiesdeler Cor Ellen .definitief weg. De cameraploeg van de ouderen- dmroep De Lichtboei maakt regelmatig ndeo-opnamen van gebeurtenissen op fexel Zo zijn de laatste tijd opnamen «maakt van Ouwe Sunderklaas, de 'ingrijderij met arresleden in de Dennen JP allerlei andere winterse tafereeltjes. Dmdat er voor deze opnamen nogal wat ^langstelling blijkt te bestaan zullen ze "ijdag a.s. worden vertoond in de bi- Jliotheek te Den Burg. Er is bij foldoende belangstelling doorlopende Vorstelling van 14.00-17.00 en van 19.00-21.00 uur. Het gemeentebestuur zou willen dat in de diverse commissies, stichtingsbestu ren e.d. die Texel kent meer vrouwen en jongeren worden benoemd. B en W willen het goede voorbeeld geven in de gevallen waarin zijzelf met een voor dracht moeten komen. Dat is echter een probleem want het college weet niet welke mensen uit de Texelse samenleving bereid zijn een bestuursfunctie of com missielidmaatschap te aanvaarden. Op onze redactie werd daarom het beroep gedaan bekendheid te geven aan het gemeentelijk streven, in de hoop dat gegadigden zich zullen aanmelden of dat anderen tips zullen geven. Het college gaat ervan uit dat op Texel nog veel bestuurstalent niet is ontdekt. Bij het zoeken van kandidaten valt het oog doorgaans op mensen uit een beperkte kring. Het zijn veelal de „beroeps bestuurders" die al meerdere functies tot tevredenheid vervullen en daardoor zijn opgevallen. Zonder de indruk te willen wekken dat deze mensen niet langer goed zijn, wil het gemeentebestuur dit „sys teem" toch enigszins doorbreken door een kans te geven aan kandidaten waar aan men niet zo gauw denkt. Enthousiast De beperkte ervaring die met dergelijke nieuwkomers is opgedaan, is gunstig. Gebrek aan bestuurservaring wordt veel al ruimschoots goedgemaakt door het enthousiasme waarmee dergelijke men sen zich op hun taak storten, wat mede mogelijk is omdat zij niet zoveel andere bestuursbeslommeringen aan het hoofd hebben. Resumerend wil het gemeentebestuur de functies beter over de totale bevolking spreiden. Een van de besturen die binnenkort op aanbeveling van B en W moeten worden aangevuld is dat van de stichting Samen Eén. Het gaat om de opvolging van de niet herkiesbare heer J. J. Westdorp. Er moet keus zijn uit minstens twee per sonen, mogelijk vrouwen, liefst jonger dan veertig jaar en (omdat de stichting een afspiegeling wil zijn van de gods dienstige en maatschappelijke verhou dingen op Texel) buitenkerkelijk. In het zelfde stichtingsbestuur is de heer C. Joustra herkiesbaar: hier is een tegen kandidaat nodig die liefst Nederlands Hervormd moet zijn. Wie interesse heeft kan telefonisch of schriftelijk contact opnemen met amb tenaar W. Stam in het raadhuis, telefoon 02220-3041. Er wordt rekening mee gehouden dat sommige kandidaten uit schroom zichzelf niet zullen aanmelden. Anderen mogen daarom ook de tip geven, zodat deze mensen dan door het gemeentebestuur benaderd zullen wor den. Het gemeentebestuur beraadt zich ook over maatregelen om het mogelijk te maken dat ook ouderen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld om bestuursfuncties te vervullen. Dat be tekent dat reglementen, die veelal een maximum leeftijd van 65 of 70 jaar voor schrijven, moeten worden gewijzigd. Zover is het echter nog niet. Peter Bakker .hoopvolle lijstaanvoerder" Jook Nauta afscheid.... De beide zittende raadsleden van Texels Belang, Daan Schilling en Jan van As- selt, zijn herkiesbaar. Ze zullen weer komen te staan op een alfabetische lijst waarop nog aanzienlijk meer namen zullen komen omdat Texels Belang op een forse verkiezingswinst rekent. De winst is volgens de groepering te ver wachten omdat steeds meer mensen hun geloof in de gewone politieke partijen verliezen, wat onder meer is gebleken bij tussentijdse gemeente raadsverkiezingen elders in het land. „Wij willen vooral duidelijkheid in de gemeentepolitiek. Geen loze kreten of vage toezeggingen die nog allerlei mo gelijkheden openlaten." Texels Belang zegt een lijst te zullen samenstellen waarop mensen uit allerlei lagen van de bevolking voorkomen, ook vrouwen. Het zoeken is alleen nog naar enkele jongeren. jaar verschuldigd. Bij toezending zullen de portokosten in rekening worden ge bracht. Uiteraard blijft het mogelijk, wanneer een vergadering belegd is zonder dat hieraan kosten verbonden zijn, de stukken in te zien. Voor abonnering kan men zich in verbinding stellen mêt de gemeente secretarie, internezaken, telefoon 02220- 3041, toestel 137, de heer Van Opstal. kontant voordeel tot 50% korting kontant voordeel De afdeling Texel van de politieke partij Democraten '66 heeft esloten niet deel te nemen aan de komende gemeenteraadsver- iezingen, ondanks het feit dat deze groepering zeer grote kans heeft p het behalen van een zetel. Het besluit om zich niet in de erkiezingsstrijd te storten werd op de laatstegehouden leden- ergadering van D 66 Texel genomen met zes tegen drie stemmen. CDA Bij het CDA is de samenstelling van de lijst nog volop in discussie. Vast staat dat Jook Nauta zich niet herkiesbaar stelt en dus ook als wethouder ver dwijnt. Nauta staat wel op de CDA lijst voor de statenverkiezingen, echter op een niet verkiesbare plaats zodat zijn afscheid van de politiek als voldongen kan worden beschouwd. Als de ge meenteraad besluit vast te houden aan het systeem van het „afspiegelings college" zal het CDA te zijner tijd weer een wethouder moeten leveren en er zal dus gezorgd moeten worden voor raadskandidaten die deze functie willen en kunnen vervullen. De overige zitten de CDA-raadsleden Rienstra, Huitema- Vos, Jansen en Zegers, hebben zich opnieuw beschikbaar gesteld Het CDA-bestuur is nog doende met het aanwerven van meer kandidaten. Bij het samenstellen van de lijst is het CDA De raadsleden die vanavond het raadhuis binnengaan om daar te beslissen over het ge- meentelijke standpunt inzake de nationale landschappen, zullen met dit voor zichzelf sprekende I spandoek worden geconfron- i teerd. Het is er vanmorgen vroeg neergezet door enkele boeren als onderdeel van de voortdurende aktie die de agra- rische organisaties voeren tegen de Texelse parkstatus. Deze ak- tjviteit is niet zonder resultaat I gebleven en de kans is dan ook groot dat B en W vanavond van de meerderheid van de raad te j horen krijgen, dat Texel onder geen enkele voorwaarde natio- I naai landschap mag worden. Volgens voorzitter Lia Dijkema uit Bost is D 66 wel in staat één of meer landidaten te leveren, maar ontbreekt iet aantal werkende leden die het bevre- ligend functioneren van een D 66 één- lersoonsfractie mogelijk moeten ma len. D 66 gaat ervan uit dat één persoon looit in staat kan zijn alle aspecten van jet raadswerk te beheersen; die ene jersoon moet daarom kunnen terugval- In op anderen, die bepaalde problemen estuderen en het raadslid van advies ienen. Die mensen zijn er niet. Lia ijkema zou best in de gemeenteraad illen zitten, maar zonder hulp ziet ze aar weinig heil in. „Beter helemaal iet dan half I" D 66 is wat rechtser dan het pakt en Ail dat duidelijk laten uitkomen. Samen- ïerking met het Pakt wordt daarom niet pwenst. D 66 veroorzaakte vier jaar feleden een uniek feit In de Texelse ferlementaire geschiedenis door een ladszetel op het allerlaatste nippertje te fiissen: e was precies één stem tekort. jp verzoek van de partij werden de Semmen destijds opnieuw geteld in de fcop dat de eerste keer een telfout was jemaakt, maar dat bracht geen veran- fering in de situatie. Gezien dit feit en lp inmiddels sterk toegenomen popu- jriteit van D 66, zat een raadszetel er bij te verkiezingen van 1982 dik in en het |aat dan ook vast dat lang niet alle 29 "exelse leden van de partij en hun fenhang de beslissing om niet mee te loen, zullen toejuichen. Temeer daar D 6 na het bijna-succes van de vorige ,eer nogal wat pogingen heeft onder- lomen om op andere manieren invloed ip het gemeentelijke beleid te krijgen, lat elan lijkt nu te zijn verdwenen. Ua Dijkema liever geen half werk..... Bij de Texelse afdeling van de Partij van de Arbeid is het wegblijven van D 66 met instemming begroet. Daar hoopt men dat veel stemmen die anders naar D 66 zouden zijn gegaan, nu bij het Pakt terecht komen. Hetgeen een welkome compensatie is voor het feit dat de PSP niet langer deel uitmaakt van het Pakt. De samenwerking is beëindigd zodat het Pakt nu alleen nog bestaat uit PvdA en PPR. Hoe het Pakt zich bij de komende gemeenteraadsverkiezing zal presente ren, is nog volop onderwerp van dis cussie, vertelde ons PvdA-secretaris Jan Veltkamp. Feit is dat Texels meest opmerkelijke raadslid Cor Ellen zich niet herkiesbaar zal stellen, hij maakte dit onlangs wereldkundig in een interview met „Trouw". Volgens Ellen is het een hard besluit waarop hij niet zal terug komen. De overige zittende Paktraads- niet halen, maar dat vinden ze altijd nog beter dan opnieuw onherkenbaar op gaan in het Pakt. „De PSP heeft zich laten kennen als een socialistische actiepartij, die geen water bij de wijn doet. Daaraan op Texel gestalte geven, kan alleen als we zelfstandig optreden", aldus Van den Berg.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1