Grom 7mrL- Texels tn het harL, assszr*" mdschapsmotie CDA aangenomen emeente blijft praten et het rijk Gevaarlijke situatie voor fietsers „WAT IK ZEGGEN WOU.." Onbegrip Quickynette Hat meeleven ven het publiek met het doen en laten van raadsleden Is maar zelden zo natuurbeleid van Texel. Dat wantrou wen blijkt uit het feit dat men met een nieuw regel systeem wil komen, door de provincie uit te voeren, voor iets dat op Texel al lang zelf is geregeld. Het struktuurschema van het rijk vond Ba- rendregt daarom een totaal verkeerde basis voor discussie; deze moest daar om als geheel van de hand worden gewezen. „Alleen dan komen wij dui- del.ijk op voor ons eigen beleid". Veranderd idee J. C. Dros stelde vast dat de ideeën die aan de plannen voor nationale landschappen ten grondslag liggen on derhand meer dan tien jaar oud zijn en alleen daarom al niet meer goed kunnen zijn. Er zijn nu een half miljoen werklo zen in Nederland en er is tekort aan geld. In zo'n situatie moet alles op alles worden gezet om producerende bedrij ven te stimuleren en zeker de boeren niet te beknotten. De overheid weet toch dat de agrarische productie een van de weinige kurken is waarop de economie drijft? Dat de landschaps ideeën volledig achterhaald zijn had Dros geconstateerd bij een bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum, waar op het ogenblik een tentoonstelling is inge richt over nationale landschappen. Dros: „Er staat ons geen andere moge lijkheid open dan alles af te wijzen". Teuge Daan Schilling van Texels Belang had in de oudejaars beschouwing van de burgemeester in de Texelse Courant gelezen dat het niet behoorlijk is om in een dergelijke kwestie alleen maar bot weg „teuge" te zijn. „Daarom willen wij ons -teuge- zo goed mogelijk verwoor den". Waarop Schilling een beschou wing gaf waarin hij ondermeer conclu deerde dat Texel een evenwichtig beleid heeft ontwikkeld met betrekking tot landbouw, natuur en recreatie en dat de rijksoverheid het beste de plannen van Texel even kan lenen om te zien hoe het moet, inplaats van met andere rege lingen te komen. Texel heeft in Neder land steeds voorop gelopen bij het veilig stellen van landschappelijke en karakte ristieke waarden. Dat is gebeurd met o.a. het argument dat men op deze wijze een door de overheid opgelegd parkplan buiten de deur houdt. Het is daarom niet erg logisch dat het college nu toch op basis van de regeringsplan nen met het rijk wil overleggen. Schil ling wilde er eventueel nog wel van uitgaan dat het gemeentebestuur erin slaagt de vijf knelpunten uit de weg te ruimen. Maar dat zou dan automatisch inhouden dat men de aanwijzing tot nationaal landschap aanvaardt. En dat zou onder andere inhouden dat op Texel (Lees verder pagina 2) De automobilisten beginnen blijkbaar te wennen aan het ijs en de sneeuw op de wegen, want ze gaan steeds harder rijden. Vooral op wegen zonder fietspad levert dat gevaar op voor fiet sende kinderen, die voor de auto's plot seling moeten uitwijken wat tot valpar tijen leidt. Op de automobilisten wordt daarom het beroep gedaan rustig te rijden en er rekening mee te houden dat fietsers in verband met de sneeuw in de wegkanten niet goed kunnen uitwijken. entvCN VAN LEZERS BUITEN VERANTWOORDE U* ME O 'VAN OE REQAKTC Hebben de agrariërs dinsdagavond wel gehoord dat wij tegen het advies van B en W waren? Weten de agrariërs van Texel hoeveel moeite er is gedaan om een gezamen lijke motie met Barendregt c.s. te con strueren? Begrijpen de agrariërs dat de motie van het C DA hetzelfde betekent als de andere motie, ja zelfs uitgebreider en beter onderbouwd is? Hebben de agrariërs niet gehoord hoe gedetailleerd de gevaren van een na tionaal landschap in de CDA motie om schreven zijn? Willen de agrariërs niet begrijpen dat in het besluit van de motie, waar gerept wordt over onderhandelingen met het rijk over onoverkomelijke knelpunten, de termen als nationaal landschap en landschappelijke éénheden bedoeld worden? Hebben de agrariërs niet gehoord dat de CDA motie van B en W verlangt dat alléén het plaatselijk standpunt de richt lijn voor die onderhandelingen mag zijn? Kunnen de agrariërs aanvoelen dat na alle inspanning om Texel voor de boeren te behouden, ik het gevoel krijg dat we dinsdagavond stank voor dank kregen? Gelein Jansen, Den Burg. 4IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Er was eens een gemeenteraad. 1 Die stond met de iertstank op straat. Ze zeiden tegen elkaar: Mijn pak stinkt wel, maar ge- lukkig is de paraat. Waalderstraat 46, Den Burg, I telefoon (022201 4927. jfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï 96e JAARGANG Nr. 9645 VRIJDAG 15 JANUAR11982 jdactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. "s foutick Warmoesstraat 43, Den Burg, tei (02220) 2208 en ,1,1 Verschijnt dinsdags en vrijdags. ingeveld&De RooyB.V Postbus 11 1790 AA Den Burg, y Rabobank nr. 36.25.01 742 NMB nr. 67.34 60.398. lefoon (02220)2741na 18.00uur4881 els dinsdagavond. Op de voorgrond de CDA-fracde tijdens het vertolken van het CDA- standpunt door Ate Rienstra. De gemeenteraad heeft dinsdagavond besloten dat B en W iet het rijk in gesprek moeten blijven over de landschaps- robiematiek, waarbij zij zullen laten blijken niet verder te wil- ïn gaan dan wat reeds in het eigen gemeentelijke bestem- ïingsplan en in het struktuurplan is vastgelegd. Een motie van ie strekking werd door het CDA ingediend en met tien tegen ijf stemmen aangenomen. In de motie komt naar voren, dat het struktuurschema van het rijk logal wat dingen staan, die voor de pmeenteraad „onoverkomelijk" zijn mdat ze niet overeenstemmen met et gemeentelijk beleid. Het inscha- elen van de provincie bij het uit- oeren van het landschapsbeleid rordt in de Texelse situatie als on- ewenst en ondoelmatig gezien. B n W kregen opdracht om de knel- unten weg te nemen. De meerderheid van de raad was an mening dat door deze opstelling a parkplannen van het rijk voldoen- e werden bestreden, terwijl er toch uimte blijft voor overleg, waardoor e mogelijkheid open blijft dat Texel an het rijk voldoende geldmiddelen Iskrijgt om de op landschapsbe- Dud gerichte regels van het be- :emmingsplan te kunnen toepas- in. Tegenover de aangenomen CDA- otie stond een voorstel van Jan van sselt. Klaas Barendregt, Cor Dros en aan Schilling met een meer radicale rekking. Hierin werden het nationaal ndschap, het nationaal park en de zg. ote landschappelijke eenheden zonder eer afgewezen. Waaraan werd toege legd dat er ondanks deze afwijzing ich wel mogelijkheden zouden zijn om iet het rijk in gesprek te blijven over de tvoering van struktuurplan, bestem- ilngsplan en recreatiebasisplan. De vier adsleden meenden dat de gemeente in ze sterk staat omdat het rijk toegeeft at Texel wat betreft zijn landschaps- en atuurbehoud een goed beleid voert, et invoeren van een nieuwe structuur fan bovenaf is niet nodig; de gemeente ;an gelijkwaardige onderhandelings- ïartner zijn van het rijk. In ieder geval leeft de gemeente voldoende eigen nogelijkheden om zijn landschapszaken e regelen. Toevoeging van nieuwe irganen, zoals in het structuurschema jenoemde „Landschapsraad" maakt iet alleen maar onduidelijker en moei- ijker. Het verschil tussen beide voorstellen vas dus niet zo erg groot. Beide moties ladden tot doel dat Texel zijn eigen andschapszaken blijft regelen en het openhouden van overleg met het rijk hierover. Het verschil betrof de strate gie. De door Van Asselt, Barendregt. Dros en Schilling voorgestelde aanpak werd door het college en de meerder heid van de raad „onwerkbaar" ge vonden, omdat het a'le overleg zou blokkeren. De belangstelling voor dit agendapunt was enorm. Honderden boeren waren naar Den Burg gekomen en hadden hun dorp afgesloten door alle toeleidende wegen met trekkers en andere land bouwwerktuigen te blokkeren. Ook de Groeneplaats voor het raadhuis was het toneel van discussierende boeren en tientallen trekkers met hoog daarboven het spandoek met de leus „Land schapspark....dat nooit III". Mislukt vooroverleg Deze aktie was bedoeld om druk uit te oefenen op vooral de raadsleden van het CDA waarvan bekend was dat zij de landschapskwestie niet volkomen af wijzend zouden benaderen. Pas in de nacht voor de raadsvergadering was daarover zekerheid ontstaan, nadat on derhandelingen tussen CDA en de rechtse partijen in de gemeenteraad niet tot overeenstemming hadden geleid. Het initiatief om te trachten het CDA, VVD, Texels Belang en Dros op één lijn te krijgen was uitgegaan van Klaas Barendregt van de VVD. Volgens Gelein Jansen van het CDA heeft het er geruime tijd naar uitgezien dat men elkaar zou vinden. De opstelling van het CDA verschilde namelijk niet funda menteel van het standpunt van de genoemde andere partijen. Het CDA had dezelfde bezwaren maar wilde niet letterlijk uitspreken dat het hele rijks- stuctuurschema van de hand wordt gewezen omdat er anders helemaal niet meer te praten zou zijn. Men wilde slechts spreken over „onoverkomelijke knelpunten en essentiele verschillen met de gemeentelijke plannen." De groep Van Asselt, Barendregt, Dros, Schilling vond dat te vaag en vrijblijvend. De dis cussie over het woordgebruik werd voortgezet in de openbare raadsverga dering, waar op een gegeven moment bleek dat het CDA zijn motie niet wenste te veranderen en de meerder heid van het college deze motie wèl kon onderschrijven. Hoewel deze toch wel wat „landschapsvijandelijker" was dan het voorstel van B en W.Op dat moment waren de kaarten geschud. Geen uitlevering Hoewel in meerdere publicaties dui delijk is gemaakt dat B en W helemaal geen voorstander zijn van een nationaal landschap en dat door hun stellingname ook duidelijk hebben laten blijken, blij ven velen toch denken dat het ge meentebestuur tracht om op slinkse wijze Texel als nationaal landschap „uit te leveren" aan het rijk. Burgemeester J. A Enge'vaart legde daarom aan het begin van de discussie van dinsdag avond nog eens uit hoe de zaken ervoor staan: het gemeentebestuur wil dat Texel zelf over zijn landschap beslist en tekent bezwaar aan tegen alles wat het rijk in deze wil voor zover dat niet klopt met de door de gemeenteraad aange nomen plannen. Een duidelijk nerveuze Ate Rienstra van het CDA (die de hete adem van de honderden toeluisterende boeren letterlijk in zijn nek voelde!) startte de discussie door de onrust op Texel over de regeringsplannen te ver tolken. Hij constateerde dat die onge rustheid terecht is omdat de vele dikke, moeilijk te lezen nota's allerminst duide lijkheid geven over wat een ieder boven het hoofd hangt. „Daar zaten wij helemaal met op te wachten". Rienstra ging ook in op de tactische blunders en de tegenstrijdige geluiden die gekomen zijn van ambtenaren van hogere over heden. Zoals de door de provincie gestuurde landkaart inzake het aankoop en beheersbeleid op Texel, dat veel meer terrein betrof dan wat in het plan buitengebied als natuurgebied is aange wezen. Ook blijken de geruchten juist te zijn dat er in het provinciehuis kaarten liggen die een nog sterkere afbrokkeling van het agrarisch grondgebied aange ven. Rienstra had verder kritiek op het collegevoorstel inzake de gemeentelijke reactie op het rijksstruktuurschema. Die reactie wekt de indruk dat na het oplossen van wat knelpunten het na tionaal landschap zo spoedig mogelijk moet worden binnengehaald en sluit daardoor niet aan bij de ongerustheid die hierover onder de bevolking leeft. „Onze fractie is van mening dat aan het inhalen van een nationaal park en nationaal landschap niet gedacht kan worden, zeker niet gezien de grote knelpunten", Effectief optreden Inplaats daarvan zouden raad en B en W zich moeten bezighouden met zaken die een bedreiging vormen zoals de mogelijke verplaatsing van de campings in de duinen en wat mogelijk is krach tens de aanwijzing tot Grote Land schappelijke Eenheid, zoals het aanko pen en beheren van gronden. Voor Al tijdens de raadsvergadering begon de huishoudelijke dienst met het wegscheppen van de stront in de hal, zodat de raadsleden een begaanbaar pad kregen naar de deur aan de Park- zijde. De volgende ochtend werd de totale schoonmaak uitgevoerd, waarbij ook het schoon maakbedrijf Vinke en materieel van de brandweer werd ingeschakeld. agrariërs moet er de zekerheid komen dat zij hun bedrijven optimaal kunnen runnen, ook in de toekomst. De ge meente kan de belangen van de Texelse burgerij verdedigen door van de normale inspraakmogelijkheden gebruik te ma ken, maar dat kost veel tijd. Beter en effectiever zou het daarom volgens de CDA-fractie zijn dat de gemeente recht streeks met het rijk overlegt, met name om de aankoop- en beheersplannen (die rijk en provincie op dit moment zonder belemmering kunnen uitvoeren) tegen te gaan. De gemeente móet dat zelfs doen omdat het hier gaat om recht streekse aantastingen van het ge meentelijke beleid, zoals in het plan buitengebied is neergelegd. En het afwegen van de verschillende belangen moet op Texel zélf blijven geschieden. Rienstra zei van menig te zijn dat het pré-advies van B en W inzake de regeringsplannen onauidelijk is. Daarom had het CDA wat anders gemaakt. Rienstra las daarop zijn motie voor. Tactiek Zoals gezegd verschilde het voorstel waarmee andere raadsleden kwamen niet zoveel van de CDA-motie en Klaas Barendregt die namens deze vier raads leden het woord voerde, erkende zelfs dat het verschil meer van tactische aard was. Een regelrechte afwijzing was volgens hem wellicht inderdaad on werkbaar voor het college, maar moest vooral worden gezien als een protest tegen het kennelijke wantrouwen dat het rijk heeft in het landschaps- en Aanvankelijk was da stamming opparbast zodat dit plaatje gamaakt kon wordan van da burgamaastar temidden van agrariërs, dia het zich op tapijt van da raadzaal makkelijk hadden gamaakt

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1