Groen "ZwartsJexeU in het kart-, van provincie: Papier en glas straks verplicht apart Begin februari aktie voor Polen Jacohshoeve" grotendeels door brand verwoest VAN HET RAADHUIS Dronken achter het stuur Diefstallen Vidogespreksgroep binnenkort van start Informatie voor diabeten Middagen over aquarium Geslaagd M Mededelingen van B. en W. Woningonderzoek Nog plaats op cursus Rommeltjesmarkt Oosterend Feestmiddag ANBO Quartel-film geprolongeerd Echtpaar Le Noble stopt met beheer Beatrixzaal DINSDAG 26 JANUAR11982 JAARGANG Nr. 9648 jdactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266. its Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en ans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 oor advertenties, abonnementen, etc. iljgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, <efoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ^16.15 per kwartaal 70 cent incasso, los 65 cent BankrelatiesAmro Bank nr 46 99.17 636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr 67.34 60.398. Ingaand volgend jaar zal het op Texel verboden zijn papier en glas samen met ander huisvuil in de plastic zak met de vuilnis man mee te geven. Papier en glas moeten dan dus verplicht apart worden gehouden om voor hergebruik ingezameld te kun nen worden. Deze keiharde" regeling is niet door het gemeentebestuur bedacht maar door de provincie. Gedeputeerde Staten hebben B en W laten weten dat het verbod alsnog moet worden opgenomen in de gemeentelijke afvalstoffenverordening die de raad in oktober j.l. heeft aangenomen. Daarin kwam het verbod niet voor omdat B en W en de raad het apart houden en inzamelen van oud papier en glas voorlopig een vrijwillige aangelegenheid wilden laten. Gedeputeerde Staten zijn het daar niet mee eens en hebben de verordening afgekeurd onder het uitspreken van hun teleur stelling over de Texelse houding omdat wij fundamentele betekenis toekennen aan de ontwikkeling van het hergebruik van afvalstoffen. Een totale verrassing kan de afwijzing door de provincie voor het gemeente bestuur niet zijn, want van provincie- wege was een modelverordening voor gesteld waarin het harde verbod om glas en papier tegelijk met overig huisvuil aan te bieden, was opgenomen. B en W hebben dat verbod in de gemeentelijke verordening niet overgenomen omdat ze nogal tevreden zijn over de wijze waarop zich op Texel op vrijwillige basis het inzamelen van papier en glas ont wikkelt. Nu blijkt echter dat de provincie wil dat de gemeente de modelver ordening letterlijk overneemt en de ge meentebesturen de vrijheid niet geeft om in deze een eigen beleid te voeren en met de plaatselijke situatie rekening te houden. Er schijnen meer gemeenten te zijn die in deze dwars hebben gelegen; ook deze zijn door GS tot de orde geroepen. Op de kruising van de Schansweg- Schilderweg is vrijdagavond rond half elf een auto geslipt en over de kop geslagen. De auto werd bestuurd door een ongeveer twintigjarige Texelaar, die teveel alcohol had gedronken. Hij reed veel te hard. Na twee blaasproeven en een bloedproef werd een rijverbod van acht uur opgelegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbekenden een brievenbus gestolen, die voor een huis aan de Postweg stond. Bij de Spar-winkel in Den Burg werd een zeventigjarige Texelse vrouw betrapt bij het stelen van een pakje panties. Van een auto die in Den Hoorn geparkeerd stond, werd zaterdag het kenteken (89 XR 32) gestolen. Ook was de antenne van deze auto verwijderd. Kinderen rond de leeftijd van twaalf jaar hebben zaterdag ruiten van het Badhotel in De Koog vernield en zijn daarna naar binnen geklommen. Uit het hotel wordt niets vermist. Uit de brief die de provincie hierover aan B en W heeft geschreven is op te maken dat aan het papier- en glas verbod vooral principiële betekenis moet worden toegekend. Het is niet de be doeling te beletten dat elk stukje papier of glasscherf in de vuilniszak terecht komt. ,,Een hele geruststelling", aldus B en W die wel de vrees hebben dat straks een flink stuk van de lol van het vrijwilligerswerk weg zal zijn. Een hard verbod betekent namelijk (en Gedepu teerde Staten laten daarover geen twij fel bestaan) dat de gemeente zelf voor een ophaaldienst van oud papier zal moeten zorgen of door het uitvaardigen van regelingen en het uitoefenen van toezicht bereikt dat de inzameling door vrijwilligers regelmatig en volgens een sluitende dienstregeling gebeurt. Het is duidelijk dat B en W weinig voor deze ambtenarij voelen, maar ze zullen er met helemaal omheen kunnen en willen in overleg met de betrokkenen komen tot een zo soepel mogelijke toepassing van de strengere regels. Het college vindt het inzamelen van glas geen probleem In elke buurt staan tegenwoordig glascontainers waar de mensen hun flessen, potten en ander glas zonder statiegeldwaarde kwijt kun nen, maar oud papier wordt tot dusver uitsluitend door vrijwilligers opgehaald, wat in meerdere dorpen regelmatig maar meestal niet erg frequent gebeurt. Gedeputeerde Staten hebben op de ge meentelijke afvalverordening nog meer aanmerkingen gehad. Ook misten ze een bepaling inzake de autowrakken. Daarom zal ook hiervoor een artikel in de verordening worden opgenomen. Men kan thans op Texel zijn autowrak kwijt op de terreinen van Kaan aan de Pontweg en Spigt aan de Ruigendijk. B en W hebben door GS verlangde aanvullingen opgenomen in een ge wijzigde gemeentelijke afvalstoffenver ordening, die in de openbare vergade ring van de commissie voor algemene zaken (woensdag 3 februari, aanvang 15.30 uur in het raadhuis) ter discussie staat. De belangstelling voor een Texelse gesprekgroep Vrouwen In De Overgang (Vido) is zodanig, dat waarschijnlijk bin nenkort kan worden gestart. Er hoeven zich nog maar enkele gegadigden aan te melden. Dat kan bij mevrouw Oskam, telefoon 2185. De (wekelijkse) ge spreksbijeenkomsten zullen worden ge houden in het Groene Kruis-gebouw. Maandag a.s. zal voor alle diabetici (suikerzieken! op Texel een informatie avond worden gegeven in het Groene Kruis-gebouw, verzorgd door de Diabetesvereniging Nederland, afdeling Den Helder en omstreken. Onder meer wordt de dia-serie ..Spuittechniek" ver toond en er is gelegenheid voor het stellen van vragen. Omdat de werkgroep de laatste boot moet halen, begint de avond al om 19.00 uur. Ook belangstellende niet-diabeten zijn welkom. Antton Goes wil een aantal middagen organiseren voor aquariumliefhebbers en adspirant liefhebbers. Deze midda gen zijn bedoeld voor een ieder die overdag tijd heeft en meer van deze hobby wil weten. Het wordt echter geen cursus maar wel zullen allerlei facetten van het aquarium-houden of het in richten van bakken" besproken wor den. Mensen die uit de voeten willen met deze vorm van tijdbesteding kunnen voor informatie bij mij op deze middag terecht", aldus Antoon Goes die zelf een enthousiast aquariaan is en mo menteel werkloos is. Goes wil met alleen voorlichting geven maar de deelnemers ook zelf allerlei zaken laten uitvoeren. De middagen zullen waarschijnlijk ge deeltelijk in de visbeurs worden gehou den, waar een groot aantal aquaria staat opgesteld. Opgave is mogelijk tijdens de openingsuren van de visbeurs, elke vrijdagavond van 19.00 tot 20.30 uur of bij Antoon Goes zelf, telefoon 02220- 4403 (tussen 18.00 en 19.00 uur). Hulpverlening van Texel aan Polen zal het karakter krijgen van financiële steun. Voor dit doel zal de eerste helft van februari een grote collecte worden gehouden. Dit werd gister middag besloten tijdens een vergadering van leden van het Mevrouw De Koning Hulpcomité. Op deze vergadering waren ook afgevaardigden van de Texelse afdeling van het Rode Kruis, vertegenwoordigers van verschillende vrouwenorganisa ties en particulieren, die uit eigen initiatief al aktie voor Polen hadden ontwikkeld. De heer Klaas Ie Noble ('t Horntje) slaagde te Meppel voor het chauffeurs- diploma. De voorkeur voor financiële steun werd uitgesproken door mevrouw Michel, die namens het Rode Kruis aanwezig was. Volgens haar was het landelijke Rode Kruis vorig jaar gestart met hulp aan Polen en wordt daar mee doorgegaan tot de Poolse afdeling van het Rode Kruis zegt dat het niet meer hoeft. Met het binnengekomen geld wil het Rode Kruis verpleegmidde- len en apparatuur voor 49 provinciale ziekenhuizen met 600 bedden, 342 regionale ziekenhuizen met 300 bedden en 17 kinderziekenhuizen met 300 bed den aanschaffen. Ook medicamenten voor deze ziekenhuizen en voor de zo genaamde SOS apotheken ten bate van bejaarden worden met het geld aangeschaft. Het programma omvat verder het laten draaien van gaarkeukens voor bejaarden, hulp aan gedetineerden en begeleiding van ge vluchte Polen in Oostenrijk. Verder bestaat een programma van een half jaar voor voedselpakketten voor bejaar den, baby's en kleine kinderen. Neutraliteit Het Rode Kruis streeft bij haar werk naar volstrekte neutraliteit en wil alleen hulp geven aan mensen, die dit nodig hebben. Op grond hiervan zei mevrouw Michel, dat een voedseltransport met vrachtwagens voor de organisatie niet mogelijk is. De chauffeurs, die bij het transport betrokken waren namen op de terugweg berichten mee uit Polen. Door de gemeente Texel wordt in amenwerking met de Woningbouw vereniging Texel op dit moment een woningbehoefteonderzoek gehouden voor het toekomstige woongebied „De Mars" te Den Burg. angeschreven zijn: a. alle leden van de oningbouwvereniging; b. alle woning- oekenden, die ingeschreven staan bij de gemeente Texel. Het is misschien mogelijk dat onder de Texelse inwoners nog woningzoe kenden aanwezig zijn die niet als zodanig staan ingeschreven. Ook zij kunnen aan dit onderzoek deelnemen. Uiteraard verplicht het invullen van de vragenlijst tot niets. Een officiële opgave zal op een later tijdstip noodzakelijk zijn. Vragenlijsten kunnen worden afgehaald i~op de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting van de gemeente secretarie, kamer 205. De brandweer bezig met het blussingswerk. Om bij het brandende riet tussen de daksparren te komen moesten veel pannen van het dak worden gehaald. Een felle brand heeft zaterdagmiddag de boerderij „Jacobshoeve" aan het Lageveld bij Oosterend grotendeels verwoest. Het bedrijfs- gedeelte van de stolp ging verloren met bijna alles wat erin was opgeslagen. Het nog maar vier jaar geleden nieuw gebouwde woongedeelte kon worden behouden, maar de waterschade is hier enorm terwijl moet worden gevreesd dat bij het opruimen van de verbrande schuur ook belangrijke delen van de woonhuis niet kunnen blijven staan. De schade loopt in de tonnen. De „Jacobshoeve" is sinds vijf jaar eigendom van de heer A. T. Jansen die kort daarop een ingrijpende verbouwing uitvoerde waarbij het tamelijk luxe uit gevoerde woonhuis ontstond. De brand werd tegen vier uur zaterdagmiddag ontdekt en is vrijwel zeker veroorzaakt door een looplamp die hoog in de nok van de stolp was opgehangen en die niet was voorzien van een bescherm glas. Uit het feit dat later de in een stopkantakt zittende stekker van de lamp werd gevonden, moest de conclu sie worden getrokken dat de lamp heeft gebrand en mogelijk riet of spinrag heeft ontstoken. Jansen merkte dat er iets mis was toen hij uit raam keek en dikke rook wolken over het erf zag trekken. Een ogenblik dacht hij dat het mistflarden waren (er stond zaterdagmiddag een vrij dichte mist) maar toen hij naar buiten ging, zag hij dat de rook uit de kap sloeg. Binnen bleek de schuur vol rook te staan. Het openen van de deur deed zuurstof toestromen waardoor het bo ven in de nok direct feller begon te branden. Jansen waarschuwde zijn vrouw, die op dat moment in bad zat. Deze kleedde zich aan en belde de brandweer terwijl Jansen probeerde het vuur met een tuinslang te blussen. Terwijl hij daarmee bezig was begon het brandende riet dat onder de pannen zat naar beneden te vallen waardoor de pakken hooi en stroo op verschillende punten werden ontstoken en in enkele minuten tijd een zee van vuur ortstond. Toen de brandweer het erf opreed, was al sprake van een uitslaande brand. Het lukte vier stuks jongvee te bevrijden en de auto uit het garagegedeelte naar buiten te rijden. Verloren gingen o.m. een gloednieuwe cyclomaaier, kunst meststrooier, spuitapparaat, 1500 kg. aardappelen, 600 pakken hooi en 200 pakken stroo. Het echtpaar Jansen en de twee kinderen van 13 en 17 jaar bleven ongedeerd. Ook de hond, die naar de brandende bovenverdieping was gerend, kon daar nog tijdig door mevrouw Jansen-Beuving worden weggehaald. „Het is afschuwelijk, maar we leven tenminste allemaal nog en daar moeten we maar dankbaar voor zijn", aldus Jansen. 200.000 liter De brand betekende voor de Texelse brandweer een zware klus. Het vuur werd bestreden met zeven stralen en korte tijd werd ook het waterkanon ingezet, waardoor de brand betrekkelijk snel onder controle was. Totaal werd 200.000 liter water verspoten. Omdat geen brandkraan in de omgeving is, werd dit water onttrokken aan de dijk- sloot. Dit water is zout waardoor de waterschade in het niet verbrande deel van het gebouw veel ernstiger is dan bij zoet water. Een groot deel van de tijd was de brandweer bezig met het naar buiten brengen van de smeulende hooi en stroo-pakken. Rond tien uur 's avonds zat dit werk erop. De brandweer hield toen nog de wacht tot half één 's nachts. Verschillende brandweerlieden liepen verwondingen op bij het blus werk. Adrie van Es liep een ernstige snijwond op aan een hand toen hij een venster moest inslaan. Koos Witte kreeg een vallende dakpan op zijn arm en Cor van Trigt liep een verwonding op in het gezicht. De familie Jansen, die behoorlijk tegen brand was verzekerd, is voorlopig ondergebracht in een zomerhuisje van familie (B. Beuving) in Oost. Voor deze, soms politiek gekleurde berichten kan het Rode Kruis geen verantwoordelijkheid dragen. Het Rode Kruis wil de aktie door eigen mensen laten uitvoeren, die garant staan voor de goede naam, die de organisatie in internationaal opzicht heeft. Afgespro ken werd dat het Mevrouw De Koning Hulpcomité de organisatie van de collecte op Texel op zich zal nemen, waarna het aldus ingezamelde geld ten goede komt aan het Rode Kruis. Er zijn ongeveer tweehonderd collectanten nodig. De eerste week van februari zullen die hui9 aan huis op Texel zakjes bezorgen. Een week later worden de zakjes met inhoud dan weer huis aan huis opgehaald. Als streefbedrag van de aktie „Texel helpt Polen" wordt gedacht aan «5.000,-. Voor de cursus Ouders van Peuters zijn nog enkele plaatsen vrij. Degenen die alsnog aan deze (gratis) serie dis cussielessen willen deelnemen moeten snel zijn. Morgen (woensdag) begint de eerste bijeenkomst in het Groene Kruis gebouw. Opgave is nog mogelijk bij het Groene Kruis, telefoon 02220-3241 tus sen 17.00 en 18.00 uur. De traditionele rommeltjesmarkt in Oosterend wordt dit jaar gehouden op 3 juli, 17 juli, 31 juli en 14 augustus. Degenen die rommeltjes voor deze markt beschikbaar willen stellen, kun nen zich in verbinding stellen met de heer Medema, telefoon 02223-850. Zo als bekend komen de opbrengsten van de rommeltjesmarkt ten goede aan de dorpscommissie van Oosterend. Op vrijdag 26 februari houdt de Al gemene Nederlandse Bond van Oude ren een feestmiddag in de Bijenkorf te Oosterend. Opgevoerd wordt het be kende toneelstuk „De meid" van Her man Heijermans. Onder het motto: Door ouderen voor ouderen" worden alle ouderen van Texel voor deze mid dag uitgenodigd. Nadere mededelingen over vervoer, kaartverkoop e.d. worden binnenkort bekend gemaakt. De belangstelling voor de films van Daan Quartel blijft groot. De tweede film van deze amateur cineast heeft twee succesvolle voorstellingen achter de rug en wordt geprolongeerd op dins dag 2 en vrijdag 5 februari. De film voorstelling wordt weer gehouden in hotel ,,De Hoop" in De Cocksdorp en begint om 20.00 uur. Mevrouw B. le Noble heeft in verband met gevorderde leeftijd haar taak als beheerster-schoonmaakster van de gymnastiekzaal aan de Beatrixlaan neergelegd. Zij heeft dit werk samen met haar man W. le Noble 12 V4 jpar gedaan, dus vanaf de ingebruikneming van de zaal. Donderdagmiddag om 16.15 uur zal in het raadhuis officieel afscheid worden genomen van het echtpaar Le Noble.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1