Onredelijke betutteling Sportraad over watersportnota Voor het weekend f LAND f BOUW Jiu Jitsu bij MST FF FF Goed spel van Overzee Wandeltocht winterserie Winterconcerten KTF/DEK Monument op Lancasterdijk blijft eenvoudig Studiedagen huisvesting Geslaagd Voorlichting suikerbietenteelt snijmaisteelt Geslaagd T rombosedienst Zuigelingenbureau I van 20 en 21 februari 1982 Artsen I Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Brandmelding Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten IJ DAG 19 FEBRUARI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Jiu Jitsu lijkt in eerste oogopslag erg op judo, maar is toch een verdedigingssport die ietsverder gaat. Op deze foto Peter de Hoogh en Niek van der Heijden in aktie in de Ferrevor. De judo-afdeling van de MST is gestart met het geven van Jiu Jitsu trainingen. Geruime tijd werd ge werkt aan de voorbereidingen van een Jiu Jitsu groep en inmiddels is een trainer gevonden, die wordt geleend van de Helderse vereniging ,,Dun Hong". Vijfentwintig mensen hebben zich al aangemeld. Door het afdelingsbestuur zijn twee toela tingsregels opgesteld: men moet vijftien jaar zijn en de oranje band van judo halen. Deze band hoeft men nog in het bezit te hebben a/s men begint met Jiu Jitsu lessen tegelijkertijd moet wel ge- maar tegelijkertijd moet wel ge start worden met lejsen voor de judo in feite een uitvloeisel is van Jiu Jitsu en een aantal basisbe grippen van deze sport in judo- tramingen aan de orde komen. Beide sporten zijn gericht op ver dedigen, maar bij judo zijn de ,,harde kantjes" eraf gehaald, zo vertelde ons Peter de Hoogh, ent housiast Jiu Jitsu beoefenaar. Bij Jiu Jitsu wordt bewust ingegaan op het verdedigen tegen geweld en wie aan de lessen deelneemt krijgt dan ook onderricht in het uitschakelen van tegenstanders die een pistool, mes of een stok gebruiken. Daar naast wordt uiteraard ook geleerd aanvallers die dezehulpmiddelen" met gebruiken onderuit te halen. In Jiu Jitsu is beheersing erg belang rijk. Spanning of nervositeit halen de concentratie uit de verdediging en daardoor zal men minder snel reageren. ,,Het is vooral een kwes tie van lichaamsbeheersing die ook een mentaliteit met zich meebrengt dat de eigen agressie onderdrukt kan worden in een noodsituatie", aldus Niek van der Heijden van de MST. De trainingen voor Jiu Jitsu wor den elke zaterdagmorgen van 11.00 tot 12.30 uur in sportzaal De Fer- rever gehouden, daar kan men zich ook aanmelden als lid. De judo afdeling is ook op zoek naar oude judopakken die volgens het bestuur nog in groten getale op Texel aan wezig moeten zijn. De judo afdeling geeft tien gulden voor elk gewassen pak en verkoopt ze door aan de leden voor f 12,50. Mensen die nog judopakken hebben die niet meer gebruikt worden, kunnen elke za terdag van 9.00 tot 12.30 uur terecht m de F er rev er. De Sportraad toonde zich in de ver- j-gadering, die maandagavond in het raadhuis werd gehouden, niet helemaal tevreden over de watersportnota die na de hoorzitting van vorige week met enkele aanvullingen definitief in de raadsvergadering van maart behandeld zal worden. J. A. Keyser van de werk groep watersport van de sportraad vond het onredelijk dat nu is voorgesteld paal 12 alsnog af te voeren als mogelijkheid voor vrij surfen en catamaranzeilen: „We zijn het ermee eens dat de vei- ligheid daar gewaarborgd moet zijn, i maar in een discussie met cowboy- j verhalen is de enige mogelijkheid voor I Vrij surfen en zeilen mooi onderuit- gehaald." I Metcowboyverhalen" doelde het lid van de sportraad op de gevaren voor j de Texelse kust die waren verwoord in kreten als ,,de Chinese muur" (complex l bunkers in zee) en zeer gevaarlijke stro mingen. G. Praamstra had voor de sportraad geïnformeerd bij Rijkswater- staat en wat tot de conclusie gekomen dat het met die Chinese muur nogal ffineevalt. ,,Die bunkers liggen vier meter onder het wateroppervlak en één bunker komt met extreem laag water een halve meter onder de waterspiegel. Dat kan je aar met een boeienstreng aangeven." Praamstra was ook tot de conclusie ekomen dat Rijkswaterstaat blijkbaar erschiltende lezingen over de ,,geva- nzone" bij paal 12 geeft. Ook J. A. Keyser duizelde het voor de ogen. ,,lk begrijp er mets meer van. Ons eigen erkgroeplid flans Bakker heeft zich opeens sterk gemaakt om het surfen en catamaranzeilen bij paal 12 te verbieden. Nu kunnen toeristen straks alleen nog ia een club of exploitant in zee. Er itten andere belangen achter dan wij lenken." Hij zegde toe met de werk groep bij het college op de zaak terug te komen. De nota was volgens Keyser ede opgesteld om het vrije surfen en eilen een kans te geven. Voor be- De rugbyveremging Overzee heeft zondag in Castricum gespeeld. Overzee die met dertien man aantrad (waaronder drie debutanten) was dus niet compleet. Dat kwam door de vorige wedstrijd tegen de Smugglers met veel blessures. Overzee slaagde er toch in om stevig van zich af te bijten. Castricum liet echter in de eerste helft al blijken dat het sterker was. Castricum ging de rust in met de flinke voorsprong van 36—3. Drie punten had Overzee te danken aan een try kick van Frans Stark. Na de rust kwam Overzee opeens goed door. Castricum stond letterlijk aan de grond genageld toen de snelle lijnspelers Kees Kok na nog geen minuut spelen als een pijl van de boog door de Catricumse verdediging heen floot en een schitterende try drukte. Daarna was het voor Frans Stark een klein kunstje om hem ook nog even tussen de palen door te knallen. Even later deed Cor Jongejans hetzelfde en werd wederom», een flitsende try gedrukt. Frans Stark schoot onder een zeer moeilijke hoek toch weer tussen de palen. Door een toch met helemaal optimale verdeding maakte Castricum ook nog een paar puntjes en de eindstand werd 46—15 voor Castricum. Overzee kampt nog met een spe lerstekort en voor geïnteresseerden is het mogelijk zondag met deze tak van sport kennis te maken. De rugbyclub speelt om 14.30 uur een thuiswedstrijd op het SVC veld tegen Westfriesland 3. Publiek is bij deze wedstrijd ook van harte welkom. wakingsproblemen moet een oplossing gezocht worden, maar men moet de zaak niet overtrekken Iedere sporter heeft een eigen verantwoordelijkheid. Ook het zwemmen is niet honderd procent veilig door het instellen van badmeesterscontrole." Geldig Keyser toonde zich ook verbolgen over het feit dat het strandje van Nieuweschild uitsluitend bestemd blijft voor zwemmers. „Oosterenders mogen daar zwemmen. De Waalders moeten maar naar Dijkmanshuizen", zo zei hij schamper ,,Het is een onredelijke be tutteling, maar Nauta heeft zelf gezegd dat de nota geldig blijft tot hij gewijzigd wordt. Dus we zullen meteen maar voorstellen hem te wijzigen wat paal 12 betreft." De sportraad stelt geen beker be schikbaar voor de beste Texelaar tijdens het catamaranrondje om Texel dat op 12 juni wordt gehouden. Er was een ver zoek binnengekomen van de kustzeil- vereniging Westerslag om een beker voor de beste Texelse zeiler beschikbaar te stellen, maar de sportraad heeft in het verleden de principe-uitspraak gedaan dat alleen nog prijzen beschikbaar wor den gesteld voor Texelse kampioen schappen. De Texelse kampioenschap pen catamaranzeilen werden vorig jaar georganiseerd door de Cocksdorper kustzeilvereniging en deze vereniging gaat hiervan een jaarlijks evenement maken. Als zij een beker vragen krijgen ze 'm, want ze hebben dit kampioen schap geclaimd", zei penningmeester J. Huygens. De sportraad was van mening dat er wat betreft landelijke en inter nationale evenementen die op Texel georganiseerd worden moeilijk één lijn is te trekken. Laten we daar maar niet aan beginnen." Waddentoernooi Het waddenvoetbaltoernooi dat op vijf en zes juni op Terschelling wordt gehouden krijgt waarschijnlijk dit jaar al een uitbreiding met andere sporten. Zoals bekend heeft de voetbalclub van Terschelling ideëen om het wadden- toernooi te laten uitgroeien tot een echte sportuitwisseling en zijn inmiddels ook Texelse volleybalteams en de tafel tennisvereniging Tetak gevraagd een team samen te stellen. De sportraad ondersteunde dit initiatief van harte en zag in de toekomst mogelijkheden om de waddenuitwisseling in de plaats te stellen van sportuitwisselingen met ge meenten elders in het land. Volgend jaar bestaat de sportraad 30 jaar en gevraagd zal worden of het inmiddels opgestelde schema waarin is vastgesteld wie in welk jaar gastheer is, gewijzigd kan worden. Texel zou volgens dat schema in 1984 aan de beurt zijn. Unaniem werd besloten van de sportontmoeting een groot jaarlijks evenement te maken. ,,Zo kunnen we nog jaren vooruit", was de algemene mening. Zondag wordt de vierde wandeltocht van de winterserie gehouden. De start is bij camping de Koorn-aar aan de Grensweg tussen 13.00-14.00 uur. Daar kan men zich ook laten inschrijven voor de eerste wandeltocht van het nieuwe seizoen. Deze openingstocht wordt gehouden op zondag 7 maart Er wordt gestart in De Waal in dorpshuis De Wielewaal Start eveneens tussen 13.00 en 14.00 uur. Afstanden 5, 10 en 15 kilometer. De voor-inschrijvingsprijzen zijn als volgt: junioren tot en met 15 jaar f2, 16 jaar en ouder f2,25 Verder kan men in schrijven bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, telefoon 02220-3971 en C. A. de Grave, Grensweg 3, telefoon 02220- 3552. Bij inschrijven aan de start betaalt men P\,— per persoon meer. Het Koninklijk Texels Fanfare korps-Door Eigen Kracht geeft drie winteruitvoeringen. Zaterdag a.s. om 20.00 uur in de Burgemeester De Koning-hal te Den Burg, vrijdag 26 februari in „De Waldhoorn" in Den Hoorn en zaterdag 27 februari in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. De programma's in de drie dorpen zijn ongeveer gelijk, alleen in Den Hoorn treedt de DEK-drumband .met majorettes op en in de andere dorpen de drumband en majorettes van het KTF. Voor de eerste keer wordt het con cert gegeven onder leiding van Dyo Wassink, die samen met de muziek- commissie een gevarieerd en goed in het gehoor liggend programma heeft samengesteld Het programma voor zaterdagavond a.s. luidt als volgt: Muzikale opening door: Drumband, in structeur B. Kemper, Majorettes, instructeurs R. Buijsman en C, Veeger- Roeper, tambour-maïtre:' C. Veeger- Roeper; Orkest, dirigent D. Wassink, met o.a.: Kadettendefileermars - Adr. Bosch sr., Grease-selection - arr. Willy Hautvast, Over and Out - R. Beek. Welkomstwoord door de voorzitter van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, de heer P. J, Koorn. KTF-DEK: Symphonie du Te Deum - M. R. Delalande, arr. R. Boutry; Post- ludium, uit: Acht Adagio's - H. van Lijnschooten; Ouverture Les Saltimban- ques - Louis Ganne, arr. J. E. Strau- wen; Burleske, uit: Vaudeville Suite - Pi Scheffer; Lynwood, mars - J. Ord Hume. Pauze met verloting. Accordeon-ensemble van de Muziek school o.l.v. Bert Kemper. Barfota, dans - arr. B. Kemper; Air antique - H. van Lijnschooten, arr B. Kemper; Allemannischer Dorftanz - Josef Schelb; Andante cantabile - Josef Dieser; Zehn Paar Kusse - bew. H. Herold. KTF-DEK: Oklahoma Selectie Rodges/Hammerstein, arr. C. M. Mel- lema; The Beatles in concert - Lennon en Mc.Cartney, arr. W. Hautvast; Jesus Christ Superstar - Webber, arr. Hautvast, The High School Cadets, mars - J. P. Sousa. Het monument dat zal worden geplaats ter nagedachtenis aan de ge allieerde oorlogsvliegers, die op of bij Texel om het leven kwamen, zal er een voudig uitzien. Het propellerblad dat van de vliegbasis Soesterberg af komstig is zal op een smaakvolle sokkel worden gezet en een plaats krijgen op of bij de Lancasterdijk. Het is niet de bedoeling een kunstenaar aan het werk te zetten, zodat het monument aan zienlijk duurder zal worden. De ge meentelijke commissie kunstopdrach ten had wel een suggestie in die rich ting gedaan, maar daar wordt dus niet op ingegaan. Een combinatie met de in dezelf de omgeving te plaatsen Krassekeet- bank zal niet worden nagestreefd. Dit wordt dus een apart monument. In de B en W.-vergadering is verder besloten een geschilderd duinland schap aan te kopen van Niek Welbo- ren. Ook is geld uitgetrokken voor het fotograferen van honderd kunstwer ken door Pieter de Vries. Het college is tenslotte akkoord gegaan met het uit lenen van tekeningen van A Blok v.d. Velden aan het Verpleeghuis Texel. Voor het uitbreiden van het gemeen telijk kunstbezit en aanverwante uit gaven beschikt de gemeente over een vast jaarlijks budget van ƒ5000, Grondaankoop Het gemeentebestuur heeft een stuk binnen het Marsplan liggende grond gekocht van de heer S. J. Keijser van de Hal. Het is een klein perceel dat onder meer voor waterpartij is bestemd en waar ook een schapenboet op staat. Het is de bedoeling de boet in stand te houden en dienstbaar te maken aan de volkstuinen die hier zijn geprojek- teerd. In de Mozes- en Aaronkerk in Am sterdam worden vrijdag 5 en zaterdag 6 maart studiedagen gehouden over huis vestingsproblemen en mogelijkheden in Nederland. Het programma bevat o.a. een filmvoorstelling, een discussie met minister Van Dam, alsmede forumdis cussies en presentatie van verschillende woningbouwprojecten. Degenen die de studiedagen vanaf Texel in groepsver band willen bezoeken kunnen contact opnemen met A. Vreeman, Wilster- straat 27, telefoon 02220-4280 of 4300. Opgave is mogelijk tot maandag 22 fe bruari. Marga Witte uit Oosterend slaagde te Utrecht voor het theoretisch deel van het examen Coupeuse kostuum- en mantelvak. Zij werd opgeleid aan Danckaerts modevakschool te Sint Pancras. Maandagavond wordt in pension „Rebecca" te De waal een voorlich tingsavond gegeven over de teelt van suikerbieten. Aanvang 20.00 uur. De heer H. Jansen van Suiker Unie zal praten over kwaliteitsaspecten van sui kerbieten. Voorts zal de nodige aan dacht worden besteed aan de tarra van de suikerbieten en acties die hier tegen worden genomen. Jan Koolhof zal in gaan op de teelttechnische zaken zoals bemesting, onkruidbestrijding en het stuifvrij houden van de lichte zand gronden. Het areaal snijmais op Texel neemt jaarlijks toe. Over de teelt zijn een aantal vragen waardoor het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in overleg met de Aankoop Centrale een voorlichtingsdag houdt. Op woensdag 24 februari zal voor de middag de heer H. Evers, medewerkers proefstation Rundveehouderij Lelystad, en gede tacheerd bij de proefboerderij Heino- Averna, ingaan op de teeltaspecten. Na de middag spreekt de heer Datema van Cebeco Handelsraad over de werkwijze van een maisbank. Deze bijeenkomst wordt gehouden in hotel de Pelikaan en begint 's morgens om 10.15 uur. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven promoveerde de oud-Texe laar Henk Zijm tot doctor in de tech nische wetenschappen. Iedere woensdagochtend volgens af spraak van 9.00 tot 10.30 uur. Adres Groene Kruisgebouw, (ingang tandart sencentrum), Witte Kruislaan, Den Burg, tel. (02220) 4887 (uitsluitend tij dens bovenstaande uren). Indien u niet op het afgesproken tijd stip kunt komen, dan gaarne kontakt opnemen voor woensdag met de admi nistratie van het laboratorium van het Gemini Ziekenhuis, tel. (02230) 11414, tst. 232 of tst. 299. Mee te nemen: alle trombosedienst- gegevens van elders en verzekerings- gegevens Hekr>nfondskaart). De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 23 februari om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 24 febru ari om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 24 februari om 15.00 uur. Lidmaatschapskaart Groene Kruis meebrengen. glIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter Siebinga is afwezig wegens vakantie van 22 t/m 26 februari. Ambulance (in geval van onge- lukken met betekenend lichame- lijk letsel) (02220) 2011. s Van donderdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Let opl Aanvragen voor hulp: uitsluitend te bereiken: vrijdag, zaterdag en zondag tussen 13.00- 14.00 uur en 18.30-19.30 uur Zr. Marja van Etten, Bernhardlaan 100, Den 8urg, tel. (02220) 4465. 1 Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: 1 Maandag t/m vrijdag van 17.00 - 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel- kundige hulp kan men zaterdag en E zondag om 18.00 uur precies te il recht in het tandheelkundig cen- trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00- 17.00 uur; zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Bij brand altijd bellen (02222) 2066 en bij geen gehoor (02230) 22772. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel, (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182(slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. (02226) 520 of (02220) 3541. Zondag 21 februari 1982 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. Wisman in de R.S.G. Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 9.30 uur ds. Wolt- haus, viering van de maaltijd des Heren. Collecte Werelddiakonaat Den Hoorn 9.30 uur ds. De Winter Heerhugowaard De Koog 11.00 uur ds. Wolthaus De Waal 11.00 uur ds. De Winter Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, collecte kerkeraads- kas. Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Chr. Swen van Den Helder 19.00 uur ds. J. Donker Oosterend 10.00 uur ds. J. Donker 17.00 uur ds. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. J. P. Keuning (Callantsoog). Om 19.30 uur uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Hoekstra Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur Jongerenkoor Kindernevendienst Den Hoorn: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Zondag: 10.30 - 11.30 uur Open bare lezing. 11.30-12.30 uur Wachttoren studie. Woensdag: 19.30-20.30 uur Theo cratische School. 20.30-21.30 uur Dienstvergade- ring. miimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffl

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7