Groen '/warG-J'exels in het har Lr Woningbouw vertraagd door beperkt contingent Toch nog hoop bij Kasko-vereniging PvdA schrapt Fridt Blanken Jan KHjan ereburger stienenpikkersdorp Gevolg fraktieconflict: DUITSER DOOD OP B DIJK GEVONDEN DROS TERUG BIJ TEXELS BELANG 825,- BAKKER'S IJZERHANDEL DINSDAG 23 FEBRUARI 1982 ffe» JAARGANG Nr. 9656 ledactie: Harry de Graaf. Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. "rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en lans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 Ioor advertenties, abonnementen, etc angeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398 Net als dat beneden de Moerdijk gebeurt, had de opening van het car- naval in Den Hoorn zaterdagochtend een officieel tintje. Burgemeester Engelvaart overhandigde een fraai versierde sleutel van Den Hoorn aan Prins Carnaval Wil van Hintum, die tijdens het feest de scepter zwaaide over „Stienenpikkersdorp". In dorps huis de Waldhoorn waren zaterdag ochtend veel oudere Hoornders van deze officiële daad getuige. Van Hin tum memoreerde dat de burgemees ter goed op de hoogte is met carna- valsgebruiken, omdat hij ook aanwezig was bij de oprichting van de carnavalsvereniging op Vlieland. Van de oprichting van deze meest noordelijke carnavalsvereniging heeft het televisieprogramma „Van gewest tot gewest" een reportage uitgezonden waarin de Hoornders de burgemeester zagen. Engelvaart vond het knap dat men hem herkend had, omdat hij maar heel kort in beeld was geweest en gaf aan Prins Voor de woningbouw op Texel is het een enorme tegenslag dat net ik om financiële redenen dit jaar zeer beperkte aantallen gesubsi- ieerde woningen wil toestaan. Als gevolg daarvan kan het plan voor e bouw van woningen in De Mars door de Woningbouwvereniging exel slechts gedeeltelijk worden uitgevoerd. Er komen geen negentig roningwetwoningen doch slechts 38, wat precies het totale contin ent woningwetwoningen is dat de minister aan Texel heeft segewezen. De vereniging hoopt de rest van het plan het volgende sar uit te voeren, maar zal nu een deelplan laten maken om met de ouw van de 38 zo snel mogelijk te beginnen. Volgens directeur Vendrich van de Woningbouwvereniging moet het mogelijk zijn om ok bij het kleinere aantal huizen tot een haalbare prijs te komen. Veel moeilijker is de situatie waarin de Coöperatieve Woningver- niging De Mars (Kasko) is terecht gekomen. De veertig huizen die eze vereniging zeer binnenkort van de grond wou brengen, zouden llemaal premie A woningen worden. Maar Texel heeft slechts 18 a- voningen toegewezen gehad en dat aantal is feitelijk al uitgegeven an plannen die 'in de wachtkamer' zaten. Als het niet lukt om door nelle aktie alsnog verhoging te krijgen van het contingent t-woningen, kan het ambitieuze plan van Kasko dit jaar dus niet van itart gaan. Het is nog de vraag of de toewijzing volgend jaar zodanig al zijn dat dan wèl kan worden begonnen. De contingentering als geheel bekij- ;end, heeft Texel niet eens te klagen, /laar liefst 29 gemeenten hebben hele- naal niets gekregen. De verdeling van Ie premiebouw over het land is niet elijkmatig geweest Naar verhouding reel woningen zijn gegaan naar de grote teden, in het bijzonder in het westen ran het land. Dat doet niets af aan het feit dat de oewijzing voor de Kasko-vereniging jen bittere pil is. De plannen waren ■ond. Met de aannemer was overeen stemming bereikt. Er was al voor zo'n f120.000,— kosten gemaakt. Per lid is Zaterdagochtend tegen acht uur werd op het noordelijke havenhoofd van Oudeschild het lichaam aangetroffen van een 52-jarige vakantieganger, af komstig uit Reil ad Moezel. Het lichaam vertoonde schaafwonden aan handen en gezicht en de kleding was drijfnat. De man lag hoog op het asfalt van de dijk en kan dus niet zijn aangespoeld. Het vermoeden bestaat dat hij 's nachts in de haven is gevallen, op het droge is gekropen en daar onwel is geworden door de kou. Het vroor die nacht vier graden bij een harde oostelijke wind. De Duitser was een kennis van de familie Welby; hij logeerde enkele dagen op het clubschip van de Watersport vereniging in de haven en had zijn familie in Duitsland achtergelaten. De man Is vrijdagavond omstreeks acht uur nog in Oudeschild gezien. Mensen die hem nog later hebben gesignaleerd, worden verzocht contact op te nemen met de politie in verband met het onderzoek. Gisteren is in Den Helder sectie verricht op het stoffelijk over schot. Daarbij is gebleken dat de Duitser door bevriezing om het leven is geko men. ca f 1.400,— betaald en er is nog voor H .600, - aan rekeningen onderweg. Actie Burgemeester J. A. Engelvaart deelde in de donderdagavond gehouden verga dering van de commissie ruimtelijke ordening mee dat hij zich persoonlijk tot het uiterste zal inspannen om de toe wijzing alsnog veranderd te krijgen. Hij wilde echter geen verwachtingen wek ken. ,,Het is de vraag of we zelfs maar de kans krijgen om hierover een gesprek te voeren". De burgemeester veronder stelde dat de gemeenten die helemaal niets hebben gekregen ook aan de bel zullen trekken en dan wellicht als eerste geholpen zullen worden. Ook de Kasko-leden hebben inmid dels besloten het hoofd met in de schoot te leggen. Ze hebben hun teleurstelling verwerkt en zijn bezig met een actie plan. Rapport Jegens de beslissende instanties moet duidelijk worden gemaakt dat de Kasko-vereniging niet zomaar een pro jectontwikkelaar is maar een enthou siaste organisatie die drie jaar lang intens bezig is geweest voor een ideaal: betaalbare woningen voor minder draagkrachtigen. Over de vereniging zal een rapport worden gemaakt waarin wordt uiteengezet hoe men alle energie in het project heeft gestopt en waaruit blijkt dat al een groot kapitaal is geïn vesteerd Ook zullen de banden met architect, aannemer en gemeente wor den duidelijk gemaakt en zullen gege vens worden verschaft over de inko mens van de leden, de grondprijs en het stedebouwkundig ontwerp Met het rapport wil men bij de hogere overheden de premie A-aanspraken verdedigen. Deze gegevens zullen met alleen door de plaatselijke Kasko afdeling worden ge bruikt en door de burgemeester (die er mogelijk nog deze week mee naar de provincie gaat) maar ook door het landelijke hoofdbestuur van Kasko, dat het Texelse probleem aanhangig zal maken bij de staatssecretaris. Dit zal half maart gebeuren Als het met zou lukken alsnog de veertig huizen los te krijgen, dan is het misschien mogelijk toezeggingen te krijgen voor volgend Lees verder pagina 2 De heer J. C. Dros sluit zich weer aan bij Texels Belang. Aldus is gisteravond besloten op een buitengewone leden vergadering van de kiesvereniging Texels Belang, waarbij Dros zelf en zijn vertrouwensmannen aanwezig waren. Blijkens een perscommuniqué van het bestuur van de kiesvereniging is het besluit genomen omdat in de afgelopen jaren is gebleken dat Dros en Texels Belang in de besluitvorming in de gemeenteraad steeds op één lijn zaten. Cor Dros is een van de oprichters van Texels Belang maar kwam als gevolg van een conflict buiten deze groepering te staan. Als onafhankelijk raadslid (lijst 5) kwam hij in de gemeenteraad terug, waar bleek dat van 'n echt politiek verschil van mening geen sprake was, want Dros en de Texels Belang raadsleden Van Asselt en Schilling waren het vrijwel altijd eens en werden in de praktijk al lang weer als één groepering beschouwd. De 'terugkeer van de ver loren zoon' is dan ook nauwelijks een verrassing. Het initiatief om Dros weer in zijn oude vereniging te krijgen is uitgegaan van Texels Belang. Het bestuur van de Partij van de Arbeid afdeling Texel vindt het ongewenst dat Fridt Blanken voor de komende raadsvergadering kandidaat wordt gesteld. Dit blijkt uit de ontwerp kandidatenlijst die aan de leden is voorgelegd en waarover op 3 maart tijdens een partijvergadering in „De Schakel" zal worden beslist. Broeikas 200 x 260 cm met ventilatieraam, geheel compleet. Alleen woensdag t/m zaterdag Telefoon 02220-2346 'N WINKELVOLIDEEEN! Als eerste staat op die ontwerp-lijst het zittende raadslid Henk Beumkes. Nummer twee is een nieuweling: Gerard van der Kooi Fzn. die bij de vorige verkiezingen ook meedeed maar toen onvoldoende stemmen behaalde. Derde op de Pakt-lijst is de PPR-kandidaat Daan Welboren, vierde Sieme de Waard. Nummer vijf en zes zijn weer nieuwelingen: resp. Hans Oomens en Ineke Wolff. De rest van de Pakt-lijst is alfabetisch en geeft dus geen voor keursvolgorde aan: Joop Koning, Henk Snijders, Marjolein Stam, Dirk Terpstra en Elisabeth de Weijer. Fridt Blanken hoorde wel tot degenen die zich bereid hadden verklaard kandi daat te zijn, evenals Renske van IJssel- dijk-Smith. Jegens de leden wordt het schrappen van deze twee kandidaten als volgt gemotiveerd: ,,De huidige wet houder Fridt Blanken en Renske van IJsseldijk-Smith ontbreken in het be stuursvoorstel. Het bestuur trekt niet de capaciteiten of inzet van Fridt en Renske in iwijiei, maar de slechte verhouding met de overige kandidaten sluiten een goede samenwerking in de volgende raadsperiode uit. De nu voorgestelde kandidaten zijn het met deze zienswijze eens". Geen vrouw Het bestuur is er dus ook niet in geslaagd een vrouw op een verkiesbare plaats te krijgen. Het bestuur: ,,De enige overgebleven kandidaat hiervoor, Ineke Wolff, wilde niet hoger geplaatst worden". De PPR is akkoord gegaan met de derde plaats voor kandidaat Welboren. Aan het niet verkiesbare deel van de Pakt-lijst zullen nog twee PPR-kandida- ten worden toegevoegd. In de uitnodiging voor de vergadering schrijft het bestuur dat het na het interview met Fridt Blanken in de Texelse Courant van 8 februari wel bij alle leden bekend zal zijn dat de samen werking in de huidige gemeenteraads fractie niet goed is. ,,Deze slechte samenwerking speelt al sinds langere tijd maar was tot het interview met Fridt grotendeels binnen de eigen kring ge bleven. De laatste tijd zijn de tegenstel lingen binnen de fractie zo hoog opge lopen dat er voor een bepaalde samen stelling van de kandidatenlijst dient te worden gekozen. Dit zullen de leden van de afdeling moeten doen". Het bestuur schrijft het niet zinvol te vinden om over de oorzaken van het conflict uit te weiden en wijst erop dat in het verleden meerdere malen mislukte pogingen zijn gedaan om de zaak te lijmen. Gehoopt wordt dat de leden zich duidelijk zullen uitspreken zodat de gekozenen, de leden en het bestuur hard aan het werk kunnen. ,,Dit is gezien de laatste landelijke opiniepeilin gen hard nodig. Anders kan de PvdA vertegenwoordiging in de gemeenteaad van Texel wel eens halveren". Voldongen? In hoeverre de leden alsnog een andere lijst zouden kunnen samenstel len, is moeilijk te bepalen omdat alleen de nu voorgestelde kandidaten elkaar allemaal dulden. Als Blanken alsnog op de lijst zou worden gezet zou dat voor tenminste een andere kandidaat aanlei ding zijn om zijn kandidatuur in te trekken omdat zijn kans op het wethou derschap daardoor te klein wordt. De problemen tussen de fractieleden onder ling betreft voornamelijk een langdurig conflict tussen Blanken en De Waard. Omdat Blanken zelfs niet op een ver kiesbare plaats is gezet is het laatste woord aan de partijleden en niet aan de kiezers. De laatsten zouden Blanken anders door het uitbrengen van voor keursstemmen kunnen terughalen. Jan Kiljan neemt de onderscheidingen in ontvangst die horen bij het Ereburgerschap 1982. Carnaval een grammofoonplaatje dat ter ere van het Vlielander carna val was opgenomen. Nadat 'het carnaval aldus was geopend, werd de ereburger bekend gemaakt. Dat is een vast jaarlijks gebeuren sinds in 1974 de carnavals vereniging werd opgericht. Onder in stemmend geroezemoes werd tot ereburger 1982 de heer Jan Kiljan senior benoemd. Hij is 55 jaar actief lid van fanfarecorps DEK en vanwege de geringe omvang van Kiljan vond Prins Carnaval dat een extra prestatie. ,,Als de anderen in het fanfare één stap namen, moest Kiljan gauw twee stappen doen", schertste hij. Kiljan is ook lange tijd als bestuurder bij DEK betrokken geweest en geeft les aan jonge muzikanten. Ereburger werd Kiljan ook omdat hij als boerenknecht dertig jaar lang bij dezelfde baas heeft gewerkt. De carnavalsvereniging had de benoeming van de ereburger dit keer 's ochtends gepland, zodat ook de bejaarden er getuigen van konden zijn. In het verleden gebeurde het 's avonds laat als het carnavalsfeest op zijn eind liep. De meeste ouderen waren dan al naar huis. Door de heer J. Vroom werd 's och tends een film vertoond die 28 jaar geleden in Den Hoorn werd opgeno men. Zoals altijd met dit soort films, lag de grote aantrekkingskracht in het her kennen van oude situaties en personen. De zeer waardevolle film is in handen van het fanfare, en de heer Vroom legde uit dat het wenselijk zou zijn wanneer een kopie van deze film wordt gemaakt. Daarvoor werd aan het eind van de voorstelling met de pet rondge gaan en dat leverde het mooie bedrag van T215, op. Klaas Bonne hield een zeer geslaagde conference in de rol van Kees Stet en het bejaardencarnaval werd besloten met een broodmaaltijd. Goochelaar 's Middags was er een programma voor de jeugd in De Waldhoorn. Door leden van De Vriendenkring werd een leuk toneelstukje opgevoerd en Leen Kuiper als goochelaar en buikspreker werd enthousiast door de jeugd ont vangen. De carnavalsvereniging brengt ieder jaar een bezoek aan de oudste en de jongste ingezetene van Den Hoorn. Mevrouw Cupido-Hutjes met haar 95 jaar is al vanaf de oprichting de oudste. Bij de jongste is het altijd een verras sing wie de eer te beurt valt. Het was deze keer Marian van Setten die aan de Mokweg woont en op 2 februari gebo ren werd. Het carnavalsfeest werd om 20.00 uur in Het Kompas voortgezet. Bij het kindercarnaval werden 's middags verschillende wedstrijden gehouden. De uitslagen daarvan zijn Tekenwedstrijd: Kleuterschool: 4 jaar: Tanja Terpstra; 5 jaar: Sylvia v.d. Kwaak. Lagere school: Ie klas: Patricia de Kleyn; 2e klas: Mathijs Afman; 3e klas: Lidia Lap; 4e klas: Ivette de Ruyter; 5e klas: Marrit Welboren; 6e klas: Jan Willem van Duyn, die tevens hulpprins werd. Leukst verkleden: 1. Jacky Slikker; 2. Eligius Everaats; 3. Martine van Hintum, 4 Rogier Rood; 5. Marlt de Leeuw; 6. Jeanine de Bruin. Burgemeester Enge/veert overhandigt de sleutel van Den Hoorn en een grammofoon- plaat/e van de Vlielandse carnavalsvereniging aan Prins Carnaval Wil van Hintum.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1