Ruilen was lachen bij 't Amateurtje WAT IK ZEGGEN WOU.. College tegen vrij catamaranvaren Invalidenwoning mag achter „Kolenkit1 Visverwerking Begrotings vergadering Creatieve avond van 't Gilde Geen rijbewijs Wijziging Politieverordening rr n Zakelijke verschillen Mistig ,fr Gave granaat gevonden VERVOLG VAN PAG. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1» Ww-i* Een van de s/otscenes van de klucht Van links naar rechts Dirk Roeper met Karin Nauta, Kees Zoetelief, Ar ie Kager, Tjrtske Luiken, Jo Zoetelief, Hein TJepkema, Hetty Beijert Rio van Egmond en Elrike van Esschoten. Met het stuk „Ruilen is niet altijd huilen" van Hans van Wijngaarden heeft de Waalder toneelvereniging 't Amateurtje het zich zaterdagavond niet bepaald makkelijk gemaakt. Deze klucht bevatte weliswaar geen enkel serieus moment en was ook geen proeve van hoogstaande toneelschrijfkunst, maar het eiste een vlekkeloze rolkennis. Het stuk hoorde namelijk tot het genre waarmee het „Theater van de lach" volle zalen trekt en het succes is dan veel meer dan bij gewone toneelstukken afhankelijk van de snelheid van acteren. De dialogen moeten flitsend en zonder pauze worden afgestoken. Elk moment van aarzeling is dodelijk voor de aandacht van het publiek; de mensen in de zaal mogen geen ogenblik gelegenheid krijgen de lach van hun gezicht te laten verdwijnen, 't Amateurtje is daar vrij goed in geslaagd. Dat is voor een belangrijk deel de verdienste van regisseur Lex Kaper, die overigens wel een groot risico heeft genomen. De avond was een onbetwist succes, maar het was ook duidelijk dat de vereniging balanceerde op het randje van wat voor hen nog mogelijk is. De regisseur heeft een hard gevecht moe ten leveren tegen het te ernstig opvatten van sommige gedeelten van de tekst. In een gewoon blijspel is meestal wel iets van een serieuse ondertoon te beluiste ren en kan de lach zelfs door een traan woeden afgewisseld, maar in een stuk als Ruilen is niet altijd huilen" is daarvan geen sprake. Het is pure kolder, wars van enig engagement of dubbele Dinsdag 9 maart vergadert de ge meenteraad. Omdat het de begrotings vergadering is, wordt al om twee uur 's middags begonnen. Gepauzeerd wordt van 17.30 tot 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1 Ontwerp-notulen vergadering 9 februari 1982. 2. Gelegenheid tot het houden van algemene financiële beschouwingen. 3. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken 1982. 4. Idem sociale dienst 1982. 5. Idem grondbedrijf 1982. 6. Idem sociaal werkverband De Bolder 1982. 7. Idem gemeentebegroting 1982. 8. Verkeerslichten Pontweg. 9. a. Wensenlijst 1982; b. Investe ringsplan 1982, c. Werkenbestand voor 1983 en later. 10. 1e wijziging van de gemeentebe groting voor 1982. 11. a. Ingekomen stukken; b. Mede delingen; c. Beantwoording vragen 12. Benoeming bestuursleden Samen Eén. 13. Verdaging van de beslissing op het beroepschrift van de heer W. Weiffen tegen de weigering van een bouwvergunning. 14. Renovatie woningen Warmoes straat 24 - 26. 15. Verkeerslichten Pontweg. 16. a. Behandeling nota kleine water sport; b. Wijziging van de Algemene Politieverordening. 17. Vaststelling Afvalstoffenverorde- ning. 18. Vaststelling Woonruimteverorde ning. 19. Vaststelling Winkelsluitingsveror dening. 20. Bouw van een dienstencentrum. 21. Goedkeuring verkoop woning door de Stichting Samen Eén. 22. Behandeling subsidieverzoek van de Duikclub Texel. 23. Medewerking ingevolge artikel 50 Kleuteronderwijswet voor de Nutskleu- terschool De Woelige Hoek. 24 Medewerking ingevolge artikel 50 Kleuteronderwijswet voor de kleuter school te Oudeschild. 25. Wijziging begroting grondbedrijf 1982. 26. Wijziging begroting gemeente werken 1982. bodem. Het is bewust pretentieloze botte lol die als een lawine over het publiek moet worden uitgestort Kwetsbaar Als je ook maar een ogenblik gele genheid hebt om na te denken over wat er op de planken wordt gezegd, dan breekt het koude zweet je uit. Dat kon je zaterdagavond goed merken als zich momenten voordeden waarin de rolken nis het liet afweten. Direkt was dan de spanning weg en stak de verveling de kop op; geruime tijd duurde het dan alvorens het publiek er weer 'in' was. De enige ernstige aanmerking die op de voorstelling van zaterdag was te maken, betreft dan ook de soms falende tekst kennis. Met wat extra repetities zou het waarschijnlijk nog een stuk beter zijn geweest. Het verhaal dat zich op het toneel afspeelde hangt aan elkaar van gecom pliceerde misverstanden. De boekhou dersvrouw Riet de Wit wil zich aan de sleur van het dagelijkse huishouden ontworstelen en gaat werken in een supermarkt, toevallig een concurrent van het kruideniersbedrijf waarbij haar man werkt. Verwisseling Dat mag de werkgever van haar man niet weten en het treft dan ook ongeluk kig dat llonka, het schoonzusje van deze grootgrutter, een dagje komt logeren. Er wordt daarom voor een andere me vrouw De Wit gezorgd; buurman Erik de Groot leent voor dit doel gaarne zijn echtgenote uit. llonka wordt echter aangezien voor het dienstmeisje dat Piet de Wit heeft aangeworven om het huishouden te bestieren als zijn vrouw werkt. En dat is nog maar het begin van de serie misverstanden die het stuk beheerst. Daar komt bij dat de zoon des huizes zeer verliefd wordt op wat hij voor het dienstmeisje aanziet en dat de bemoeizuchtige tante Mien met haar sullige echtgenoot Toon zich met de zaak bemoeien en de stellige indruk krijgen dat de zedenverwildering in huize De Wit dramatisch om zich heen heeft gegrepen. Voor de op promotie beluste boekhouder Piet de Wit dreigt het een catastrofe te worden, maar gelukkig komt alles op het laatste moment en weinig verrassend op zijn pootjes terecht. De gebeurtenissen had den bij sommige personages zelfs een karakterverandering bewerkstelligd. Het duidelijk maken van dat laatste vormde een van de zwakkere onderdelen van het stuk omdat het toen even niet lukte de zaak blijvend kolderiek te benaderen. Karikaturen Hetty Beijert kwam in deze Amateur- tje-produktie iets minder goed dan gewoonlijk uit de verf. Oorzaak: te serieuze opvatting van haar rol. Ze had wat meer een karikatuur moeten zijn van het type vrouw dat door de emancipa tiekoorts is aangestoken en wil gaan werken, ook al verdient ze daarmee minder dan aan salaris voor het vervan gende dienstertje moet worden uitgege ven. Waarschijnlijk zonder het zelf te beseffen voldeed Dirk Roeper wel aan het vereiste type, al had hij zijn tekst nóg wat rapper moeten brengen. Hij had een van de moeilijkste rollen van het stuk en als dat in aanmerking wordt genomen, kan worden gezegd dat hij het prima deed. Ook Hem Tjepkema als de boek houder Piet de Wit gaf wel voldoening. Hij speelde in ieder geval erg enthou siast. Van ongeveer hetzelfde kaliber was Jo Zoetelief als Erik de Groot, de man die zijn echtgenote met Piet de Wit ruilt'. Zoetelief slaagt er steeds beter in om op het toneel 'los' te komen en overdreef zelfs stevig. Karin Nauta zagen we als llonka, het meisje dat ten onrechte als dienstmaagd wordt versle ten, maar in werkelijkheid een actief feministe is. In hoeverre Karin Nauta een karikatuur was van een feministe hangt «er maar van af wat je je van een feministe voorstelt. In ieder geval speel de Karin heel behoorlijk al had het nog wel wat uitbundiger, lees: gekker, ge kund. Dat mevrouw Tjitske Luiken een prima vertolking zou maken van de bedillerige tante Mien, was geen verras ing. Mevrouw L,uiK,en was het geknipte type en zette alle registers open waar door ze voor een belangrijk deel van het succes van de avond verantwoordelijk was Haar tegenspeler Arie Kager (als de sullige oom Toon) deed het zo mogelijk nog beter. Hij gedroeg zich als een superzak en leverde samen met mevrouw Luiken een tekst-technische prestatie door steeds perfect op tijd de door tante Mien begonnen spreekwoor den af te maken. Wat minder opvallen de rollen waren toebedeeld aan Elrike van Esschoten als het echte werkstertje Lonnie (lang met slecht!) en aan Ria van Egmond als Lien de Groot, die als de plaatsvervangende mevrouw De Wit moest fungeren. Ria deed het goed, maar iets te serieus en te weinig overdreven. Een korte, maar prima gebrachte rol had Kees Zoetelief die tegen het eind van het stuk als de grootgrutter Van Heynmgen voor het voetlicht verscheen. Zoetelief gedroeg zich als een gewichtige clown en dat was in dit geval precies de bedoeling. De grime werd verzorgd door Jean- nette Klaver. Dien Plaatsman souffleer de. Het was de laatste keer dat Lex Kaper als regisseur optrad bij 't Ama teurtje. Hij heeft dit werk zes jaar gedaan, maar stopt ermee omdat hij het welletjes vindt en zich bovendien in verband met rugklachten moet ontzien. Het Katholieke Vrouwengilde hield vrijdag een creatieve avond, waar de familie Kat uit Wieringen voorlichting gaf over het beschilderen van tegels. Eerst werden dia's vertoond die duidelijk maakten dat er achter deze hedendaag se hobby een historie zit van tegel schilderingen. Oorspronkelijk komt deze volkskunst uit China en Egypte. In de zestiende eeuw kwam deze kunst naar West-Europa. In die jaren schilderde men tableaus met schepen of land schappen. Tegels met daarop kinder spelen afgebeeld, waren in deze periode ook zeer geliefd. De bijbel is door de jaren heen ook een onuitputtelijke bron van inspiratie gebleken. Het proces om een tegel te maken en te bakken duurt vier weken. Dan pas zijn ze klaar om beschilderd te worden. Op de Gilde- avond mochten de aanwezige dames zelf een tegel beschilderen waarbij de familie Kat voor de afwerking zorgde. De resultaten vielen niet tegen en het enthousiasme was dan ook groot. De tegels moeten nog terug naar Wieringen om gebakken te worden en zullen binnen enkele weken terug gestuurd worden waardoor de dames een blijven de herinnering hebben aan een gezellige en leerzame avond. De koffie ochtend van 't Gilde wordt dinsdag 2 maart gehouden en de We reldgebedsdag valt dit jaar op 5 maart. Dan wordt een speciale gebedsdienst in de Doopsgezinde kerk in Den Burg gehouden die om 20.00 uur begint. Veel Gildeleden worden daar met familie ver wacht. Een 25-jarige Texelaar is door de politie aangehouden wegens autorijden zonder in het bezit te zijn van een rij bewijs. De auto is voor technisch on derzoek uit het verkeer genomen. B. en W. zijn van mening dat vrij surfen en catamaranvaren bij paal 12 niet verantwoord is, maar dat wel mogelijkheden moeten blijven bestaan voor ongeorganiseerde wa tersport. Dit staat in het pre-advies aan de gemeenteraad, dat in de ver gadering van 9 maart aan de orde komt. Het college houdt rekening met opmerkingen, die werden gemaakt tijdens een hoorzitting op 10 februari over de kleine water sport. Verschillende aanwezigen rea geerden toen verontrust op de plan nen voor paal 12. Door sterke stro ming, resten van bunkers en drukke scheepvaart werd het vrij beoefenen van de zeilsport bij paal 12 sterk af geraden. Wel zou bij paal 15 en 19 ongeorganiseerd gesurfd moeten kunnen worden. Door het daar wèl toe te staan hoopt het college dat het strandje bij Dijkmanshuizen niet overbelast zal worden. Bij paal 19 kunnen de surfplanken worden aangevoerd over het slag naast hotel Opduin, zodat het strand bij paal 20 geen extra drukte krijgt. Met de vrije surfmogelijkheden op de Noordzee hopen B en W ook een te zware be lasting van de Waddenzee te voorko men. De gevolgen van de watersport voor het waddengebied waren op de hoorzitting ook naar voren geko men. Het verbod op het ,,vrij" zeilen bij paal 12 betekent dat het ongeorgani seerd catamaran zeilen bij Texel hele maal niet mag. Het college is van mening dat de bestaande verenigingen voldoende capaciteit hebben catama ranzeilers op te vangen. Op de hoor zitting werd de voorkeur uitgesproken scholen en verenigingen van hetzelfde soort niet naast elkaar op één strand- gedeelte toe te staan. Het college vindt niet dat dit mag leiden tot belemme ringen in het oprichten van verenigin gen. Met het oog op de veiligheid wordt het toegedicht dat belangen van BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Bepaalde advertenties en interviews in de krant hebben de aandacht geves tigd op spanningen binnen de PvdA. Ten onrechte is daarbij de indruk ge wekt dat het alleen om persoonlijke tegenstellingen gaat. Veel meer echter gaat het om politieke en zakelijke ver schillen. Tot de eerste groep reken ik vragen als: is een wethouder allereerst lid van het college, of van zijn eigen fractie? Tot de zakelijke verschillen die bestaan tussen wethouder en een deel van de fractie plus aanhang reken ik: de vraag of de onroerend goedbelasting omhoog kan (college voor, fractie c.s. merendeels tegen) en de vraag of de RST in zee moet gaan (en blijven gaan) met projectontwikkelaars, die dan ook nog bouwen onder gemeentega rantie (alweer: college pro, fractie c.s. merendeels tegen). Vooral dit laatste punt is een splijtzwam gebleken. En over het juist of onjuist der standpunten moeten de kiezers zich uitspreken. Maar verder dienen dit soort zakelijke en politieke verschillen binnenskamers af gehandeld te worden. Tenminste, dat vind ik. En wat mij zelf betreft, nu door dit soort perspublicaties de zaak op straat is gesmeten, ik wil graag het volgende kwijt. Het PvdA-bestuur heeft mij als tweede geplaatst op de groslijst. Dat stel ik op prijs. Mocht ik gekozen worden dan zal ik er ook hard voor werken. Maar als ik met gekozen word zal ik er niet om huilen. Er zijn meer belangrijke zaken. En het gaat me niet om mezelf, maar om de zaak waar de PvdA voor staat: Opkomen voor de mensen met de laagste inkomens en de minste kansen. Die zaak ook maakt het nodig dat we snel intern de rijen sluiten, wie daarvoor dan ook een stapje terug moet doen. Die bereidheid moeten we met elkaar weten op te brengen. En dat zullen we m.i. ook. Gerard van der Kooi, Den Burg Hoewel het volgens het bestem mingsplan niet kan, willen B. en W. toch meewerken aan de bouw van een woning achter de voormalige koffiebar ,,De Kolenkit Schilderend 19 in Den Burg. De heer Th. van Heerwaarden wil de zich daar bevindende opslagruimte veranderen in een gelijkvloerse woning met zodanige voorzieningen dat zijn vrouw (die ernstig is gehandicapt en afhankelijk is van haar rolstoel) zich daar zoveel mogelijk zelfstandig kan bewe gen. De 'sociale indicatie' die hier duidelijk aanwezig is, is doorslaggevend geweest voor het besluit, maar het heeft wel wat voeten in de aarde gehad. Aanvankelijk was men er helemaal niet van overtuigd dat de woning op deze plaats zo ideaal was. Het toekomstige huis ligt nl. niet aan de straat en is alleen bereikbaar via de overdekte passage naast de voorma lige „Kolenkit". Het terrein waarop het huis moet komen is ruim, maar volko men afgesloten. In het raadhuis gingen stemmen op om de familie Van Heer waarden te bewegen genoegen te ne men met (aangepeste) andere woon ruimte in Den Burg en niet aan het bouwplan mee te werken. De weige- ringsgrond was overigens dat het ge wenste huis buiten de bouwstrook lag. Woonwijkje In het verleden heeft de gemeente het plan gehad om het hele terrein met de belendende gebouwen aan te kopen en er een woonwijkje te projecteren. Met Van Heerwaarden en zijn buren kwam men echter niet tot overeenstemming zodat dit plan voorlopig van de baan is. Het speelde echter wel een rol dat door het toestaan van de nu door Van Heerwaarden gevraagde woning dit ge meentelijke plan ook voor de toekomst blokkeert. De huidige woning van de familie Van Heerwaarden aan de Julianastraat (die aan de achterzijde aan het bedoelde binnenterrein grenst) is ongeschikt voor een invalide. Verbouw van de „Kolen kit" zelf tot woning stuitte op financiële bezwaren. Dit gebouw wordt thans ge huurd door Jehovahs Getuigen en als ruimte voor de regelmatige samenkom sten geschikt gemaakt. Voordeel Wat de gemeente als bezwaarlijk beschuwde, was voor de familie Van Heerwaarden juist een groot voordeel. De overdekte passage en de besloten heid van het terrein maakt het voor mevrouw Van Heerwaarden mogelijk onbespied te werken, hobby's uit te oefenen en buiten te zonnen. Omdat het te verbouwen gebouw met ondergrond reeds eigendom is, is de oplossing in financieel opzicht ook haalbaar. Door de verkoop van de woning aan de Juliana straat kan de nieuwbouw goeddeels worden gefinancierd. Er is een gezegde dat luidt: „Over smaak valt met te twisten". Een waar heid als een 'koe' en derhalve leidraad voor wethouders en sommige ambtena ren die voor u en mij wel eens zullen bepalen wat mooi of niet mooi is. Een voorbeeld: De romneyschuur van de heer Keijser uit Ongeren valt bij de heren in ongenade, terwijl een nieuwe stenen schuur wel aanvaardbaar is. Wie kan mij uitleggen waarom ik dat moet vinden, gaat u zelf eens kijken of u dat ook vindt en bericht de lijsttrekker van uw partij hierover. De heer Ran treft eenzelfde lot en in dit geval nog wel voor een tijdelijk bouwsel. Het komt er dus op neer dat enige heren voor u en mij bepalen wat mooi en lelijk is en vervolgens de gebruiker voor hun smaakoordeel laten betalen. In het geval van de heer Ran tevens een groot risico op verlies van dieren bij het aflammeren. Dat er bepalingen zijn over hoogte, dakhelling en grootte van bedrijfsgebouwen in relatie tot het landschap is te verdedi gen. Om romneyloodsen af te keuren op grond van goothoogte (ze hebben toch geen goot) en dakhelling (overal wordt de vereiste helling gehaald) is m.i. kinderachtig. Zelf vind ik het een prima vorm die veelal beter in het landschap wegvalt dan stenen bouwsels met de zelfde benutte inhoud. Argumenten in de trant van rechtsongelijkheid in het licht van voorgaande beslissingen ver raden de aardsconservatief. Verorde ningen zijn door mensen gemaakt en dienen dan ook steeds opnieuw kritisch overwogen te worden. Hans de Winter, Den Burg P.S. Voor alle duidelijkheid, ik spreek niet namens een Texelse politieke groe pering, zoals in het verleden wel eens het geval is geweest. scholen en verenigingen juist zovc mogelijk worden gebundeld. Op aandrang van sportvissers is mogelijkheid tot surfen bij paal ingetrokken. Deze plek wordt besten voor de sportvisserij. Waddenkust Wat betreft de voorstellen voor Waddenkust waren de aanwezigen de hoorzitting het grotendeels eens rr het college. Dat betekent dat strandje bij Nieuweschild woi bestemd voor zwemmers en dat strandje bij Dijkmanshuizen wordt g scheiden in een zwem- en surfgedeell (Dus niet andersom, zoals in de vorij krant stond Red.). Met de verdeling die de Windsurfck voor het strandje bij Dijkmanshuize had aangedragen gaat het collet akkoord. De nieuwe regels voor kleine watersport zullen worden vas gelegd in een wijziging van de alg mene politieverordening, die in raadsvergadering van volgende wet dinsdag wordt behandeld. Een puntgave en daardoor buiteng woon gevaarlijke granaat van 30 een meter is vrijdag in een stuk bouwlai nabij de Hoofdweg gevonden. Het scherp staande projectiel kan worden vervoerd en zal daarom do de Explosieven Opruimingsdienst plaatse onschadelijk worden gemaakt er ook een plan komen dat een flir kans van slagen heeft". De kweki van Lont heeft na twee jaar aanlcn problemen vorig jaar voor het ee met een kleine winst kunnen draak ,,We kwamen voor problemen te sta waar we nooit aan gedacht haddi Vorig jaar is nog vis gekweekt in a minium bollen. Dat beviel ook niet", noemt de risicofactor voor een kwek door de weinige ervaring die in dit la is opgedaan, heel hoog en mt daarom is door het rijk in het verlet ook subsidie verleend aan twee kwe rijen. Drie anderen kregen niets, geld kwam van het Ministerie t Landbouw en Visserij en Stew he geld toegezegd gekregen van Soci Zaken. Gesprek De secretaris van Aquacultuur noe het vreemd dat deze ministerie in dt niet meer samenwerken. Daarom ist gesprek aangevraagd met alle betri kenen. ,,Er moet een duidelijk bel komen, anders wordt straks ergt werk geschapen en vallen in t andere kwekerij de ontslagen". Heti ernaar uit dat het gesprek van Stt zalm, Aquacultuur en de minister binnenkort gehouden wor Schouten heeft daarover bericht Den Haag gekregen. ,,Dan moeten, meningsverschillen en onduidelijkhet over en weer maar uitgepr worden". Officieel mag de in zee gekweel forel overigens niet meer zalmforel j noemd worden. De hoofdinspectie vo de Volksgezondheid heeft geoorde dat de naam zalmforel onjuist is, om< de vis in feite een forel blijft (alle smaak en kleur zijn na het kwek gelijk aan die van zalm) moet met di naam gewerkt worden. Nieuwe produkten Bij het Mensen Zonder Werk proji wordt druk gewerkt aan een nota oi de visverwerking op Texel, waarin van aspecten rond de organisatie v het bedrijf en het produkt belii zullen worden. Daarbij wordt weden naar Denemarken gekeken. Waarbij niet onmogelijk is dat van de gekwer te forel (voor Holland) nieuwe prodi ten zullen worden gemaakt. Daarvo is echter ook subsidie nodig. Ge garantie maar een directe subsidie het verdere onderzoek voor het stichten bedrijf te kunnen financiën „Hiervoor zal mogelijk een aanvre worden gedaan bij de gemeei Texel", aldus Brandenburg. Marktonderzoek Landelijk gaat het volgens de MZl man niet zo goed met de visverw kende industrie. Het zijn dikwijls gr< bedrijven die met moeite de touwt aan elkaar kunnen knopen. „Wij wil daarom klein beginnen met een pi mensen en als het aanslaat, ster nieuwe produkten op de markt bn gen", zegt Brandenburg, die meede dat wel wordt vastgehouden aan oorspronkelijke plan om eerst een fo' rokerij te starten. Daarna w» gedacht aan vispaté, marinades Op dit moment wordt bekeken voor resultaten Deense visverwerkirt technieken opleveren en er zal f marktonderzoek plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2