Groen "ZwartsJex els in het karL, Jan van Asselt over windmolens: Geen rekening houden met iandschapstype Eigen schip voor Duikclub Texel Daan van Wilsum wordt commandant brandweer i «tb Plastic werkemmers f KS Vechtpartij in bar CPN Statenleden op werkbezoek Alcoholcontrole Diefstal tegels en lampen BARKER'S IJZERHANDEL Be JAARGANG Nr. 9660 DINSDAG 9 MAART 1982 ledactie Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 en Hans OosterhofBurdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220)4988. /oor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld &De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70cent incasso, los 65 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67.34.60.398. Jan van Asselt van Texels Belang vindt dat de toegelaten noogie van windmolens op Texel niet afhankelijk mag zijn van de landschappelijke waarde van het gebied waar zij moeten komen. Zou dat onderscheid toch onvermijdelijk zijn, dan zou de gemeente consequent moeten zijn en de „schade" (in de vorm van minder stroomopbrengst) van zo'n agere molen moeten vergoeden volgens de bijdrageregeling. Van Asselt leverde aldus de meest schappelijk kwetsbaar gebied wonen. Op die gedachte is de bijdrageregeling ge baseerd; boeren die als gevolg van de eisen van het landschap duurder moeten bouwen krijgen de extra kosten vergoed. opmerkelijke bijdrage aan de discussie over het toelaten van windmolens op Texel, die gisteren werd gehouden door de commissie voor algemene zaken in het bijzijn van leden van de commissie ruim telijke ordening. Zoals bekend hebben B en W in het molenbeleid dat zij ter dis cussie hebben gesteld hetzelfde onder scheid in landschapstypen gemaakt als in het bestemmingsplan voor het buiten gebied. Hoge molens zijn toelaatbaar in de jonge grote polders wat kleinere molens zijn aanvaardbaar op het oude land van Texel en tamelijk bescheiden moeten de molens blijven in het Hoge- berggebied. Jan van Asselt, in deze gesteund door Henk Beumkes, wees'dit onderscheid vandehand. ,,Eris maar één Texels landschap", zei hij. Hij wilde dan ook overal molens van dezelfde maxi mumhoogte toegelaten zien. En anders zou door toepassing van de bijdragere geling voor compensatie moeten worden gezorgd. Dat zou volstrekt logisch en consequent zijn want ten aanzien van het buitengebiedplan is altijd gesteld dat de mensen geen slachtoffer mogen worden van het feit dat-zij toevallig in een land- Niet haalbaar Het idee van Van Asselt vond echter toch geen algemene weerklank. Met name de burgemeester en de aanwezige vertegenwoordigers van de Texelse werlgroep van de Organisatie voor Duur zame Energie (ODE) vreesden dat het streven naar grote molens over heel Texel geen haalbare kaart zou blijken te zijn. Met zo'n miskenning van de door de raad aanvaarde driedeling van het Texelse landschap zou de provincie geen genoe gen nemen. Het door het gemeentebestuur ont worpen windmolenbeleid stuitte overi gens nauwelijks op bezwaren van de commissieleden. De ODE werkgroep heeft intussen echter al enkele voorstel len tot wijziging ingediend. Men wil de bepaling inzake de maximale doorsnede van de wieken geschrapt zien zodat alleen de maximale hoogte wordt voorgeschre- De 35 leden tellende Duikclub Texel beschikt sinds zaterdag over een eigen vaartuig. Het is de voormalige sleepboot „Spes" die door de club is omgedoopt tot „Brakestein Het schip is 18 I meter lang, 4.30 meter breed en heeft een holte van 1.50. De boot zal worden gebruikt bij het uitvoeren van duikaktiviteiten op de Waddenzee en de Noordzee en tevens dienen als onder komen voor vergaderingen en andere clubsamenkomsten. Een eigen clubschip is een langge koesterde wens van de duikclub en de aankomst van het schip was zaterdag middag dan ook een feestelijke gebeu- tenis. Op het havenhoofd wapperde de clubvlag en familieleden en relaties stonden klaar met bloemen en ont rolden serpentines. De sleepboot is voor weinig geld If37.000, gekocht van C. Spruit uit Loenen aan de Vecht. Het kasko van het schip (dat tot dusver alleen in zoet water is gebruikt) dateert van 1919 maar de opbouw is vrij nieuw. De oor spronkelijke stoommachine is in 1858 vervangen door een Lister Blackstone dieselmotor van 200 pk. Ook staat er een hulpmotor in die onder andere wordt gebruikt voor de generatorDe akkommodatie aan boord is groot genoeg om volledig armslag te hebben als duikexpedities met ongeveer vijftien man worden uitgevoerd. duikclub een warm hart toedragen. Ge hoopt wordt dat men via de Welzijns- stichting nog een investeringssubsidie kan loskrijgen en voor de rest wordt het geld van de bank geleend. Geschenken Nu al is de „Brakestein" zodanig in gericht dat de club er onmiddellijk mee kan duiken. Aan boord staat onder meer een rubberboot met buitenboord motor die als geschenk is ontvangen van het in Utrecht wonende lid Gerard Heuvelman. Een ander geschenk komt van de gebroeders Ben en Hans Daalder van de TX 34: een schrijver. Op den duur hoopt de club ook nog in het bezit te komen van een AP navi gator en sonar. Een en ander is makke lijk bij het vinden en registreren van wrakken. ven. Ook is gevraagd een regeling té treffen voor kleine windmolens overal op Texel, ook in de dorpen. Deze verzoeken zullen met andere reacties op de nota van B en W worden „meegenomen" in de inspraakronde die onmiddellijk nadat de commissie ruimtelijke ordening een oor deel heeft geveld, van start zal gaan. De werkwijze bij deze inspraakronde zal ongeveer dezelfde zijn als bij de nota over de kleine watersport en resulteren in een door de raad vast te stellen windmolen- verordening. Texel loopt dan mogelijk voorop; er is waarschijnlijk geen andere gemeente waar deze problematiek integraal is geregeld. Industrieterrein Cor Dros pleitte voor het toelaten van molens op industrieterreinen en wel van een veel groter type dan volgens de B en W nota straks in de polders zal worden toegestaan. Zoals het er nu naar uitziet zullen voor de industrieterreinen geen uniforme molenregels gelden; elk geval zal op zichzelf worden bekeken. Dros wilde niet uitgesloten zien dat verschil lende bedrijven samen een grote molen exploiteren. Hans Roeper, voorzitter van de ODE werkgroep, rekende voor dat een molen die voor een veel stroom vragend bedrijf aantrekkelijk is een vermogen van 50 kilowatt moet kunnen leveren. Zo'n molen heeft een windvangend opper vlakte van 150 m2, wat neerkomt op een wiekdoorsnede van 14 meter. Henk Beumkes had niet zulke beste jeugdherinneringen aan windmolens. Het waren destijds maar primitieve din gen die weinig stroom gaven. „We dank ten God op onze blote knieën dat we konden aansluiten op deTEM." Maar ook Beumkes begreep dat moderne windtur bines heel wat meer in hun mars hebben. Of zo'n molen financieel de moeite waard is, was voor hem echter nog de vraag. Roeper rekende voor dat 'n windmolen zeer wel rendabel kan zijn, maar elke situatie is anders, van een rendabele investering is vrijwel zeker sprake als (bij de huidige energieprijzen) niet meer dan f1200,— tot f1500,— wordt geïnves teerd per geïnstalleerde kilowatt bij af schrijving in 15 jaar. Over de mogelijke geluidsoverlast van windmolens werd opgemerkt dat een goed ontworpen molen tamelijk stil is. Welstand Mevrouw Huitema-Vos vroeg zich af hoe de welstandscommissie tegenover windmolens zal staan. Welke normen moeten wat betreft het „aanzien" wor den aangelegd? De burgemeester zei dat geschreven normen geen opgeld zullen doen. Zo'n bouwsel moet gewoon op architectonische schoonheid in de om geving worden beoordeeld. Engelvaart zei persoonlijk van mening te zijn dat een moderne windmolen een mooi ding is om te zien. Tegenstanders waren er in beide com missiesdus niet. Wel vroeg men zich af of door milieuorganisaties bezwaar zal wor den gemaakt tegen molens op T exel .Men De gaande en de komende man: J. van Hoorn dinksen D. van Wilsum. Commandant J. van Hoorn verlaat per 1 januari 1983 de texelse brandweer. Hij draagt zijn functie over aan de heer D. van Wilsum. Vrijdagavond werd de commandowisseling bekend gemaakt tijdens.de jaarvergadering door burge meester J. A. Engelvaart, hoofd van de brandweer. Voorschrift is dat brandweerlieden hun functie neerleggen als zij 55 jaar worden. Voor de commandant geldt echter geen leeftijdsgrens waarmee ver klaard is dat de 60-jarige heer J. van Hoorn er nog steeds en tot algemene tevredenheid deel van uitmaakt. Toen hij onlangs zijn periodieke medische keuring onderging kreeg hij van de gemeentelijke geneesvrouw echter te horen dat het toch wel verstandig zou zijn deze vrij veel inspanning vergende (neven) functie neer te leggen. Aanvaard Voor de opvolging kwamen de twee is daar in het algemeen voor alternatieve energievormen, maartegen landschaps- bederf. In kringen van vogelliefhebbers wordt hier en daar wel zwaar getild aan de mogelijkheid dat vogels zich tegen wind turbines zullen doodvliegen. Roeper ver telde dat dit aspect nog zal worden onderzocht. CRM heeft aan het Rijks instituut voor Natuurbeheer opdracht gegeven dit na te gaan. Het ziet er overigens naar uit dat molens van het soort dat men op Texel wil, geen noe menswaardige schade van de vogelstand zal veroorzaken, vooral als de molens niet in de trekroutes worden gezet. Eisen Het schip beantwoordt vrij nauwkeu rig aan het programma van eisen" dat een speciale commissie van de club al geruime tijd geleden had opgesteld. Een half jaar geleden werd een adver tentie ontdekt waarin de ,,Spes" werd aangeboden; de boot was overigens al veel langer te koop maar de eigenaar wilde er niet dringend af. Zes leden van de club vertrokken vrijdagochtend naar Vreeland om de boot op te halen. Op weg naar Texel werd Enkhuizen bezocht, waar nog zes afhalers aan boord kwamen. Financiering Het ziet ernaar uit dat de financiering van het schip geen ernstige problemen zal opleveren. De club had al geld ge reserveerd voor een eigen gebouw (wat nu niet meer nodig is omdat de „Brakestein" als zodanig zal dienen) en heeft renteloze obligaties ondergebracht bij leden en sympathi santen. Ook heeft de club belangrijke schenkingen gehad van mensen die de t dubschip „Brakestein"hopt voor het eerst de haven van OudeschiMbinnen. waarnemende commandanten C. van Trigt en D. van Wilsum het eerst in aanmerking. Van Trigt vond het be zwaarlijk om deze beslommering erbij te nemen, zodat de 53-jarige Daan van Wilsum als kandidaat overbleef. Omdat het voor de sfeer in het korps bijzonder belangrijk is dat de commandant als zodanig door iedereen wordt aanvaard, werd eerst overleg gepleegd met de uit zeven hoofdbrandmeesters bestaande staf en tenslotte kreeg het hele korps in de jaarvergadering gelegenheid zich uit te spreken. Alle reacties waren positief. Van Wilsum is al 25 jaar bij de Texelse brandweer en doet dit werk bijzonder enthousiast. Dat hij nu commandant wordt, betekent dat een einde komt aan het gebruik dat de directeur van ge meentewerken automatisch tevens brandweercommandant is. Onervaren Als gevolg van deze „koppeling" werd Van Hoorn 16 jaar geleden com mandant (als opvolger van de heer J. Veldstra) hoewel hij tot op dat moment geen lid was van de brandweer en dus totaal onervaren. Hij heeft zich echter snel met de materie vertrouwd gemaakt en leiding gegeven aan de uitbouw van het korps tot een qua organisatie, Drie jongens uit Den Helder en één Texelaar hebben zaterdag rond midder nacht danig huisgehouden in een bar in Den Burg. Na het nuttigen van enkele consumpties weigerde het viertal te be talen, waarna een handgemeen ont stond. Hierbij sneuvelden enkele schilde rijen en aardewerk. Door de politie werden de jongens de bar uitgewerkt, waarna proces verbaal werd opge maakt. Eén van de jongens uit Den Helder bleek in het verboden bezit van een boksbeugel te zijn. De Texelaar was 29 jaar oud, de jongens uit Den Helder respectievelijk 22, 25 en 27. De CPN-leden F. Aarts en J. Knukkel vanProvinciale Staten brengen vrijdag een werkbezoek aan Texel. Zij worden vergezeld door onder meer de CPN Kandidate voor de komende staten verkiezingen Cora Bekker, afdelingsbe stuurder Looij uit Den Helder en Van der Laan uit Wieringen. Het gezelschap heeft 's morgens een ontmoeting met het col lege van B en W waarbij over allerlei eilandelijke problemen van gedachten zal worden gewisseld. Met name de veer- dienstproblematiek heeft de belangstel ling van de CPN statenfractie. technische uitrusting en opleidingsni veau uitstekende functionerende club. Alle 37 leden van het korps oefenen hun taak uit met groot enthousiasme. Dat blijkt niet alleen bij de brandbestrijding zelf maar ook uit de bereidheid lang durige en lang niet altijd eenvoudige opleidingen te volgen. De laatste ont wikkeling van de brandweer ging in de richting van algemene hulpverlening. Men kreeg de beschikking over een rampenwagen en acht mensen volgden de cursus hulpverlener, waarin onder meer een EHBO-opleiding is opgeno men. „Het was voor mij een eer om met deze ploeg te werken", aldus Van Hoorn. Later in het jaar zal aan de com mandowisseling nog nadere aadacht worden besteed. Een Duitse en een Texelse autobe stuurder kregen in de nacht van woens dag op donderdag en rijverbod opge legd tijdens een alcoholcontrole, die door de Texelse politie werd gehouden Een derde Texelse automobilist had zoveel drank gebruikt, dat hij na de blaasproeven aan een bloedproef werd onderworpen. Ook hij kreeg een rijver bod opgelegd en zal mogelijk te zijner tijd voor de rechter moeten verschij nen. Een 62-jarige middenstander uit De Koog heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een grote par tij tegels. De man werd donderdag nacht gewekt door vreemde geluiden achter zijn winkel. Toen hij ging kijken bleken twaalf gewassen betontegels, 40 trottoirtegels en vijf betonbanden ver dwenen te zijn. De volgende ochtend bleken ook drie kopspiegellampen, waarmee de etalage verlicht werd, gestolen. Het gestolen materiaal heeft een waarde van 7165, 12 liter, per stuk 3,65 Woensdag t /m zaterdag 2stuks voor 6,— Telefoon 02220-2346 N WINKEL VOL IDE EEN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1