4GEND4 Ook wil zullen de mensen vaker teleur moeten stellen „Flinke heldere jongen" kreeg koninklijk goud VAN HET i -'RAADHUIS Welboren in algemene beschouwing: P. J. Stoepker 40 jaar bij de coöperatie S 7VL&VT van llil 1 s TT&y Mededelingen van B. en W. j Rode Hond en DTP Lezing van schrijfster imme Dros PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 MAART 1! Oosterend: 16 maart 1982. Kleuters 14.30 uur, aantal 21. Kleuter school aan de Mulderstraat. O.L. School 14.50 uur, aantal 5. In de O.L. School: o.l. school, 15.00 uur, aantal 16. In de School met de Bijbel. De Koog: 23 maart 1982. Kleuters, 10.30 uur, aantal 20, kleuter school; o.l. school, 10.45 uur, aantal 9, o.l. school. Oudeschild: 23 maart, Kleuterschool Kleuters, 13.15 uur, aantal 14; O.L. school, 13.30 uur, aantal 18. Den Hoorn: 23 maart, O.L. School Kleuters, 14.00 uur, aantal 13; o.l. school, 14.10 uur, aantal 10. Dinsdag 9 maart De vanmiddag begonnen begrotingsver gadering van de gemeenteraad wordt vanavond (aanvang 19.30 uur) voort gezet. De vrouwenbond FNV brengt omstreeks 20.00 uur een bezoek aan de gemeen teraadsvergadering. Vanaf 19.30 uur wordt in De Witte Burcht postzegelruilbeurs gehouden. Donderdag 11 maart De dorpscommissie van Oosterend houdt jaarvergadering in ,,De Bijenkorf", aan vang 20.00 uur. voor de jeugdrubriek ,,De Blauwgeruite Kiel" van Vrij Nederland. De verhalen zijn uitgegroeid tot een boek, ,,De zomer van dat jaar", dat in 1981 werd bekroond met de zilveren griffel. Imme Dros heeft een groot aantal andere jeugdboeken op haar naam staan. Haar nieuwste werk, Lange maanden", een vervolg op ,,De zomer van dat jaar", zal in 1982 verschijnen. Door de organisatoren van deze avond wordt een limerickwedstrijd uitgeschre ven waaraan iedereen mee kan doen. De opdracht is een limerick te maken over een boek, waarin de titel van een boek is verwerkt. De deelnameformulie ren hiervoor zijn verkrijgbaar bij de Bibliotheek, boekhandel Nauta, Het Open Boek en boekhandel Langeveld en De Rooy. De formulieren kunnen tot 20 maart op deze adressen worden ingele verd. Voor de beste inzendingen zijn boekenbonnen beschikbaar. De prijsuit reiking is na de lezing van Imme Dros. Bij de Bibliotheek en de genoemde boekwinkels zijn gratis toegangskaarten voor de lezing af te halen. De geldmiddelen zijn beperkt. Wie het één wil verwezenlijken zal van het ander moeten afzien. Wanneer zou moeten worden gekozen tussen de vierde fase van het dorpshuisproject in Den Burg en een diensten centrum voor ouderen, zou het Pakt kiezen voor het laatste. In zijn algemene beschouwing bij de begrotingsbehandeling zei Daan Welboren vanmiddag dat de raad steeds vaker tot dit soort keuzes zal worden gedwongen. ,,Met name voor onze groeperingen in de links-progressieve hoekzaldat niet meevallen. Ook wij zullen de mensen helaas vaker teleur moeten stellen." Welboren zei dat zakelijke en emo tionele benadering in de sociaal-cultu rele sector vaker met elkaar in botsing zullen komen. „We hebben ons verplicht om de exploitatietekorten van de dorps huizen op te vangen. Terecht, maar het betekent wel dat we straks elders moeten durven bezuinigen." Welboren constateerde aan het begin van zijn betoog dat het laatste jaar niet aalleen het aantal werklozen is gestegen van 300 naar 500 maar dat ook het poli tieke klimaar is verslechterd. Het is grimmiger geworden met de drijfmest- affaire als symptomatisch voorbeeld. „We betreuren het overigens dat naar aanleiding van deze actie de stands- en ondernemersorganisaties zich nog steeds niet openlijk en officieel hebben gedistancieerd van dergelijke kwalijke praktijken." Concurrentie-positie De Pakt-woordvoerder zei dat de ver slechterde economische situatie ook op Texel merkbaar is en dat alles eraan gedaan moet worden om de bestaande toestand te handhaven en de werkgele genheid veilig te stellen. Vooral in de recreatiesector zal het moeilijker worden en mag de concurrentiepositie niet ver zwakken. De hoge veertarieven worden een steeds groter struikelblok." Een andere negatieve ontwikkeling noemde Weioren hetop de man spelen" in de plaatselijke politiek. De „mannetjes- en vrouwtjesmakerij" heeft tot gevolg dat politici alleen nog maar op hun uiterlijk vertoon worden beoordeeld; het in houdelijke wordt op de achtergrond geschoven. „Niet alleen hierdoor maar werking van het artikel 11 gebied in De Koog waar RST en Jarino samen een appartementencomplex met centrale, deels overdekt zwembad- en andere voorzieningen van de grond zullen bren gen, een molensteen wordt om de hals ook door andere maatschappelijke ont wikkelingen ziet het ernaar uit dat de Texelse politieke verhoudingen in de ko mende maanden sterk zullen veranderen en de bestuurbaarheid van de gemeente steeds problematischer gaat worden. Actiegroepen presenteren zich nadruk kelijk en oefenen vaak onevenredig zware druk uit op besturen en bestuurders. Het zal voor de laatsten moeilijk worden om evenwicht te vinden tussen parlemen taire en buitenparlementaire besluitvor ming." Artikel 11 Welboren vroeg zich af of de uit- van de gemeente. Hij vond dat een zo danige regeling moet worden getroffen dat alle risico voor de gemeente moet worden uitgesloten. Hij verwachtte dat de gewijzigde RST statuten de gemeen teraad waarschijnlijk meer controlemo gelijkheid zal geven. Asociaal Sprekende over de bevordering van de Onderstaand het schema voor de inentingingen in 1982 tegen DTP en Rode Hond. De meisjes, geboren in 1971 worden dit jaar tegen Rode Hond ingeënt, en de kinderen geboren in 1973 1978 tegen DTP. Wanneer u geen oproepkaart heeft ontvangen of wanneer u verhinderd bent op de aangegeven tijd aanwezig te zijn, wilt u dit dan doorgeven aan de afdeling al gemene zaken, telefoon 02220-3041, toestel 144 of 142. Rode Hond: 12 maart 1982, 9.00 uur, Groene Kruisgebouw. Aantal 109. DTP: 12 maart 1982. Groene Kruis gebouw, kinderen van: CVO, aantal 24, 10.15 uur; OLS, aantal 35, 10.35 uur; Jozefschool, aantal 34, 11.00 uur; Kleuters, 23 maart 1982, 11.15 uur, aantal 77. De Cocksdorp: 16 maart, 13.15 uur, De Cocksdorp: 16 maart 1982. Ge meenschapshuis. Kleuters 13.15 uur, aantal 18; o.l. school 13.30 uur, aantal 6. M-Eierland: 16 maart, o.l. school. O.L. School, 13.45 uur, aantal 6. De Waal: 16 maart, o.l. school. Kleuters, 14.10 uur, aantal 8; o.l. school 14.10 uur, aantal 3. In het kader van de boekenweek (25 maart tot en met 3 april) geeft de op Texel geboren schrijfster Imme Dros op 29 maart een lezing. Deze wordt gehou den in het dorpshuis te Oudeschild en is georganiseerd door de Openbare Biblio theek en de drie Texelse boekhande laren. Imme Dros werd in 1936 in Oude schild geboren. Ze studeerde Neder landse taal en letterkunde in Amsterdam en woont in Hilversum. Ze is getrouwd met Harrie Geelen en heeft drie kinde ren. In haar studententijd schreef ze voor studententoneel een éénacter die bekroond werd en een eveneens be kroond hoorspel. Ze trad ook op in het nieuwe studentencabaret Sing Sing. Van 1970 tot 1972 werkte ze mee aan de televisieserie Ti Ta Tovenaar en vanaf 1978 schreef ze „Tesselse verhalen" werkgelegenheid zei Welboren dat tiatieven vooral uit de particuliere h< zullen moeten komen, maar ook een stelling als het Mensen Zonder We project bewijst nu al daadwerkelijk iet: kunnen doen. De plaatselijke overh moetalle medewerking geven. Welboi zei dat ook het streven naar mosselviss en -verwerking op Texel een goede za is. Maar ook hierbij zullen de tarieven v de boot een rol spelen. „We hopen het dit jaar eindelijk zover komt dat overheden hierop daadwerkelijk invlo kunnen uitoefenen en dat de vera woordelijke mensen bij de betrokk onderneming eindelijk zullen inzien het zo niet langer kan. Zij voeren e a-sociaal beleid!" Sprekende over de bescherming v het milieu opperde Welboren het idee een onderzoek in te stellen naar bode verontreiniging bij de voormalige stt plaats de Rode Zee. Verder hoopte de Pakt-man dat rijkswege binnenkort duidelijke uitsp ken komen inzake de landschapssta van Texel en dat de vele misverstand hierdoor worden ontzenuwd. Aandachtvroeg Welboren ook voor kustverdediging, wat gunstig kan voor de werkgelegenheid, het lot van Razende Bol en het energiegebruik van gemeente. Hij wilde dat het onderho van de scholen voortaan wordt behart door één wethouder en vond dat gemeente greep moest houden op I lom-onderwijs en dat onverminderd mi worden gestreeft naar een school v< speciaal onderwijs. Crossbaan Wat de welzijnsvoorzieningen betr vond Welboren de motorcrossbaan r zo urgent. Wel voelde hij veel voor I wielercircuit in Den Burg dat volgf recente informatie voor 7138.000, z kunnen worden aangelegd. Ook verbetering van de ijsbaan in Den Bi moet doorgaan. Financiering is moge uit de knelpuntenpot waardoor de viei fase van het ULO-project voorlopig de baan is. Tenslotte vond Welboren dat stukken die in de raadscommissies w den behandeld, beter moeten word voorbereid. Er moeten alternatiet worden geboden. De discussie rondl dienstencentrum voor ouderen vond een voorbeeld van hoe het niet moet. alternatieve mogelijkheden voor het z standige centrum kwamen pas bij de cussie naar boven. Welboren ple tenslotte voor betere samenwerking b nen de gemeenteraad zelf, zodat ondai alle politieke en persoonlijke verschil de belangen van alle Texelaars be kunnen worden gediend. De heer Pieter Jan Stoepker (60) is vrijdag flink in de bloemetjes gezet in verband met zijn veertig jarig jubileum als medewerker van de Aankoopcentrale, vroeger de Coöperatieve Aankoopvereniging. Hoogtepunt van de dag was het moment waarop burgemeester J. A. Engelvaart hem de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opspelde. Dat gebeurde tijdens een drukbezochte receptie die werd gehouden in hotel Tatenhove in De Koog. Stoepker had deze onderscheiding niet alleen te danken aan zijn langdurige trouw aan het bedrijf maar vooral aan zijn zakelijk inzicht, maximale inzet en smetteloos gedrag in heden en verleden. Voorzitter J. P. Herweijer van de Aankoopcentrale bracht in herinnering dat het besluit om Stoepker in dienst te nemen viel op 22 januari 1942. Hij werd gekozen uit zeven sollicitanten en werd „assistent voor het zaaizaad en poot- goed". Het toenmalige bestuur ging af op de aanbeveling „Een flinke heldere jongen die ongetwijfeld in staat mag worden geacht de hem opgedragen taak naar behoren te vervullen". Het salaris was 71250,— per jaar plus 750,— ver goeding voor de fiets. Als gevolg van de oorlog moest Stoepker 3 'A jaar onder duiken, een periode die hij doorbracht in Andijk. Op 31 mei 1945 was hij echter weer ongedeerd beschikbaar. Op 1 april 1948 werd hij assistent-zaakvoerder en na het overlijden van de heer A. Keijser op 9 november 1948 werd hij waar nemend zaakvoerder en op 29 novem ber van het volgende jaar zaakvoerder, een functie die tegenwoordig directeur heet. Groei Mede dankzij de inzet van Stoepker breidde de coöperatie zijn activiteit enorm uit. Voortdurend werd inge speeld op de moderne ontwikkelingen in de landbouw; elk nieuw systeem kreeg de aandacht en werd zodanig met kracht geïntroduceerd en aan de man gebracht. De automatisering en moder nisering ging ook in het eigen bedrijf met rasse schreden, zodat Stoepker de tijd van het per zak op de rug lossen en laden tot en met het mechanisch vullen van silo's helemaal heeft meegemaakt. Met het stichten van de Welkoopwinkel en het plaatsen van een zelfbedienings benzinepomp breidde de coöperatie zijn activiteit uit naar het niet-agrarische pu bliek. Het gebouwencomplex aan de waalderstraat werd allengs groter. Een belangrijk feit uit de Texelse coöperatie geschiedenis was de samenwerking die per 1 juli 1969 op gang kwam met de LTB. Een volgende fusie was die met het particuliere bedrijf Keijser en Co in 1980. De omzetontwikkeling was in die veertig jaar spectaculair. Van 7227.000,- in 1941 tot 713 miljoen over 1980. Naast de directeur telt de Aankoopcentrale tegenwoordig 22 werknemers. Stoepker wist wat investeren was. „Wat deze man heeft weten uit te geven is onvoorstelbaar", aldus Her weijer, die er gelukkig aan toevoegde dat het doorgaans wel verantwoord is geweest. Het bestuur heeft Stoepker wel eens trachten af te remmen, maar meestal kreeg de actieve zaakvoerder toch wel en terecht zijn zin. Herweijer stelde vast dat Stoepker nooit op eigen gewin is uitgeweest. „Je deed het voor de agrarische bevolking yan Texel en huldigde daarbij de coöperatieve ge dachte." Herweijer zei dat in die veertig jaar ook wel eens iets verkeerd is gegaan maar het aantal goede beslissingen was belangrijk groter dan het aantal verkeer de. Er wordt dan ook niet aan getwijfeld dat Stoepker zijn steentje heeft bijge dragen aan de moderne agrarische structuur die zo kenmerkend is voor de Texelse landbouw. Ook burgemeester Engelvaart ging in op de levensloop van Stoepker alvorens hij de medaille opspelde. De burge meester stelde vast dat de jubilaris de coöperatie heeft geleid alsof het zijn eigen bedrijf was. „Daar mag je het bedrijf èn Texel mee feliciteren." Van belang vond Engelvaart ook het feit dat Stoepker's gedrag nooit aanleiding heeft gegeven tot terechte kritiek. Hij stond gunstig bekend en was ook naast zijn werk bereid om dienstbaar te zijn, wat onder meer bleek uit zijn lid maatschap van het stembureau. Konin klijke onderscheidingen staan tegen woordig nogal in kritische discussie, maar Engelvaart kon zijn gehoor ver zekeren datje zo'n gouden medaille niet zómaar krijgt. De Texelse Aankoopcentrale onder houdt nauwe zakelijke banden met het Cebeco-concern in Rotterdam. Namens de afdeling meststoffen van Cebeco Handelsraad sprak de heer E. van Marle die de relatie tussen de Aankoopcentra le en Cebeco voorbeeldig noemde. Van Marle: „Fijn dat u de tijd heeft om af en toe wat fusies aan te gaan." Rekening houdend met de film- en fotohobby van Stoepker overhandigde hij als geschenk een projectiescherm met projectietafel. Niet stilstaan De heer Henk de Lugt („De lengte van mijn toespraak is omgekeerd even redig aan het aantal organisaties dat ik hier vertegenwoordig") sprak namens de Rabobank Texel, K.I., Coveco, Aardappelbewaarplaats, vereniging voor veehouderijbelangen, de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting, de Hol landse mij. van landbouw, LTB, CBTB en Bloembollencultuur. De Lugt die Stoepker dertig jaar lang als zakenrelatie had meegemaakt noemde de Aankoop centrale een bedrijf dat niet is weg te denken uit de gemeenschap. Hij vond dat Stoepker steeds juist heeft gerea geerd op de vele veranderingen die zich hebben voorgedaan in de agrarische wereld. Wat De Lugt betreft moest dat zo blijven. Verwijzend naar het over heidsbeleid zei hij dat stilstand in ont wikkeling niet kan worden geaccep teerd. De landbouw op Texel moet zijn vooraanstaande plaats handhaven. De Lugt had het gezamenlijk geschenk (een bedrag in een enveloppe) verpakt in een tuiltje bloemen. Het woord werd verder gevoerd door voorzitter Emmelkamp van de vereni ging van Coöperatiedirecteuren in Noord- en Zuidholland die onder meer gewag maakte van de organisatorische capaciteiten van Stoepker en een boe- kenbon overhandigde. De heer A. Dros (oud-voorzitter van de Aankoopcentra le) zei in zijn toespraak vooral grote Burgemeester Engelvaart speldt da heer P. Stoepker de gouden medaille op. waarde te hechten aan het vertrouwen dat van Stoepker uitgaat. Als geschenk had hij een tinnen kandelaar met kaars meegebracht. Een meer persoonlijke relatie van de heer Stoepker was Herman Ruiter uit Andijk. De heer Stoepker zat op het bollen- en zaadteeltbedrijf van Ruiter ondergedoken in de oorlog. Het was een spannende tijd waarin bijzondere banden voor het leven zijn ontstaan. „Misschien hebben we een beetje bij gedragen aan je opvoeding", aldus Ruiter die goede herinneringen bewaar de aan de saamhorigheidsgeest in die moeilijke dagen. Dat iederen rekening met een ander moest houden en een stapje terugdoen, was toen vanzelf sprekend in tegenstelling tot tegen woordig. Toch stilstaan Stoepker zelf bracht dank voor alle mooie woorden die tot hem waren ge sproken. „Ik vind veertig jaar niet zo'n geweldige prestatie maar nu al die mensen er zijn, zie ik ook wel dat het iets is om bij stil te staan." Hij liet onder meer blijken op korte termijn gen fusie plannen meer te hebben hoewel hij het (kijkend in de richting van Harry Wee- tenkamp van de fa. A. Bakker) met helemaal uitsloot. Hij voegde er echter aan toe dat een totaal monopolie van de coöperatie op Texel ook ongunstige kanten zou hebben. Stoepker zei verrast te zijn door de gouden medaille. „Een aantal mensen heeft blijkbaar gevonden dat ik dit waard ben. Die mensen ben ik dankbaar." De kennelijke sympathie van de burgemeester voor het coöperatieve gebeuren verklaarde hij door erop te wijzen dat de schoonvader van de bur gemeester, de heer J. Nierop, directeur is van de coöperatie van Monnicken- dam. Dat alles betrekkelijk is liet hij uitkomen door te stellen dat de jaarom zet van 15 miljoen van de Texelse coöperatie gelijk staat met de omzet van de Cebeco-organisatie van anderhalve dag! Stoepker bevestigde dat je in zijn vak niet stil kunt staan. „Als je één keer verzaakt, ben je op de terugreis." Tot de heer H. de Lugt zei hij dan ook: „Waar- shuw me als je dankt dat ik stil ga staan." Personeel Na de officële receptie voor geno digden was er een algemene receptie die ook door zeer velen werd bezocht. Het jubileumfeest werd 's avonds voortgezet en bij deze gelegenheid liet het perso neel van de coöperatie zich in I bijzonder gelden. Namens hen wj onder andere het woord gevoerd d< Gerard van Heerwaarden die 19 jaar de Aankoopcentrale werkzaam is. V Heerwaarden vergeleek Stoepker n een kapitein die het voortdurend gri iende coöperatieschip over de af en t woelige baren stuurde. „Hier en daar slecht weer zelfs wat drenkelingen gepikt van schepen als het motorsd LTB en de wat oudere houten bark n de naam CRK. Waarbij de golven ér maal zo hoog gingen dat we zelf bij schipbreuk leden." Van Heerwaard ging in het bijzonder in op het p soneelsbeleid van Stoepker dat zi kenmerkt door een democratische stelling en bereidheid ook anderen v antwoordelijkheid te geven. Als schenk werd een fotostatief overhr digd en voor mevrouw Stoepker (die I best heeft gemerkt dat haar man zi helemaal voor de zaak inzette) was een bloemetje. Tijdens dezelfde bijer komst verhaalde de heer Reijer Zijm levensloop van Stoepker in dichtvor Twee dochters van Stoepker hadd hun voordracht ook door Stoepki leven laten inspireren en de kleink deren hadden dit thema uitgewerkt een lied naar het welbekende ,,'t Is het leven gegrepen."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2