Koninklijk Zilver voor KTF-voorzitter Koorn Voorlichtingsambtenaar voor gemeente steeds meer gewenst ^rbodèm toegang VAN HET RAADHUIS Korps maakte er een happening van CDA wil „kloofwegwerken 'DL»iN"LANPj?Pi^p£ Mededelingen van B. en II. Verkiezingen Verboden Duinlandschap Auto gestolen NSDAG 9 MAART 1982 TEXELSE COURANT Tt*E l Ate Rienstra van het CDA pleitte vanmiddag in de algemene beschouwing van jn partij voor een gemeentelijke voorlichtings- of „begeleidingsman" die als >ntactpersoon fungeert tussen burger en overheid. Door een veelvoud van wetten, rordeningen en bestemmingsplannen met de daarbij behorende procedures ziet burger door de bomen het bos niet meer en krijgt de gemeente dikwijls de zwarte et toegschoven als plannen vertragingen oplopen of helemaal niet worden gereali- •erd,,De kloof tussen burger en overheid blijft hierdoor aanwezig", aldus Rienstra ie zei het jammer te vinden dat de slechte verstandhouding van de overheid met de volking regelmatig leidt tot bureaucratische rompslomp in de vorm van be waarschriften e.d. ,,Dat kost veel energie oftewel tijd en geld." De christelijke actie was daarom van mening dat de gemeentelijke taak van voorlichting en ageleiding geactiveerd moet worden. Dit idee is niet nieuw. In vorige jaren ook om een voorlichtingsambtenaar vraagd, maar geld is er nooit voor tgetrokken. De aan te trekken persoon loet volgens het CDA het vertrouwen an de bevolking genieten „Zodat de jrger overtuigd kan worden dat er ngen zijn die niet zo uitgevoerd jnnen worden als dat hij of zij gedacht ad", zei Rienstra. De burger moet echter geholpen kun- en worden in het kiezen van andere ïogelijkheden, die ook haalbaar zijn. >at vertrouwen in de contactpersoon /as volgens het CDA zeer belangrijk, lu komt het voor, dat een ambtenaar iet wantrouwen wordt benaderd. Men gelooft hem niet." De CDA-man rilde de kloof tussen burger en overheid iet terugbrengen tot de term „drem- elvrees". Dat vond hij slechts één van e oorzaken. Speelruimte „De financiële speelruimte voor de egroting van dit jaar is al bepaald", Idus Rienstra over de belastingvoor- tellen die al vier maanden geleden in de aad aan de orde kwamen. Hij herhaalde et fractiestandpunt dat alleen trend- natige belastingverhoging gewenst is. )ok door naar verhouding teruglopende verheidsuitkering aan de gemeente is oberheid in uitgaven steeds meer no- g. Waarbij de verleiding om de hoek omt kijken om bepaalde zaken toch nel te realiseren, waardoor andere erugkomende posten opschuiven. Maar men krijgt de rekening toch wel jepresenteerd", zei Rienstra die als oorbeeld het wegenonderhoud noem- le. Wie hierop nu bezuinigt komt later oor veel hogere kosten te staan. Vrij uitgebreid ging de CDA-man in ip de welzijnsuitgaven. Evenals Baren- iregt vond hij het onaanvaardbaar dat ëze uitgaven niet in te perken zouden ijn. Wethouder F. Blanken had in een :ommissievergadering meegedeeld dat velzijnsgeld moeilijk is te beheersen. Het CDA blijft van mening dat juist in leze jaren van meer (gedwongen) vrije ijd welzijn veel aandacht verdient. Maar Je tijd dat praktisch alle plannen gerea- iseerd konden worden, is definitief 'oorbij. Rienstra vond dan ook dat het jestuur van de welzijnsstichting niet te )enijden is. „Een moeilijke en vaak on dankbare taak. Het bestuur zal wel eens tee moeten zeggen en dat valt niet mee egen hardwerkende mensen die graag iun voorzieningen gerealiseerd willen :ien." De regels dat uitgaven niet of lauwelijks mogen stijgen, geldt echter ivenzeer voor de welzijnsstichting en iet gemeentebestuur heeft de taak de inger nauwlettend aan de pols te louden. Artikel 11 gebied Hoewel het CDA nog vraagtekens leeft bij de financiële kant werd van- Ato Rienstra CDA) middag gevraagd om een versnelde uit werking van het artikel 11 (recreatie) gebied bij De Koog. „Dit kan een extra stimulans zijn voor de werkgelegen heid", aldus Rienstra, die daaraan toe voegde dat het tevens een stap is in de richting van seizoensverbreding, wat ook weer werk oplevert. Rienstra was somber over de werkgelegenheid op Texel, „alhoewel elke arbeidsplaats er één is." Hij vroeg of de commissie werkgelegenheid nog mogelijkheden ziet. Door de rentestand en de stagne rende economie waardoor een reëele inkomensverbetering uit zal blijven, is het voor zeer veel mensen niet meer weggelegd een eigen huis te kopen of te bouwen, zo schetste de CDA-er de problemen rond de woningbouw. Deze slechter wordende omstandig heden verplichten de gemeente ook voorzichtiger te zijn met het verlenen van gemeentegarantie aan bouwers en kopers. Het financiële risico wordt te groot, en het is ook verstandig burgers tegen zichzelf te beschermen. „Die burgers die een te grote financiële last op hun schouders nemen, waardoor zij na een paar jaar financieel geruineerd hun woning moeten verlaten." Rienstra vroeg zich af of de gemeente niet tot taak heeft, mensen die garantie vragen, voor te lichten over de financiële ge volgen op langere termijn. „Immers de eerste jaren is de rijkspremie hoog en dan is wonen nog betaalbaar, maar over tien of vijftien jaar liggen deze cijfers heel anders." Datzelfde geldt volgens het CDA voor de dynamische kostprijs berekening bij huurwoningen. Een me thode die de woningbouwvereniging te genwoordig bij nieuwbouw toepast. „De echte lasteen worden vooruitge schoven en dat is op langere termijn echt niet verantwoord." Medeleven „Het CDA is van mening dat de school van de ouders moet zijn", zei Rienstra over de op handen zijnde inte gratie van het kleuter- met het basis onderwijs. Hij vond het nodig dat ouders betrokken worden in de dis cussie over de „nieuwe scholen" die na de samenvoeging zullen ontstaan. Die discussie zal vooral moeten gaan over de vraag bij elke basisschool een kleu- terschoool gevoegd moet worden. Ouders zullen moeten beslissen over de keuze die gemaakt moet worden: de kleuters op een „nieuwe" christelijke of algemene school. „Het medeleven van ouders in het schoolgebeuren is zo groot dat zij bij deze vraag betrokken dienen te worden. Tijdens die discussie zal blijken of men verantwoordelijkheid in deze zaak wenst", aldus Rienstra. Ook vond de CDA-er dat geprobeerd moet worden de Beatrixschool op Texel te handhaven totdat een eigen Texelse school voor speciaal onderwijs kan worden gesticht. „Zo'n school met een brede toelatingsmogelijkheid moet op Texel gerealiseerd worden zodat het kind met welke indicatie dan ook, op deze school terecht kan lLM Op 24 maart a.s. worden de verkie zingen voor de leden van de Provinciale Staten gehouden. Oproepkaarten en kandidatenlijsten zijn verzonden. Indien men op 10 maart een van deze stukken niet in huis heeft, wordt dringend ge vraagd contact op te nemen met het gemeentehuis. Voor het stemmen bij volmacht of stemmen in een andere gemeente zijn er verschillende wettelijke procedures. Uiterlijk op 10 maart kunnen schriftelijke verzoeken op daartoe op het gemeen tehuis verkrijgbare formulieren voor de ze wijze van stemmen worden inge diend. Daarna zijn deze mogelijkheden voor stemming alleen nog maar aanwezig op de volgende manieren: Stemmen in een andere gemeente: Met de oproepkaart naar het gemeentehuis komen, zodat deze omgezet wordt in een kiezers- legitimatiekaart. Dit kan tot en met 19 maart. Stemmen bij volmacht: Door middel van machtiging via de oproepkaart. Zowel de volmachtgever als de gemachtigde moeten op de kaart hun handtekening plaatsen. Nadere informatie gemeentehuis, kamer 209. In de Molenstraatter hoogte van het tot woningen verbouwde voor malige bejaardenhuis SintJan, staat sinds vrijdag een bordje van de Stichting Vriendenvereniging Paal en Perk" met de vermelding Ver boden toegangDuin "-landschap Dat bordje is er door buurtbewo ners aangebracht bij wijze van ludiek protest tegen de maatregel die de eigenaar van de nog niet verkochte woningen heeft genomen om te voorkomen dat auto 's worden neer gezet op de parkeerhavens voor het gebouw. Die maatregel is nogal rigoreus. Voor elke parkeerplaats staat een betonnen paaltje. Van de firma Duin eigenaar van de wonin gen) hoorden we dat de paaltjes zijn neergezet naar aanleiding van kJach ten van de bewoners. Iedereen par keerde zijn auto op de stroken, waarbij soms zelfs de toegangen van de woningen werden versperd. Duin plaatste voor de parkeerstrook van elke nog niet verkochte woning een paaltje en bereikte daarmee tevens dat de woningen veel beter tot hun recht komen, waardoor ze voor eventuele kopers aantrekkelijker zijn. Een jaar lang zijn de parkeerstroken door iedereen gebruikt en het bleek dat gegadigden voor de woningen niet erg gecharmeerd waren van zo 'n volle parkeerplaats voor de toekom stige deur. Duin:Wij leveren elke woning mèt parkeerplaats. Telkens als een woning wordt verkocht, wordt een paaltje weggehaald. VASTE DATA Stichting Ontwikkeling Samenwer king, Burgwal 33. Openingstijden: Maandag 10.00-12.00 uur; woensdag 14.00-16.00 uur; zaterdag 14.00-16.00 De Texelse Reddingbrigade traint elke donderdag op het Turfveld in de den nen. Aanvang 19.00 uur. Spreekuur B. en W.: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder N»uta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere dinsdag is er een Baha'i bij eenkomst (Fire Side) bij Gerard Mazijk, Wilhelminalaan 32 a in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. ,,Een goed stukkie muziek" dat ontbreekt er vaak aan bij officiële en feestelijke gebeurtenissen. De sprekers, de hapjes en drankjes zijn er meestal wel, maar een „afmaker" voor een geslaagd feest is toch een èndere uiting van vrolijkheid. Wat dat betreft zat Pieter Jan Koorn, voorzitter van het Texels Fanfare, vrijdagavond goed. „Zijn" ver eniging was in de raadszaal present om hulde te brengen. Hulde voor het feit dat Koorn de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau kreeg opgespeld voor burgemeester Engelvaart. „Voor bijna een halve eeuw trouwe dienst", zei Engelvaart. Een uitdrukking die meestal gebruikt wordt bij jubilea in de werksfeer, maar voor Koorn ging het voor een vereniging op. „U bent niet alleen voorzitter, u bent alles in deze club. Koorn is het Texels Fanfare." Woensdagmiddag (morgen) wordt in Oudeschild oud papier opgehaald door ouders en kinderen van de Bruinvis- school. Een ieder wordt verzocht het papier voor 13.30 uur gebundeld op de stoep te zetten In de nacht van zondag op maandag werd uit de Parkstraat in Den Burg een volkswagenbus met kenteken 70-76-JB gestolen. De auto was door de eige naar niet afgesloten en ook de sleutel tjes lagen er nog in. Uit de fietsenstalling van de RSG in Den Burg werd vrijdagochtend een zwarte herenfiets van het merk Ricardo gestolen. Koorn wist niet dat hij onderscheiden zou worden. Engelvaart had als ere voorzitter van het fanfare aan Koorn gevraagd of hij „voor een unieke gebeurtenis" met zijn korps, drumband en majorettes spelend van de LTS naar het raadhuis wou komen en dat was gelukt. Het korps kwam na een korte rondgang door Den Burg pardoes spe lend het raadhuis in waar familieleden en kennissen van de voorzitter al zaten te wachten. Koorn blies onverstoord door en trad pas naar voren toen hij daartoe door de burgemeester werd uit genodigd. „Hij heeft nogal wat gedaan, en dan druk ik me nog zacht uit", zei de burge meester voordat hij de geschiedenis van Koorn en de fanfare schetste. Op 18 september 1933 werd Pieter Jan op 11-jarige leeftijd lid van het korps. Na de tweede wereldoorlog werd hij tot sec retaris gekozen en ontpopte hij zich snel tot een „groot stimulator" binnen de vereniging. Op 5 maart 1957 volgde Koorn wijlen de heer Jacob Schrama als voorzitter op. „En het is zo leuk dat dat vandaag precies 25 jaar geleden is". aldus Engelvaart die memoreerde dat Koorn niet alleen bugel speelt en de voorzittershamer hanteert. In de vijftig jaren was de jubilaris een fel voorvechter van een jeugdkorps. Koorn was verder verantwoordelijk voor de donateurs administratie en pluisde daarom altijd trouw de krant uit om verhuizingen e.d. te noteren. „De donateurs zijn nog altijd goed voor 4500 gulden per jaar. Een bedrag dat de vereniging goed kan gebruiken". Koorn beheert ook de blaas instrumenten, knapt ze op en geeft ze uit, soms in samenwerking met de muziekschool. Verder beheert Koorn het fanfaregbouwtje wat niet alleen het losdraaien van de deur en het aanzetten van de verwarming, maar ook schoon houden en klein onderhoud betekent. Koffie en fris Verder verzorgt de voorzitter de koffie en frisdrank tijdens de repetitiepauzes. En hij zorgt ook nog voor de schoenen administratie en -uitgifte Koorn heeft meegedeeld als voorzitter af te willen treden, en de voorzitter van DEK, J. Kiljan (die zijn felicitaties aanbood nadat Koorn de medaille had ontvangen) vond de onderscheiding dan ook een prachtige kroon op Koorn's werk. „Een onderscheiding die precies op het goede moment komt", aldus Kiljan die roemde over de samenwerking tussen beide voorzitters van de ge zamenlijk optrekkende korpsen. ,,U was wel eens streng maar dat heeft het korps nooit afbreuk gedaan." Weemoedig Namens de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (gewest Noordholland) spraken de heer en me vrouw Koning. De heer Koning zei dat bij deze feestelijke onderscheiding toch ook wat weemoed hoort. „U stopt ermee, maar ik kan mij voorstellen dat u deze zware taak nu aan een ander gunt." Het mooiste geschenk dat Koorn achterlaat is echter de fanfare zelf. „Een ploeg waar u trots op mag zijn." Nadat KTF/DEK een vrolijke noot had gebla zen voerde Wil Huizinga het woord namens het korps, drumband en majo rettes. Hij schetste de samenwerking in het bestuur waarbij Koorn zich nogal eens had laten ontvallen dat hij als voorzitter graag van alles op de hoogte wilde blijven. Huizinga vond dat geen negatieve eigenschap van de scheiden de voorzitter. „Zo komt het misschien wel over, maar wij weten dat u met hart en ziel in de fanfare staat." Nieuwsgierig Dat „overal van af willen weten" was echter wel lastig toen Huizinga te horen kreeg dat Koorn geridderd zou worden. „Dat moesten we stil houden en bovendien moesten we ook nog met het korps naar het raadhuis zonder dat u mocht weten waarom." Het was prak tisch een onmogelijke opgaaf. Koorn in formeerde bij allerlei personen op het raadhuis en zelfs bij het Chr. Mannen- koorn („Hebben jullie soms iets te vieren") naar de reden van het optre- Pieter Jan Koorn krijgt de zilveren medaille opgesteld. den. „Van die nieuwsgierigheid hebben veel mensen last gehad", zei Huizinga lachend om het feit dat Koorn toch niet achter het geheim was gekomen. Koorn had het 90-jarig jubileumfeest het hoogtepunt uit zijn fanfareloopbaan genoemd en Huizinga was ervan over tuigd dat daar nu een „goede tweede" was bijgekomen. Hij overhandigde mevrouw Koorn een plant. Gisteravond nam Koorn afscheid van het bestuur als voorzitter en daar kreeg hij als geschenk een fotoreportage van de uitreiking van de medaille. Vermoeden Na wederom een serenade met majorettenshow (dat kon allemaal net in de raadszaal) sprak Pieter Jan Koorn een dankwoord. Hij zei een „klein ver moeden" te hebben gehad wat er zou gebeuren. „Ik dacht wel aan iets offi cieels maar dit is een geweldige ver rassing De fanfare-voorman was blij met de vele lovende woorden maar vond niet dat hem alle eer toekwam „Ik heb me zeker met veel liefde ingezet maar u moet zich niet blindstaren op een voorzitter." De jubilaris zei dat een korps alleen goed kan zijn door mede werking van de leden. „Er moet spirit inzitten en dan is een boerenkapel bij voorbeeld net zo belangrijk." De nieuwe voorzitter wenste hij veel sterkte toe, maar vond dat hij niet bang hoefde te zijn. „Die man zal veel werk moeten doen maar 't is een goeie club. We helpen elkaar altijd." Met de wens nog vele jaren zijn bugel-partijtje in het korps te mogen meeblazeh, eindigde Koorn zijn speech. KTF/DEK marcheer de terug naar de LTS waar in de kantine het feest op (nog meer) informele wijze werd voortgezet.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5