UDi onverschrokken op dreef in eenakters WAT IK ZEGGEN WOU.. Meer efficiency in raadhuis nodig Texels Belang wil „ambtenarenstop Voor onderwijsjubileum in De waal /750.- Wh Dit kan niet waar zijn Integratie? Aanrijdingen DINSDAG 9 MAART 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 wat startproblemen, zeer overtuigend. Als een bezetene rende hij over het toneel en de schakeling naar vertwijfe ling (,,Waar faalden we in de opvoe ding"! was natuurlijk. Aanvankelijk was vader Roy Hubley nog een man die de daad van zijn dochter ziet als een aanval op zijn goede naam maar naarmate het stuk vorderde zag hij steeds meer in dat dit niet belangrijk was. Dat bleek vooral uit de prachtige scene waarin hij met zijn dochter praat en zij hem duidelijk maakt dat ze niet wil worden zoals pa en moe. Koud is de douche die dan volgt als vriendje Borden met één zinnetje zijn bruid bevrijdt. Die koude douche" bracht Wendrich schitterend. Hij was echt kwaad en buiten zinnen en bracht zijn onbegrip voor de jeugd van tegen woordig levensecht voor het voetlicht. Erie Remmers speelde zijn vrouw Norma en zij was duidelijk de mindere in dit huwelijk. Een beetje truttig en zeurderig was ze goed op dreef en wist ze mooi tegenspel te geven. Het was een stuk met erg veel vaart en Wendrich was soms iets te snel maar dit was geen groot manco. De bruidegom Borden werd gespeeld door Dick Rozeboom die in het eerste gedeelte een overtuigende piccolo had neergezet. Hij was rustig en vastberaden, zoals door de schrijver was bedoeld. Te hard De bruid was Gusta Linneman. Zij mocht stralend in een bruidsjapon uit de badkamer komen en deed dat ook. In de eerste en tweede eenakter speelde Jouke Jansma een keurige kelnef. Dat deed hij goed. Het decor en kleding waren tot in detail verzorgd. Regisseuse Ans Bonne soufleerde ook, maar dit had best wat zachter ge mogen. De rolkennis was redelijk en dan is te snel en te hard soufleren alleen maar irritant. De grime werd wegens ziekte van Anneke Rienks verzorgd door St. Jan grimeuse Juul Swarthof. De gemeente zal met f750,— bijdra gen in de kosten van de jubileum festiviteiten rond de onderwijskrachten K. Beekenkamp en W. Albers in De Waal. Dat is belangrijk minder dan de oudercommissie had gevraagd. Het hele feest heeft nl. ƒ4581,50 gekost en de gemeente was gevraagd de helft van dit bedrag te vergoeden. B en W vinden echter dat aan zoiets niet meer geld moet worden uitgegeven dan in het verleden bij vergelijkbare onder- wijsjubilea is gebeurd wat inhield dat niet meer dan ongeveer ƒ350,— per persoon kon worden uitgetrokken. De oudercommissie had op een vergoeding van tenminste een derde deel van de kosten gerekend omdat deze norm wordt gehanteerd bij jubileumfeesten. Later werd pas duidelijk dat voor jubilea van personen een andere regeling geldt. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Wim Tinholt buigt zich in da rol van Sam Nash over de computergegevens van zijn mertresse/secretaresse Jeangespeeld door Riekie van Dijk Oinksl. Rechts Fransje Wendrich ais Karen. Toneelvereniging UDI trakteerde het publiek in dorpshuis De Wielewaal zaterdagavond op drie boeiende eenakters van Neil Simon. De drie taferelen hadden allemaal iets met elkaar te maken en boden zowel komedie als drama. De schrijver weet in „Plaza Hotel, Suite 719" een prachtige wisselwerking tussen deze twee uitersten op te bouwen en dat iets wat de spelers van UDI goed hadden geïnterpre teerd. Juist de snelle overgang van komedie naar drama zette het publiek soms op het verkeerde been en dat maakte de nieuwsgierig heid naar de afloop van de drie „scenes" alleen maar groter. De zaal van de Wielewaal kwam zaterdag niet helemaal vol en dat was toch een beetje jammer. UDI is al geruime tijd bezig het eigen spel steeds vanuit een andere invalhoek te bena deren. Men kiest niet direct voor het principe „voor dat stuk hebben we de juiste personen in huis", waardoor men vaak dezelfde spelers in hetzelfde type rol ziet. Regisseuse Ans Bonne had enkele karakterspelers in een rol gezet die wat verder van hun persoonlijkheid afstond en kwam daarmee tot verras sende resultaten. Het ritme van het spel was niet altijd juist maar de hoofd rolspelers hadden voldoende opgedane ervaring in huis om zich met verve door zwakke partijen heen te slaan. Enkele dingen hadden alle eenakters gemeen: het speelde zich af in dezelfde hotelkamer (Suite 7191 en verschillende aspecten van het „huwelijk" werden belicht. Zaken als ontrouw, vastroesten, liefde en haat het had in Plaza Hotel allemaal met „getrouwd zijn" te maken en in de eerste en tweede akte werd dit op speelse wijze uitgewerkt. In deel 1 blijkt het getoonde huwelijk niet hele maal koek en ei door ontrouw van de man, Sam Nash, die een relatie heeft met zijn secretaresse. Zijn vrouw Karen Nash wil in de bewuste hotelkamer de huwelijksnacht nog eens overdoen om dat ze 23 jaar getrouwd zijn. „De man in de overgang-problemen" blokkeert echter een gezellig samenzijn en Karen weet haar echtgenoot op cynische wijze haarfijn duidelijk te maken dat hun huwelijk niet slecht is maar dat manlief het niet kan accepteren dat hij ouder wordt. Fransje Wendrich had de rol van de naar genegenheid hunkerende vrouw die dit probleem met sarcasme bena derde. Het was een glansrol in houding en mimiek en Fransje wist juist in de passages waarin de waarheid achter de cynische houding boven kwam, een goede nadruk te leggen. Haar sterkste punt was timing. Een enkele keer was ze iets te snel met haar tekst maar over het algemeen kwam ze op exact het juiste moment met haar snerende opmer kingen. Het was een stuk dat met vaart gebracht moest worden om de spanning vast te houden. Dat had Wim Tinholt als de ijdele „selfmade" Amerikaanse za kenman goed aangevoeld en soms was hij zelfs iets te snel. Tinholt liet in de tekst wel een paar steekjes vallen maar was zeer overtuigend in zelfbeklag en wist zeurderig te dwepen met zijn slechte stofwisseling en caloriënstrijd. Luchtiger Rieke van Dijk speelde de rol van de maitresse/secretaresse van Sam Nash, Jean McCormack, die de hotelkamer bezoekt met allerlei computergegevens die niets anders blijken te zijn dan een codetaal voor de afspraak die ze wenst te maken. Haar rol was goed, alleen was ze moeilijk te verstaan. Iets meer nadruk in haar houding ten opzichte van Sam had niet misstaan. De tweede eenakter was iets luchtiger van sfeer. Nu werd het overspel vanuit een andere optiek bekeken. Een meisje uit de polder Nancy Tate bezoekt in de suite haar oude schoolvriend, de be roemde film producer Jesse Kiplinger. Hij is uit op een snelle romance en weet dit met geraffineerde trucjes, waarbij hij onder andere de „eenzaamheid van Hollywood" gebruikt, te bereiken. Zij wil onder het mom van naïviteit niets anders en tussen de regels door blijkt dat het huwelijk van Nancy niet zo best is. Het was lachen geblazen met die twee, vooral omdat de tegenstellingen er dik op lagen en de vraag „lukt het hem wel of niet?" de aandacht vast hield. Wij hadden het leuker gevonden als het hem niet gelukt was en de gladde versierder het onderspit had moeten delven tegen de ogenschijnlijk verwarde Nancy. Het liep echter anders en Aris van Zeijlen legde als beroemde producer dan ook niet teveel de nadruk op het „Don Juan" type. Hij was zelfverzekerd en bracht ook zijn geacteerde gene genheid voor Nancy uitstekend. Nancy werd gespeeld door Ineke Reitsma die haar verwarring („Wat doe ik hier, ik kan maar een paar minuutjes blijven"! prachtig bracht. Het was geen gemakkelijke rol omdat haar personage balanceerde tussen uiterst simpel en heel doordacht. Niemand wist aan het einde van de eenakter wie ze nu eigenlijk precies was en zo heeft de schrijver het ook bedoeld. Badkamer De derde eenakter was een uitsteken de uitsmijter. Er kon gelachen worden om scherpe humor die in werkelijkheid dieptriest zou zijn: Het gegeven was eenvoudig. Een aanstaande bruid sluit zich op haar huwelijksdag op in de badkamer van de suite en vader en moeder raken in grote paniek omdat er „toch getrouwd moet worden". Met harde én slijmerige akties weet het ouderpaar de dochter niet te vermur wen. Uiteindelijk troont de bruidegom haar met het zinnetje „Keep it cool" mee naar de trouwzaal. De reden waar om de bruid niet wilde trouwen? Ze was bang voor wat ze in het huwelijk zou worden. Met daarbij ongetwijfeld het voorbeeld voor ogen van haar ouders (gesspeeld door Hans Wendrich en Erie Remmers! die in een half uurtje toneel lieten zien hoe men vast kan roesten in een gedragspatroon. Bezetene Hans Wendrich speelde de bazige echtgenoot die de zaak wel even zal op lossen maar verstrikt raakt in onzeker heid. Zijn kwaadheid was, afgezien van Met grote verbazing heb ik in de Texelse Courant van 9 februari 1982 over de vergevorderde plannen gelezen voor een eventuele (zalm! forelkwekerij. Ik dacht: dat stuk is zeker per ongeluk op de redactie van onze Tesselaar terecht komen. Dit hoort bij Henk Privé thuis. Dus was mijn eerstereactie: maar niet reageren. Maar tot nog grotere verbazing las ik in de krant van 2 maart „concreet plan voor visverwerking op stapel" en „gevestigde kwekers boos over rijksgarantie." Om nog even alles op een rijtje te zetten, iets uit de berichtgeving. 1. Als alles meezit zal dit voorjaar een zalmforelkwekerij starten op de Bollen. 2. Er kunnen zes werk lozen aan de slag. 3. Het ministerie van sociale zaken heeft financiéle garantie beloofd. 4 Rijkswaterstaat heeft ver gunning verleend. 5. Er heeft inmiddels overleg plaats gehad met wethouder Nauta en Daalder van de visserijver eniging. 6. Mogelijk dat dit een nieuw werkterrein is voor vooral jonge werk loze vissers, die eigenlijk in hun vak verder willen maar daarvoor de ruimte in de toekomst met meer krijgen. Als je zo deze punten eens berede neerd dan kom je tot de gedachten dat we toch eigenlijk wel in een raar wereldje leven. Weet u waarom? Wij zijn garnalenvissers en we probe ren met onze collega's van Texel en Wieringen ons brood te verdienen. Juist een groot gedeelte van het jaar op die plaatsen waar die 40 hectare voor het forel-project gepland is. Als je forel wilt kweken op de Waddenzee dan betekent dat dat wij op die plaatsen niet meer kunnen vissen Nu heeft de kwekerij niet de hele Waddenzee nodig, maar niet zo lang geleden moesten wij ook delen visgebied afstaan voor experi menten in de mosselvisserij. Daar staat geen enkele compensatie tegenover. Straks volgt ook CRM of Natuurmonu menten die delen waddengebied opeist. We hebben als garnalenvissers bij onze besturen van de visserijvereniging ge ïnformeerd over de zalmforel plannen Het antwoord was: alles wat we weten hebben we ook uit de krant. Als de heer B. Daalder de Daalder is geweest van de visserijvereniging dan hadden de leden dat toch moeten weten.' Als je werkgelegenheid wilt creëeren is dat prima, maar doe het in ieder geval in overleg met de mensen die al in de Waddenzee werken. Zo lang zamerhand weet ik niet meer wie er nu nog op welke stoel zit. Alfons Boom. Oudeschild. Bij iedere discussie over, het dienstencentrum voor ouderen duikt steecis weer het woord „integratie" op. Zo ook in de Texelse Courant van afge lopen donderdag onder de kop „Goed kope integratie of dure apartheid." Het begrip integratie wordt hier echter te onpas gebruikt voor het dekken van een heel andere lading, nl. de exploitatie van het dorpshuis. De integratie wordt daarbij als een oneigenlijk argument opgevoerd. Met het schrijven van dit stuk willen wij proberen de discussie over het dienstencentrum voor ouderen zuiver te krijgen en begrip voor de wensen van de ouderen te kweken. Met een variatie op de tekst had de kop beter kunnen luiden; Goedkopere exploitatie dorpshuis of dure apartheid. Doch ook deze kop zou misplaatst zijn, want wat is duur. Dat wordt toch in hoofdzaak bepaald door de mate van belangrijkheid die men aan iets wil geven. Met „dure apartheid" wordt op z'n minst gesug gereerd dat wat de ouderen willen, duur is. Laten wij ons maar onthouden, de goede vrede dienende, van het noemen van zaken die wij duur vinden. Terug naar de integratiegedachte. Van Dale zegt over integratie; het maken tot of het opnemen in één geheel. De vraag rijst nu natuurlijk wat dat geheel is. Is dat het dorpshuis of wordt daar de maatschappij mee bedoeld. Of moet het dorpshuis worden gezien als de maat schappij? natuurlijk wordt bij alle dis cussie rondom de integratie van oude ren onze samenleving bedoeld. Maar In de gemeentebegroting wordt voor dit jaar de nullijn aangehouden en dat vindt Texels Belang een goede zaak. Daan Schilling zei van middag in zijn algemene beschou wing bij de begrotingsbehandeling, dat dit dan ook voor alle uitgaven moet gelden en zeker bij het aannemen van gemeentepersoneel. „Niet omdat wij werkeloze mensen geen baan gunnen, maar omdat we het in de toekomst mogelijk niet meer betalen kunnen". Geadviseerd werd te onderzoeken of niet doel matiger en efficiënter met het aanwezige personeel gewerkt kan worden. „U werkt naar verhouding met veel jonge krachten die onder goede leiding misschien meer kunnen dan u nu denkt", zei Schilling tegen het college. De Texels Belang-man zei wat betreft efficiency verwachtingen te hebben gehad van de nieuwe gemeentesecre taris. „Wij rekenden niet direct op revolutionaire ontwikkelingen, maar er was hoop". Schilling had gerekend op een „frisse wind" die had kunnen resulteren in besparing op arbeid en verdergaande automatisering. Schilling ging vrij uitgebreid in op de tendensen buiten de besluitvorming om en noemde de verhoudingen binnen de politieke partijen „gespannen". „Waar moeten de oorzaken gezocht worden van het niet goed met elkaar overweg kunnen?" vroeg Schilling zich zonder voldoende naar fractiegenoten en burgers te luisteren. Texels Belang gaat er niet vanuit dat een ieder voor het volle pond tevreden gesteld kan worden, maar vond het toch jammer dat bepaalde zaken steeds moeizamer tot een oplossing komen. Volgens Schilling wordt hiermee wel het bewijs geleverd dat zijn niet partij-politiek ge bonden groepering bestaansrecht heeft. De toekomst bestempelde dit raadslid ook als somber. „Vroeger leek het of overal geld voor te vinden was maar dat nu lukt niet meer." De rekening van een teruglopende econo mie heeft het gemeentebestuur al gehad: een stuk grond in het Krimplan moest met 1 miljoen verlies doorver kocht worden aan CRM. „Er staan ons de komende tijd méér zaken te wachten waarvoor we zullen moeten bloeden", zei Schilling. Lamsvlees Hij noemde hierbij het garant staan voor financiële verplichtingen van bur gers die een huis hebben gekocht en gebouwd. Ook hier zal geld voor nodig zijn dat nog niet is gereserveerd. Ook voor de lamsvleescampagne staat de gemeente garant en Schilling was wederom somber". Het lijkt dat ook hier financieel bijgespijkerd moet worden." Hij bedoelde die voorbeelden niet als verwijten. „We willen ermee aantonen, af. Mogelijk dat het college bestuurt .dat er in de toekomst geld nodig is Daan Schilling (Texels Belang) voor problemen die nog niet te becij- feren zijn". Een strenge kostenbewa king vond Texels Belang dan ook een eerste vereiste en subsidie ontvangen de verenigingen en instanties moeten er rekening mee houden dat de ge meentelijke bijdrage zal verminderen. De belastingen mogen niet verder ver hoogd worden en het bedrag van bijna 29 duizend gulden dat de Gemeente dit jaar meer kan innen door de belasting verhoging van december vindt Texels Belang ruim voldoende. Dienstencentrum „Voor bijna alle groepen in onze gemeenschap is wel iets gedaan. Alleen de bejaarden in Den Burg en omstreken zijn er bekaaid afgekomen", zei Schilling. Het resterende geld uit de knelpuntenpot van CRM moet volgens Texels Belang dan ook besteed worden aan een dienstencentrum voor bejaar den. Daarnaast staat de aanleg van een wielercircuit op het Texels Belang-wen- senlijstje. Dat het college er niets voor voelt geld uit deze pot aan bejaarden te besteden vond Schilling onzin." Dat maakt de raad uit. Het geld moet een sociaal-cultureel werk besteed worden en dat is dit centrum bij uitstek". Als het college niet met voorstellen hier over komt, zal Texels Belang dat doen. Blijvend verzet Schilling ging ook in op de proble matiek van Texel als nationaal land schap en herhaalde het standpunt dat Texels Belang tegen blijft. Uit de Texelse Courant had hij vernomen dat het college in Den Haag was geweest om te praten over het landschapsbe- leid. In dat bericht werd gezegd dat er nog vele onjuiste veronderstellingen de ronde doen over de toekomst van het landschap en dat de politieke sfeer op Texel hierdoor verpest is. „Is dat een veronderstelling van het college of van de redakteur?", vroeg Schilling, die verder liet blijken dat hij toch niet te vermurwen zou zijn. „Al komen de ministeries van landbouw en CRM met zoveel verklaringen dat ze niet in een boekwerk kunnen ter dikte van een telefoonboek, dan blijven wij ons ver zetten." Cynisch was Texels Belang inzake „kleinere puntjes" uit de algemene beschouwing van vorige jaren. Twee keer werd door Schilling gepleit om de Hoornder- en Westerweg tot voor rangswegen te maken. De burgemees ter had toen gezegd dat de zaken waar iedereen het over eens was, op een lijstje zouden worden gezet om te wor den uitgevoerd. Schilling zei dat de situatie nog steeds bij het oude is en dat men nu beter maar direkt voor rangsborden kan plaatsen en het lijstje achterwege moet laten. Tenslotte vroeg Schilling of het col lege zich wil blijven inspannen voor een school voor speciaal onderwijs en of al mededelingen kunnen worden gedaan inzake het overleg van verschillende instanties voor maatregelen tegen de duinafslag. wie vindt dat het dorpshuis functioneert als een afspiegeling van onze samenle ving die houdt zichzelf voor de gek. Het dorpshuis is naar onze mening niets anders dan een groot gebouw waarin door een aantal organisaties veelal vaste ruimten worden gehuurd. En veel van deze ruimten kunnen niet of nauwelijks door anderen worden gebruikt. Voor de ouderen zou allereerst een nieuwe ruimte aan het dorpshuis moeten wor den gebouwd, bestemd voor alleenge- bruik van de ouderen. Er zou dus een nieuwe groep gebruikers komen, die slechts gemeen met de andere gebrui kers hebben dat gebruik wordt gemaakt van dezelfde toiletten en van dezelfde voordeur. In dat licht gezien klinkt het nogal misplaatst zoals het door wet houder Fridt Blanken op de raadscom missie welzijn werd gezegd: Onder brenging in het dorpshuis zou in het belang zijn van de integratie van de bejaarden in de maatschappij. Met deze onderbrenging zouden de bejaarden in het volle leven blijven, temidden van andere leeftijdsgroepen. Bovenstaand hebben wij reeds aangegeven wat dat volle leven zou zijn, nl. een gebruik van dezelfde voordeur en van dezelfde toi letten. Neen, bij „integratie" komt heel wat meer kijken dan het lukraak bij elkaar brengen van gebruikers in ver schillende ruimten onder een dak. Een eerste voorwaarde voor integratie is dat die verschillende groepen regelmatig met elkaar kunnen omgaan en samen werken. En daarvan is natuurlijk binnen het geheel van het dorpshuis geen sprake. Dat zal beperkt blijven tot een enkele gebruikersvergadering. Wij den ken bij integratie aan heel andere zaken zials b.v. een bejaardenoord niet ergens verstopt op het platteland maar dicht bij allerlei voorzieningen. Of niet teveel bejaardenwoningen op een kluitje. Of gemengde samenstelling van besturen. Waarom dat eigen gebouw? Kort ge zegd komt het hierop neer dat de ouderen een eigen centraal gelegen „home" willen. Of zoals mevrouw Wassenaar het op de vergadering van de commissie welzijn uitdrukte „een eigen plekkie." Ouderen gaan in het algemeen lang zo veel niet meer uit als jongeren, vooral 's avonds. Het dien stencentrum functioneert daarom voor hen als een soort eigen clubhuis. Dat is de plek waar zij met leeftijdsgenoten onder elkaar verkeren. En dat is net zo gewoon als een jongere die naar een jeugdclub gaat. Neen, wij vinden dat deze vorm van apartheid ons niet apart zet, waarmee wij maar willen zeggen dat al het gepraat over integratie zoals nu is gebeurd, buiten onze verantwoordelijk heid valt. Daar nemen wij afstand van. Alsof wij niet zelf kunnen beslissen hoe wij willen integreren. Namens de gebruikers van het dien stencentrum De Hollebol en de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen regio Texel. Gommert Witvliet, Den Hoorn. Zondag vond in de Waalderstraat bij de splitsing met de Burgerhoutstraat een aanrijding plaats tussen een brom fietser en een taxi. De bromfietser reed tegen het verkeer in over de Waalder straat en daar hield de taxi, die van links kwam geen rekening mee. Bij de aanrijding, waarbij niemand gewond raakte, ontstond lichte materiële schade. Omdat de bestuurder van de brommer drank had gebruikt, kreeg hij een rijverbod opgelegd. Bij de veerhaven gebeurde zondag avond rond acht uur een aanrijding tussen twee personenauto's. Een 76- jarige Texelaar reed vanaf het parkeer terrein de weg op en ging plotseling naar links omdat hij naar Den Hoorn wilde. Hij werd op dat ogenblik echter al in gehaald door een 40-jarige Texelaar waarop de aanrijding volgde. kunst, op zo'n licht fietsje! fietsers zien het meest

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7