Cjroen rwartsJexeUin het harL, PVDA: TWEE ACTIES SCHADEN ELKAAR De Bolder wil met open dag zijn ware gezicht tonen V Tariefsverlaging veerdienst DROS Artsen en tandartsen verlaten sectie Welzijnsstichting De Renault 18 Werkloosheid nu 18,2% Bedrijfsongeval kost vier vingers 96a JAARGANG Nr. 9663 TEXELSE VRIJDAG 19 MAART 1982 Redactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 102228) 266. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (0222012208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel 102220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 102220) 2741na 18 00 uur 4881 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17 636. Rabobank nr. 36.25.01 742: NMB nr. 67.34.60.398 De Partij van de Arbeid Texel zal in haar verkiezingsprogram opnemen dat met kracht wordt gestreefd naar een voordelig veer dienstabonnement voor Texelaars. Over de wenselijkheid van de aanpassing van de fuiken en over het inwisselen van de dubbeldekker voor een enkeldeksboot zal niet worden gerept. In de woensdagavond in de Schakel gehouden ledenvergadering van de PvdA werd langdurig gediscussieerd over het standpunt dat de partij bij de komende gemeenteraadsverkiezingen moet innemen ten aanzien van de veer dienst. Met bezorgdheid werd gecon stateerd dat momenteel op Texel van twee acties sprake is, beiden gericht op verlaging van de tarieven. Naast het streven naar een voordelig personen- abonnement wordt ook actie gevoerd voor aanpassing van de fuikinrichting om het tweede dek van de Molengat te kunnen gebruiken waardoor een tariefs verlaging over de hele linie (dus niet alleen voor personen) mogelijk zou zijn. In de vergadering sprak Dirk Terpstra die als FNV secretaris de afgelopen jaren de motor was van de actie voor een voordelig abonnement, de vrees uit dat beide soorten acties elkaar zullen scha den. Het verzoek om de dubbele brug kan het overleg inzake het abonnement doorkruisen. De PvdA moet dus een duidelijke keus maken. Terpstra zei dat met name binnen het college van B en W de laatste tijd de mening is ontwikkeld dat de tarieven door aanpassing van de fuiken kunnen worden gedrukt. Dat zou niet alleen van belang zijn voor de Texelaars maar ook van de toeristen en derhalve van de concurrentiepositie van Texels als re creatiegebied. Terpstra zei weinig ta riefeffect van dubbele bruggen te ver wachten. Dat de tarieven 25% zouden zakken, zoals door Teso is beweerd, Ingaand deze maand was het aantal werklozen op Texel 527, 343 mannen en 184 vrouwen. Dat is 18,2% van de beroepsbevolking en een aanzienlijke stijging in vergelij king met hetzelfde moment vorig jaar. Vorig jaar kwamen uit de bouw 78 werklozen, nu zijn dat er 109. Het aan tal werklozen uit de metaal is gestegen van 25 naar 33 en het aantal werkloze horecamensen ging omhoog van 121 naar 178. De grote sprong .van het aantal werkzoekenden in de horeca wordt o.a. veroorzaakt door de sluiting van Hotel Juliana en het feit dat veel horecabedrijven, die hun personeel in de winter aanhielden, hen nu in de WW doen. De Texelse werkloosheidscijfers zullen met verder stijgen. Met name vanuit de horeca komt er op dit moment enige vraag in verband met de nadering van het seizoen. Vrijwel zeker zullen deze zomer niet alle horecamensen weer aan het werk komen, omdat wordt getracht op het personeel te bezuinigen in verband met slechtere bedrijfsresultaten. Met grotere motor 1647 cc) en lager geluidsniveau Zuinig in verbruik Fraaie klassieke lijn Perfekte weg ligging In talrijke uitvoeringen leverbaar Proberen? De 18 staat voor u klaar Net als wij Vanal/ 17 900, Algebeeld: Renault 18GTL Afleveringsleesten 366,- Wijzigingen voorbehouden. Oorsprongweg 3. Eierland Texel Tel 02225-233 geloofde hij helemaal niet. „Hoogstens zijn de toekomstige verhogingen wat minder sterk." Teso zal het voordeel zoeken in vermindering van het aantal afvaarten en ontslag van personeel, ook iets waar de PvdA moeilijk over kan juichen. Openbaar Terpstra vertelde over het gesprek met de vaste commissie van verkeer en waterstaat over de nota zoute veren, waarbij hij liet uitkomen dat minister Zeevalking geen heil ziet in het tot openbaar vervoer verklaren van de veerdienst. Want bij openbaar vervoer mag geen onderscheid meer worden gemaakt tussen verschillende catego- riën passagiers en moet iedereen het zelfde betalen. Bovendien gaat de vaar- afstand dan een rol spelen, wat voor Texel gunstig is maar voor de andere eilanden niet. Het is niet uitgesloten dat het goed kope abonnement mogelijk wordt ge maakt door het bedrag van zes ton dat ermee is gemoeid, over te slaan op de andere gebruikers van het veer. Gerard van der Kooi Fzn. merkte op dat dit die andere gebruikers maar een heel klein bedrag zou schelen, zodat men daar niet al te erg van moet schrikken. Collegestandpunt PvdA secretaris Jan Veltkamp merkte op dat uit B en W inzake de veerdienst nogal verwarrende geluiden opklinken. Wat is daar nu eigenlijk het standpunt? Gerard van der Kooi wilde dat ook wel eens weten, mede naar aanleiding van de opmerking van secretaris Van Dijk in de Texelse Courant dat de dubbeldekker als een gegeven feit moet worden aan vaard en dat de bruggen moeten wor den aangepast. Van Dijk was in zie vergadering aanwezig en kon dus direct antwoorden. Hij zei de opmerking te hebben geplaatst om iets te stellen tegenover de simpelheid waarmee de communistische statenkandidaten deze zaak benaderden. Overigens is het best mogelijk om te streven naar een jaar abonnement en de aanpassing van fuiken niet uit te sluiten Dat is zelfs logisch gezien het feit dat de gemeen teraad zich heeft uitgesproken voor een veerverbinding per dubbeldekker. Van Dijk vertelde dat B en W dit probleem met kracht hebben aange pakt. Binnenkort zal het college een nota over de tariefstructuur uitbrengen en deze week nog zullen GS worden uitgenodigd om met Teso te praten. Het is de bedoeling aldus de patstelling te doorbreken die al geruime tijd voort duurt. Er is geen enkel contact omdat de provincie een ontzettende hekel heeft aan Teso. Voorzitter Henk Hin vond het onder meer door Pakt-fractie geopperde idee om de dubbeldekker te verkopen niet reëel. Dat vond ook J. D. Koning. „Waar moet je zo'n boot heendoen?" Wel gingen stemmen om om door ge zamenlijke aandeelhoudersactie de structuur van Teso te veranderen. Er moet iets terug te halen zijn van de „superdemocratische" structuur die zo kenmerkend was voor de oude Teso. Gerard van der Kooi zei met actie bijzonder slechte ervaringen te hebben. „Zelfs door mensen waarvan je steun zou mogen verwachten, wordt je uit gelachen." Landschap Een ander discussiepunt was woens dagavond de landschapsproblematiek. Inleider was Cor Ellen die daarbij enkele harde noten kraakte Hij haalde fel uit naar Texels Belang die probeert in te spelen op het ongenoegen van sommige mensen over het landschapsbeleid. Hij beschuldigt deze groepering van een fascistoïde benadering en sprak van „een slecht gezelschap." Ellen vond dat de boeren met CRM om de tafel moeten gaan zitten. Vooral de kleine boeren zouden daar baat bij hebben. Volgens Ellen heeft het gemankeerd aan behoor lijke voorlichting. Hij stelde met name de houding van landbouwvoorlichter J. Koolhof aan de kaak, die als lid van de commissie ruimtelijke ordening herhaal- Lees verder pagina 2 Een vijftienjarige Texelse jongen raakte zaterdagmiddag rond zes uur vier vingers kwijt bij een bedrijfsonge val met een snijmachine. De jongen was met zijn vader kuilgras aan het snijden, toen deze laatste even weg moest omdat een schaap aan het lammen was. De jongen ging door met snijden en zag dat zich op een gegeven moment een stuk hout tussen het kuil gras bevond. Hij zette de machine stop om dit te verwijderen, maar gleed uit en kwam tegen de handel aan waarmee de machine gestart werd Zijn hand kwam onder het mes waardoor vier vin gers werden afgesneden. Na eerste hulp door een arts, werd de jongen, die op een boerderij aan de Pontweg woont, per ambulance naar het VU ziekenhuis in Amsterdam gebracht. Het gaat niet goed met de welzijns- sectie gezondheldszrog en sociale dienstverlening. De huisartsen en tand artsen zien de noodzaak om in deze sectie te blijven niet in. Raakvlakken met het eigen werk ontbreken, de doel stellingen van de sectie zijn niet duide lijk. Zitting blijven nemen in de sectie wordt beschouwd als verloren tijd. Tandarts Van Karsen was tijdens een vergadering van de betreffende sectie, waarin het opstappen van huisartsen werd toegelicht het meest negatief. „De Welzijnsstichting is geheel overbodig." Enkele sectieleden reageerden hierop met de opmerking dat de verwachtingen van de leden die opstappen, misschien te hoog gespannen zijn geweest. Van Karsen zei dat tandartsen geen enkel raakvlak hebben met het welzijnswerk zoals dat door de sectie wordt beoogd. Bij de start van deze sectie wisten de artsen nog niet precies wat het allemaal zou inhouden en daarom heeft men zich één jaar laten vertegenwoordigen. Nu is het oordeel dus negatief uitgevallen. Opgemerkt werd dat de sectie gezond heidszorg niet alleen bedoeld is om zaken voor de „eigen groep" te behar tigen maar voor de totale dienstver lening, maar de tandartsen bleven bij hun standpunt op te stappen. Voorzitter van de sectie F. van Lare zei dat met het verlaten van een deel van de sectie „een topje van de ijsberg" zichtbaar wordt. De sectie zal zich derhalve moeten beraden op de taakstelling waarbij als belangrijk argument werd genoemd dat men moet pogen bij de achterban serieus over te komen door daadwer kelijk problemen bij de kop te pakken. Verschillende leden zullen derhalve on derwerpen aan de orde moeten stellen. De sectie moet in ieder geval niet wor den opgeheven nu „de poot" van ge zondheidszorg ontbreekt, zo was de algehele mening. Er moet op een andere manier gewerkt worden. Een eerste aanzet daartoe wil de sectie geven door het werk in de zwakzinnigenzorg op Texel om te zetten in een gezamenlijk en doelgericht beleid. Op de montage-afdeling worden schelpennetjes gemaakt, een artikel dat naast de molentjes vooral door toeristen wordt gekocht. Sociale werkplaats De Bolder is een normaal bedrijf met een behoorlijkse produktie en de mensen die er werken zijn niet zielig of hulpbehoevend, doch werknemers die met inzicht en vakmanschap hun taak volbrengen. Het is dit beeld dat de leiding van De Bolder graag naar buiten wil brengen en daartoe wordt op dinsdag 11 mei een open dag gehouden waarvoor alle Texelaars van harte zijn uitgenodigd. Bewust is voor een gewone werkdag gekozen, men kan dan met eigen ogen zien hoe de Texelse sociale werkplaats aan het Wezenland in Den Burg functioneert. Het beeld dat men op Texel van De Bolder heeft moet beter worden. „Het komt voor", zegt per soneelsfunctionaris L. de Zeeuw, „dat mensen hier terecht komen en dat ze maandenlang niet aan hun omgeving durven te vertellen dat ze hier werken. Ze zijn bang niet voor vol te worden aangezien. Dat willen we de wereld uithelpen." Waarnemend directeur C. Hooger- heide beaamt dat van harte. „We zijn een normaal produktiebedrijf en we leveren hoogwaardige artikelen. Het enige verschil met andere bedrijven is, dat de snelheid hier is aangepast aan de capaciteit van de mensen." Hoogerhei- de vertelt dat de wat minachtende houding die men aanneemt ten aanzien van de sociale werkplaats geen Texelse zaak is, maar dat men er ook landelijk mee te kampen heeft. Ook aan de vastewal komt het daarom regelmatig voor dat open dagen worden gehouden in sociale werkplaatsen. Daar gebeurt het echter voornamelijk met het oog merk ondernemers te interesseren voor de diensten die de sociale werkplaats hen kan bieden. Die bedoeling heeft de open dag in De Bolder niet. Geïnteres seerde ondernemers die een kijkje willen komen nemen zijn van harte welkom en over opdrachten valt altijd te praten. Er zijn echter geen aparte uitnodigingen verstuurd. Wie belangstelling heeft kome, ondernemer of niet. Ondanks de recessie die economisch Nederland teistert heeft men bij de Bolder momenteel een redelijk goed ge vulde orderportefeuille. Een succesarti kel is en blijft het houten miniatuur molentje. In verschillende maten en soorten worden deze molentjes bij De Bolder vervaardigd. Tijdens de komende Floriade in Amsterdam zal er een spe ciale winkel zijn bij een echte molen, waar de molentjes van De Bolder wor den verkocht. De souvenirmarkt wordt door de economische malaise enigzins aangetast maar molens uit Holland blijven voor buitenlanders vooralsnog een zeer begerenswaardig produkt. De molens worden vervaardigd op de as semblage-afdeling van De Bolder, waar ook de schelpennetjes worden gemaakt. Ook een produkt dat ongestoord zijn weg naar de toerist vindt. De meeste schelpennetjes worden op Texel zelf verkocht. Vakmensen De cultuurtechnische dienst van de Bolder houdt in Den Burg de openbare groenvoorzieningen bij. Werkmeester E. Postmus is trots op zijn mensen en wordt kwaad als er denigrerend over de tuinmannen van De Bolder wordt ge praat. „Het zijn stuk voor stuk vakmen- De wolwikkelarij is een nieuwe afdeling van De Bolder. Wol wordt hier op bolletjes gespoeld. sen. Ze hebben allemaal een snoei- diploma en enkele zijn nu bezig voor het diploma assistent hovenier." Tijdens de open dag op 11 mei zullen de mensen die bij deze afdeling werken met dia's, een proeftuintje en mondelinge uitleg een beeld geven van hun werkzaamhe den. De mensen werken nauw samen met de dienst gemeentewerken en dat geldt ook voor de technische dienst van De Bolder. Degenen die hier werken zijn iedere maandagochtend behulpzaam bij het opzetten van de marktkramen op de Groeneplaats. Ook wanneer er 's zo mers folklore wordt gehouden en bij de Braderie in De Koog zijn ze betrokken bij de voorbereidingen. De technische dienst zorgt verder voor het onderhoud van de brandkranen, bankjes op straat, verwijsborden langs de weg en de graf stenen op de begraafplaats van Den Burg. Wat zeer goed draait bij De Bolder is de stoffeerafdeling. Juist omdat er min der geld is gaan veel mensen niet zo snel over tot aanschaf van nieuwe meubels. Aantrekkelijker is het oude meubels opnieuw te laten stofferen, en daar heeft het personeel op die afdeling momenteel de handen vol aan. Hier worden ook markiezen gemaakt en kus sens voor caravans bekleed. In de zomer wordt de hulp van De Bolder nog al eens ingeroepen voor het repareren van tent zeilen of zeilen van catamarans. Wolwikkelen De afdeling houtbewerking, eveneens toegangkelijk op de open dag in mei, vervaardigt tentharingen, onderdelen van spinnewielen, molens en de schel pennetjes. Een goed gevulde orderpor tefeuille heeft ook de afdeling waar boeken worden ingebonden en waar men platen kan laten inlijsten. Vol doende werk ook in de slijpafdeling, waar men met botte messen, scharen en bijlen terecht kan. Een geheel nieuwe afdeling van De Bolder is de wol- wikkelarij. De wol wordt hier van zoge naamde konen afgewikkeld en op bolletjes gespoeld. Voor dit werk is speciale apparatuur aangeschaft. Naast de vaste afdelingen werkt De Bolder ook met externe plaatsingen." Zo werken mensen van de Bolder in het Maritiem Museum te Oudeschild, het Verpleeg huis Texel, het Arbeidsbureau en de Sociale Dienst. Werken voor een sociale werkplaats gebeurt via de Wet Sociale Werkverschaffing. Met totaal 80 000 werknemers is de WSW één van de grotere werkgevers in ons land. Tijdens de open dag van 11 mei is De Bolder van half tien tot half vier voor belangstellenden geopend, met uitzon dering van de lunchpauze van half één tot één uur. Bezoekers krijgen een kopje koffie en een informatiemapje. Het is mogelijk om met personeel of leiding een praatje te maken. 1

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1