Loslopende hond veroorzaakt soms problemen Het begrip van tante Martje „ik ben Joep Meloen" t Wie helpt bij onderzoek nestkasten TEXELAARS VAN TOEN Open dagen Zeevaartschool „WAT IK ZEGGEN WOU.." Persoonlijk bij Open microfoon" Youth for Christ Joni M- -um0 VRIJDAG 19 MAART 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Al sinds vele jaren hangen in het bos nestkasten. Deze bieden broed- gelegenheid aan koolmezen, pim pelmezen, ringmussen en inciden teel aan zwarte mezen en bonte vliegenvangers. Het gaat in totaal om 230 kastjes waarvan er jaarlijks 70 in de broedpenode van ongeveer half april tot augustus worden na gelopen. In deze periode contro leerde een medewerker van Staats bosbeheer de inhoud eens in de twee weken, soms eenmaal per week, waarbij bijzonderheden als: soort broedvogel, aantal eieren en aantal jongen werden genoteerd. Nu echter moet worden bezuinigd kan het Staatsbosbeheer deze con trole niet meer uitvoeren. Het is immers werk dat niet absoluut" nodig is? Mogelijk is er echter iemand die voldoende tijd en interesse heeft om dit onderzoek of een deel ervanI dit jaar uit te voeren. Voor een éénmalige controle is ongeveer een dag nodig. Daarbij dient men een ladder te gebruiken om in de nestkasten te kunnen kijken. Wie geïnteresseerd is om aan dit on derzoek mee te werken kan hier voor contact opnemen met Staats bosbeheer in Den Burg, telefoon 02220-2646 jongen. De aanwezigheid van een hond is op grote a'stand zichtbaar door de vele vogels die in de lucht voor het nodige alarm zorgen. Omdat niemand erbij is, blijven de gevolgen van zo'n zwerftocht meestal onbekend. In de natuur verdwijnen door allerlei oorzaken eieren en jongen en wie bewijst dat er een hond in het spel is? Een enkele keer betrappen de bewa kers een dier, zoals enkele jaren geleden in de Westerduinen, waar een hond vrijwel dagelijks een aantal nesten in de meeuwenkolonie leegvrat. Het is be kend dat honden die de smaak te pakken krijgen op deze manier grote schade kunnen aanrichten. Meestal is de schade echter minder duidelijk en als de hond na verloop van tijd terugkeert is de eigenaar zich van geen kwaad bewust. Soms gaat die onwetendheid wel erg ver. Zoals vorig jaar, toen een bewaker in de Bleekersvallei een man aansprak die langs een pad op z'n hond zat te wachten. Het bleek dat hij regel matig in het terrein kwam om het dier af te matten door het achter konijnen aan te laten jagen. Toen de bewaker hem vertelde dat dit niet was toegestaan, was het antwoord: „Hij krijgt ze toch niet te pakken, dus het hindert niets!" Fazanten Vooral op plaatsen waar regelmatig wandelaars met loslopende honden ko men heeft dit duidelijk gevolgen voor de dierenwereld. Dit bleek de afgelopen winter op één van de plaatsen waar in het duin een „groene route" voor wan delaars is aangelegd. De jachtopziener vertelde dat als gevolg van de honden er nauwelijks fazanten meer voorkwamen, terwijl die er in voorgaande jaren altijd te zien waren. Misschien denkt u, die zoeken dan wel een ander plekje, maar op geschikte plaatsen leven al fazanten en die hebben de ruimte daar nodig. Fazanten zijn opvallend, maar wat gebeurt er op zo'n druk door honden bezocht terrein met minder in het oog lopende dieren? Bezwaar Ook in de Slufter geldt dat honden aan de lijn moeten. In dit gebied is de aanwezigheid van schapen de belang rijkste reden. Koorn, van wie de scha pen zijn, is er blij mee. „We hebben in de Slufter soms zo'n 600 schapen en een paar honderd lammeren lopen. leder jaar verspelen we enkele dieren omdat loslopende honden ze verscheu ren. Dat waren er vorig jaar vier, net als het jaar daarvoor toen er ook nog drie zwaar gewond raakten. We vragen de wandelaars altijd de hond aan de lijn te doen, maar dan maken ze dikwijls be zwaar: het staat toch nergens dat het niet mag? Waar wel? Misschien vraagt u zich af waar de hond in het voorjaar en de zomer dan wèl los mag lopen. In de duinen kan dit nog tussen strandpaal 17 en 19. Op de kampeerterreinen in de duinen bepaalt de RST het beleid. Verder blijft het bos nog over als geschikte plaats om de hond uit te laten. Dit betekent echter niet dat in deze gebieden de hond alle vrijheid heeft om te gaan en te staan waar hij wil. De wandelaar die zijn hond in het bos uitlaat, het dier een half uur niet ziet en dan weer naar de auto terugfluit is in overtreding volgens de jachtwet. In artikel 25 van deze wet staat namelijk dat „ieder verplicht is te verhinderen dat de hond die onder zijn toezicht staat, wild zoekt of vervolgt, bemachtigt of doodt op gronden waar op hij niet bevoegd is op dat wild te jagen." Een wandelaar krijgt heus geen bekeuring als zijn hond vlak naast 't pad tussen de bomen loopt te snuffelen, wèl kan er worden opgetreden als zo'n begeleider niet in de buurt is. Want ook in het bos komen vogelsoorten voor die op de grond broeden en er leven allerlei andere dieren die wegvluchten als een hond achter ze aan zit. Negatief Het feit dat een hond geen onbe perkte vrijheid heeft en in sommige ge vallen zelfs aan de lijn moet, komt mogelijk negatief over. Deze zaak heeft echter ook positieve kanten en daarbij denk ik niet alleen aan de dieren die in bos en duin leven, maar ook aan het publiek dat zonder honden komt wan delen. Een wandeling is pas de moeite waard als we onderweg onverwachte dingen te zien krijgen, zoals een konijn of een fazant van dichtbij. De kans op dat laatste is veel groter als de wande laar vóór ons z'n hond aan de lijn hield, dan dat het vrij snuffelend door het terrein met z'n baas meeliep J. van Groenigen. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon 102228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. Sinds enkele weken dient men zich op Texel aan een nieuwe regel te houden: In het overgrote deel van de duinen moeten honden aan de lijn in de periode van 1 maart tot 1 september. Er zullen maar weinig mensen blij zijn met deze maatregel, want in ons land moeten we al zo veel en mogen we nog maar zo weinig. Een raadslid drukte zijn ongenoegen over de bepaling in de laatste raadsvergadering uit door te zeggen dat dit een ,,vorm van rechtsongelijkheid is, waar de honden geen brood van lusten." Een jager met wie ik over deze uitlating sprak zei: „Zo'n man zou eens moeten weten wat al die honden in de terreinen aanrichten. Als je de mensen uitlegt wat er aan de hand is, hebben ze er heus wel begrip voor." Vandaar deze aflevering waarin ik duidelijk wil maken waarom deze maatregel nodig is. In ons land leven naar schatting ongeveer één miljoen honden en dat levert de nodige problemen op. In steden en dorpen krijgt vooral de hondepoep de nodige aandacht. De hoeveelheden die alle honden met el kaar produceren is indrukwekkend: ruim 50 miljoen kilo per jaar. leder van ons zal wel eens met zo'n plak onder de schoen hebben gelopen en vooral als je je daar pas binnenshuis van bewust wordt komt het „probleem" in volle hevigheid op je af. In feite kunnen we in dit verband beter van een „bazenprobleem" spre ken, want tenslotte zijn honden van nature heel gehoorzame dieren Slachtingen Op Texel veroorzaken honden vooral problemen door jaarlijks slachtingen onder schapen aan te richten. In vrijwel alle gevallen is de eigenaar stomver baasd als dat gebeurt, want hij kan zich niet voorstellen dat zijn hond zoiets doet. Zelfs de meest lieve honden blijken zich echter te kunnen ontpoppen als schapendoders. Want ook al leven ze al duizenden jaren onder de mensen, hun jachtinstinct hebben de dieren niet verloren. De problemen die loslopende honden in natuurgebieden veroorzaken zijn ook hierop terug te voeren. De wandelaar die de hond uitlaat in het bos of duin geeft het dier de kans het jachtinstinct uit te leven. Al snuffelend gaat het een zwerftocht beginnen ach ter de heerlijke luchtjes aan. Het hangt dan van de baas af, of de hond zo nu en dan tot de orde wordt geroepn of dat het z'n gang kan gaan. In veel gevallen gebeurt het laatste, want zo'n beest zit vaak al de hele dag opgesloten en wat voor schade veroorzaakt het nu eigen lijk? Zwerftocht Jammer genoeg is die schade groter dan de meesten denken. Vooral in de duinen waar veel vogels op de grond broeden, vormt zo'n zwervende hond een bron van verstoring. Merkwaardig eigenlijk dat iedereen begrip heeft voor het feit dat een wandelaar op de paden moet blijven, terwijl velen het normaal vinden dat een hond overal doorheen struint. Het dier legt dikwijls enorme afstanden af en de speurzin brengt het op het spoor van broedvogels en hun Jan Pietje was een zeer gewaardeerd d van het kerkkoor. Niet zozeer wegens jn aandeel in het zangvolume, want elukkig was hij nauwelijks te horen, maar als het koor b.v. naar Oosterend moest ter opluistering van de dienst, an betaalde Jan Pietje steevast voor de us. Want JP. zat er gnap bij en om het p zijn Texels te zeggen: Der weunde eel wat. Toen hij dan ook, na een wel- adig leven, de geest af, waren veel exelaars bekommerd over wat er nu ou gebeuren, want J.P. had een groot antal mensen aan een hypotheek ge- olpen, gewoonlijk tegen een redelijke ente. Maar ze hoefden zich geen zor- en te maken, want de even beminne- jke tante Martje zei: „Alles gaat ge woon door." Maar daar wilde ik het niet over ebben. Wel over het regelen van de egrafenis. Er waren ongetwijfeld, die in eze uiterst ellendige crisisjaren heime- jk hoopten dat ze voor een dragers- laats en mogelijk een kleedoplegsters- jlaats in aanmerking zouden komen. Want de „fooi" was altijd geheel in overeenstemming met het inkomen en de maatschappelijke positie van de overledene. De laagste vergoeding werd door de gemeente betaald. Dat gebeur de gewoonlijk als iemand in het Gesticht van Weldadigheid de geest had gegeven en „niet naliet" zoals Ab het zo gevoelig kon zeggen. De vergoeding was dan maar twee (2) gulden, maar als in aanmerking wordt genomen dat een arbeidersdaggeld (als je het had) maar 3% gulden bedroeg, en je minder dan een halve dag in touw was, dan was het altijd nog meegenomen en aan dragers- kandidaten in de Gasthuisstraat ontbrak het dan ook nooit. Jaap S. beter bekend als Jaap R. was wel een beetje kort voor het mooie, vooral als buurman Gielis in de ploeg meedeed. Dan hing Jaap meer aan de baar dan dat hij droeg, maar gezien zijn armelijke omstandigheden, voegde men hem er gewoonlijk bij in. Het pakte echter skeef uit voor hen die hoopten dat hun diensten voor de begrafenis van Oome Jan gevraagd zouden worden. Dat zat zo: Elke ver eniging heeft altijd wel iemand, die meent de spreekbuis te moeten zijn en het koor was geen uitzondering. Zekere „Dirk", wel bespraakt en nog een beetje familie van de overledene, meldde zich bij tante Martje en na een paar gevoelige woorden, vergezeld van een toepasselijk aantal snikken, vertelde hij niet stil gezeten te hebben, maar onmiddellijk met de leden van het koor contact had opgenomen in verband met het ver scheiden van Oom Jan. „Ik voelde tante Martje", zei Dirk, „dat wij nooit zullen kunnen vergoeden wat Oom Jan voor het koor betekend heeft. Ik heb daarom geregeld dat wij, de leden van het koor, hem naar zijn laatste welverdiende rustplaats zullen dragen. Ik heb er met klem op aangedrongen dat er geen geld voor gevraagd zal worden, want dat zou de nagedachtenis van ons alles Oom Jan (snik) maar bezoedelen. Dus alle leden van het koor offeren hun diensten gratis aan, in dankbare her innering aan Oom Jan. En daar hoor ik óók bij. Maar kiek tante Martje, als tante nou seit „Dirk ik fiend het ollegaar prachtig wot je déén heb en voor al je tied en je moeite wil ik jou toch, seg maar, vijf en twintig gulden geven, dan mag ik dat voor me swéére huushoue natuurlijk met weigeren! Dat begriept tante natuurlijk vanzelf." En tante Martje was een begriepend mens. De leden van het koor kregen koffie en gevulde koek en Dirk zijn 25 gulden. Siem de Waal Pietermaritzburg Zuid Afrika De voorjaars open dagen van het Nautisch Technisch College „Noorder- haaks" in Den Helder wordt gehouden zaterdag 20 maart van 10.00 tot 16.00 uur en zondag 21 maart van 13.00 tot 17.00 uur. Er zal voorlichting gegeven worden over de volgende opleidingen: Stuur man en scheepswerktuigkundige op hoger, middelbaar en lager beroeps niveau van grote handelsvaart tot visse rij. Daarnaast voor een geheel nieuwe opleiding voor Nederland, Algemeen Operationeel Technicus op het gebied van olie en gas exploratie en produktie. Een opleiding die niet alleen gericht is op de offshore, maar ook op locaties elders in de wereld voor onshore activiteiten' Eveneens kunt u inlichtingen krijgen voor een nieuwe afdeling aan de school te weten, M.T.S. electro-techniek, spe ciaal gericht op de besturingstechniek. Rijkspolitie is met een stand aanwezig; zo ook Radio Holland. Inlichtingen voor Koninklijke Marine, loodswezen en zee- zeilschool. Gedurende beide dagen be staat er gelegenheid tot varen. De af vaarten worden geregeld vanuit de school. Daarnaast zijn er nog een aantal nautische zaken te beleven, die een bezoek aan het college extra aantrekke lijk maken: doorlopende filmvoorstel ling, een maritieme ruilbeurs met daarbij een uitgebreide tentoonstelling van ver zamelaars, zoals: linten van matrozen- petten; lucifers merken met schepen e.d.; sigarenbandjes met schepen e.d., maar ook schelpen; suikerzakjes met schepen; postzegels met schepen; an sichtkaarten van de koninklijke marine, havengezichten, veerdienst Texel. Ook is er een tentoonstelling van de ver eniging Lekko. Deze vereniging heeft speciaal belangstelling voor de sleep- vaart. Men kan er ruilen en kopen. Correspondent Wie belangstelling heeft voor een op leiding aan het nautisch college kan zich op Texel vervoegen bij oud-leerling BWvEN VAN LEZERS - IMTEN VERANTWOORDE LU* ME 10 «N 0€ RECMKTg Ik heb altijd gedacht dat we tenminste de verkiezingen buiten de persoonlijke sfeer zouden houden. Blijkbaar gaat dit nu veranderen, gezien de advertentie van „Texels Belang" in de krant van dinsdag j.l. Het zou toch wel jammer zijn als dit de trant van reclame maken wordt voor de verkie zingen. Maar als U, „Texels Belang", doorgaat op deze weg, probeer dan in elk geval toch ook nog een loslopende dichter aan Uw gelederen toe te voe gen. Misschien is er dan van Uw aandeel in de verkiezingen nog iets leesbaars te maken. J. D. Koning, Den Burg. Hans Eelman, Pijpersdijk 6 bij De Koog. Hij fungeert voor het nautisch college als correspondent. Donderdag 18 maart In de Witte Burcht heeft de Overkoepe ling de jaarvergadering in aanwezigheid van de besturen van de Vrouwenverenigingen; 20.00 uur. De Sektie Sport. Rekreatie en Lichame lijke Opvoeding van de Welzijnsstich- ting heeft een openbare vergadering in het raadhuis; 20.00 uur In dorpshuis De Wielewaal wordt een informatieavond gehouden over het vuilscheidingsprojekt; 20.00 uur. GVT heeft een ledenvergadering in „De Schakel". Tevens vertoning video opnamen; aanvang 20.30 uur. Vrijdag 19 maart De Fotokring Texel heeft om 20.00 uur een werkavond in dorpshuis De Oude ULO. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal is een disco-avond, aanvang 20.00 uur. Om 19.30 uur begint de schooltoneel- avond van de Luberti-school Sportvereniging ZDH heeft in De Spil de jaarvergadering, aanvang 20.30 uur. Zaterdag 20 maart Youth for Christ heeft een koffiebar- avond in De Schakel rond het thema „Vrede", 20.15 uur. In dorpshuis De Oude ULO begint om 20.00 uur een openbare discussie met statenkandïdaten van de PSP De Krokusrit van de MAB-club begint om 19.30 uur op het Wezenland. Zondag 21 maart Het COC kop van Noordholland heeft zondagmiddagcafé in Tref hoek Formosa, Koningstraat 70 in Den Helder van 15.30-18.30 uur. Om 9.30 uur wordt op het parcours Zuid-Haffel een wielerwedstrijd gehou den van 2% uur. Maandag 22 maart De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben in de LTS-kantine een avond met dokter Siebinga. Dinsdag 23 maart In de RSG wordt aanvang 19.30 uur beroepen- en studievoorlichting gege ven voor de derde en hogere klassen Havo/Atheneum. In de Schakel in Den Burg houdt Youth for Christ zaterdagavond koffie bar rond het thema „Vrede". Door leden zal een programma van sketches worden gebracht over dit thema en er is voor publiek een „open microfoon" aanwezig, zodat iedereen die commen taar wil leveren, dat kan doen. De avond begint om 20.15 uur. Op 2 april wordt in de Irene-hal in Utrecht een grote evangelisatie-avond gehouden met medewerking van de Burning Candles en de actrice/zangeres Joni Earickson. Mensen die deze avond in groepsverband willen bijwonen, kun nen contact opnemen met G. Huisman, telefoon (02220) 4478 (na 19.00 uur). Bij voldoende deelname wordt 's nachts voor kottervervoer gezorgd. Het moest er een keer van komen: een grote speelfilm voor de bioscopen met André van Duin in de hoofdrol. „Ik ben Joep Meloen." Al een keer eerder was André meer dan levensgroot in de bioscoop te zien Dat was zo'n vijf jaar geleden toen een aantal van zijn beste televisienummers aan elkaar werden geplakt tot „de pretfilm". Maar als Joep Meloen geeft André van Duin voor het eerst gestalte aan een hoofdpersoon in een filmkomedie met een doorlopend verhaal. Verrassingen, misverstanden en hachelijke avonturen, gelardeerd met flink wat komische situaties: dat is „Ik ben Joep Meloen". De gulle lach is heden ten dage nog niet uitgestorven Het verhaal gaat over Joep Meloen die zichzelf een groot componist vindt. Welliswaar heeft hij nog maar één compositie gemaakt, „concerto gros- so" voor piano en orkest, maar dat ziet hij dan ook als zijn levenswerk. Zijn droom is: dit grote werk uitgevoerd te krijgen. In het dagelijks leven is Joep pianostemmer, naïef en onhandig maar toch ook weer koppig en eigenzinnig als hij eenmaal iets in zijn hoofd heeft gezet. Joep droomt regelmatig weg en ziet zichzelf dan pianospelen met het concertgebouworkest voor een enthou siast publiek. De werkelijkheid is dat hij voor zijn dagelijks brood valse piano's moet stemmen in rokerige café's en zijn vrije tijd doorbrengt in een keine huur kamer met een opdringerige hospita. Maar tot slot zit er toch een onver wachte ontknoping in het verhaal. „Ik ben Joep Meloen" is te zien van vrijdag tot en met maandag en in de zondagmatinee. De prijs van een mati neekaartje bedraagt f6, l\r. v i: öy>SStb de vroegste fietsers zien

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7