M IM 1 „volleybal op tweede dek of Molengat verkopen" Stenenplaats in 1915 Oud-raadslid Keijser ten grave gedragen PSP Statenlid P. Zwart: nationale hartweek Jaarvergadering ANBO Meertonige hoorn Cabaret bij het Vrouwengilde Eerste kievitsei Theemiddag Plattelandsvrouwen Welfare houdt verkoping Geslaagd Agenda PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 MAART 1! De ANBO, afdeling Den Burg, houdt woensdag zijn jaarvergadering in ge bouw De Hollebol. Tijdens deze ver gadering die om half drie begint zal de heer Veldwisch dia's vertonen van zijn reis naar Amerika en Curacao. Bij de bestuursverkiezing is de heer G. Witvliet herkiesbaar. Niet herkiesbaar is W. J. Eelman. Bestuurskandidaten voor deze functie zijn mevrouw Witte-Vollebregt en mevrouw Van de Hoort-Koopman. Verder komen de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester en het verslag van de kascontrole commissie aan de orde. Bij een verkeerscontrole, die woens dag door de politie werd uitgevoerd, werd in de wagen van een Texelse automobilist een meertonige hoorn aangetroffen. Het ding werd in beslag genomen. Cabaretgroep De Flierefluiters was woensdagavond present tijdens een avond, die door het Eéndagsbestuur van het Vrouwengilde werd gehouden. Ze brachten het programma over Wim Sonneveld dat reeds eerder een succes is gebleken. Het programma voor woensdag was door de leden van het eendagsbestuur zorgvuldig geheim gehouden, maar mag als zeer.geslaagd worden bestempeld. Op Texel zijn de eerste kievits- eieren gevonden. Zondagochtend belde de 25-jarige Jan Lap uit Den Hoorn ons op om te vertellen dat hij omstreeks half tien een kievitsei had gevonden op een stuk weiland van Adr/e Zijm aan de Hemmerkooi. Hij werd prompt gevolg door zijn 9- jarige dorpsgenoot Ma rijn Drijver die omstreeks dezelfde tijd een kievitsei had gevonden. Dinsdag 23 maart In het RSG-gebouw wordt voor leerlin gen len hun oudersl van de derde en hogere klasse Havo/Atheneum beroe pen- en studievoorlichting gegeven, aanvang 19.30 uur. Woensdag 24 maart Om 14 30 uur begint in De Hollebol de jaarvergadering van de plaatselijke af deling van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). In ,,De Schakel" heeft de Vereniging van ouders van gehandicapten Texel (VOGT) een informatieavond over boer- derijenprojekten, aanvang 20.00 uur. Donderdag 25 maart Van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur heeft de Welfare verkoping van artike len in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat plaats De dorpscommissie van De Koog heeft de jaarvergadering in de Luberti- school, aanvang 20.00 uur. „Texels Eigen Stoombootonderneming is zo „eigen dat het geen openbaar vervoer is. De PSP eist dat de veerdienst de status van openbaar vervoer krijgt en ook wat betreft het tariefsysteem meeloopt met het normale openbare vervoer. De overheid moet zeggenschap in de veerdienst hebben." Deze opmerkingen maakte Peter Zwart, lid van provinciale staten tijdens zijn werkbezoek aan Texel afgelopen zaterdag. Zwart en zijn medestatenlid Peter Korzelius maakten overdag een tocht over het eiland en waren 's avonds present op een feestelijke PSP informatieavond in de Oude ULO. Beide statenleden kwamen om elf uur op het eiland aan. Op het haventerrein van 't Horntje vertelde Peter Bakker hen het één en ander over de veerdienst. Peter Bakker staat kandidaat voor de PSP bij de komende gemeenteraads verkiezingen. Per fiets ging het daarna naar paal 9, waar Lieuwe Dijksen een inleiding hield over de Texelse kust- afslag. De PSP-ers fietsten vervolgens naar Den Burg waar in het gemeente huis over de invulling van het artikel 11 gebied in De Koog werd verteld. Tijdens de tocht van paal 9 naar het gemeen tehuis raakte de delegatie achter op het schema, wegens de straffe noord oosten wind. Een zware fietstocht was het ook van Den Burg naar de Water- fabriek bij Oudeschild waar de statenle den werden rondgeleid door de heer De Ridder. Door de wind vielen de nodige gaten in het peloton, waardoor de fiet sende PSP-ers groepsgewijze binnen druppelden. Over Teso zei Peter Zwart zater dagavond in de Oude ULO dat de maat schappij met meer, zoals vroeger, dicht bij de mensen staat, maar dat de com missarissen er de dienst uitmaken, zoals in iedere andere NV. Daardoor is het volgens hem mogelijk dat „prestige objecten" als de dubbeldekker worden aangeschaft die het beeld van de firma naar buiten bepalen. Zwart was een fel tegenstander van de dubbeldekker. ,,Er zijn twee mogelijkheden", zei hij. ,,Je kunt het bovenste dek openstellen voor passagiers zodat die zich tijdens de tocht kunnen verpozen met volleybal. Het is ook mogelijk om de boot te verkopen." Over de recreatie op Texel merkte Zwart op dat het eiland uniek is en dat het voorzichtig moet zijn met al te veel recreanten. ,,Je kunt Texel niet onbe lemmerd openstellen voor toeristen. De aantrekkelijkheid ervan gaat dan verlo ren. Als Texel net zo'n toeristische plaats wordt als Valkenburg of Zand- voort is er geen speciale reden meer om naar Texel te gaan. De liefhebbers van het eiland blijven dan weg." Peter Zwart toonde zich tegenstander van wat hij noemde de militarisering van Zaterdagmiddag heeft de begrafenis plaatsgehad van de heer S. Keijser die woensdag op 83-jarige leeftijd overleed. Sijbrand Keijser Jacobszoon was van 1935 tot 1968 bestuurslid van het water schap De Gemeenschappelijke Polders, waarvan 13 jaar als dijkgraaf. Keijser zat ook in de gemeenteraad:van 1939 tot 1941 (teen de raad als gevolg van de bezetting ophield te bestaan) voor de Vrijzinnig Democratische Bond en van 1946 tot 1970 voor de VVD, de laatste vier jaar als eenmansfractie. Van belang was ook zijn betrokken heid bij de Bakker-Keijserstichting die tot doel had het stichten van een ver pleeghuis Texel. Door samengaan met andere stichtingen waardoor de stich ting „Samen Eén" ontstond, werd dit doel verwezenlijkt. Keijser gold als een wijs en integer Noordholland. Bij de discussie over de Waddenzee had de PSP voorgesteld alle militaire bestemmingen te schrappen. De PPR en de CPN waren het daarmee als enigen eens. Zwart noemde het een belangrijke zaak dat in het structuurplan staat dat militaire activiteiten en natuur behoud elkaar niet verdragen en dat daarom gestreefd wordt naar afbouw van militaire activiteiten. Het statenllid vond dat de militaire activiteiten bij de Mokbaai en op de Razende Bol moeten verdwijnen. Het leek hem daarom het beste om de Razende Bol gemeentelijk bij Texel in te delen. Aan het begin van de avond vertelde Zwart één en ander over de verkiezingen voor de provinciale staten. Hij zei het onjuist te vinden dat andere partijen deze verkiezingen gebruiken als toets steen voor het landelijke beleid en hij verzette zich dan ook tegen „natio nalisering" van de provinciale staten verkiezingen. Verder schetste Zwart de ontwikkelingen binnen de provinciale staten. Werkgelegenheid In antwoord op een vraag uit het publiek wat de provincie kan doen aan het verbeteren van de werkgelegenheid, antwoordde Zwart dat er twee moge lijkheden zijn. Enerzijds bestaat er een provinciaal fonds voor economische ontwikkeling waaruit subsidies kunnen worden verstrekt. Als bemiddelend or gaan tussen het rijk en de gemeenten beschikt de provincie echter niet over veel eigen geld. Belangrijker invloed kan de provincie uitoefenen via de ruimtelij ke ordening, door het vaststellen van streekplannen. Je kunt in die streekplannen bepaalde gebieden aanwijzen als be drijfsterreinen en daarmee de econo mische bedrijvigheid in zo'n streek vergroten. Een probleem hierbij is vol gens Zwart dat bedrijven zich niet laten dwingen om zich ergens te vestigen. Op Texel ligt het accent op het veilig stellen van bestaande werkgelegenheid, zoals visserij, landbouw en toerisme. mens aan wiens eeclijMieiu niemand twijfelde. Hij wist boven de partijen te staan en kon ook met politiek anders denkenden hartelijke betrekkingen on derhouden. Omdat hij bovendien een kenner was van plaatselijke verhoudin gen werd hij in officieel en ander verband vaak om een oordeel gevraagd. Dat gebeurde onder andere bij de moei lijkheden rond de directie van Teso in het begin van de zestiger jaren. Keijser maakte toen deel uit van een commissie van goede diensten die het probleem hielp oplossen. Keijser had een vooruitziende blik. De noodzaak dat de verschillende Texelse waterschappen in één waterschap zou den opgaan, werd door hem vroegtijdig onderkent en hij werkte mee aan de voorbereidingen. De vorming van het Waterschap Texel heeft hij echter niet meer als actief bestuurder meegemaakt. F. Blanken vond de initiatieven van de provincie nogal tegenvallen. Hij zei dat de provincie afgaat op initiatieven van gemeente, en zelf met weinig ideëen komt. Zwart vond het juist een goede zaak dat de provincie zich niet teveel met het gemeentelijke beleid bemoeit en slechts inspeelt op ideëen van gemeen ten. De PSP is voorstander van het respecteren van de gemeentelijke zelf standigheid, behalve wanneer er onge wenste ontwikkelingen zijn. Blanken stelde ook nog een vraag over het aantal plaatsen in bejaarden tehuizen op Texel. Volgens een onlangs uitgekomen nota van een provinciale werkgroep zouden er op Texel 175 plaatsen in bejaardentehuizen moeten zijn, terwijl het al moeilijk is om de bestaande 150 plaatsen vast te houden. Zwart antwoordde dat de zogenaamde 7% norm waarmee het minsiterie van CRM het aantal bejaarden vaststelt dat voor een plaats in een bejaardentehuis in aanmerking komt, heel strikt wordt gehanteerd. Hij noemde die regel veel te grof, omdat er per gemeente verschillen zijn in aantallen ouderen en leeftijds opbouw. Het idee om het aantal plaat sen in bejaardentehuizen te beperken achtte hij goed, wanneer daar tegenover staat dat door bepaalde voorzieningen bejaarden langer thuis kunnen blijven wonen. Het trieste is echter dat CRM geen geld heeft voor die voorzieningen. Zwart zei dat de provincie weinig aan deze zaak kan doen. De provincie kan slechts de „armoe onder de verschillen de gemeenten verdelen." Landschapspark In antwoord op een vraag van P. Bakker zei Zwart dat de ideëen over nationale landschappen nog erg vaag zijn. Wat de landschapsparken in moe ten houden en hoeveel het moet gaan kosten is vooralsnog onduidelijk. In Waterland is momenteel een proef gebied waar agrariërs zich vrijwillig een aantal beperkingen opleggen. De erva ring is dat CRM er weinig vergoeding tegenover stelt, waardoor verschillende boeren in Waterland niet tevreden zijn. Donderdag wordt een theemiddag voor de Plattelandsvrouwen afdeling Texel in de Schakel gehouden. Me vrouw A. de Vries-Jimmink, de pro vinciaal voorzitster, zal dan een bonds- praatje houden en informatie verstrek ken wat men allemaal met de bond kan doen. Aanvang om half twee. Maandagavond 29 maart is de af delingsavond. Dr. R. R. Siebinga zal een algemeen medisch praatje houden. Aanvang 20.00 uur in de LTS kantine. Introducees zijn van harte welkom ƒ2,50. In het Rode Kruis gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg wordt don derdag 25 maart een voorjaarsverkoping van de Welfare-afdeling gehouden. Te koop zijn o.a. tafelkleden, kussens, gebreide kleding, pitriet artikelen en veel noorse sokken in diverse maten. Al het aangebodene is werk van patiënten en deelnemers van de Welfare-organisatie. Men is welkom 's morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 4 uur. Frits Beutick uit Den Burg slaagde te Utrecht voor het NIMA A examen van het Nederlands Instituut voor Marke ting. Hij volgde zijn opleiding in Alkmaar bij het Instituut voor Sociale Weten schappen. S. Keijser Jzn. De begrafenis van zaterdag. Een wintertafereeltje ten tijde van de eerste wereldoorlog. De foto moet om streeks 1915 zijn gemaakt op de Ste nenplaats voor de woning van veearts Roelofs, tegenwoordig de Expert-zaak van Agter. Op de plaat staan onder meer Pieter Huizinga, veearts Roelofs en (staand achter de ar) dokter A. Wagemaker. De vrouw in de slee is een Belgische vluchtelinge. De foto is eigen- De Meersportenvereniging Texel heeft de jaarvergadering in „De Schakel" in Den Burg, aanvang 20.00 uur. In het raadhuis begint om 20.00 uur een hoorzitting naar aanleiding van de ingediende bezwaren tegen de vestiging van een rioolzuiveringsinstal latie aan Nieuweschild bij Oosterend Daarop volgt een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, waarin advies over de ingediende bezwaren wordt uitgebracht. Verder komen aan de orde: de bestemmingsplannen voor Midden- en Zuid-Eierland, de discussie nota windenergie, de bouwplannen van de Woningbouwvereniging in De Mars, de resultaten van het woningbehoefte onderzoek dat met het oog op het be stemmingsplan De Mars is gehouden en diverse voorbereidingsbesluiten. Zowel de hoorzitting als de daarop volgende RO-vergadering zijn open baar. leder woensdag wordt in gebouw Dc Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaarten. Elke zondagmorgen is er op het sportveld bij De Waal hondentraining van 10.00 tot 12.00 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten'; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp ên Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. De dam- en schaakclub Den Burg komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur, bijeen in de bovenzaal van ,,De Schakel". In Oudeschild wordt iedere dinsdag middag van drie tot vier bejaardengym gegeven. Spreekuur B. en W.: Burgemeester Engelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wethouder Nauta 10.30-11.30 uur; wet houder Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan. dom van mevrouw Vermuelen-Huizin uit Den Burg. De verzamelaarsclub Texel die z onder meer bezig houdt met oi Texelse ansichtkaarten heeft zaterd. avond 3 april weer ruilbeurs, deze ki in dorpshuis De Waldhoorn te D Hoorn, aanvang 20.00 uur. De beurs vrij toegankelijk voor elke verzamel, ongeacht de aard van zijn collectie. Maatschappelijk werker Frank van L houdt spreekuur in de Oude UI maandags, dinsdags, woensdags vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en don< dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere dinsdag is er een Baha'i I eenkomst (Fire Side) bij Gerard Maz Wilhelminalaan 32 a in Den Bu Aanvang 20.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagocht van 10.00-12.00 uur houdt bejaarc werker Nico Nagtegaal spreekuur in dienstencentrum De Hollebol, Burg 32. Toerclub Taxi 2000 houdt trimt ningen op alle zaterdagen 15.00 uur. start is bij de speelweide Ploeglanc weg. ledereen mag meedoen. In het Prem Mandir Centrum Ruyterstraat 62 in Oudeschild w< iedere zondag en woensdag medit gehouden. Aanvang 20.15 uur. vrienden van de hartstxJitinq Sophlalaan 10, 2514 JR ■8-Gravonhage, Giro 300. Bank 70.70 70 600 Van 5 t/m 13 april wordt gecollecteerd voor de Nederlandse Hartstich ting. Dat is hard nodig, want de strijd tegen hart en vaatziekten vergt jaar lijks ruim f 16.000.000,-. Daarvan komt nog geen half procent uit waarde ringssubsidies van de overheid. Het overgrote deel - ruim negenen negentig procent - wordt door de Nederlandse bevolking, door U dus, bijeengebracht Laat de collectant daarom niet vergeefs bij U aan kloppen; ppen;

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2