Cjrom "Zwartj Jexeh in het hart Dienstencentrum voor bejaarden misschien in oude Sint Jan 1 Aanbod voor boedel veiling Lions groot Granaat onschadelijk gemaakt Propaangastanks alleen in dringende gevallen Bruinvisschool maakte beeldverhaal naar Texels boek Opbrengst Simavi-collecte Walrus bezocht Texel Goedkope oplossing biedt veel mogelijkheden Prijsvraag voor naam rekreatieprojekt Veel Texelaars stemden Mevr. Langeveld wil krakers door rechter laten verwijderen I9t 96e JAARGANG Nr. 9665 Het gemeentebestuur zal voor het plaatsen van propaangastanks alleen nog maar hinderwetvergunning geven als in het betreffende geval niet over aardgas kan worden beschikt. Op grond van deze algemene beleids lijn, die krachtens de nieuwe hinderwet mogelijk is, is inmiddels al een ver gunning geweigerd. Het betrof de heer J. Pels Rijcken die achter zijn (tweedel woning aan de Herenstraat in Den Hoorn een propaangastank wilde neer zetten. Ter plaatse is weliswaar aardgas, maar Pels Rijcken meende met een pro paangastank voordeliger uit te zijn om dat hij maar weinig in de woning verblijft en de aansluit- en vastrechtkosten dus hoog zijn in verhouding tot het gebruik. De mijnopruimingsdienst van de ma-- rine heeft dinsdagmiddag op een wei land in Everstekoog een mortiergranaat onschadelijk gemaakt. De eigenaar van de grond wist sinds de oorlog dat het ding in de grond moest zitten, maar had dat nooit een probleem gevonden. On tij langs besloot hij echter zijn schapen te verkopen en het weiland te veranderen in bouwland. Omdat hij bang was dat hij bij het ploegen op de granaat zou —{stuiten, verzocht hij via de politie het ding op te ruimen. Hoewel ongeveer bekend wqs waar Hde granaat moest zitten, duurde het toch uren voordat de marinemensen die met detectors systematisch het terrein afzochten het oorlogssouvenir hadden ontdekt. Het bleek op een diepte van tachtig centimeter te zitten. De granaat werd blootgegraven en met behulp van 0 springstof tot ontploffing gebracht. Uit veiligheidsoverwegingen werd het ver keer op de Pontweg tussen Pelikaanweg en Californièweg tegengehouden Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Bruinvisschool in Oudeschild hebben een soort beeldverhaal gemaakt naar het boek ,,De zomer van dat jaar" van Imme Dros. leder hoofdstuk van dit op Texel spelende verhaal was onder werp voor tekeningen die maandag avond 29 maart in het dorpshuis van Oudeschild zullen worden getoond. Zo als bekend zal diezelfde avond Imme Dros vertellen over het met een zilveren griffel bekroonde boek, op uitnodiging van de Texelse boekhandelaren. Verder zal worden meegewerkt door Carolien Wetenkamp die een spreekbeurt houdt over Souwtje de Wijn, een van de figuren uit het boek. Zoals reeds aan gekondigd zullen diezelfde avond de re sultaten bekend worden gemaakt van de limerickwedstrijd. Gratis toegangs kaarten kunnen worden afgehaald bij de boekhandels en de openbare biblio theek. De Simavi-collecte die tussen 15 en 20 maart op Texel is gehouden, heeft f3902,34 opgebracht, gespecificeerd als volgt: 't Noorden f140,90; De Koog f357,35; De Waal f134,15; Oudeschild f308,25; Oosterend f466,—; Den Hoorn f323,05; De Cocksdorp en Eierland f290, Den Burg f2157,69. De orga nisatie dankt allen die op een of andere wijze aan het welslagen van deze collecte hebben bijgedragen. Texel heeft bezoek gehad van een walrus. Het grote zeezoogdier werd zaterdagochtend waargeno men door Martin 10) en Niels Cadee't 14) toen het aan de voet van de dijk van 't Horntje zat. Bij nadering van de jongens richtte de walrus zich op, ging het water in en zwom weg. Het dier had slechts één slagtand van ongeveer vijftien centimeter lengte. Peter Reijnders van het Rijksinstituut voor Natuur beheer vermoedt dat het een onge veer vijf jarig dier is geweest. Het verschijnen van walrussen in deze streken was altijd een zeer zeldzame gebeurtenis; de laatste vijf jaar is het echter meerdere malen voor gekomen. Redactie Harry de Graaf. Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. :nts Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220)2208en -m -m w „„hi.r,» Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (0222014988 i I A//]/ p a 1/J Al Postgiro 652 Abonnementsprijs Z16.16per kwartaal 7oor advertenties, abonnementen, etc* 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr 46 99 17.636 angeveld De Rooy B V.Postbus 11, 1790 AA Den Burg. miewmi mi» c, c, ,00 .7 imonm ^-,*1 ik ,n0 I 9 S Rabobank nr. 36.25.01 742 NMB nr6734.60.398 •e efoon 02220 2741, na 18.00 uur 4881 - den voor 80% door het rijk vergoed, zodat de vestiging van het diensten centrum in het dorpshuis erg aantrekke lijk is voor de gemeente. Als tegemoet koming wil de gemeente nog wel een klein vergaderzaaltje aan het dorpshuis vasthouwen voor de bejaarden. Het be langrijkste deel van de activiteiten van het dienstencentrum zou zich echter in de voorspeelruimte moeten afspelen. Tijdens de ANBO vergadering waren de leden het ermee eens dat op passen de wijze druk uitgeoefend moet worden op het gemeentebestuur om de relatief goedkope, maar wel veelzijdige moge lijkheden die bejaardenhuis Sint Jan biedt, te benutten. De Recreatiestichting zal een prijs vraag uitschrijven om aan een goede naam te komen voor het toekomstige recreatieproject in het artikel 11 gebied van de Koog. De aanduidingen artikel 11-plan" en Recreatieproject De Koog" klinken ambtelijk en zijn volkomen ongeschikt bij de promotie. Nog niet is vastgesteld welke prijs wordt uitgeloofd voor de bedenker van de naam die uiteindelijk zal worden ge kozen, maar wie een idee heeft kan dat alvast inzenden naar het kantoor van de Recreatiestichting aan de Slingerweg in Den Burg. Veel Texelaars gingen woensdag naar de stembus. Het opkomstper centage van zesenzeventig procent steekt met kop en schouder uit bo ven het landelijk gemiddelde van ruim 68 procent Dat geldt vooral voor De Waal, waar maar liefst 85 procent van de kiesgerechtigden ging stemmen. Oudeschilders toon den het minst belangstelling met 70 procent, maar dit percentage is altijd nog hoger dan het landelijke gemid delde. De uitslagen vertonen geen noemenswaardige afwijkingen met de landelijke cijfers. Ook op Texel veel winst voor de WD, maar ver lies voor het CDA. Evenals het lan delijk beeld meer stemmen voor klein links en klein rechts. De zetel verdeling in de Provinciale Staten van Noord-Holland wordt als volgt. De WD wordt de grootste partij met tweeëntwintig zetels, gevolgd door PvdA en CDA met ieder negentien zetels. D'66 zeven zetels, CPN vijf zetels, PSP vier zetels, PPR twee ze tels en de combinatie SGP/RPF één zetel. De woning Warmoesstraat 64 in Den Burg is sinds enkele- weken gekraakt door een LTS-leerkracht en zijn vrien din. Het huis, eigendom van de 84jarige mevrouw Langeveld-Kracht uit Alkmaar werd laatstelijk bewoond door de fa milie De Bloois en kwam per 1 januari leeg. Mevrouw Langeveld wil het huis via makelaar Eelman verkopen. Eelman zegt een gegadigde te hebben, waarmee waarschijnlijk tot overeenstemming is te komen, maar het probleem is dat het huis nu is gekraakt, zodat de nieuwe eigenaar er niet over kan beschikken. Procedure Besloten is daarom te trachten door het aanspannen van een gerechtelijke procedure het huis ontruimd te krijgen. De kraker is niet bereid een voor de eigenaresse aanvaardbare prijs voor het huis te betalen. Hij heeft nadat hij in de woning was getrokken een brief gestuurd aan me vrouw Langeveld waarin hij meedeelde dat hij en zijn partner daartoe door woonomstandigheden waren gedwon gen. De gemeente was tot dusver niet in staat passende woonruimte aan te bieden, gezien het grote aantal woning zoekenden. ,,Het was ons bekend dat het pand Warmoesstraat 64 al enige tijd leeg stond. We hebben het huis be trokken omdat dit voor ons de enige mogelijkheid bleek om een dak boven ons hoofd te krijgen." Huur Verder schreven de krakers dat het niet hun bedoeling was op deze wijze goedkoop te wonen en daarom deden zij het voorstel om ƒ250,— huur per maand te betalen, ingaand 1 maart. Dit bedrag is inmiddels op de girorekening van mevrouw Langeveld overgemaakt. De eigenaresse heeft het geld echter niet als huur geaccepteerd om te voor komen dat het ontruimen van de wo ning erdoor zal worden bemoeilijkt. Er zou dan sprake zijn van een huurover eenkomst die aan de huurders rechten verschaft. Het geld is echter niet terug gestort maar wordt beschouwd als schadevergoeding. De getaxeerde waarde van het huis is ƒ82.500, De vraagprijs is ƒ90.000, Het gekraakte pand Warmoesstraat 64. Het aanbod van goederen en mate rialen voor de veiling die op zaterdag 24 april in de schuren van Drijver Bouw BV wordt gehouden door de Lions Club Texel is nu al zo groot dat mogelijk ook goederen op vrijdagavond 23 april ge veild zullen worden. Op dit moment zijn al enige honderden spullen aangebo den. Om de organisatie vlot te laten verlopen heeft de Lions Club de moge lijkheid opengesteld nu al veilingnum mers te bestellen. Mensen die meerdere artikelen, dus numme' willen inbrengen kunnen dit melden bij notaris Boswijk (van 9.00-- 17.00 uur) telefoon 02220-3110 of 2014 of bij Texels Vastgoed (van 9.00-17.00 uur) telefoon 02220-3025 of 3429. Door tijdige opgave van nummers door de genen die veel willen laten veilen, kan de organisatie inspelen op een goede vei lingplanning en catalogusindeling. Ook is het mogelijk op de kijkdag (vrijdag 23 april) inde schuren van het Wezenland een prijsindicatie te vragen voor de ge toonde spullen aan de „veilingmake laars" Deze mensen van de Lions Club zijn herkenbaar aan een band om de arm en weten wat een verkoper eventueel minimaal voor een bepaald artikel wil hebben. Zij geven ook informatie over het getoonde en desgewenst kan bij hen een „papieren bod" worden genoteerd, zodat de veilingmakelaar dat bod naar voren kan brengen op de veilingdag als men zelf niet kan komen. „Dan kan voorkomen dat iemand lange tijd op een bepaald artikel zit te wachten, maar het is met gebruikelijk dat de veilingmake laar meerdere bedragen als papieren bod noteert. Men noemt een maximum bod", aldus P. Kuip van de Lions Club. Voor de verkopers van de goederen is het mogelijk een minimumbedrag te noemen, maar dit is niet noodzakelijk. Veilingmeester notaris Boswijk behoudt zich het recht voor zowel bij opbod als bij afslag te verkopen, maar in verreweg de meeste gevallen zal bij opbod geveild worden. Om de veiling vlot te laten verlopen zullen de toegangskaarten tevens die nen als koperskaart. Op deze kaart komen naam en adres van de koper te staan en als men iets gekocht heeft hoeft de veilingmeester alleen het num mer van de kaart te noteren. Aan de kassa kunnen op vertoon van de kaart de gekochte goederen betaald worden en zaterdag van 13.30 en maandag van 10.00 tot 17.00 uur kan het gekochte op vertoon van het be talingsbewijs worden afgehaald. Monster Degenen die van een artikel meerdere exemplaren willen laten veilen, bijvoor beeld stoelen of tafels, kunnen onder „monster" veilen. Eén stoel wordt ge toond op de kijkdag en de veilingmees ter veilt de hele partij. Voor verdere inlichtingen (geen nummeropgave) en voorwaarden kan men terecht bij Joh. C. Roeper, telefoon 02223-204 of P. Kikkert, telefoon 02225-438. Er bestaan toch mogelijkheden om binnen afzienbare tijd en tegen relatief lage kosten een eigen dienstencentrum voor de Texelse bejaarden te stichten. De plannen hiervoor werden woensdagmiddag door bejaardenwerker Nico Nagtegaal toegelicht tijdens de jaar vergadering van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in de Hollebol. Het dientencentrum zou moeten komen in het voormalige bejaardentehuis Sint Jan, waar inmiddels een aantal appartementen gekomen zijn. De keuken, recreatiezaal, kapel en enkele kamertjes zijn nog niet verbouwd en daar zou het dienstencentrum kunnen komen. Het idee hiervoor werd aangedragen door bouwbedrijf Duin dat ook de appartementen in het voormalige be jaardenhuis heeft gemaakt. Zoals be kend was het eerst de bedoeling een geheel nieuw dienstencentrum aan de Zwaanstraat in Den Burg te bouwen. Hoewel het nog te vroeg is om precies te kunnen zeggen wat een diensten centrum in het voormalige bejaarden huis kost, staat nu al vast dat deze oplossing tonnen goedkoper is. Een delegatie van toekomstige ge bruikers is inmiddels in het bejaar denhuis wezen kijken en heeft positief gereageerd. Het zogenaamde „Holle- Punks Dat de Oude ULO voor de bejaarden beslist niet acceptabel is, maakte het raadslid S. de Waard woensdagmiddag op de ANBO vergadering duidelijk. Voor een stampvolle Hollebol-zaal (de be stuursleden van de ANBO zaten op het biljart wegens plaatsgebrek) noemde hij de nadelen van een dienstencentrum in het dorpshuis van Den Burg. Dat de bejaarden van het dorpshuis gebruik kunnen maken, vond hij geen integratie maar irritatie. „Als we in het dorpshuis zouden komen, moeten we gebruik maken van de voorspeelruimte van de muziekschool. Je kunt die ruimte niet naar eigen wensen aankleden, omdat de akoestiek in die zaal gehandhaafd moet blijven. Je mag er mets veranderen. Door diezelfde akoestiek kun je er niet prettig vergaderen, laat staan soosmid- dagen houden." Als ander nadeel noemde De Waard „dat je in het dorps huis punks tegenkomt die nu eenmaal niet zo vriendelijk reageren." Verder is het niet toegestaan in de voorspeelzaal te roken, komt het barbeheer van de bejaarden in de knoop met de bar in het dorpshuis en is de opslag van meubels en materialen problematisch. Het niet centraal liggen van het dorpshuis wordt door de ouderen ook als een nadeel ervaren, terwijl door de voorspeelzaal ook al gebruik wordt gemaakt van de Speel-o-theek. De bejaarden willen wat hun activiteitenprogramma betreft met afhankelijk zijn van de uren waarop de muziekschool de ruimte nodig heeft. De Waard vertelde verder dat het ministerie van CRM in principe bereid is het dienstencentrum op Texel met ƒ240 000,— te subsidiëren. Het college ziet geen mogelijkheid meer geld bij te passen. De tekorten van de ULO wor- Het gedeette van het oude St. Jan waar de ANBO een bejaardencentrum wil. bolberaad" heeft de mogelijkheden be keken en kwam tot de conclusie dat verschillende activiteiten zoals zang, biljarten, koersbal en gymnastiek in St. Jan uitstekend kunnen plaatsvinden. „Het Hollebolberaad was laaiend ent housiast", aldus Nagtegaal op de ANBO vergadering en de heer Witvliet van het beraad had uitgeroepen: „Morgen erin!" Door het bouwbedrijf Duin zijn de verschillende mogelijkheden in het oude bejaardenhuis nagegaan en ook deze firma kwam tot de conclusie dat het geopperde plan grote kans van slagen heeft. Binnen de ANBO wil men zich nu hard maken om het dienstencentrum in bejaardenhuis St. Jan gerealiseerd te krijgen. Dat de locatie aan de Zwaan straat duur is wordt erkend. De be jaarden voelen er echter niets voor om in dorpshuis de Oude ULO gehuisvest te worden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1